Deltapaviljoen komt groter terug Van Gelder verontrust over houding VS op milieutop Kapelle heeft zijn kerkhaan terug Twee miljoen extra voor aanpak lawaai treinen WCT Oorlogsveteranen koesteren contact Dronken naaktloper bestraft met boete Open dag Majoraat Bewoner betrapt insluiper in huis Waterland Neeltje Jans maakt haast met nieuwbouw Werkstraf voor veroorzaker van ernstig ongeluk Rijontzegging en boete voor drankrijder Open dag van 't Allergaartje Bijeenkomsten Computer Club Studenten van Zeevaartschool doen mee aan Havendagen Wethouder G. Burger plaatste gisteren de haan terug op de gerestaureerde torenspits van de Nederlandse hervormde kerk in Kapelle. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat KAPELLE - De torenspits van de Nederlandse hervormde kerk in Kapelle is gisteren in ere hersteld. Wethouder G. Burger, onder meer van ruim telijke ordening en gebouwen, zette gistermiddag de haan te rug op de spits en daarmee is het bovenste deel van de toren volledig gerenoveerd. De 65 meter hoge torenspits is de enige middeleeuwse toren met een gemetselde spits in Zeeland. Hij is, vanuit cul tuurhistorisch oogpunt, be wust in oude stijl hersteld. Burger: „Het is een soort ba ken voor Kapelle." De achtkantige spits was - net als de rest van de kerk - hard toe aan een renovatie. Hij liet water door en het metselwerk moest worden hersteld. Om de spits in een zo origineel moge lijke staat te houden moest er een behandeling met zogehe ten mortelinjecties worden toegepast. Dat materiaal zorgt voor de opvulling van de ruim tes die tussen het buiten- en binnenwerk waren ontstaan. De haan die door de wethou der op de kerktoren werd gezet is, net als de bol eronder, ver guld met twee lagen bladgoud. Gemeenteschilder K. Hoebeke verzorgde dat ambachtelijke werk; hij vergulde de haan en de bol ook al in 1974. De kerk werd in de j aren vijftig voor het laatst volledig geres taureerd. Volgens de stelregel moet dat werk één keer in de veertig a vijftig jaar gebeuren. Als alles goed is moet de kerk er na de huidige werkzaamhe den er weer een kleine halve eeuw tegenaan kunnen. Met het herstel van de toren spits worden de bovenste zes lagen steigers verwijderd. Vanaf nu zullen er wekelijks één of meer lagen verdwijnen, al naar gelang de restauratie van de toren vordert. In april 2003 moet de kerk in zijn ge heel zijn gerenoveerd. door Ben Jansen VLISSINGEN - De provincie en havenschap Zeeland Seaports trekken elk één miljoen euro uit voor eventuele aanvullende maatregelen tegen geluidsover last door goederentreinen in Goes, Kapelle en Reimerswaal. Deze bijdragen komen bovenop de 5,5 miljoen euro die het mi nisterie van Verkeer en Water staat al heeft gereserveerd voor dit doel. In de drie gemeenten bestaat bezorgdheid over de toename van het goederenver voer per spoor door de mogelij ke aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het havenschap garandeert bo vendien een tijdige uitvoering van de maatregelen die het Rijk zal bekostigen. Deze waarborg houdt in dat voor het geval de fi nanciële planning van Verkeer en Waterstaat vertraging op loopt, Zeeland Seaports het geld zal voorschieten. Op die manier valt te voorkomen dat dat voorzieningen om geluid te weren en trillingen te beperken nog niet gereed zijn voordat de eerste containertrein vanaf de containerterminal vertrekt. Reimerswaal heeft eind juli me de namens de andere twee ge meenten aangedrongen op in zicht in aard en bekostiging van de maatregelen vóór een besluit valt over de aanleg van de WCT. Op verzoek van het dagelijks provinciebestuur heeft Verkeer en Waterstaat bevestigd dat 5,5 miljoen euro opzij is gezet voor geluidwerende maatregelen in Goes, Kapelle en Reimerswaal. In deze laatste gemeente gaat het vooral om Krabbendijke en Stationsbuurt. Bielzen Welke maatregelen moeten worden getroffen en op welke plaats, is nog niet duidelijk. Ver wacht