Inhaalslag verzorgingstehuizen PZC Gebruik drugs neemt nog maar langzaam toe School /21 rekent af met saaie lessen Universiteit Leiden dreigt met uitverkoop Kiezers hebben weinig vertrouwen in nieuw kabinet Eenmalige overheidsbijdrage nodig voor ambitieus (ver-)bouwplan Man bedenkt zich steeds vaker over kinderen krijgen Freek de Jonge wil eerherstel voor dominee V Varen is thema kinderboekenweek Meer werk bij groei biolandbouw Veel natuurschade na houseparty Trein rijdt in op koeien Meer aanmeldingen bij pabo's Veiligheidsvignet voor basisschool dinsdag 3 september 2002 van onze redactie binnenland VOORBURG - Het is niet al leen de vrouw die wikt en be schikt bij de vraag of en wan neer zij aan het moederschap begint. Mannen spelen ook een belangrijke rol bij het uitstel len van kinderen krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat gisteren is gepubliceerd. „Nu mannen meer zorgtaken op zich nemen, merken we dat zij zich ook wel even bedenken voordat zij aan kinderen beginnen", aldus on derzoeker J. Latten van het CBS. Volgens hem kwam de rol van de man minder nadrukke lijk naar voren uit eerder on derzoek naar het moeder schap. Gemiddeld krijgen vrouwen hun eerste kind wanneer ze 29,2 jaar zijn. Sinds de jaren zeventig is die gemiddelde leeftijd voortdurend gestegen. In 1970 begonnen vrouwen doorgaans op hun 25ste jaar aan het moederschap. Uit het CBS-onderzoek blijkt dat de expliciete keuze van de man om nog niet aan kinderen te beginnen, voor 15 procent van de ondervraagden de reden was voor uitstel. De lastige combinatie van werk en zorg was voor 15 procent van de on dervraagden reden voorlopig even te wachten. Bij een kwart van de mannen en vrouwen heerste algemene twijfel of ze wel kinderen willen. Nog een kwart van de ondervraagden gaf aan geen geschikte partner te hebben. Materiële zaken als het ontbreken van goede huis vesting en financiële onzeker heid speelden volgens onder zoeker Latten in mindere mate mee. Het opleidingsniveau van bei de partners hangt ook samen met uitstel van moederschap. De vrouw met een hoogopge leide partner stelt meer uit, dan wanneer de man minder oplei ding heeft dan zijzelf. Paren waarvan beiden hoogopgeleid zijn, stellen kinderen het meest uit. Ruim 60 procent van hen krijgt het eerste kind later dan gemiddeld, terwijl dat bij stel len met laag opleidingsniveau slechts een op de vijf is. ANP door Bernice Breure DEN HAAG - Driekwart van de bestaande verzorgingstehuizen voor ouderen moet drastisch worden verbouwd en 35 procent van de verpleeghuizen is kwali tatief onder de maat. Dat stelde Arcares, de brancheorganisatie voor verpleging en verzorging, gisteren bij de presentatie van een financieel plan dat de aan pak van de instellingen moge lijk moet maken. Nederland telt momenteel 100.000 bedden in verzorgings huizen en 65.000 in verpleeg huizen. Dat zijn er te weinig, ruim 30.000 ouderen staan op de wachtlijst. Bovendien voldpen veel kamers niet aan de minima le norm van 45m2. Veel instel lingen worden echter in hun (ver-)bouwplannen gehinderd doordat hun onderkomens fi nancieel nog niet zijn afgeschre ven. „Er ontstaat een tekort op de balans wanneer een gebouw in plaats van na vijftig al na twintig j aar wordt afgebroken" aldus adviseur W. Ettyvoorzit ter van de commissie die zich op verzoek van Arcares over deze problematiek boog. Fonds Het plan van deze commissie, 'Steen der Wijzen' genoemd, moet binnen vier jaar een ambi tieus (ver-)bouwplan bewerk stelligen. Dat kan onder meer door het eigendom en beheer van de gebouwen onder te bren gen bij woningcorporaties en de