Tweede leven Mondragon nabij PZC Speuren in posthistorie levert goud op Oorlogsveteranen koesteren contact Van Gelder verontrust over houding VS op milieutop F ractievoorzitter CDA Middelburg neemt afscheid www.pzc.nl/recepten CAMBODJA De NSGK geeft vakantiepret... giro 55 2000 V 14 Vernieuwingsplannen voor theatercomplex en poppodium Brogum Boete voor onverzekerd rijden in auto ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! gehandicapte kind Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken woensdag 4 september 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een tweede leven voor theatercomplex Mondra gon aan de Oude Haven in Zie- rikzee lijkt naderbij te komen. Daarnaast zijn er plannen om poppodium Brogum geheel te vernieuwen en een bredere op zet te geven voor de gehele ama teurkunst op Schouwen-Duive- land. Wethouder A. van der Wouden van cultuur deelde dat gisteravond mee in de raads commissie maatschappelijke aangelegenheden. Volgens de wethouder zijn de onderhandelingen met de pro jectontwikkelaar, die enkele maanden geleden interesse toonde in de aankoop van Mondragon, al ver gevorderd. Zo wordt er gesproken over ma quettes en bouwschetsen. De twee belangrijkste voorwaar den van het gemeentebestuur zijn: het realiseren van een zaal met 350 stoelen en zeggenschap in de theaterprogrammering, zodat er ruimte blijft voor expe rimentele voorstellingen. Dat theateraanbod hoopt de ge meente in samenwerking met de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) voor elkaar te krijgen. Volgens de wethouder hebben bij de haalbaarheidsstudie, in opdracht van de projectontwik kelaar, meerderen de mogelijk heden van Mondragon als thea ter bestudeerd, onder wie Kees Vermeulen. „De broer van Bram. Al zegt dat misschien niets over de kunde van de man, het is misschien een indicatie", aldus Van der Wouden. Recht in de ogen Hij benadrukte dat de gemeente zelf in elk geval geen forse in vesteringen wil doen. De wet houder gaf aan dat de gemeente de projectontwikkelaar recht in de ogen wil blijven kijken, mochten er zich problemen voordoen bij de uitwerking van dit initiatief. „Over een tekort van honderd euro zou bijvoor beeld nog wel te praten zijn, maar het moet niet veel meer worden", onderstreepte de wet houder. Hij verwacht dat de pro jectontwikkelaar voor het einde van deze maand een besluit neemt of hij het project Mond ragon gaat uitvoeren. Plannen met Mondragon wil Van der Wouden niet los zien van de toekomst van Brogum. Volgens hem fungeren ze als communicerende vaten. „Ik sta op het standpunt dat er iets met Brogum moet gebeuren en wil laten onderzoeken hoe dat het beste kan. Het college bespreekt volgende week een voorstel daar een extern bureau voor in te schakelen. Het is echt te spe cialistisch om dat zelf te doen", deelde hij de commissie mee. Met de brede opzet voor Brogum denkt de wethouder niet alleen aan een poppodium waar weke lijks enkele honderden mensen bijeenkomen, maar aan een toe komstig 'cultuurhuis' voor een door Rinus Antonisse JOHANNESBURG - Veront rustend en stuitend. Zo om schrijft de Zeeuwse commissa ris van de koningin Wim van Gelder de opstelling van de Ver enigde Staten tijdens de VN- milieuconferentie in Johannes burg. „De houding van de VS roept herinneringen op aan de jaren zestig, toen er boeken ver schenen over de Ugly Ameri cans." Van Gelder, namens het Comité van de Regio's van de Europese Unie op de milieutop aanwezig, vindt de opstelling van de Ame rikanen 'ontzettend jammer'. Hij mag graag herinneren aan de Four Freedoms die president Roosevelt in 1941 formuleerde. „De huidige president van de VS heeft daar kennelijk nog nooit van gehoord." Mede door de Amerikaanse stel- lingname is er volgens de com missaris een mager akkoord bereikt over het gebruik van duurzame energie (als zon