Kloof kinderopvang en crèche Raad moet dualisme nog leren Nog een borrel en dan ben ik weg Meer geld voor bestrijden lawaai treinen WCT Getuige vermoedt vliegtuigbom op plek fietspad Borssele Peuterspeelzalen doen vergeefs verzoek om administratieve ondersteuning Demonstratie van RTM tijdens monumentendag Nieuw seizoen kinderkoor agenda Muziekdag in centrum Renesse woensdag 4 september 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De kloof tussen de Stichting Kinderopvang en de Stichting Samenwerkende Peuterspeelzalen op Schou- wen-Duiveland is te groot om een simpele aanvraag voor administratieve ondersteuning te kunnen honoreren. Dat het nog niet echt botert tussen bei de instanties kwam gisteravond tot uiting in de vergadering van de raadscommissie maat schappelijke aangelegenhe den. Aanleiding tot een discussie over dit punt was het voorstel de Stichting Peuterspeelzalen een tussentijdse subsidieverhoging van ruim dertigduizend euro te verstrekken om de lonen van de leidsters op het peil te brengen van de CAO-Welzijn. Daarover brachten alle aanwezige frac ties (SGP en WD waren niet vertegenwoordigd) een positief advies uit. Daarnaast ligt er nog een extra verzoek van de peuterspeelza len om een bij drage van tiendui zend euro voor uitbreiding van de administratieve ondersteu ning. „Doe daarvoor nou eerst eens een beroep op de Stichting Kinderopvang", adviseerde wethouder A. van der Wouden, in de wetenschap dat daar wat ruimte beschikbaar is. Kin deropvang bracht inderdaad een offerte uit, maar trok die te elfder ure weer in met als verklaring dat 'de cultuur verschillen tussen de beide stichtingen' te groot zouden zijn. Verbaasd Van der Wouden erkende gister avond in de commissie 'zeer ver baasd' te zijn over die gang van zaken. Toch acht hij het reëel dat in de nabije toekomst een samenvoeging' van beide stich tingen wordt overwogen. Op dat punt wil de Stichting Kinderop vang dan juist weer wel haast maken, terwijl de Stichting Peuterspeelzalen liever geleide lijk te werk gaat omdat die orga nisatie nog in een opbouwpro- ces verkeert. Het resultaat van dit alles is dat het geld voor een extra admini stratieve kracht voor de Stich ting Peuterspeelzalen nu nog niet boven tafel is. De wethou der zegt het geld daarvoor niet zomaar beschikbaar te hebben. „Dan had u ze ook geen offerte hoeven te laten vragen bij Kin deropvang, want daar had toch ook voor betaald moeten wor den", verweet H. Koopman van Alert! de wethouder. Koopman kondigde aan bij de begrotings behandeling nog terug te komen op dit punt. M. de Pagter-ten Kate (CU) en B van de Sande-Troost (Pvda) hadden liever gezien dat de ad ministratieve kracht wel was meegenomen in dit voorstel. Daarop kreeg met name De Pag- ter een verwijt van N. de Dan- schutter (CDA). „Als het gaat over Arbo-maatregelen voor het basisonderwijs ten behoeve van kinderen die leerplichtig zijn, geeft u geen steun en voor een administratieve kracht bij de peuterspeelzalen wel. Dat verbaast me." De Pagter liet zich echter niet uitdagen tot een discussie omdat deze zaken vol gens haar niks met elkaar te ma ken hadden. R. Raats van Leefbaar Schou- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sjoerd Buis man, de Middelburgse fractie voorzitter van het CDA, verlaat de gemeenteraad. Hij vindt dat hij door het politieke werk te weinig tijd overhoudt voor an dere zaken. Buisman wordt als raadslid opgevolgd door Jaap Eleveld. Jo Kodde gaat vanaf oktober de fractie leiden. Het besluit om te stoppen is niet van de ene op de andere dag ge nomen, vertelt Buisman. „Het fractievoorzitterschap vrat op een gegeven moment zoveel tijd dat andere dingen bleven lig gen. Dingen die ik ook belang rijk vind om te doen." Hij heeft een adviesbureau dat steeds meer tijd vergt. „Daarnaast heb ik nog druk met andere zaken, zoals het hospice." Buisman is voorzitter van de Vrienden van het hospice, het huis voor terminaal zieken dat in oktober open gaat.,En ik heb ook nog een huis in Frankrijk, waar ik graag naar toe ga en waar ik ook