Abdij pop wordt extra large Ivens met zang De Meulder Brass, Blues en Dixieland PZC Blaasmuziek uit Litouwen in Goes 25 woensdag 4 september 2002 De banc! Surrender speelt op Abdijpop samen met The New Orpheans. foto Willem Mieras Net als voorgaande jaren is het programma van het festival Abdijpop, dat zaterdag in Middelburg plaatsvindt onder de vlag van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF), samenge steld aan de hand van een thema. Dat is dit jaar XL. Zeeuwse popgroepen treden extra large aan. „Abdijpop is meer dan een verzameling bandjes", zegt mede-organi sator Cor de Jonge, consu lent popmuziek van Scoop. „Zeeuwse bands presente ren zich op een bijzondere manier. Zoals ze hier te zien zijn, staan ze niet ergens an ders." Een optreden op Abdijpop is ook een prijs die artiesten verdienen bij het winnen van de popconcoursen De Zeeuwse Be lofte en De Kunstbende. Het Zeeuwse publiek kan dan een indruk krijgen van wie Zeeland later vertegenwoordigen bij landelijke wedstrijden. Van daar dat Backlash, de Vlissingse groep die eerder dit jaar in de categorie bands De Zeeuwse Belofte won, zaterdag het festi val op het Middelburgse Ab dijplein opent. Hoe deze band zijn brutal metal tot extra grote proporties opblaast, blijft een verrassing. „Ze gaan iets doen met de XL-formule", verzekert De Jonge. „Maar over wat het wordt, zijn ze niet zo spraak zaam." Na Backlash beklimt het aan doenlijke puberbandje Scwar het podium. De Walcherse groep heeft de muziekfinale van de Zeeuwse Kunstbende gewon nen. „Hun tante kan goed zin gen", vertelt De Jonge. „Die ne men ze als extra mee." Arrangementen Dan wordt het tijd voor Stroke- land Power, de funkformatie van de Zeeuws-Vlaamse rap per/zanger Boaz Brom. De groep, die twee jaar geleden is ontstaan toen de finale-avond van de Zeeuwse Belofte werd afgesloten met een tribute aan de formatie Tower of Power, zoekt de samenwerking met DJ Evol. De Jonge: „Volgens Brom zal de muziek ineens frisser en moderner gaan klinken." Het etiket XL past zeker op het verband dat de Bevelandse dia lectrockgroep Surrender aan gaat met de big band The New Orpheans. Een aantal nummers van Surrender is door Sjaak Lammers en Chris Krekelberg van speciale arrangementen voorzien. „Dat wordt spectacu lair", voorspelt De Jonge. „Zo is een rocknummer bijvoorbeeld in een jazznummer veranderd. Dat vergt voor een zanger van een popgroep meteen een heel andere manier van zingen." Het avondprogramma wordt geopend door Eva Igor, win naars van de Zeeuwse Belofte in de categorie singer/songwriter. Hun mooi gezongen R&B wordt aangevuld met het bijzondere pianospel van Switslav Pre- snyakov uit Oost-Souburg, zoon van Igor. Hij heeft onlangs de eerste prijs behaald tijdens het klassieke Prinses Christina - concours. Oude rot Cees Meerman uit Goes, ooit drummer van Her man Brood en sinds jaar en dag een gewaardeerd popzanger, neemt voor zijn akoestrische set enkele 'Friends' mee om u tegen te zeggen. Zo is Lex Bolderdijk de gitarist op de platen van Anouk en zingt Sandra Sahu- pela in de band van Marco Bor- sato. Meermans groep wordt aangevuld met een strijkkwar tet, dat ballads van een zijde zacht randje zal voorzien. De Walcherse groep Kebba the Loon zoekt de grote maten niet in extra geluid maar in beeld. Leon Kipperman verzorgt een speciale lichtshow en Vera Sor- ber heeft een choreografie voor een aantal danseressen geschre ven. „Dat is ook een mogelijk heid om de formule in te vullen" aldus De Jonge. „Rebba the Loon vindt dat ze het muzikaal prima doen. Ze vinden niet dat daaraan iets hoeft te worden toegevoegd. Dus hebben ze het in een beeldshow gezocht." Afsluiter van Abdijpopdat zich afficheert als een festival met Zeeuwe popmuziek, is de Vla ming Raymond van het Groene- woud. „Dat ligt voor de hand in een nazomerfestival waarin Vlaanderen zo'n belangrijke rol speelt", verklaart De