en wind). Schone energie moet worden bevorderd, is de zeer al gemene uitspraak van de confe rentie, zonder daar duidelijke doelen aan te verbinden. Van Gelder tekent erbij aan dat niet alleen de Amerikanen dwars la gen, maar ook de (Arabische) OPEC-landen. „Die willen ge woon olie blijven leveren." De commissaris is in zijn nopjes over de wijze waarop de Euro pese Unie zich tijdens de confe rentie .manifesteert. „Inhoude lijk loopt het goed, ook de onderlinge afstemming is in or de." Van Gelder constateert wel dat de wereldhandel op de con ferentie een erg dominante rol speelt en Europa heeft daarbij Een nep-president Bush als uiting van anti-Amerikaans protest bij de 'JohannesBrug' te Amsterdam. foto Marcel Anton ;e/ANP geen schone handen. „Het is niet te ontkennen dat de EU een moeizame rol vervult. Bijvoor beeld het dumpen van suiker in Afrika - daar kweken we niet veel goodwill mee." Hij vindt dat de externe presen tatie van de EU wat minder is. „Bij voorstellen over water en gezondheid duurde het ontzet tend lang voordat de ontwikke lingslanden - waar we het toch voor doen - hun steun gaven. Vóór 2015 moet de grote groep mensen die niet beschikt over goed drinkwater gehalveerd zijn, en de EU stelt daar veel geld voor beschikbaar. Het heeft ons verrast dat de ontwikke lingslanden het daar moeilijk mee hebben. Waarom wordt niet helemaal duidelijk gemaakt. Wellicht willen ze zelf hun prio riteiten stellen." De milieutop wordt vandaag af gesloten. Van Gelder is dan al op weg naar huis; zijn werk zit er op. Hij erkent dat de totale re sultaten van de conferentie be ter kunnen. „Ik had graag meer gewild, maar er is toch vooruit gang geboekt. Europa heeft zich heel sterk gemaakt voor een duurzamer beleid. Jammer ge noeg ontbrak het op dat punt de steun van Amerika. Op het ge bied van milieu waren de ont wikkelingslanden nogal wat te rughoudend. Dat er ook een sociale paragraaf nodig is, von den ze moeilijk te accepteren." Naast de conferentie hielden tal van organisaties bijeenkom sten. Voor een waarnemer nau welijks bij te houden. Van Gel der: „Je loopt alleen maar dingen te missen. Dat is wel jammer." breed veld binnen de amateur kunst. Deskundigen van Scoop worden ingeschakeld om de ver schillende vertegenwoordigers daarvan om de tafel te krijgen om tot plannen te komen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sjoerd Buis man, de Middelburgse fractie voorzitter van het CDA, verlaat de gemeenteraad. Hij vindt dat hij door het politieke werk te weinig tijd overhoudt voor an dere zaken. Buisman wordt als raadslid opgevolgd door Jaap Eleveld. Jo Kodde gaat vanaf oktober de fractie leiden. Het besluit om te stoppen is niet van de ene op de andere dag ge nomen, vertelt Buisman. „Het fractievoorzitterschap vrat op een gegeven moment zoveel tijd dat andere dingen bleven lig gen. Dingen die ik ook belang rijk vind om te doen." Hij heeft een adviesbureau dat steeds meer tijd vergt. „Daarnaast heb ik nog druk met andere zaken, zoals het hospice." Buisman is voorzitter van de Vrienden van het hospice, het huis voor terminaal zieken dat in oktober open gaat. „En ik heb ook nog een huis in Frankrijk, waar ik graag naar toe ga en waar ik ook werk heb. Ik ben daar een soort keuterboer, er zit elf hectare grond bij het huis." Bovendien heeft Buisman nu al een jaar of drie last van hevige aanvallen van hoofdpijn. „Ik heb vannacht bijvoorbeeld maar drieënhalf uur geslapen." Idealistisch Hij begon in januari 1997 in de raad, ruim een half jaar later werd hij fractievoorzitter. „Ik had het idee dat ik, met de ken nis die ik had vergaard, een po sitieve bijdrage kon leveren aan het bestuur' van de stad. Daar had ik een beetje idealistische ideeën over." Vijf jaar later lijkt dat idealisme een deuk te heb ben gekregen. „Als je het frac tievoorzitterschap