werk heb. Ik ben daar een soort keuterboer, er zit elf hectare grond bij het huis." Bovendien heeft Buisman nu al een jaar of drie last van hevige aanvallen van hoofdpijn. „Ik heb vannacht bijvoorbeeld maar drie en half uur geslapen." Idealistisch Hij begon in januari 1997 in de raad, ruim een half jaar latei- werd hij fractievoorzitter. „Ik had het idee dat ik, met de ken nis die ik had vergaard, een po sitieve bijdrage kon leveren aan het bestuur van de stad. Daar had ik een beetje idealistische ideeën over." Vijf jaar later lijkt dat idealisme een deuk te heb ben gekregen. „Als je het frac- tievoorzitterschap goed wil doen, moet je soms een beetje een privédetective zijn om din gen boven tafel te krijgen. Je wordt als raadslid toch een beetje op afstand gezet, zeker in het duale stelsel loop je nog meer achter de feiten aan." „Teleurstelling is een groot woord, maar ik kan wel een voorbeeld geven. In de afgelo pen raadsvergadering heb ik ge vraagd naar een afspraak in het raadsprogramma. Het college zou dit jaar op zoek gaan naar mogelijke bezuinigingen om punten uit het raadsprogramma uit te voeren. Er wordt door het college gezegd: 'Dat doen we niet. Er komt pas geld beschik baar in 2004'. Ik noem dit voor beeld, maar er zijn talloze din gen. De raad laat dat over zijn kant gaan. Dat vind ik minder leuk, eerlijk gezegd." Keerpunt Toch kijkt hij overwegend posi tief terug op de periode in de ge meenteraad. „Ik vind het prach tig dat ik juist op dit keerpunt in de geschiedenis in de raad heb gezeten. Als je over een paar jaar Middelburg in rijdt en je ziet de kantoren, het stationsge bied, Veldzigt, de Veerse Poort, de Mortiere. Daar heb ik aan meegeholpen, daar ben ik best wel trots op. Ik heb er ongeloof lijk veel van geleerd: spreken in het openbaar, de omgang met mensen, hoe je met nieuwe ont wikkelingen omgaat. Ik heb het altijd schitterend gevonden: de verkiezingen, de mensen op straat, de discussie aangaan, kijken wat er leeft. Zoals met het parkeerbeleid, dat was een heet hangijzer. Maar je krijgt niet altijd gelijk." Soms is dat moeilijk te begrij pen. „Die brug over het kanaal bijvoorbeeld. Ik had echt ge dacht dat het een goed idee was en dat de hele raad mee zou gaan." Buismans plan voorzag in een extra verbinding over het Kanaal door Walcheren tussen De Punt en de Siloweg. Het ver keer over de andere bruggen zou worden ontlast. „Als je ziet wat voor een puinhoop het nog is." Ineens relativerend: „Zo gaan die dingen, over pakweg zes of zeven jaar is het aquaduct klaar." Op de vraag of het niet beter was OUDDORP - Tijdens de Open Monumentendag op zaterdag 14 september besluit de Stich ting van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) het seizoen met een manifesta tie rond het thema 'Handel en Vervoer'. Bezoekers kunnen om half twaalf aan de Brouwersdam ge tuige zijn van het vervoer van stukgoed, melkbussen en post zakken per tram. Vrijwilligers van de museale RTM blazen het goederentransport nieuw leven in op het traject tussen de remise bij bezoekerscentrum De Punt en het station Port Zélande. Er rijden extra trams, waaronder een goederentram tussen de re mise en Port Zélande. Sjoerd Buisman: „Als je het fractievoorzitterschap goed wil doen, moet je soms een beetje een privédetective zijn om dingen boven tafel te krijgen. foto Ruben Oreel Weg met de voorgekookte consensus en de achterka mertjespolitiek; leve het dualisme. Spannende dis cussies zijn de burgerij beloofd. Een bomvolle pu blieke tribune, waar vurige inspreekbeurten vandaan komen. Zwetende wethou ders. De beloften van vóór de gemeenteraadsverkiezin gen worden vooralsnog niet ingelost. Misverstanden over procedures en ellen lange vergaderingen vallen Schouwen-Duiveland ten deel. De nieuwe politiek moet nog wortel schieten. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Middernacht. De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland heeft vierenhalf urn- vergaderen achter de kiezen. De 'wijziging verordening leerlin genvervoer' en de rondvraag wachten nog. Raadslid Roel van der Wekken (CDA) houdt het voor gezien en gaat demonstra tief een ommetje maken. „Voor mij had het lang genoeg ge duurd. Er kwam wat gezeur over een punt en een komma in het leerlingenvervoer." De CDA'er is niet de enige; ook de voorzitter van de raad, bur- analyse gemeester Jack Asselbergs, reageert wat kribbig op gede tailleerde vragen van Dick Meulblok (WD). Dat doet de ze bellefleur even verder van kleur verschieten, waarna hij op zijn recht als raadslid wijst om onduidelijkheden in een voorstel aan de kaak te mogen stellen. Ongeacht het tijdstip. Het dualisme sijpelt de gemeen tepolitiek binnen. Ook op Schouwen-Duiveland. De strikte scheiding van bevoegd heden tussen raad en college. Kort door de bocht zijn het de raadsleden die controleren en in grove streken de beleidslijnen uitzetten. Het gemeentebestuur voert uit. Het lokaal bestuur moet door deze nieuwe machts verhoudingen transparanter worden voor de burgers. En in teressanter. Spannender zal de politiek worden en inwoners moeten zich weer meer betrok ken voelen, zo is het streven. Wie afgelopen donderdag naar de raadsvergadering was geko men voor spannende politiek, moest echter beschikken over het nodige zitvlees en geduld. Na eindeloze beslommeringen over procedures eindigt een hoofdelijke stemming kort voor middernacht nipt in het voor deel van de toeristenpas. De pu blieke belangstelling is op dat moment danig afgekalfd. Een enkele doorzetter is hardnekkig op de publieke tribune blijven zitten. Radio Schouwen-Duive land, die de vergaderingen nor maal gesproken volledig recht streeks uitzendt, heeft een uur eerder de ether al weer vrijgege ven voor luchtiger muziek. „We moeten nog zaken van bij zaken leren scheiden", analy seert Van der Wekken de recente gang van zaken. Gilles Houte kamer (SGP) constateert als nestor en vice-voorzitter van de gemeenteraad dat bij menig col lega-raadslid zijn of haar 'ka derstellende en controlerende taak' nog niet goed tussen de oren zit. Omdat het dualisme in de gemeentepolitiek nog vol op in ontwikkeling is, verzandt het debat geregeld in een discussie over vergaderproce dures in plaats van de inhoud. Schouwen-Duiveland staat volgens Houtekamer politiek gezien 'op een kruispunt': het einddoel is bekend maar wel ke route het best gevolgd kan worden is nog ongewis. „Een aadsleden legden in maart de eed af. foto Marijke Folkertsma moeizaam proces is dat nu." Onduidelijkheid over te volgen procedures en de vergadermo res zou raadsleden niet moeten beletten de bestuurders het vuur na aan de schenen te leg gen. Maar ook de voorgespiegel de zwetende wethouders zijn nog niet gesignaleerd. Voor de vraag of de kadastrale nummers in het voorstel wel kloppen hoeft wethouder Lenny Geluk in ieder geval niet alle zeilen bij te zetten. De maandelijkse schermutselingen tussen wet houder Ger van de Velde en haar zelfbenoemde Nemesis Pia Ber- revoets doen slechts de bloed druk van de gemeentebestuur ster stijgen. 'Tenenkrommend', noemde voormalig wethouder Kees Veerhoek de eerste uitha len van de nieuwe raad naar de bestuurders, en hij wenste zijn opvolgers veel succes met de nieuwe machtsverhoudingen. 'Dualisme a la carte' noemt Houtekamer het tussenstation, waar de Schouwen-Duiveland- se trein momenteel halt houdt. Burgemeester Asselbergs is af gezien van de geleverde mara thonpartij niet ontevreden over de stand van zaken. „De raad moet langzaam maar zeker in haar rol gaan groeien. We zijn er gewoon een paar jaar mee bezig voordat het dualisme zich een beetje gezet heeft. Maar je merkte nu toch al dat fracties met elkaar in debat gaan in plaats van met het college." Gemeenteraad en college zitten nog volop in het leerproces. Gaandeweg moet het papieren dualisme de praktijk worden. De nestor van de raad vindt het 'noodzakelijk' dat snel duide lijk wordt welke koers Schou wen-Duiveland wil gaan varen. Want alom wordt toegegeven dat een vergadermarathon van vijf uur de aantrekkelijkheid van het openbaar bestuur bij de burgers niet vergroot. Houteka