De soep altijd van je af lepelen PZC Werk Jehl herkenbaar en vervreemdend tegelijk Bl0f en Racoon op benefietconcert 12 Etiquette lezers schrijven Gespreksgroep voor partners dementerenden Open huis bij vechtsporters in Vlissingen kunst cultuur Brainshake in Kalashnikov Dialect I Moraal WCT VIII Water Dialect II Praatmorgen hartpatiënten vrijdag 6 september 2002 door A.J. Snel Hunne voortreffelijkheden Balke nende en Heinsbroek hebben nog niet zo veel geregeerd, maar hiui plei dooien over het herstel van normen en waarden verdienen alle lof. In dit land waar een zoon zijn vader Piet noemt en agenten uitscheldt voor lijders aan nare ziekten, daar moet het roer maar eens om; zeker als de vader helemaal geen Piet heet en de agenten kerngezond zijn. De premier en de minister van Econo mische Zaken hebben het goed gezien: er is geen respect meer, het gezag wordt niet meer erkend en iedereen denkt maar dat hij zijn hond kan laten schij- ten tussen de plakken kauwgom op straat. Excellentie Heinsbroek kwam met het idee door middel van televisiereclame het volk duidelijkte maken hoe het zich dient te gedragen. Niet onaardig na tuurlijk, maar de klassieke, politieke suggestie van zijne uitnemendheid de minister-president om een commissie in te steil en, getuigt van meer historisch besef en verdient derhalve meer be schaafde toejuiching. Zonder commis sies zou de natie niet ver zijn gekomen; dat weet Balkenende en dat weet ook een beetje geciviliseerd mens. Nou kan het even duren voor die com missie van de premier er is en er zal veel water naar de zee stromen eer er een concept van een voorontwerp van het eindrapport is. En daarom is het handig dat uitgevers in een gestage stroom boekjes over etiquette op de markt brengen. De lessen die daarin worden gegeven, doordringen de lezer welis waar niet van het belang van normen en waarden, maar wie ze in zich opneemt en toepast kan tenminste voor een be schaafd mens doorgaan. Zolang de commissie nog niet met aanbevelingen is gekomen, kan allicht met een laag vernis wat meer glans worden gegeven Het soppen van een koekje in de koffie wordt als onbeschaafd gezien. foto Ruben Oreel aan de samenleving. Bij de uitgevex-ij BZZZToEI in 's-Gx-avenhage vei-scheen van H. van Loon het boek Zakelijke Etiquette, een werkje waar onderne mende mensen hun voordeel mee kun nen doen. Er staat een naar, doch be hartigenswaardig verhaal in over een jonge manager die eens ging lunchen met de directeur van een multinatio naal bedrijf en die een broodje verkrui melde over het tafellaken, zijn servet niet gebruikte voor hij een glas naar de mond bracht en tussen twee gangen door ook nog eens ging zitten roken. De lezer ziet het aankomen, deze jonge ma nager zag zijn carrièrekansen in de knop gebroken. Zo zie je maar wat je kan gebeuren als je niet weet hoe het hoort. Had de jongeman maar eerste een boek moeten doorwerken over vor men en manieren. Dan zou hij ook weten dat je niet achte loos een bord soep gaat zitten leeglepe- len. Altijd van je af scheppen! En: het servet op de knieën. Wie het lapje stof met één punt in vest of boord vastzet, laat zich kennen als een lomperik, die het in de zakenwereld niet gaat maken. Eigen schuld en niets meer aan te doen. Snot Aanbevolen wordt de uitgave Etiquette van Athenaeum-Polak van Gennep te Amsterdam, een uitgebreid advies van Desiderius Erasmus van Rotter dam aan de edelgeboren Hendrik van Bourgondië, zoon van Adolf, prins van Veex-e. De geleerde Erasmus komt met een reeks handige tips. Zo maakt hij duidelijk dat de neus vrij moet zijn van snot, maar hij voegt daax-aan toe een ernstige waarschuwing: „Je moet je neus niet schoonwrijven aan je pet of je jas: laat dat maar aan de boeren; ook niet aan je arm of elleboog: dat is voor de visboer. Bijna even onfatsoenlijk is het hiervoor je hand te gebruiken en daarna de snot over je kleren uit te sme ren. De etiquette vraagt dat