Studie in een smoorheet kamertje PZC Elke vijftig meter een hulppost Gehuchten wachten op plaatsnaambordj es Hoeder van het verstilde moment Ruwbouw noordelijke toerit tunnel gereed Proeftuin voor strijd tegen armoede 15 Huisvesting in hotel valt Aziatische studenten flink tegen zVlf 2002 Eis tbs met dwangverpleging Jaar cel geëist voor ontucht Verkrachting in knipperlichtrelatie Gewonde bij eenzijdig ongeval Balloon 2002 in Sint-Niklaas 0800 - 0231 231 (GRATIS) pijgie vrijdag 6 september 2002 door Emile Calon DISHOEK - De entree van Ho tel Zeeduin in Dishoek kan heel wat publieksvriendelijker. Een blauw bord waarschuwt dat het terrein van het hotel verboden is voor onbevoegden. Een paar Chinese fietsers trekken zich niets van het bord aan en rijden op hun paarse mountainbikes zo de grindlaan op en verdwij nen tussen de struiken. Achter die struiken staan enke le lage langwerpige barakachti ge gebouwen die hoognodig een verfje kunnen gebruiken. Het is er stil en verlaten. Hier en daar staat een fiets geparkeerd; de meesten niet op slot. Op de gla zen deur van het stenen hoofd gebouw hangt een briefje met in het Engels de boodschap dat de vier afstandsbedieningen van de tv's zijn verdwenen en dat ze terug gebracht moeten worden. Zo niet, dan komt iemand per soonlijk de kamers doorzoeken. Haoxuan Zan moet lachen als hij hoort van de tekst op de deur van de eetzaal annex recreatie zaal. Die afstandsbedieningen zijn volgens hem altijd kwijt. De twintigjarige Chinees verblijft al twee maanden in het hotel. Bijna dagelijks fietst hij op en neer naar de Hogeschool Zee land in Vlissingen waar zijn En gels wordt bijgespijkerd. „Moeilijk, moeilijk." Vooral de Advertentie festivalhart Abdij Middelburg BRUSSELS JAZZ ORCHESTRA The best of jazz vr 6 sept 21u30 12,50 zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (om) 659 659 www.nazomerlestival.nl uitspraak vindt hij moeilijk. Het lezen van teksten gaat hem beter af. Tal van Oost-Aziaten hebben huis en familie in de steek gela ten voor een studie aan de Hoge school Zeeland. Hun toeloop is zo groot dat de HZ noodge dwongen studenten in oude ho tels onder moet brengen. Er wordt nu zelfs al in Terneuzen naar woonruimte gezocht. Berlijn hoeft hij niet meer elke dag zo ver te fietsen. Thanh Che (26) verruilt zijn ho telkamer ook het liefst zo snel mogelijk voor een kamer in een studentenhuis in Vlissingen of Middelburg- De Vietnamees ar riveerde eind mei in Vlissingen Zan wilde aanvankelijk naar een Duitse universiteit en vroeg een medewerker van een Chi nees bemiddelingskantoor een plaatsje te regelen zodat hij in het buitenland zijn studie eco nomie kon afronden. Het liefst inBerlijn of in een van de andere grote universiteitssteden. Het lukte het bureau niet hem daar geplaatst te krijgen. Wel attendeerde de 'agent' hem op de Hogeschool Zeeland. Zan had nog nooit van de HZ ge hoord, noch van Vlissingen. Ne derland, daar wist hij wel iets van af. Enthousiast vertelt hij over het Nederlands elftal en Ajax. Op de Chinese tv is elke avond minstens één Europese voetbalwedstrijd te zien, zodat hij regelmatig de beide elftallen in actie zag. En natuurlijk ken de hij Nederland als land van windmolens en bloemen. De werkelijkheid is altijd weer anders, zo merkte Zan bij aan komst in Nederland. Vooral de huisvesting valt hem tegen. Dat was hem niet voorgespiegeld toen zijn ouders veel geld uit trokken om hun zoon te laten studeren in het Westen. Samen met een vriend verblijft hij nu al vele weken in het smoorhete ka mertje van Hotel Zeeduin. Hij wijst naar het te kleine tafeltje in de hoek van de slaapkamer. Daarnaast is in een kamertje van nauwelijks één bij twee me ter nog een tafeltje te