wordt dat daar februari volgend jaar meer kijk op is. Naast de plaatsing van geluid- schermen wordt ook gekeken naar bijvoorbeeld vervanging van houten bielzen door beton nen dwarsliggers. De gemeen ten dienen uiteindelijk toestem ming te verlenen voor dergelijke aanpassingen. Het ministerie acht het bedrag van 5,5 miljoen euro voldoende om wettelijke normen op het ge bied van geluidshinder niet te overschrijden. Mocht dat vol gens de gemeenten niet genoeg zijn, dan willen provincie en ha venschap elk één miljoen euro bijleggen voor extra maatrege len. Naar het oordeel van het dage lijks provinciebestuur geven het antwoord van Verkeer en Wa terstaat en de garantstelling door Zeeland Seaports voldoen de zekerheid over de beschik baarheid van geld en de tijdige uitvoering van geluidwerende maatregelen langs het bestaan de spoor. Dit standpunt in giste ren vastgesteld. Vandaag moet het dagelijks bestuur van het havenschap de garantstelling nog goedkeuren. VLISSINGEN- De Stichting Majoraat voor 5 5-plussers houdt zaterdag 21 september een open dag in de Campus de Ruyter aan de Van Hogendorp- weg in Vlissingen. Van 10.30 tot 16.00 uur vinden er demonstra ties plaats en bezoekers kunnen deelnemen aan activiteiten als klaverjassen, line dance, bridgen en seniorengym. VLISSINGEN - Een bewoner van een woning aan Westerzicht in Vlissingen heeft gistermid dag rond half twee een insluiper in huis betrapt. Bij de confron tatie hing de onbekende man een smoesj e op en ging er ver-vol gens op een zwarte herenfiets vandoor. Ondertussen had hij wel kans gezien een portemonnee met daarin een tiental euro's en di verse pasjes te stelen. woensdag 4 september 2002 door Marcel Modde NEELTJE JANS - Directeur A. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans wil uiterlijk in no vember beginnen met de nieuw bouw van het Deltapaviljoen. Hij rekent daarbij op de nodige medewerking van de betrokken overheidsinstanties, waar het gaat om een vlotte afhandeling van de vergunningen. Van het vorige maand door brand verwoeste entreegebouw, is niets meer te zien. Alleen hek- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans veroordeelde gisteren een 52-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad wegens schuld aan een verkeersongeval tot 120 uur werkstraf en zes maanden rijontzegging, waar van de helft voorwaardelijk. De Middelburger gaf 18 septem ber vorig j aar in Borsele met zijn auto op de kruising Kruipuitse- dijk-Dierikweg geen voorrang aan een andere auto. De be stuurster van die auto hield aan de botsing vier breuken in het jukbeen en blijvende littekens in haar gezicht over. De verdachte zei stapvoets de kruising te zijn opgereden. Die visie werd tegengesproken door een getuige en het slachtoffer. Zij verklaarden dat de man met onverminderde snelheid de kruising was opgereden. Het be wijs hiervoor haalde officier van justitie R. Rammeloo ook uit de foto's die na het ongeval waren genomen. „Men kan aan de stand van de auto's opmaken dat u de krui sing heeft genegeerd. Dit ver keersgedrag noemen we aan merkelijk onvoorzichtig", aldus de officier. Ook de politierechter vond dat het stapvoets rijden niet strookte met de gevolgen van de botsing. ken markeren nog de plek van het voormalige paviljoen, be doeld om verdwaalde bezoekers uit de 'bouwput' te houden. Van de Hoef heeft volgende week een gesprek met de welstandscom missie van Veex-e, om te peilen of de schetsplannen voor het nieu we complex enigszins stroken met de opvattingen uit die hoek. Volgens de directeur gaat het ontwerp uit van het gemeente lijk beeldkwaliteitskader en het geldende bestemmingsplan, zo dat ook de provincie en Rijks waterstaat niet al te veel moeite met de vervanging zouden moe ten hebben. De nieuwbouw wordt groter dan het afgebrande pand. Van de Hoef noemt het 'een ambiti eus gebouw'. De extra ruimte is bedoeld voor exposities rond de