Plannen voor rampenfonds PZC Ex-premier Dehaene stopt met politiek Noord-Koreanen vluchten ambassade Peking binnen Amerika vraagt Soedan overleg over vrede te hervatten Europese landen zetten in op meer watervoorzieningen Genoeg van jacht op Bin Laden Onderzoek naar oud-minister Scharping Europese Unie wil flinke zak geld opzij zetten Brief kapitein Cook duikt op Politiechef Servië getuigt over wagen met lijken Meisje krijgt zendertje ingeplant Woede in Calcutta over babysterfte Wereldraad snijdt in organisatie Ruimtereis popster afgelast Vliegvelden nauwelijks veiliger AI Aqsa verwerpt vredesoproep woensdag 4 september 2002 KOBLENZ - De Duitse officier van justitie heeft een strafrech telijk onderzoek ingesteld naar oud-minister van Defensie Rudolf Scharping. Justitie ver denkt de voormalige SPD-be- windsman van belastingont duiking. Een pr-bureau in Frankfurt zou Scharping in 1999 kleding met een totale waarde van 54.000 mark (ongeveer 27.600 euro) als honorarium hebben uitgekeerd. Scharping heeft daarover geen belasting betaald. De Duitse bondskanselier Schroder stuurde zijn minister en partijgenoot in juli dit jaar weg, nadat weekblad Der Stern had onthuld dat Scharping van het pr-bureau tijdens zijn ambtstijd geld voor zijn levens verhaal had ontvangen. DPA doorfon van Lierop STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement is voorstander van een rampenfonds, om de ge volgen van bijvoorbeeld de re cente watersnood in Midden- Europa mee op te vangen. Dat blijkt uit een discussie in het EP over de watersnood in Europa. Het parlement heeft in deze vol ledige medebevoegdheid. Het staat nog niet vast hoeveel geld naar dit rampenfonds moet gaan. Diverse fracties vinden 500 miljoen euro, zoals voorge steld door voorzitter Prodi van de Europese Commissie, niet voldoende. „Daarmee vang je van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering is bijzonder te leurgesteld over het feit dat de Soedanese regering het vredes overleg in Kenia met het Volks bevrijdingsleger van Soedan (SPLA) heeft afgebroken. Dat zei onderminister Kanstei- ner van Buitenlandse Zaken belast met Afrikaanse Zaken gisteren. Hij wil dat de vredes besprekingen zo snel mogelijk worden hervat. De Soedanese regering brak het vredesproces maandag af nadat de rebellen van het SPLA in het weekeinde de belangrijke gar nizoensstad Torit in het zuiden van het land hadden veroverd op regeringstroepen. Khartoem heeft een algemene mobilisatie afgekondigd en massaal troe pen naar het zuiden gestuurd. De Soedanese president Omar Hassan al-Bashir zei gisteren in een regeringskrant dat het leger opdracht heeft gekregen 'in alle richtingen op te trekken totdat van onze redactie buitenland- JOHANNESBURG - De Euro pese Unie komt met een plan waarin de publieke en private sector samen gaan zorgen voor watervoorzieningen, vooral in Afrika en de voormalige sovjet landen. Dat heeft de Deense premier (en EU-voorzitter) Anders Fogh Rasmussen gisteren meege deeld tijdens de VN-top in Zuid-Afrika over duurzame ontwikkeling. Van de zes miljard mensen op de wereld hebben er 1,4 miljard niet de beschikking over schoon drinkwater. De Europese Unie wil samenwerkingsverbanden tussen overheden en bedrijfsle ven gaan stimuleren om schoon water en watervoorzieningen naar Afrika en de voormalige Sovjet-Unie te brengen. De EU haalt geld uit een be staand potje (van jaarlijks 1,4 miljard euro) om investeringen te stimuleren. Het bedrijfsleven moet ook met geld over de brug komen en deskundigheid en technologie gaan aanbieden. Europees commissaris Walstrom voor Milieu zei eerder hooguit enkele procenten op van de schade van 15 milj ard eu ro, die alleen al in de Duitse deelstaat Saksen is geleden", zegt GroenLinks-europarle- mentariër Buitenweg. Het parlement stemt vandaag over het rampenfonds. Buiten weg, lid van de begrotingscom missie van het EP, vindt 1 mil jard euro