Ronald de Boer klaar bij Oranje Stress doet volleybalsters de das om PZC Frank Vandenbroucke in profronde New York moet wennen aan regen Dieieman na WK moe en niet voldaan 24 Dick Advocaat selecteert twintig spelers voor eerste EK-interland Olympische selectie telt één Ajacied Tweede dagzege voor Mansveld KNVB en PSV praten geschil uit Ajax dag eerder tegen FC Zwolle Den Braber ploegleider Axa Lotz blijft bij Rabobankploeg PSV verhuurt Claudio aan Luzern Graafschap-speler Valejev gepakt Jumping Amsterdam verdwijnt door Frits Bakker VLISSINGEN - De Belgische renner Frank Vandenbroucke gaat zaterdag vrijwel zeker van start in de Delta Profronde. Ploegleider Wilfried Peeters maakte gisteren de ploeg be kend die naar Zeeland komt. „We hebben besloten Vanden broucke niet te laten starten in dinsdag 3 september 2002 de Ronde van Spanje. Dat bete kent dat hij beschikbaar is voor de Delta Profronde." De renner zelf krijgt het laatste woord. Wilfried Peeters: „In de komende dagen traint Frank al leen, omdat hij vorige week een zware inspanning heeft gele verd. Hij is verder ook aan gewezen voor de Ronde van Polen. Die start volgende week maandag. Ik ga er vanuit dat hij akkoord gaat met de se lectie voor Zeeland." Frank Vandenbroucke raakte eerder dit j aar in opspraak, toen bij een huiszoeking verboden produc ten als epo en morfine in zijn slaapkamer werden gevonden. De Belg, die al vaker in de ver- dachtenbank zat, mag na aller lei juridische procedures sinds enkele weken weer wedstrijden rijden. Jeroen Blijlevens komt in elk geval niet naar de Delta Prof ronde. De sprinter rijdt wel de Ronde van Spanje voor de Domo/Farm Frites-ploeg. Jans Koerts is tot zijn eigen verba zing gepasseerd. Zaterdag komt Koerts wel in Middelburg aan de start. De organisatie van de Delta Profronde kreeg gisteren toe zeggingen van de NOS en SBS, die beide een reportage van de wedstrijd komen maken. door Henri van der Steen ZEIST - Het Nederlands elftal begint zaterdagavond in Eind hoven tegen Wit-Rusland aan de EK-kwalificatie met een se lectie die slechts een enkele ver rassing kent: Ronald de Boer is kennelijk afgeschreven door bondscoach Dick Advocaat. De 32-jarige De Boer is wel goed genoeg voor de basis van Glas gow Rangers, maar kennelijk niet meer voor Oranje. Advocaat maakte gisteren twintig namen bekend, van wie er zaterdag twee worden verwe zen naar de tribunes. De lijst van twintig telt op zich geen grote surprises. Bouma en Ooij- er waren niet beschikbaar. Bou ma heeft een blessure aan de kuit, Ooijer sukkelt met zijn hamstrings. Sikora speelde zon dag wel voor Ajax, maar werd twintig minuten voor tijd ver vangen. Stam en Paauwe zijn terug. Stam miste vorige maand de oe feninterland tegen Noorwegen wegens een blessure, Paauwe werd twee interlands gepas seerd. Min of meer opmerkelijk is door de afzegging van Bouma de afwezigheid van een links back in de selectie. Numan heeft bedankt, Van Bronckhorst is ge blesseerd, Bogarde komt niet aan spelen toe bij Chelsea. Rafael van der Vaart is wel uit genodigd. Naar alle waar schijnlijkheid is hij de reden waarom voor De Boer geen toe komst meer is bij Oranje. Lang werd De Boer beschouwd als de beste voetballer van Nederland, de laatste jaren was hij bijna net zo vaak geblesseerd als fit. Naar de beweegredenen van Advo caat om De Boer te passeren, moet vooralsnog worden