prehistorie, het waterbeleid van de 21ste eeuw en de deltawer ken. Ook wil Van de Hoef in het complex de kantoorfuncties bundelen en moet er - naast de zelfbediening - een volwaardig restaurant komen. De investe ringskosten woi-den geschat op vier- tot vijf miljoen euro. De helft daarvan komt voor reke ning van de verzekeringsmaat schappij aldus Van de Hoef. Het andere deel moet Wateiiand zelf ophoesten. Aanvankelijk stond de vernieu wing van de entree op z'n vroegst in 2005 gepland. Daar bij ging het om een ingrijpende verbouwing. De totale uitvoe ring van het tien jaar omvatten de moderniseringsplan van Wa terland Neeltje Jans blijft even wel intact, zegt Van de Hoef. In november wordt begonnen met de bouw van de elf meter hoge waterglijbaan. Het jaar daarop begint de realisatie van het aquariumgebouw (zeehuis), ge volgd door de aanleg van afwis selend hoge en lage duinen, die andere nieuwe en bestaande ge bouwen in het park moeten gaan bedekken. Het 'masterplan' moet nog wor den goedgekeurd door gemeen te, provincie en Rijkswater staat. De eerste verkennende gesprekken zijn recent begon nen en stemmen volgens Van de Hoef 'optimistisch'. door Marqritta van den Berge NIEUWE-TONGE - Hoewel de groep van oud-militairen steeds verder slinkt, zijn er nog steeds ruim driehonderd oorlogsvrij willigers die jaarlijks bijeenko men om hun ervaringen in de periode 1940-1946 uit te wisse len. Voorzitter L. van Alphen van de Stichting Reüniecomité Engeland-Schotland uit Nieu- we-Tonge verheugt zich al op het weerzien dat op donderdag 7 november in de manschap- penkantine vandeBernhardka- zerne in Amersfoort wordt ge houden. Voorheen werden de, over het algemeen mannelijke, deelne mers met militair vervoer naar de locatie voor de jaarlijkse ont moeting gebracht. „Dat deden MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 56-jari- ge man uit Vlissingen voor dronken rijden negen maanden rijontzegging, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en duizend euro boete opgelegd. De Vlissinger was 6 januari dit jaar in Domburg over twee vluchtheuvels gereden en tegen een vei'keerszuil tot stilstand gekomen. Uit de bloedproef volgde een score van 1,76 milli- gram, drieënhalf keer de limiet. De Vlissinger was naar een feest geweest in Domburg en wilde zijn roes in de auto op een par keerplaats uitslapen. Hij had echter niet voldoende euro's bij zich voor de parkeermeter. De man besloot daarop van het par keerterrein weg te ï'ij den omzijn auto op een B-weg neer te zet ten, maar dat pakte verkeerd uit. De Vlissinger was nog nooit eer der met justitie in aanraking ge weest. Dat sprak in zijn voor deel. De officier van justitie nam in zijn eis van negen maanden rijontzegging, waaraan drie maanden voorwaardelijk, en 850 eui'o boete de aanrijding mee. „Dit is verkeersgevaarlijk gedrag", zei hij. Voor de politie rechter gold het als een mei dent Hij koos voor een kortere rijont zegging, maar een hogere boete. ze toen nog voor die ouwe knar ren. Nu moeten ze op eigen gele genheid komen", zegt Van Al phen. Volgens traditie wordt de reünie meestal in het najaar ge houden. De terroristische aan slagen op 11 september vorig jaar en de gebeurtenissen daar rondom waren aanleiding de re ünie te annuleren. Om veilig heidsredenen was er toen geen toegang tot de kazerne. Dit jaar is de kazerne weer geopend voor bezoekers. Ook uit Zeeland worden reünisten verwacht, on der meer uit Goes en Middel burg. De deelnemers hechten veel waarde aan de landelijke bijeenkomst. Van Alphen: „In de loop der tijd hebben velen duurzame contacten opge bouwd. Kameraadschap en saamhorigheid staan centraal. Na al die jaren is het waardevol om nog eens over de schouder te blikken. Veel van de oud-ge- dienden werden destijds na deelname in een opleidings kamp gestationeerd in Enge land. Daarna kon je inschepen naar de Gordel van Smaragd. Veel militaire locaties