reporta EEUWS Kamer steunt aanval op Irak Kamer hekelt nieuwe plannen van Na wijn voor Marokkanen ïl Afghanistan valt ten prooi aan bloedige aanslagen Bouwers dreven prijzen toch op zaterdag in Meerderheid vindt besluit VN onnodig Den Haag is ronselaars zat Onderwijs gaat actie voeren voor meer geld Schalken in halve finale Claus weer thuis Hotel valt studenten vies tegen Hockeyers naar finale Kapers schieten gehandicapt meisje dood Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Bellamy's Roosje was een hit m 20° #1 ZW5 |16° Meer wolken Wolkenvelden, maar hooguit een enkele bui. Matige tot krachtige zuidwestenwind en 20 graden. 245e jaargang no. 211 vrijdag 6 september 2002 los nummer 1,00 wmmmÊÊÊummm door Koos van Wees DEN HAAG - Nederland steunt een militaire actie tegen Irak, ook als daartoe geen besluit ligt van de VN-veiligheidsraad. Net als minister van Buiten landse Zaken De Hoop Scheffer vindt een meer- f derheid van de Kamer een resolutie van de Veilig heidsraad 'wenselijk', maar niet noodzakelijk. De Hoop Scheffer kreeg gister avond de steun van de rege ringspartijen CDA, WD en LPF en van de SGP Christen Unie en Leefbaar Nederland. „Niets doen is geen optie", zei de oud minister van Buitenlandse Za ken, de WD'er Van AartsenDe oppositiepartijen PvdA, Groen- Links, SP en D66 vinden dat de argumenten voor een oorlog te gen Irak niet opwegen tegen de risico's voor de stabiliteit in de wereld. De voorstanders van militair in grijpen vinden het te riskant om zo'n operatie af te laten hangen van een resolutie van de VN- veiligheidsraad. De opstelling van Rusland en Frankrijk ma ken de totstandkoming van een resolutie onwaarschijnlijk. CDA-woordvoerder Eurlings verwacht wel een 'diplomatiek slotoffensief', dat erop gericht moet zijn dat Irak alsnog wa peninspecteurs toelaat. Het CDA heeft evenals de andere voorstanders geen twijfels over de bewering dat Saddam Hoes sein beschikt over massavernie tigingswapens. De woordvoer ders van de oppositiepartijen zetten juist daar hun vraagte kens bij. Volgens De Hoop Scheffer lijdt Minister De Hoop Scheffer tijdens het debat over Irak. het 'geen enkele twijfel' dat Hoessein beschikt over massa vernietigingswapens. „Hij heeft ze in het verleden gebruikt, wa peninspecteurs hebben de aan wezigheid aangetoond en nu die weg zijn, zou hij ze niet meer hebben. We zijn toch niet naïef? hield hij criticaster Van Bom mel (SP) voor. De minister benadrukte geweld als een allerlaatste mogelijk heid te zien. De Veiligheidsraad zal daarbij voortdurend ge raadpleegd worden, waarbij te rugkeer van de wapeninspec teurs 'de maximale inzet is. „Maar ik wil me niet de moge lijkheid laten ontnemen een ex tra stap te zetten", zo verklaar- foto Govert Coebergh/ANP de hij het gebruik van het woord 'wenselijk' in plaats van 'nood zakelijk', als het gaat over in stemming van de VN. De Hoop Scheffer verwierp een PvdA/D66-motie waarin mili tair ingrijpen door de Verenigde Staten werd betiteld als 'elke rechtsgrond missend'. GPD pagina 4: voldoende bewijs UTRECHT - Werkgevers- en werknemersorganisaties in de onderwijswereld gaan op 18 september een uur voor de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer een landelijke werkonderbreking houden. I Met de actie willen ze de politiek wijzen op de financiële noden in i het onderwijs. Volgens de on- I derwijswereld zijn er jaarlijks i miljarden euro's extra nodig, oplopend tot 4 miljard euro I structureel in 2006. ANP NEW YORK - Tennisser Sjeng Schalken heeft gisteravond de laatste vier gehaald van de US Open. De Limburger versloeg in de kwartfinale de Chileen Fer nando Gonzalez in vijf sets: 6-7 6-3 6-3 6-7 7-6. Het is de eerste keer dat een Ne derlander de halve finale van het tennistoernooi in New York haalt. Schalken, de huidige nummer 25 van de wereld, kreeg zijn overwinning bepaald niet cadeau. In de tiebreak van de eerste set had Schalken een 5-1 - voorsprong, maar die verspeel de hij nog. Hij kreeg zes punten op rij tegen. Vervolgens won hij de tweede en de derde set, maar verloor de vierde. Daarin was Gonzalez weer de sterkste in de tiebreak. In de beslissende vijf de set liep het weer uit op een tiebreak Daarin liep hij zeer snel uit naar 6-0Met zes match points kon het niet meer mis gaan. Twee verspeelde hij er, maar de derde pakte hij. AMSTERDAM - Prins Claus heeft verjaardagen altijd flau we vertoningen gevonden, maar hij zal toch blij zijn dat hij zijn 76ste vandaag thuis kan door brengen. Het zal die dag trouwens 