een beter bedrag. Ook pleit zij ervoor dit geld geduren de maximaal drie jaar opzij te zetten, zodat er een 'substantië le' reserve van 3 miljard euro kan ontstaan. „Je moet mensen geen rad voor ogen draaien, als je het doet, moet je het goed Torit, Kapoera en alle andere gebieden zijn heroverd'. De val van Torit was de grootste over winning van het zuidelijke ver zet sinds de inname van Kapoe ra. Deze plaats viel enkele maanden geleden. Aanvankelijk werd verwacht dat de besprekingen met het verzet zouden worden voortge zet, ondanks de val van Torit. Het verlies van deze stad heeft echter het verzet een te sterke onderhandelingspositie opgele verd, menen waarnemers. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat de regering pas bereid is weer aan de onderhandelingstafel plaats te nemen als de terrein winst van de opstandelingen te niet is gedaan. De gesprekken hadden half sep tember moeten zijn afgerond. In juli werd een voorlopige over eenkomst gesloten. Velen had den de hoop dat de onderhande lingen een einde zouden kunnen maken aan de bijna twintig jaar durende strijd tussen het isla mitische noorden en het christe lijke zuiden. DPA/ANP gisteren dat de EU alle bereid willige landen bij elkaar wil brengen. Het gaat dan om lan den die verder willen gaan dan in het deelakkoord maandag op de VN-top is afgesproken. Dat deelakkoord over groene ener gie vermeldt geen cijfers of doelstelling en heeft daardoor de kritiek gekregen vrij vaag te zijn. Het hoofddoel van het EU- plan zou zijn om wel degelijk tijdschema's en doelstellingen vast te stellen waar de deelne mers zich aan moeten houden. Rusland en China hebben zich achter het verdrag van Kyoto geschaard. De Russische presi dent Poetin bevestigde gisteren dat Rusland van plan is te teke nen. Pas als Rusland ook meedoet, kan het milieuverdrag in wer king treden. Het protocol ver plicht China, als ontwikke lingsland, formeel tot niets, maar het land wil zich vrijwillig verplichten om de lucht schoner te maken. IDe VS en Australië weigeren. Amerika wil niet, onder meer omdat grote landen als China buiten schot zouden blijven. Dat argument kan nu niet meer opgaan. RTR/AFP/ANP Een Afghaanse baby krijgt vaccin tegen polio toegediend in Kaboel. Zo'n 5,9 miljoen kinderen onder de vijf jaar krijgen de komende tijd in het land een prik. foto Darren Whiteside/RTR door Jessica Smeenk NEW YORK - Een aantal commandanten van Ameri kaanse elite-eenheden in Afghanistan vindt dat er een einde moet komen aan de 'vruchteloze jacht' op Osama bin Laden. Zij willen hun troepen liever voor iets anders inzetten. Dit meldde de Ame rikaanse krant The New York Times gisteren. De commandanten zijn tot de slotsom gekomen dat Bin La den vrijwel zeker om het leven is gekomen tijdens de Ameri kaanse bombardementen op Tora Bora in december vorig jaar. Maar keihard bewijs daarvoor is er niet, zo erken nen zij. Andere militairen en functio narissen van inlichtingen diensten zijn het niet eens met de conclusie van de comman danten, meldde de NYT. Al ve le maanden doen verhalen de ronde dat Bin Laden niet meer leeft, maar evenzoveel keren duiken berichten op dat hij helemaal niet dood is. Minister van Defensie Rums feld dringt volgens de krant aan op inzet van de elite-een- heden voor de jacht op terro risten buiten Afghanistan. Maar als de troepen in Afgha nistan nog uitvoerig naar Bin Laden zoeken, komt het daar niet van, zo redeneren de com mandanten. Ongeveer 110 Pakistanen die ervan verdacht worden in Af ghanistan voor de Taliban te hebben gevochten zullen van daag worden vrijgelaten en worden teruggestuurd naar Pakistan. Dat heeft het Af ghaanse staatspersbureau gisteren bekendgemaakt. Vol gens het Pakistaanse ministe rie van Binnenlandse Zaken zullen twee speciale vluchten de mannen terug vervoeren naar Pakistan. De Pakistaanse regering was een van de belangrijkste bondgenoten van de VS bij