Vermoeden bom legt werk stil Brand verwoest twee caravans 11 Twee miljoen extra voor aanpak lawaai treinen WCT GS berispen gemeente wegens alternatieve locatie Blpf-concert Kapelle heeft zijn kerkhaan terug COUPURE Zilf 2002 Politierechter stuurt roekeloze chauffeur door Boete voor naaktloper Boete voor mishandeling op kermis zeeuwse almanak Auto Op plek nieuw fietspad Borssele liggen volgens getuige oude explosieven BEVELAIMDEN/THOLEN Advertentie theater op locatie bij Zonnemaire een zachtzinnig stuk over de harde werkelijkheid van 1953 di 3 t/m za 7 sept 20u30/€15,= Zonnemaire-polder (overdekte tribune) zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans zag zich gisteren genood zaakt de strafzaak tegen een twintigjarige inwoner van Sint- Annaland door te verwijzen naar de meervoudige strafka mer. Hopmans stelde vast dat de verdachte zeer roekeloos heeft gereden, waardoor hij een ern stig verkeersongeval veroor zaakte. Het verwijt was naar zijn me ning te ernstig om met een straf van de politierechter af te doen. „De maximumstraf die ik kan opleggen zou volgens mij geen recht doen aan de zaak", moti veerde hij zijn beslissing. De man wordt van aanmerke lijk onvoorzichtig, onoplettend en roekeloos rijgedrag beschul digd, toen hij 7 april dit jaar op de A58 in Vlissingen met hoge snelheid achterop een auto reed. De auto was het laatste voertuig van een rij die voor een rood ver keerslicht stond te wachten. Door de botsing raakte een in zittende zwaargewond. Verder wordt de man verkeers- gevaarlijk gedrag verweten. Zo zou hij dezelfde dag op de A58 met snelheden van 140 tot 180 kilometer per uur hebben gere den, terwijl 120 kilometer per uur is toegestaan. De politierechter mag niet meer dan zes maanden gevangenis straf opleggen. De zaak wordt nu voorgelegd aan de drie rech ters van de meervoudige kamer. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Zierikzee is giste ren in Middelburg wegens open bare dronkenschap en verzet te gen de politie veroordeeld tot honderd euro boete en twee we ken voorwaardelijke celstraf. Politierechter J. Hopmans acht te bewezen dat de politie 10 juni dit jaar de dronken man naakt op de openbare weg zag lopen. Pogingen om hem zijn huis in te krijgen, mislukten. Toen de agenten besloten de Zierikzeeë- naar mee te nemen naar het po litiebureau, verzette hij zich. De achtergrond van het incident vloeide voort uit problemen met zijn buren. De Zierikzeeënaar vond dat de politie niets had gedaan met zijn klachten over vernielingen van buitenspiegels van zijn auto en brommer. door Ben Jansen VLISSINGEN - De provincie en havenschap Zeeland Seaports trekken elk één miljoen euro uit voor eventuele aanvullende maatregelen tegen geluidsover last door goederentreinen in Goes, Kapelle en Reimerswaal. Deze bijdragen komen bovenop de 5,5 miljoen euro die het mi nisterie van Verkeer en Water staat al heeft gereserveerd voor dit doel. In de drie gemeenten bestaat bezorgdheid over de toename van het goederenver voer per spoor door de mogelij ke aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het havenschap garandeert bo vendien een tijdige uitvoering van de maatregelen die het Rijk zal bekostigen. Deze waarborg houdt in dat voor het geval de fi nanciële planning van Verkeer en Waterstaat vertraging op loopt, Zeeland Seaports het geld zal voorschieten. Op die manier valt te voorko men dat dat voorzieningen om geluid te weren en trillingen te beperken nog niet gereed zijn voordat de eerste containertrein vanaf de containerterminal ver trekt. Reimerswaal heeft eind juli me de namens de andere twee ge meenten aangedrongen op in zicht in aard en bekostiging van de maatregelen vóór een besluit valt over de aanleg van de WCT. Op verzoek van het dagelijks provinciebestuur heeft Verkeer en Waterstaat bevestigd dat 5,5 miljoen euro opzij is gezet voor geluidwerende maatregelen in Goes, Kapelle