Te weinig speelruimte voor jeugd Wereldmeid moet droom hebben Zorg de dupe van schrappen Melkertbanen Eis anderhalf jaar cel voor inrijden op pompbediende Kruispunt Stationsbrug afgesloten Bromfietser valt tegen lijnbus Bestuurder tankt zonder te betalen Botsing op invoegstrook Sloeweg Brommer veroorzaakt aanrijding Standbeeld Biervliet ontgroend PvdA opent discussie over speeltuintjes Middelburg Tuinfeest Kledingactie voor Oekraïne in Middelburg agenda vrijdag 6 september 2002 MIDDELBURG - Het kruispunt voor de Stationsbrug op de hoek van de Blauwedijk, de Stationsstraat en de Loskade in Middelburg wordt van 16 september tot en met 3 oktober af gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Het kruispunt wordt opnieuw bestraat. Tegelijkertijd voert Rijkswaterstaat on derhoudswerkzaamheden uit aan de brug. De Loskade is in dezelfde periode afgesloten tot aan de Goese Korenmarkt om dat het oude busstation wordt herbestraat. Het verkeer wordt omgeleid via de Koestraat, de Nieuwe Haven en de Turfkaai. Deze route is tijdelijk in twee richtingen open. De dienstrege ling van de bussen wordt aan de gewijzigde route aangepast. ZIERIKZEE - Een 31-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is woensdag gewond geraakt bij een valpartij ter hoogte van Zierikzee. De man reed op zijn brommer op de parallelweg langs de N59 in de richting van Nieuwerkerk. Hij kwam in botsing met een grote groep fietsende scholieren, die uit de te genovergestelde richting kwam aanrijden. Bij de valkwam de man terecht tegen een passerende lijnbus. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Een paar fietsers die bij de val partij betrokken waren, kwamen er met lichte verwondingen vanaf. VEERE - Bij een tankstation aan de Veerseweg in Veere is gis termorgen een automobilist weggereden zonder te betalen. De onbekende bestuurder tankte rond half tien voor ruim ze ventig euro. VLISSINGEN - Op de Sloeweg in Vlissingen heeft gistermor gen rond half negen een kop-staartbotsing plaatsgevonden. Een 68-jarige man uit Noord-Beveland wilde vanaf de Nieuwe Vlissingseweg invoegen op de Sloeweg. Doordat hij plotseling moest remmen voor het overige verkeer, botste een 29-jarige automobilist uit Middelburg achterop zijn auto. Er was alleen blikschade. MIDDELBURG - Een 16-jarige bromfietser heeft gisteren rond kwart voor acht 's ochtends op de Langevielesingel in Middelburg een aanrijding veroorzaakt. De jongen hield niet genoeg rechts, waardoor hij in botsing kwam met een 61-jari- ge automobilist uit Middelburg die hem tegemoet kwam. Bei de voertuigen zijn bij de botsing beschadigd. Niemand raakte gewond. BIERVLIET - De ergernis in Biervliet omtrent het achterstal lig groenonderhoud op de markt, is de gemeente Temeuzen niet ontgaan. De plantsoenendienst liet er geen gras over groeien en trad gisteren onmiddellijk in actie. Nadat eerst het bord was verwijderd, waarop het Biervlietse ongenoegen af gelopen weekend werd verwoord, is het opschot van de leibo men rondom het standbeeld van Willem Beukelszoon ge snoeid. Met speciale apparatuur is vervolgens het onkruid rondom de sokkel verbrand. De sporen daarvan zijn welis waar nog zichtbaar, maar zullen naar verwachting verdwij nen zodra er regen valt. Twee jaar geleden stelde de ge meente een nieuw plan voor de speelterreintjes op. Het aantal speelplekken moest terug van 132 naar 83. Volgens de gemeen te was dat nodig omdat de be volking van Middelburg ver grijst. Bovendien was het onderhoud van de speeltoestel len te duur. Het plan is inmid dels uitgevoerd. Bielok is van mening dat de ge meente een verkeerd uitgangs punt hanteert. Niet de behoefte, maar het beschikbare geld be paalt hoe speelterreinen wor den ingericht en hoe ze eruit zien. „Het geld dat de gemeente nu uitgeeft aan speelplaatsjes is niet voldoende om goede voor zieningen te realiseren", zegt hijDe landelijke norm voor uit gaven aan speelplaatsen be draagt twintig euro per kindDe gemeente Middelburg geeft tien euro per kind uit. Bielok hoopt dat de gemeenteraad naar aan leiding van zijn discussienota meer geld beschikbaar stelt. „Goede speelvoorzieningen voor kinderen kunnen een be langrijke bijdrage- leveren -aan de leefbaarheid van de buurt", vindt