Jonge. „Hij heeft inderdaad geen link met Zeeland. Dat is voor vol gend jaar wel weer het streven." Ernst Jan Rozendaal Abdijpop, zaterdag, Abdijplein, Middelburg van 15 tot 24 uur. Volgens de Zeeuwse musicus Jo Ivens blijft een orgelcon cert voor een leek maar een moeilijke zaak. Het is daar om zaak het programma zo attractief mogelijk te maken. Aanstaande vrijdag speelt hij in de Basiliek van Hulst, bijge staan door sopraan Cristel De Meulder. Je hoort 'm wel, maar je ziet 'm niet. Terwijl de kerk zich vult met schone klanken is de orga nist in geen velden of wegen te bekennen. Tenzij je graag naar een lege kansel kijkt, komt het oog tijdens orgelconcerten schromelijk te kort. Om dat eu vel enigszins te verhelpen heeft Ivens de hulp ingeroepen van sopraan Christel De Meulder die vooral in Belgie, maar ook ver daarbuiten, haar sporen ruimschoots heeft verdiend. Ivens behoeft in Zeeland nau welijks introductie. Niet voor niets werd hij geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Hij di rigeerde onder andere het Resi dentie Orkest, was hoofdleraar koordirectie aan het conserva torium in Rotterdam en stond in de Notre Dame in Parijs aan het hoofd van uitvoeringen van werken als de Mattheus van Bach, Die Schöpfung van Haydn en het Requiem van Mo- zaït. Met deze indrukwekkende lijst geconfronteerd draait hij bescheiden, maar met gevoel voor humor, de zaken om: „Tja, je moet nu eenmaal eerst een end verderop wat gepresteerd hebben, voordat je in Zeeland aan de bak komt." Ook in dit concert wil hij het Zeeuwse publiek behagen. Het gebrek aan optisch genot wordt opgevangen door een aantrek kelijk programma waarin or gelsolo's en stukken met De Meulder elkaar afwisselen. In het eerste deel komen minder bekende componisten aan het woord met orgelwerk dat volgens Ivens goed bij het barokorgel van de Basiliek past: „Nicolas de Grigny is een Frans orgelcomponist uit de zeven tiende eeuw. Zijn muziek past erg goed bij de klanken van dit orgel. Hetzelfde geldt voor de barokcomponist Gottfried Au gust Homilius, zijn Wir Chris- tenleut is zo mooi te registre ren." In de tweede helft van het con cert zit nog meer muzikaal vuurwerk. Van de 'grote' Bach bijvoorbeeld (Ivens lijkt de naam niet te kunnen uitspreken zonder het bijvoeglijk naam woord) wordt de beroemde aria Schlummert ein gezongen. Het concert eindigt met een arioso van Handel, een preludium en fuga van Buxtehude, het Alle luia van Mozart en een toccata van Hendrik Andriessen. Ofte wel, zoals Ivens het uitdrukt, met vier uitsmijters op een rij. Douwe Eisenga Orgelconcert Jo Ivens, vrijdag in Basiliek Hulst, aanvang 20.00 Ox-ganist Jo Ivens. De boten zullen niet stijf dek aan dek liggen zoals onlangs tijdens het Prinsengrachtconcert in Amsterdam, maar druk wordt het ongetwijfeld wel bij de vierde editie van het Brouwers-Havenconcert zaterdag in Brouwershaven. Initi atiefnemer Anton de Bruijn van Brassband Apollo liet zich destijds ook inspireren door die xnanifestatie in Amsterdam. Hij dacht: „Zoiets kan bij ons ook, maar dan op kleiner niveau". De Bruijn heeft gelijk gekregen. Het Brouwers-Ha- venconcex-t trekt meestal veel bezoekers naar de Smalstad. Als het weer een beetje meezit tenminstewant dat is een eerste vereiste bij zo'n muzikaal open luchtevenement op en rond het water. De dx-unxband van Apollo opent samen met de majorettes rond 19.45 uur het festijn met een rondgang door het centrum. D aarna laten kinderen een grote massa ballonnen op en opent wethouder A. van der Wouden van Cultuur het Brouwers-Ha- venconcei"t. Bi'assband Apollo gaat zijn naam eer aan doen met een ty pisch muziekstuk voor brass band Margan Abbey van Tom Powell. „Daarinhoor je dan echt van die kenmerkende En gelse klanken", aldus Antón de Bruijn. Andere nummers die het publiek zullen aanspreken zijn ongetwijfeld Conquest from Pa radise, Stanvars, Het Slaven koor en Kalinka. Na