vinden. „Zonder bureaulamp." En de kamer heeft ook geen kasten die afgesloten kunnen worden. Zan hoopt dat hij snel kan verhuizen naar een studentenhuis in Vlis singen. Daar kan hij meer con tacten leggen, is hij weg uit het toch wat naargeestige hotel en en werd tot zijn verbazing ook gehuisvest in het Dishoekse ho tel. Een andere kamer vinden zal echter moeilijk zijn Hij be taalt voor een halve hotelkamer 216 euro in de maand. Voor dat geld is nergens een kamer te vin den, weet hij nu al. Desondanks hoopt hij op een wonder, aldus de oud-inwoner van Hanoi Afgezien van de kamer in het vervallen hotel bevalt het hem zeer in Vlissingen. En hij is ook zeer te spreken over de manier waarop de HZ helpt bij het op lossen van problemen. Zo wijst de economie-student naar de fiets, die hij voor 136 euro huurt. Zowel hij als Zan willen na hun afstuderen terugkeren naar hun vaderland. Ze vinden dat ze 'thuis' nodig zijn, dat ze daar kunnen helpen hun beide lan den vooruit te helpen. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De Hon- tenisser CDA-fractievoorzitter A. Sponselee vindt dat het nou wel erg lang duurt. Ruim twee jaar geleden oogstte hij veel bij val toen hij voorstelde de oude gehuchtjes in de gemeente aan te duiden met een bord. Daarmee wil Sponselee berei- ken dat die paar huizen of een dijkhoek met de namen van vroeger als Strooienstad, Olie kot, Fluitershoek en Ossenhoek voor altijd herinnerd blijven. Als de gemeente toch geld uit trekt voor het vervangen van verdwenen en onleesbaar ge worden straatnaamborden, kunnen de gehuchtjes mooi worden meegenomen. In de raadsvergadering herhaalde Sponselee zijn pleidooi. Hij kreeg bijval van P. Kindt, frac tievoorzitter van Algemeen Be lang, die zei nog niet veel gezien te hebben van de beloofde in spanning B en W. Volgens wet houder B. Pauwels is al een groot gedeelte van de oude en versleten straatnaamborden vervangen. MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog zag gis teren bij de rechtbank in Middelburg geen andere mogelijk heid dan tegen een 24-jarige inwoner van Axel tbs met dwangverpleging te eisen. De Axelaar was tussen 1 mei 2000 en 16 augustus vorig jaar voor een behandeling in het psychi atrisch ziekenhuis Emergis in Kloetinge, toen hij twee perso neelsleden mishandelde en met de dood bedreigde. Uit een rapport van gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Cen trum bleek dat de man sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. De officier noemde de man een ongeleid projectiel. Hoe wel het personeel' van Emergis bekend is met het fenomeen moeilijke patiënten, bleken de verplegers niet in staat om te anticiperen op het gedrag van de Axelaar. „Het zou levensge vaarlij k zijn om deze man vrij te laten en de straat op te sturen Hij is in staat om zomaar iemand met een mes aan te vallen Daarom is er maar één oplossing: tbs met dwangverpleging", concludeerde Den Hartog. In 1997 was eerder gebleken dat verdachte tijdens een opname in een psychiatrische kliniek onhandelbaar was. De officier nam het advies van het PBC over. De man verscheen in Middelburg niet op de zitting. De rechtbank doet 18 september uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert eiste gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 27-jarige in wonervan Vlissingen voor ontucht met een meisje van vijftien jaar een jaar cel. De man vertelde dat het slachtoffer 7 januari dit jaar vrijwillig wasmeegegaan naar zijn woning. Hij kende het meisje oppervlakkig. „Zij heeft me wel verteld dat ze acht tien jaar was." Volgens de Vlissinger had ze hem uitgedaagd, waarna ze uit de kleren gingen en in bed belandden. Hij gaf toe dat hij gemeenschap met het meisje