Hockeyers zeker van finale PZC Talent meer gebaat bij invalbeurt Agassi eindelijk weer in halve eindstrijd Sportwereld stapje voor op Heinsbroek 19 Mapei laat Profronde in onzekerheid Ophef over niet bestaande tennisbabe Alleen de straf corner gaat zoals het moet tegen Zuid-Korea Kiplagat loopt marathon van New York Bauer naar tweede ronde in dubbeltoernooi Clubs weigeren weer tv-contract Rogge herdenkt aanslag München Rommedahl geblesseerd Autobiografieën in de ban Van der Lem naar Saudi-Arabië Dreamteam in eigen huis verslagen Minder gebruik doping in sport vrijdag 6 september 2002 VLISSINGEN - De organisatie van de Delta Profronde verkeert in onzekerheid over de deelna me van de wielerploeg Mapei- Quickstep. De leiding van de Italiaans/Belgische formatie heeft enkele dagen voor de start van de wielerwedstrijd nog al tijd niets van zich laten horen. De Delta Profronde wordt mor gen verreden. „We weten dat Mapei volgende week dinsdag op last van Quick step een kermiskoers in België rijdt en dat volgende week za terdag wordt deelgenomen aan Parijs-Brussel, maar we kunnen 1 maar geen duidelijkheid krijgen over de deelname aan onze wed- 1 strijd", zegt Lieuwe Rienstra, de voorzitter van het organisatie- 1 comité. „De manager is zeer moeilijk te'bereiken." I Voorlopig gaat de organisatie er vanuit dat Mapei-Quickstep morgen gewoon aan het vertrek staat, ook al omdat de ploeg een contract heeft getekend. Dat j laatste zegt overigens niet alles. Renners en ploegen laten het ondanks overeenkomsten wel vaker afweten. Wie wel definitief naar Zeeland komt is de Belgische renner Frank Vandenbroucke. Hij is door de ploegleiding officieel aangemeld. Vandenbroucke raakte eerder dit jaar in opspraak, toen bij een huiszoeking verboden produc ten als epo en morfine in zijn slaapkamer werden gevonden. De Belg, die al vaker in de ver- dachtenbank zat, mag na aller lei juridische procedures sinds enkele weken weer wedstrijden j rijden. j Tom Boonen (US Postal) heeft inmiddels afgezegd. Hij rijdt morgen de Omloop Mandel- Lei-Schelde. Zijn ploeggenoot Benoit Joachim is gastrenner in de formatie van Telekom. De Duitse ploeg heeft ook de ras- sprinter Gian Matteo Fagnini nog op de deelnemerslijst gezet. De Delta Profronde start mor- gen vanaf de Markt in Middel burg. Het startschot klinkt om 12.30 uur. De finish wordt tus- sen vijf uur en half zes verwacht i' op de Anthony Fokkerstraat in Goes. De totale afstand be draagt 199 kilometer. van onze sportredactie DEN HAAG - Het had iets weg van een vervroegde of verlate 1 april-grap. Het Amerikaanse magazine Sports Illustrated presenteerde deze week, niet toevallig tijdens de US Open, de opvolgster van tennisster Anna Kournikova: Simonya Popova. Nog beter, maar vooral nóg mooier en sexyer gekleed. De tenniswereld veerde op en de liefhebbers verlekkerden zich al bij hun eerste ontmoeting met de op foto waanzinnige mooie tiener uit Oezbekistan. Maar wat blijkt nu: Popova is een ver zinsel, een virtuele tennisbabe. De bond van vrouwelijke ten- nisprofessionals, de WTA, rea geerde woedend op het verhaal in Sports Illustrated. Chris de Maria, woordvoerder van de WTA, noemde de actie bedrieg lijk en irritant. „Het tennis heeft genoeg echte mooie verhalen. We hadden niet een nep-verhaal nodig." De Maria zei dat hij tal loze telefoontjes had ontvangen van media-vertegenwoordi gers. die meer details over Popo va wilden en hem vroegen naar het waarom van haar afwezig heid in new York. Sommige me dia namen het verhaal klakke loos over. De Maria: „Ergerlijk is vooral de suggestie