oprichting van een fonds voor AMSTERDAM - Cabaretier Freek de Jonge pleit voor een eerherstel van de dominee. Hij verwerpt net idee dat predi kanten allen intolerante mo raalridders zijn. Op initiatief van De Jonge komen eind oktober naar ver wachting duizend dominees kinderen voor een ontmoetings dag bij een in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Zij zullen zich afvragen wat hun opvoeding en afkomst beteke nen voor hun inbreng in de cul tuur en het debat in Nederland. Enkele prominente dominees kinderen verlenen hun mede werking, zoals rapper Brainpo wer, fotograaf Anton Corbijn, cabaretier Seth Gaaikema. En verder advocaat Cees Korvi- nus en de schrijvers Jan Brok ken, Geert Mak en Michaël Zee man. ANP door Artghur't Hart AMSTERDAM - Nederland is niet zo'n drugswalhalla als vaak wordt gedacht. Het drugsgebruik neemt nog maar langzaam toe. De meeste Ne derlanders die wel eens drugs tot zich nemen, doen dat bo vendien maar heel inciden teel. Dit blijkt uit een grootscheeps onderzoek onder 18.000 men sen van 12 jaar en ouder dat het Centrum voor Drugson derzoek (CEDRO) van de Uni versiteit van Amsterdam heeft verricht. „Ons onder zoek heeft niets verontrus tends opgeleverd. Het drugs gebruik in ons land valt in feite enorm mee. Er is weinig aan de hand", zegt Peter Co- hen, directeur van het CEDRO en een van de leiders van het onderzoek. Het percentage Nederlanders dat ooit wel eens een joint heeft gerookt, is tussen vijf jaar geleden (toen het natio nale drugsonderzoek voor de eerste keer werd gehouden) en nu gestegen van 15,6 naar verzorg- en verpleeghuizen die versneld gaan renoveren. Arcares stelt voor 10.000 plaat sen in bestaande verzorgingste huizen geschikt te maken als verpleeghuisplaats. Ongeveer een kwart van de bestaande onderkomens in verzorgingste huizen, 25.000 plaatsen, moeten van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De universiteiten hebben de opening van het aca demisch jaar gisteren benut om zich te beklagen over de bezui nigingen op hun budgetten. De universiteit van Leiden dreigde zelfs een deel van zijn weten schappelijke collecties van de hand te doen. Dit betekent verkoop van kost bare handschriften, boekcollec ties, foto's en prenten om onder zoek te betalen. 17,0. Die stijging is echter lo gisch, aangezien drugs pas in de jaren '60 in Nederland hun intrede deden, de oudere ge neraties er dus nooit mee in aanraking kwamen en iedere nieuwe wél. Drie op de hon derd Nederlanders (1997: 2,5) gebruiken daadwerkelijk hasjVan hen is één op de tien een frequent gebruiker. Het percentage mensen dat ooit cocaïne heeft gesnoven, is toegenomen van 2 naar 2,9 procent, Die cijfers gelden ook voor xtc en amfetamine. Plet percentage actuele gebrui kers van coke staat op 0,4 (was: 0,2). Het heroïnegebruik lijkt sta biel geworden; 0,1 procent van de bevolking neemt die drug en 0,4 procent heeft hem eens geprobeerd, cijfers die nauwelijks verschillen van die van i997. Mode Drugs zijn veruit het popu lairst bij de leeftijdsgroep van 20 tot en met 24 jaar. Opval lend is dat 8,7 procent van de mensen in die leeftijdsgroep zegt wel eens naar de cocaïne grondig worden gerenoveerd. Om de gevolgen van de vergrij zing op te vangen is ook nieuw bouw nodig. Er is behoefte aan ongeveer 10.000 extra plaatsen voor demente ouderen. Voor de 'nieuwe ouderen', de jongste groep senioren die nog redelijk gezond is, moeten 24.000 extra De universiteiten voorspellen dat de mogelijkheden om fun damenteel wetenschappelijk onderzoek te doen steeds klei ner worden. Minister Van der Hoeven kon de universiteiten niet gerust