Kritiek op veiligheidsplan tunnel :|lf 2002 PZC PZC Veel monumenten zetten deur open Twijfels aan waarde Sepaz Provincie schiet Trechter 5 te hulp Jan Stins Liefde begon met spelletje 13 Lokale Partij Borsele tegen soepele benadering eisen brandweer agenda Hagenpreek in Oostkapelle Inbraken in vakantiewoningen Boete voor beledigen agent Uien duur betaald Dronken Zierikzeeënaar bestraft Loskade tijdelijk afgesloten Fietsendief aangehouden Dronken bromfietser bestraft Jfatoirizmtir woensdag 4 september 2002 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Lokale Partij Borsele (LPB) heeft zich alvast uitgesproken tegen een voorstel van het dagelijks ge meentebestuur van Borsele om de veiligheid in de Westerschel- detunnel zo goed mogelijk te ga randeren. Dat voorstel komt morgenavond aan de orde tij dens de gemeenteraadsverga dering. Om te zorgen dat bij ongelukken of brand in de tunnel geen of zo weinig mogelijk slachtoffers vallen, is veel geld nodig. Er moet nieuw materieel komen, er moeten beroepskrachten bij, de brandweer moet extra en ge richt oefenen, de huisvesting voldoet niet meer en om met de beschikbare middelen toch nog slagkracht te hebben, moeten de REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484Q00 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl veiligheidsvoorschriften wor den aangepast. Hoewel burgemeester J. Gelok van Borsele eerder verklaarde de rampenbestrijding in de tun nel niet voor rekening van de ge meente te willen nemen, is, nu er wat beweging zit in het overleg met andere partijen, een voor stel gemaakt om toch stekken te kunnen steken. De tunnel gaat in het voorjaar van 2 0 0 3 al openOm de vrij wil lige brandweerlieden goed uit te rusten moeten ze alvast gaan oefenen, op speciale voertuigen zit een levertijd en de gemeente wil ook kijken waar de huisves ting van een speciale kazerne mogelijk is. Andere regels Ook wil de gemeente andere re gels hanteren, waarvan de be langrijkste is dat niet meer al leen mag worden gehandeld vanuit de tunnelbuis waar niets aan de hand, maar ook vanuit de buis waar de calamiteit is opge treden. De LPB heeft met dat laatste grote moeite. De gemeente wil wel een snelle uitrukeenheid van vier beroepsmensen het eerst de timnel insturen, maar de vrijwilligers moeten daar meteen achteraan. De LPB vindt dat je geen vrijwilligers een brandende tunnel in kunt sturen en dat de veiligheidvoor schriften niet mogen worden versoepeld. Ook over de geplande financie ring van de eerste maatregelen is de fractie van de LPB niet te spreken. Weliswaar komt een deel uit de leges die de gemeente voor de tunnel heeft ontvangen, maar daarvan was ook weer een deel voor de dorpen in de Sloe- rand gereserveerd. Het college suggereert bijvoorbeeld om de reconstructie van de Kuipers dijk-'s-Heerenhoeksedijk naar achteren te schuiven om de brandweer te kunnen betalen. Dat kan niet, vindt de LPB, want dan krijgen de dorpen weer de lasten en niet de lusten. Overigens vindt de fractie dat de veiligheid van de tunnel voorop moet staan, ook als Bor sele daarin veel moet betalen of voorschieten. Het mag alleen niet gaan ten koste van het geld voor de dorpen in de Sloerand. De vergadering wordt gehou den in de boerderij tegenover het gemeentehuis in Heinkens- zand en begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Se nioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Holiandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Wijkcentrum Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: activiteiten WAO-ers; Hotel Terminus, 14.00 uur: Lotgenotenbijeenkomst Cere braal afdeling Brabant/Zeeland; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Clubavond Bridge club Kap-Biez.; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart op de Oosterschelde; Openbare Bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen kinderen basisschool; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen 50-plus sers. OOSTKAPELLE - De Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani satie houdt in samenwerking met de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde kerk in Oost kapelle zondag 15 september een hagenpreek in Oostkapelle. Een hagenpreek was een preek in het open veld ten tijde van de vervolging van protestanten in de eerste tijd van de hervor