Fietsers klagen over hellingbaan PZC PZC Groepje gekken verpest het voor de rest Jan Stins Speuren in posthistorie levert goud op 13 Vijftig Vlissingse kiezers krijgen vip-behandeling SGP Middelburg wil dat college problemen in Stationsgebied aanpakt jfatoltózpmt? i Hagenpreek in Oostkapelle Werk aan glooiing boulevard Loskade tijdelijk afgesloten Fietsendief aangehouden Dronken bromfietser bestraft Boete voor beledigen agent Duur mandje uien Leefbaar Middelburg wil opheldering over aanbesteding projecten Zllf 2002 agenda woensdag 4 september 2002 VLISSINGEN - Het contact tussen Vlissingers en de ge meenteraad kan verbeteren door burgers een vip-behande ling te geven. De Vlissingse poli tieke partijen hebben dit plan ontwikkeld. De vip-behande ling komt voort uit het Public Relationsplan waarvoor het CDA zich in juni van dit jaar sterk maakte. Het idee is om voor elke raads vergadering vijftig kiesgerech tigden uit te nodigen. Het is een willekeurige selectie. Vlissin gers kunnen ook zelf aangeven in aanmerking te willen komen voor een vip-behandeling door een bon in de Blauw Geruite Kiel in de Faam/Vlissinger in te vullen. De gemeenteraadsvergaderin gen worden elke laatste donder dag van de maand gehouden. vanaf half acht. De deelnemers worden verwacht tussen kwart voor zeven en zeven uur. Enkele raadsleden geven inzicht in het reilen en zeilen van de gemeen teraad en zij leggen de raads- agenda van de avond uit. Voor de gasten zijn plaatsen op de publieke tribune gereser veerd. Na afloop wordt de vergadering nabesproken. De eerstkomende raadsvergadering is op 26 sep tember. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Veel fietsers hebben moeite met de helling- baan van de nieuwe fietstunnel langs het Kanaal door Walche ren in Middelburg. Dat stelt de SGP-fractie in een aantal schriftelijke vragen. Vooral ou deren. fietsers met een slechte conditie, een fiets zonder ver snelling of met kinderen vinden de helling van de tunnel te steil. De SGP schrijft dat zij herhaal delijk klachten krijgt van fiet sers. De fractie vindt dat er ge keken moet worden of het niet mogelijk is om de helling com fortabeler te maken. „De tunnel is juist bedoeld als ontsluiting voor de barrière die het spoor vormt. De tunnel zelf mag dan niet als een barrière gezien wor den, maar het moet een goede en veilige doorgang zijn die het centrum met zuid verbindt. De gemeente Middelburg er kent dat de ruimte voor de hel lingbaan beperkt is, maar de tunnel voldoet aan de normen die daarvoor gelden. De helling ligt volgens de fractie op de grens van de norm. „Toch vin den we dat er onderscheid is tus sen wat volgens de voorschrif ten technisch is toegestaan en wat de gebruiker ervaart. Door de raad is voor aanleg van de fietstunnel nadrukkelijk ge vraagd of de helling niet te steil Advertentie REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.ni INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zou worden. Het college heeft toen verzekerd dat dat beslist niet het geval zou worden." Vol gens de SGP is nu het moment aangebroken om het probleem van de te steile helling aan te pakken, omdat er nog volop ge werkt wordt in het Stationsge bied. De fractie maakt zich ook zorgen over de verkeersveilig heid van fietsers in het Stations gebied. De verkeerslichten wer ken bijna nooit en als ze werken is sprake van forse stagnatie van het verkeer. „Fietsers laveren dan kris, kras overal doorheen. Ook het vele bouwverkeer en met name de grote tractoren met aanhanger vormen een gevaar voor de fietser. De kans dat een fietser onder de enorme, onbe veiligde wielen komt is levens groot aanwezig." De SGP wil weten of het college het pro bleem van de steile helling er kent en of B en W van plan zijn na te denken over verbeterin gen, De fractie vraagt ook of de gemeente maatregelen heeft ge nomen om de veiligheid voor fietsers te verbeteren. „Is het college bereid om tijdens de bouwperiode al het fietsverkeer over de Segeerssingel te leiden en niet over de Kanaalweg?" Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke Tel. (0113) 572518 fax 572141 OOSTKAPELLE - De Zuidelij ke Land- en Tuinbouworgani satie houdt in samenwerking inet de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde kerk in Oost kapelle zondag 15 september een hagenpreek in Oostkapelle. Een hagenpreek was een preek in het open veld ten tijde van de vervolging van protestanten in de eerste tijd van de hervor ming. Hagenpreken werden vaak gehouden in de buurt van boerderijen. In deze tijd is het een openluchtprediking met een bijzonder karakter op een boer derij, waar jong en oud welkom zijn. Bij de familie Jobse-Mal- jaars van Klein Rijnsburg aan de Noordweg 60 in Oostkapelle is dit jaar een terrein tussen de hagen gevonden om alle gasten een plaats te bieden. De hagenpreek, waarin de dia loog tussen landbouw en burger centraal staat, heeft het thema 'Werken aan voedsel'. De preek wordt geleid door Peter Geene en begint om 14.00 uur. Muzika le medewerking wordt verleend door het jongerenkoor en combo Nova Melodica uit Kloetinge. Na afloop bestaat er gelegen heid tot napraten. Voor zijn naspeuringen in de historie van de post kreeg M. Hogerheide op de internationale postzegelbeurs een gouden medaille. door Marqritta van den Berge ZIERIKZEE - Speuren en spitten in de posthistorie. Dat is iets wat filatelist M. Hogerheide uit Zierikzee graag doet én met resultaat. Gisteren kreeg hij een gou den medaille op de internationale post zegelbeurs in de Rai in Amsterdam voor zijn speurwerk in de posthistorie van zijn woonplaats. „Het is een bekroning op ja renlange research. Het is voor mij net topsport, je gaat voor goud." Hogerheide, de oprichter van ijssalon Capri in Zierikzee, noemt zichzelf een eenvoudige ijscoman. Maar dan wel één met engelengeduld en een gerichte speurneus. Na jarenlange strooptochten over veilingen is hij in het bezit van een mooie postgeschiedkundige collectie, bestaande uit eeuwenoude brieven die de ontwikkeling van de post in verschillen de tijden laten zien. Een postzegelverza melaar kan men Hogerheide niet noe men. Dat doet tekort aan zijn hobby. „Het is veel meer dan postzegels verza melen. Je verdiept je in de posthistorie." Trots haalt Hogerheide een kopie tevoor schijn van een van zijn brieven. „Deze brief van rond 1840 maakte de gang van Batavia naar Marseille. Opmerkelijk is dat er een stempel van Zierikzee op staat. Omdat er geen schip rechtstreeks naar de plaats van bestemming voer, kwam deze brief hier terecht om weer doorverkocht te worden. Dat kostte in die tijd een dub beltje. Bij het doorverkopen veranderde de munteenheid onderweg. Dan werd er nog al eens een rekenfout je gemaakt, waardoor de ontvanger meer moest beta len. Het intrigeert me om de ontwikke ling van de post te traceren, zeker in dit watergebied." Vertrektekens De 73-jarige verzamelaar verdiept zich ook in brieven uit een tijd dat er zelfs nog geen postzegels bestonden. „Een zender werkte met geschreven vertrektekens en later met stempels. Met de komst van de postzegel was er een ommekeer in de nor male gang van verzending en betaalwij ze. Niet de ontvanger betaalde, maar de zender." De eerste drie postzegels ver foto PieterHonhoff schenen in 1852, dit jaar precies 150 jaar geleden. De internationale postzegel- beurs in Amsterdam is dus tegelijkertijd een viering. Hogerheide is naar eigen zeggen chauvinistich ingesteld waar het Zierikzee betreft. „Ik heb van de juiy te horen gekregen dat mijn interessegebied te klein is. Wanneer ik mijn onderzoek over heel Zeeland zou uitspreiden, zou de kans groter zijn dat ik meer materiaal te pakken kreeg. Mijn collega in Middelburg (die op een van de vorige tentoonstellingen al goud won) is daarom al veel verder, maar dat weer houdt mij er niet van mij alleen te con centreren op Zierikzee. Ik ben Zeeuw, maar in de eerste plaats Zierik- zeeënaar." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse 17-jarige Paul houdt van zijn brommer, een schakelbrom mer. Hij geeft af en toe ook flink gas. „Maar dat doe ik niet op de Vlissingse boulevards. Mijn vrienden ook niet. Daar om vind ik het zo vervelend dat er nu actie wordt gevoerd tegen brommers, scooters en motor rijders op de boulevards. Het is een klein groepje dat als gek ken rijdt en geluidsoverlast maakt. Zij verpesten het voor de normale rijders." Boulevardbewoner L. van Heulen is initiatiefnemer van de handtekeningen- en brie- venactie tegen de geluidsover last van scooters, brommers en motoren. Hij heeft deze week ruim 300 reacties aan de Vlis singse burgemeester A. van Dok-van Weele aangeboden. Het voorstel is om deze twee- wielers van de boulevard te weren. Paul en zijn vrienden vinden het een slecht idee. Er moet ge woon streng door de politie worden gecontroleerd, vinden ze. „Daar hoort niet bij datelke brommer wordt aangehouden en dat die direct op de roller- bank wordt gezet om te kijken of de brommer is opgevoerd. Als je keurig dertig rijdt op de boulevard veroorzaak je geen geluidsoverlast en doe je dus niets verkeerd." Boetes doen pijn, zegt Paul. Paul is een van de jongens die regelmatig over de Vlissingse boulevard rijdt: „Je moet daar gas geven waar het kan. Dat is dus niet hier op de boulevard." foto Lex de Meester Twee jongens reden laatst op de brommer tegen het verkeer in. „Ze werden gepakt en kre gen een boete. Dat laten ze nu wel uit hun hoofd." Op mooie zomeravonden scheuren er bij het standbeeld van Michiel de Ruyter soms jongens op scooters hard naar beneden. „Als die vallen, val len ze echt hardWe zeggen dan weieens tegen elkaar: ze zou den eens op hun platte bek moeten gaan. Dan leren ze het wel af. Je moet gas geven als je in bijvoorbeeld Vlissingen- Oost bent. Daar zijn weinig an dere mensen en weggebrui kers." Hij zegt dat een van zijn vorige brommers 'echt hard kon lij den'. Een Aprillia, een Itali aans merk. Die haalde honderd kilometer per uur. „Die brom mertjes worden voor de Neder landse markt begrensd. Het enige wat je hoeft te doen, is een ring weghalen. Dat is niet moeilijk. Als je dat aan de win kelier vraagt waar je die brom mer koopt, doet die dat voor je." De brommers zijn 'inge richt op snel rijden'. „Bij ze ventig lopen sommige pas goed. Als je brommer zeventig kan rijden, rij je toch geen der tig op open stukken waar dat kan." Maar als het verboden is volgens de wet om te rij den met een opgevoerde brommer? „In Italië mag je er toch ook op rij den." Zijn ouders, denkt hij, weten dat hij voorzichtig rijdt. „Ik ben niet roekeloos.Weife lend: „Ik denk dat ze zich geen zorgen maken." Over de actie van de boule vardbewoners wordt 'onder brommerrijders wisselend ge dacht'. De een zegt: moeten ze maar niet op de boulevard wo nen. Daar kun je verkeer voor de deur verwachten, want ie dereen wil van het water en de boten genieten. Een ander zegt dat de automobilisten te zacht rijden. Die moet je wel inhalen. „Maar dat zeggen alleen de stoere rijders", zegt Paul „We moeten de boulevardbe woners minder reden om te klagen geven. Brommerrijders moeten rustig rijden want het is er te druk; er kan zo een kind oversteken en het geluid weer kaatst tegen de bebouwing. Misschien dat de bewoners dan ook minder snel klagen. Ze klagen wel vaak. Eerst over de skeeleraars en skaters, daarna was er te veel muziek en de strandcross vinden ze ook niks. Het draait toch ook om de tole rantie van de mensen." VLISSINGEN - De glooiing van de Boulevard de Ruyter in Vlissingen wordt over een lengte van achthonderd meter ver sterkt. Rijkswaterstaat Zeeland verbetert de asfaltlaag en de natuursteenblokken Door de werkzaamheden is de glooiing tot en met november afgesloten voor wandelaars, fietsers en overige recreanten De waterkering bestaat uit een dijk en een keermuur. De dijk moet de overslag van water over de muur beperken en de sta biliteit van de keermuur garanderen. De bekleding, waarmee asfalt en natuursteenblokken worden bedoeld, moet sterk ge noeg zijn om een superstorm te weren. Deze stormen komen gemiddeld eens in dé 4000 jaar voor. Er wordt een nieuwe laag asfalt aangebracht en het natuur steen wordt verzwaard met een laag stortsteen. In totaal wor den zo'n 7000 ton waterbouwasfaltbeton en ongeveer 10.000 ton stortsteen aangebracht. De kosten bedragen ruim 1,5 mil joen euro. MIDDELBURG - Het stuk Loskade tussen