We zijn nog steeds lekker fris PZC Lekker dollen met z'n drietjes Deze hond lachte naar me, echt waar Zeeuwse jeugd naar Noorwegen r p dE jDflErC .OfldlIRZ.DE.KER woensdag 4 september 2002 illustraties Nikolaus Heidelbach, uit Beestenbabbel Op een dag aan het begin van de zomer moet India Opal Buloni van haar vader naar de supermarkt om macaroni, rijst en twee tomaten. Ze komt terug met een hond. Als je bijna vijfhonderd brieven krijgt van uitgevers met een be dankje voor het verhaal dat je stuurde en meteen erachteraan de goede raad je geluk bij een andere uitgeverij te zoeken, dan weet je het wel... dan kun je maar beter ophouden ervan te dromen dat je nog eens een be roemde auteur wordt, dan kun j e maar beter blij ven doen wat j e wel goed kunt. Zoals tweede handskinderboeken verkopen - wat Kate DiCamillo deed in Minnesota waar ze een jaar of zeven geleden was gaan wonen. Als er even geen klanten waren ver slond ze in die win kel het ene kinder boek na het ande re. In die tijd maakte ze lange dagen. El ke werkdag dag liep om vier uur 's ochtends haar wekker af en al- tij dzin of geen zindeed ze dan wat ze alle dagen ervoor ook had gedaan: twee bladzijden schrij ven van het boek waar ze aan begonnen was. Het ging over een meisje en een hond. Ze zou waarschijnlijk nog altijd in die tweedehandskinderboek winkel gewerkt hebben als niet op een dag iemand bij het oprui men van een kantoor in een doos vol rommel een verhaal over een meisje en een hond had gevon den. Van het een kwam het an der en uiteindelijk dus Because of Winn-Dixie, dat onmiddellijk een bestseller was. Het boek vloog in Amerika de winkels uit, meer dan 300.000 exemplaren werden er in korte tijd van ver kocht. En alsof het niet op kon bekroonde de jury van cle be langrijkste Amerikaanse kin derboekenprijs het vorig jaar ook nog met een Newbery Ho- nor Award, zoiets als 'onze' Zil veren Griffel. Kort geleden verscheen de Nederlandse ver taling met als titel De zomer van Wirin-Dixie. India Opal Buloni is tien als ze met haar vader verhuist naar een kleine stad ergens in Flori da. Ze kent er geen andere kin deren dan de paar uit het tame lijk rare kerkje waar haar vader dominee is, en 'van dat zootje' wil niemand bevriend met haar zijn. Op die bewuste dag aan het begin van de zomer botst ze in de tanden bloot. Daarna kwispel de hij zo heftig met zijn staart dat hij sinaasappelen van een schraag veegde. Ze stuiterden alle kanten op, tussen de toma ten en uien en groene paprika's op de grond.' Opal weet dat ze iets idioots en erg doms doet, maar als ze de ra zende bedrijfsleider over het asiel hoort zegt ze - bijna zonder erg - tegen de hond „Kom hier, jongen" en liegt ze dat Winn-Dixie (het was de eerste naam die haar te binnen schoot) haar hond is en dat hij per on geluk de winkel binnen is ge glipt. Het moeilijkste moet dan nog komen, want hoe krijgt ze bij haarvader gedaan dat ze haar vriendje dat met al die 'ka le plekken net een versleten, bruin vloerkleed lijkt dat te lang in de regen heeft gelegen' mag houden? De zomer van Winn-Dixie is een mooi en humoristisch boek vol fijn verdriet. Dat klinkt vreem der dan het lijkt. Lees het maar en laat je meeslepen door die hartveroverende hond die moei teloos voor elkaar krijgt wat supermarkt tegen de bedrijfs leider op. Hij zit achter een hond aan: 'Het was een groot beest. En lelijk! Hij zag eruit alsof hij zich kostelijk vermaakte. Zijn tong hing uit zijn bek en hij kwispelde. Hij remde vlak voor mi j af en grijnsde naar me. Ik had nog nooit van mijn leven een hond zien lachen, maar deze lachte echt. Hij trok zijn lippen naar achteren en lachte al zijn ménsen soms met geen moge- 1 ijkheid lukt. Het in één ruk uit lezen doe je met het grootste ge mak. Kijk er niet van op als je het onmiddellijk daarna - en met evenveel plezier - nog eens doet. Voor iedereen die van dieren houdt en met ze zou willen pra ten maar niet hun taal spreekt maakten Monika Lange en Ni kolaus Heidelbach Beestenbab bel/ leer je huisdier verstaan. In korte stukje tekst bij grappige tekeningen in fraaie kleuren leggen ze je het Honds, het Kats, het Parkiets en de taal van ham sters, konijnen, cavia's en ratten uit. Op die manier