de PvdA'er. Als kinderen dicht bij huis kunnen spelen, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het aantal speelterreintjes voor kinderen in Middelburg moet minimaal verdubbelen. Dat stelt PvdA- gemeenteraadslid R. Bielok in een discussienota. De gemeente moet bij het realiseren van speelvoorzieningen niet uit gaan van het geld dat beschik baar is, maar van de behoefte van de kinderen, vindt Bielok. leggen ze makkelijker contac ten met andere kinderen. De ou ders leren elkaar kennen, zodat er sociale verbanden in de buurt ontstaan. De anonimiteit in de buurt wordt minder, cle leefom geving prettiger. Bovendien zijn goede speelvoorzieningen be langrijk voor de sociale en emo tionele ontwikkeling van kinde ren. Bielok vindt dat speelruimtebe- leid meer moet zijn dan alleen hier en daar een wipkip neerzet ten. Ook moet er niet lukraak worden voldaan aan bepaalde normen, bijvoorbeeld driehon derd vierkante meter per hecta re aan speelruimte. Hij vindt het belangrijk dat de speelplaatsjes goed over de buurt worden ver deeld en dat de speelplekken op een creatieve manier worden in gevuld. Alle kinderen tot zes jaar moe ten binnen een straal van twee honderd meter van huis de mo gelijkheid hebben om veilig te spelen. Daarbij hoeft niet alleen te worden gedacht aan toestel len, maar ook aan bijvoorbeeld ruimte om tikkertje of verstop pertje te spelen, of aan aange paste bestrating om te knikke ren. Kinderen moeten zelf de gele genheid krijgen om mee te pra ten over de speelvoorzieningen, zegt Bielok. „Dat is het belangrijkste wat er is. Ik zou graag zien dat daar mee geëxperimenteerd wordt. Als je het ze vraagt, kunnen ze meer dan zinnige dingen zeg gen." Hij realiseert zich dat de discussienota wat laat komt, nu het oude plan is net uitgevoerd. „Mijn kritiek dateert al van voor de verkiezingen. Ik was niet eerder raadslid. Het discussiestuk komt tijdens de commissievergadering Maatschappelijke Zaken op 16 oktober aan de orde. Gissingen - Buurt- en speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen houdt morgeneen tuinfeest met springkussens en een rommelmarkt. Het feest be gint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De opbrengst van de dag gaat naar het potje voor de jubileumviering. Spelende kinderen in de Prins Mauritsstraat. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 23- jarige Vlissinger is gisteren bij de Middelburgse rechtbank an derhalf jaar cel geëist wegens poging tot doodslag en afper sing. De man had 27 april geen benzine meer in zijn auto en geen geld op zak, maar er moest getankt worden. De Vlissinger tankte bij het pompstation Sellnisse in Lewe- dorp voor vijftien euro benzine. Hij wilde verzekeringspapieren als onderpand achterlaten om geld te kunnen halen. De pomp bediende nam daar geen genoe gen mee en vroeg om zijn mo bieltje. De verdachte weigerde zijn gsm achter te laten en be sloot weg te rijden, maar de pompbediende ging voor de au to staan. De Vlissinger reed snel achteruit en probeerde via een andere tankstraat te vluchten. Opnieuw versperde de pompbe- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl diende zijn baan. De man gaf daarop gas en schepte het slachtoffer, dat een aantal me ter verder van de motorkap op de weg viel. Zijn val werd deels gebroken door rubberen tegels, zodat de pompbediende er met schaafwonden en een gekneus de heup vanaf kwam. ,Een auto is een dodelijk wapen als men zo op iemand inrijdt. Dit is lomp gedrag. Gelukkig is het slachtoffer niet onder de auto terechtgekomen, maar de risi co's zijn er niet minder om", gaf officier van justitie R. Ramme- loo de ernst van de situatie aan. In de fout Drie weken later ging de ver dachte opnieuw in de fout door met fors geweld geld van een junk af te persen. Het slachtof fer zat 19 mei in de woning van de Vlissinger. Toen die flink aangeschoten thuiskwam, som meerde hij de man zijn woning te verlaten. Die voelde er weinig voor. De verdachte griste 25 eu ro uit de hand van het slachtof fer en sloeg hem het huis uit. Dat ging bepaald niet zachtzinnig, want de junk liep vier botbreu ken aan de oogkas en een (blij vend) doof gevoel op. „Dit is ge woonweg idioot. Uw handen zitten te los", aldus de officier. Volgens