Hockeyers in grootse vorm Wit-Russen kennen geen schroom PZC Seles naar kwartfinale US Open Opluchting groot bij volleybalsters B en W van Breda onderzoeken kansen voortbestaan NAC Fraaie zege op Pakistan 19 Verkerk debutant in Davis Cup Noorse dubbelslag in Ladies Tour Savoldelli rond met Telekom Keane drie maanden langs de kant Fout bij loting voor Amstel Cup De Jongh wint Schaal Seis KNVB schakelt deurwaarders in Profronde start in Middelburg Tsjmil werkt aan nieuw wielerteam SÏR STANLEY MATTHEWS Ctt 1915-2000 woensdag 4 september 2002 Monica Seles had weinig moeite met Martina Hingis. foto Stan Honda/EPA AMERSFOORT - Martin Verkerk is gisteren door captain Tjerk Bogtstra opgenomen in de Nederlandse Davis Cup- ploeg in de promotie/degradatiewedstrijd tegen Finland. De Alphenaar zal op 20,21 en 22 september in Turku zijn debuut maken. Van de vijf geselecteerden viel Richard Krajicek door zijn blessure automatisch af. Bogtstra wees geen vervanger aan. Hij reist met Schalken, Haarhuis, Sluiter en Verkerk naar Finland. ANP STRIJEN - De Noorse Solrun Flataas heeft gisteren de vijfde etappe in de Ladies Tour gewonnen. Ze had na de 123,4 kilo meter met start en finish in Strij en 2 6 seconden voorsprong op haar landgenote Anita Valen. Beste Nederlandse werd Debby Mansveld op de vierde plaats met 1.15 achterstand. Zij be hield de leiding in het algemeen klassement. De Ladies Tour eindigt vandaag met een korte etappe gevolgd door de afslui tende individuele tijdrit. ANP BONN - Het management van de Duitse wielerploeg Telekom heeft overeenstemming bereikt met de Italiaan Paolo Savol delli. De winnaar van de Ronde van Italië moet alleen nog zijn handtekening onder het contract plaatsen, maakte manager Walter Godefroot gisteren bekend. ANP LONDEN - Roy Keane speelt de komende drie maanden niet voor Manchester United. De middenvelder is geopereerd aan de heup. Coach Alex Ferguson had gewild dat zijn aanvoerder eind vorig seizoen al onder het mes was gegaan. Keane ver koos uiteindelijk deel te nemen aan de wereldtitelstrijd met Ierland. In Japan en Zuid-Korea kwam hij desondanks niet in actie wegens een conflict met bondscoach Mick McCarthy, Vervolgens hoopte de middenvelder dat rust voldoende voor herstel zou zijn. Dat bleek niet geheel het geval. Nu Keane na de rode kaart in het duel met Sunderland afgelopen zaterdag een schorsing wacht, werd besloten toch maar onmiddellijk tot een ingreep over te gaan. RTR ZEIST - De KNVB heeft ontdekt dat er vrij dagavond bij de lo ting voor de eerste knock-outronde in de strijd om de Amstel Cup een fout is gemaakt. Haarlem werd door de bond abusie velijk aangemerkt als groepswinnaar, Volendam als nummer twee. Het misverstand heeft consequenties voor de beslissen de wedstrijd in poule 16 van vandaag tussen Heracles en AGOVV. Op basis van de loting zoals die vrijdag werd gepre senteerd tijdens het programma op SBS6 zou de winnaar van deze ontmoeting voor eigen publiek mogen aantreden tegen Volendam en de verliezer de reis maken naar Haarlem. Na rechtzetting van de vergissing blijkt dit precies andersom en levert een zege in groep 16 dus een uitwedstrijd op. ANP MERKSEM - Steven de Jongh heeft gisteren in het Belgische Merksem de 7 7e editie van de Schaal Seis gewonnen. De wiel renner van Rabobank versloeg in de sprint zijn drie mede vluchters van wie zijn landgenoot Bram Schmitz (Bankgiro loterij) vierde werd. ANP/Belga door Norbert Kleinherenbrink KEULEN - De bondscoach was grieperig, maar Taeke Taekema voelde zich kiplekker. De jeug dige middenvelder van Oranje en Klein Zwitserland stak gis teravond bij de Champions Tro phy in grote vorm. In het hockeyduel met Pakistan scoorde hij twee keer voortref felijk uit de enige twee straf cor ners van Nederland. Hij bereid de bovendien de derde treffer van Teun de Nooijer (tip-in) meesterlijk voor. Dankzij zijn galavoorsteling won Nederland onbedreigd van de viervoudige wereldkampioen: 3-1. „Ik wist soms niet wat ik zag", sprak Bellaart glunderend. „We hebben bij vlagen geweldig ge speeld. De strafcorner van Tae kema bleek een geweldig wa pen. Hij heeft de wedstrijd voor ons opengebroken." Met zeven punten uit drie duels leidt Oranje in Keulen. Duits land is tweede met zes uit twee. ZEIST - De KNVB schakelt za terdag in Eindhoven bij Neder land - Wit-Rusland twee deur waarders in. Die kunnen meteen een stadionverbod en een boete opleggen aan vandalen. De bond heeft de stap genomen na aankondigingen van suppor- tersorganisaties de EK-kwalifi- catiewedstrij d met acties te ver storen. De KÏSTVB heeft advoca ten opdracht gegeven de organi satoren van die acties aanspra kelijk te stellen. De indeling van de stadions is supporters een doorn in het oog. Zo werden Ajax-aanhangers zondag niet toegelaten bij de uitwedstrijd tegen FC Groningen. ANP MIDDELBURG - De 42e editie van de Delta Profronde start net als voorgaande jaren in Middel burg. Om 12.30 vertrekken de bijna 200 wielrenners vanaf de Markt voor een wedstrijd over 199 kilometer. De aankomst wordt tussen vijf uur en halfzes verwacht op de Anthony Fok kerstraat in Goes. In de krant van gisteren werd abusievelijk gemeld dat het ver trek van de wielerwedstrijd in Goes was. Dat is niet het geval. Net als de vier voorgaande jaren is de start vanaf cle Markt in Middelburg. De route loopt daarna onder meer via Westkapelle, de Oos- terscheldekering, Burgh- Haamstede, Zierikzee, Kam- perland en Kortgene naar Goes. In die stad is de finish. De Zeeuwse Profronde heeft een sterk deelnemersveld. Zo ko men onder anderen Erik Dek ker, Karsten Kroon, Nico Eeck- hout, Robbie McEwen, Jacky Durand en Bradley McGee aan het vertrek. BRUSSEL - Jef Braeckevelt, nu nog ploegleider van Lotto, wil volgend jaar met oud-coureur Andrej Tsjmil een nieuw wieler team beginnen. Tsjmil zou in middels al een sponsor hebben binnengebracht, Braeckevelt hoopt een dezer dagen een Bel gische geldschieter te hebben gevonden. „Ik word ploegleider, Andrej de manager", verklaarde Braecke velt gisteren. „Andrej is altwee- maal in Moskou geweest voor gesprekken met afgevaardig den van het bedrijf Itera. De be- doeling is een ploeg van achttien renners te formeren. We denken onder andere aan de Russen Tonkov, Petrov en Konisjev." In de ploeg zou, aldus Braecke- velt, ook plaats zijn voor Neder landse renners. Het is de bedoe ling dat komend seizoen als tra- deteam 2, de op een na hoogste klasse, wordt begonnen. Tsjmil vierde in de beginjaren van zijn carrière zijn successen als Moldaviër maar woont in België en heeft al enkele jaren de Belgische nationaliteit. ANP Taekema scoorde in de voor gaande duels met India (3-3) en Australië (6-1) ook al uit een strafcorner. Met vier doelpun ten is hij topscorer in Keulen, gevolgd door de neven Matthijs