ming. Hagenpreken werden vaak gehouden in de buurt van boerderijen. In deze tijd is het een openluchtprediking met een bijzonder karakter op een boer derij, waar jong en oud welkom zijn. Bij de familie Jobse-Mal- jaars van Klein Rijnsburg aan de Noordweg 60 in Oostkapelle is dit jaar een terrein tussen de hagen gevonden om alle gasten een plaats te bieden. De hagenpreek, waarin de dia loog tussen landbouw en burger centraal staat, heeft het thema 'Werken aan voedsel'. De preek wordt geleid door Peter Geene en begint om 14.00 uur. Muzika le medewerking wordt verleend door het jongerenkoor en combo Nova Melodica uit Kloetinge. Na afloop bestaat er gelegen heid tot napraten. In Vlake is onder meer de middeleeuwse fundering van het vroegere kerkje tijdens de monumentendag te bewonderen. door Rolf Bosboom GOES - Een groot aantal mo numenten in de regio zijn za terdag 14 september open voor publiek. De activiteiten, zijn geconcentreerd in de gemeen ten Goes, Reimerswaal en Tho- len. Landelijk thema voor Open Monumentendag is dit jaar Koopmansgeest, een on derwerp dat aansluit bij het feit dat 400 jaar geleden de VOC werd opgericht. In Goes zijn er tussen 10.00 en 17.00 uur tal van activiteiten. Open Monumentendag is me teen de laatste dag waarop het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland is geopend, voordat het een jaar sluit voor een in grijpende renovatie. Cultuur wethouder C. Linssen doet om 16.00 uur de deur op slot. Gidsen geven elk half uur een rondleiding door de stad langs monumenten van de handel. Het vertrekpunt is bij het Lunchcafé aan de Grote Markt. Diverse gebouwen zijn de hele dag te bezichtigen, zo als de Grote Kerk, de rooms- katholieke kerk, restaurant Karei V, de middeleeuwse kel- derbar aan Blauwe Steen, Huis Hoope aan de J.A. van der Goeskade, pand Grote Kade 2, molen De Koornbloem, villa Eigen Haard (Oostsingel 92) en de opgeknapte villa Ter Weel (tot 12.00 uur). Tussen 110 0 en 160 0 uur vaart er geregeld een bootje van de Kleine Kade naar de Houtka de, waar klassieke schepen zijn te bezichtigen. Vanaf de Hout kade kunnen telkens op het he le uur rondvaarten over het Goese Meer worden gemaakt. Op het terrein van Stoomtrein Goes-Borsele zijn het seinhuis, de goederenloods en het trac- tiegebouw te bekijken. Ook wordt getoond hoe een histo risch rijtuig wordt gerestau reerd. In de stad zijn diverse muzikale optredens. Ook elders in de gemeente Goes zijn er volop activiteiten. In 's-Heer Arendskerke rijdt de bakker op een ouderwetse kar door het dorp en zijn etalages ingericht in oude stijl. De ba sisschool heeft een expositie met werk van leerlingen rond het thema Koopmansgeest. Ook kan er een fietstocht langs monumenten worden gemaakt naar Biezelinge en terug. Om 11.00 en 14.00 uur wordt er vanaf het Heer Arendshuis ge wandeld langs huisjes waar ooit winkeltjes waren. De Ver- metstraat is tussen 14.00 en 16.00 uur afgesloten, zodat kinderen traditionele spelle tjes kunnen doen. Verder is molen Nooitgedacht open en laten kunstenaars van Trech ter 5 werk zien bij hoveniers bedrijf Allemekinders. Stoffeerderij In 's-Heer Hendrikskinderen bestaat meubelstoffeerderij Brouwer aan de Nieuwe Rijks weg vijftien jaar. Vanwege het lustrum zijn er demonstraties, een expositie, rondritten in an tieke rijtuigen en optredens van brassband Excelsior en klederdrachtengroep Mooi Zeeland. In Kloetinge is de Geerteskerk open met onder meer demonstraties abseilen en handboogschieten en kan de molen, evenals die in Wol- phaartsdijk, worden bezich- tigd. Ook in de gemeente Reimers waal wordt op meerdere plaat sen deelgenomen aan Open Monumentendag. In siertuin Sequoiahof in Vlake is de mid deleeuwse fundering van het vroegere kerkje om 12.00 en 14.00 uur te bewonderen. Ver der zijn het voormalige ge meentehuis en de hervormde kerk in Yerseke, de toren van de hervormde kerk en de molen in Kruiningen en de kerk en de molen in Waarde opengesteld voor belangstellenden. Op Tholen geldt de Gasthuis foto Willem Mieras kapel in de Kerkstraat in Tho- len-stad als centraal informa tiepunt. Daar zijn verder het stadhuis, de onlangs gerestau reerde Grote of Onze Lieve Vrouwekerk, molen De Hoop en de rooms-katholieke kerk te bezichtigen. In het visperk aan de Kaai wordt om 15.00 uur een concert gegeven, gevolgd door een