Casino in Sluis stap dichterbij Pabo opent deeltijdopleiding Haringkaker verdwijnt in 't groen VVD Terneuzen wil besluit gokhal aan nieuwe raad laten Uitvoeringsplan voorwaarde voor subsidie Vitaal Sas cp>z Opdoeken trapveldje Othene valt verkeerd bij buurtbewoners Invulling Dikke van Dale Drankdief aangehouden Muziekverenigingen willen allemaal evenveel subsidie zeeuwse almanak Botsauto's ZEEUWS-VLAANDEREN door Raymond de Frel SLUIS - De komst van een casi no naar de Dikke van Dale in Sluis hangt alleen nog af van het kabinetsbesluit om meer speelgelegenheden in Neder land toe te laten. Burgemeester B. Straatsma laat weten dat de gemeente Sluis-Aardenburg de procedure voor de komst van een casino wil beginnen. De Verdonck Group, eigenaar van drie casino's in België, heeft al geruime tijd plannen om zich in de Dikke van Dale te vesti gen. President-commissaris W. Verdonck verplichtte zich tot de huur van een deel van het leegstaande voormalige hotel aan de Sint Annastraat. Ver donck moet echter nog steeds wachten op een besluit van de minister van Justitie om meer casino's in Nederland toe te la ten en het staatsbedrijf Holland Casino het huidige monopolie te laten verliezen. Het kabinet neemt hierover eind oktober een beslissing. „Wij hebben in het kader van deze wetswijziging juridische bijstand genomen. Mocht het besluit negatief zijn, dan moe ten de plannen worden bijge steld. Hoe die dan vorm zullen krijgen, hangt af van de motiva tie voor-de afwijzing.", aldus Verdonck. De concessiehouder en exploitant van casino's in Oostende, Spa en Chaudfontai- ne hoopt in j uli 2 0 0 3 in de Dikke van Dale aan de slag te kunnen. De opening van de speelgele- genheid zal dan nog een aantal maanden op zich laten wachten. Burgemeester Straatsma van Sluis-Aardenburg zal commis saris van de koningin W. van Gelder op woensdag 18 septem ber informeren over het initia tief voor het casino en de trans formatie van de Dikke van Dale tot een hotel met allure. „Onze gemeente wil meewerken aan de komst van het casino, maar het doorbreken van het monopolie van het Holland Casino is voor rekening van De Verdonck Group. Het casino zou een forse impuls voor de werkgelegen heid in Sluis betekenen. Als de wetswijziging niet doorgaat, blijft de ombouw van het pand tot hotel overeind staan, maar zal de exploitant van het casino het waarschijnlijk heel moeilijk krijgen. Wij zullen ons inzetten voor de komst, zodat op ge meentelijk niveau alles is gere geld. meldt Straatsma. Panorama Berichten dat Holland Casino zich in Terneuzen zou willen vestigen, worden door be- stuurssecretaris H. van Erven van Holland Casino enigszins ontkracht. „Wij hebben dit voorjaar in Panorama uit de los se pols een aantal plaatsnamen genoemd. Daar zat Terneuzen ook bijmaar deze plaats is voor ons niet meer dan een optie. Het gaat ons erom dat de zogeheten 'witte vlekken' in Nederland worden opgevuld. Het gaat ons dus niet specifiek om Terneu zen, maar om het gebied. Vlis- singen zou ook een optie kunnen zijn. Maar als er ruimte komt voor meer casino's en wij blijven de enige aanbieder, dan willen wij in Zeeland zeker een vesti ging openen", aldus Van Erven. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het gemeente bestuur van Terneuzen doet er goed aan de besluitvorming over de vestiging van een auto matenhal in het stadscentrum over te laten aan de nieuwe ge meenteraad. WD-lijsttrekker P. Broekhuysen schrijft in een open brief dat het misplaatst zou zijn de nieuwe raad op te za delen met een zaak, die onge twijfeld zal leiden tot slepende juridische procedures, mogelijk tot voor de Raad van State en zelfs het Europese Hof. Broekhuysen geeft toe dat de WD-f ractie in een eerder stadi um akkoord ging met de aan passing van de verordening Speelautomaten, maar wijst er op dat toen nog weinig of niets bekend was over de locatie en over de procedures, waartoe een en ander zou kunnen leiden. „Ik geloof bovendien niet dat de be volking in een hoerastemming raakt als wij nu de weg vrij ma ken voor een gokhal. We kunnen onze aandacht en energie beter richten op de komst van een bio scoop", meent Broekhuysen. Hij stelt vast dat de drie fusiege meenten in de Kanaalzone op dit moment koortsachtig bezig zijn nog vóór de installatie van de nieuwe gemeenteraad be langrijke projecten veilig te stellen en daarover nog in deze aflopende raadsperiode knopen door te hakken. In dat verband stipt Broekhuysen onder meer Sas Vitaal, de plannen voor aan pak van het winkelcentrum in Axel en de bioscoopplannen in Terneuzen aan. Onbelangrijk „Als dit alles naar de nieuwe ge meente op een financieel ver antwoorde wijze kan worden geregeld, heb ik daarmee geen moeite. De komst van een auto matenhal beschouw ik echter als een onbelangrijk detail. Het is geen noodzakelijke kernvoor ziening en urgentie is dus niet vereist. En zeker niet onbelang- rij k is dat de nieuwe gemeente in Axel en Sas van Gent nu al be schikt over automatenhallen. Wat dat betreft is de nieuwe ge meente dus al goed voorzien." De WD'er is er vast van over tuigd dat de besluitvorming rond de automatenhal zal leiden tot protesten. Daarbij verwijst hij naar eerdere bezwaren van de firma Sunset Automaten uit Terneuzen, die een vergunning aanvraag voor de vestiging van een gokhal in het voormalige onderkomen van zeilmakerij Van der Sneppen in de Nieuw- straat of in een leegstaand pand in de Arsenaalstraat zag afge wezen. Inmiddels is bekend dat de gemeente geen problemen heeft met vestiging van een au tomatenhal van de firma Loon tjes uit Middelburg in de voor malige zeilmakerij. Om dat mogelijk te maken moeten wel eerst de geldende verordenin gen en het bestemmingsplan worden aangepast. En dat zal, weet Broekhuysen bijna zeker, leidende tot slepende procedu res. „En waar dat toe kan leiden, hebben we ervaren met de ver huizing van koffieshop Check point." Daarom pleit hij voor uitstel. Burgemeester R. Barbé liet vorige week echter weten dat B en W ernaar streven de zaak nog voor het einde van het jaar zowel ambtelijk als be stuurlijk af te ronden. BRESKENS - Een 44-jarige man uit de gemeente Hulst is af gelopen zondagavond aange houden nadat hij eerder die dag had ingebroken in een super markt in Breskens. De man was bezig met het stelen van drank, toen hij betrapt werd door een medewerker van de su permarkt. Daarop rende hij weg. Naar aanleiding van het opgegeven signalement kon de Hulstenaar enkele uren later alsnog gearresteerd worden. dinsdag 3 september 2002 De boodschap is duidelijk: vraag naar afgestudeerde Pabo-studenten is er genoeg. foto Pete r N ico la i door Peter Oggel TERNEUZEN - Met enig fees telijk vertoon is gisteravond in Terneuzen de deeltijdoplei ding van de Pabo van start ge gaan. De opleiding van de Ho geschool Zeeland begint met achttien studenten. De deeltijdopleiding in het ge bouw van het ROC Wester- schelde is een aanvulling op de voltijdopleiding, waarvan in Terneuzen de eerste twee stu diejaren te volgen zijn. Opleidingsmanager Maarten Anthonise is zeer tevreden over het succes van de Pabo in Terneuzen. Aanvankelijk startte de hogeschool met het propedeusejaar voor de vol tij dopleiding, maar vorig cur susjaar al kwam daar het tweede studiejaar bijNu volgt het eerste jaar van de deeltijd opleiding. Met achttien nieu we studenten noemt Antho- nisse de aanmelding voor het eerste leerjaar