Geen geld voor zuurstofkoffer PZC Oorlogsveteranen koesteren contact Jan Stins rat Van Gelder verontrust over houding VS op milieutop Dronken naaktloper Speuren in posthistorie levert goud op bestraft met boete Reddingsbrigade verwijt gemeente verkeerde kijk op duikongevallen Bezwaar tegen parkeerplaatsen Boete voor mishandeling op kermis Inbraak bestelbus in Bruinisse Uien duur betaald Bijna vier keer te veel op Fietsendief aangehouden 1 JfataSekentte f Zllf 2002 Cantatedienst in Dreischor woensdag 4 september 2002 ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur zou graag tegemoet ko men aan het verzoek het aantal parkeerplaatsen uit te breiden bij de huisartsenpraktijk in de nieuwbouwwijk Noorderpol der in Zierikzee. Om aan die behoefte tegemoet te kunnen komen, heeft de ge meente een ontwerp gemaakt waarin een strook openbaar groen plaats moet maken voor de aanleg van die extra par keerplaatsen. Tegen dat ontwerp zijn inmiddels echter be zwaren ingediend door enkele omwonenden. Wethouder G. van de Velde-de Wilde kon maandagavond in de commissie Openbare Werken en Milieu nog niet aangeven of de aanleg van de extra parkeerruimte door die bezwaren nu geruime tijd wordt opgehouden of geheel onmodelijk wordt gemaakt. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 22-jarige man uit Zierikzee wegens mishandeling bezoeker. Officier van justitie R. Rammeloo hekelde het op treden van de verdachte. ,,Het is volstrekt onduidelijk, maar vervelend gedrag. Waarom? Het was al ellendig genoeg voor het slachtoffer, want hij werd op de kermis achternagezeten door een groep jongeren. De vechtersbaas zocht de oorzaak van zijn vreemde gedrag in de drank. ,,Ik had gedronken, maar ik weet voor mezelf dat het niet normaal is wat ik heb gedaan", legde hij zich neer bij de boete. BRUINISSE - Aan de Hageweg in Bruinisse is maandagmid dag ingebroken in een bestelbus. De bus werd opengebroken en er werden onder andere fietsen, fotoapparatuur en video apparatuur met een totale waarde van honderden euro's weg genomen. RENESSE - Twee mannen uit Duitsland werden gisteroch tend aan de Lagezoom in Renesse betrapt op het rapen van ui en van een vol uienland. Dat werd een duur mandje vol, want beide mannen kregen ieder een boete van 115 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 67-jarige inwoner van Zierikzee bij verstek veroor deeld tot negen maanden rijontzegging en 850 euro boete. De Zierikzeeënaar bestuurde 27 juni dit jaar in zijn woonplaats onder invloed zijn auto. Nadat hij was aangehouden kwam et- uit de blaastest een score van 810 microgram, ruim boven de limiet van 220 microgram. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag op de Buiten- hovelaan in Middelburg een 24-jarige man uit die plaats aan gehouden voor fietsendiefstal. De man reed op een gestolen damesfiets. Tegen de politie vertelde hij dat hij het rijwiel had gestolen uit de Beddewijkstraat. De man heeft een dagvaar ding gekregen. door Marcel Modde OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland krijgt van de gemeente geen me dewerking voor de aanschaf van een zuurstofkoffer, die kan wor den gebruikt bij duikongevallen op de post Ouwerkerk. De ge meente blijft op het standpunt staan dat dergelijke hulpverle ning primair thuishoort bij hulpverleners op de ambulance of van de brandweer. Brigadevoorzitter D. Meeles is teleurgesteld over de 'halstarri- ge houding' van het gemeente bestuur. Hij bestrijdt de bewe ring dat het verloop onder de redders te groot zou zijn voor een investering van bijna veer tienhonderd euro aan materiaal en opleiding. ,,De brandweer komt niet bij duikongelukken. Dus feitelijk ben je afhankelijk van de twee of drie ambulances die op Schouwen-Duiveland zijn gestationeerd. Volkomen absurd, vinden wij, voor zo'n belangrijke stek als Ouwerkerk. Er gaat nu veel kostbare tijd verloren tussen het moment dat een duiker in nood boven water komt en de hulptroepen arrive ren. Een paar weken geleden hebben we weer kunnen zien dat het bijna mis ging. Eén van die duikers was al een aardig eind weg." Zuurstof De kans op (blijvend) letsel bij een in nood geraakte duiker wordt veelal beduidend kleiner, indien het slachtoffer direct een dosis zuurstof krijgt toege diend, aldus Meeles. Acht van zijn mensen hebben recent een duikopleiding achter de rug en willen doorgaan met de speciale reddingsinstructie. Zij zouden (Advertentie i Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. 