Diploma school van het leven PZC Kunstenares Simons verbindt verbeelding met werkelijkheid Provincie steunt filmproject over Molukse oproer 12 lezers schrijven Veiling in Middelburg Scherpere gedragscode ambtenaren provincie kunst cultuur Kunstcollectie Hans Warren in Afrika Museum WCT VII Carillon Boot Cerebraal woensdag 4 september 2002 door Henk Postma Het zal zo'n dertig jaar geleden zijn dat in het Land van Hulst een wet houder actief was die zoveel aanzien in zijn woonplaats Clinge had verworven dat hij niet eens campagne hoefde te voeren om steeds met grote meerder heid van stemmen te worden herkozen. Hij vervulde daarnaast een kaderfunc tie bij een groot plaatselijk bedrijf. De man was van eenvoudige komaf en had nauwelijks doorgeleerd. Gevraagd naar het geheim achter zijn succes, ant woordde hij steevast: „Ik heb de leer school gevolgd van het volle leven." Tegenwoordig moet je ervoor naar school: van de wieg tot het graf. Want zonder diploma's en certificaten ben je niemand. Zelfs in de bloei van je leven wordt een beetje werknemer nog ge acht cursussen te volgen. Studenten en scholieren zijn de afgelopen week weer overladen met boeken, lesprogramma's en cd-roms om te worden klaarge stoomd voor een arbeidzaam leven en het veroveren van een ordentelijk plek je in de maatschappij. En toch... „Leren doe je niet alleen op school", zo luidt een van de slagzinnen waarmee in het hele land de 'Week van het Leren' onder de aandacht wordt ge bracht. De campagne is voor het derde jaar op touw gezet om de schier onover zienbare hoeveelheid leermogelijkhe den onder ogen te brengen. Meer dan 180 organisaties, uiteenlopend van ROC's (de regionale centra voor be roepsopleidingen) tot volksuniversitei ten, en van sterrenwachten tot vogel wachten, haken er op in. Dit jaar wil de Week van het Leren vooral ook laten zien dat je niet altijd schooldiploma's nodig hebt om verder te komen in het leven. De campagne be gint op 6 april in Amersfoort met een conferentie over 'eerder verworven competenties', een begrip dat in afkor- tingenland EVC heet, en teruggrijpt naar wat die Hulster wethouder 'de leerschool van het volle leven' noemde: Ook ouderenbonden haken in op de trend van levenslang leren: bijvoorbeeld met een computercursus. foto Peter Nicolai kennis en bekwaamheden, opgedaan tijdens werk, vrije tijd, in een vereni ging of in huishouden. Bedrijven Bedrijven en opleidingen hebben daar veelal geen boodschap aan. Ze eisen di ploma's en certificaten. Pas wanneer je die op zak hebt, en kunt laten zien, wordt je serieus genomen als werkne mer of student. Daar begint verande ring in te komen. In een tijd dat bedrij ven soms de grootste moeite hebben va catures op te vullen, en scholen bijna wanhopig hengelen naar voldoende leerlingen om de begroting rond te krij gen, zijn bedrijven en scholen steeds meer geneigd ook levens- en werkerva ring te honoreren. Er is nu zelfs een officieel erkende, en dus met veel waarborgen omgeven me thode ontworpen om levens- of werker varing om te zetten in diploma's of cer tificaten. In Noorwegen zijn daar al wettelijke regels voor, in Nederland maken steeds meer bedrijven, instellin gen en scholen vrijwillig van de metho de gebruik om er mensen mee te werven en in te schalen. Het Instituut voor Individuele Ontwik keling (IVIO) te Lelystad gebruikt de methode om de deuren naar bedrijven en opleidingen te openen voor mensen die vaak buiten de boot vallen: laagop geleiden, maar ook hoogbegaafden. Ze krijgen banen