Beveiligingssector verdubbelt dit jaar PZC Link tussen terrorisme en Eindhoven Nijs wil hoger onderwijs deels privatiseren Achteraf weet u wel wat de beste hypotheek was. Meer bewaking door 11 september en moord Fortuyn Scholier steekt vooral veel geld in mobieltje Nieuwe IQ-test Premier Balkenende bij herdenking van aanslagen VS Kane in de Kamer Koningin op bezoek in Rotterdam Nigeriaanse oplichting via e-mail Arrestatie moordzaak café Hoorn Postzegelverzamelaar steeds jonger Rotterdam verhaalt voetbalschade Helft zieke werknemers niet ziek Boete voor Heijmans Scheermesje in bruin broodje Laat u daarom vooraf goed adviseren. De bank van vandaag. woensdag 4 september 2002 door Carine Neefjes en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het aantal nieu we bedrijven dat gespeciali seerd is in evenementenbevei liging, bewaking van bedrijfs terreinen, persoonsbeveiliging en preventie van inbraak en diefstal verdubbelt dit jaar. Dat verwacht het ministerie van Justitie. Het departement verstrekte in 2001 nog zeventig vergunnin gen aan dit soort nieuwkomers, maar in 2002 zullen dat er naar schatting 140 zijn, mede als ge volg van de terroristische aan slagen in Amerika en de moord op Pim Fortuyn. De dubbele groei in deze sector van de beveiligingsindustrie, die momenteel 584 vergunning houders telt, komt voor een groot deel voor rekening van de persoonsbeveiliging. Die kreeg DEN HAAG - Scholieren heb ben gemiddeld 113 euro per maand te besteden, 18 euro meer dan twee jaar geleden. Ze geven dat geld voor een be langrijk deel uit aan hun mobie le telefoon, bij elkaar 72 miljoen euro per jaar. Sommige scholie ren besteden er meer dan 200 euro per maand aan. Meisjes ko pen ook opvallend vaak sigaret ten: één op de drie voor 42 euro per maand. Volgens het nationaal scholie- renonderzoek van het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting is het inkomen van scholieren meer gegroeid dan het inkomen van hun ouders: 20 tegenover 14 procent. In totaal hebben scholieren jaarlijks een miljard euro te besteden. GPD AMSTERDAM - De komende jaren 'daalt' het aantal hoogbe gaafde kinderen met 7 tot 10 procent. Door de invoering van een her ziene intelligentietest zal de IQ- score gemiddeld tien tot twintig punten lager uitvallen dan bij de oude test het geval zou zijn geweest. Dit heeft het onder zoeksinstituut van het Neder lands Instituut van Psycholo gen bekendgemaakt. De bestaande test is te gemak kelijk geworden voor kinderen anno 2002, zodat de intelligen tie van de deelnemers te roos kleurig wordt voorgesteld. ANP in 2001 al een derde van de ze ventig nieuwe vergunningen. Dit jaar gaan van de 140 nieuwe vergunningen naar schatting bijna twee van de vijf (38 pro cent) naar bedrijven die zijn ge specialiseerd in persoonsbevei liging, meestal in de vorm van bodyguards. Het ministerie durft niet te zeg gen in hoeverre '11 september' (aanslagen in Amerika) en '6 mei' (moord op Fortuyn) verant woordelijk zijn voor de extra groei. ,,Het is duidelijk dat deze gebeurtenissen een effect heb ben gehad op de beveiligings branche. Maar de mate waarin is ongewis", zegt justitiewoord- voerder Wiebe Alkema. Hij be nadrukt dat de beveiligingsin dustrie al duidelijk groeide vóór de aanslagen in Amerika. „Door de hoogconjunctuur in de eco nomie groeide het aantalbedrij- ven in het algemeen en daardoor ook de vraag naar beveiliging." Jaarlijks verleent het ministerie van Justitie binnen de totale be veiligingsindustrie, die momen teel 1696 geregistreerde onder nemingen telt, ongeveer 250 vergunningen aan nieuwko mers. Dan gaat het bijvoorbeeld ook om geld- en waardetrans porteurs, horecagelegenheden met eigen portiers en particulie re recherchebureaus. Hoogleraar Bob Hoogenboom van Universiteit Nyenrode, ex pert op het gebied van particu liere beveiliging, vindt het hoog tijd dat het toezicht op de sector wordt weggehaald bij het mi nisterie. Hij pleit voor een onaf hankelijke beveiligingsautori teit, een aparte 'waakhond' met een vergelijkbare opzet als de 'kartelpolitie' NMa of de Opta, de toezichthouder op de com- municatiemarkt. Tuchtinstantie De nieuwe waakhond voor de beveiligingsindustrie