kom je bo vendien zoveel interessants aan de weet over hoe die verschil lende dieren leven, dat je ach terin het boek examen kunt doen voor het diploma Dieren- tolk. Jan Smeekens Kate DiCamillo: De zomer van Winn-Dixie. Querido; 11,95. Monika Lange Nikolaus Heidel bach: Beestenbabbel, leer je huis dier verstaan. Ploegsma; 18,95. Aan het eind van de eerste les in havo 4 hadden Niels Geusebroek (23, zang/ gitaar) en Frans van Essen (22, gitaar/zang) al hun plannen klaar voor een bandje. Nu, zo'n zes jaar la ter, stond Silkstone op Low lands D e eerste single van de Haarlemse band, 'Ready', vormde op het festival een lekker contrast met de wei nig hoopgevende regen- en modderpoel buiten. „'Rea dy' roept een gevoel op dat iedereen wel herkent: het ge voel dat je lekker in het leven staat en daardoor alles aan kunt", legt Niels uit. „Maar het gaat ook over ons als band: we zijn er klaar voor, voelen ons zelfverzekerd en kunnen rocken op Low lands De biografie omschrijft Silk stone als: 'jong, maar vol wassen, zacht en hard, intens kwaad en heerlijk verliefd'. Jong Niels: „Als je ons op het podium ziet, dan staan we daar met alle maal gastjes van rond de twin tig. Geen gelul over getekende levens. We komen allemaal uit relaxte gezinnen zonder echte problemen. Plet kinderlijke slaat vooral op het spontane, denkik. Wezijnnoglekkerfris." Frans: „Wat het echte rock-'n- roll-leven betreft, voorzover dat mogelijk is in Nederland, zijn we dan ook best wel pussies hoor. Geen drugs en zoals je ziet zitten we netjes Silkstone aan het mineraalwater." Niels: „Ik vind dat niet echt met mietjes te maken hebben. Het heeft toch gewoon geen zin om jezelf kunstmatig in stand te houden. Muziek is de enige drug voor onsDat is weer dat kinder lijk frisse aan ons." Volwassen? Frans: „De volwassenheid slaat meer op onze liedjes. Ons akoes tische geluid is niet de gemak kelijkste keuze. In plaats van op een elektrische gitaar te raggen, probeer je het nummer vast te houden zoals je het op je slaap kamer hebt geschreven." Niels: „Grappig genoeg is 3FM deejay Isabelle een beetje de grondlegger van ons geluid. Een jaartje of drie geleden nodigde zij ons uit in de studio, waar al leen akoestisch spelen mogelijk was. Zelf hadden we die over weging nooit gemaakt, maar daar kwamen we erachter dat het eigenlijk te gek klonk. Bo vendien is het best een uitda ging om alleen met die akoesti sche gitaar de kracht van een liedje over te kunnen brengen. Wat dat betreft slaat de 'volwas senheid' vooral op de kwaliteit van onze liedjes, denk ik. Maar ook een kijkje in het publiek zegt genoeg. Het zijn niet alleen vijftienjarige meisjes die op Silkstone afkomen, maar net zo goed vijftigers. Ik laat me bij voorbeeld erg inspireren door songwriters van vroeger, en dat hoor j e terugMet ieder z 'n eigen invloed, vormen we samen best een volwassen geluid." Zacht? Niels: „Waar ik echt een zacht eitje van word? Liefdesverdriet. Daar kun j e me echt zo klein mee maken." Frans: „Dat gaat voor mij ook wel op. En vriendschappen. Als er iets met je gebeurt, dan ben je gewoon heel kwetsbaar. Dan kun je wel heel stoer gaan doen, maar uiteinclelijk heeft iedereen in de band een heel klein hartje. Dat zit trouwens ook wel in de naam. 'Silk' staat voor de zacht heid van zijde, 'stone' voor de hardheid van steen. Dat con trast vonden we erg mooi." Niels: „Een beetje het Yin en Yang idee, zacht en hard, blij en verdrietig, maar samen één ge heel." Hard en intens kioaad? Niels: „Je kunt me best pissed maken met uitspraken die uit de lucht komen vallen. We hebben hier zes jaar hard naar toe ge werkt. En toch komen mensen met het verhaal van verwende jongens, mooie kleertjes, leuke looks en een hitje op de radio'. We zijn hier stap-voor-stap naar toe gegroeid, hebben onze eigen stijl ontwikkeld en daar zijn we trots op Heerlijk verliefd? Frans: „De enigen die 'vastzit ten' in de band zijn de bassist en de drummer. De rest is nog 'los'." Niels: „Maar op het podium merk je wel dat iedereen ge woon lekker in z'n vel zit. Net als wanneer je verliefd bent. Dan zit er een twinkel in je ogen, je krijgt die lach niet van je ge zicht." Album Nu de tweede single 'Rain Has Come' klaar ligt, neemt