had gehad. „Ze heeft nog geholpen met het condoom." Het meisje had verklaard dat de seks niet vrijwllig was ge beurd. Volgens de officier was de leeftijd van het slachtoffer van belang voor'de strafmaat. Hij vond het raar dat de man op de bewuste dag gevraagd had naar haar leeftij d. De condoom verpakking kon volgens Flikweert verbeurd worden ver klaard. Uitspraak: 18 september. MIDDELBURG - Wegens verkrachting in een knipperlicht relatie is gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 47-jarige inwoner van Kapelle een celstraf geëist van vijftien maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man was 23 maart dit jaar na een avondje stappen met zijn vrien din naar haar woning in Goes gegaan. Beiden hadden het no dige gedronken. Toen de verdachte seks met haar wilde, be gon de vrouw hysterisch te gillen. De man was bovenop haar gaan zitten. Ook had hij zijn hand op haar mond gelegd om haar stil te krijgen. De Kapellenaar zette zijn zin door. Hij er kende dat het anders was dan de andere keren. „De stemming sloeg om en zij verzette zich." Volgens officier van justitie R. Rammeloo was de verkrach ting bewezen. Rammeloo vond dat een schadevergoeding van 2114 euro aan de vrouw kon worden toegewezen. De recht bank doet 18 september uitspraak. HOEK - Een 25-jarige vrouw uit de gemeente Terneuzen is gistermiddag omstreeks één uur gewond geraakt, toen zij op de Hoekseweg in Hoek op een scooter ten val kwam. Zij is met rug- en borstklachten overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Ruud de Roo foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Zijn hoofd loopt om. De dossiers, de te keningen, calculaties, vergunningen, rapporten en al die andere documenten stapelen zich op. Enkele tien duizenden hebben documentbeheerder Ruud de Roo en zijn twee collega's inmiddels door hun handen laten gaan. Het is hard werken, verzucht hij. En bovendien is het zeer verantwoordelijk werk. Want de drie beheerders hebben een controlerende functie. Ze bestuderen concept-versies, acceptatie-ver sies en definitieve versies van berekeningen, ontwerpen en alles wat daar verder bij komt kijken. „We toetsen onder meer of de documenten voldoen aan de gestelde eisen en aan de gemaakte afspraken. Het moet allemaal Moppen en dus tip-top in orde zijn, want die documen ten kunnen in een later stadium een belangrijke rol spe len bij toekomstige onderhoudswerkzaamheden en dergelijke.", legt De Roo uit. Het is even omschakelen. Hij is net terug van vakantie en moet de knop nog omzetten. De Goesenaar (geboren in Cadzand-Bad) is nog vol van de ervaringen van de af gelopen weken. Zoals gebruikelijk besteedde hij een deel van z'n vakantie aan z'n grote hobby: het verzame len van antiek speelgoed. Hij reist er regelmatig voor naar het buitenland, waar hij beurzen en antiekmark ten bezoekt. Pronkstuk van z'n verzameling is een Marldintrein van begin 1900, met het originele interieur. Tijdens z'n va kantie tikte hij nog een wagonnetje op de kop; daarmee is z'n antieke trein nu compleet en dat geeft een voldaan gevoel. Trouwens, voor z'n oogappel, kleinzoon Nick van twee heeft Ruud de Roo ook al een antiek treintje gekocht. De hummel vindt het prachtig. De Roo is aan de Westerscheldetunnel 'verhuurd' door het ingenieursbureau Tecona in Spijkenisse, tegen woordig een volle dochter van bouwconcern Heijmans. De Goesenaar werd door de jaren heen ingezet op aller lei projecten en werkte onder meer bij De Schelde, de kerncentrale Borssele en de Nederlandse Aardolie MaatschappijZes jaar geleden werd hij ingezet bij de Westerscheldetunnel. „Een schitterend project. Niet al leen die tunnelbouw boeit me. maar ook de kunstwer ken op de aan- en