en Ronald Brouwer die op drie staan. Vooral laatstgenoemde kwam tegen Pakistan regelma tig in scoringspositie, maar hij was minder scherp dan in het duel met Australië waarin hij na de rust drie keer doel trof. Bellaart, die maandagavond door een opkomende griep het uitstapje van zijn team in de Keulse binnenstad aan zich voorbij liet gaan, nam voor het duel met Pakistan een opval lend risico. De Amsterdammer begon zonder reservekeeper Josef Kramer op de bank. Daar door kon hij niet de gebruikelij ke vier maar vijf spelers als vlie gende wissel gebruiken. Het is een nieuwigheidje in het inter nationale tophockey, dat colle ga Mare Lammers bij de Cham pions Trophy in Macau vorige week ook al veelvuldig toepaste. Er is één belangrijke voorwaar de aan de wisseltruc met de re servekeeper. De eerste doelman moet in de zeventig wedstrijd minuten wel heel blijven. Even hield Bellaart, gestoken in een dikke trui ondanks cle aangena me temperatuur, dinsdagavond de adem in. Doelman Guus Vo gels kreeg kort na de rust een strafcorner van specialist So- hail Abbas keihard op zijn helm. De Oranje-keeper moest bij de arbitrage om medische en mate riële verzorging vragen, maar kon na een kort oponthoud de wedstrijd voortzetten, tot op luchting van Bellaart, die an ders aanvoerder Delmee een keepershelm had moeten geven. Vogels verrichtte in de 65e mi nuut nog een grote daad. Hij stopte een strafbal van Sarwar. Het duel was toen al lang ge speeld. Uit de derde strafcorner voor Pakistan scoorde Nadeem vlak voor tijd alsnog, 3-1. Het was de derde zege voor Ne derland op de Aziatische ploeg in de laatste tien onderlinge wedstrijden. Oranje was de ge hele wedstrijd de betere ploeg, maar kon pas na ruim een half uur afstand nemen. Taekema sleepte binnen twee minuten de bal weergaloos de linker boven hoek in. „Een honderd procent score, dat gebeurt me niet vaak", grijnsde het nieuwe ka non van Nederland. „Ik wist vooraf welke hoek ik zou ne men. Door de laagstaande zon ziet de doelman de bal daar bij na niet." Strafcorner Bellaart kondigde vorige week in Amstelveen al ouderwets strafcornergeweld van Neder land aan. De specialisten Lo- mans en Taekema, maar ook Delmee, werden de afgelopen trainingsmaanden door de vak mensen Toon Siepman en Flo- ris-Jan Bovelander onder han den genomen. „De laatste tijd was onze strafcorner te voor spelbaar", legde Taekema uit. „Onze tegenstanders weten niet meer op wie ze zich verdedigend moeten richten", legde Taeke ma uit. „Lomans kennen ze heel goed, maar Delmee en mij nog niet. Door te blijven variëren kunnen we steeds weer voor- verrassingen zorgen.ANP van onze sportredactie NEW YORK - Monica Seles is op de US Open doorgedrongen tot de kwartfinales. De Ameri kaanse versloeg Martina Hin gis, de winnares in '97, gisteren in de vierde ronde in 61 minuten en twee sets, 6-4 6-2. Seles sloeg tegen Hingis, negen de geplaatst, 24 winners en 33 afzwaaiers. Hingis kwam tot 8 en 24. Op breekpunt was Seles genadeloos. Ze scoorde vijf uit vijf, Hingis twee uit zes. In de kwartfinale staat Seles, zesde geplaatst, tegenover titel verdedigster Venus Williams. Die laatste had veel moeite om de kwartfinales te bereiken. Ze had drie sets nodig om zich van haar landgenote Chanda Rubin te ontdoen: 6-2,4-6 en 7-5. Williams begon goed, maar in het tweede bedrijf raakte ze het initiatief kwijt. Williams sloeg de