visafslag. In het Ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer is een exposi tie over de VOC-tijd te zien. In hetzelfde dorp kunnen verder de kerken worden bezocht. In Scherpenisse zijn uitspanning De Gouden Leeuw en de kruis basiliek de bezienswaardighe den. In Stavenisse is een bezoek mogelijk aan de koren molen en de her-vormde kerk, met de graftombe van am bachtsheer Hieronymus van Tuyll van Serooskerke. In Sint Philipsland zijn de monumen tale achtkantige zaalkerk, de volledig houten korenmolen en de begraafplaats open. door Mieke van der Jagt GOES - Ze kwamen elkaar tegen op de Lange Kerkstraat: P. van Vredegem en M. Capello. Zij was met een groepje meiden en hij met z'n maten. De jongens pakten zakdoekjes af van de meisjes en zo is het gekomen. Op 3 september 1942 trouw den ze in Goes en gisteren vierde het echtpaar Van Vredegem-Capello dus het 60-jarig huwelijk. Van Vredegem werkte 27 jaar bij de fruit veiling in Goes en was daarna nog 17 j aar werknemer bij Philips in Roosendaal. Het gezin bleef in Goes wonen, want er reed een busje op en neer. De vrouw des huizes had het druk genoeg met het grootbrengen van vier kinderen: drie jongens en een meisje, die inmiddels al weer voor vijf kleinkinderen en vijf ach terkleinkinderen hebben gezorgd. Alle kinderen zijn in Zeeland gebleven, zodat het echtpaar nog veel plezier van ze heeft. In de Treubstraat in Goes woont de echtelieden nog zelfstandig en zolang de gezondheid het toestaat willen ze dat ook zo houden. Gevraagd naar hobby's roepen ze in koor: „Van mekaar houden." Verder kijken ze graag televisie. Dat kwam er gisteren niet van, want de hele dag zat het huis vol met visitie en ook burgemeester D. van der Zaag van Goes kwam nog langs om te feliciteren, 's Avonds ging het echtpaar met een hele club uit eten. Het jubilerende echtpaar Van Vredegem- Capello. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil de verrich tingen van de Stichting Econo mische Promotie en Acquisitie Zeeland (Sepaz) nauwgezet gaan volgen. Er wordt sterk ge twijfeld aan de waarde van deze door provincie en Zeeuwse ge meenten in het leven geroepen organisatie. Sepaz functioneert als centraal loket voor bedrijfsvestiging in Zeeland. Bedrijven die aan kloppen bij de organisatie wor den doorverwezen naar de ge meente die het beste aan hun wensen kan voldoen. Onder zoek eerder dit jaar heeft uitge wezen dat tot nu toe slechts één bedrijf zich via deze weg in Zee land heeft gevestigd. Dat lever de eerder elders, op provinciaal niveau en bijvoorbeeld bij de gemeente Middelburg, ook al twijfels op. Vraagtekens zetten ook de leden van de Thoolse commissie ge meentelijke ontwikkeling. In de circa drie jaar lidmaatschap van Tholen heeft Sepaz niets voor deze gemeente bereikt. Dat laat zich ook verklaren, lichtte wethouder K. Heijboer eerder deze week toe, door de 'terug houdende' houding die Tholen tot nu toe aan de dag heeft ge legd richting Sepaz. De ge meente Tholen heeft de laatste twee jaar een pauze ingelast omdat er simpelweg geen ruim te is om bedrijven te vestigen. Bedrijventerrein Welgelegen II bij Tholen-stad moet daar in de toekomst verandering in bren gen. Maar, blikte Heijboer al- KAMPERLAND - Inbrekers hebben gistermiddag op drie plaatsen toegeslagen in vakantiewoningen. Uit een woning aan de Vinkenlaan in Kamperland werd tussen half vier en kwart voor vijf kleding weggenomen ter waarde van enkele honderden euro's. Foto- en computeraparatuur was de buit in een woning aan de Achthoek in Scharendijke en uit een wo ning aan de Meeuwenstein in Brouwershaven werden onder meer fotoapparatuur en een gsm weggenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 37-jarige inwoner van Vlissingen voor het beledigen van een politieman veroordeeld tot 200 euro boete. De Vlis- singer had 20 april dit jaar in zijn woonplaats 'fuck you' tegen de agent geroepen, omdat hij vond dat hij te hardhandig werd aangepakt. RENESSE - Twee mannen uit Duitsland werden gisteroch tend aan de Lagezoom in Renesse betrapt op het rapen van ui en van een vol uienland. Dat werd een duur mandje vol, want beide mannen kregen ie der een boete van 115 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 67-jarige inwoner van Zierikzee bij verstek veroor deeld tot negen maanden rijontzegging en 850 euro