gegist; de bondscoach had geen zin gis teren uitleg te verstrekken. De 19-jarige Van der Vaart - die voor de wedstrijd in Noorwegen afzegde met een blessure - is een van de vier westerlingen in de selectie van het Nederlands elf tal dat vroeger werd gedomi neerd door spelers uit vooral Amsterdam en Rotterdam. Een echte Rotterdammer is er in de selectie van Advocaat niet te vinden, de enige Amsterdam mer is Patrick Kluivert. De se lectie bestaat voor een kwart uit Limburgers, vijf stuks! Precies twee jaar geleden begon Louis van Gaal aan de WK- kwalificatie met een selectie die niet zo gek veel afwijkt van de huidige. Seedorf, Bruggink, Vennegoor of Hesselink en Ro nald de Boer behoorden tot de eerste selectie van Van Gaal. Tien spelers van toen zijn op nieuw geselecteerd, Davids was er bij Van Gaal ook bij geweest; de middenvelder was gebles seerd. De nu geblesseerde Van Bronckhorst, Overmars en Bou ma hadden er net als onder Van Gaal bij kunnen zitten. Een andere parallel valt ook op. Van Gaal moest zijn serie WK- wedstrijden beginnen op een moment dat de Spaanse en Itali aanse competities nog niet eens waren begonnen. De Italiaanse competitie moet ook nu nog be ginnen, in Spanje werd afgelo pen weekeinde afgetrapt. Het gebrek aan ritme is echter ook nu evident, vooral bij spelers uit Italië en Spanje. Anders dan Van Gaal heeft Ad vocaat wel Pierre van Hooij- donk opgeroepen. Van Gaal kwam pas op dat idee toen er te gen Ierland en Portugal cata strofaal puntverlies was gele den, Advocaat maakte eerder het foutje Van Hooijdonk te ne geren; nog net op tijd voor de verwachte botsing die ertoe heeft geleid dat het vrije-trap- pen fenomeen nu wel ingezet kan worden. De selectie: Edwin van der Sar (Ful- ham, 31 jaar- 67interlands), Ronald Waterreus (PSV, 32-3), Frank de Boer (Barcelona, 32-95), Kevin Hof land (PSV, 23-6), Michael Reiziger (Barcelona, 29-55), Fernando Rick- sen (Glasgow Rangers, 26-5), Jaap Stam (Lazio Rom,a, 30-45), Mark van Bommel (PSV, 25-13), Paul Bosvelt (Feyenoord, 32-14), Phillip Cocu (Barcelona, 31-62), Edgar Da vids (Juventus, 29-47), Patrick Klui vert (Barcelona, 26-61), Patrick Paauwe (Feyenoord,27-5), Rafael van der Vaart (Ajax, 19-1), J err ell Hasselbaink (Chelsea (30-20), Pier re van Hooijdonk (Feyenoord, 32- 29), Roy Makaay (Deportivo la Co- runa, 27-18), Andy van der Meijde (Ajax, 22-2), Ruud van Nistelrooij (Man. United, 26-19), Boudewijn Zenden (Chelsea, 26-37). ZEIST - Doelman Maarten Ste kelenburg verdedigt de eer van Ajax in de selectie van het olym pisch voetbalelftal. Coach Wim Koevermans riep hem als enige van zijn club op voor de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rusland, vrijdagavond in Nijmegen. Rafael van der Vaart is opgeroe pen voor het Nederlands Elftal, verdediger John Heitinga is nog niet hersteld van een blessure. Dat geldt overigens ook voor Glenn Loovens van Feyenoord en Ruud Knol van Vitesse, die evenmin zijn geselecteerd. Om het EK 2004 te bereiken, dient het olympisch elftal in de groep bij de eerste twee te eindi gen. De groepswinnaars spelen in 2003 beslissingswedstrijden (uit en thuis) tegen de nummers twee. Acht teams gaan door naar de EK-eindronde, die in 2004 in een van de deelnemende landen wordt gespeeld. De eer ste drie van het E K plaatsen zich vervolgens weer voor de Olym pische Spelen, later dat jaar in Athene. De