mer: „Dit verdiende beslist geen schoonheidsprijs. wen-Duiveland toonde zich voorstander van een toekomstig samengaan tussen Kinderop vang en Peuterspeelzalen. Verder had hij graag meer argu menten gehoord voor het terug trekken van de offerte, maar die kon de wethouder hem niet ge ven. geweest het besluit om te stop pen voor de verkiezingen te ne men, reageert hij gespeeld ver ontwaardigd. „Gaan we het nu over kiezersbedrog hebben? Jaap Eleveld heeft bijna net zo veel stemmen als ik gekregen. En wat hebben de kiezers eraan als de fractievoorzitter minder presteert?" Gerust hart Buisman gaat met een gerust hart weg, zegt hij. „Ik kan het makkelijk doen, we hebben een goede fractie." Voor een deel on ervaren, geeft hij toe, 'maar dat zijn andere fracties in de raad ook'. De gemeenteraad hoeft geen uitgebreid afscheid te ver wachten. „Ik schud iedereen de hand, neem nog een borrel en dan ben ik weg. Ze zijn je ook zo vergeten." door Mieke van der Jaqt BORSSELE - C. de Muynck uit Borssele had het al vaker ge meld, maar nu kraandrijvers aan de Monsterweg sloten gin gen graven, stapte hij nog maar eens naar ze toe. In 1944 zag De Muynck minstens vier bommen vallen en toen hij, even nadien, ging kijken zag hij maar twee kraters. Ongeveer op de plaats waar nu de sloten worden ge graven, zaten diepe gaten in de grond. „Ik heb er nog met een stokje in geprikt maar die din gen zaten zo diep, daar kon je niet bij." De werkzaamheden aan de Monsterweg, waar Sagro de slo ten verlegt om een vrij liggend fietspad te maken, zijn onmid dellijk stilgelegd. De gemeente Borsele heeft de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) ge vraagd de locatie van de blind gangers te bepalen. Deze week gaat dat gebeuren. De EOD kan, door vanuit een vliegtuig speci ale fotografietechnieken toe te passen, precies zien waar de bommen liggen. Ze kunnen dan onschadelijk worden gemaakt. Door de melding ligt het werk naar schatting een week stil. Het fietspad moest ongeveer half oktober klaar zijn maar dat streven is nu met een weekje op geschoven. De Muynck herinnert zich de gebeurtenissen in 1944 nog als de dag van gisteren. Rond die tijd was er weinig te beleven, dus alles wat gebeurde was inte ressant. „Zeker zo'n vliegtuig, dat aangeschoten overkwam. Het was een Engels vliegtuig waaraan je kon horen dat het niet goed ging. Hij vloog laag over en liet waarschijnlijk de bommen vallen om meer hoogte te kunnen maken. Ze vielen op het land tussen de twee huizen die aan de zuidkant van de Mon sterweg stonden. Wij zagen ze vallen dus we gingen natuurlijk meteen kijken. Het gekke is dat je de ploffen nauwelijks hoorde, maar er waren wel twee grote kraters. Daaraan kon je zien dat het geen kleine bommetjes wa ren. We vonden twee veel klei nere, diepe gaten, waarin waar schijnlijk de blindgangers zijn verdwenen. Het kan ook best zijn dat er meer blindgangers waren, maar ik heb in ieder ge val vier bommen zien vallen. De Muynck heeft het verhaal al een paar keer bij de gemeente verteld maar hij denkt dat nie mand het heeft genoteerd. Verbaasd „Daarom was ik een beetje ver baasd dat ze nu met van die gro te machines aan het graven wa ren. Als er zo'n ding ligt, en je raakt met zo'n graver de ontste king, dan ben je nog niet jarig. Deze keer werd de waarschu wing van de Borsselaar wel seri eus opgepakt- Zodra de EOD met een vliegtuig in de buurt is, worden de bom men gelokaliseerd. Zo snel mo gelijk daarna volgt het demon teren. Erg veel organisatie zal het onschadelijk maken niet vergen omdat rondom de ver moedelijke vindplaats maar weinig bebouwing is. Het hele oponthoud zal vermoedelijk een weekje duren. NIEUWERKERK - Voor 'kleine nachtegalen die graag zingen', begint kinderkoor Jedaja van avond om 18.30 uur het nieuwe seizoen. De repetities zijn in het verenigingsgebouw Salem in Nieuwerlcerk. Het koor bestaat uit ongeveer tachtig jongens en meisjes van zes tot zestien jaar. Onder leiding van dirigent Pe ter Wildeman uit Tholen geeft het kinderkoor meerdere uit voeringen