ballen minder diep, haar zelfvertrouwen werd minder en ze werd de hele baan over ge jaagd. In de derde set verspeelde Wil liams een 4-1-voorsprong. Op 5- 5 werkte ze twee breekpunten weg, waarna ze Rubin onder druk hield en op haar eerste matchpoint toesloeg. ANP van onze sportredactie BREDA - Burgemeester en wet houders van Breda hebben het voortouw genomen om te pro beren het betaald voetbal voor Breda te behouden. Wethouder van financiën Oomen wil van al le belanghebbenden weten wel ke bijdragen zij willen leveren om NAC te redden. Hij gaat op korte termijn praten met de demissionaire raad van toezicht van NAC, met de raad van commissarissen van NAC Investments, met financiers, sponsors en de supportersorga nisatie van NAC. Basis van deze gesprekken zijn de twee finan ciële scenario's die Ernst Young eind vorige week ge noemd heeft in zijn rapport aan de gemeenteraad van Breda, zo heeft het college van B en W gis teren besloten. Het wil van alle betrokken partijen weten wat zij van die voorstellen vinden, of zij zelf andere oplossingen zien en wat hun rol bij NAC in de toe komst zal zijn. Als uit die gesprekken blijkt dat NAC levensvatbaar is, wil het college proberen voor de ge- door Cilya van der Kooy SCHWERIN - De opluchting was na afloop zichtbaar bij An- gelo Frigoni. Met een overtui gende 3-0 (25-18 25-21 25-23) zege op Canada behoedden de Nederlandse volleybalsters zichzelf van een snelle aftocht bij het WK. Als nummer drie van poule B plaatste Oranje zich voor de tweede ronde en zal van af vrijdag in Riesa het toernooi vervolgen. Met de zege keerde de rust terug in de Nederlandse ploeg. Met zijn Italiaanse temperament probeerde Frigoni zijn te ge spannen team tijdens de slechte beurt van dinsdag tegen Zuid- Korea op scherp te krijgen. Maar zijn woede-uitbarstingen, waarin hij zelfs dreigde met ver trek, leidden vooral tot wrij- ving. In een goed gesprek moest meenteraadsvergadering van 2 6 september met een voorstel te komen. Oomen benadrukt dat de gemeenteraad de eindbeslis sing neemt. B en W hebben nog geen contact gehad met de frac tievoorzitters om de mening van de politieke partijen in Breda te horen. NAC heeft voor het huidige sei zoen een liquiditeitstekort van 4 miljoen euro. Ernst Young hebben voorgesteld dat de ge meente NAC een lening van 4,2 miljoen euro verstrekt en dat bestaande leningen worden om gezet in aandelenkapitaal. Daarmee raakt de gemeente een eerder geleend bedrag van bijna 5 miljoen euro kwijt omdat aan delen van een organisatie in problemen nauwelijks iets waard zijn. De gemeente denkt aan de sane ring en reorganisatie van NAC minimaal 10 miljoen euro kwijt te zijn. Wat Ernst Young be treft moeten de personeelskos ten bij NAC fors omlaag, de sponsorinkomsten moeten ge lijk blijven en de juridische-, fiscale- en organisatiestructuur- moet vereenvoudigd worden. ANP de lucht worden geklaard. „Een aantal speelsters had moeite met zijn gedrag", lichtte aanvoerster Ingrid Visser toe. „Van beide kanten is er duide lijkheid geschapen. Gelukkig is bij iedereen op tijd het besef ge komen dat we gewoon vrijuit en zonder spanning moesten gaan volleyballen. Ik ben echt onge looflijk blij dat we toch nog door deze ronde zijn gekomen." In de aanloop naar het duel kreeg Frigoni nog een tegenval ler te verwerken. Basisspeelster Manon Flier ging door haar en kel. Hoewel uit foto's bleek dat