volledige selectie: Doel: Maarten Stekelenburg (Ajax) en Gino Coutinho (PSV). Verdedi ging: Jürgen Colin (NAC), Meivin Fleur (RBC Roosendaal), Civard Sprockel (Feyenoord), Michael Dingsdag (Vitesse), Alje Schut (FC Utrecht) en David Mendes da Silva (Sparta). Middenveld: Jordi Hoog- strate (FC Groningen), Theo Jans sen (Vitesse), Rogier Molhoek (RKC Waalwijk), Nicky Hofs (Vitesse) en Youssouf Hersi (NEC). Aanval: Ro bin van Persie (Feyenoord), Frank Demouge (NEC), Romano Denne- boom (Heerenveen), Arjen Robben (PSV) en Riga Mustapha (Vitesse). ANP ZOETERWOUDE - Debby Mansveld heeft gisteren de vier de etappe van de Holland La- dies Tour gewonnen. De Nederlandse leidster in het algemeen klassement was na 101,7 kilometer met start en fi nish in Zoeterwoude de snelste van een kopgroep van zeven. Mansveld had vrijdag ook al de openingsrit gewonnen. Mansveld troefde gisteren Mir jam Melchers af, die tweede werd. De Italiaanse Longhin eindigde op de derde plaats. Ook Yvonne Brunen en Arenda Grimberg zaten in de kopgroep, die ongeveer een halve minuut voorsprong had op de achter volgers. Tientallen medewerkers maken de baan droog in het Arthur Ashe Stadium. Het tennisprogramma werd volledig ontregeld door de regenval. van onze sportredactie NEW YORK - New York moet wennen aan de regen. Hele da gen tennis die verloren gaan door neerslag zijn zeldzaam op de US Open. Nu, met al dagen slecht weer, een op veertig mi nuten na verregende zondag en een kwakkelmaandag, is het schema aardig in de war. New York en langdurige regen in augustus, het is een uitzonde ring. Dan lekt het dak in Grand Central Station, staat de par keerplaats voor het metrosta tion bij het tennispark blank. En zit de organisatie van de US Open met de handen in het haar. Sjeng Schalken begon gister middag (lokale tijd) aan zijn derde ronde tegen de Armeniër Sargis Sargsian, terwijl Serena Williams zich een dag eerder al had geplaatst voor de kwartfi nales van het vrouwentoernooi. In New York beginnen discus sies op gang te komen die in Eu ropa al lang zijn gevoerd. Of er zeil over de banen moet worden getrokken als het regent bij voorbeeld. „Nee", zegt referee Brian Early. „Die zeilen langs de kant, dat is een lelijk gezicht. Ik wil Wim bledon of Roland Garros niet beledigen, maar dat is mijn me ning." Het betekent wel dat de buitenbanen pas ruim een uur na de laatste druppels bespeel baar zijn. Ook overkapping van het Ar thur Ashe Stadium is geen optie. „Deze situatie is uniek voor de US Open," stelt Early. „Dit soort regendagen hebben we bijna nooit. Het is overdreven om te praten over drastische maatregelen als het een keer te genzit." Na de veertig minuten tennis van zondag was ook het vergoe den van de toegangskaartj es on derwerp van gesprek. Op Wim bledon krijgen fans hun geld Nederlands team lijkt tegen Zuid-Korea op een kippenhok door Frank Buschmann SCHWERIN - De volleybalsters hebben ongetwijfeld emoties. Alleen uiten ze die sporadisch. Na de verloren wedstrijd te gen Zuid-Korea (3-0), op de vierde dag van het WK, bleef het eens niet bij sippe gezichten. Riëtte Fledderus liet gisteren in een hoek van de benauwde 'Sport und Kongresshalle' de tranen de vrije loop. De spelverdeelster wilde er niet over pra ten, meldde in het voorbijgaan slechts dat ze in een dip zat en stormde de zaal uit. Toch verschafte de beknopte reactie