stellen. De universi teiten zullen door de zure appel heen moeten bijten, zei zij bij de jaaropening van de Universiteit Twente. „We zullen meer moe ten doen, met minder geld." De vorige minister van Onder wijs, Hermans, had de universi teiten hoop geboden op investe ringen in het 'vrije' onderzoek, plekken in kleinschalige woon zorgeenheden komen. Verder wordt rekening gehouden met een explosieve vraag naar zorg- aan-huis, voor de oudere die zelfstandig woont, maar wel 24 uur per dag een beroep op zorg kan doen. Het plan van de commissie Etty dat zich niet laat leiden door de waan van de dag en niet is ge richt op direct toepasbare resul taten. „Maar met het aantreden van het kabinet-Balkenende dreigt die stap voorwaarts om gezet te worden in twee stappen achterwaarts", aldus de voor zitter van de Leidse universiteit L. Vredevoogd. Schande Prof. C. Blom, rector magnificus van de Katholieke Universiteit Nijmegen sprak gistei'en zijn 'schande' uit over de plotselinge valt of staat met een overheids bijdrage van 0,8 miljard euro. Op termijn 'een besparing', al dus Arcares, dat de balanswaar- de van de instellingen op 5 mil jard euro becijfert. Ondanks de tegenvallende economie rekent de organisatie niet op een afwij zing van de regering. „Dit is een bezuinigingen. Nederland wil zich afficheren als een 'kennis economie', aldus Blom. Maar met deze extra bezuinigingen komt van die ambitie niets te recht. Volgens Blom heeft de maatschappij meer dan ooit hoogopgeleide mensen nodig. Vakbond AbvaKabo FNV waar schuwde gisteren dat het hoger onderwijs op zijn kop wordt ge zet door de snelle invoering van het bachelor-mastersysteem. Het dreigt mis te lopen aan de universiteiten, omdat er te wei nig is nagedacht over de schei- tijd van bezuinigingen", erkent de woordvoerder. „Maar de ver grijzing zet ondertussen ge woon door." Het aantal 75-plussers in Ne derland zal de komende dertig jaar verdubbelen. Daarnaast stijgt ook het aantal mensen dat dementeert. GPD foto Robin Utrecht/ANP ding tussen het algemene, drie jaar durende programma dat el ke opleiding krijgt, en de eenja rige vervolgfase voor een gese lecteerde groep studenten. Moordend Het 'bama'-stelsel gaat dit stu diejaar van start. Volgens Abva Kabo stelt de driejarige bache lorsopleiding te weinig voor en zijn door het 'moordende tem po' bij de invoering allerlei practische zaken over het hoofd gezien. Dat moet alsnog worden geregeld. ANP/GPD van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het kabinet Balke nende geniet vooralsnog weinig vertrouwen onder de kiezers. Uit een onderzoek van Maurice de Hond in opdracht van het SBS6-programma 'Stem van Nederland', blijkt dat tweeder de van de ondervraagden denkt dat het kabinet voor eind 2003 zal vallen. Het onderzoek is gebaseerd op een telefonische enquête onder 750 personen en een internet- panelonderzoek onder 10.000 Nederlanders. Het kabinet kreeg van de ondervraagden een gemiddeld rapportcijfer van 4,7. Alleen de LPF-aanhang was bereid het kabinet een zesje te geven. Bij PvdA-kiezers kon er niet meer dan een 3,1 van af. Opvallend is dat het vertrouwen in de premier over het algemeen wel positief uitvalt. Maar liefst 67 procent is van mening dat Balkenende het goed doet. Verder hebben de LPF-minis- ters Heinsbroek (Economische Zaken) en Nawijn (Vreemdelin genbeleid) zich in de kijker ge werkt. Zij staan beiden boven aan de lijsten van ministers die het goed doen en bewindslieden die het slecht doen. Dat de twee ook prominent op de negatieve lijst figureren, heeft volgens De Hond te maken met het slechte imago dat de twee