Walcherse tandartsen zitten vol Nog een borrel en dan ben ik weg 11 Twee caravans door brand verwoest Graafwerk Borssele stilgelegd na melding vliegtuigbommen GS berispen gemeente wegens alternatieve plek Blpf-concert Klantenstop bij bijna alle praktijken in Vlissingen, Middelburg en Veere Politierechter stuurt roekeloze chauffeur naar hogere rechter Boete voor mishandeling op kermis COUPURE zeeuwse almanak Auto WALCHEREN woensdag 4 september 2002 door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - Bijna alle tandartsen op Walcheren heb ben een klantenstop ingesteld. Drie tandartsen hebben nog wat ruimte over. Maar zij willen niet als overloop van alle andere tandartsen dienen, want dan zitten ook zij binnen de kortste keren vol. Het tekort aan tandartsen is een landelijk probleem. „Op Wal cheren kunnen we het met hard doorwerken nog net redden", zegt tandarts N. Kootstra uit Arnemuiden. „De klanten moe ten alleen geduld hebben als er spoedgevallen tussen komen. We hopen dat ze daar begrip voor hebben.Kootstra is secre taris is van de Tandartsenkring Walcheren en is aangesloten bij de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde. Deze week vroeg hij tij dens de vergadering van de wijktafel Arnemuiden aan dacht voor het nijpende tekort aan tandartsen. „Op 1 januari 2000 heb ik zelf een klantenstop ingesteld. Men sen van buiten Arnemuiden die zich hier vestigen, neem ik niet meer aan." Kootstra schat grof weg dat hij aan enkele tientallen mensen per jaar 'nee' moet ver kopen. „We proberen het wel uit te leggen en we verwijzen ze door naar tandartsen in Vlissin gen en Middelburg die mis schien nog wel plaats hebben. Van de 41 of 42 tandartsen op Walcheren, hebben er 38 of 39 een klantenstop ingesteld. We kunnen het niet maken dat een klant die wij afwijzen, nog veer tig keer wordt afgewezen. Daarom helpen we ze bij het vinden van een andere tand arts." In de praktijk in Arnemuiden geldt een wachttijd van zes tot acht weken voor een controle of een niet-spoedeisende ingreep. „Mijn klantenbestand is net als veel andere praktijken op Wal cheren, twee keer zo groot als de landelijke norm. Ook de ope- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans zag zich gisteren genood zaakt de strafzaak tegen een 20- jarige inwoner van Sint-Anna- land door te verwijzen naar de meervoudige strafkamer. Hop mans stelde vast dat de ver dachte zeer roekeloos heeft ge reden, waardoor hij een ernstig verkeersongeval veroorzaakte. Het verwijt was naar zijn me ning te ernstig om met een straf van de politierechter af te doen. „De maximumstraf die ik kan opleggen zou volgens mij geen recht doen aan de zaak", moti veerde hij zijn beslissing. De man wordt van aanmerke lijk onvoorzichtig, onoplettend en roekeloos rijgedrag beschul digd, toen hij 7 april dit jaar op de A58 in Vlissingen met hoge snelheid achterop een auto reed. De auto was het laatste voertuig van een rij die voor een rood ver keerslicht stond te wachten. Door de botsing geraakte een inzittende zwaar gewond. Verder wordt de man verkeers gevaarlij k gedrag verweten. Zo zou hij dezelfde dag op de A58 met 140 tot 180 kilometer per uur hebben gereden, terwijl 120 kilometer per uur is toegestaan. De politierechter mag niet meer dan zes maanden gevangenis straf opleggen. De zaak van de Tholenaar zal nu worden voor gelegd aan de drie rechters van de meervoudige kamer. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 22-jarige man uit Zie- rikzee wegens mishandeling veroordeeld tot tweehonderd euro boete. De Zierikzeeënaar sloeg op 5 ju ni op de plaatselijke kermis zon der enige aanleiding een bezoe ker in het gezicht. Officier van justitie R. Rammeloo hekelde dit optreden. „Het is volstrekt onduidelijk, maar vervelend ge drag. Waarom? Het was al ellen dig genoeg voor het slachtoffer, want hij werd op de kermis ach ternagezeten door een groep jongeren." De vechtersbaas zocht de oorzaak van zijn vreemd gedrag in de drank. „Ik had gedronken, maar ik weet voor mezelf dat het niet nor maal is wat ik heb gedaan", leg de hij zich neer bij de boete. ningstijden zijn verruimd. Vroeger waren alle tandartsen op vrijdag vrij om de admini stratie te doen. Ik werkte wel op zaterdagochtend omdat veel vissers dan terug waren. Inmid dels is mijn praktijk ook op vrij dag geopend." Het tekort aan tandartsen komt volgens Kootstra doordat het Rijk halverwege de jaren tach tig een studentenstop voor de opleiding instelde. „Er was in die tijd een overschot aan tand artsen. Inmiddels zijn er meer opleidingsplaatsen, maar dat gevolg merk je pas over een lan- ge tijd." Naast de afname van het aantal afgestudeerde tandartsen, heb ben de praktijken te maken met een groeiend klantenbestand. „In Arnemuiden worden veel kinderen geboren. Daarnaast gaan klanten langer naar een tandarts dan vroeger. Tegen woordig behouden mensen hun eigen tanden langer en dat brengt veel werk met zich mee. Ook is er meer mogelijk. Mensen willen steeds vaker witte vullin gen en die procedure vergt meer tijd dan het aanbrengen van amalgaamvullingen. Ook wil len mensen meer uitleg. Toch ziet Kootstra mogelijkhe den voor de komende jaren. „Er zijn tandartsen uit de Randstad die zich graag in Zeeland willen vestigen. Een tandarts uit Mid delburg die geen opvolger kon vinden voor zijn praktijk, heeft nu een opvolger gevonden uit Delft. En ook tandartsen uit België willen hierheen ko men. Zij zeggen dat de tandarts- zorg in Nederland beter gere geld is." De caravans zijn tot de grond toe afgebrand. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Bij een brand op camping Olmenveld in Serooskerke zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee caravans volledig uitgebrand. Eén bewoner raakte gewond. Hij is met twee degraads brandwonden opgenomen in het ziekenhuis. Zijn verwondingen ontstonden vermoe delijk toen hij probeerde de brand in de caravan te blussen. De brand brakmaan- dag uit om 23.45 uur. Doordat er bijna geen wind stond, sloeg het vuur niet over. Aan de twee caravans en de voortenten viel niets meer te redden. Hoe de brand is ontstaan, weet de brandweer nog niet. Wel staat vast dat er asbest is vrijgeko men. Een gebied waarin tien caravans staan, is maandagnacht afgezet. Vijf ca ravans waren in gebruik. Voor deze ge zinnen zijn vervangende caravans ge vonden. De asbestdeeltjes zijn alleen te rechtgekomen m het afgezette gedeelte, „Tot op vijfhonderd meter van de afge- iirande caravans is naar asbest gezocht", zegt brandweercommandant A. Willem- stein. „Maar buiten het afgezette gebied is niks gevonden.Met de sanering is gis termiddag omstreeks één uur begonnen. „Er wordt naar gestreefd het asbest van avond nog opgeruimd te hebben", zegt Willemstein. „Dan kimnen de vijf gezin nen vanavond terug in hun caravan." Vandaag wordt begonnen met het oprui men van de andere brandresten. Twee bewoonsters van een caravan schuin tegenover de verbrande caravans zitten dinsdagmiddag in het zonnetje voor de tent. „Ik lag net in bed toen ik ie mand hoorde roepen", zegt een van de foto Ruben Oreel vrouwen. „Door een spleet in de zonwe ring zag ik dat het buiten helemaal rood gekleurd was. Het vuur stond gelijk erg hoog. Het ging zo snel. Binnen een mum van tijd lag alles plat. Echt angstig was ik niet. Er was ook geen paniek. Er stond bijna geen wind dus het vuur sloeg niet over. De angst komt eigenlijk nu pas, nu je beseft wat er allemaal had kunnen ge beuren. Voor de asbest ben ik ook niet bang. Ik las vorige