dat het vrouwentennis niet genoeg uit straling heeft en types als Popo va nodig heeft." Schrijver Jon Wertheim zag het kwaad niet in. „Het was grappig bedoeld en er zat geen bedoeling achter." Bo vendien, zo verdedigde hij zich, was het artikel afgesloten met de zin 'if only she existed', als ze zou bestaan. GPD door Mare Molenaars KEULEN - Groots was het niet wat het Nederlands hockey team liet zien tegen Korea. Sprankelend evenmin. Maar wat in de voorbereiding niet lukte, daarin slaagde Oranje wel in de vierde speelronde van de Champions Trophy. In Keu len trokken de Nederlandse mannen met 4-2 aan het langste eind. Bondscoach Joost Bellaart toonde zich tevreden met het re sultaat. Minder gelukkig was hij met het optreden van zijn manschappen. Oranje viel de voorbije weken vooral op door fris en gedurfd aanvalsspel, maar was tegen Korea geen schim van zichzelf. „Dat verbaast mij ook", beken de Bellaart. „Zeker gezien het gunstige sco- reverloop. Binnen vijf minuten sta je met 2-0 voor en gaat een Koreaan met een gele kaart naai de kant. Een betere start kun je niet wensen. Maar het leek wel of die bliksemstart de ploeg ver lamde, of er angst in het team sloop. Een beetje gas terug ne men is vaak niet onverstandig, maar je moet niet je voet van het pedaal halen." Aansporen Nederland verkrampte en waar Erik Jazet, stuurman in het veld, tegen Pakistan het gretige Oranje juist moest afremmen, daar moest hij zijn medespelers nu voortdurend aansporen. 'Rust, rust, rust' was gister avond 'Hup, hup, hup'. Bellaart had de terugval van zijn elftal niet verwacht. Net zo min als het van onze sportredactie NEW YORK - Voor het eerst sinds zijn zege in 1999 staat An dre Agassi in de halve finales van de US Open. De 32-jarige Amerikaan won woensdag nacht in vier sets (6-7, 6-3, 7-5 en 6-3) van de Wit-Rus Max Mirnyi en treft Lleyton Hewitt op Super Saturday. Agassi trof het met de loting in I New York. De man die zich dit jaar na een toernooizege twee maal terugtrok voor een vol gend evenement, verspeelde in de eerste vier ronden geen set en kreeg slechts 24 games tegen. Zijn lichaam werd gespaard. Het sei-vicekanon Mirnyi, met de bijnaam 'Mad Max', was in de kwartfinales zijn eerste seri euze obstakel. Na een sterke opening worstel de ook Hewitt tegen de Marok kaan Younes El Aynaoui. In de tiebreak van de tweede set moest de Australische nummer één van de wereld een setpoint wegwerken. De derde set ging NEW YORK - Lornah Kiplagat doet 3 november mee aan de marathon van New York. De Keniaanse, woonachtig in Nederland, maakt haar debuut in New Yoi'k. Haar beste tijd tot nu toe in een marathon is 2.22.36, in de marathon van Chicago in 2000. „Het is altijd mijn droom ge weest in New York te lo pen", zei Kiplagat. „Het is de nummer één marathon in de wereld. Ik ben rela tief nieuw in deze discipli ne en wilde eerst wat meer ervaring opdoen. Nu ben ik klaar voor de wedstrijd in New York." Kiplagat, die binnenkort voor Nederland hoopt uit te komen, gaat in New York samen met landge note Susan Chepkemei lo pen. Chepkemei, die eveneens in Nederland woont, was vorig jaar de nummer twee in New York. ANP opportunistische spel van de onvermoeibare Koreanen. Voor aanvang riep Bellaart nog dat hij vooral aanvallers nodig zou hebben om de stugge defen sie van de Aziaten te kunnen breken, in werkelijkheid was het alle hens aan dek voor het ei gen doel. Jazet, Derikx en de uitblinkende Guus Vogels, die weer enkele magistrale reddin gen verrichtte, weerstonden de Koreaanse furie. Twee keer slechts moest de Oranjedoelman, in