je de in houd van je neus in een zakdoek op vangt, bij voox-keur lichtjes afgewend als er mensen in de buui-t zijn aan wie je eerbied verschuldigd bent. Als je je neus snuit tussen twee vingers en er be landt wat op de grond, moet je dat on middellijk met je voet wegwrijven." Kijk, dat zijn leerzame dingen. Zoals ook de raad om, als je lekker ontspan nen op straat loopt te spuwen, ervoor te zox'gen dat passanten niet de volle laag krijgen en nat worden. Belandt een fluim op de grond, dan wrijf je die netjes met je voet uit; anders worden andere mensen misschien misselijk, zo doceert Erasmus. Mes en vork Prettig overzichtelijk is het boek met etiquettewijzer Zo zit dat zegt Tante KaatvanElmaDalhuijsen-Nuis, uitge geven bij Globe. Tante Kaat ontraadt ten zeerste de telefoon aan te nemen met 'Hallo' of 'Met mij'. Wie nog niet klaar is met eten, legt mes en vork krui selings met de bolle kant naar boven en wie wil laten weten dat het bord kan worden afgexnximd, legt het bestek aan één kant schuin over het box-d. Het is al lemaal zo eenvoudig en er kunnen zoveel misverstanden mee worden voorkomen. Ook de wetenschap dat de groene massa onder het schild van een krab niet eetbaar is en dat het vlees ixx de kop van de kreeft al evenmin wordt gegeten, kan veel narigheid voorko men. En deixk erom: nooit naar de tafel genoot wijzen met het bestek, zelfs niet als hij een verklaard vijand is. Prakken mag trouwens ook niet. Het zijn maar van die kleine dingen die het leven zoveel aardiger kunnen ma ken. Voorxxitlopend op het werk van de commissie Normen en Waarden zou vast meer aandacht moeten worden be steed aan de etiquette. En Heinsbroek zou wellicht iets hebben aan de wijze lessen die Erasmus gaf over bescheidenheid en het achterwege laten van vertoon; hetgeen een edele uitstraling geeft. Aardige lectuur voor in de Bentley. Iska Jehl uit München exposeertin Galerie van den Berge in Goes. foto Willem Mieras Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- j weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ZIERIKZEE - Mensen die te maken hebben met een partner of ouder die dementeert kunnen op 19 september terecht bij een gespreksgroep van Oosterschel- de Thuiszorg en het Arcusver pleeghuis Cornelia in Zierikzee. De groep van maximaal tien mensen komt acht keer bijeen om een paar uur te praten over het omgaan met de dementeren de 'mens. Medewerkers van thuiszorg, vexpleeghuis Corne lia en deskundigen, zoals een psycholoog, leggen uit wat de mentie inhoudt en hoe je ermee om kunt gaan. Aanbod komen ook de gevoelens en exvax-ingen van pax-tners en verzorgenden zelf, waarbij het hanteren van de eigen emotie en de respons vanuit de sociale omgeving be- spi'oken wordexi. Daarnaast biedt de gespreksgi'oep infor matie over vex'schillende manie ren van hulp die mensen thuis kunnen krijgen en waar die hulp gevonden kan worden. De cur sus is volgens maatschappelijk werkster van Cornelia Arenda van de Pas toegankelijk voor zo wel cliënten van Cornelia en Thuiszorg als voor mensen die dementerenden verzox-gen bui ten deze zorginstellingen om. Deelname is kosteloos en loopt via Verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. VLISSINGEN - Hwa Rang Do Vlissingen houdt in de week van 9 tot en met 12 september open huis tijdens de trainingen in de Koreaanse vechtsport Hwa Rang Do. In de Paauwenbxirg gymzaal (Alexander Gogelweg in de Vlissingse wijk Paauwenburg) kunnen belangstellenden gratis een training bijwonen of mee beleven. De jeugd van vijf tot zeven jaar is welkom op maan dag of woensdag van 18 tot 19 uur; zeven- tot dertienjarigen kxnxnen dinsdag en donderdag van 18 tot 19 uur komen. De ou- dex'e jeugd en volwassenen trai nen dinsdag en donderdag van 19 tot 20 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De popgroepen Bief en Racoon doen zondag 3 november in Sporthal Baskens- burg in Vlissingen mee aan een benefietconcert