per jaar. STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - Verenigingszaal Beth- lehemplein, 14.00 uur: Contactmiddag ANBO, met schaken, kaarten en koers- bal; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie ruimtelijke ordening, pre sentatie beeldkwaliteitskader; door Ben Jansen VLISSINGEN - De provincie en havenschap Zeeland Seaports trekken elk één miljoen euro uit voor eventuele aanvullende maatregelen tegen geluidsover last door goederentreinen in Goes, Kapelle en Reimerswaal. Deze bijdragen komen bovenop de 5,5 miljoen euro die het mi nisterie van Verkeer en Water staat al heeft gereserveerd voor dit doel. In de drie gemeenten bestaat bezorgdheid over de toename van het goederenver voer per spoor door de mogelij ke aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het havenschap garandeert bo vendien een tijdige uitvoering van de maatregelen die het Rijk zal bekostigen. Deze waarborg houdt in dat voor het geval de fi nanciële planning van Verkeer en Waterstaat vertraging op loopt, Zeeland Seaports het geld zal voorschieten. Op die manier valt te voorkomen dat dat voorzieningen om geluid te weren en trillingen te beperken nog niet gereed zijn voordat de eerste containertrein vanaf de containerterminal vertrekt. Reimerswaal heeft eind juli me de namens de andere twee ge meenten aangedrongen op in zicht in aard en bekostiging van de maatregelen vóór een besluit valt over de aanleg van de WCT. Op verzoek van het dagelijks provinciebestuur heeft Verkeer en Waterstaat bevestigd dat 5,5 miljoen euro opzij is gezet voor geluidwerende maatregelen in Goes, Kapelle en Reimerswaal. In deze laatste gemeente gaat het vooral om Krabbendijke en Stationsbuurt. Welke maatregelen moeten worden getroffen en op welke plaats, is nogniet duidelijk. Ver wacht wordt dat daar februari volgend jaar meer kijk op is. Naast de plaatsing van geluid- schermen wordt ook gekeken naar bijvoorbeeld vervanging van houten bielzen door beton nen dwarsliggers. De gemeen ten dienen uiteindelijk toestem ming te verlenen voor dergelijke aanpassingen. Het ministerie acht het bedrag van 5,5 miljoen euro voldoende om wettelijke normen op het ge bied van geluidshinder niet te overschrijden. Mocht dat vol gens de gemeenten niet genoeg zijn, dan willen provincie en ha venschap elk één miljoen euro bijleggen voor extra maatrege len. Naar het oordeel van GS geven het antwoord van Verkeer en Waterstaat en de garantstelling door Zeeland Seaports voldoen de zekerheid over de beschik baarheid van geld en de tijdige uitvoering van geluidwerende maatregelen langs het bestaan de spoor. RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo in Renesse treedt dit jaar samen met zus terverenigingen Witte van Haemstede en Crescendo op als gastheer voor de jaarlijkse Ei- landelijke Muziekdag, die za terdag 14 september in het centrum van Renesse wordt ge houden. In twee muziektenten rond de kerk zullen de muziekgezel schappen weer diverse muziek stukken ten gehore brengen. Ook zullen de marchingband Schouwen-Duiveland uit Zie- rikzee en de drumband van Apollo uit Brouwershaven een muzikale rondgang door het dorp maken. Om 11.50 uui' spreekt wethouder A. van der Wouden het openingswooi'd, waarna de presentatie in han den is van Anton de Bruyn. Na het startsein volgt een divers programma met onder andere optredens van deMinistars, Con Amore Noordgouwe, Apollonia en brassband Apollo uit Brou wershaven. Laatstgenoemde muziekvereniging speelt wer ken als Call to action van Vilem Tausky en Star Wars van John Williams. Ook harmonieorkest Kunst Eer uit Zierikzee is van de partij met onder andere Olympica van Giovanni Orso- mando en de Florentiner Mar- sch van J. Fucik. Bij regenachtig weer kunnen de muziekliefhebbers uitwijken naar het Dorpshuis Renesse. Om ongeveer 18.30 uur zullen de laatste noten klinken en zal het muziekfestijn afgesloten worden door Nut Uitspan ning uit Zonnemaire. In 2003 viert deze harmonievereniging haar 13 0-jarig bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40