het gewricht niet is gebroken, is ze dit toernooi waarschijnlijk niet meer inzetbaar, Alice Blom nam de plaats van Flier in. De beste speelster uit de afgelopen Nederlandse competitie toonde regelmatig haar waarde met haar sprongservice en in de aan val. ANP Deels in Nederland opgeleide Sergej Sjtanjoek speelt zonder angst tegen Oranje Voor Sergej Sjtanjoek wordt Nederland - Wit-Rusland zaterdag in Eindhoven de grootste wedstrijd uit zijn carrière tot nu toe. Zeven jaar geleden zag hij vanaf de volgepakte tribunes in Minsk hoe zijn land het grote Oranje met 1-0 versloeg. „Dat kan nu weer gebeuren. Waarom niet. We zijn sterker dan ooit", zegt de deels in Nederland opgeleide Wit-Rus, die tegenwoordig bij Stoke Ci ty in de Engelse First Division speelt. door Danny van den Broek STOKE ON TRENT - Het is Bank Holi day in Engeland. Voor de Britten een vrije maandag, voor Sergej Sjtanjoek een werkdag omdat Stoke City de thuiswedstrijd in de eerste divisie tegen Norwich City op het programma heeft staan. De zaterdag ervoor hebben 'The Potters' in blessuretijd met 4-3 verloren van Preston North End, maar tijd om de wonden te likken is er niet. Tenslotte moeten er ook dit seizoen weer zo'n 55 wedstrijden afgewerkt worden. Sjtanjoek is een van de vijf internatio nals van Belarus die hun geld in compe tities buiten de voormalige Sovjet- Unie verdienen. „Gleb speelt elke week in de Bundesliga bij VfB Stuttgart. Hij is onze sterkste man. Goerenko staat onder contract bij Parma, maar is dit seizoen uitgeleend aan Piacenza, aan valler Koetoezov speelt bij Sporting Lissabon, maar is officieel eigendom van AC MilanDan zit er nog een in Tur kije en bij Dynamo Kiev en de rest in Rusland", zegt de inmiddels 29-jarige Sjtanjoek. Als jongen van achttien jaar beleefde hij zijn eerste buitenlandse avontuur, uitgerekend in Nederland. De Nij meegse amateurvereniging Quick 1888 had een uitwisseling met Dynamo Minsk. Na twee bezoeken over en weer van de A-junioren kregen Oleg Poutilo, Pavel Michalevitsj en Sergej Sjtanjoek de kans om in de Al van Quick te spelen Naast de competitiewedstrijden voor de Nijmeegse amateurs liep het trio sta ge bij Ajax, PSV, Roda JC en NEC. Maar waar Michalevitsj en Poutilo een contract bij de Nijmeegse profclub ver dienden, slaagde Sjtanjoek niet. Hij keerde terug naar Minsk. En daar was inmiddels alles anders. „Terwijl wij in Nederland zaten, viel de Sovjet-Unie uit elkaar. Plotseling woonde ik offici eel in Wit-Rusland. Ineens moest alles veranderen. Straatnamen die verwezen naar Stalin en Lenin verdwenen. Maar de levensomstandigheden zijn hetzelf de gebleven. Mensen in Wit-Rusland hebben het nog steeds moeilijk." Twee jaar was Sjtanjoek contractspeler bij Dynamo Minsk, voordat hij de stap naar Dynamo Moskou maakte. „Daar ben ik echt een betere voetballer ge- Sergej Sjtanjoek speelt bij Stoke City, een club die wereldberoemde voetballers als Gordon Banks en Stanley Matthews voortbracht. foto Shaun Smith/GPD worden. Ik voetbalde met betere spe lers, tegen betere tegenstanders, in mooiere stadions. In Wit-Rusland moest een hele nieuwe competitie opge zet worden. En het blijkt dat Dynamo Minsk daarin de enige topclub is. Dat is in Rusland wel anders. Daar heb je er alleen in Moskou met Dynamo, Spart- ak, CSKA, Torpedo en Lokomotiv al vijf." Vijf jaar woonde hij met zijn vrouw Le na, die hem vier jaar geleden