Tweede leven Mondragon nabij 11 Neeltje Jans zet vaart achter bouw nieuwe entree Gemeente steunt jeugdtheatergroep Lokale omroep heeft volgens wethouder geen reden tot klagen GS tikken gemeente op vingers wegens plek Blpf-concert Brand verwoest twee caravans Vernieuwingsplannen voor theatercomplex en poppodium Brogum COUPURE Zflf 2002 Walcherse tandartsen vol Hagenpreek in Oostkapelle Schoolspullen zeeuwse almanak Auto waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 4 september 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een tweede leven voor theatercomplex Mondra gon aan de Oude Haven in Zie- rikzee lijkt naderbij te komen. Daarnaast zijn er plannen om poppodium Brogum geheel te vernieuwen en een bredere op zet te geven voor de gehele ama teurkunst op Schouwen-Duive- land. Wethouder A. van der Wouden van cultuur deelde dat gisteravond mee in de raads commissie maatschappelijke aangelegenheden. Volgens de wethouder zijn de onderhandelingen niet de pro jectontwikkelaar, die enkele maanden geleden interesse toonde in de aankoop van Mondragon, al ver gevorderd. Zo wordt er gesproken over ma quettes en bouwschetsen. De twee belangrijkste voorwaar den van het gemeentebestuur zijn: het realiseren van een zaal met 350 stoelen en zeggenschap in de theaterprogrammering, zodat er ruimte blijft voor expe rimentele voorstellingen. Dat theateraanbod hoopt de ge meente in samenwerking met de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) te kunnen realiseren. Volgens de wethouder hebben Advertentie theater op locatie bij Zonnemaire een zachtzinnig stuk over de harde werkelijkheid van 1953 di 3 t/m za 7 sept 20u30/€15,= I Zonnemaire-polder (overdekte tribune) zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl bij de haalbaarheidsstudie, in opdracht van de projectontwik kelaar, meerderen de mogelijk heden van Mondragon als thea ter bestudeerd, onder wie Kees Vermeulen. „De broer van Bram. Al zegt dat misschien niets over de kunde van de man, het is misschien een indicatie", aldus Van der Wouden. Hij benadrukte dat de gemeente zelf in elk geval geen forse in vesteringen in Mondragon wil doen. De wethouder gaf aan dat de gemeente de projectontwik kelaar recht in de ogen wil blij ven icijken, mochten er zich problemen voordoen bij de uit werking van dit privaatrechte lijke initiatief. „Over een tekort van honderd euro zou bijvoor beeld nog wel te praten zijn, maar het moet niet veel meer worden", onderstreepte de wet houder, Hij verwacht dat de pro jectontwikkelaar voor het einde van deze maand een besluit neemt of hij het project Mond ragon gaat uitvoeren. Plannen met Mondragon wil Van der Wouden niet los zien van de toekomst van Brogum. Volgens hem fungeren ze als communicerende vaten. „Ik sta op het standpunt dat er iets met Brogum moet gebeuren en wil laten onderzoeken hoe dat het beste kan. Het college bespreekt volgende week een voorstel daar een extern bureau voor in te schakelen. Het is echt te spe cialistisch om dat zelf te doen", deelde hij de commissie mee. Met de brede opzet voor Brogum denkt de wethouder niet alleen aan een poppodium waar weke lijks enkele honderden mensen bijeen komen, maar aan een toe komstig 'cultuurhuis' voor een breed veld binnen de amateur kunst. Deskundigen van de Stichting Scoop worden inge schakeld de verschillende ver tegenwoordigers daarvan om de tafel te krijgen om tot plannen te komen. H. Koopman van Alert! liet we ten dat het hem deugd doet dat Mondragon nog steeds in beeld is als podiumlocatie. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Directeur A. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans wil uiterlijk in no vember beginnen met de nieuw bouw van het Deltapaviljoen. Hij rekent daarbij op de nodige medewerking van de betrokken overheidsinstanties, waar het gaat om een vlotte afhandeling van de vergunningen. Van het vorige maand door brand verwoeste entreegebouw, is niets meer te zien. Alleen hek ken markeren nog de plek van het voormalige paviljoen, be doeld om verdwaalde bezoe kers uit de 'bouwput' te hou den. Van de Hoef heeft volgende week een gesprek met de wel standscommissie van de ge meente Veere, om te peilen of de schetsplannen voor het nieuwe complex enigszins stroken met de opvattingen uit die hoek. Volgens de directeur gaat het ontwerp uit van het gemeente lijk beeldkwaliteitskader en het geldende bestemmingsplan, zo dat ook de provincie en Rijks waterstaat niet al te veel moeite