een spervuur aan kansen, het hoofd buigen: voor rust bij een doelpunt van Kang, na de pauze bij een straf- comer van Yeo. Lomans voor kwam een derde tegentreffer met een fantastische duik op de eigen doellijn. Twee doelpunten tegen en toch geen vuiltj e aan de luchtOranj e kan een stootje velen. Opnieuw was dat te danken aan de fabu leuze strafcorner. Nederland kreeg er twee tegen de Korea nen, beide werden benut. Tae- kema na twee minuten, Lomans niet veel later. Opnieuw een sco re van honderd procent. Om elkaar helemaal in even wicht te houden benutten beide spelers ook nog allebei een strafbal. De eerste, gescoord door Taekema, was al een ca deautje van scheidsrechter Blasch, de tweede, omgezet door Lomans, was de beloning van een regelrechte Schwalbe van Ronald Brouwer. Nederland speelt vandaag te gen aartsrivaal Duitsland maar is vrijwel zeker van een finale plaats. Alleen als Nederland verliest en India wint met dub bele cijfers van Korea, gaat de eindstrijd - opnieuw tegen Duitsland - aan Oranje voorbij. Bellaart gelooft niet in zulke sprookjes. „Maar ja, het maakt de wedstrijd tegen Duitsland wel bizar. Je speelt toch om de om des keizers baard. Maar van Duitsland wil je natuurlijk niet verliezen. Niemand. Vandaag winnen ze getverdemme weer in de laatste minuut. Het houdt maar niet op. Dan denk ik: wat is er mooier om het thuisland, op zijn Amsterdams gezegd, hier in Keulen een 'keekie' te geven." Bellaart ruikt zijn kans. Na de oef en winst op Duitsland, on langs in Breda, is het Neder lands elftal alleen maar ge groeid. De ploeg is fit, doet defensief geen gekke dingen en heeft met de strafcorner een on gekend wapen in huis. Oranje scoort op de Champions Trophy een percentage van 8 uit 14. Ter herinnering: op het laat ste WK miste het Nederlands elftal de finale na verlies tegen Australië. Nederland kreeg al leen al in dat duel veertien cor ners; niet een werd benut. „We hebben er een hoop tijd inge stopt maar we hebben de slui merende reus op tijd wakker ge kregen. En er zit nog meer in het vat. Want op het moment dat de tegenstanders een antwoord hebben bedacht, toveren we zo drie nieuwe varianten uit de ho ge hoed." GPD verloren. Daarna stelde Hewitt professioneel orde op zaken: 6-1,7-6,4-6 en 6-2. Hewitt won de laatste drie ont moetingen van Agassi. De Ame rikaan, die de Australiër al als zestienjarige broekie tegenover zich had, kan zich dat eerste duel nog wel herinneren. „Ik weet nog dat Lleyton een veilig heidsspeld in zijn broek had om die omhoog te houden. Dat is geen grapje. Nu zal ik echt fan tastisch moeten tennissen om hem te verslaan." In het vrouwentoernooi was Monica Seles in de kwartfinales niet opgewassen tegen titelver dedigster Venus Williams. De 28-jarige Amerikaanse verloor kansloos met 6-2 en 6-3. VLISSINGEN - Silvana Bauer is met haar dubbelpartnerElise Tamaela doorgedrongen tot de tweede ronde van het dubbel toernooi van de US Open. De Amerikaanse Ana Ivanovic en de Kroatische Nika Ozegovic werden met tweemaal 6-4 ver slagen. De Kruiningse Bauer (16) en de Culemborg'se Tamaela spelen nu in de tweede ronde tegen Kristina Grigorian uit Rusland en Victoriya Kutuzova uit de Oekraïne. Dit tennisduo is in New York niet geplaatst. Bauer en Tamaela moeten zodoende de derde ronde kunnen bereiken, gezien hun derde plek op de plaatsingslijst. ROME - De acht clubs uit de Ita liaanse Serie A hebben een nieuw aanbod voor de tv-rech- ten afgewezen. Twee betaalzen ders Stream en Telepiu konden geen overeenstemming berei ken met de acht verenigingen. Omdat de