goed wil doen, moet je soms een beetje een privédetective zijn om din gen boven tafel te krijgen. Je wordt als raadslid toch een beetje op afstand gezet, zeker in het duale stelsel loop je nog meer achter de feiten aan. Toch kijkt hij overwegend posi tief terug op de periode in de ge meenteraad. „Ik vind het prach tig dat ik j uist op dit keerp unt in I de geschiedenis in de raad heb gezeten. Als je over een paar f jaar Middelburg in rijdt en je I ziet de kantoren, het stationsge bied, Veldzigt, de Veerse Poort, de Mortiere. Daar heb ik aan j meegeholpen, daar ben ik best wel trots op. Ik heb er ongeloof lijk veel van geleerd: spreken in I het openbaar, de omgang met mensen, hoe je met nieuwe ont- wikkelingen omgaat. Ik heb het altijd schitterend gevonden: de I verkiezingen, de mensen op straat, de discussie aangaan, kijken wat er leeft. Buisman gaat met een gerust i hart weg, zegt hij. „Ik kan het I makkelijk doen, we hebben een I goede fractie." De gemeente- raad hoeft geen uitgebreid af- scheid te vernachten. „Ik schud j iedereen de hand, neem nog een borrel en dan ben ik weg. Ze zijn i je ook zo vergeten." TERNEUZEN - Een 54-jarige man C. M. uit Vogelwaarde is gisteren door de kantonrechter J voor onverzekerd autorijden veroordeeld tot vijfhonderd eu ro boete en een voorwaarde lijk rijverbod van vier maan den. Officier van justitie H. den Har- tog had 415 euro en rij ontzeg- j ging geëist. De man was in 1999 eerder veroordeeld voor onver- zekerd rijden maar had op nieuw 'de gok gewaagd', gaf hij op de zitting in Terneuzen grif toe. „Gegokt en verloren, maar dat had ook voor een ander zo f kunnen zijn. Als u betrokken was geweest bij een verkeerson geval had die naar zijn centen kunnen fluiten", sprak Den Hartog de verdachte verma nend toe. Kantonrechter C j Kool vond dat de inwoner van Vogelwaarde door zijn eerdere veroordeling voor hetzelfde1 vergrijp een 'gewaarschuwd man' was. door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Speuren en spit ten in de posthistorie. Dat is iets wat filatelist M. Hogerheide uit Zierikzee graag doet én met re sultaat. Gisteren kreeg hij een gouden medaille op de interna tionale postzegelbeurs in de Rai in Amsterdam voor zijn speur werk in de posthistorie van zijn woonplaats. „Het is een bekro ning van jarenlange research. Het is voor mij net topsport, je gaat voor goud." Hogerheide, de oprichter van ijssalon Capri in Zierikzee, noemt zichzelf een eenvoudige ijscoman. Maar dan wel één met engelengeduld en een gerichte speurneus. Na jarenlange strooptochten over veilingen is hij in het bezit van een mooie postgeschiedkundige collectie, bestaande uit eeuwenoude brie ven die de ontwikkeling van de post in verschillende tijden la ten zien. Een postzegelverza melaar kan men Hogerheide niet noemen. Dat doet tekort aanzijnhobby. „Het is veel meer dan postzegels verzamelen. Je verdiept je als filatelist in de posthistorie." Trots haalt Hogerheide een ko pie tevoorschijn van een van zijn brieven. „Deze brief van rond 184-0 maakte de gang van Batavia naar Marseille. Opmer kelijk is dat er een stempel van Zierikzee op staat. Omdat er geen schip rechtstreeks naar de plaats van bestemming voer, kwam deze brief hier terecht om weer doorver kocht te worden. Dat kostte in die tijd een dub beltje. Bij het doorverkopen veranderde de munteenheid on derweg. Dan werd er nog al eens een rekenfoutje gemaakt, waar door de ontvanger meer moest betalen. Deze ontdekkingen be horen eigenlijk niet tot mijn vakgebied, maar worden door de jury hoog gewaardeerd. Het geeft een bevredigend gevoel als de gevonden postgegevens zo compleet mogelijk zijn. Het in trigeert me om de ontwikkeling van de post te traceren, zeker in dit watergebied." De 73-jarige verdiept zich ook in brieven uit een tij d dat er zelfs nog geen postzegels