toegeworpen zonder dat ze er diploma's voor gehaald hebben, of krijgen vrijstelling voor bepaalde stu die-onderdelen. Tijdens de conferentie waarmee de Week van het Leren wordt geopend, verzorgen twee IVIO-advi- seurs, Mieke Gelderloos en Lies Graafsma, workshops over het succes vol toepassen van EVC door arbeidsin- termediairs als uitzendbureaus en reïn- tegratiebedrijven. Ze hebben er ook een boekje over ge schreven. Dat verschijnt komende week in de populair-wetenschappelij ke AO-reeks. Het IVIO paste de metho diek onder meer toe om personeel te kwalificeren voor banen bij telefoon centra van grote bedrijven en voor lage re banen in de zorgsector. In Zeeland haken ROC's en sommige bedrijven langzaam maar zeker op deze trend in. De Week van het Leren duurt van 6 tot en met 15 september. Blijkens de speci ale website blijven de activiteiten in Zeeland beperkt tot de Stichting Wel zijn Terneuzen, het ROC Westerschelde en de Regionale VW Walcheren en Noord-Beveland. Die organiseren openbare lessen en trainingen, een spe ciale markt, op 7 september van 9.3 0 tot 16.00 uur in de Grote Kerk van Goes, en een kijkje achter de schermen in de VW-kantoren van Domburg, Oostka- pelle, Veere, Vrouwenpolder, Westka- pelle, Wissenkerke en Zoutelande. Er zijn in dit gewest nog meer instellin gen in dit kader actief, maar die namen volgens het organisatiebureau te 's- Hertogenbosch niet de moeite om dat tijdig even kenbaar te maken. Er valt dus ook op dat vlak nog wat te leren, al dan niet langs de weg van de 'eerder verworven competenties'. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De tekeningen van Isabelle Simons dwingen de toeschouwer het beeld op zich te laten inwerken. foto PieterHonhoff door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland ziet het project niet zitten, maar het dagelijks provinciebe stuur wel. Het bedrijf Art &Film Support van Middel burger Leo Hannewijk wordt in de gelegenheid gesteld een filmscenario te schrijven over het Molukse oproer in Westkapelle in 1956. Co- schrijver van Hannewijk is Jan Malawauw. Hannewijk en Malawauw hopen dat de documentaire volgend jaar kan worden ge maakt. In 1956 verbleef een groot aantal Molukkers in barakken in Westkapelle. Geheel in de traditie van de KNIL werd dagelijks een ap pèl gehouden en werd het eten bereid in een centrale gaarkeuken. Toen die werd afgeschaft en alle barakken een afzonderlijke keuken kregen, kwamen de Moluk kers in verzet. Bij de plaatse lijke winkel haalden ze rijst en suiker met de mededeling dat dit op de rekening van de regering moest worden gezet De burgemeester liet daarop het kamp omsingelen door de karabijnbrigade. Bij een schietpartij die volgde raak ten negen Molukkers ge wond. Hannewijk en Malawauw willen aan de hand van ge sprekken deze gebeurtenis reconstrueren en ingaan op de hartelij ke relatie tussen de Molukkers en de inwoners van Westkapelle. Voor het script van de film is subsidie aangevraagd bij de provin cie. De Raad voor de Cultuur Zeeland vindt het onderwerp interessant, maar niet passen in het Stimuleringsprogram ma Cultuurparticipatie. Bo vendien is nog onduidelijk of het scenario daadwerkelijk wordt verfilmd. Het dagelijks provinciebe stuur heeft het advies van de cultuurraad naast zich neer gelegd en toch een subsidie van 15.000 euro verleend. Gedeputeerde Staten heb ben juist waardering voor de strikte scheiding van de voorbereidingsfase (scenario schrijven) en uitvoering en zien het project als een posi tieve bijdrage aan