onderhandelingen in een eerder stadium al spaak lie pen, werd de start van de Itali aanse competitie met twee we ken uitgesteld. Bondsvoorzitter Galliani heeft eerder verklaard dat de compe titie zeker op 15 september be gint. „Wie niet komt opdagen, wordt bestraftAFP Matthijs Brouwer, de linksvoor van het Nederlands hockeyteam, passeert de Koreaan Shin Seok Kyo op snelheid. foto Hermann J. Knippertz/AP photo Van der Vaart begint tegen Wit-Rusland gewoon op de bank door Henri van der Steen KATWIJK - Het is natuurlijk een abc'tje: Rafael van der Vaart zit morgen tegen Wit- Rusland op de bank. Het volk schreeuwt zo wat om een basisplaats voor de jonge Aja- cied, maar voor Dick Advocaat is het al net zo'n simpel geval als voor de speler zelf. „Jullie pushen die jongen, maar hijzelf ziet gelukkig de realiteit." Die realiteit is, dat het voor Van der Vaart nog net iets te vroeg is voor een plaats aan de aftrap bij Oranje. Hij zou er zelf ook niet bij gebaat zijn, zo zegt ook Willem van Hane- gem. „Hij kan beter invallen, dan heeft hij die druk ook niet.Er is nog een ander voor deel voor de invaller Van der Vaart: menige wedstrijd wordt tegenwoordig in het laatste half uur beslist, als de ene partij kapot ge speeld is. Het is bepaald niet denkbeeldig dat een invalbeurt voor Van der Vaart ook daarom morgen een betere optie is dan een plaats in de beginopstelling. Zowel Advocaat als Van Hanegem blijkkt zich al maanden te storen aan verhalen in de pers die willen dat spelers als Van der Vaart of Theo Janssen allang in Oranje hadden moeten staan. Eind vorig seizoen had je zelfs humoristen die Van Persie al zagen schitteren als international. Advocaat en Van Hanegem leggen de lat gelukkig hoger dan de gemiddelde voetballiefhebber, al zijn ze soms ook wel wat erg gemakkelijk in het 'relativeren'. Van Hanegem relativeerde gisteren de ver onderstelde grootheid van Van der Vaart door te stellen dat de Ajacied uit tegen Vi tesse nergens was geweest. Advocaat begon over Van der Meyde, om aan te geven dat de pers wel erg kort door de bocht gaat als het gaat om talenten. „Toen die tegen Amerika een redelijke wedstrijd speelde, las ik in de kranten dat het rechtsbuitenprobleem voor de komende tien jaar was opgelost." Waar hij die onzin had gelezen, wist Advocaat niet meer precies. „In veel kranten volgens mij." Opstelling Over de opstelling kon de persconferentie van de bondscoach noch de tweede training nieuws verschaffen; Oranje speelt zoals vanaf maandag al werd verwacht, met Van der Meyde en Davids aan de zijkanten, Kluivert achter en bij Van Nistelrooy en Zenden en Ricksen als backs, die in de prak tijk middenvelder worden, bij gebrek aan MUNCHEN - IOC-voorzitter Jacques Rogge is vandaag aan wezig in München bij een herdenking van de terreuraansla gen tijdens de Olympische Spelen van 1972. De bijeenkomst heeft plaats op het vliegveld Fürstenfeldbruck, waar dertig jaar geleden een einde kwam aan een gijzeling van de Israëli sche olympische ploeg door Palestijnse terroristen. Er stierven destijds negen Israëliërs, een Duitse politieman en vijf ontvoerders. Tien van hen kwamen om toen op het vlieg veld een einde aan de gijzeling werd gemaakt. „Het IOC zal deze meest tragische gebeurtenis uit de geschie denis van de Olympische Spelen nooit vergeten", verklaarde Rogge. De Belg was als zeiler deelnemer aan de Spelen van München 1972. SID KOPENHAGEN - PSV'er Dennis Rommedahl kan morgen mogelijk niet meespelen in de uitwedstrijd van Denemarken tegen Noorwegen, in de EK-kwalificatie. De aanvaller heeft een