bestonden. „Een zender werkte met ge schreven vertrektekens en later met stempels. Met de komst van de postzegel was er een omme keer in de verzending en betaal wijze. Niet de ontvanger betaal de, maar de zender." De eerste drie postzegels verschenen in 1852, dit jaar precies 150 jaar geleden. De internationale postzegelbeurs in Amsterdam is dus tegelijkertijd een viering. Chauvinistisch Hogerheide is naar eigen zeggen chauvinistich ingesteld waar het Zierikzee betreft. „Ik heb van de jury te horen gekregen dat mijn interessegebied te klein is. Wanneer ik mijn onder zoek over heel Zeeland zou uit spreiden, zou de kans groter zijn dat ik meer materiaal te pakken kreeg. Mijn collega in Middel burg (die op een van de vorige tentoonstellingen al goud won) is daarom al veel verder, maar dat weerhoudt mij er niet van mij alleen te concentreren op Zierikzee. Ik ben Zeeuw, maar in de eerste plaats Zierikzeeë- naar." En juist dat gedetailleerd zoeken heeft Hogerheide een gouden plak opgeleverd. „Mijn cijferlijst komt nog, maar ik denk dat de jury vooral gechar meerd was van de precisie waar mee ik te werk ga. Ik loop nu zo'n 30 jaar mee en heb de sprong naar de internationale tentoonstelling gewaagd." Vorig jaar won de Schouwse fi latelist al groot verguld zilver op de Wereldtentoonstelling in Brussel. „Goud op de Wereld tentoonstelling blijft een droom, want wanneer komt de tentoonstelling naar Nederland of omliggende landen?" Voor zijn naspeuringen in de historie van de post kreeg M. Hogerheide op de internationale postzegel beurs een gouden medaille. foto Pieter Honhoff door Margritta van den Berge NEEUWE-TONGE - Hoewel de groep van oud-militairen steeds verder slinkt, zijn er nog steeds ruim driehonderd oorlogsvrij willigers die jaarlijks bijeenko men om hun ervaringen in de periode 1940-1946 uit te wisse len. Voorzitter L. van Alphen van de Stichting Reüniecomité Enge- land-Schotland uit Nieuwe- Tonge verheugt zich al op het weerzien op donderdag 7 no vember in de manschappenkan- tine van de Bernhardkazerne in Amersfoort. Voorheen werden de deelnemers met militair vervoer naar de jaarlijkse ontmoeting gebracht. „Dat deden ze toen nog voor die ouwe knarren. Nu moeten ze op eigen gelegenheid komen", zegt Van Alphen. Volgens traditie wordt de reünie meestal in het najaar gehouden. De terroristi sche aanslagen op 11 september vorig jaar en de gebeurtenissen daar rondom waren aanleiding de reünie te annuleren. Om vei ligheidsredenen was er toen geen toegang tot de kazerne. Dit jaar is de kazerne weer geopend voor bezoekers. Ook uit Zee land worden reünisten ver wacht, onder meer uit Goes en Middelburg. De deelnemers hechten veel waarde aan de landelijke bij eenkomst. Van Alphen: „In de loop der tijd hebben velen duur zame contacten opgebouwd. Kameraadschap en saamhorig heid staan centraal. Na al die ja- ren is het waardevol om nog eens over de schouder te blik ken. Velen van de oud-gedien- den werden destijds na deelna me in een opleidingskamp gestationeerd in Engeland. Daarna kon je inschepen naar de Gordel van Smaragd. Veel militaire locaties zijn echter niet te traceren. De gedachte van 'dit nooit meer' is wat ons samenbond." De deelnemers zijn oorlogsvrij willigers die zich na de bevrij ding van zuidelijk Nederland hebben aangemeld voor krijgs dienst en later ook bij de bevrij ding van de rest van Nederland. Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. 7 <-f i De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha, steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 Bank: ING 65.07.90.782 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070-306 24 68 en zie wat u kunt doen. voor meer info kijk op www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het www. handi ehelpennl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36