een kli maat van cultureel onderne merschap in Zeeland. Bo vendien heeft het medium film een hoog publieksbe reik, aldus GS. Het dagelijks provinciebe stuur stelt ook voor ruim 38.000 euro uit te trekken voor een onderzoek van het Moluks Historisch Museum naar de geschiedenis van de Molukse bevolkingsgroep in Zeeland. Het oral history-ge- deelte van dit project, dat wordt uitgevoerd met de Zeeuwse stichting Ooggetui gen van de 20ste eeuw, kan zichzelf bedruipen, maar voor het archief- en biblio theekonderzoek is subsidie nodig. Zeeland heeft negen tien Molukse woonoorden gekend en nu bestaan nog drie Molukkersgemeenten, te weten in Vlissingen, Mid delburg en Veere. Ook die dragen financieel bij aan het onderzoeksproject. MIDDELBURG - Provincie ambtenaren zijn dienstbaar, professioneel, onafhankelijk, betrouwbaar en zorgvuldig, zo staat in de nieuwste gedragsco de van de gezamenlijke provin cies. Ze mogen nooit geschen ken of giften aannemen in ruil voor een tegenprestatie. Als ze toch iets krijgen melden ze dat en wordt het eigendom van de provincie. Geschenken en giften die minder dan vijftig euro kosten mogen ze houden. Ze moeten die giften wel melden bij hun chef. Gedeputeerde D. Bruinooge vindt dat kleine giften zoals één of twee flessen wijn, een boe- kenbon of een bos bloemen geen probleem. Een kist wijn is over de grens. Hij hanteert de stelre gel dat wat hij zelf zou geven ge accepteerd kan worden als gift. De provincie kent al vele jaren gedragsregels voor de ambtena ren. Van tijd tot tijd moeten die tegen het licht worden gehou den en aangescherpt, aldus Bruinooge. Om die reden heb ben de provincies een nieuwe Gedragscode Ambtelijke Inte griteit opgesteld. Daarin is ook een hoofdstuk gewijd aan klok kenluiders; medewerkers die een misstand binnen de organi satie aantreffen en daaraan een einde willen maken maar daar voor geen gehoor vinden. Om te beginnen is er bij de pro vincie een vertrouwenspersoon aangesteld waarbij zo'n klok kenluider terecht kan als hij merkt dat collega's bijvoorbeeld justitie misleiden. De vertrou wenspersoon gaat met die mel ding direct naar de griffier die op zijn beurt Gedeputeerde Sta ten informeert waarna een on derzoek volgt. De klokkenluider krijgt binnen maximaal twaalf weken te ho ren hoe het is afgelopen. Hij kan echter ook naar een externe commissie stappen, een die spe ciaal benoemd is door de geza menlijke provincies waarna die commissie een onderzoek start. In de notitie staat duidelijk ver- meld dat een klokkenluider, zo lang hij de regels volgt, niet moet vrezen voor zijn carrière, voor overplaatsing of schorsing. MIDDELBURG - Het Middel burgse Veilinghuis Witte houdt vrijdag een veiling in hotel Ar- neville in Middelburg. Ingebracht zijn onder meer schilderijen, aquarellen en te keningen van Nefkens, Schoon hoven, Van Beurden, J. Knikker, S. van Beek, C. A. Streefkerk, G. P. Verschuur en H. Kuyten. Naast diverse gouden en zilve ren voorwerpen zijn opmerke lijke objecten die onder de hamer komen een driedelige no tenhouten boekenkast, een eet kamerset van de Plaagse school, boeken met kopergravures, Oosters porselein en glas. Donderdag heeft het publiek de gelegenheid alle ongeveer zes honderdvijftig kavels te bekij ken. De veiling begint vrijdag om 13.30 uur. BERG EN DAL - Het Afrika Museum in Berg en Dal presen teert van oktober tot en met ja nuari een selectie Afrikaanse kunst uit de verzameling van de vorig jaar overleden schrijver Hans Warren. Zijn leven lang heeft Warren