voor de gezond heidszorg op Ambon. In totaal treden zes Zeeuwse popgroepen op. Naast Bief en Racoon gaat het om Nuff Said, Pillars, The Juke Joints en Danny Vera de la Vegaz, kortom het neusje van de zalm op Zeeuws popgebied. Alle popgroepen werken belan geloos mee aan het concert, zo dat de totale opbrengst kan worgden gebruikt voor de verbe tering van de gezondheidszorg op Ambon. Ambon is een van de eilanden van de Molukken. Door de meer dan drie jaar du rende burgeroorlog in het toch al arme gebied is de gebrekkige gezondheidszorg nog verder achtei-uit gegaan. De enige ope raties die nog plaatsvinden zijn spoedbehandelingen om te voorkomen dat iemand over-- lijdt. Ziekenhuis Een groep vrijwilligers van het ziekenhuis Walchex-en is een band aangegaan met het open baar ziekenhuis Dr Haulussy in Ambon-stad. Vlissingse specia listen en operatiekamerperso- neel zijn bex-eid in hun vrije tijd operaties te verrichten. Een eer ste uitzending naar Ainbon, me- de-gefinanciercl door de ge meente Vlissingen, heeft onlangs plaatsgevonden. De be doeling is het project, dat de naam Operatie Ambon heeft ge kregen, verder uit te bouwexx. Uiteindelijk moeten de Neder landse axdsen zichzelf overbo dig maken door hun kermis over te dragen aan lokale artsen. Bo vendien moet apparatuur wor den aangeschaft. Om geld in het laad je te bren gen, hebben Ronald Elderkamp uit Vlissingen en Paul Rooden- burg uit Middelburg in samen- werking met Klaas Overdam van Uit in Vlissingeix het bene fietconcert georganiseex-d. Het is gelukt de aansprekendste bands van Zeeland bij elkaar te krijgen. Blof en Racoon genie ten landelijke bekendheid. Pil lars won vorig jaar het popcon- coux-s de Zeeuwse Belofte. Nuff Said bracht drie jaar geleden een cd uit die zeer goed werd ontvangen door de landelijk muziekcritici. Daarna verzorg de de groep de muziek bij de film Zeeuwse Mossels. The Juke Joints zijn sinds jaar en dag dé bluesband van Zeeland. De Be- velandse groep gaat met enige regelmaat op tournee door Eu- ropa en zelfs de Verenigde Sta ten. Danny Vera won twee jaar geleden met zijn toenmalige groep Till Dawn de Zeeuwse Be lofte. Hij heeft inmiddels een al bum opgenomen dat landelijk zal worden uitgebracht. De voorverkoop voor het bene- fietconcert begint vandaag bij de VW/ANWB in Vlissingen, De Drukkery in Middelbux-g en via www.uitinvlissingen.nl exx 0118-416662. door Esme Soesman GOES - Catalogus-objecten in een illusionaire omgeving ge plaatst. Met een flinke knipoog combineert Iska Jehl uit Mün chen voorwerp en decor tot een herkenbaar maar tegelijkertijd vervreemdend beeld. Haar werk is tot en met 5 oktober in Galerie van den Berge in Goes te zien. Samen met werk van Marcel Eerlanger (Brussel), die net als Jehl bestaande vormen als uit gangspunt neemt. Daannee is de gx'ootste overeen komst meteen benoemd. De zwart-witte lak in de op polyes ter vervaardigde schilderijen van Berlanger is sober en ont leent een groot deel van z'n wer king aan fysieke activiteit van de toeschouwer. Nauwkeurige studie van de lak die op een ras- terachtige achtergrond is aan gebracht brengt tal van onef fenheden aan het licht. Een paar stappen verder krijgen objecten pas vorm. Afstand brengt cy- pressen, chrysanten en uitver grote kristallen verrassend schex-p aan het licht. Indruk wekkend is vooral de omkering die Berlanger met zijn kristallen bereikt. De sterk uitvei-grote, met een microscoop enoxm naar de kijker toegetrokken stenen worden pas als zodanig herken baar als je als kijker juist een eindje van de repi'oductie ex~van vandaan gaat staan. Tegenover deze beeldbeleving staat het meer statische werk van Jehl. Zij vexielt in twee se ries foto's in één beeld, in één oogopslag haar verhaal. Een ogenschijnlijk helder verhaal over dux'e woningen en gesty- TERNEUZEN - De crosscore- band Brainshake geeft morgen om 22.30 uur een optreden in het Terneuzense jongerencentrum