moet be drijven in de branche niet alleen screenen, maar ook fungeren als tuchtinstantie voor klachten. Indien nodig moet de beveili gingsautoriteit de publiciteit kunnen zoeken om misstanden aan de kaak te stellen. Ook moet zij boetes of andere sancties uit kunnen delen. GPD Pagina 4: Nederland heeft niets geleerd van 11 september doorJan Kooy DEN HAAG - Premier Bal kenende en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Sobel, wonen op 11 septem ber in Den Haag de Neder landse herdenking bij van de aanslagen in de Verenigde Staten van een jaar geleden. De herdenking is gekoppeld aan de opening van een foto expositie in het atrium van het Haagse stadhuis. Op woensdag 11 september staat in de namiddag eerst een herdenkingsceremonie op het programma, met toe spraken van Balkenende, Sobel en burgemeester Deet- man van Den Haag. Musea Na deze toespraken volgt de officiële opening van de ex positie After September 11: Images from Ground Zero, De tentoonstelling is een ini tiatief van het Museum of the City of New York en de stad New York. Het gaat om een reeks van 28 foto's, die Joel Meyerowitz maakte na de terroristische aanslag op het World Trade Centre in New York. De expositie is al in een groot aantal musea, ver spreid over landen in de hele wereld, te zien geweest. Meyerowitz is de enige foto graaf die sinds 13 september 2001 onbeperkt toegang had tot het rampgebied. Hij kreeg vele onderscheidingen voor zijn werk, dat onder meer een plaats kreeg in de collectie van het Museum Of Modern Art. 's Avonds wordt er in de Kloosterkerk in Den Haag ook nog een interreligieuze herdenkingsdienst gehou den. ANP DEN HAAG - Een primeur: de Haagse rockband Kane luidde gistermiddag de ouver ture van het parlementaire jaar in. Enkele honderden belangstellenden woonden het korte, maar spetterende optreden in de Statenpassage van de Tweede Kamer bijVoor de actie 'Save Our Planet' van het Wereld Natuur Fonds speelde Kane het toepasselij ke 'Hold on to the world'. Zanger Dinand Woesthoff riep de fractieleiders in de Kamer op 'elkaar niet te bevech ten, maar de handen ineen te slaan voor het behoud van de wereld'. Het antwoord be stond uit een onwennig dansje van Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) en Thom de Graaf (D66) rond een levensgrote globe op het podium. Daar moet de wereld het wat 'Den Haag' betreft voorlopig dus mee doen. door Robert Bas en Joop van Dalfsen ROTTERDAM - Vier van de ze ven mannen die vastzitten op verdenking van lidmaatschap van een terroristische organisa tie komen uit Eindhoven. De an dere drie komen uit Rotterdam en Den Helder. Volgens een woordvoerder van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie (OM) is de man die maandag door de rech- ter-commissaris op vrije voeten is gesteld een Nederlander. Hij blijft nog wel verdacht. De politie pakte vrijdag op ver scheidene plaatsen in Neder land twaalf mannen in de leef tijd van 25 tot 35 jaar op. Vier mannen werden meteen vrijge laten, omdat ze niets met de zaak te maken hadden. De andere acht verdachten heb ben volgens de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) banden met Al Qaeda, het terreurnetwerk van Osama Bin Laden. De mannen worden verdacht van het werven van strijders voor dejihad, de heili ge oorlog tegen vijanden van de islam en het ondersteunen van het netwerk van Bin Laden. De zeven mannen die nog vast zitten hebben allen een buiten lands paspoort. Omdat in deze kringen veelvuldig gebruik wordt gemaakt van valse papie ren en aliassen, staat hun iden titeit nog niet vast. Extremisten Volgens het OM zijn vrijdag alle verdachten opgepakt die justi tie in deze zaak op de korrel had. Onder leiding van het landelijk parket wordt nu onderzocht of de vermeende terroristen ban den hebben met andere islamiti sche extremisten die na 11 sep tember zijn opgepakt. Officieel wordt de mannen deelname aan een criminele organisatie ten laste gelegd, alsmede valsheid in geschrifte en mensensmok kel. Daarnaast wordt de ver dachten verweten dat ze hulp ROTTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix praat met bewoners tijdens een informeel be zoek aan de Rotterdamse Millinxbuurt. Ze