EEUWSE COURAN Tweederde bevolking steunt aanval op Irak 'Groen' en 'grijs' bij Essent even duur fu intratuin EURO PAKKER Zicht op verzekering waterschade boeren Festival van Zeeuwsch-Vlaanderers 23 en 24 Nederland zou mee moeten doen met VN Bijtschildpad zwerft bij Oud-Alblas Nederland steeds meer beveiligd Balkenende roept op tot actie SPD zet 112 sterke vrouwen in m 95 E U RO PA 1U IN Water voor Afrika en GOS Levenservaring helpt bij carrière Hockeyers aan kop Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- ■■nBHHnn 2T 13° Zonnige perioden Vandaag zonnige perioden en meestal droog. Een licht briesje en maximumtem peraturen rond de 20 graden. 245e jaargang no. 209 woensdag 4 september 2002 los nummer 1,00 BBW^thhbi door Bouke Bergsma DEN HAAG - Twee op de drie Nederlanders vindt dat ons land militair mee zou moeten doen aan een eventuele Amerikaanse aanval op Irak. Voorwaar den voor deelname zijn dat bewezen is dat de Iraakse dictator Saddam Hoessein massavernieti gingswapens heeft en dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties militaire actie goedkeurt. Dat blijkt uit een groot opinie onderzoek dat door twee Ame rikaanse instellingen is uitge voerd in zes Europese landen en in de Verenigde Staten. De in stemming onder de duizend on dervraagde Nederlanders is op merkelijk hoog; in Duitsland is bijvoorbeeld maar een op de drie van mening dat Duitsland mee moet doen met een aanval op Irak. Veiligheidsraad Voor de Nederlanders maakt het niet veel uit of er veel of weinig westerse slachtoffers vallen. Anders wordt het als de Ameri kanen Saddam Hoessein willen aanvallen zonder instemming van de Veiligheidsraad. Dan daalt de animo voor Nederland- se deelname naar 42 procent bij een verwachting van veel wes terse slachtoffers. Gek genoeg daalt de animo nog verder (34 procent) als er naar verwach ting weinig westerse slachtof fers vallen. Uit het onderzoek blijkt verder dat 59 procent van de Nederlan ders gelooft dat de aanslagen van 11 septemb er deels te wij ten zijn aan de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Vervolgens gelooft 27 procent dat de VS de aanslagen gebruiken om de rest van de wereld hun wil op te leg gen. 57 procent denkt dat de Amerikaanse regering bezig is haar land tegen verdere aanval len te verdedigen. Uit het onderzoek onder 6000 Europeanen en ruim 3000 Ame rikanen blijkt dat aan beide zij den van de Atlantische Oceaan een vergelijkbare kijk op de we reld overheerst. „Ondanks de verhalen over me ningsverschillen tussen de Amerikaanse en Europese rege ringen, blijkt uit onze enquête dat er meer overeenkomsten dan verschillen bestaan in de manier waarop Amerikanen en Europeanen tegen de wereld aan kijken", zegt de voorzitter van het German Marshall Fund, een van de twee onderzoeksin stellingen. Het German Mars hall Fund ijvert voor een betere transatlantische samenwer- king. Op de vraag naar de belangrijk ste bedreiging voor de komende tien jaar antwoorden Europea nen en Amerikanen vrijwel gelijk. Het internationaal terro risme, door Irak gemaakte massavernietigingswapens en islamitisch fundamentalisme worden vaak genoemd. ANP OUD-ALBLAS - In natuur gebied de Donkse Laagten bij Oud-Alblas zwerft een bijtgevaarlijke schildpad rond. Volgens een boswach ter gaat het om een bijt schildpad die alleen voor komt in Amerika. Hij vermoedt dat het dier door iemand is uitgezet. De bos wachter fotografeerde de schildpad in juni. Hij wist toen niet dat het om een ge vaarlijke soort ging en liet het dier gaan. Een reptielen houder meldde later dat de schildpad gevaarlijk is. De schildpad kan met gemak een kinderhand afhappen. foto ANP JOHANNESBURG - Pre mier Balkenende heeft gisteren in Johannesburg de wereld opgeroepen duidelijk en doortastend te zijn bij het oplossen van de grote problemen zoals armoede en milieuversto ring. Balkenende deed zijn op roep in de Algemene Ver gadering van de duur zaamheidsconferentie. „We hebben genoeg ge praat, nu moeten we op weg", zei de premier. Hij hield de halfvolle zaal voor dat er over een aantal punten niet te onderhan delen valt, zoals het on derwijs. „Het is een recht om de basisschool te door lopen, zowel voor jongens als voor meisjes", zei hij. Verder is de landbouw hard toe aan hervorming en moeten bedrijven meer betrokken worden bij de hulp aan arme gebieden, omdat zij voor geld kun nen zorgen. Zijn eerste grote buitenlandse toe spraak als minister-presi dent werd ontvangen met een beleefd applaus. ANP pagina 5: Europa zet in op water BERLIJN - Een man bekijkt de jongste campagneposter van de Duitse Sociaal Democratische Partij (SPD), waarop 112 vrouwelijke partijleden zich promoten als kandidaten voor de parlementsverkiezingen van 22 september. De SPD van Gerhard Schroder speelt een hoofdrol in de aanloop van de verkiezingen. Andere kanshebber is de CDU/CSU van Edmund Stoiber. foto Andreas Altwein/EPA van onze redactie economie DEN BOSCH - Energiebedrijf Essent zal de prijs van groene stroom niet verhogen. 