duidelijkheid. Het was zonneklaar dat de spanning er uit kwam. Meer moest er niet achter gezocht wor den, verklaarde ploeggenote Ingrid Vis ser. „We hadden vandaag allemaal het gevoel er heel dicht tegenaan te zitten. Dan lukt het net niet en dan krijg je dit soort reacties." Ook Angiolino Frigoni liet zich na afloop even gaan. De bondscoach ging tierend in op de vraag of er misschien onderlinge spanningen waren tussen de speelsters. „Ik kan zijn reactie wel begrijpen", aldus Visser. „Frigoni kwam er vandaag niet meer door. In de time-outs was het soms net een kippenhok. Iedereen stond door elkaar heen te praten, iedereen wilde z'n mening geven. Daar is in een time-out geen tij d voor. Ook in het veld was het een grote chaos. Gestress. Ik wilde de com municatie erin gooien. Het lukte niet." De volleybalsters slaagden er tegen Zuid-Korea nooit in op de beslissende momenten koel te blijven. Het beste be wijs hiervan leverden ze aan het slot van de eerste set. Nederland had het tot aan 19-18 voor het zeggen maar maakte ver volgens enkele missers: 23-25. In de tweede (18-25) en derde (22-25) fase liep Oranje vervolgens bijna de hele tijd ach ter de feiten aan. Wijnhoven Vooral in de verdediging en verwerking van de Zuid-Koreaanse opslag ging een en ander mis. Eigenlijk bleef alleen Elke Wijnhoven in het achterveld serieus overeind, al speelde de 21-jarige niet haar beste wedstrijd van dit toernooi. Tot dusverre beleeft Wijnhoven een goed WK-debuut. De statistieken wijzen dat uit. Tot aan gisteren prijkte de 1.68 meter lange speelster zelfs bovenaan het klas sement van beste verdedigster, terwijl ze op de 'passers-ranglijst' na drie dagen tweede stond. Bij het Italiaanse Vicenza is ze het voor bije seizoen aardig gerijpt. Spel tech nisch maar zeker ook mentaal. „Je mag daar heel weinig fouten maken. Als je niet presteert dan komt de president van de club naar je toe en zegt hij dat je toch echt beter moet gaan spelen, wil je je geld krijgen. De druk is dus groot en dat is goed geweest voor m'n ontwikkeling." Wijnhoven heeft er op eigen benen leren staan.,Ik woonde in een appartement en werd op een gegeven moment ziek. De ploeg was voor de Europacup naar Pa rijs, ik bleef thuis alleen achter. Mijn moeder wilde overkomen, maar dat wil de ik weer niet. Ik wilde laten zien dat ik voor mezelf kon zorgen." Tegen Zuid-Korea, een ploeg die de kunst van het verdedigen als geen ander verstaat, mocht Wijnhoven bewijzen dat ze in het beginstadium van het WK niet voor niets hoog staat in enkele individue- ZEIST - De KNVB en PSV hebben hun meningsverschillen over de ongeregeldheden, voorafgaand aan de strijd om de Jo- han Cruijff Schaal, uitgesproken. Dat gebeurde afgelopen week in Monacotij dens een gesprek tussen PSV-preses Harry van Raaij enKNVB-directeurHenk Kesler. Beide partij en be reikten tevens overeenstemming over de betaling van de wed strijdpremie en de verrekening van de schade (die overigens beperkt bleef). ANP ZEIST - De competitiewedstrijd tussen FC Zwolle en Ajax is een dag vervroegd. De Amsterdammers spelen op zaterdag 14 september vanaf 19.30uurbij de nieuwkomer in de eredivisie. Het duel is op verzoek van de landskampioen naar voren ge haald. Ajax speelt op dinsdag 17 september zijn eerste wed strijd in de Champions League. Olympique Lyon is dan in de Arena de tegenstander. ANP ROTTERDAM - Wielrenner John den Braber beëindigt zijn actieve carrière en wordt ploegleider van de Axa-formatie. De Rotterdammer, die tweemaal deelnam aan de Olympische Spelen, ging in op een aanbod van manager Ton Welling. Den Braber reed de afgelopen vijf jaar voor Axa. De 31-jarige cou reur werd in 1993 Nederlands kampioen bij de amateurs. Daarnaast boekte de spurter in totaal een recordaantal van twaalf etappezeges in Olympia's Tour. Den Braber boekte ook veel successen op de baan. De nieuwe ploegleider wil dat Axa als vangnet fungeert voor renners die bij grote formaties als Rabobank buiten de boot vallen. ANP RIJSWIJK - Mare Lotz fietst ook volgend seizoen in dienst van de Rabobankploeg. De Limburgse wielrenner bereikte met de leiding van zijn werkgever overeenstemming over een' nieuwe eenjarige verbintenis. Lotz debuteerde vier jaar geleden bij de Rabobankploeg in het prof circuit. Daarvoor reed hij voor de amateurploeg van zijn huidige team. ANP EINDHOVEN - PSV leent aanvaller Claudio een half jaar lang uit aan FC Luzern. De Braziliaan hoopt dat hij op 11 sep tember zijn debuut kan maken bij de nummer zes van de Zwitserse competitie. Luzern speelt dan tegen Xamax Neu- chatel. ANP DOETINCHEM - Voetballer Ruslan Valejev van De Graaf schap blijkt afgelopen weekeinde te zijn aangehouden door de politie in Arnhem. De Oekraïner heeft vrijdagnacht enkele uren vastgezeten na een vechtpartij met portiers van een dis cotheek. Zij hadden hem de toegang geweigerd omdat hij dronken zou zijn. De Graafschap hoefde afgelopen weekeinde niet in actie te 1 komen. Spelers en technische staf gingen een avondje uit in Arnhem. Algemeen-directeur Jacco Swart wil niet ingaan op de eventuele consequenties voor Valejev bij De Graafschap. „Daarover praten we nog. Ik ga er overigens vanuit dat we dit 1 geheel intern afhandelen." ANP foto Roberto Borea/AP terug als ze minder dan een uur tennis hebben gezien. In New York geldt die regel pas als geen enkele wedstrijd is afgerond. Wat een pech, Serena Williams (wiens stalker Albrecht Stro- meyer overigens is opgepakt) was zondag in veertig minuten klaar met de Tsjechische Daja Bedanova. Mogelijk krijgen de toeschou wers die een dag lang wachtten op een partijtje turbotennis dus toch hun geld terug. GPD le klassementen. „Het was vandaag an ders verdedigen dan tegen Cuba of Roe menië", zei de jongeling. „Zuid-Korea speelt nou eenmaal veel sneller." In Schwerin leidde dat op de openings dag al tot een fraaie zege op titelhouder Cuba en ook Nederland beet zich dus stuk op de taaiheid van Zuid-Korea. Na genoeg foutloos sloeg de formatie van coach Hoa-Suk Ryu zich voorbij Oranje. GPD Irina Donets (links) slaat de bal tegen het blok van de Zuid-Koreaanse Min-Jung Ku. foto Jens Buttner/EPA door Koen de Vries WAGENINGEN - Ze viel zon dagmiddag als een blok in slaap en gisteravond was het niet an ders. Het WK mountainbiken waaraan Mirjam Dieieman uit Vlissingen zondagmorgen in Kaprun (Oostenrijk) meedeed, had haar volkomen uitgeput. Door de abominabele weersom standigheden finishte ze slechts als 54e. Dieieman (21) mocht van bondscoach Hans van Zeeland debuteren in de Nederlandse ploeg en dat was niet voor niets. De keuzeheer ziet in haar een mountainbikester met toe komst en bovendien was het parkoers in Kaprun Dieieman op het lijf geschreven. Het be vatte steile afdalingen en helse