'sober' blijven ten paleize, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Koningin Beatrix kon haar man gisteren uit het ziekenhuis op halen, nadat de artsen hem toe stemming hadden gegeven naar huis te gaan om daar verder aan te sterken. Het tijdstip was ge woon toeval, zegt de Rijksvoor- lichtingsdienst. ANP Amerikaanse militairen bij de autowrakken na de bomaanslag in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. foto John MacDougall/EPA van onze redactie buitenland KABOEL - Afghanistan heeft gisteren te maken gekregen met twee aanslagen. Nadat in de hoofdstad Kaboel zeker dertig doden waren gevallen bij een bomexplosie, pleegde een onbekende schutter in Kandahar een moordaan slag op president Hamid Karzai. Die bleef ongedeerd. In de zuidelijke stad Kandahar, het voormalige bolwerk van de verdreven Taliban, drong een man in een uniform van het nieuwe Afghaanse leger naar voren in de menigte die Karzai begroet te. Hij opende met een kalasjnikov het vuur op de auto waarin de president zat. Daarbij raakte de gouverneur van cle provincie Kandahar, Gul Agha Sherzai, lichtgewond. Amerikaanse militairen die de presi dent begeleidden, schoten terug. Daar bij zijn drie mensen gedood, onder wie de schutter. Zijn identiteit is nog niet bekend. De andere twee slachtoffers zouden lijfwachten zijn, die omkwa men in de schotenwisseling met de da der. De Afghaanse minister van Buiten landse Zaken Abdullah vermoedt dat het terroristennetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden achter de moordaan slag zit. Hij zei dat op een persconferen tie vlak daarna. De aanslag in Kandahar kwam enkele uren nadat in de hoofstad Kaboel een autobom was ontploft bij het ministerie van Informatie. Daarbij kwamen vol gens het Afghaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zeker dertig mensen om het leven en raakten tientallen men sen gewond. De explosie is veroorzaakt door een bom die in een taxi was geplaatst, zei de directeur van de Afghaanse veilig heidsdienst, Salangi. Wie achter de bomaanslag zit, is niet bekend. ANP/RTR/DPA door Joyce Veekman en Fons Kockelmans DEN HAAG - Minister Nawijn (Vreemdelingenbeleid en Inte- Advertentie gratie) komt niet weg met zijn plan criminele Marokkaanse jongeren mogelijk hun Neder landse nationaliteit af te nemen. De LPF-bewindsman wil on derzoeken of dit kan, zei hij gis teren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Hij nuanceerde daarmee een eerder voorstel om criminele Nederlanders van Marokkaan se afkomst het land uit te zetten. De Kamer ziet het nieuwe plan echter als een omweg om het zelfde doel te bereiken. Dit bleek gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer over de stroom van media- uitlatingen van de bewinds man. Alleen coalitiepartijen CDA en WD, en Nawijns eigen Lijst Pim Fortuyn, stelden zich redelijk mild op over diens optreden in de media. Inhou delijk kan hij echter ook van de ze fracties geen steun verwach ten. Onder de oppositie liet Nawijn gisteren een spoor van veront waardiging achter. De Vries (PvdA) stelde dat Nawijn zelf de enige is in Nederland die de mi nister niet bestempelde als 'minister van losse flodders'. Dittrich (D66) dichtte de be windsman het predikaat 'glib berig' toe. Rouvoet (Christenunie) consta teerde dat Nawijn eigenlijk 'een popcornmachine is waar af en toe iets uitkomt'. Verbijstering Nawijn opperde onlangs in de media criminele Marokkanen met de Nederlandse nationali teit naar Marokko te willen stu ren. De Kamer reageerde ver bijsterd. Nawijn benadrukte tijdens het debat keer op keer 'al dertig jaar' te weten dat het uit zetten van burgers met de Ne derlandse nationaliteit in strijd is met de Grondwet. Hij had, zo stelde hij, nooit bedoeld hen over de grens te zetten. Wel wil hij bekijken of zware criminelen met een dubbele nationaliteit hun paspoort ontnomen kan worden, zodat ze alsnog uitge zet kunnen worden. Onder zware criminaliteit ver staat de minister veroordelin gen van minimaal vier of vijf jaar gevangenisstraf. Nawijn wil onder meer nagaan hoe de wetgeving op dit punt in andere landen is. Maar de Tweede Kamer ziet dat als een variant op zijn oorspron kelijke plan. Zelfs Nawijns ei gen LPF is er tegen. Op het matje Minister Nawijn ontkende gis teren dat hij door premier Bal kenende op het matje is geroe pen over zijn omstreden media- uitlatingen. Naar zijn zeggen heeft hij met de premier juist een 'heel prettig gesprek' gehad en zit hij inhoudelijk met hem op één lijn. ANP Burgemeester