de strijd tegen de Taliban, maar duizenden Pakistaanse mos lims streden aan de zijde van de Taliban mee tegen de Noor delijke Alliantie die de Tali ban met behulp van de VS ver dreven. Een groot deel van hen wist na de instorting van het Taliban- regime terug te keren naar Pa kistan, maar een nog onbe kend aantal Pakistanen kwam om of werd krijgsge vangen gemaakt en zit vast in Afghanistan. ANP doen. Als het bij te weinig geld blijft, kun je beter geen fonds opzetten." Het EP schafte enkele jaren ge leden een oud rampenfonds af, omdat daar maar 5 miljoen euro voor beschikbaar was. Tijdens een voorbereidende discussie in de EP-begrotingscommissie pleitten alle fracties overigens voor het verbinden van voor waarden aan het beschikbaar stellen van geld. Zo moet er de dringende eis zijn dat het geld alleen gaat naar projecten die zich niet bevinden in zones die extra gevoelig zijn voor over stromingen. Ook Europees commissaris Bar nier (Regionale Hulp) pleitte gisteren in Straatsburg voor extra aandacht aan preventie, om nieuwe overstromingen in gevoelige gebieden te voorko men. „Planning is daarbij van het grootste belang", aldus Bar nier. De begrotingscommissie van het EP pleit er verder voor, dat zij verantwoordelijk wordt voor het opstellen van criteria die be palen wanneer sprake is van een ramp, zodat niet alle EU- lidstaten in de toekomst de min ste of geringste storm meteen als grote catastrofe kunnen be stempelen om aanspraak-te ma ken op gelden uit het nieuwe fonds. ANP LONDEN - In de bibliotheek van een buitenhuis in het oosten van Engeland heeft een taxa teur van het veilinghuis Bon- ham's een brief gevonden van de Engelse ontdekkingsreiziger kapitein James Cook. De brief dateert uit 1771. Cook schreef de brief aan boord van zijn schip 'Endeavour' op de te rugweg van zijn reis naar Nieuw-Zeeland, Australië en Tahiti. Deskundigen van het veiling huis schatten dat het epistel 30.000 euro zal opbrengen. AFP/ANP DEN HAAG - In het proces tegen de voormalige Joegoslavi sche president Slobodan Milo sevic heeft gisteren de voorma lige politiechef van de Servische stad Bor getuigd. De aanklagers voelden Ceslava Golubovic aan de tand over het opvissen van een koelwagen uit de Donau met daarin de lichamen van tiental len mensen. „Probeer de lichamen in een an dere vrachtwagen te krijgen en begraaf ze in de buurt van Kladovo", zo vatte de commis saris gisteren in Den Haag een telefoongesprek samen met zijn directe baas generaal Geor- govic. Die was naar eigen zeggen di rect geïnstrueerd door de toen malige minister van Binnen landse Zaken en Milosevic getrouwe, Vlajko Stojiljkovic, die dit voorjaar zelfmoord pleegde. De koelwagen moest op last van de bewindsman later ook ver nietigd worden, aldus de getui ge tegen de rechters van VN- Hof. Na een vergeefse poging het voertuig in brand te steken, werd het opgeblazen. Het dumpen van vrachtwagens met lijken van mensen van wie men aanneemt dat ze uit Kosovo afkomstig zijn, wordt gezien als een poging van het regime- Milosevic misdaden uit te wis sen. ANP van onze redactie buitenland- PEKING - Een groep van vijf tien Noord-Koreanen is giste ren een als school gebruikt ge bouw van de Duitse ambassade in de Chinese hoofdstad Peking binnengevlucht. Een Duitse woordvoerder zei dat zijn land de vluchtelingen niet aan de Chinese autoriteiten zal uitle- Buiten het complex heeft zich een groot aantal politiemensen verzameld, die echter niet tot het terrein zijn toegelaten. Een Duitse diplomaat weigerde te zeggen of het gebied, waar de school en enkele flats van diplo maten staan, Duits grondgebied is. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Berlijn wil het vluchtelingendrama zo snel mogelijk oplossen. Sommige waarnemers vermoeden dat ac tivisten mogelijk een gecoördi neerde actie zijn begonnen om Noord-Koreanen te helpen die zijn ondergedoken in China. Zij leiden dat af uit het feit dat twee dagen achtereen vluchtelingen probeerden buitenlandse diplo matieke vestigingen in China binnen te dringen. Media China haalde gisteren woedend uit naar de Noord-Koreanen die proberen in een buitenlandse ambassade te komen. Ook de buitenlandse media en de non- gouvernementele organisaties kregen ex-van langs. Hij wees erop dat de buiten landse media vooraf op de hoog te zijn van een vluchtpoging. Meer dan tachtig Noord-Korea nen hebben dit jaar met succes asiel gezocht in een buitenland se ambassade in China. Peking laat hen vervolgens na lang touwtx-ekken naar Zuid-Korea i-eizen. Dat gebeurt via een der de land om bondgenoot Noord- Korea niet voor het hoofd te sto ten. Volgens sommige schattingen zitten er tussen de 100.000 en 300.000 Noord-Koreanen in China, die him eigen door hon ger geteisterde stalinistische thuisland zijn ontvlucht. Als de autoriteiten hen pakken voordat ze erin slagen een am bassade binnen te komen, wacht hen uitwijzing naar hun moederland. Daar wacht hen de gevangenis, marteling en mogelijk executie. RTR/AFP/DPA LONDEN - Uit zorg over de veiligheid van hun dochter wil eenBrits echtpaar bij het 11-jarige meisje een zendei-tje laten implanteren. Zij hebben hun dochter opgegeven voor een ex periment van een hoogleraar in de cybernetica, Kevin War- wick. Hij zegt nog zes verzoeken te hebben gekregen. Het zendertje, twee tot drie centimeter lang, kost ongeveer 3 0 euro en toont via een mobiel telefoonnetwerk of een satelliet systeem waar het kind zich bevindt.Als het niet nodig is, dan zet je het apparaat in de slaapstand om de batterij te sparen", aldus Warwick. DPA LONDEN - In de Indiase stad Calcutta is een onderzoek be gonnen naar de dood van veertien baby's. De zuigelingen overleden allemaal in de afgelopen twee dagen in hetzelfde ziekenhuis, zo meldde gisteren de Britse omroep BBC. De kliniek is inmiddels omsingeld door woedende en rouwen de ouders. De politie houdt een oogje in het zeil. De zieken- huisdii-ectie ontkent elke aansprakelijkheid. De ouders wij ten de sterfgevallen aan te weinig zuurstof en beddentekort in de staatskliniek. De artsen leggen de doodsoorzaak bij adem halingsproblemen. ANP GENEVE - De Wereldi-aad van Kerken gaat drastisch in de ei gen organisatie snij den om de penibele financiële situatie het hoofd te bieden. Dit jaar moeten de uitgaven nog eens met 1,8 miljoen euro omlaag. Eerder was al besloten om alle budget ten met 10 procent te korten. De totale uitgaven mogen niet meer dan 27,5 miljoen euro be dragen. Het personeelsbestand moet verder terug. Hoeveel wei'knemers hun baan zullen veiiiezen, is nog niet duidelijk. Een taakgroep van vier bestuux-sleden moet voor eind oktober knopen doorhakken en een plan maken voor de uitvoering van de reorganisatiebesluiten. ANP MOSKOU - De Russische ruimtevaartautoriteiten hebben de geplande ruimtereis van de Amerikaanse popster Lance Bass afgezegd. Volgens het persbureau Itar-Tass heeft Bass niet aan zijn betalingsverplichtingen voldaan. Het is onduidelijk waarom niet is betaald. Rosaviakosmos maakte vorige maand bekend dat de 23-jari- ge zanger van de jongensband 'N Sync in oktober deel mocht nemen aan een ruimtereis met een Sojoez-bevoorradingsmis- sie. Bass zou dan de derde ruimtetoerist in de geschiedenis worden. De trip kost ongeveer 20 miljoen euro. AFP LONDEN - De veiligheidsmaatregelen op de luchthavens in de wereld zijn een jaar na de aanslagen van 11 september nau welijks verbeterd. Dat heeft het gezaghebbende militaire vakblad Jane's gisteren gemeld. Chefredacteur Chris Yates van Jane's stelt in het vakblad dat uit onderzoek is gebleken dat de elektronische controle van bagage op springstof te wensen overlaat. Volgens Yates wordt daarbij geen gebruik gemaakt van de geavanceerdste appara tuur. Hij stelde dat de introductie van nieuwe elektronische apparatuur vertraging heeft opgelopen, omdat