met de vervanging zouden moe ten hebben. De nieuwbouw wordt groter dan het afgebrande pand. Van de Hoef noemt het 'een ambiti eus gebouw'. De extra ruimte is bedoeld voor exposities rond de prehistorie, het waterbeleid van de 21ste eeuw en de deltawer ken. Restaurant Ook wil Van de Hoef in het com plex de kantoorfuncties bunde len en moet er - naast de zelfbe diening - een volwaardig restaurant komen. De investe ringskosten worden geschat op vier tot vijf miljoen euro. De helft daarvan komt voor reke ning van de verzekeringsmaat schappij aldus Van de Hoef. Het andere deel moet Waterland zelf ophoesten. Aanvankelijk stond de vernieuwing van de entree op z'n vroegst in 2005 gepland. Daarbij ging het om een ingrij pende verbouwing. De brand heeft dat schema in de war ge gooid. De totale uitvoering van het tien jaar omvattende mo derniseringsplan van Water land Neeltje Jans blijft evenwel intact, zegt Van de Hoef. In no vember wordt begonnen met de bouw van de elf meter hoge wa terglijbaan, die komend seizoen open gaat voor publiek. Het jaar daarop begint de realisatie van het aquariumgebouw (zeehuis), gevolgd door de aanleg van af wisselend hoge en lage duinen, die de gebouwen in het park zul len bedekken. Het 'masterplan' moet nog wor den goedgekeurd door gemeen te, provincie en Rijkswater staat. De eerste gesprekken zijn begonnen en stemmen volgens Van de Hoef 'optimis tisch'. ARNEMUIDEN - Bijna alle tandartsen op Walcheren heb ben een klantenstop ingesteld. Drie tandartsen hebben nog wat ruimte over. Maar zij willen niet als overloop van alle andere tandartsen dienen, want dan zitten ook zij binnen de kortste keren vol. Het tekort aan tandartsen is een landelijk probleem. „Met hard doorwerken kunnen we het nog net redden", zegt tandarts N. Kootstra uit Arnemuiden, se cretaris van de Tandartsenkring Walcheren. „De klanten moeten alleen geduld hebben als er spoedgevallen tussen komen." Kootstra heeft anderhalf jaar terug een klantenstop ingesteld. Mensen van buiten Arnemuiden die zich hier vestigen, neem ik niet meer aan." Hij schat dat hij enkele tientallen keren per jaar 'nee' moet verkopen. OOSTKAPELLE - De Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani satie houdt in samenwerking met de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde kerk in Oost kapelle zondag 15 september een hagenpreek in Oostkapelle. Een hagenpreek was een preek in het open veld ten tijde van de vervolging van protestanten in de eerste tijd van de hervor ming. Nu is het een openlucht - prediking met een bijzonder ka rakter op een boerderij. Bij de familie Jobse-Maljaars aan de Noordweg 60 is een terrein tus sen de hagen gevonden om alle gasten een plaats te bieden. De preek wordt geleid door Peter Geene en begint om 14.00 uur. De caravans zijn tot de grond toe afgebrand. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE (W) - Bij een brand op camping Olmenveld in Serooskerke zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee cara vans volledig uitgebrand. Eén bewoner raakte gewond. Hij is met tweedegraads brandwon den opgenomen in het zieken huis. Zijn verwondingen ontstonden vermoedelijk toen hij probeerde de brand in de caravan te blus- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wethouder A. van der Wouden verwerpt de li tanie over de subsidie aan Radio Schouwen-Duiveland die gis teravond in de commissie maat schappelijke aangelegenheden werd geuit door woordvoerders van Christenunie (CU), Alert! en CDA. Volgens de wethouder is het volkomen onjuist te sug- geren dat de gemeente de lokale omroep plotseling niet meer subsidieert. Hij memoreerde dat Radio Schouwen-Duiveland sinds 2000 een gemeentelijke bijdra ge van 12.250 euro ontvangt. „Daarmee bedelen we als ge meente de lokale omroep ruim en destijds vonden betrokkenen zelf dat ook een fantastisch be drag", aldus Van der Wouden. Volgens hem is de onrust pas ontstaan sinds de belangenver eniging voor lokale omroepen, de OLON, haar leden erop heeft gewezen dat er wellicht meer te halen valt bij de gemeenten. Sinds het afschaffen van de Om roepbij drageruim twee j aar ge leden, verviel de mogelijkheid voor de lokale omroepen om op centen te heffen. Ter compensa tie sluist de Rijksoverheid een extra bedrag door via het ge meentefonds. Het is aan de ge meentebesturen te bepalen welk percentage zij daarvan doorbetalen aan de lokale om roepen. De OLON heeft daar over advies uitgebracht. De sen. De brand brak