1 Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke P Tel. (0113) 572518 fax 572141 H Advertentie festivalhartAbdij Middelburg DRAAIORGELCONCERT voorkinderen 7+ wo 4 sept 15u00 gratis Nieuwe Kerk door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Zierikzee is giste ren in Middelburg wegens open bare dronkenschap en het ple gen van verzet tegenover de politie veroordeeld tot honderd euro boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. Politierechter J. Hopmans acht te bewezen dat de politie 10 juni bij uitstek geschikt zijn om een (permanent op de post Ouwer kerk aanwezige) zuurstofkoffer te bedienen. Dat de gemeente ook na de brandbrief van de bri gade, naar aanleiding van de twee recente ongelukken, blijft weigeren geld voor dit doel be schikbaar te stellen, getuigt vol gens Meeles van onbegrip voor de praktijk. „Nu was het bijna door Rinus Antonisse JOHANNESBURG - Veront rustend en stuitend. Zo om schrijft de Zeeuwse commissa ris van de koningin Wim van Gelder de opstelling van de Ver enigde Staten tijdens de VN- milieuconferentie in Johannes burg. „De houding van de VS roept herinneringen op aan de jaren zestig, toen er boeken ver schenen over de Ugly Ameri cans" Van Gelder, namens het Comité van de Regio's van de Europese Unie op de milieutop aanwezig, vindt de opstelling van de Ame rikanen 'ontzettend jammer'. Hij mag graag herinneren aan dit jaar de dronken man naakt op de openbare weg zag lopen. Pogingen om hem zijn huis in te krijgen, mislukten. Toen men besloot de Zierikzeeë naar mee te nemen naai- het po litiebureau verzette hij zich bij zijn aanhouding. De man gaf toe twee flessen wijn te hebben ge dronken, maar volgens de ver dachte had de politie dit aan toonbaar moeten maken met een bloedproef. „Dat hoeft hele maal niet, want de openbare dronkenschap stond vast. Voor die twee flessen wijn is geen bloedtest nodig", merkte de po litierechter op. Ook had de ver dachte een heldere mening over het uittrekken van zijn kleding. „Ieder mens is naakt geboren", zei hij. De achtergrond van het incident zat veel dieper en vloeit voort uit problemen met zijn buren. De Zierikzeeënaar vond dat de po litie niets had gedaan met zijn klachten over vernielingen van buitenspiegels van zijn auto en brommer. Volgens hem hadden de buren de spiegels afgebro ken. Hij belde die bewuste avond aan bij zijn buren, maar ze deden de deur niet open. ,,U meende dat de politie niet goed optrad. Het werd u die avond kennelijk te veel. U wilde niet weg, waardoor de situatie is geëscaleerd", stelde officier van justitie R. Rammeloo vast. Hi] eiste een boete van 450 euro. De verdachte erkende geageerd te hebben tegen de politie. Hij werd overgebracht naar de Mid delburgse gevangenis Torentijd. „Ik ben platgespoten en geboeid in een cel opgesloten." De poli tierechter had het laatste woord. „Ja, het is geen pretje om in de gevangenis te moeten zit ten, maar als u had geluisterd was dit niet nodig geweest." mis, wanneer het straks echt mis is, zijn we te laat. Moeten we daar op wachten? Wij als red dingsbrigade vinden van niet." Het verenigingsbestuur wil in overleg met duikcentra uit de omgeving bekijken of de kosten voor een zuurstof koffer eventu eel langs die weg kunnen wor den opgehoest, 'in het belang van een goede duikvoorziening' de Four Freedoms die president Roosevelt in 1941 formuleerde. „De huidige president van de VS heeft daar kennelijk nog nooit van gehoord." Mede door de Amerikaanse stel- lingname is er volgens de com missaris een mager akkoord bereikt over het gebruik van duurzame energie (als zon en wind). Schone energie moet worden bevorderd, is de zeer al gemene uitspraak van de confe rentie, zonder daar duidelijke doelen aan te verbinden. Van Gelder tekent erbij aan dat niet alleen de Amerikanen dwars la gen, maar ook de (Arabische) OPEC-landen. „Die willen ge woon olie blijven leveren." De commissaris is in zijn nopjes door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Speuren en spit ten in de posthistorie. Dat is iets wat filatelist M. Hogerheide uit Zierikzee graag doet én met re sultaat. Gisteren kreeg hij een gouden medaille op de interna tionale postzegelbeurs in de Rai in Amsterdam voor zijn speur werk in de posthistorie van zijn woonplaats. „Het is een bekro ning van jarenlange research. Het is voor mij net topsport, je gaat voor goud." Hogerheide, de oprichter van ijssalon Capri in Zierikzee, noemt zichzelf een eenvoudige ijscoman. Maar dan wel één met engelengeduld en een