en Reimerswaal. In deze laatste gemeente gaat het vooral om Krabbendijke en Stationsbuurt. Bielzen Welke maatregelen moeten worden getroffen en op welke plaats, is nog niet duidelijk. Ver wacht wordt dat daar februari volgend jaar meer kijk op is. Naast de plaatsing van geluid- schermen wordt ook gekeken naar bijvoorbeeld vervanging van houten bielzen door beton nen dwarsliggers. De gemeen ten dienen uiteindelijk toestem ming te verlenen voor dergel ij ke aanpassingen. Het ministerie acht het bedrag van 5,5 miljoen euro voldoende om wettelijke normen op het ge bied van geluidshinder niet te overschrijden. Mocht dat vol gens de gemeenten niet genoeg zijn, dan willen provincie en ha venschap elk één miljoen euro bijleggen voor extra maatrege len. Naar het oordeel van het dage lijks provinciebestuur geven het antwoord van Verkeer en Wa terstaat en de garantstelling door Zeeland Seaports voldoen de zekerheid over de beschik baarheid van geld en de tijdige uitvoering van geluidwerende maatregelen langs het bestaan de spoor. Dit standpunt in giste ren vastgesteld. Vandaag moet het dagelijks bestuur van het havenschap de garantstelling nog goedkeuren. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 22-jarige man uit Zie rikzee wegens mishandeling conform de eis veroordeeld tot een boete van tweehonderd eu- De Zierikzeeënaar deelde op 5 juni dit jaar op de plaatselijke kermis zonder enige aanleiding een klap uit in het gezicht van een bezoeker. De vechtersbaas zocht de oorzaak van zijn vreemd gedrag in de drank. „Ik had gedronken, maar ik weet voor mezelf dat het niet nor maal is wat ik heb gedaan", zo legde hij zich neer bij de boete. door Famke van Loon RENESSE - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben de ge meente Schouwen-Duiveland op de vingers getikt voor de keu ze van de alternatieve stek van het besloten Blof-concert. Vol gens de provincie heeft het ge meentebestuur verzuimd de benodigde vergunning in het kader van de Natuurbescher mingswet aan te vragen. Natuurmonumenten zoals de Kop van Schouwen en de Oos- terschelde worden beschermd door de Natuurbeschermings wet. Grote evenementen zoals concerten of openluchtvoor stellingen zijn hier of in de di recte omgeving ervan eigenlijk niet mogelijk. Zo merkte dit jaar nog de Stichting Historische Spelen, die het openluchtspel Dijkval! graag bij de Plompeto- ren had willen opvoeren, maar gezien de geldende regels elders moest neerstrijken. Slechts bij hoge uitzondering kan een ge meente hier, na overleg met de provincie, met een vergunning op grond van de Natuurbe schermingswet van afwijken. Gezien deze afspraken is gede puteerde G. de Kok (natuur en landschap) verbaasd dat de ge meente toestemming heeft ge geven voor een besloten concert van Blof in de duinen bij Renes- se. Temeer omdat het strand aan het eind van de Laone in Renes- se, dat aan de rand van natuur gebied Kop van Schouwen ligt, eerder nog door de provincie is afgewezen als plek voor het op treden. Nadat de Brouwersdam voor het strandconcert afviel, omdat deze plek in de PZC was bekendgemaakt, is het concert verplaatst naar Hotel De Zeeuwse Stromen aan de Jan van Renesseweg. Dit grenst aan datzelfde natuurgebied. Gepasseerd In een brief aan het college van Schouwen-Duiveland tikt de provincie de gemeente ferm op de vingers. De keuze voor de plek achter de duinen bevalt de Middelburgse bestuurders niet. Daarnaast voelt de provincie zich gepasseerd omdat ze niet van tevoren op de hoogte is ge steld van de nieuwe stek. En de benodigde vergunning is niet aangevraagd. „Zowel de locatie deugt niet, als de manier waar op ze er naar ons toe mee zijn omgegaan", stelt De Kok. De gedeputeerde verwijst naar eer dere discussies tussen de pro vincie en de gemeente, zoals bij Dijkval!en vindt dat 'wat voor de één geldt ook voor de ander moet gelden'. Burgemeester J. Asselbergs was gistermiddag