week over de brand in Middelburg waarbij asbest was vrijge komen. Dat viel allemaal achteraf ook door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sjoerd Buis man, de Middelburgse fractie voorzitter van het CDA, ver laat de gemeenteraad. Hij vindt dat hij door het politieke werk te weinig tijd overhoudt voor andere zaken. Buisman wordt als raadslid opgevolgd door Jaap Eleveld. Jo Kodde gaat vanaf oktober de fractie leiden. Het besluit om te stoppen is niet van de ene op de andere dag genomen, vertelt Buisman. „Het fractievoorzitterschap vrat op een gegeven moment zoveel tijd dat andere dingen bleven liggen. Dingen die ik ook belangrijk vind om te doen." Hij heeft een adviesbu reau dat steeds meer tijd vergt. „Daarnaast heb ik nog druk met andere zaken, zoals het hospice," Buisman is voorzitter van de Vrienden van het hospice, het huis voor terminaal zieken dat in oktober open gaat. „En ik heb ook nog een huis in Frank rijk, waar ik graag naar toe ga en waar ik ook werk heb. Ik ben daar een soort keuterboer, er zit elf hectare grond bij het huis." Bovendien heeft Buis man nu al een jaar of drie last van hevige aanvallen van hoofdpijn. „Ik heb vannacht bijvoorbeeld maar drie en half uur geslapen." Idealistisch Hij begon in januari 1997 inde raad, ruim een half jaar later werd hij fractievoorzitter. „Ik had het idee dat ik, met de ken nis die ik had vergaard, een po sitieve bijdrage kon leveren aan het bestuur van de stad.. Daar had ik een beetje idealis- Sjoerd Buisman: „Als je het fractievoorzitterschap goed wil doen, moet je soms een beetje een privé- detective zijn om dingen boven tafel te krijgen. foto Ruben Oreel tische ideeën over.Vijf j aar la ter lijkt dat idealisme een deuk tehebben gekregen. „Als je het fractievoorzitterschap goed wil doen, moet je soms een beetje een privédetective zijn om dingen boven tafel te krij gen. Je wordt als raadslid toch een beetje op afstand gezet, ze ker in het duale stelsel loop je nog meer achter de feiten aan." „Teleurstelling is een groot woord, maar ik kan wel een voorbeeld geven. In de afgelo pen raadsvergadering heb ik gevraagd naar een afspraak in het raadsprogramma. Het col lege zou dit jaar op zoek gaan naar mogelijke bezuinigingen om punten uit het raadspro gramma uitte voeren. Er wordt door het college gezegd: 'Dat doen we niet. Er komt pas geld beschikbaar in 2004'. Ik noem dit voorbeeld, maar er zijn tal loze dingen. De raad laat dat over zijn kant gaan. Dat vind ik minder leuk, eerlijk ge zegd." Toch kijkt hij overwegend po sitief terug op de periode in de gemeenteraad. „Ik vind het prachtig dat ik juist op dit keerpunt in de geschiedenis in de raad heb gezeten. Als je over een paar jaar Middelburg in rijdt en je ziet de kantoren, het stationsgebied, Veldzigt, de Veerse Poort, de Mortiere. Daar heb ik aan meegeholpen, daar ben ik best wel trots op. Ik heb er ongelooflijk veel van ge leerd: spreken in het openbaar, de omgang met mensen, hoe je met nieuwe ontwikkelingen omgaat, Ik heb het altijd schit terend gevonden: de verkiezin gen, de mensen op straat, de discussie aangaan, kijken wat er leeft. Zoals met het parkeer beleid, dat was een heet hang ijzer. Maar je krijgt niet altijd gelijk." Extra brug Soms is dat moeilijk te begrij pen. „Die brug over het kanaal bijvoorbeeld. Ik had echt ge dacht dat het een goed idee was en dat de hele raad mee zou gaan." Buismans plan voorzag in een extra verbinding over het Kanaal door Walcheren tussen De Punt en de Siloweg. Het verkeer over de andere bruggen zou worden ontlast. „Als je ziet wat voor een puin hoop het nog is." Ineens relati verend: „Zo gaan die dingen, over pakweg zes of zeven jaar is het aquaduct Maar." Over het tumultueuze vertrek van oud-burgemeester