Deetman van Den Haag (foto) is de aanwe zigheid van illegale arbeiders in zijn stad meer dan zat. Hij kondigde gisteren grootscha lige acties aan tegen het crimi nele netwerk dat buitenlan ders ronselt voor zwart werk. De verklaring kwam na de ar restatie van ruim tachtig Bul garen in de nacht van woensdag op donder- Ze zijn naar Vlissingen gekomen om economie of informatica te studeren, soms tegen hoge kosten voor hun familie. Maar ondanks de inspanningen van de Hogeschool Vlissingen heb ben veel Aziatische studenten nog geen kamer ge vonden. En het verblijf in een hotel, met zijn tweeën in een snikhete kamer, valt flink tegen. Het was niet goed wat het Nederlands hockeyteam gisteren tegen Zuid-Korea liet zien. Maar Oranje won de vierde wed strijd tijdens de Champions Trophy wel (4-2) en is nu verzekerd van een finaleplaats. Daarin treft de ploeg van Joost Bellaart gastland Duitsland. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13, 15 en 17; sport: 20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Aannemers heb ben wel degelijk de prijzen voor bouwwerken opgedreven. Bij de Nederlandse Spoorwegen werd zelfs structureel 20 procent bo ven de kostprijs gerekend, zo verklaarde Ad Bos, oud-direc teur van Koop Tjuchem gisteren voor de enquêtecommissie. Maar eerdere beweringen over corrupte ambtenaren kon of wilde Bos voor de commissie niet herhalen. De verklaringen van Bos staan haaks op ontkenningen van an dere bouwers eerder gedaan voor de commissie. Directeuren van onder meer Ballast Nedam, Bam NBM en KWS, stelden dat bijna nooit meer gerekend wordt dan de kostprijs. De be dragen die tussen de bedrijven open stonden door vooroverleg bij aanbestedingen was mono- polygeld, zo stelden zij. Volgens Bos werd het extra ver diende geld zo over de jaren ver deeld dat een bouwer bij de jaarcijfers altijd een winst kon laten zien van 2 procent. Minde re jaren werden er mee goed ge maakt. Het geld werd volgens Bos in de tussentijd geparkeerd, al kon hij daar voor de commis sie geen bewijzen voor leveren. Bos kon gisteren eveneens geen enkel voorbeeld geven van een ambtenaar die is omgekocht met hele dure reizen of geldbe dragen. In het tv-programma Zembla dat vorig jaar de bouw fraudeaffaire aan het rollen bracht, maakte Bos gewag van vele corrupte ambtenaren. Gis teren verldaarde hij tegenover de parlementaire enquêtecom missie dat zijn inschatting slaat op honderd ambtenaren die in de jaren negentig geschenken ter waarde van tweehonderd gulden of meer aannamen. Bos zegt nu dat hier in de meeste gevallen geen sprake is van cor ruptie of het overschrijden van een grens. GPD/ANP Advertentie KAAPSTAD - In Zuid-Afrika is gisteren een geestelijk gehandi capt meisje overleden aan de schotwonden die ze had opgelo pen toen het busje van haar spe ciale school werd gekaapt. De 16-jarige Monique Valentine zat woensdag met acht andere leerlingen van de speciale school in Delft, bij Kaapstad, in het busje toen drie gewapende mannen het busje kaapten en de kinderen eruit stuurden. Toen Monique er te lang over deed, schoten de kapers drie keer op haar. Een urenlange operatie heeft haar niet kunnen redden. Haar vader zei in een vraagge sprek met de televisie dat ze geestelijk de leeftijd had van een 5-jarige en dat ze de op dracht van de kapers mogelijk niet heeft begrepen. „Waarom hebben ze haar er niet gewoon uitgegooid als ze haar te traag vonden?" vroeg hij zich af. De schutters ontkwamen met de gekaapte bus. RTR naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat:.nr. L 9«f daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- P'aatsnen zes maanden) telefoon:□- noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- - Der maand met nummer: fTTH automatische incasso 19.25). handtekening: c Per kwartaal met automatische incasso 52.-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsqege- ^ef 'aar ,me* vens. in de colofon treft u nadere inform»» aan automat.sche mcasso 198.-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ?,not?,„',d,rummer 123 4380 VB Vlissingen d> wo do u zo (postzegel niet nodig) Jacobus Bellamy (1757-1786) is weer even terug. De Vlis- singse dichter bezong ooit zijn geliefde Roosje. Het gedicht werd een Europese hit. De Franse op muziek gezette ver sie uit 1888 is onlangs ontdekt en opnieuw naar het Neder lands vertaald. Het muziek drama wordt in Vlissingen uitgevoerd en in een jubileum- deel van de Slibreeks wordt Bellamy nader belicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1