Kalashnikov. Het uit Hellevoetsluis afkomsti ge Brainshake wex-d in 1998 opgericht onder de naam Brainshake Milkshake. De vijf mansformatie begon aanvanke lijk met een repexloire vol semi- alternatieve punknummers- .Hun muziek is nu donkerder, melodieuzer en gecompliceer der dan in de beginpexlode.Eric Kalsbeek neemt de zangpaxlij- en voor zijn rekening. Loek Ar- noldus speelt drums, Philippe Schetter bas. Gitaristen Pirn Arnoldus en Mai'cel Bijl com- pletex-en het gezelschap. leerde interieurs. Maar de bele ving van magazine-achtige pexlectie duurt uiterst kort. Weliswaar zijn onvolkomenhe den niet direct aanwijsbaar, toch is er een besef dat er iets niet klopt. Een vervreemdings effect dat oplaait doordat ver schillende werelden met elkaar in aanraking komen. Zo plaatst Jehl Barbiemeubel- tjes in interieurs die in een dure meubelcatalogus worden ge bruikt. Glazen puien, schoor steenmantels, houten vloeren en het spel van zon en schaduw bepalen het decor. De Bax'bie- bankjes staan, op schaal gefoto- shopt, kleurrijk te kijk. Die per fecte pop, droombeeld van menige jonge meid, neergezet in dat ideaalbeeld van de volwas sene: het perfect ingerichte huis. Droom en werkelijkheid vloeien naadloos in elkaar over. Waarbij het realisme van het medium compensatie vindt in de cirkelvorm van de afbeel ding. De dubbelexpositie van Marcel Bexianger en Iska Jehl is nog tot en met 5 oktober te zien in Gale rie van den Berge. De galerie is geopend op don derdagen van 13.30 tot 21.00 uur, vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. ,eóti<A<zt Jazz op een kerkorgel? Kan dat? Organist Berry van Ber- kum bewijst vanavond in de- Nieuwe Kerk in Middelburg van wel. Met saxofonist Gijs Hen driks, percussionist Neppy Noya en bassist Johnny Tevre den brengt hij een set aan jazz improvisaties. „Ik wil recht doen aan het orgel, ik zie het niet als een substituut van de pia no." Het Hammond-orgel is een ge waardeerd instrument in de jazzmuziek, maar het pijporgel niet. Tot spijt van de Utrechtse saxofonist Gijs Hendriks. Na dat hij in Frankrijk wat met or ganisten had geëxperimenteex-d kwam hij in Nedexand Van Ber- kum op het spoor. ,,Ik ben ox-ga- nist, maar ook jazzpianist", legt hij uit. De samenwerking beviel en regelmatig geven ze nu con certen, met zijn tweeën of, zoals vanavond, als kwartet. In jazz draait het om ritmiek. Op zich is het geen pi-obleem om op een orgel te swingen, het is de kerkruimte die het ingewikkeld maakt. ,,We gaan niet zomaar wat jazzstukken op een orgel spelen", zegt Van Berkum. ,,Dat werkt niet. Wij vindexi het ge luid van een orgel in een kerk zo danig inspirei'end dat we dat als uitgangspunt nemen. We heb ben dus andere muziek geschre ven, om te zorgen dat het goed werkt. Misschien is wat wij doen het best te omschrijven als meditatieve ixnprovisaties in een jazzy sfeer.Bijkomend pro bleem is de plek van cle organist. Hij zit boven, onzichtbaar voor publiek. Hoe brengt hij de inter actie tot stand die nodig is om samen met andere musici te im proviseren? „Soms staat Gijs naast me. Dan is de interactie perfect. Als hij beneden staat, kunnen we stukken met een snel, puntig ritme minder mak kelijk spelen. Dan leg ik een ba sis en impx'oviseexi, hij daar overheen. In de Nieuwe Kerk moeten we even ldj ken wat pre cies mogelijk is. In ieder geval beschik ik over een intercom, waardoor ik boven direct geluid heb van wat anderen beneden doen." Dereacties op de jazzim provisaties met kerkorgel zijn positief, aldus Van Berkum, „Liefhebex's van tradtionele or gelconcerten blijven weg. Wie wat avontuurlijker is ingesteld, is vex'rast en vindt het verfris- send. Er komen ook mensen op af, jazzliefhebbers, die anders nooit naar een kerkorgel luiste ren. Dat vinden we ook belang rijk." Nieuwe Kerk, aanvang: 20.15 uur. De PZC van 2/9 kopt 'Zeeuws is volgens Onze Taal dialect' met als ondex-kop 'Genootschap te gen erkenning'. De