zijn ech ter niet te traceren. De gedachte van 'dit nooit meer' is wat ons samenbond." De groep deelnemers aan de re- unie bestaat uit oorlogsvrijwil ligers zich na de bevrijding van zuidelijk Nederland hebben aangemeld voor krijgsdienst en later ook bij de bevrijding van de rest van Nederland. „Onze bedoeling is zoveel mogelijk mensen te bereiken, aanmeldin gen zijn dus nog steeds wel kom", aldus de voorzitter van het landelijk comité Engeland- Schotland. OOST-SOUBURG - Creativi teitscentrum 't Allergaartje in Oost-Souburg houdt op zater dag 7 september een open dag. Van 10.00 tot 16.00 uur zien be zoekers wat er dit seizoen te doen is. Geïnteresseerden kunnen zich inschrijven voor verschillende cursussen, zoals pergamano, kaarten maken en lood decore ren. Er zijn diverse workshops en demonstraties van de nieuw ste materialen. In een aantal kraampjes tonen hobbyisten hun kunnen met het maken van onder meer sieraden, poppen- kleertjes en kaarten. Een nep-president Bush als uiting van anti-Amerikaans protest bij de 'JohannesBrug' op de Dam te Amsterdam. foto Marcel Antonisse/ANP door Rinus Antonisse JOHANNESBURG - Verontrustend en stui tend. Zo omschrijft de Zeeuwse commissa ris van de koningin W. van Gelder de opstel ling van de Verenigde Staten tijdens de VN- milieuconferentie in Johannesburg. „De houding van de VS roept herinneringen op aan de jaren zestig, toen er boeken versche nen over de Ugly Americans." Van Gelder, namens het Comité van de Re gio's van de Europese Unie op de milieutop aanwezig, vindt de opstelling van de Ameri kanen 'ontzettend jammer'. Hij mag graag herinneren aan de Four Freedoms die presi dent Roosevelt in 1941 formuleerde. „De huidige president van de VS heeft daar ken nelijk nog nooit van gehoord." Mede door de Amerikaanse stellingname is er volgens de commissaris een mager ak koord bereikt over het gebruik van duurza me energie (als zon en wind). Schone energie moet woi-den bevorderd, is de zeer algemene uitspraak van de conferentie, zonder daar duidelijke doelen aan te verbinden. Van Gelder tekent erbij aan dat niet alleen de Amerikanen dwars lagen, maar ook de (Arabische) OPEC-landen. „Die willen ge woon olie blijven leveren." De commissaris is in zijn nopjes over de wij ze waarop de Europese Unie zich tijdens de conferentie manifesteert. „Inhoudelijk loopt het goed, ook de onderlinge afstem ming is in orde.Van Gelder constateert wel dat de wereldhandel op de conferentie een erg dominante rol speelt en Europa heeft daarbij geen schone handen. „Het is niet te ontkennen dat de EU een moeizame rolver- vult. Bijvoorbeeld het dumpen van suiker in Afrika - daar kweken we niet veel goodwill mee." Hij vindt dat de externe presentatie van de EU wat minder is. „Bij voorstellen over wa ter en gezondheid duurde het ontzettend lang voordat de ontwikkelingslanden - waar we het toch voor doen - hun steun ga ven. Vóór 2015 moet de grote groep mensen die niet beschikt over goed drinkwater ge halveerd zijn, en de EU stelt daar veel geld voor beschikbaar. Het heeft ons verrast dat de ontwikkelingslanden het daar moeilijk mee hebben. Waarom wordt niet helemaal duidelijk gemaakt. Wellicht willen ze zelf hun prioriteiten stellen." De milieutop wordt vandaag afgesloten. Van Gelder is dan al op weg naar huis; zijn werk zit er op. Hij erkent dat de totale ï'esul- taten van de conferentie beter kunnen. „Ik had graag meer gewildmaar er is toch voor uitgang geboekt. Europa heeft zich heel sterk gemaakt voor een duurzamer beleid. Jammer genoeg ontbrak het op dat punt de steun van Amerika. Op het gebied van mi lieu waren de ontwikkelingslanden nogal wat terughoudend. Dat er ook een sociale paragraaf nodig is, vonden ze moeilijk te ac cepteren." De commissaris looft de rol die de speciale VN-gezant Jan Pronk speelde en ook is hij zeer te spi'eken over het optreden van prins Willem Alexander, die volgens hem een