nog niet op de hoogte van de provinciale brief. De vergunning voor het concert in de duinen is vanwege de ver plaatsing op het allerlaatste moment na intern beraad bin nen enkele uren afgegeven. „Bij dat overleg is hier niet over ge sproken." Inhoudelijk wil de burgemeester niet reageren op de brief, temeer omdat natuur bescherming niet in zijn porte feuille zit. Asselbergs: „We we ten het voor de toekomst. Ik denk dat we het zo maar moeten zien." Een dochter uit Westkapelle vond dat haar 52-jarige va der het volume van de televi sie vaak te hoog opschroefde. Ze mopperde, tijdens de af was, dat hij maar eens iets aan zijn gehoor moest laten doen. Vader zit echter al een paar maanden in de ziektewet en heeft al menig bezoekje aan verschillende doktoren ach ter de rug. Dus op de uit spraak van zijn dochter „Dan laat je dat morgen meteen maar even doen als je naar de dokter gaat, dan vraag je maar om een grote beurt", antwoordde hij enigszins mismoedig. „Ja hoor, alsof ik een auto ben. Er is inmiddels al zoveel aan me gesleuteld, dat ik mezelf dan maar beter inruil." Wethouder G. Burger plaatste gisteren de haan terug op de gerestaureerde torenspits van de Nederlandse hervormde kerk in Kapelle. door Steffan ter Maat KAPELLE - De torenspits van de Ne derlandse hervormde kerk in Kapelle is gisteren in ere hersteld. Wethouder G. Burger, onder meer van ruimtelijke or dening en gebouwen, zette gistermiddag de haan terug op de spits en daarmee is het bovenste deel van de toren volledig gerenoveerd. De 65 meter hoge torenspits is de enige middeleeuwse toren met een gemetsel de spits in Zeeland. Hij is, vanuit cul tuurhistorisch oogpunt, bewust in oude stijl hersteld. Burger: „Het is een soort baken voor Kapelle." De achtkantige spits was - net als de rest van de kerk - hard toe aan een reno vatie. Hij liet water door en het metsel werk moest worden hersteld. Om de spits in een zo origineel mogelijke staat te houden moest er een behandeling met zogeheten mortelinjecties worden toegepast. Dat materiaal zorgt voor de opvulling van de ruimtes die tussen het buiten- en binnenwerk waren ont staan. Verguld De haan die door de wethouder op de kerktoren werd gezet is, net als de bol eronder, verguld met twee lagen blad goud. Gemeenteschilder K. Hoebeke verzorgde dat ambachtelijke werk; hij vergulde de haan en de bol ook al in 1974. De kerk werd in de jaren vijftig voor het foto Willem Mieras laatst volledig gerestaureerd. Volgens de stelregel moet dat werk één keer in de veertig a vijftig jaar gebeuren. Als alles goed is moet de kerk er na de hui dige werkzaamheden er weer een klei ne halve eeuw tegenaan kunnen. Met het herstel van de torenspits wor den de bovenste zes lagen steigers ver wijderd. Vanaf nu zullen er wekelijks één of meer lagen verdwijnen, al naar gelang de restauratie van de toren vor dert. In april 2003 moet de kerk in zijn geheel zijn gerenoveerd. woensdag 4 september 2002 door Mieke van der Jagt BORSSELE - C. de Muynck uit Borssele had het al vaker ge meld, maar nu kraandrijvers aan de Monsterweg sloten gin gen graven, stapte hij nog maar eens naar ze toe. In 1944 zag De Muynck minstens vier bommen vallen en toen hij, even nadien, ging kijken zag hij maar twee kraters. Ongeveer op de plaats waar nu de sloten worden ge graven, zaten diepe gaten in de grond. „Ik heb er nog met een stokje in geprikt maar die din gen zaten zo diep, daar kon je niet bij." De werkzaamheden aan de Monsterweg, waar Sagro de slo ten verlegt om een vrijliggend fietspad te maken, zijn onmid dellijk stilgelegd. De gemeente Borsele heeft de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) ge vraagd de locatie van de blind gangers te bepalen. Deze week gaat dat gebeuren. De EOD kan, door vanuit een vliegtuig speci ale fotografietechnieken toe te passen, precies zien waar de bommen liggen. Ze kunnen dan onschadelijk worden gemaakt. Door