Spar van der Hoek, de affaire die de Middelburgse politiek de afge lopen jaren flink bezighield, wil hij niet meer praten. Op de vraag of het niet beter was geweest het besluit om te stoppen voor de verMezingen te nemen, reageert hij gespeeld verontwaardigd. „Gaan we het nu over kiezersbedrog hebben? Jaap Eleveld heeft bijna net zoveel stemmen als ik gekre gen. En wat hebben de kiezers eraan als de fractievoorzitter minder presteert?" Buisman gaat met een gerust hart weg, zegt hij. „Ik kan het makkelijk doen, we hebben een goede fractie." Voor een deel onerva ren, geeft hij toe, 'maar dat zijn andere fracties in de raad ook'. De gemeenteraad hoeft geen uitgebreid afscheid te ver wachten. „Ik schud iedereen de hand, neem nog een borrel en dan ben ik weg. Ze zijn je ook zo vergeten." Het Rijk heeft ook een oplossing aangedragen. Tandartsen mo gen meer taken overdragen aan gekwalificeerde assistenten. „Voor een deel van de tandart sen die maar één stoel in hun praktijk hebben, is dit geen op tie. Want dit vergt grote investe ringen in materialen en ruimte. Toch verwacht Kootstra dat het in de nabije toekomst die kant op gaat. door Mieke van der Jagt BORSSELE - C. de Muynck uit Borssele had het al vaker ge meld, maar nu kraandrijvers aan de Monsterweg sloten gin gen graven, stapte hij nog maar eens naar ze toe. In 1944 zag De Muynck minstens vier bommen vallen en toen hij, even nadien, ging kijken zag hij maar twee kraters. Ongeveer op de plaats waar nu de sloten worden ge graven, zaten diepe gaten in de grond. „Ik heb er nog met een stokje in geprikt maar die din gen zaten zo diep, daar kon je niet bij." De werkzaamheden aan de Monsterweg, waar Sagro de slo ten verlegt om een vrijliggend fietspad te maken, zijn onmid dellijk stilgelegd. De gemeente Borsele heeft de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) ge vraagd de locatie van de blind gangers te bepalen. Deze week gaat dat gebeuren. De EOD kan, door vanuit een vliegtuig speci ale fotografietechnieken toe te passen, precies zien waar de bommen liggen. Ze kunnen dan onschadelijk worden gemaakt. Door de melding ligt het werk naar schatting een week stil. Het fietspad moest ongeveer half oktober Maar zijn maar dat streven is nu met een weekje op geschoven. Vliegtuig De Muynck herinnert zich de gebeurtenissen in 1944 nog als de dag van gisteren. Rond die tijd was er weinig te beleven, dus alles wat gebeurde was inte ressant. „Zeker zo'n vliegtuig, dat aan geschoten overkwam. Het was een Engels vliegtuig waaraan je kon horen dat het niet goed ging. Hij vloog laag over en liet waarschijnlijk de bommen val len om meer hoogte te kunnen maken. Ze vielen op het land tussen de twee huizen die aan de zuidkant van de Monsterweg stonden. Wij zagen ze vallen dus we gingen natuurlijk meteen kijken. Het gekke is dat je de ploffen nauwelijks hoorde, maar er waren wel twee grote kraters. Daaraan kon je zien dat het geen kleine bommetjes wa ren. We vonden twee veel klei nere, diepe gaten, waarin waar schijnlijk de blindgangers zijn verdwenen. Het kan ook best zijn dat er meer blindgangers waren, maar ik heb in ieder ge val vier bommen zien vallen." De Muynck heeft het verhaal al een paar keer bij de gemeente verteld maar hij denkt dat nie mand het heeft genoteerd. „Daarom was ik een beetje ver baasd dat ze nu met van die gro te machines aan het graven wa ren. Als er zo'n ding ligt, en je raakt met zo'n graver de ontste king, dan ben je nog niet jarig." Deze keer werd de waarschu wing van de Borsselaar wel seri eus opgepakt. Zodra de EOD met een vliegtuig in de buurt is, worden de bom men gelokaliseerd. Zo snel mo gelijk daarna volgt het demon teren. Erg veel organisatie zal het onschadelijk maken niet vergen omdat