klimmetjes. Waar concurrentes onder normale omstandigheden moesten afstappen, kon Dieie man door haar niet geringe stuurmanskunst verder fietsen. Dat bleek woensdag al toen de Vlissingse in de Nederlandse es tafette-ploeg mocht uitkomen en op het toen nog gewone par koers een goede indruk maakte. De omstandigheden waren zon dag echter verre van normaal. In de nacht voor de wedstrijd be gon het in Kaprun verschrikke lijk te regenen, waardoor het parkoers veranderde in een modderpoel. Tijdens het steeds maar voortdurende noodweer moest nu ook Dieieman van de fiets, en hoe. Televisiekijkers over de hele wereld hebben haar kunnen zien modderen tijdens een afdaling, waarin ze ten val kwam en haar fiets niet los kon krijgen van een obstakel: de tweewieler bleef met het zadel achter een paaltje haken. Bovendien ging in de eerste ron de haar derailleur kapot, waar door ze als ze de ketting van het binnen- naar het buitenblad wilde schakelen steeds van de fiets moest. In de derde ronde ging Dieieman opnieuw hard onderuit. „Ik heb toen even moeten bijten", vertelde ze gis teravond. „Ik had een flink ei op mijn scheenbeen." Ze was niet de enige die ge kwetst raakte tijdens de race. Diverse deelnemers liepen hoofdwonden op en anderen zware kneuzingen als gevolg van lelijke valpartijen. On danks alle ellende haalde Dieie man de finish, al was de 54e plaats (in totaal gingen er tach tig vrouwen van start) niet de klassering waar ze vooraf op ge hoopt had. „Maar de bonds coach was tevreden. Ik heb pun ten gescoord voor Nederland en daar ging het hem om. Boven dien ben ik in de buurt gebleven van mijn teamgenotes.Ter illu stratie: nationaal kampioene Daphny van de Brand werd 44e en erkend wereldtopper Corine Dorland47e. Het WK lijkt een opmaat voor Mirjam Dieieman voor meer in teressante wedstrijden. Komen de winter hoopt ze voor haar studie aan de landbouwhoge school in Wageningen op stage te gaan in Chili, waarna ze over weegt even alles te zetten op het mountainbiken. „De bonds coach wil graag met Mirjam doorgaan", wist Rinus Dieie man, de vader van Mirjam, gis teravond te vertellen. AMSTERDAM - Jumping Am sterdam houdt op te bestaan. Het legendarische paarden sportevenement zou dit seizoen voor de 45e keer worden gehou den. Grootste knelpunt was dat in overleg met de RAI, de plaats van handeling, geen bij de inter nationale kalender passende datum kon worden gevonden. Het is de tweede keer in korte tijd dat een aansprekend hip pisch evenement van de kalen der verdwijnt. Eerder dit jaar gebeurde dat met Champions Gelderland, dat (voorlopig?) werd stopgezet wegens grote fi nanciële problemen. Nota bene werd vorig seizoen op Papendal nog de Europese titelstrijd voor springruiters gehouden. De problemen van Jumping, grotendeels voortkomend uit een gebrek aan sponsors, speel den al enige tijd. Lange tijd be stond onzekerheid over de da tum, uiteindelijk vastgesteld op 3 tot en met 5 januari. Dat werd, zo kort na de feestdagen, al niet als bijzonder geschikt gezien. De afgelopen tijd leed de wed strijd bovendien twee gevoelige verliezen. Kees de Ruiter stopte na tien jaar voorzitter te zijn ge weest en vond Harry Groen be reid aan te treden als zijn opvol- ger. De voormalig wethouder sportzaken van de gemeente Amsterdam maakte als preses niet één aflevering mee. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34