een zoon (Sasha) schonk, in Moskou. Maar toen zijn contract bij Dynamo afliep, ging hij twee jaar geleden gretig in op een aanbod van Stoke City dat toen nog in de tweede divisie speelde. „Omdat ik als jongetje al droomde om ooit in dat land profvoetballer te worden. Oprichters En wat is er dan mooier om je carrière bij een traditierijke club als Stoke City te beginnen. Toch was het in het begin even slikken. „De tweede divisie stelt niet veel voor. Veel sterk verouderde stadions. Kleedkamers zo slecht, dat wil je niet weten. Gelukkig promoveer den we naar de First Division. Ik merk nu al dat alles beter is." Zonder schroom staat Sjtanjoek zater dag in Eindhoven aan het hoofd van de Wit-Russische verdediging, die de Hol landse stormloop moet zien te weer staan. Denk namelijk niet dat de voet ballers, die eigenlijk nog maar net de voetbalgeschiedenis van hun jonge land aan het schrijven zijn, met samen geknepen billen naar Brabant komen. „Wij kennen geen angst", zegt Sjtan joek. „Net als zeven jaar geleden. Ik was erbij. Als toeschouwer. Voor elke Wit-Rus in dat uitverkochte stadion was het een historische overwinning op het grote Nederland. We voelden ons ongelooflijk trots. En dan is voetbal niet zomaar een spelletje. Helemaal niet voor een volk dat het toch al niet gemakkelijk heeft." In de uitwedstrijd waren de Wit-Russen weer dichtbij een sensatie, maar Youri Mulder bezorgde Oranje in de slotmi nuten alsnog de benauwde 1-0 zege. „Ook die wedstrijd heb ik gezien. Een dag eerder verloor ik met Wit-Rusland met 3-0 van Jong Oranje." Dat zal zaterdag niet snel gebeuren, denkt Sjtanjoek. „Ons nationale team is sterker dan ooit. We hebben een pri ma mix van ervaren en jonge spelers. De oefenperiode was perfect. Uit met 5-2 gewonnen van Hongarije, winnaar van een toernooi in Moskou. Rusland hiel den we op 1-1 en in de finale versloegen we de Oekraïne met 2-0 en laatst Let land met 4-2." De sterkste troef staat volgens Sjtan joek echter niet op het veld, maar zit op de bank. „Onze coach Malofeev is een absolute topper. We hebben veel respect voor hem. In 1966 speelde hij met de Sovjet-Unie op het WK in Engeland. Op het mentale vlak is hij ongelooflijk sterk. We krijgen nooit wedstrijdheel den van onze tegenstanders te zien. Hij wil dat we altijd uitgaan van onze eigen kracht. Dankzij hem geloven we in ons zelf, kennen we absoluut geen angst en is er het besef dat we van iedereen kun nen winnen. Herenmodezaak Toch is het soms wel handig om iets te weten van de komende tegenstander. En dus las Sjtanjoek op het internet dat Patrick Kluivert de laatste wedstrijd van Oranj e weer op het middenveld had gespeeld. „Ruud van Nistelrooij zal mijn man wel worden. Laatst kwam ik hem tegen in een exclusieve herenmo dezaak in Manchester. Nee, ik ben niet naar hem toegegaan. Waarom zou ik?" Dagelijks loopt hij trouwens nog een andere Nederlandse voetballer tegen het lijf. Peter Hoekstra staat ook onder- contract bij Stoke City en is inmiddels een vriend van Sjtanjoek. Hoekstra be reidde zijn Wit-Russische ploeggenoot inmiddels al voor op de confrontatie met Oranje. „Nu zul je meemaken wat voetbal echt voorstelt. Tik-tik-tik en weg zijn ze', vertelde hij me treiterend. Mij krijgt hij niet gek. Wij hebben geen vedetten als Van Nistelrooij en Klui vert. Onze kracht is het team." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19