verzameld. Van vogelveren tot fossiele schelpen. Van Romeinse munten tot Thaise boeddha beelden. Van altaren voor bijna vergeten Afrikaanse goden tot een pendule uit een Frans pa leis. In zijn kleine woning in Zeeland kon hij moeiteloos de verste reizen maken. Vandaar de titel van zijn laatste bundel: Een stip op de wereldkaart. Dat is een literaire rondgang door zijn huis in Kloetinge, langs voorwerpen uit zijn exotische kunstverzameling. De tentoon stelling in het Afrika Museum draagt dezelfde titel. In een interview vlak voor zijn dood zei Warren: „Vele Afri kaanse beelden zijn zo nadruk kelijk aanwezig met al hun ma gie en mysterie dat men zich inderdaad afvraagt: wie mag nu eigelijk bij wie verblijven? Bied ik hen onderdak of woon ik on der hun bescherming? In de loop der jaren kocht ik tientallen an dere voorwerpen van hout, brons, ijzer, ivoor en aardewerk aan. Al die voorwerpen vonden een plaats tussen werk uit heel andere gebieden. Zo bevat mijn huis, dat stipje op de wereld kaart, kunst uit ongeveer de he le wereld. Ik houd ervan om al les door elkaar te zetten, maar dan zo dat er toch een harmo nisch geheel bestaat." Zoals zijn literaire oeuvre niet bedoeld was om alleen door hem en enkele intimi gelezen te wor den, zo hebben de door hem ver zamelde etnografica vanaf het begin een betekenis gehad die het strikt persoonlijke over stijgt. Deze tentoonstelling van een selectie van 75 Afrikaanse objecten wil de verzamelde stukken als zodanig tonen, maar vooral ook hun algemene en artistieke waarde, die onlos makelijk verbonden is met War rens persoonlijke voorkeur en zijn bezieling als verzamelaar. De tentoonstelling duurt van 6 oktober 2002 t/m 5 januari 2003. Open t/m 31 okt: ma t/m vri 10- 17 uur, za en zo 11-17 uur, vanaf 1 nov: di t/m vri 10-17 uur, za en zo 13-17 uur, 25 dec en 1 jan ge sloten door Ali Pankow RENESSE - De eerste indruk is 'knappe tekening', maar wie ietsje langer kijkt naar die pro minente afbeelding van de wand in expositieruimte Plus Min in Renesse voelt allengs meer vragen in zich opborrelen. De tekening zit barstensvol me taforen. Hier is veel meer aan de hand dan de weergave van een alledaags tafereel. Isabelle Si mons uit Amsterdam weet heel ingenieus verbeelding en wer kelijkheid te verbinden en daar mee de toeschouwer te prikke len. Simons is de tweede exposante in de manifestatie Xenia. Op voorstel van gastcurator Edwin Jacobs, directeur van het Muse um Jan Cunen in Oss, exposeren drie beeldend kunstenaressen dit seizoen bij toerbeurt in Plus Min en maakt de Marok kaans/Nederlandse schrijfster Naima El Bezaz een gebundeld verslag van de drie tentoonstel lingen. De tekening van vier bij vier me ter op een van de wanden maak te Simons ter plekke. Ze werkt met houtskool en maakt als het ware een 'geschilderde' teke ning dankzij gelaagheid en schaduwwerking. De afbeel ding toont een man en vrouw op een terrein temidden van hoop jes schoenen en een enkele vuil niszak die zijn afgedekt door kleedjes. Boven hun hoofden in een flonkerende sterrenhemel zweeft een mannenlichaam. Opvallend daaraan zijn de blote voeten. De beschouwer voelt in tuïtief dat hier een geschiedenis wordt verteld en wordt gedwon gen het beeld nadrukkelijk op zich te laten inwerken. „Er is altijd een directe aanlei ding om te gaan tekenen, maar in de loop van het proces komt de afbeelding steeds losser van die eerste uitgangspunten te staan", zegt Simons. In dit geval gold het NIOD-rapport over de Srebrenica-tragedie als belang rijke