bij de oppositiepartijen hebben opgebouwd. Bij de eigen achterban kunnen Heinsbroek en Nawijn niet stuk. Ondanks de waardering die de LPF-aan- hang heeft voor de eigen be windslieden in het kabinet, zijn de kiezers het gekrakeel binnen de partij behoorlijk zat. De LPF zou, als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, nog maar twaalf van de 26 zetels overhouden. Het CDA daaren tegen blijft zijn opmars voort zetten en komt uit op 47 zetels. PvdA vertoont een licht herstel en komt uit op 27 zetels, vier meer dan tijdens de verkiezin gen van mei. Verder profiteren SP, WD, GroenLinks en Chris tenunie van de neergang van de LPF. Voor D66 en Leefbaar Ne derland is. er geen bonus, zij moeten zelfs ieder een zetel inle veren. ANP te hebben gegrepen, terwijl dat in 1997 nog maar 3,9 pro cent was. Cohen leidt hieruit af dat coke onder jong vol wassenen weer meer in de mo de is. Maar zorgelijk is ook dat volgens hem niet: „Modes ko men en gaan nu eenmaal. Bij de overgrote meerderheid ligt het gebruik bovendien heel laag." Amsterdam is nog altijd toon aangevend waar het drugs be treft. Daar heeft bijvoorbeeld 38 procent wel eens een joint opgestoken, tegen 17 procent landelijk. Maar juist in Am sterdam groeit het drugsge bruik niet meer; voor wat be treft cannabis en heroïne daalt het zelfs. Of dat de voor bode is van een landelijke trend, valt volgens Cohen moeilijk te voorspellen. Ook internationaal staat Ne derland al lang niet meer aan de top; ons land neemt in Eu ropa een gemiddelde positie in. In Groot-Brittannië bij voorbeeld is het percentage cocaïnesnuivers twee maal zo hoog en het percentage hasjgebruikers anderhalf keer. GPD AMSTERDAM - Auteur Rindert Kromhout, toont zijn werk 'Boris en het woeste water', dat hij schreef als kinderboekenweekgeschenk 2002. 'Ay, ay kapitein!' is het thema van dit jaar. Verha len over boten, zeilen, roeien en zeekapiteins staan dit jaar centraal. „Een oer-IIollands thema dat alle leeftijden aanspreekt", aldus directeur H. Kraima van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). De kinderboekenweek is van 2 lot en met 12 okto ber. De opening vindt plaats in de Rotterdamse haven. Een groep kinderen krijgt op die dag een rondvaart door de haven. Een stoet van brand weer-, politie- en sleepboten vaart achter de kin deren aan. In 'Boris en het woeste water' beleven Boris, zijn tante Jo en dunne Dirk een avontuurlijke reis op een vlot. Ook geeft de CPNB een prentenboekje uit dat tijdens de kinderboekenweek voor 2,25 eu ro in de winkel ligt. Het prentenboekje met teke ningen van Rotraut Susanne Berner gaat over een hoed die op reis gaat. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland LICHTENVOORDE - Geen saaie vakken en nooit meer huiswerk. Op de nieuwe school /21 in Lichtenvoorde is dit voor 153 leerlingen de praktijk van alle dag. De naam /21 refereert aan vernieuwing: een korte naam met verwijzingen naar de informatietechnologie en de 21e eeuw. De Achterhoekse school voor voortgezet onderwijs heeft een nieuwe onderwijsmethodiek ontwikkeld. Er zijn geen klas sen meer en de docent is door een team van tien begeleiders vervangen. „Uitgangspunt is dat de leerlingen meer eigen ini tiatief en verantwoordelijkheid nemen", zegt directeur H. van Dieten van /21. De klaslokalen zijn ingeruild voor units met speelse schei dingswanden en de schoolboe ken zijn vervangen door op drachten. „Per dagdeel wordt er een onderwerp behandeld. De leex-lingen kunnen zelf een keu ze maken uit een aantal onder werpen. De traditionele vakken zijn in de opdrachten verwerkt. De leerlingen moeten zoveel