bezocht daar gisteren enkele integratie projecten. Eerder deze zomer bezocht zij soortgelijke projecten in Den Haag en Amster dam. Bij het projectbureau Millinxbuurt ontmoette de vorstin projectleiders en wijkbewoners. In de protestants-christelijke school De Aker sprak zij met voornamelijk Turkse vrouwen over het Buurlmoederproject, waarbij opvoe ding en Nederlandse taal en gewoonten cen traal staan. Ook had zij een ontmoeting met medewerkers van het uitzendbureau Top Score, waar de uit zendkrachten (ex-)verslaafden zijn. Zij moe ten de wijk schoonmaken en onderhouden. Een volgende ontmoeting was met wijkbewoners die acteren in de Millinxsoap. Daarin komen zaken als onveiligheid en onzekerheid aan de orde. foto Vincent Jannink/ANP aan de vijand hebben geboden in de tijd van een gewapend conflict. Bij een van de huiszoekingen in Eindhoven afgelopen vrijdag heeft een agent gericht gescho ten op een man die wilde ontko men. De man sprong uit een raam en negeerde een bevel van de politie om te blijven staan. Desondanks wist de onbekend gebleven man te ontkomen. Vol gens het OM stond hij in ieder geval niet op de lijst van aan te houden personen, want die zijn allemaal opgepakt. Voorbarig Burgemeester R. Welschen van Eindhoven erkent dat Eindho ven in beeld is bij het onderzoek naar Nederlandse vertakkingen van het terroristenetwerk Al Qaeda. Maar hij wil geen voor barige conclusies trekken. De Eindhovense politie heeft in het recente verleden onderzoek ge daan naar de activiteiten van mogelijke fundamentalistische moslimgroeperingen. Dat heeft niets opgeleverd. Volgens Welschen staat het on derwerp ook elke keer op de agenda bij het reguliere overleg met plaatselijke moslimorgani saties. Dat heeft evenmin aan knopingspunten opgeleverd, al dus Welschen. De Eindhovense burgemeester wijst erop dat ook de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), voor heen de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD), evenmin be wijzen heeft dat Eindhoven een bolwerk van terroristische acti viteiten is. „De landelijke recherche is nog volop bezig daar duidelijkheid over te krijgen." pagina 4: Nederland heeft niets geleerd van 11 september ARNHEM - Nigeriaanse oplichters benaderen mogelijke slachtoffers sinds enige tijd niet alleen met bedelbrieven in de postbus maar ook via e-mail. Dat blijkt uit een toenemend aantal meldingen bij de regiopolitie Gelderland-Midden. De Nigerianen sturen naar willekeurige adressen uitvoerige brieven met het verzoek tijdelijk een bankrekeningnummer te mogen gebruiken, omdat een hooggeplaatste Nigeriaan een miljoenenbedrag aan dollars veilig moet wegzetten. Wie zijn rekeningnummer beschikbaar stelt zou als dank een aantal miljoenen krijgen. In de praktijk blijkt dat de rekening bin nen korte tijd geheel leeggeplunderd is. ANP ALKMAAR - De politie heeft gistermorgen een 3 8-j arige man uit Zwaag opgepakt. De man wordt verdacht van het dood schieten van een 36-jarige Amsterdammer in een bomvol café in Hoorn. Het slachtoffer werd 30 april door zijn hoofd geschoten. Hij overleed een week later aan zijn verwondingen. Het café in Hoorn zat tijdens het misdrijf vol met bezoekers, maar veel getuigen durven volgens de politie niets te zeggen. Uiteindelijk hebben getuigenverhoren nu toch voldoende aanwijzingen opgeleverd om de verdachte te kunnen aanhou den, aldus de politiewoordvoerder. ANP AMSTERDAM - Postzegels verzamelen een hobby voor be jaarden? Dat beeld blijkt niet te kloppen. Het internationale postzegelevenement Amphilex, dat gisteren in Amsterdam werd afgesloten, trok juist opvallend veel jeugdige bezoekers. In totaal bezochten zo'n 50.000 liefhebbers uit Nederland en het buitenland de beurs en tentoonstelling, die eens in de 25 jaar in Nederland wordt gehouden. Amphilex spreekt dan ook van een zeer succesvol evenement. ANP ROTTERDAM - Rotterdam krijgt van het Openbaar Ministe rie delen van de justitiële dossiers van veroordeelde voetbal vandalen. Daarmee wordt het voor de gemeente gemakkelij ker om schade te verhalen op de vandalen. Dat heeft burgemeester Opstelten geantwoord op vragen van het CDA na de uit de hand gelopen viering van de winst van