boete. De Zierikzeeënaar bestuurde 27 juni dit jaar in zijn woonplaats onder invloed zijn auto. Nadat hij was aangehouden kwam ex- uit de blaastest een score van 810 microgram, ruim boven de limiet van 220 microgram. MIDDELBURG - Het stuk Loskade tussen de Stationsstraat en de Goese Korenmarkt in Middelburg is vanaf maandag 9 september afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers. De Loskade wordt langs dit stuk versmald en het plein van het oude busstation wordt opnieuw bestraat. De werkzaamheden duren tien weken. Om het tweede deel van de Loskade bereikbaar te houden, is de Goese Korenmarkt in de ze periode in beide richtingen open. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag op de Buiten- hovelaan in Middelburg een 24-jax-ige man uit die plaats aan gehouden voor diefstal. De man reed op een gestolen dames fiets. Tegen de politie zei hij dat hij het rijwiel had gestolen uit de Beddewijkstraat. De man kreeg een dagvaarding. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 21-jarige man uit Westkapelle voor dronken rijden op een bromfiets veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 400 euro boete. De bromfietser werd 25 juni dit jaar in West kapelle betrapt met 820 microgram, bijna vier keer zoveel als toegestaan. De verdachte had vei'klaard bier en wodka te heb ben gedronken. door Rolf Bosboom GOES - Het provinciebestuur schiet het Goese kunstenaarsi nitiatief Trechter 5 te hulp. Het is tegen zijn gewoonte in bereid de eerder toegezegde subsidie van 10.000 euro volledig als voorschot te verstrekken. Gede puteerde Staten besloten daar toe gisteren, om te voorkomen dat de stichting in liquiditeits problemen komt. Het geld is bestemd voor het fes tival Today Everyday, dat later deze maand wordt gehouden. Het is onderdeel van de Zomer- tentoonstelling Verder Temg, die Trechter 5 voor de maanden juli, augustus en september op touw heeft gezet. Today Every day is een project waarbij jonge kunstenaars een week lang be zit nemen van de Grote Markt in Goes. Zij gaan aan de slag met beeld- en muziekprogramma's, in werkstudio's op straat. Het festival begint officieel op don derdag 19 september. Voor de financiering was subsi die aangevraagd bij de provin cie en de gemeente Goes. De provincie zegde direct 10.000 euro toe. De Culturele Raad Goes hield zijn hand echter op de knip, omdat de subsidiepot voor dit jaar inmiddels op was en omdat de raad 'grote beden kingen' had tegen het moment waarop het festival wordt ge houden. Domper verse eerdere subsidieafreke ningen bij de provincie nog niet zijn afgehandeld, di-eigde Tïechter 5 in financiële nood te komen, vooral omdat de ge vraagde 'artiesten' voor Today Everyday vooraf moeten wor- den betaald. De uitzondering die GS willen maken op de subsidieregels, lost dat probleem op. Trechter 5 heeft verder een aanvullende subsidie a 5000 euro bij de pro vincie aangevraagd voor het festival. De stichting zelf schat in dat het verzoek grote kans van slagen heeft. Daarnaast heeft de Rabo bank inmiddels een bijdrage van 2000 euro toegezegd. Advertentie Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke Tel. (0113) 572518 fax 572141 Advertentie festivalhart Abdij Middelburg DRAAIORGELCONCERT voorkinderen 7+ wo 4 sept 15u00 gratis Nieuwe Kerk De afwijzing van de Culturele Raad betekende een domper voor Trechter 5. Bij de provincie is bovendien gebruikelijk dat maximaal tachtig procent van de subsidie als voorschot wordt verstrekt. Het restant wordt na afloop verrekend. Doordat di- zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Advertentie vast vooruit, prioriteit is dat bedrijven van het te saneren be drijventerrein Noord eerst een plaats op dit nieuwe terrein be machtigen. Het is ondoenlijk nu al aan te geven voor hoeveel be drijven er daarna nog ruimte is. Door jaarlijks te evalueren of het lidmaatschap van Sepaz iets concreets heeft opgeleverd, hoopt de gemeente meer inzicht te krijgen in het nut van dit be drijf. Tholen betaalt jaarlijks een bedrag van 8700 euro om Sepaz in stand te houden. Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Damplein 7, Middelburg, 0118-636635 lid restauratorenvereniging VeRes Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen. HULDE JARIG )ECHTPAA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35