de nieuwsgierigheid naar Silksto ne in Nederland toe. Hoe zit het met een heel album? „Nou, eind van het jaar komt er nog een derde single uit", begint Frans voorzichtig nu de vraag naar een album wel erg vaak op z'n bord terechtkomt. „Steeds meel mensen beginnen erover, dus het werkt wel om met singles in teresse op te wekken." „En op zich hebben we al genoeg mate riaal in huis om twee of drie al bums te maken hoor", springt Niels bij.Maar als jede tijd hebt, dan kun je toch beter heel secuur je album samenstellen. En het kan zomaar dat we vol gende week nog een waanzinnig nummer schrijven. Die kun je dan nog mooi aan je album toe voegen straks." Kyra Goede De nieuwe single 'Rain Has Come' ligt in de winkel. Voor meer info over Silkstone: www.silkstone.nl Lekker kletsen over judo. Leuk, maar 'judo-in-het- echie' vinden de meiden Hoor- nick vele malen leuker. Thuis in Vlissingen staat alles in het te ken van deze sport. Het dage lijks ritme van het hele gezin is afgesteld op trainingstijden en wedstrijden. Amy (9) was de eerste die de mat op ging. „Op m'n vierde begon ik met de eerste oe feningen. Je weet wel, eerst leren vallen en natuur lijk veel sp elletj es Later leer je de verschillende gre pen en ga je probe ren de judobanden te halen. En natuurlijk het meedoen aan wedstrijden. Da's pas echt leuk." Het enthousiasme van zus Amy werkte in ieder geval aansteke lijk, want de tweelingzusjes Lotte en Tara trokken in de slip stream van grote zus mee in de richting van de sportschool. Amy beschikt sinds kort over de groene band. Specialiteit? De schouderworp, klinkt het vol overtuiging. „Daarmee heb ik het meest succes", lacht ze breeduit. Jongens of meisjes, het maakt haar niet veel uit wie ze tegen de grond moet werken. „Ik wil van elke tegenstander graag winnen." Tara luistert belangstellend mee naar het relaas van Amy. Zij pakt een judopartijtje liever an ders aan. Zeker, een schouder- worp zit ook wel in haar bagage, maar een flinke beenveeg heeft toch haar voorkeur. Een houd greep wordt wat lastiger. „Moeilijk om eruit te komen", bekent ze. „Dat geldt voor je te genstander maar ook voor je zelf." Bijna elk weekend zijn de zus sen Hoornick wel ergens in het land actief op de judomat. Het Smurfentoernooi, toernooien in België, de Zuid-Nederlandse kampioenschappen in Tilburg en diverse andere toernooien kriskras in het land leverden tot nu toe een lawine aan medailles, be kers en standaards op. „Wel vijf tig in tussen" zegt Amy trots. „De mooiste kreeg ik in Gilze toen ik kampioen werd van Zuid-Nederland." De tweeling luistert aandachtig' naar het relaas van grote zus. Tips van grote zus zijn welkom. Daar kun je veel van leren. Het leukste is om de tips gelijk maar in praktijk te brengen. Het liefst op de matras van hun bedden. Maar daar steekt pa Hoornick meestal een stokje voor. Dan maar op het gras. Lekker dollen met z'n drietjes. Trekken, duwen, sjorren en sleuren. Amy moet het hebben van haar kracht, Lotte van haar felheid en Tara van haar inzet. Door te 'bruggen' weet Amy uit een houdgreep te ontsnap pen. Binnenkort staan de Zeeuwse kampioenschappen weer op het pi-ogramma. Amy is vast van plan haar titel te prolongeren. „Veel trainen en goed blijven presteren, dat is m'n opzet. Dan komen de resultaten vanzelf." Hans Segboer De judozusjes Hoornick: Lotte, Amy en Tara (vlnr). foto Ruben Oreel Veertien Zeeuwse jongeren tussen de 14 en 20 jaar zijn gisteren, samen met 21 jongeren uit Vlaanderen, vertrokken naar Kristiansand in Noorwe gen. Ze doen daar mee aan het internationale North Sea Youth festival, een muziekfestival met workshops, repetities en optre dens. Ook de andere Noordzee- kuststaten- Groot-Brittannië, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Duitsland - zijn verte genwoordigd. In totaal doen zo'n tweehonderd jongeren mee aan het festival, dat voor de eer ste keer wordt gehouden. De jongeren zijn geselecteerd dooi de Kunstbende. Van cle vijftien Zeeuwse uitverkorenen kon er één niet mee. Deze kreeg geen vrij van school. Maandag ko men de jongeren terug in Zee land. Binnenkort in de Bioscoop De teRugiceer vrn het killer-Kuiken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 50