auteur ver wijst naar een artikel van Frank Jansen in het tijdschrift Oxxze Taal. Daarin poneert Jansen een stevige stelling om reacties uit te lokken over de erkenning van het Zeeuws als streektaal. Jan sen zet de kwestie om die x-edexx behoorlijk dik aan. De PZC doet het echter voorkomen of het om een uitgebreide studie gaat, die bovendien het officiële stand punt van het genootschap Oxxze Taal vexwoordt. Een genoot schap dat echter sowieso géén standpunten wenst in te nemen ten aanzien van taalkundige kwesties. Een genootschap ook, dat blijkens een x-eactie in de PZC (3/9), niet ex-g blij is met het artikel ixx de PZC. Ovexhgens spraken andex-e auteurs zich in Onze Taal eerder onomwonden uit vóór erkenning vaxx het Zeeuws en een van hen nam zelfs zitting in de' provinciale Werkgroep Erkenning. Maar dat nieuws haalt de krant niet. De Zeeuwse dialecten vormen een belangrijke pijler van oxxze regionale cultuur. Het is daarom onbegrijpelijk dat dé regionale kraxit van Zeeland onzorgvul dig omgaat met de berichtge ving erover en er bovendien met x-egelxxxaat negatief over Dericht. De erkennixxg van het Zeeuws als streektaal is zuiver symbo lisch, kost geen geld, brengt geen verplichtingen ïxxet zich mee exx is niets meer dan een kwaliteitslabel voor onze dia lecten. Ik zie niet in waarom daar iets op tegen zou zijn. Ze ker een krant als de PZC zou er op zijn minst objectief over moeten berichten. Marco Evenhuis Ritthemsestraat 14 Oost-Souburg Balkenende wil mox-aal terug (PZC, 2-9). Terug, hoezo terug? Toch niet die, uit de tijd dat deze ons nog werd opgelegd door de kerken etc. mag ik hopen? Toen er nauwelijks ruimte was voor een "natuurlijke" waarden ont wikkeling van binnenuit. Deze vindt plaats tijdens eexx ontwik- keliixgsfase van de volwassen wordende mens. Dit resulteert in normen, die overeenstemmen met de bewust geworden waax-- dexx. Normen die de persoon in kwestie waard vindt, om na te streven. Normen die door axxde- ren wordexx opgelegd op straffe van...., roept verzet op. Met als gevolg de ons van vroeger ook wel bekende "dubbele moraal exx achterbaksheid". De huidige problemen met waarden en nor men zijn eerder een logische uit komst van de langdurige pex'io- de dat ze ons werden gedicteerd en de "xxatuurlijke" waarden ontwikkeling ondèf drukt. Waardoor er nu eeix zekere stuurloosheid is ontstaan. Tege lijkertijd stelt bijvoorbeeld een regering ook nox-men die af te leiden zijn uit oixder andex-e be leid. Bijvoorbeeld industriali satie en economisch gewin voor alles, ten koste van planeet, mens exx dier Waarvoor? Uitein delijk ter bevx-ecliging van Wes ters consumentengedrag. Dus een nieuwe koers? Gx-aag! Ont wikkelen van waax'den en nox-- men? Geweldig! Zolang we dat zien als een nieuw te ontwikke len vaardigheid en ons hoeden voor terugvallen in oude fouten. Marina van der Werjf Nieuwstraat 49 Vlissingen Politieke verantwoordelijkheid schijnt niet meer te bestaan. Ook de CDA-fractie geeft te kennen de overlast vaxx de WCT te accepteren voor oixduidelijke voorspellingen over economi sche vooruitgang. Het Natuur compensatieplan geeft mexx een dikke voldoende, Blijkbaar is men absoluut onbekend met het gebied en datgene wat in het MER en de aaixvullende deel studie hierover is geschreven. In het laatste wordt het nog steeds dx-eigende gevaar van het totaal verdwijnen van het Ramme- kensschor dan ook wel zeer ge- camoufleei'd omschreven. Men heeft het niet meer over een ge tij dengexxl, maar over geultjes, al dan niet kunstmatig ge vormd. Het eindresultaat is het zelfde, om de Schorerpolder met de Westerschelde te vex-bin- den xnoet de zeewexung en het Rammekensschor doorgebro ken worden. Met eventueel nog ergere gevolgen van dien. Men sen die 1953 hebben meege maakt kunnen hiex-over mee praten. Om eexx ramp te voorkomen zal dus rondom het geplande gebied een zeewering op Deltahoogte moeten komen. I Wat dat voor