rondom de ver moedelijke vindplaats maar weinig bebouwing is, Het hele oponthoud zal vermoedelijk een weekje duren. (Advertentie) theater op locatie bij Zonnemaire I een zachtzinnig stuk over de harde werkelijkheid van 1953 di 3 t/m za 7 sept 20u30/€15,= Zonnemaire-polder (overdekte tribune) -nf 2002 zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl door Famke van Loon RENESSE - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben de ge meente Schouwen-Duiveland op de vingers getikt voor de keu ze van de alternatieve stek van het besloten Blef-concert. Vol gens de provincie heeft het ge meentebestuur verzuimd de benodigde vergunning in het kader van de Natuurbescher mingswet aan te vragen. Natuurmonumenten als de Kop van Schouwen en de Ooster- schelde worden beschermd door de Natuurbeschermingswet. Grote evenementen zoals con certen of openluchtvoorstellin- gen zijn hier of in de directe omgeving ervan eigenlijk niet mogelijk. Zo merkte dit jaar nog de Stichting Historische Spe len, die het openluchtspel Dijk- val! graag bij de Plompetoren had willen opvoeren, maar ge zien de regels elders moest neer strijken. Slechts bij hoge uit zondering kan een gemeente hier, na overleg met de provin cie, met een vergunning op grond van de Natuurbescher mingswet van afwijken. Verbaasd Gezien deze afspraken is gede puteerde G. de Kok (natuur en landschap) verbaasd dat de ge meente toestemming heeft ge geven voor een besloten concert van Blof in de duinen bij Renes- se. Temeer omdat het strand aan het eind van de Laone in Renes- se, dat aan de rand van natuur gebied Kop van Schouwen ligt, eerder nog door de provincie is afgewezen als plek voor het op treden. Nadat de Brouwersdam voor het strandconcert afviel, omdat deze plek in de PZC was bekendgemaakt, is het concert verplaatst naar Hotel De Zeeuwse Stromen aan de Jan van Renesseweg. Dit grenst aan datzelfde natuurgebied. Gepasseerd In een brief aan het college van Schouwen-Duiveland tikt de provincie de gemeente daarom ferm op de vingers. De keuze voor de plek achter de duinen bevalt de Middelburgse be stuurders niet. Daarnaast voelt de provincie zich gepasseerd omdat ze niet van tevoren op de hoogte is gesteld van de nieuwe stek. En de benodigde vergun ning is niet aangevraagd. „Zo wel de locatie deugt niet, als de manier waarop ze er naar ons toe mee zijn omgegaan", stelt De Kok klip en klaar. De gede puteerde verwijst naar eerdere discussies tussen provincie en gemeente, zoals bij Dijkval!, en vindt dat 'wat voor de één geldt ook voor de ander moet gelden' Burgemeester J. Asselbergs was gistermiddag nog niet op de hoogte van de provinciale brief. De vergunning voor het concert in de duinen is vanwege de ver plaatsing op het allerlaatste moment na intern beraad bin nen enkele uren afgegeven. „Bij dat overleg is hier niet over ge sproken." Inhoudelijk wil de burgemeester niet reageren op de brief, temeer omdat natuur bescherming niet in zijn porte feuille zit. Asselbergs: „We we ten het voor de toekomst. Ik denk dat we het zo maar moeten zien." Een dochter uit Westkapelle vond dat haar 52-jarige va der het volume van de televi sie vaak te hoog opschroefde. Ze mopperde, tijdens de af was, dat hij maar eens iets aan zijn gehoor moest laten doen. Vader zit echter al een paar maanden in de ziektewet en heeft al menig bezoekje aan verschillende doktoren ach ter de rug. Dus op de uit spraak van zijn dochter, ,Dan laat je dat morgen meteen maar even doen als je naar de dokter gaat, dan vraag je maar om een grote beurt", antwoordde hij enigszins mismoedig. „Ja hoor, alsof ik een auto ben. Er is inmiddels al zoveel aan me gesleuteld, dat ik mezelf dan maar beter inruil."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11