de Brasssound is het tijd voor Dixieland. Dat genx-e woxxlt verzorgd door de DD Hot 5 uit Dordrecht. De band is voortgekomen uit het huisor kest van het succesvolle Dixie Dordt Festival. De band heeft tijdens deze festivals samen op tredens mogen verzox-gen met onder meer Chris Bai'bers Jazz 6 Blues Band, Dutch Swing College Band, Rosenberg Trio, Harbour Jazzband en Joke Bruys. „De DD Hot 5 brengt een aan stekelijke mengeling van x-eper- toire xxit de Barber- en mainstreamhoek met veel zang, ondex-steund door een enthousi aste en ultra strakke, swingende ritmegroep", zegt drummer Bram Aarnoutse. De gx-oep be staat vex-der uit Jan 't Hax-t (tx-ombonist), Gaab van Tricht (klax'inet en saxen), Frans Schreuder (bas) en Ton de Zeeuw (banjo, gitaar en piano). De finale van het Brouwex-s-Ha- ven is toebedeeld aan de blues- groep The Bandox. Deze forma tie heeft al een fikse reputatie opgebouwd in Zeeland en Bra bant onder meer tijdens Blues routes in Goes, Middelburg en Bex-gen op Zoom en met het Straatfestival in Ovezande. Ali Pankow Brouwei-s-Havenconcert rond binnenhaven Brouwershaven, zaterdag vanaf 19.45 uur. Het wekelijkse Manhuistuinconcert in Goes la-ijgt komende zondag een op merkelijke invulling. Zorgen doorgaans Zeeuwse gezelschappen voor een aange naam muzikaal uurtje in de buitenlucht, deze keer treedt het Centraal Militair Or kest van de Republiek Litouwen op de voorgrond. Het concert neemt voor deze gelegenheid dan ook niet zoals gebx-uike- lijk een uur, maar twee uur (inclusief pau ze) in beslag. Het orkest werd 4 september 1991, kort na het herstel van de onafhankelijkheid van Lxtouwen, opgei'icht door majoor Justinas Jonusas, die nog steeds de leiding in han den heeft. Hij wordt terzijde gestaan door tweede dirigent kapitein Arünas Katilius, tamboer-maxtre luitenant Eg'idijus Alisau- akas en orkestinspecteur kapitein Jonas Kindex-ys. Het orkest, het enige beroepsorkest op het gebied van blaasmuziek in Litouwen, be staat uit 57 hoog opgeleide muzikantexi en heeft een harmonie-bezetting. De voornaamste taak van de kapel is deel name aan officiële ceremonies, zoals staatsbezoeken, militaix-e plechtigheden en nationale festivals. Men geeft ook openba re concerten en tx-eedt op voor radio en te levisie. Sinds 1995 zijn er inmiddels vijf cd's uitgebracht. Voox-ts nam het orkest deel aan militaire festivals in Polen, Duitsland, Denemaxken en Frankrijk. In 1996 wex-d het de Grand Prix toegekend varxhet blaasmuziekconcours The Golden Lyre in Polen. In 1999 wex-d opgetx-eden voor 23.000 toeschouwex-s van het NATO Musikfest in Kaiserslautern. Het x-epertoix-e omvat een verscheidenheid aan zowel klassieke als hedendaagse mu ziek van componisten uit Litouwen en het buitenland. Zo werden in 1995 voor het eerst in Litouwen arrangementen voor symfonisch blaasorkest uitgevoerd van de Bolero van Ravèl en de Rhapsody in Blue van Gershwin. Het orkest verzorgt even eens taptoe-programma's met een eigen choreografie. Manhuistuinconcert in Goes, zondag, 12.30 uur. 4t/m 10 september WOENSDAG Nazomer Lucht Het muziek Lod en Dick van der Harst geven een concert. Op een speciaal voor hem gebouwd draaiorgel speelt Van der Harst een op kinderen toegespitst repertoire. Nieuwe Kerk, Middelburg, 15.00 en 16.00 uur Circus Renz Berlin Circus Renz Berlin is een familiecircus. In de piste verschijnen Indische olifanten, paarden, kamelen, honden clowns, acrobaten en jongleurs. Hof van Tange, Middelburg, 19.00 uur Nazomer Lucht Het muziek Lod en Dick van der Harst met een muzikale reis. In Nineteen books with songs and dances staat een chromatisch draaiorgel centraal. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.15 uur Coupure Coupure is een toneelstuk van Heieen Verburg. Gespeeld door Bram Kwekkeboom, Marlies Hamelynck en Os car Postema, in de regie van Guido Wevers. Zonnemaire-polder, Zonnemaire, 20.30 uur De Biechtspiegel De Biechtspiegel van Bart Plouvier is een monoloog aan de toog. Acteur Mark Verstraete schetst als een man in een café met nos talgie en humor het verloren paradijs van het dorpsverleden. Café Havenzicht, Kamperland, 20.30 uur Zwarte vogels Zwarte vogels in de bomen is muziektheater op locatie. Van de Vlaamse theatermaker Eric De Volder en de Nederlandse componist Dick van der Harst. Boerderij Hongersdijk, Roodewijk bij Goes, 20.30 uur Groen Licht Groen Licht houdt enkele wervelende muziekavonden. Deze keer gebeurt dat met de Lester Butler Tribute Band. Café Groen Licht, Vlissingen, 21.00 uur Sexteto Tanguedia Het Sexteto Tanguedia interpreteert muziek Astor Piazzolla. Het concert is een zoektocht naar het originele klankbeeld van Piazzolla's concertante tango. Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur DONDERDAG Circus Renz Berlin Circus Renz Berlin is een familiecircus. Zie woensdag. Hof van Tange, Middelburg, 16.15 uur Nazomer Lucht Capella Breda geeft concert voor kamerkoor en harmoniums. Onder leiding van de componist Daan Manneke speelt men werk van Sweelinck, Ghiselin Danckerts, Herman Hollanders en ei gen werk van Manneke. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.15 uur Coupure Coupure is een toneelstuk van Heieen Verburg. Zie woensdag. Zonnemaire-polder, Zonnemaire, 20.30 uur De Biechtspiegel De Biechtspiegel van Bart Plouvier is een monoloog aan de toog. Zie woensdag. Café Havenzicht, Kamperland, 20.30 uur Zwarte vogels Zwarte vogels in de bomen is muziektheater op locatie. Zie woensdag. Boerderij Hongersdijk, Roodewijk bij Goes, 20.30 uur X 6 De band X 6 geeft een concert. Het repertoire van de negenmans formatie omvat swingende soul- en funky popcovers van artiesten zoals Stevie Wonder. HeartBreak Café, Goes, 21.00 uur Viewmaster Viewmaster met wereldmuziek geïnspireerd door filmbeelden. De groep bestaat uit acht muzikanten/klankkunstenaars. Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur VRIJDAG Bill van Dijk Bill van Dijk treedt op voor leden van De Zonnebloem. De musicalacteur neemt de toeschouwers mee in de muzikale wereld van magie en mystiek. De voorstelling is bestemd voor de Zonnebloem-afdelingen Vlissingen, Middelbxxrg en Borsele. De Stenge, Heinkenszand, 14.00 uur Circus Renz Berlin Circus Renz Berlin is een familiecircus. Zie woensdag. Hof van Tange, Middelburg, 16.15 en 19.00 uur Rock Tour Rock Tour 2002 komt naar de Middelburgse Markt. Live on stage zij n te belxxisteren Copy Cat Spin en Maaike and the Mellowtones. Markt, Middelburg, 19.00 uur Festival Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen begint. Het openingsconcert wordt gegeven door het Symfonieorkest van Vlaanderen, onder leiding van David Angus. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur JoIvens Jo Ivens geeft het laatste zomerorgelconcert. Medewerking verleent de Vlaamse sopraan Cristel De Meulder. Basiliek, Hulst, 20.00 uur Nazomerlucht Saxofonist Gijs Hendriks en organist Berry van Berkum brengen nieuwe composities. Ze spelen samen met percussionist Neppy Noya en jazz-bassist Johnny Tevreden. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.15 uur Dumka Dumka, het Nationaal Koor van de Oekraïne, treedt op. Naast Vespers van Rachmaninoff worden Russische en Oekraïn- se volksliedjes ten gehore gebracht. Dirigent is Yevhen Savchuk. Het betreft het eerste in de serie Kruidvat Concerten. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Coupure Coupure is een toneelstuk van Heieen Verburg. Zie woensdag. Zonnemaire-polder, Zonnemaire, 20.30 uur De Biechtspiegel De Biechtspiegel van Bart Plouvier is een monoloog aan de toog. Zie woensdag. Café Land en Scheldezicht, Bath, 20.30 uur Zwarte vogels Zwarte vogels in de bomen is muziektheater op locatie. Zie woensdag. Boerderij Hongersdijk, Roodewijk bij Goes, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25