impuls. Bijna te broos om het zo direct te benoemen, vindt de kunstenares. Voor haar gel den de weggemoffelde schoenen als symbool voor de herinnering aan al die verzwegen mensen die door oorlogsgeweld zijn omge bracht, maar natuurlijk staat het elke toeschouwer vrij zijn eigen interpretatie erop los te laten. Vragen Die ruimte biedt haar werk ook. Een tekening van - wederom - schoenen in een landschap roept ook fasegewijs steeds meer vra gen op. Schoenen van wie? Waarom neergezet op deze krui sing van wegen? Waar kwamen de mensen die ze aan de voeten hadden ooit vandaan en waar zijn ze naar toe gegaan? Ver beelding en werkelijlcheid zijn niet los van elkaar te denken bij het kijken naar de tekeningen van Simons. Gastcurator Jacobs roemt voor- In de discussie over de WCT wil ik, naar aanleiding van het arti kel 'Werkgevers fel op Zeeland Anders' (PZC, 31-8) een paar nieuwe argumenten invoeren. Zeeland moet het, aldus de werkgevers, vooral hebben van havens en fabrieken. Onjuist. Zeelandmoet hethebbenvan, in toenemende mate schaarser wordende goederen: rust, ruim te en natuur. Fabrieken en ha vens kan men in beginsel overal plannen. Zeeland niet. Daarbij komt dat in de havens en fabrie ken een beperkt aantal mensen werkt en de revenuen ook over een beperkt aantal mensen ver deeld worden of, in het slechtste geval, afvloeien naar elders. Een groot aantal detailhandels- en MKB-bedrijven waarin veel mensen werk vinden en een in komen verworven is gunstiger dan een paar grote bedrijven waarin wel veel geld omgaat (vandaar de opmerking van Saman/Deurlo) maar waarin relatief weinig mensen werken. Bestuurlijk Zeeland moet de 'tuin van geïndustrialiseerd W- Europa' koesteren. Toeristen uit onze buurlanden moet je niet confronteren met datgene wat zij in hun vakantie juist probe ren ontvluchten: havens, fabrie ken, containers, vrachtverkeer en industriegebieden. Sprekend over bestuurlijk Zeeland: een gedeputeerde die (per definitie) de publieke zaak moet dienen en die tegelijkertijd voorzitter is van een club die de belangen der havenwei'kers behartigt, is (ook per definitie) verdacht. Mij dunkt dat de gedeputeerde dat eigenlijk zelf ook niet zou moe ten willen. Tenslotte; als de jongstleden Kamerverkiezin gen één ding hebben geleerd dan is het wel de afkeer van het elec toraat om belangrijke vraag stukken, met minachting voor datzelfde electoraat, reeds vóór de PS-verkiezingen 'beklonken' te zien. Eric Klumpes Markt 37-39 Veere al haar kenmerkende stijl, waarmee Simons, door nuances in zwarte en grijze tinten en de schaduwen daartussen, in haar tekeningen schilderachtige kleurschakeringen weet aan te brengen. De titel Xenia voor de ze manifestatie verwijst naar een klassiek verhaal van een jonge vrouw op zoek naar zich zelf en haar bestaan. Specifiek in de kunst ziet Jacobs steeds vaker dat vrouwen een toon aangevende rol gaan innemen. Hij vindt dat des te opvallender omdat volgens hem de oogst van twee emancipatiegolven binnen het maatschappelijk leven nog niet zo overvloedig is. Plus Min is tijdens de tentoon stellingsreeks op zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur en op afspraak. De ex positie van Isabelle Simons is hier te zien tot en met zondag 29 september. Daarna volgt vanaf zondag 20 oktober een tentoon stelling van beeldend kunstena res Majo van Hanno. Wat klaagt die mevrouw uit de Vlissingse binnenstad over la waai. Je weet dat als je in de bin- nenstad woont, je geluid hebt. Dan moet ze maar verhuizen. Ik heb 