mogelijk zelf uitzoeken hoe de opdracht wordt uitgewerkt. Daarbij krijgen zij ondersteu ning van het team begeleiders." De belangstelling voor het nieu we onderwijssysteem is erg groot. Alle beschikbare leerlingplaat sen zijn ingevuld. Van Dieten: „De ouders zijn zeer te spreken over de begeleiding. Doordat de docent vervangen is door een team is er een veel persoonlijker contact met de kinderen. Bo vendien valt er nooit meer een les uit omdat een docent ziek is. Het begeleidingsteam is niet aan een specifieke docent ge bonden." ANP WAGENINGEN - As het kabinet ernst wil maken met een forse uitbreiding van de oppervlakte van de biologische land bouw in Nederland, zijn daar duizenden extra arbeidskrach ten voor nodig. Voor de beoogde verviervoudiging van de op pervlakte in 2010, zijn in piekperiodes 5000 tot 10.000 extra mensen nodig, becijfert het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in een studie voor het ministerie van Landbouw. De behoefte aan extra arbeidskrachten heeft vooral te maken met het handmatig onkruid wieden. De overheid zal de biolo gische sector actief moeten steunen bij het oplossen van de ar- beidsknelpunten, meent het LEI. ANP BERGEN - Het duurt nog jaren voordat de schade is hersteld aan de natuur op de Bergerheide in het Noord-Limburgse Bergen, waar afgelopen weekeinde een illegale houseparty werd gehouden. Met name de kruidenvegetatie heeft veel schade opgelopen. Dat zei een woordvoerder van de gemeente Bergen gisteren. De conclusies zijn getrokken na overleg met de stichting het Limburgs Landschap, eigenaar van het natuurgebied. De schade valt verder erg mee, aldus de gemeente. Burgemeester C. Klaverdijk zei gisteren heel tevreden te zijn over de manier waarop de festivalgangers zelf de rommel op het terrein hebben opgeruimd. ANP WORKUM - Een trein is gistermorgen bij Workum op een kudde van elf koeien ingereden. Twee dieren overleefden het ongeval niet. Er raakten geen mensen gewond door de aanrij ding die rond zes uur gebeurde. Het treinverkeer op het traject Sneek - Stavoren lag ongeveer tweeëneenhalf uur stil. De koeien waren ontsnapt uit een langs het spoor gelegen weiland. ANP DEN HAAG - De belangstelling voor de hbo-opleidingen voor verpleegkundige en voor leraar voor het basisonderwijs groeit flink. Dit meldt de hbo-raad op basis van cle vooraan meldingen bij de hogescholen. Het aantal eerstejaars verpleegkunde neemt toe met bijna vierhonderd studenten, een stijging met 15,4 procent ten op zichte van vorig j aar. Voor de opleiding tot leraar in het basis onderwijs hebben zich zevenhonderd studenten meer aange meld, 8 procent meer dan in 2001. Scholen en zorginstellingen zitten te springen om leraren en verpleegkundigen. ANP TINTE - Basisschool Tintestein in Tinte (Zuid-Holland) krijgt morgen van minister Van der Hoeven (Onderwijs) als eerste school in Nederland een veiligheidsvignet. De school krijgt het vignet omdat ze maatregelen heeft genomen om on gelukken op scholen te voorkomen. Het vignet is door de orga nisatie Consument en Veiligheid toegekend. Jaarlijks belanden gemiddeld 18.000 kinderen na een ongeval op school op de afdeling spoedeisende hulp van een zieken huis. Dat zijn gemiddeld 85 kinderen per schooldag. Tintestein heeft onder meer een ontruimingsplan met de kin deren en de brandweer geoefend en heeft bijvoorbeeld kap stokhaakjes afgeschermd, zodat kinderen niet meer hun hoofd kunnen stoten. ANP Een professor neemt na de opening van het academisch jaar van de Katholieke Universiteit Nijmegen het studieboekje door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3