afvoerwegen." Al die werken zijn tot in detail terug te vinden in de vele tientallen ordnerm appen in de kasten in z'n kantoor. door Wout Bareman TERNEUZEN - In de twee bui zen van de Westerscheldetunnel worden 270 hulpposten geïn stalleerd, om de vijftig meter één. Ze worden rechts van de rij baan aangebracht en bieden de weggebruiker niet alleen de mo gelijkheid snel contact op te ne men met de tunneloperator van dienst in de controlekamer, maar ook kan bij een brand di rect worden begonnen met blus sen. Elke hulppost is voorzien van een telefoon, een haspel met vijftig meter brandslang, een sproeischuimblusser en een brandkraanaansluiting voor de professionele brandweer. Deelprojectleider S. Verboon, verantwoordelijk voor de elek tronische en mechanische in stallaties in de tunnel: „Bij het openen van de hulppost wordt automatisch een signaal door gegeven aan de controlekamer, waarna de operator een camera op de post richt. Zo kan direct worden vastgesteld wat er aan de hand is. Dat wordt overigens ook al gesignaleerd op het mo ment dat er een auto stilstaat en iemand uitstapt, want dat wordt geconstateerd door spe ciale lussen in het wegdek. Branden beginnen meestal Mein en daarom rekenen we er op dat iemand de tegenwoor digheid van geest zal hebben direct naar zo'n hulppost te ren nen en daar een blusapparaat zal pakken om het vuur te be strijden." De schuimblusser heeft een ca paciteit van honderd liter per minuut. Het bluswater uit de brandslang wordt zonodig ge durende 25 minuten automa tisch gemengd met een schuim- vormend middel, waarmee brandende vloeistoffen als ben zine en dieselolie kunnen wor den bestreden en afgedekt. Het brandblussysteem wordt ge voed vanuit waterreservoirs op de landhoofden van de tunnel. Ventilatoren Deze week is ook begonnen met het installeren van de 'schuif deuren' in de 26 dwarsverbin dingen. Bij een ongeluk of calamiteit in de tunnel kan de operator met één druk op de 'ca- lamiteitenknop' de deuren ont grendelen. Het verkeer in beide tunnelbuizen wordt direct stil gelegd, de vëntilatoren in de dwarsverbindingen én de tun nel worden gestart en overal in de tunnel lichtenbordjes op met de tekst 'Alarm, stap uit!En via luidsprekers worden aan wijzingen gegeven. Verboon: „Die ventilatoren zijn, vooral bij brand, uitermate be langrijk. Proeven in andere tun nels hebben uitgewezen dat de rook het ergste is. De ventilato ren wakkeren het vuur mis schien aan, maar verdrijven wel de rook." In elke buis worden veertig ventilatoren - met de omvang van de straalmotor van een vliegtuig - geïnstalleerd. Volgende week wordt een proto type uitgetest. De afbouw van de tunnel loopt iets voor op de planning. Vooral bij het aanbrengen van de hitte- werende bekleding op de tun- nelwand worden records gebro ken. Gisteren was in de westbuis 4,8 kilometer van die bekleding aangebracht en was het werk in de oostbuis 5,5 kilometer gevor derd. In de loop van oktober wordt in de tunnel begonnen met het asfalteren. De 270 hulpposten in de Westerscheldetunnel zijn onder meer voorzien van een telefoon, brandslang en schuimblusapparaat. foto Wim Kooyman door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Het be tonwerk voor de toerit aan de noordkant van de Westerschel detunnel is gereed. Vlak voor de bouwvakvakantie zijn de laat ste moten van de wanden ge stort. De betonnen bak met zijn schuin aflopende vloer en wan den die een flauwe bocht vor men, moet alleen nog worden afgewerkt. Deze week is een begin gemaakt met het verwijderen van de damwand waarbinnen de 260 meter lange toerit is geconstru eerd. Er wacht nu nog voegwerk tussen de verschillende secties, er moeten nog tegels worden ge zet, afscheidingen