gerichte speurneus. Na jarenlange op de populaire stek. De appa ratuur zou van mei tot en met september bemand zijn. Buiten het seizoen kan voor de 'win- terduikers' mogelijk een rege ling worden getroffen met het nabijgelegen perslucht vulsta- tionbij café-restaurant De Vier bannen, denkt Meeles hardop. De Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB) betreurt de over de wijze waarop de Euro pese Unie zich tijdens de confe rentie manifesteert. „Inhoude lijk loopt het goed, ook de onderlinge afstemming is in or de." Van Gelder constateert wel dat de wereldhandel op de con ferentie een erg dominante rol speelt en Europa heeft daarbij geen schone handen. „Het is niet. te ontkennen dat de EU een moeizame rol vervult. Bijvoor beeld het dumpen van suiker in Afrika - daar kweken we niet veel goodwill mee." Hij vindt dat de externe presen tatie van de EU wat minder is. „Bij voorstellen over water en gezondheid duurde het ontzet tend lang voordat de ontwikke lingslanden - waar we het toch strooptochten over veilingen is hij in het bezit van een mooie postgeschiedkundige collectie, bestaande uit eeuwenoude brie ven die de ontwikkeling van de post in verschillende tijden la ten zien. Een postzegelverza melaar kan men Hogerheide niet noemen. Dat doet tekort aan zijn hobby. „Het is veel meer dan postzegels verzamelen. Je verdiept je als filatelist in de posthistorie." Trots haalt Hogerheide een ko pie tevoorschijn van een van zijn brieven. „Deze brief van rond 1840 maakte de gang van Batavia naar Marseille. Opmer kelijk is dat er een stempel van Zierikzee op staat. Omdat er geen schip rechtstreeks naar de plaats van bestemming voer, afwijzende opstelling van de ge meente Schouwen-Duiveland in deze kwestie. Woordvoerder R. Aarsen beschouwt het voor stel van de reddingsbrigade als een 'logische uitbreiding' van de veiligheidsvoorzieningen. Een groot aantal duikcentra en aan verwante winkels aan de kust hebben volgens hem standaard een zuurstofkoffer achter de voor doen - hun steun gaven. Vóór 2015 moet de grote groep mensen die niet beschikt over goed drinkwater gehalveerd zijn, en de EU stelt daar veel geld voor beschikbaar. Het heeft ons verrast dat de ontwikke lingslanden het daar moeilijk mee hebben. Waarom wordt niet helemaal duidelijk gemaakt. Wellicht willen ze zelf hun prio riteiten stellen." De milieutop wordt vandaag af gesloten. Van Gelder is dan al op weg naar huis; zijn werk zit er op. Hij erkent dat de totale re sultaten van de conferentie be ter kunnen. „Ik had graag meer gewild, maar er is toch vooruit gang geboekt. Europa heeft zich heel sterk gemaakt voor een kwam deze brief hier terecht om weer doorverkocht te worden. Dat kostte in die tijd een dub beltje. Bij het doorverkopen veranderde de munteenheid on derweg. Dan werd er nog al eens een rekenfoutje gemaakt, waar door de ontvanger meer moest betalen. Deze ontdekkingen be horen eigenlijk niet tot mijn vakgebied, maar worden door de jury hoog gewaardeerd. Het geeft een bevredigend gevoel als de gevonden postgegevens zo compleet mogelijk zijn. Het in trigeert me om de ontwikkeling van de post te traceren, zeker in dit watergebied." De 73-jarige verzamelaar ver diept zich ook in brieven uit een tijd dat er zelfs nog geen postze gels bestonden. „Een zender toonbank staan. Bij reddings brigades is dat nog niet het ge val „We zouden een dergelijk initiatief ten zeerste toejui chen." De bond verzorgt zelf op leidingen voor bediening van de apparatuur. De meeste duikver- enigingen hebben een eigen zuurstofkoffer. Het materiaal moet aanwezig zijn bij grotere groepsactiviteiten onder water. duurzamer beleid. Jammer ge noeg ontbrak het op dat punt de steun van Amerika. Op het ge bied van milieu waren de ont wikkelingslanden nogal wat te rughoudend. Dat er ook een sociale paragraaf nodig is, von den ze moeilijk te accepteren." De commissaris looft de rol die de speciale VN-gezant Jan Pronk speelde en ook is hij zeer te spreken over prins Willem Alexander, die volgens hem een prima verhaal hield over omgaan met water. Naast de conferentie hielden tal van or ganisaties bijeenkomsten. Voor een waarnemer nauwelijks bij te houden. Van Gelder: „Je loopt alleen maar dingen te missen. Dat is wel jammer." werkte met geschreven vertrek- tekens en later met stempels. Met de komst van de postzegel was er een ommekeer in de nor male gang van verzending en betaalwijze. Niet de ontvanger betaalde, maar de zender." De eerste drie postzegels versche nen