pri ma verhaal hield over omgaan met water. Naast de eigenlijke conferentie werden door tal van organisaties bijeenkomsten ge houdenVoor een waarnemer nauwelijks bij te hoxxden. Van Gelder: „Je loopt alleen maar dingen te missen. Dat is wel jammer." door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Zierikzee is giste ren in Middelburg wegens open bare dronkenschap en het ple gen van verzet tegenover de politie veroordeeld tot honderd euro boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. Politierechter J. Hopmans acht te bewezen dat de politie 10 juni dit jaar de dronken man naakt op de openbare weg zag lopen. Pogingen om hem zijn huis in te krijgen, mislukten. Toen men besloot de Zierikzeeë- naar mee te nemen naar het po litiebureau verzette hij zich bij zijn aanhouding. De man gaf toe twee flessen wijn te hebben ge dronken, maar volgens de ver dachte had de politie dit aan toonbaar moeten maken met een bloedproef. „Dat hoeft hele maal niet, want de openbare dronkenschap stond vast. Voor die twee flessen wijn is geen bloedtest nodig", merkte de po litierechter op. Ook had de ver dachte een heldere mening over het uittrekken van zijn kleding. „Ieder mens is naakt geboren", zei hij. Incident De achtergrond van het incident zat veel dieper en vloeit voort uit problemen met zijn bui'en. De Zierikzeeënaar vond dat de po litie niets had gedaan met zijn klachten over vernielingen van buitenspiegels van zijn auto en VLISSINGEN - De Zeeuwse af deling van de Hobby Computer Club (HCC) is weer begonnen met haar maandelijkse bijeen komsten in vier steden. De eerstvolgende bijeenkomst vindt plaats op 12 september in het Schelpenhoekje in Terneu- zen. Daarna komt de club samen op 16 september in Wijkcentrum Open Hof in Vlissingen en tot slot woi'dt op 24 september een avond georganiseerd in het Multi Functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. De bijeen komsten beginnen om 20.00 uur, maar de zalen zijn vanaf 19.30 uur open voor het opstel len van meegebrachte appara tuur. brommer. Volgens hem hadden de buren de spiegels afgebro ken. Hij belde die bewuste avond aan bij zijn buren, maar ze deden de deur niet open. „U meende dat de politie niet goed optrad. Het werd u die avond kennelijk te veel. U wilde niet weg, waardoor de situatie is geëscaleerd", stelde officier van justitie R. Rammeloo vast. Hij eiste een boete van 450 euro. De verdachte erkende geageerd te hebben tegen de politie. Hij werd overgebi-acht naar de Mid delburgse gevangenis Torentij d. „Ik ben platgespoten en geboeid in een cel opgesloten." De poli tierechter had het laatste woord. „Ja, het is geen pretje om in de gevangenis te moeten zit ten, maar als u had geluisterd was dit niet nodig geweest. VLISSINGEN - Eerstejaars studenten van het ROC Zeeland in Vlissingen zijn uitgenodigd om vrijdag mee te doen aan een verfwedstrijd tijdens de We reldhavendagen in Rotterdam, De Zeeuwse studenten van de opleidingen Maritiem Officier en Manager Haven, Vervoer en Logistiek gaan de strijd aan met leerlingen van drie andere Zee vaartscholen. Onder het motto 'Zeebenen Ge zocht' zullen groepen studenten schilderijen maken, die daarna aan de buitenkant van het re ders- en zeevaartscholenpavil joen aan de Parkkade worden opgehangen. Een jury van drie vertegenwoordigers van rede rijen beoordeelt de schilderijen. Het mooiste doek wordt be loond met een prijs. De wedstrijd is georganiseerd om de opleidingen aan cle Zee vaartschool onder de aandacht te brengen, 's Middags kunnen de studenten demonstraties van onder meer sleepdiensten bij wonen, een rondvaart maken en schepen bezichtigen. De 25e Wereldhavendagen vin den plaats van 6 tot en met 8 september met als thema 'Inno vatie, toen en nu'. Bezoekers zien hoe de maritieme wereld en de Rotterdamse haven zich in de loop der jaren hebben ontwik keld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14