tussen de twee rijbanen aangebracht en natuurlijk het wegdek geasfal teerd. De afgelopen weken zijn ook flinke vorderingen gemaakt met door Edith Ramakers VLISSINGEN - Iedereen heeft kwaliteiten. Het is alleen de kunst om die te achterhalen en te benutten. Dat zei M. Snijder, directeur Sociale Zaken van de gemeente Vlissingen, gisteren tijdens een bijeenkomst over het project 'Zeeuws licht op Armoe de'. „Een alleenstaande vrouw met vier kinderen, van wie er twee naar de middelbare school gaan en die rond komt van een uitkering van pakweg 820 euro, moet managementkwaliteiten hebben." In Vlissingen werd gisteren een tussenstand gegeven van het pi- lotproject Zeeuws licht op Ar moede, waaiwoor een aantal maanden geleden de eerste stap werd gezet. De gemeenten Vlis singen, Reimerswaal en Oost burg dienen als proeftuinen voor het project. De belangrijk ste verandering is dat sociale diensten moeten voorkomen dat mensen in armoede terechtko men of langdurig in de armoedi ge situatie blijven. „Dat vraagt intensieve begeleiding op maat, waarbij de mens centraal staat." Voor de medewerkers van de so ciale dienst vergt het een andere manier van werken. Zij gaan vaak volledig op in de controle op de correcte uitvoering van de bijstandwet. „De mens en zijn verhaal worden vergeten. Nu moet een aantal geselecteerde medewerkers via diepte-inter views de kwaliteiten ontdek ken, een goede diagnose stellen en de situatie van de Mant ana lyseren. Het algemene doel is om de klant weer zelfredzaam te maken", verklaarde Snijder. Het is de wens van de provincie en de deelnemers dat de werk wijze 'een uitstraling krijgt naar de rest van Zeeland'. „Maar ook in het land wordt dit proefproces nauwgezet ge volgd", zei F. Smitskamp, voor zitter van Splinter, een plat form voor bestrijding van de armoede in Zeeland en trekker van het project. „Ik vind het van lef getuigen dat deze gemeenten en de provincie - juist in een pe riode waarin het Mimaat in Ne derland aan het verharden is - opkomen voor de zwakkeren in de samenleving." Het kan zijn, beseffen de ge meenten, dat ze moeten afwij ken van de landelijke regelge ving. Want het Rijk rekent gemeenten nu nog af op de uit stroom naar werk. „Maar we la ten ons niet op voorhand door de politiek afschieten. Alle betrok kenen - de Zeeuwse gemeenten, provincie en medewerkers bij sociale zaken - moeten dan wel hun krachten bundelen." SINT-NIKLAAS (B) - Het luchtruim boven Sint-Niklaas is van vanavond tot en met zon dag het domein van tientallen luchtballonnen. Tijdens Balloon 2002, een on derdeel van de jaarlijkse Vrede sfeesten, kan het publiek op de Grote Markt genieten van een 'hemels' schouwspel. Vanavond kiezen de eerste ballonnen het luchtruim. Ook zaterdag en zondag gaan vanaf 's morgens geregeld hetelucht- en gasbal- lonnen de lucht in. Zaterdagavond geven de bal- lonvaarders met hun vaartuigen een lichtshow op muziek. Dit lantaarnballet begint rond half elf. Die dag wordt afgesloten met vuurwerk. Ter omlijsting zijn er muzikale optredens van onder meer zanger Rob de Nijs en dansgroep Clapaja. Er trekt ook een reuzen- en bloemen- stoet door de stad. Advertentie) het installatiegebouw bovenop het overdekte gedeelte van de toerit tussen de twee rijbanen. In dit gebouw monden allerlei kabels en leidingen van elektri sche systemen in de tunnel uit. Aan de Terneuzense kant komt een dergelijk gebouw te staan. Met de bouw van het Ellewouts- dijkse installatiegebouw is het hoogste punt bereikt. Het steeM nu boven de dijk uit die de toerit omarmt. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Enkele Aziatische studenten bij Hotel Zeeduin in Dishoek. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15