liesblessure. Een woordvoerder van de Deense voetbal bond zei dat zijn inzet onzeker is. Denemarken kampt toch al met blessureproblemen. Nog vijf andere spelers, onder wie aanvoerder Rene Henriksen, Peter Lövenkrands en Martin Jörgensen, missen de wedstrijd in Oslo. RTR vleugelspitsen bij de Wit-Russen. Het spe len met een echte (Van der Meyde) en een valse (Davids) linksbuiten, houdt de ploeg in evenwicht, betoogde Advocaat, als je voorin met Van Nistelrooy en Kluivert speelt. Davids (vooral hij) en Kluivert (een beetje) knappen dan het vei'dedigende werk van één middenvelder op. De kritiek na Noor wegen was dat Kluivert in die wedstrijd te ver van Van Nistelrooy speelde. Dat was niet eens het geval. Na rust speelde Kluivert wel te diep. Advocaat: „Maar dat moest hij doen omdat Van Bommel te ver naar voren speelde." Curieus was het gesprek dat de na Noorwe gen ontevreden Kluivert inmiddels had met Advocaat. „Patrick klaagde dat hij niet wist dat Noorwegen met vijl' middenvelders zou spelen. Terwijl we dat tijdens de wedstrijd bespreking toch echt heel duidelijk hebben gezegd." Het is een vreemd geval in een su- perprofessionele wereld, waarin zoge naamd niets aan het toeval wordt overgela ten. GPD Opstelling Nederland: Van der Sar; Ricksen, Stam, Frank de Boer, Zenden; Van Bommel, Co- cu, Davids; Van der Meyde, Van Nistelrooy, Klui vert. DEN HAAG - Manchester United verzoekt haar voetballers geen boeken te schrijven zolang ze bij de club onder contract staan. De maatregel is een uitvloeisel van de opschudding die de autobiografie van aanvoerder Roy Keane heeft veroor zaakt. Hij is door de Engelse voetbalbond FA in staat van be schuldiging gesteld vanwege een controversiële passage in het boek. Keane stelt zonder omhaal dat hij in april 2001 All- Inge Haaland van Manchester City met opzet een blessure heeft toegebracht. Een jaar geleden raakte Jaap Stam in problemen nadat hij zich negatief had uitgelaten over manager Ferguson en enke le medespelers. De Nederlandse verdediger werd prompt van de hand gedaan en speelt sindsdien bij Lazio Roma. Een uit zondering op de regel vormt vedette David Beckham. Zijn boek verschijnt volgend jaar op de markt. GPD AMSTERDAM - Gerard van der Lem wordt met ingang van volgend seizoen technische directeur van de nationale voet balbond van Saudi-Arabië. De trainer van Jong Ajax, die eind mei werd aangesteld als de opvolger van Jan Olde Rieke- rink (nu AA Gent), zal een contract tekenen tot en met het we reldkampioenschap van 2006. De Saudi-Arabische bond heeft bij Ajax een verzoek ingediend Van der Lem al per 1 ok tober te mogen inlijven. De Amsterdamse club beraadt zich daarover nog. ANP DEN HAAG - Het aura van het Amerikaanse prof basketbal is bij het WK in de Verenigde Staten behoorlijk aangetast. Op eigen grond (Indianapolis) nota bene verloor de Amerikaanse ploeg met NB A-spelers gisteren tegen Argentinië (80-87). Het was voor het eerst in de historie dat een Amerikaans basket balteam met spelers uit de prof competitie NBA in een offici eel kampioenschap werd verslagen. Sinds 1992 wordt het de Amerikanen toegestaan om gebruikte maken van de duurbe taalde profs. GPD door Vincent Ronnes ARNHEM - Waar minister Heinsbroek - niet als enige - de laatste weken opriep aandacht te schenken aan het herstel van normen en waarden, lanceerde NOCNSF in samenwerking met de katholieke en protestante sportkoepels gisteren een groot scheepse actie onder de titel 'Sportiviteit en respect'. Kort om, het fatsoen moet terug. John Blankenstein, de oud voetbalscheidsrechter werd met