regeringen, luchtvaartmaatschappijen en vliegvelden het niet eens zijn wie voor de kosten van nieuwe veiligheidsmaatregelen moet opdraaien. DPA/RTR De groep van vijftien Noord-Koreanen wordt opgejaagd door het Duitse diplomatieke complex in Pe king. foto Greg Baker/AP door Corde Horde BRUSSEL - Jean-Luc Dehaene, die tussen 1991 en 1999 minis ter-president van België was, trekt zich helemaal terug uit de landelijke politiek. In zijn giste ren verschenen boek zegt de christen-democraat dat hij zich volgend jaar niet verkiesbaar stelt. „Ik heb geen heimwee. Ik mis de nationale politiek niet. Ik zit niet te wachten tot men mij te rugroept. Ik keer ook niet te rug", schrijft hij in Er is nog le ven na de 16. Dat nummer slaat op Wetstraat 16, de ambtswo ning van de Belgische premier. Onduidelijk is of Dehaene wel kandidaat is voor de verkiezin gen van het Europees parlement in 2004. Dehaene is momenteel niet alleen burgemeester van Vilvoorde, maar werkt ook op Europees niveau. Hij is onder voorzitter van de EU-Conven- tie, de denktank die groot scheepse veranderingen in de EU moet voorbereiden. De loodgieter was de meestge- bruikte bijnaam voor Dehaene, die op 7 augustus 1940 is gebo ren in Montpellier. In Leuven universitair geschoold in het Nederlands en in Namen in het Frans, stapte hij eind jaren zes tig de nationale politiek binnen als medewerker van de studie dienst van het ACW, een arbei dersbeweging die nauw gelieerd is aan de christen-democraten (destijds CVP, nu CD&V). Dat hij thuis is aan beide kanten van de taalgrens, kwam hem goed uit. In de jaren tachtig was hij in de kabinetten-Martens minister van onder meer Insti tutionele Hervormingen. Toen hij in 1991 premier werd, het jaar waarin het Vlaams Blok voor het eerst een grote partij werd, kon hij dat werk voortzet ten. Hij stond aan de basis van hervormingen waarbij België meer en meer werd verdeeld in een federale staat van Vlaande ren, Wallonië en Brussel. Einde loze compromissen en weder zijdse goedmakertjes waren nodig om te voorkomen dat Bel gië uit elkaar viel. Dankbaarheid heeft hij nooit gekregen voor zijn kundig ma noeuvreren tussen de gevoelig heden in zijn land. Regelmatig werd hij voor rotte vis uitge maakt. Zijn boertige houding riep aanvankelijk weerstand op bij het koningshuis en ook el ders in België zag men soms met misprijzen dat de premier toch niet het toonbeeld van een heer van stand was. Na de verkiezin gen in 1999, toen zijn partij bui ten de regering kwam te staan, kostte het de grootste moeite hem een baantje als burgemees ter van Vilvoorde te bezorgen. Bij het CD&V, zijn partij, gaan ze ervan uit dat zijn nieuwe tij delijke functie van ondervoor zitter van cle Conventie van de Europese Unie een vervolg krijgt. In 1995 was Dehaene kandidaat-voorzitter van de Europese Commissie, maar toen struikelde hij over een veto uit Londen. In de Conventie, die een gevoelig compromis moet bereiken over wie de baas is in Europa, kan hij zijn loodgie terskwaliteiten weer volop la ten zien. Wellicht smaakt dat naar meer. ANP/Belga NABLOES - Militante Pales tijnse groeperingen hebben gis teren opnieuw een oproep van de Palestijnse minister van Bin nenlandse Zaken Abdel Razek Yehiyeh verworpen om af te zien van verdere aanslagen in Israël. Een woordvoerder van de Al Aqsa Martelarenbrigade, een organisatie die gelieerd is aan de Fatahbeweging van de Pales tijnse leider Jasser Arafat, zei dat het gewapende verzet tegen Israël door zal gaan, zolang Is raël de Palestijnse gebieden be zet houdt. De afgelopen week zijn veertien Palestijnen, onder wie acht ongewapende burgers, gedood door het Israëlische le ger. Volgens de Al Aqsa Martelaren brigade heeft de Palestijnse Au toriteit van Jasser Arafat lang genoeg de tijd gehad om te pro beren langs diplomatieke weg vooruitgang te boeken in het conflict met Israël. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5