de Stationsstraat en de Goese Korenmarkt in Middelburg is vanaf maandag 9 september afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers. De Loskade wordt langs dit stuk versmald en het plein van het oude busstation wordt opnieuw bestraat. De werkzaamheden duren tien weken. Om het tweede deel van de Loskade bereikbaar te houden, is de Goese Korenmarkt in deze periode in beide richtingen open. MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag op de Buiten- hovelaan in Middelburg een 24-jarige man uit die plaats aan gehouden voor fietsendiefstal. De man reed op een gestolen damesfiets. Tegen de politie vertelde hij dat hij het rijwiel had gestolen uit de Beddewijkstraat. De man heeft een dagvaar ding gekregen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 21-jarige man uit Westkapelle voor dranken rij den op een bromfiets veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 400 euro boete. De bromfietser werd 25 juni dit jaar in Westkapelle betrapt met 820 microgram, bijna vier keer zoveel als toegestaan. De verdachte had verklaard bier en wodka te hebben gedron ken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 37-jarige inwoner van "Wissingen voor het beledigen van een politieman veroordeeld tot 200 euro boete. De Vlis- singer had 20 april dit jaar in zijn woonplaats 'fuck you' tegen de agent geroepen, omdat hij vond dat hij te hardhandig werd aangepakt. RENESSE - Twee mannen uit Duitsland werden gisteroch tend aan de Lagezoom in Renesse betrapt op het rapen van ui en van een vol uienland. Dat werd een duur mandje vol, want beide mannen kregen ieder een boete van 115 euro. functies vervullen, waardoor zij bij wijze van spreken een vaste partner van aannemers en leve ranciers worden. Leefbaar Mid delburg vraagt het college of ook in Middelburg ambtenaren jarenlang op één en dezelfde plek werken. Als dat het geval is, dan zouden B en W een beleid moeten ontwikkelen waarbij ambtenaren na bijvoorbeeld drie of vijf jaar naar andere functies kunnen doorstromen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg wil weten hoe de grote projecten van de laatste tien jaar zijn aanbesteed. Ook vraagt de fractie of het in Mid delburg al eens is voorgekomen dat de laagste offerte de ramin gen van het ambtelijk apparaat overtrof. Op dit moment vindt in Den Haag de parlementaire enquête plaats naar de bouwfraude. Uit de verhoren is al duidelijk ge worden dat bouwondernemin gen op grote schaal prijsafspra ken maken. De bedrijven ontkennen dat die leiden tot ho gere prijzen. Ook de rol van de overheid komt in de parlemen taire enquête nog aan bod. Leefbaar Middelburg stelt dat in de gemeente een aantal grote projecten is ontwikkeld, aanbe steed en gerealiseerd. De fractie vraagt het college of het ge- meenbestuur beschikt over een - bij voorbeeld in een nota vast gelegd - aanbestedingsbeleid. „Zo niet, overweegt het college een dergelijke beleidsnota te ontwikkelen?" Uit de verhoren van de enquête commissie is gebleken dat bij sommige overheden ambtena ren te lang op één functie blijven zitten. Dat leidt in sommige ge vallen tot bijzondere relaties met aannemers en installatiebe drijven. Ambtenaren spelen in formatie door en krijgen daar voor in ruil wel eens een reisje aangeboden. Leefbaar Middel burg gaat ervan uit dat bij de ge meente integere ambtenaren werken, maar wil toch weten of het college het met de fractie eens is dat het ongewenst is dat ambtenaren in lengte van jaren Advertentie festivalhart Abdij Middelburg DRAAIORGELCONCERT voorkinderen 7+ wo 4 sept 15u00 gratis Nieuwe Kerk zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomertestival.nl STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke. 9.00-12.00 uur: Tossen. MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreek uur; Plein Bloemenlaan, 14.00-17.00 uur: Sport- en spelactiviteiten; Café Groen Licht, 21.00 uur: De Lester ButlerTrïbute Band; Advertentie Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Damplein 7, Middelburg, 0118-636635 lid restauratorenvereniging VeRes Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13