IOC-lid Anton Geesink en atle- tenvoorzitter Peter Blangé uit geroepen tot sportiviteits-am- bassadeur van Nederland. Zij moeten met hun bekende ge zichten 'smoel geven' aan deze campagne. Blankenstein hoeft niet lang na te denken om voorbeelden aan te kunnen dragen van wat er mis ging of hoe het zou moeten. Het is niet alleen een kwestie van het vervelend gedoe binnen de lij nen, zegt hij. „De hockeybond heeft al enkele mooie initiatie ven genomen. Zij hebben pro jecten waarin ze willen optre den tegen bijvoorbeeld alcohol gebruik en het taalgebruik maar ook wat willen doen aan zoiets ogenschijnlijk simpels als het schoonmaken van je eigen kleedlokaal." Boosdoeners zijn bepaald niet alleen de al dan niet jeugdige sporters. Het gaat ook om lei ders, coaches, trainers en niet te vergeten de ouders. Wie wel eens op de zaterdagmorgen de kleintjes gadeslaat, kan immers langs de lijn 'genieten' van aan moedigingen en verwensingen die een doorsnee-hooligan niet zouden misstaan. „Ik weet van wedstrijden die zijn gestaakt omdat de leiders over de schreef gingen. En de kinderen zelf wisten echt niet waar het over ging", vertelt Blankenstein. „We hebben het te ver laten komen. Het is uit de klauwen gelopen." Concreet gevolg is bijvoorbeeld al - om maar eens bij zijn eigen sport te blijven - dat het de voet balbond al niet meer lukt om voldoende scheidsrechters op de been te krijgen. „Het aantal scheidsrechters is in een jaar of tien tijds gehalveerd. Het zijn er nu nog zevenduizend. Let wel, ooit waren dat er twintigdui zend, Dus moeten nu veel wed strijden gefloten worden door iemand uit de vereniging. Je snapt natuurlijk wel dat dat heel vaak fout gaat." Voetbal is zeker niet de enige sport waar al deze ellende voor komt. „Het gebeurt overal, bij basketbal maar net zo goed bij het korfbal." Zou de campagne niet moeten beginnen bij degenen met de voorbeeldfunctie, de helden op de groene mat? „De profwereld is een hele andere. Ik vind dat je bij de jeugd moet beginnen. Die profvoetballers hebben dat pro ces al lang gehad. Die zijn wie ze zijn." Grote sportbonden doen mee of hebben op zijn minst al hun me dewerking toegezegd aan de campagne 'Sportiviteit en Res pect'. „Als je het hebt over atti tude, dan is dat iets voor de lan ge termijn. Dat red je niet in een seizoen." Bepaalde buurten of clubs zijn berucht vanwege het gedrag van hun sporters of sup porters. Maar van een gerichte aanpak zal geen sprake zijn, al dus Blankenstein. „Deze actie geldt voor alle culturen. Daar maken wij geen onderscheid in." Het lijkt erop dat de sportwe reld al een stapje voor is op de bedoelingen van minister Heinsbroeek. „Helemaal toeval is het natuurlijk niet. Het leeft. Deze campagne komt niet zo maar uit de lucht vallen. Ik denk wel dat dit past in het verhaal van Heinsbroek, want die schijnt ook zoiets te willen." GPD DEN HAAG - Het dopingge- bruik in Nederland daalt. Ga ven in 1997 nog 116.000 Neder landers ouder dan twaalf jaar aan wel eens doping te hebben gebruikt, vorig jaar lag dat aan tal op 93.000. Onderzoek van het Centrum voor Drugsonderzoek (Cedro) heeft di t uitgewezen. Er deden 17.000 mensen aan mee. Zij moesten aangeven of ze ooit 'prestatie bevorderende midde len' hadden gebruikt. Daaron der vallen ondermeer anabole steroïden, groeihormoon, epo, clenbuterol en andere stimulan tia. Uit het onderzoek bleek dat 0.7 procent van de Nederlan ders ooit middelen heeft genomen om de sportprestatie te verbeteren of om een gespierder lichaam te krijgen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19