maandag uit om 23.45 uur. Doordat er bijna geen wind stond, sloeg het vuur niet over. Aan de twee caravans en de voortenten viel niets meer te redden. Hoe de brand is ontstaan, weet de brandweer nog niet. Wel staat vast dat er asbest is vrijge komen. Een gebied waarin tien caravans staan, is maandag nacht afgezet. Vijf caravans wa ren in gebruik. Voor deze gezin nen zijn vervangende caravans gevonden. De asbestdeeltjes zijn alleen te rechtgekomen in het afgezette gedeelte. „Tot op vijfhonderd meter van de afgebrande cara vans is naar asbest gezocht", zegt brandweercommandant A. Willemstein. „Maar buiten het afgezette gebied is niks gevon den." Opruimen Met de sanering is gistermiddag omstreeks één uur begonnen. ,Er wordt naar gestreefd het as best vanavond nog opgeruimd te hebben", zegt Willemstein. „Dan kunnen de vijf gezinnen vanavond terug in hun cara van." Vandaag wordt begonnen met het opruimen van de andere brandresten. Twee bewoonsters van een cara van schuin tegenover de ver brande caravans, zitten dins dagmiddag in het zonnetje voor de tent. „Ik lag net in bed toen ik iemand hoorde roepen", zegt een van de vrouwen. „Door een spleet in de zonwering zag ik dat het buiten helemaal rood ge- foto Ruben Oreel kleurd was. Het vuur stond ge lijk erg hoog. Het ging zo snel. Binnen een mum van tijd lag al les plat. Echt angstig was ik niet. Er was ook geen paniek. Er stond bijna geen wind dus het vuur sloeg niet over. De angst komt eigenlijk nu pas, nu je be seft wat er allemaal had kunnen gebeuren. Voor de asbest ben ik ook niet bang. Ik las vorige week over de brand in Middelburg waarbij asbest was vrijgeko men. Dat viel allemaal achteraf ook mee." gemeenten zijn echter niet ver plicht dat te volgen. Schouwen- Duiveland wil in elk geval vast houden aan het eerdere besluit van de jaarlijkse 12.250 euro. Van der Wouden erkent dat de lokale omroep de afgelopen ja ren een hogere bij drage zou heb ben ontvangen als de gemeente het advies van de OLON zou hebben gevolgd. Anderzijds zou Radio Schouwen-Duiveland er met ingang van 2003 dan juist op achteruit gaan. „En daar voelen ze natuurlijk ook niks voor", aldus de wethouder. H. Koopman van Alert! bepleit te toch een wat ruimhartiger subsidiebeleid ten aanzien van de lokale omroep, gezien het grote aantal vrijwilligers dat zich hiervoor inzet. „Bovendien betalen sommige wij williger s noodzakelijke investeringen voor de radio weieens uit eigen zak", aldus Koopman. Ook M. dePagter-ten Kate (CU) en N. de Danschutter braken aanvanke lijk een lans voor een hogere bij drage aan Radio Schouwen- Duiveland. De argumentatie van de wethouder deed hen daar voorlopig op terugkomen. BURGH-HAAMSTEDE - Op het parkeerterrein bij de Roton de in Westenschouwen wordt zondag informatie gegeven over het veilig vervoeren van school spullen op de fiets. De bijeen komst begint om twee uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur steunt het initi atief van Jeugdtheater Jong Op Drift in Renesse om een vol waardige jeugdafdeling op te zetten. Daarbinnen zouden the- aterlessen gegeven moeten wor den met als doel een aantal voorstellingen per jaar te ma ken op Schouwen-Duiveland. Burgemeester en wethouders zijn bereid daarvoor met ingang van 2003 een subsidie van 1250 euro in het Welzijnsprogrannna op te nemen. Jeugdtheater Op Drift wil dat minimaal twintig jongeren deel gaan uitmaken van de jeugdthe atergroep. Door middel van voorstellingen willen de initia tiefnemers de inwoners van Schouwen-Duiveland kennis laten maken met het fenomeen jeugdtheater. Op Drift vraagt er een jaarlijkse subsidie van ruim 5000 euro voor. Dat vindt het college wel erg veel van het goe de. Anderzijds past dit initia tief, volgens het dagelijks ge meentebestuur, uitstekend in de beleidsvisie die twee jaar gele den al in samenwerking met de Klankbordgroep Podiumbeleid werd formuleerd. Daarin staat dat een jeugdtheaterwerkplaats onderdeel zou moeten worden van de activiteiten in een multi functionele podiumvoorzie ning. Jeugdtheater Jong Op Drift, hier tijdens een dansrepetitie, wil de activiteiten komend seizoen uitbrei den. foto PieterHonhoff Volgens cultuurwethouder A. van der Wouden zou met het ini tiatief van Jong Op Drift een ba sis gelegd kunnen worden voor •een jeugdtheaterwerkplaats in het toekomstig 'cultuurhuis' dat hij voor ogen heeft. Plet gaat dan om een accommodatie waar tal van initiatieven op het ge bied van amateurkunst kunnen worden ontwikkeld. Broedplaats