Feyenoord in de UEFA-cupfinale in mei. Uit de antwoorden van Opstelten blijkt dat dat tot nu toe ei genlijk nooit is gebeurd, omdat het altijd lastig te bewijzen was wie wat had gedaan. Met de dossiers hoopt de gemeente dat dat iets makkelijker wordt. De burgemeester benadrukt dat het OM uitgebreid getoetst heeft wat wel en niet naar de gemeente kan. ANP HILVERSUM - De helft van de ziekmelders bij bedrijven is niet ziek. Dat zei directeur T. Stam van ArboNed gisteren in het radioprogramma De Ochtenden op Radio 1. Volgens Stam ligt het gemiddelde ziekteverzuim in Nederland tussen de 6 en 7 procent, maar is er alle reden voor om aan te nemen dat het werkelijke ziektepercentage onder de 3 procent ligt. ArboNed is een van de grootste arbodiensten van Nederland. Stam stelt dat toen het bedrij f net begon het ziekteverzuim bij hem rond de 3 procent lag. Volgens Stam is het probleem dat afwezigheid onder de kop ziekte wordt geplaatst, terwijl het om baaldagen of verkeerd gedrag van werkgevers gaat. ANP foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft Heijmans Beton- en Wa terbouw beboet, omdat de NMa medewerkers van die onderne ming niet mocht horen over de aanleg van deNoord-Zuidlijnin Amsterdam. Deze metrolijn wordt ook on derzocht door de paiiementaire enquêtecommissie Bouwnijver heid. De gemeente Amsterdam maakte bij de NMa melding van een e-mail die per abuis bij de gemeente binnenkwam. De e- mail was afkomstig van Heij mans en gericht aan het Franse Soletanche, een onderaanne mer van Heijmans. Deze waar schuwde daarin Soletanche niet samen te werken met het Duitse bedrijf Max Bögl bij het station Rokin, omdat Bögl te lage prij zen vroeg. Heijmans kreeg de hoogst mo gelijke boete opgelegd van drie keer 4500 euro. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Staatssecretaris Annejtte Nijs (WD) van Onder wijs wil hogescholen en univer siteiten enigszins loskoppelen van de rijksoverheid en omvor men tot semi-private onderne mingen. Op die manier zouden ze mak kelijker geld moeten kunnen lo speuteren bij commerciële be drijven en wordt het ontslaan en aannemen van personeel een voudiger. Voordat Nijs (met het kabinet) tot de vergaande maatregel be sluit, wil ze dat er een onderzoek wordt verricht naar de mogelij ke gevolgen. De beoogde maat regel, die al in eerdere kabinet ten ter sprake kwam, lijkt een compensatie voor de bezuini ging van 148 miljoen euro, die het kabinet het hoger onderwijs oplegt voor het komend jaar. Tijdens de traditionele opening van het academisch jaar spra ken universiteitsbestuurders hierover hun afschuw uit. Het hoger onderwijs is de laat ste twee decennia vrijwel voort durend geconfronteerd met ste vige bezuinigingen. Daardoor hebben verscheidene Neder landse universiteiten hoog waardige wetenschappelijke studies moeten afbreken. Armslag Staatssecretaris Nijs verwacht dat het hoger onderwijs met een privaatrechtelijke status aan zienlijk meer mogelijkheden heeft dan nu om bij derden fondsen te werven. Zo zouden ze meer armslag krijgen. De rijks overheid blijft in de nieuwe si tuatie hoofdfinancier. Nu zijn hogescholen en univer siteiten bovendien moeilijk in staat personeel te ontslaan en te vervangen, vanwege het strak ke ambtenarenrecht. Als ze daar vanaf zijn, zouden ze verder aan een flexibeler organisatie kun nen bouwen. Het meest waar schijnlijke is dat het onderwijs personeel bij de betrokken instellingen de ambtenarensta- tus behoudt. De vakorganisa ties zullen dat eisen. GPD AMSTERDAM - Een klant heeft gisteren bij de Albert Heijn in de Reguliersbreestraat in Amsterdam een scheermesje aangetroffen in een koren- broodje. Zij kocht het broodje tijdens haar lunchpauze. De afdeling kwaliteit van de Albert Heijn stelt een onderzoek in. De broodjes worden door leveran ciers aangeleverd en in de win kel afgebakken en ingepakt. Volgens hoofd kwaliteitmana ger S. Hertzberger kan precies worden nagegaan waar een fout is gemaakt. ANP Advertentie Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak met een van onze hypotheekadviseurs kunt u bellen naar: 0900-8174 (ca. 0,1 O/min). ÏJ* FORT IS BANK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3