Rammeloo is de toe komst van de Vlissinger vrijwel uitzichtloos, omdat hij aan de lopende band strafbare feiten blijft plegen. De officier vond dat drieduizend euro smarten geld aan het slachtoffer van de afpersing kon worden toegewe zen. Uitspraak op 18 september. VLISSINGEN- De Zeeuwse stichting 'Steun aan Israël' uit Middelburg houdt een actie om kleding in te zamelen voor de in woners van de Oekraïne. Dinsdagavond is er een bijeen komst in De Hoeksteen aan de Rozenburglaan in Middel burg. Vanaf 19.45 uur kan de kleding worden afgegeven, bij voorkeur in koffers of sporttas sen om het transport te verge makkelijken. Intercultureel eetcafé Casina in Zierikzee en het project Wereldvrouwen bieden geen plaats aan jongeren. Het project 'Wereldmeiden dur ven dromen' moet daarom een aanvulling worden voor de leeftijdsgroep tussen 13 en 16 jaar. foto Marijke Folkertsma COS wil gevluchte jonge meisjes hart onder de riem steken door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Wereldmeiden durven dromen' is de titel van het project dat het Centrum voor Internationale Samenwer king Cos Zeeland de komende weken uitvoert in het MFC in Zierikzee. Het project is be doeld voor vluchtelingmeisjes van dertien tot en met zestien jaar uit asielzoekerscentra en aanvullende opvangtehuizen in Zeeland en voor hun Neder landse vriendinnen. Het COS bindt de strijd aan tegen de apathie die in toene mende mate onder de jonge vluchtelingenmeisjes wordt waargenomen. „Het zijn pubers die volop over hun toekomst zouden moeten dromen, maar vooral door recente ontwikke lingen komen ze daar niet meer aan toe", zegt projectleidster Marjolein Meier van het COS. Volgens haar zijn de standpun ten ten aanzien van vluchtelin gen danig verhard sinds de ter roristische aanslag in New York op 11 september vorig jaar. Het aangescherpte vreemdelingen beleid van de nieuwe regering brengt verder grote onrust te weeg onder asielzoekers. Ook constateert Meier sinds de poli tieke omwenteling in Neder land vaak openlijker discrimi natie tegen buitenlanders. Ze verbaast zich er dan ook niet over dat jonge meisjes in de vluchtelingenopvang weinig aanleiding hebben roze dromen over hun toekomst te koesteren. Toch wil ze voorkomen dat ze volledig apathisch worden en niet meer voor hun belangen op komen. Met dit project wil het COS de meiden een hart onder de riem steken. Ze moeten be seffen dat ze binnen de eigen omgeving wel degelijk invloed kunnen uitoefenen ten behoeve van een betere wereld, met meer besef van medemenselijkheid. Vooroordelen De combinatie van buitenland se en Nederlandse meisjes acht Meier van belang. „Die meisjes praten er thuis in de Nederland se gezinnen hopelij k ook over en brengen daarmee ouders op an dere gedachten." De project leidster is ervan overtuigd dat uitleg veel vooroordelen kan wegnemen. Vluchtelingenmei- den worden vaak gepest omdat him vaders niet werken. „Dege nen die dat doen, beseffen niet dat asielzoekers helemaal niet mogen werken", geeft ze als voorbeeld. Meier erkent dat het COS na tuurlijk niet alle zorgen en on zekerheden voor vluchtelingen kan wegnemen. Voor sommige meisjes die straks deelnemen, blijft de vrees voor plotselinge uitzetting onverminderd be staan. Volgens Meier moet hen dat niet beletten in hun naaste omgeving het vluchtelingen probleem aan de orde te stellen en mensen te stimuleren er ge nuanceerd over na te denken. Het project bestaat uit drie bij eenkomsten eind september en begin oktober. Tijdens de twee de ontmoeting op vrijdagavond 27 september voert de Theater groep Ithaka uit Groningen twee stukken op, die in op dracht van de NOVIB zijn ge maakt. In de eerste gaat het om de vraag 'Wil de echte Wereld burger opstaan?' met een knip oog naar het bekende televisie spelletje 'Wie van de drie?' In het andere stuk wordt een situatie in een schoolklas geschetst, waarin een leerkracht een onge motiveerde uitval doet. Tijdens de opvoering wordt actieve deelname van de meisjes ge vraagd. Wereldburgers 'Wereldmeiden duiven dromen' past in het landelijk project 'Wereldburgers'. Aan dit door het COS geïnitieerde project werken inmiddels tientallen or ganisaties mee. Dat resulteert in veel verschillende activiteiten gericht op ontwikkelingssa menwerking en duurzaamheid. De klimaattentoonstelling op Neeltje Jans is daarvan een voorbeeld. Het COS heeft bewust voor Zierikzee gekozen voor de bij eenkomsten omdat ze mooi aan sluiten op het reeds bestaande project 'Wereldvrouwen' dat onder de paraplu van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in het MFC in Zierikzee plaats vindt. Het is echter de bedoeling dat de deelnemers uit meerdere Zeeuwse regio's komen. Zij kunnen zich tot vrijdag 13 sep tember aanmelden bij het COS in Goes of bij De Lichtboei in Zierikzee. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vooral zorg instellingen worden de dupe van de bezuinigingen op gesub sidieerde arbeid. Volgens C. Lodder van integratiebedrijf Lété is bij die instellingen het meeste verloop in personeel. Daardoor worden zij direct met de gevolgen van een vacature stop geconfronteerd. De direc teur van de thuiszorg-organisa tie Zorgstroom waarschuwt voor het ontstaan van wacht lijsten. Staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken heeft de gemeenten deze week gevraagd vrijkomen de Melkertbanen niet meer te vervullen. In het regeerakkoord is afgesproken om daar 680 mil joen euro op te bezuinigen. Op Walcheren zijn vierhonderd ge subsidieerde arbeidsplaatsen. Ongeveer tien procent van die banenzijn momenteel niet inge vuld omdat er vacatures voor zijn. Een groot aantal organisaties en instellingen heeft mensen met een Melkeitbaan in dienst. Dat varieert van zorginstellin gen, welzijnsorganisaties en scholen tot de Stichting Stadstoezicht en kleinere in stellingen als dierenasiels, speeltuinverenigingen en jon gerencentra. De kleinere instellingen zullen weinig gevolgen ondervinden van de vacaturestop, verwacht Lodder, districtsmanager inte gratie van Lété. „Vaak worden daar vrijwilligersplaatsen om gezet naar gesubsidieerde ba nen. Die mensen blijven daar wel zitten. Het grootste verloop zit in de zorginstellingen. Ik denk dat die met name gepakt worden." Als de regeling hele maal afgeschaft wordt, komen ook de kleinere instellingen in de problemen. „Als er dan ie mand weg gaat, moet er weer met vrijwilligers worden ge werkt. De politiek kan zo lekker scoren, maar die mensen zijn het slachtoffer." Wachtlijsten L. Phernambucq, directeur van de Walcherse thuiszorgorgani satie Zorgstroom voorspelt dat er wachtlijsten zullen ontstaan. „Wij hebben 58 mensen in dienst met een Melkertbaan, op 2200 werknemers. Sinds 1995 zijn er 93 mensen uitgestroomd, het merendeel naar een regulie re baan binnen de organisatie." Bij een vacaturestop kunnen de vrijgekomen banen niet langer met subsidie worden opgevuld. De meeste 'Melkertiers' doen huishoudelijk werk. Die vaca tures zijn moeilijk met regulier werk op te vullen. „Als we geen andere mensen kunnen aan trekken, ontstaan er wachtlijs ten. Dat is het ergste wat onze cliënten kan overkomen." Minder geld Bovendien blijft er minder geld over voor zorg. „Ik kan het geld maar één keer uitgeven", zegt Phernambucq. „Er moet straks meer geld naar ondersteuning in plaats van naar zorg." Hij noemt de ontwikkelingen 'ver drietig'. „Ik vraag me af of dit fi nancieel iets opbrengt. Als die banen verdwijnen, blijven men sen in een uitkering hangen. Het treft een heel kwetsbare groep, waarvan bij ons blij kt dat vijftig procent in staat is om aan regu lier werk te komen. Nu wordt er gezegd: 'we bieden je geen kans meer'. Dat getuigt niet van een lange termijn visie." G. Bommeljé van de Stichting Stadstoezicht Vlissingen Mid delburg noemt de vacaturestop een 'aderlating'. Hij vindt het moeilijk om de gevolgen van de maatregelen voor zijn organisa tie nu al te overzien. De gemeen te kan besluiten om de beschik bare banen opnieuw over de instellingen verdelen. „Het is maar net de vraag wat de ge meente wil. Wordt er meer aan dacht aan zorg of aan veiligheid besteed? Het is ook niet gezegd dat alle plaatsen ineens ver dwijnen, het is toch meer een sterfhuisconstructie." STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijven 8.45-9.00 uur; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk. 14.00 uur Koersbal; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00- 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13