succesvol. Ook voor het eerste jaar voltijd hebben zich achttien studen ten aangemeld. Roos Met de opleiding voor leraar in het basisonderwijs in Terneu zen heeft de Hogeschool Zee land in de roos geschoten. Voorheen bleek de Wester- schelde voor veel studenten een te groot obstakel. Slechts een beperkt aaantal studenten uit deze regio koos voor de op leiding in Vlissingen, vooral vanuit West-Zeeuws-Vlaan- deren. Studenten uit Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen kozen voor de opleidingen in bijvoorbeeld Breda of Dor drecht of lieten de Pabo links liggen. In 2000 startte de Pabo in Ter neuzen met 25 eerstejaars stu denten, een jaar later waren er al ruim veertig eerste- en tweedejaars. Deze studenten maken hun opleiding nu af in Vlissingen. Anthonise voor spelt een goede toekomst voor de Pabo-opleiding in Terneu zen. Hij verwacht niet dat de komst van de Westerschelde- tunnel daar verandering in zal brengen. „De studenten ko men vooral uit Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De reistijd naar Vlissingen blijft daarmee behoorlijk. Voor stu denten die Pabo kiezen, is en blijft de opleiding in Terneu zen ronduit een unieke kans." De resultaten van de Zeeuws- Vlaamse studenten zijn dik in orde, zo blijkt uit de cijfers; 50 procent van de eerstejaars haalde de propedeuse al voor het einde van het studiejaar en vrijwel alle tweedejaars zijn doorgestroomd naar de zoge heten specialisatiefase in Vlis singen. Anthonise zegt dat de kans op een baan in het (basisonder wijs hoog is. „Het aantal vaca tures wordt steeds nijpender. Dat merken we ook aan aan vragen. We krijgen soms een telefoontje van een basis schooldirecteur met de vraag: 'Heb je alsjeblieft nog wat..." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De provincie Zeeland is bereid de gemeente Sas van Gent financieel te steu nen bij de uitvoering van het project Vitaal Sas. Voorwaarde is wel dat de gemeente op zeer korte termijn uitvoeringsplan nen indient bij Gedeputeerde Staten. „Zonder die plannen kunnen we onmogelijk geld vrij maken. Ons moet eerst duidelijk zijn wat Sas van Gent allemaal wil aan pakken. Staat daarover iets op papier, dan kunnen en zullen wij over de brug komen", zegt gedeputeerde D. Bruinooge (fi nanciën). Bruinooge benadrukt dat het gemeentebestuur van Sas van Gent haast moet maken. „Wij hebben ons als provinciebe stuur na het mislukken van het factory outlet-plan gecommit teerd om Sas van Gent te helpen bij de uitvoering van een revita liseringsplan. Er komen echter verkiezingen aan en na maart volgend jaar zit er een ander Advertentie A-v"C/.';crail nr.f I8(i! Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 provinciebestuur. Het is dus zaak dat Sas van Gent voor de cember een aantal zaken in dient. Is dat niet het geval, dan zal het moeilijker worden om middelen beschikbaar te stel len. Een nieuw provinciebe stuur, met een andere samen stelling, kan namelijk andere prioriteiten hebben. Daar komt nog bij dat ook de herindeling Zeeuws-Vlaanderen en de vor ming van nieuwe gemeenten Sas van Gent voor problemen kan stellen. Ik vind dat het be stuur van Sas van Gent met deze zaken echt rekening moet hou den", aldus Bruinooge. Burgemeester P. van den Baar liet weten dat het Sasse bestuur daadwerkelijk haast wil maken met de uitwerking van een aan tal projecten uit het visiedocu ment Vitaal Sas. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de uitwerking van de herin richtingsplannen voor de Marlet en de Kleine Markt, alsmede omliggende straten. Pleinen en straten moeten in de optiek van het gemeentebestuur een ander - moderner - uiterlijk krijgen, waardoor ze ook meer als plein kunnen gaan functioneren. De globale opzet van de herinrich tingsplannen werd vorige week tijdens een drukbezochte infor matie-avond in De Speye gepre senteerd aan de Sasse bevol king. Het is de bedoeling dat de detailplannen binnen enkele weken worden doorgesproken met de bewoners van de pleinen. Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 2i augustus is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 4 september per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 Het groen rond het standbeeld van Biervlietenaar Willem Beukelszoon schiet steeds hoger de lucht in. foto Peter Nicolai door Ronald Verstraten BIERVLIET - „Straks moeten we Willem nog gaan zoeken", merkte een Biervlietse onlangs al op, naar aanleiding een enquête over het woonklimaat in haar dorp. De Biervlietenaren zijn het namelijk zat dat het standbeeld van hun beroemde plaatsgenoot Willem Beukelszoon - uitvinder van het ha ringkaken - wordt ontsierd door welig tie rend onkruid. Afgelopen weekeinde namen onbekenden het initiatief om het groenonderhoud in het haringdorp via een bord aan de kaak te stel len. Het 'groene hart' van Biervliet moest aan de schandpaal en om niet mis te ver staan werd er aan toegevoegd dat de bewo ners het absoluut 'geen aanzicht' vinden. Willem staat dan ook inderdaad wat zielig op zijn sokkel tussen slordig opschietende takken, kweekgras, kruiskruid en andere 'vuulte'. „Het probleem is bij ons bekend. We zijn zeer ontevreden over deze situatie", zegt dorpsraadvoorzitter J. Roost. „Vorige week hebben we er nog een gesprek over gehad met het hoofd van de plantsoenendienst van de gemeente Terneuzen. We wilden daarmee bereiken dat er met meer regelmaat onder houd wordt gepleegd", aldus Roost. „Er ko men hier wekelijks honderden fietsers door het dorp. Voor ons en voor de toeristen is het onkruid een doorn in het oog." Het probleem, zo bleek uit het gesprek met de gemeente, is de nieuwe wetgeving: min der spuiten, milieuvriendelijker onder houd, bij voorkeur door branden. Net als door Eugèrte Verstraeten WESTDORPE - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten eenzelfde beleid voeren als het gaat om het subsidiëren van muziekverenigingen Dat is de mening van de Ko ninklijke Nederlandse Federa tie van Muziekverenigingen (KNMF) afdeling Zeeland. Met de gemeentelijke herinde ling in aantocht wil de KNMF de Zeeuws-Vlaamse muziekver enigingen op één lijn krijgen ten aanzien van het subsidiebeleid van de drie gemeenten na de herindeling. De aangesloten muziekvereni gingen komen woensdagavond 18 september bijeen in het Meu- lengat in Sluiskil om zich te be raden over een gezamenlijk standpunt. Tijdens die bijeen komst geeft voorzitter Carlo de Vries van de KNFM Zeeland een presentatie van het huidige sub sidiebeleid in vergelijking met het landelijke subsidiebeleid, zoals dat is verwoord in de zoge naamde Unisono-normen. andere gemeenten worstelt ook Terneuzen daarmee. „Maar zwart-wit gezegd is dat niet ons probleem. We mogen verlangen, ja zelfs eisen dat het er netjes uitziet", vindt Roost. Alhoewel hij er onmiddellijk aan toe voegt dat de plantsoendienst niet onwelwil lend is. Roost en de onbekende actievoerders krij gen bijval van mede-dorpsraadlid bakkers vrouw De Block. Vanuit haar zaak kijkt ze uit op het standbeeld. Ze heeft niet gezien wie het bord heeft geplaatst. Waarschijnlijk is dit 's nachts gebeurd. „Maar ik vind het goed dat er op deze manier aandacht op de situatie wordt gevestigd. Veel toeristen die hier komen maken een foto van het stand beeld. Dan valt het gebrek aan groenonder houd natuurlijk erg op. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het opdoeken van het trapveldje bij oud- Othene heeft consternatie ver oorzaakt in de Terneuzense wijk. Verschillende bewoners betreuren dat het enige veldje waar de jeugd van twaalf tot zestien jaar terecht kon, niet langer in gebruik is. Een enkele wijkbewoner zegde het lid maatschap van buurtvereni ging Ons Nootje op. Dat het veldje achter de speel tuin op termijn moest verdwij nen, stond al vast bij de inrich ting ervan, een half jaar geleden. Bij ontwikkeling van Othene-zuid wordt ook een wa terpartij aangelegd: de Zaam- kreek moet vanaf de Otheense Kreek tot achter speeltuin 't Nootje gaan reiken. Tot het nieuwe kreekje zou worden uit gegraven, zou de buurt gebruik mogen maken van het trapveld je, werd afgesproken met de ge meente en projectontwikkelaar Projektbouw. Er werd zelfs een overeenkomst over opgesteld. Het onlangs aangetreden nieu we bestuur van de buurtvereni ging zag de locatie van het trap veldje minder zitten. Ze vroegen de gemeente en de projectont wikkelaar het veld zo snel mo gelijk te ontmantelen, vooral omdat de veiligheid van de ge bruikers moeilijk te verzekeren zouden zijn. De overeenkomst is dan ook opgezegd, bevestigde woordvoerster V. van der Windt van de gemeente gisteren. Ook directeur W. de Winter bevestigt dat het bestuur van de buurt vereniging hem heeft verzocht de werkzaamheden op het trap veldje zo snel mogelijk te begin nen. „In eerste instantie zouden we het veldje ongemoeid laten tot volgend voorjaar. Nu heb ik de aannemer laten weten dat hij mag beginnen met het uitgraven van de waterpartij wanneer het hem belieft." Voorzitter en secretaris van de buurtvereniging waren gisteren niet voor commentaar bereik baar. Ouders van voetballertjes willen niet met hun naam in de krant, omdat him uitspraken 'de sfeer alleen verder kunnen verpesten'. Een enkeling laat al wel weten dat het lidmaatschap van de vereniging is of binnen kort wordt opgezegd. De ge meente heeft overigens in het bouwplan Othene-zuid een trapveldje ingetekend. Tussen de nieuwe Zaamkreek en het oude 'Noten' is een speelveld voorzien. Dat het nog jaren kan duren voor dat veld er is, wordt door gemeentewoordvoerster Van der Windt niet weerspro ken. Na deze uiteenzetting is er gele genheid tot discussie en wordt geprobeerd een gezamenlijk plan van aanpak op poten te zet ten, om te komen tot een homo geen subsidiebeleid voor mu ziekverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen. De KNFM Zeeland vertegen woordigt honderd muziek verenigingen en ongeveer zesduizend aangesloten muzi kanten. De chauffeur uit Schoondij- ke dacht aanvankelijk dat hij droomde toen hij op de boot Breskens/Vlissingen een au to langzaam achteruit zag rijden. Dat hij klaarwakker was besefte hij toen enkele tellen later het duidelijke ge luid van metaal op metaal weerklonk. Vervolgens zag hij de bewuste auto lang zaam naar voren rijden waarna wederom dat scheu rend/krakende geluid te ho ren was. Hij sprong uit zijn auto want hij besefte dat iemand verge ten was de handrem aan te trekken. Enkele anderen stapten ook uit en samen slaagden ze erin de auto in bedwang te houden tot de vergeetachtige chauffeur ar riveerde. Die man kwam nietsvermoedend en lachend aangelopen. Zijn humeur veranderde spoorslags toen hij de schade opnam. Zijn woede reageerde hij tot ver bazing van de omstanders af op zijn vrouw: „Altijd heb jij commentaar op mijn rijden. Altijd doe dit, doe dat. Waar om heb je niet gezegd dat ik deze maal de handrem moest aantrekken." De vrouw zweeg, deed haar deur open en pakte de verzekeringspa pieren. „Vul die nu maar eerst in, noteer de gegevens van de andere auto's en straks praten we verder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35