de melding ligt het werk naar schatting een week stil. Het fietspad moest ongeveer half oktober klaar zijn, maar dat streven is nu met een weekje opgeschoven. De Muynck herinnert zich de gebeurtenissen in 1944 nog als de dag van gisteren. Rond die tijd was er weinig te beleven, dus alles wat gebeurde was inte ressant. „Zeker zo'n vliegtuig, dat aangeschoten overkwam. Het was een Engels vliegtuig waar je aan kon horen dat het niet goed ging. Hij vloog laag over en liet waarschijnlijk de bommen vallen om meer hoogte te kunnen maken. Ze vielen op het land tussen de twee huizen die aan de zuidkant van de Mon sterweg stonden. Wij zagen ze vallen, dus we gingen natuurlijk meteen kijken. Het gekke is dat je de ploffen nauwelijks hoorde, maar er waren wel twee grote kraters. Daaraan kon je zien dat het geen kleine bommetjes wa ren. We vonden twee veel klei nere, diepe gaten, waarin waar schijnlijk de blindgangers zijn verdwenen. Het kan ook best zijn dat er meer blindgangers waren, maar ik heb in elk geval vier bommen zien vallen." De Muynck heeft het verhaal al een paar keer bij de gemeente verteld, maar hij denkt dat nie mand het heeft genoteerd. „Daarom was ik een beetje ver baasd dat ze nu met van die gro te machines aan het graven wa ren. Als er zo'n ding ligt, en je raakt met zo'n graver de ontste king, ben j e nog niet jarig.Deze keer werd de waarschuwing van de Borsselaar wel serieus opge pakt. Zodra de EOD met een vliegtuig in de buurt is, worden de bom men gelokaliseerd. Zo snel mo gelijk daarna volgt het demon teren. Erg veel organisatie zal het onschadelijk maken niet vergen, omdat rondom de ver moedelijke vindplaats maar weinig bebouwing is. Het hele oponthoud zal vermoedelijk een weekje duren. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE (W) - Bij een brand op camping Olmenveld in Serooskerke zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee cara vans volledig uitgebrand. Eén bewoner raakte gewond. Hij is met tweedegraads brandwon den opgenomen in het zieken huis. Zijn verwondingen ontstonden vermoedelijk toen hij probeerde de brand in de caravan te blus senDe brand brak maandag uit om 23.45 uur. Doordat er bijna geen wind stond, sloeg het vuur niet over. Aan de twee caravans en de voortenten viel niets meer te redden. Hoe de brand is ont staan, weet de brandweer nog niet. Wel staat vast dat er asbest is vrijgekomen. Een gebied waarin tien caravans staan, is maandagnacht afgezet. Vijf ca ravans waren in gebruik. Voor deze gezinnen zijn vervangende caravans gevonden. De asbest- deeltjes zijn alleen terechtgeko men in het afgezette gedeelte. „Tot op vijfhonderd meter van de afgebrande caravans is naar asbest gezocht", zegt brand weercommandant A. Willem- stein. „Maar buiten het afgezet te gebied is niks gevonden." Met de sanering is gistermiddag om streeks één uur begonnen. „Er wordt naar gestreefd het asbest vanavond nog opgeruimd te hebben", zegt Willemstein. „Dan kunnen de vijf gezinnen vanavond terug in hun cara van." Vandaag wordt begonnen met het opruimen van de andere brandresten. Twee bewoonsters van een cara van schuin tegenover de ver brande caravans, zitten dins dagmiddag in het zonnetje voor de tent.,Ik lag net in bed toen ik iemand hoorde roepen", zegt een van de vrouwen. „Door een spleet in de zonwering zag ik dat het buiten helemaal rood ge kleurd was. Het vuur stond ge lijk erg hoog. Het ging zo snel. Binnen een mum van tijd lag al les plat. Echt angstig was ik niet. Er was ook geen paniek. Er stond bijna geen wind dus het vuur sloeg niet over. De angst komt eigenlijk nu pas, nu je be seft wat er allemaal had kunnen gebeuren. Voor de asbest ben ik ook niet bang. Ik las vorige week over de brand in Middelburg waarbij asbest was vrijgeko men. Dat viel allemaal achteraf ook mee." De caravans zijn tot de grond toe afgebrand. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33