in 1852, dit jaar precies 150 jaar geleden. De internationale postzegelbeurs in Amsterdam is dus tegelijkertijd een viering. Chauvinistisch Hogerheide is naar eigen zeggen chauvinistich ingesteld waar het Zierikzee betreft. „Ik heb van de jury te horen gekregen dat mijn interessegebied te klein is. Wanneer ik mijn onder zoek over heel Zeeland zou uit spreiden, zou de kans groter zijn dat ik meer materiaal te pakken ki-eeg. Mijn collega in Middel burg (die op een van de vorige tentoonstellingen al goud won) is daarom al veel verder, maar dat weerhoudt mij er niet van mij alleen te concentreren op Zierikzee. Ik ben Zeeuw, maar in de eerste plaats Zierikzeeë- naar." En juist dat gedetailleerd zoeken heeft Hogerheide een gouden plak opgeleverd. „Mijn cijferlijst komt nog, maar ik denk dat de jury vooral gechar meerd was van de precisie waar mee ik te werk ga. Ik loop nu zo'n 30 jaar mee in dit vak en heb de sprong naar de interna tionale tentoonstelling ge waagd." Vorig jaar won de Schouwse fi latelist al groot verguld zilver op de Wereldtentoonstelling in Brussel. „De hoogste onder scheiding zal ik wellicht nooit halen. Goud op de Wereldten toonstelling blijft een droom, want wanneer komt de tentoon stelling naar Nederland of om liggende landen? Daar zie je mij waarschijnlijk niet meer ver schijnen. Na twee dagen Am sterdam was ik al blij dat ik weer naar huis kon." door Margritta van den Berge NIEUWE-TONGE - Hoewel de groep van oud-militairen steeds verder slinkt, zijn er nog steeds ruim driehonderd oorlogsvrij willigers die jaarlijks bijeenko men om hun ervaringen in de periode 1940-1946 uit te wisse len. Voorcitter L. van Alphen van de Stichting Reüniecomité Enge- land-Schotland uit Nieuwe- Tonge verheugt zich al op het weerzien dat op donderdag 7 november in de manschappen- kantine van de Bernhardkazer- ne in Amersfoort wordt gehou den. Voorheen werden de. over het algemeen mannelijke, deelne mers met militair vervoer naar de locatie voor de jaarlijkse ont moeting gebracht. „Dat deden ze toen nog voor die ouwe knar ren. Nu moeten ze op eigen gele genheid komen", zegt Van Al phen. Volgens traditie wordt de reünie meestal in het najaar ge houden. De terroristische aan slagen op 11 september vorig jaar en de gebeurtenissen daar rondom waren aanleiding de re- unie te annuleren. Om veilig heidsredenen was er toen geen toegang tot de kazerne. Dit jaar is de kazerne weer geopend voor bezoekers. Ook uit Zeeland worden reünisten verwacht, on der meer uit Goes en Middel burg. De deelnemers hechten veel waarde aan de landelijke bij eenkomst. Van Alphen: „In de loop der tijd hebben velen duur zame contacten opgebouwd. Kameraadschap en saamhorig heid staan centraal. Na al die ja ren is het waardevol om nog eens over de schouder te blik ken. Velen van de oud-gedien- den werden destijds na deelna me in een opleidingskamp gestationeerd in Engeland. Daarna kon je inschepen naar de Gordel van Smaragd. Veel militaire locaties zijn echter niet te traceren. De gedachte van 'dit nooit meer' is wat ons samenbond." De groep deelnemers aan de re- unie bestaat uit oorlogs'vrij wil- ligers zich na de bevrijding van zuidelijk Nederland vrijwillig hebben aangemeld voor krijgs dienst en later ook bij de bevrij ding van de rest van Nederland. „Onze bedoeling is zoveel mo gelijk mensen te bereiken, aan meldingen zijn dus nog steeds welkom. Het is goed om als maten bij elkaar te komen", al dus de voorzitter van het lande lijk comité Engeland-Schot- land. DREISCHOR - In de Adriaans- kerk in Dreischor klinkt op zondag 22 september cantate- muziek van Bach. Tijdens de morgendienst zal do- mina Esther Veerman als soliste optreden. De werken worden uitgevoerd door de Catharijne- cantorij en het Catharijne-con- sort. Het openingskoor zingt met een kleinere bezetting dan in voorgaande uitvoeringen in Den Briel. Het instrumentale ensemble bestaat uit professio nele musici, in een nieuw sa mengestelde groep. Dit alles on der leiding van dirigent Sietse van Wijgerden. Naast de canta te van Bach, wordt er ook werk van Tallis en Daan Manneke uitgevoerd. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Voor zijn naspeuringen in de historie van de post kreeg M. Hogerheide op de internationale postzegel beurs een gouden medaille. foto Pieter Honhoff Advertentie Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Damplein 7, Middelburg 01J8-636635 lid restauratorenvereniging VeRes Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39