onhex-stelbaar ver- j xxietigend effect heeft op het! huidige polderlandschap is waar te nemen op de plaats waar vroeger een zeer aantrek- kelijke fietsroute was, langs de Koedijk. Het landschap is aanf die zijde voor-goed vernietigd Statexxledexx Ramondt en Vanl Wavex-en denkexx dan wel dat hiermee De Kaloot gecompen-i seerd kan wordexx, maar waar is hun plicht betreffende het 'Rentmeesterschap over De Schepping' ineens gebleven? Vroeger hadden we spaarpotjes voor de missie, als je daar geld indeed werd er nederig door het kopje geknikt. Blijkbaar werkt f dit systeem nog steeds geld! maakt nederig en doet men ja knikken, kijk bijvoorbeeld naar j de gemeente Borssele F.A.D. van Nieuwlande. Scheldepoortstraat 56 Nieuw Sint Joosland Voor-al complimenten van Nel son Mandela aan prins Willem I Alexander (PZC, 29-8). Velen die de anti-apax-theidspolitiek van Mandela jaren lang hebben j bestreden vanuit hun 'angst' voor communisme', maar in fei- te voor verlies van him meer of minder riante financiële situa- f tie, geven vooxidurend blijk hun jasje naar de wind te latexx han- gexx. Helaas speelt Mandela dat| spel mee. Hij schijnt zich geroe-j pen te weten mensen die super rijk zxjxx eix iix de verste verte', geen behoefte hebben aan onder andere meer water, te promo-1 ten. Het is uiteraax-d je reinstel onzixx te denken dat specialisten) verlegen zitten om deskundig-;' heid van ene Alexaxxder van Amsberg. Het is niet anders danj een variant op het oude thema: hou jij ze dom, dan hou ik ze wel arm. We leven in een tijd waarin bx-ood en spelen, variant op dom en arm, de nadruk op spelen is gaan leggen en bx-ood tot eexx mi-j nimum wordt beperkt. Tiendui zenden, verzameld in Johannes-| burg, zijxx verzekex-d tot hun; driehonderdste jaar vaxx water' en bx-ood met overmatig belegen; een voorkeur voor Heineken bo ven watei". Alsof ze de Olympi sche Spelen bezoeken. Stel, dat' er echt een god zou zijn die een; eindafrekening maakt van ver diensten en schulden van elk in dividu, hoeveel sxxeller zou dei zuidpool smelten van zoveel; warmte in hel en vagevuur? i 'Koel helder water' liet eenj dichter cowboys (koeiewach-l ters in onder andere Texas) zin gen die vex-smachtten van de, dorst. Niets nieuws onder de zon. Arie Biliusl Veerseweg 101} Veere Het enige relevaxxte criterium! voor de erkenrxing van hel; Zeeuws als streektaal volgens! het desbetreffende Europees; Handvest is de vx-aag of hel Zeeuws aan de in dat Handvest genoemde voorwaarden vol doet. Het door het Genootschap; Onze Taai genoemde (PZC, 2-9), argument dat het Zeeuws geen; streektaal maar een dialect zou; zijn, is dan ook volstrekt oxxbe- langrijk. Het Handvest gebruik!' de term 'regionale taal' of ook 'streektaal' voor wat wij van-1 ouds 'dialect' noemdexx. Volgens; de taalwetenschappers dr. B, Hollebrandse, dr. M. van Oost- endorp, dr. H. Ryclceboer eni prof. dr. R. van Hout die enkele; jax-en geleden een rapport uit brachten over de situatie van het Zeeuws met betrekking tot: de erkenningscritei-ia, viel de! erkenning van het Zeeuws 'naari letter en geest onder de bepalin-j gen van het Plandvest'. Ik vraag) me af of Onze Taal dit rapporti wel kent exx of dit Genootschap; het betreffende Handvest wel! wenst toe te passen. Een enquê te onder de lezers van Onze Taalj zelf -op zich al eigenaax-dig- is! dan ook volstrekt irx-elevanf wanneer zij onkundig blijven; van de tekst van het Handvest en van het x-apport van de we-> tenschappelijke adviesgroep. Jan Zwemen Van Wouwstraat J Serooskerke VLISSINGEN - De Middel-j burgse vereniging voor hax-tpa-, tiënten Hartezox-g houdt op-; dinsdag 17 september een praatnxorgen in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Da praatnxorgen begint om 10.15; uur. Racoon doet samen met vijf andere Zeeuwse bands mee met een be nefietconcert in Vlissingen voor de gezondheidszorg op Ambon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12