33 jaar onder de toren ge- woond, wij hóórden dat niet eens, alleen als hij eens niet speelde werd je wakker Als deze mevrouw zo blijft zeuren, zal ze vroeg oud zijn. E. Grool J J. Reulinglaan 16 Vlissingen Een reactie op de foto bij het ar tikel over de Schelde als lastig vaarwater (PZC, 31-8). Bij een artikel over het loodswezen wordt bijna altijd wel een spec- taculaire foto afgebeeld van een loodsboot, die in de deining of bij storm last heeft van over slaande golven. Het is alleen jammer dat de redactie van de PZC vlug naar de archiefkast grijpt, want de betreffende Bel gische loodsboot, bij het perso neel 'de 12' genoemd, is al een jaar of negen uit de vaart voor de j rededienst Vlissingen. Ik be grijp wel waarom men altijd i voor deze foto kiest, dit komt namelijk doordat van deze boot 1 altijd spectaculaire foto's te ma ken waren bij harde wind en i storm, evenals de oude Neder- landse redeboot. In elk geval J vanaf 15 maart 2003 kan deze j foto voorgoed naar het archief j van de PZC, want zoals u ziet staat ook de veerboot erop, van daar. J. Meliefste V. Quakkelaarstraat 86 Vlissingen GOES - Cerebraal, de vereni ging voor mensen met niet-aan- geboren hersenletsel, houdt vanmiddag vanaf twee uur in hotel Terminus in Goes een bij eenkomst voor lotgenoten. ,edtcv<zt Gisteravond is in de Nieuwe Kerk in Middelburg het festival Nazomer Lucht begon nen. „Het draait om ongebrui kelijke orgelmuziek", zegt ar tistiek leider Alex Mallems van het Zeeland Nazomer Festival. „Dat nemen we letterlijk. De komende dagen zal een aantal musici op een originele manier met orgels aan de gang gaan. Een goed voorbeeld is Dick van der Harst." Vanavond vindt de Nederlandse presentatie plaats van Van der Harsts cd Nineteen books with songs and dances door middel van een concert op een speciaal voor hem gebouwd chromatisch draaiorgel, 's Middags zal Van der Harst kinderen inwijden in de geheimen van dit door Her man de Roover gebouwde in strument. „Het is begonnen als een heel klein orgeltje", vertelt Mallems.,Daar is steeds een re gister aan toegevoegd. Van dei' Harst kapt de boeken voor het orgel zeli. Het is een visueel spektakel hem te zien spelen. Niet alleen omdat hij daar te midden van de orgelpijpen het juiste tempo staat te draaien, maar ook vanwege de manier waarop hij zijn orgelboeken manipuleert. Met zijn handen geeft hij extra druk op de boe ken waardoor experimentele orgelmuziek ontstaat." Van der Harsts orgel is niet te vergelijken met de draaiorgels in de winkelstraten. „Hij wil het draaiorgelgeluid nieuw leven geven", aldus Mallems. „Het in strument klinkt meer als een ka mer- of kerkorgel dan als een draairogel. Van der Harst speelt een breed repertoire aan stijlen van alle tijden. Dat is het mooie van dit instrument, dat er zoveel klankkleuren in zitten." Het programma op het Abdijp lein is zorgvuldigafgestemd op het concert van Nazomer Lucht. Onder de naam Sexteto Tangue- dia borduren zes muzikanten voort op Astor Piazzolla's Tango Nuevo. Verbindend element met Van der Harst is accordeonist Gwen Cresens. Ze werkten en kele jaren geleden samen in een theaterproductie van Alain Plattel. „We hebben gezocht naar een programma dat ook de bezoekers van Nazomer Lucht kan bekoren. Als ze vol van de orgelmuziek de Nieuwe Kerk uitkomen, willen we ze niet bruuskeren maar plezie ren," Kinderconcerten Nieuwe Kerk: 15.00 en 16.00 uur, orgelconcert Nieuwe Kerk: 20.15 uur, tango Abdijplein: 21.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44