'Groen' blijft even duur als 'grijs', zo heeft Essent gisteren bekend ge maakt. Nuon en Eneco hebben nog geen besluit genomen over de prijs van groene stroom. Advertentie Het besluit van Essent volgt op de aankondiging, afgelopen vrijdag, van minister Heins- broek (Economische Zaken), dat het kabinet op 1 januari ge deeltelijk een streep door de be lastingvrijstelling voor groene stroom haalt. Dat betekent dat groene stroom 3,5 eurocent (ex clusief btw) per kilowattuur duurder wordt. De Consumen tenbond heeft berekend dat een doorsnee huishouden volgend jaar tenminste honderd euro meer voor groene stroom gaat betalen. Overigens zijn alle ver bruikers van groene stroom vol gend jaar duurder uit met voor groene stroom. Dat komt door dat de prijs van grijze stroom per 1 januari omhoog gaat. Met hoeveel, dat moet nog door DTe, de toezichthouder op de elektri citeitsmarkt, worden vastge steld. De prijsverhoging is het gevolg van onder meer inflatie en hogere brandstofkosten. Omdat Essent de prijs van 'groen' koppelt aan die van 'grijs', wordt groene stroom dus ook duurder. „Dat is een waar heid als een koe", beaamt de woordvoerder van Essent. Ofschoon pas op Prinsjesdag precies duidelijk wordt wat het kabinet gaat doen met de subsi dies op groene stroom, zegt Es sent met het besluit om 'groen' niet duurder te maken dan 'grijs' een 'gecalculeerd risico' te nemen. Het besluit van Essent betekent dat het bedrijf straks zelf de door de overheid opge legde kostenverhoging voor zijn rekening neemt. Essent telt nu 308.000 klanten voor groene stroom en denkt er eind dit jaar 400.00 te hebben. Marktleider Nuon (325.000 klanten) neemt pas een besluit nadat de definitieve plannen van het kabinet bekend zijn. Advertentie i'ij HET GROENE WARENHUIS C Advertentie Rudbeckia Toto Zonnige gele plant, bloeit tot oktober. Zeer grote potmaat. 1 MOOI WEER x-q GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 - - -Af - Grote bolchrysant diverse kleuren. Van 5,99 nu 29 r www.intratuin.nl Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. De beveiligingsbranche in Nederland zal dit jaar ver dubbelen, zo verwacht het ministerie van Justitie. Wer den vorig jaar nog zo'n ze ventig bewakingsvergunnin gen verstrekt, voor 2002 zul len dat er rond de 140 zijn. De aanslagen van 11 september en de moord op For- tuyn zijn daar mede de oorzaak van. Van de zes miljard mensen op de wereld hebben 1,4 miljard niet de beschikking over schoon drinkwater. De Europese Unie wil samenwerkingsverbanden tussen overheden en bedrijfsleven stimuleren om schoon water en watervoorzie ningen naar met name Afrika en de voormalige Sovjet-Unie te brengen. Dat heeft de Deense premier (en EU-voorzitter) Anders Fogh Rasmussen gisteren meegedeeld tij dens de VN-top in Zuid-Afrika over duurzame ont wikkeling De meeste bedrijven en instellingen zijn onverbiddelijk: di ploma's willen ze zien. Maar steeds vaker wordt ook gekeken naar de kennis en bekwaamheden die in het volle leven wor den verzameldEr is zelfs al een officiële methode om levens- of werkervaring om te zetten in diploma's en certificaten. Met een fraaie zege op Pakis tan (3-1) hebben de Neder landse hockeyers de kop positie veroverd bij de Cham pions Trophy in Keulen. Taeke Taekema (foto) blonk gisteren uit bij Oranje. De middenvelder van Klein Zwitserland scoorde twee keer uit een strafcorner en bereidde de derde treffer van Teun de Nooijervoor. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; uit: 23,24,25 en 27; jong: 28 en 29. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De oogstschade die boeren hebben geleden door overvloedige regenval, kan mo gelijk met terugwerkende kracht worden vergoed via een nog op te zetten waterschade verzekering. Minister Veerman van Landbouw heeft die ope ning geboden in een overleg met landbouworganisatie LTO Ne derland. Veerman wil af van de roep uit de landbouw om schadevergoe ding door de overheid, als er weer eens sprake is geweest van grote wateroverlast. Hij vindt dat er nu werk moet worden ge maakt van een waterschadever zekering. Om de boeren daar voor extra warm te maken, heeft hij het idee geopperd de huidige waterschade al onder die verzekering te laten vallen. „Het is dus zaak dat boeren la ten taxeren hoeveel schade zij hebben geleden", zei een ambte naar van het ministerie van Landbouw gisteren. Onder de voorganger van Veerman, mi nister Brinkhorst, is al gepro beerd een waterschadevei'zeke- ring van de grond te tillen. Dat mislukte. De premies voor de boeren zouden te hoog worden, vond LTO Nederland, omdat de rijksoverheid pas bij een scha depost van enkele honderden miljoenen guldens wilde bij springen als een soort herverze keraar. Of Veerman bereid is eerder over de brug te komen, is nog niet duidelijk. Hij wil eerst in zicht in onder meer de kans op waterschade en welke risico's de rijksoverheid loopt. LTO Ne derland is daarbij betrokken. Volgens Veerman moet het mo gelijk zijn tot een waterschade verzekering te komen. „We kennen tenslotte al jaren een hagelschadeverzekering in de landbouw." Wel zijn bij Nuon, evenals bij Eneco, telefoontjes binnenge komen van verontruste klanten. Na de aangekondigde prijsver hoging wilden sommige klanten van Enecon hun contract direct opzeggen. „Wij hebben gezegd dat mensen daar nog vier maan den de tijd voor hebben, want het tarief verandert op z'n vroegst op 1 januari", zegt de woordvoerder van Eneco. GPD (Advertentie) E® naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand reken ingnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer. ff handtekening: 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso 52,-). a per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1