Uitgangspunt van een cultuur huis is overigens wel dat het een centrumfunctie in Zierikzee zal moeten krijgen. Jeugdtheater groep Jong Op Drift zou in de optiek van de gemeente als 'broedplaats' kunnen fungeren ten behoeve van een te ontwik kelen theaterwerkplaats, te meer daar Op Drift in de hele ge meente leden werft. „Een fantastisch initiatief", vindt het dagelijks gemeentebe stuur, maar om het direct met 5000 euro te honoreren, gaat de bestuurders te ver. De jeugdaf deling bestaat nog maar net en zal haar ambities eerst waar moeten maken. Volgens de ge meente is de forse bijdrage die wordt gevraagd voornamelijk terug te voeren op de begrote sa lariskosten van regisseurs en gastdocenten. Die financiële bijdrage laat de gemeente liever buiten beschouwing aangezien de activiteiten voortkomen uit idealisme. Mocht het initiatief op basis van de ervaringen succesvol zijn dan wil de gemeente wel overwegen de subsidie naar een hoger plan te trekken. Ter ondersteuning van het stelt het gemeentebestuur voor ten behoeve van 2003 een subsidie van 1250 euro te verlenen. door Famke van Loon RENESSE - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben de ge meente Schouwen-Duiveland op de vingers getikt voor de keuze van de alternatieve stek van het besloten Blef-concert. Volgens de provincie heeft het gemeentebestuur verzuimd de benodigde vergunning in het kader van de Natuurbe schermingswet aan te vra gen. Natuurmonumenten als de Kop van Schouwen en de Ooster- schelde worden beschermd door de Natuurbeschermingswet. Grote evenementen zoals con certen of openluchtvoorstellin gen zijn hier of in de directe omgeving ervan eigenlijk niet mogelijk. Zo merkte dit jaar nog de Stichting Historische Spe len, die het openluchtspel Dijk- val! graag bij de Plompetoren had willen opvoeren, maar ge zien de geldende regels elders moest neerstrijken. Slechts bij hoge uitzondering kan een ge meente hier, na overleg met de provincie, met een vergun ning op grond van de Natuur beschermingswet van afwij ken. Verbaasd Gezien deze afspraken is gede puteerde G. de Kok (natuur en landschap) verbaasd dat de ge meente toestemming heeft ge geven voor een besloten concert van Blof in de duinen bij Renes se. Temeer omdat het strand aan het eind van de Laóne in Renes se, dat aan de rand van natuur gebied Kop van Schouwen ligt, eerder nog door de provincie is afgewezen als plek voor het op treden. Nadat de Brouwersdam voor het strandconcert afviel, omdat deze plek in de PZC was bekend gemaakt, is het concert verplaatst naar Hotel De Zeeuwse Stromen aan de Jan van Renesseweg. Dit grenst aan datzelfde natuurgebied. In een brief aan het college van Schouwen-Duiveland tikt de provincie de gemeente daarom ferm op de vingers. De keuze voor de plek achter de duinen bevalt de Middelburgse be stuurders niet. Daarnaast voelt de provincie zich gepasseerd omdat ze niet van tevoren op de hoogte is gesteld van de nieuwe stek. En de benodigde vergun ning is niet aangevraagd. „Zo wel de locatie deugt niet, als de manier waarop ze er naar ons toe mee zijn omgegaan", stelt De Kok klip en klaar. De gede puteerde verwijst naar eerdere discussies tussen provincie en gemeente, zoals bij Dijkval!, en vindt dat 'wat voor de één geldt ook voor de ander moet gelden'. Burgemeester J. Asselbergs was gistermiddag nog niet op de hoogte van de provinciale brief. De vergunning voor het concert in de duinen is vanwege de ver plaatsing op het allerlaatste moment na intern beraad bin nen enkele uren afgegeven. „Bij dat overleg is hier niet over ge sproken." Inhoudelijk wil de burgemeester niet reageren op de brief, temeer omdat natuur bescherming niet in zijn porte feuille zit. Asselbergs: „We we ten het voor de toekomst. Ik denk dat we het zo maar moeten Een dochter uit Westkapelle vond dat haar 52-jarige va der het volume van de televi sie vaak te hoog opschroefde. Ze mopperde, tijdens de af was, dat hij maar eens iets aan zijn gehoor moest laten doen. Vader zit echter al een paar maanden in de ziektewet en heeft al menig bezoekje aan verschillende doktoren ach ter de rug. Dus op de uit spraak van zijn dochter „Dan laatje dat morgen me teen maar even doen als je naar de dokter gaat, dan vraag je maar om een grote beurt", antwoordde hij enigszins mismoedig. „Ja hoor, alsof ik een auto ben. Er is inmiddels al zoveel aan me gesleuteld, dat ik mezelf dan maar beter inruil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37