Nattigheid Hogezoom houdt aan PZC PZC Zonnemaire acht weken tijdloos Vlissingers klagen massaal over overlast brommers Ars Musica verzorgt concerten voor jeugd 11 Werkgroep Wateroverlast wil volgorde van aanpak niet wijzigen Stichting stuurt vracht hulpgoederen naar landbouwschool Afrika Nieuwe burgemeester voor Kapelle Kernafval weer naar Frankrijk Drankrijder is rijbewijs kwijt Wilg bij tankstation moet terug Kerken zetten deuren open op Orgeldag Minikermis Politie laat granaat in achtertuin liggen Kinderen halen flessen op lege i dinsdag 3 september 2002 door Ali Pankow RENESSE - Bewoners van de Hogezoom in Renesse die veel vuldig' te kampen hebben met wateroverlast op hun percelen, zullen netjes op hun beurt moeten wachten voor de op lossing van dit probleem. De werkgroep 'Wateroverlast be bouwing Kop van Schouwen' wil voor alles vasthouden aan de begin dit jaar vastgestelde prioriteitenlijst. Daarop staat het gebied rond Nieuw-Haam- stede bovenaan. Pas daarna komt de Hogezoom aan de beurt. In totaal gaat het om zes pro bleemgebieden die in de loop van de komende drie a vier jaar worden aangepakt. Volgens secretaris T. Emonts van de werkgroep Waterover last kunnen incidentele proble men niet zomaar tussentijds worden opgelost, omdat daar voor eerst inzicht in de totale si tuatie in het gebied is vereist. Hij schrijft dat in een brief aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG), in antwoord op vragen over de ontwatering van de per celen rond camping Berkenhof aan de Hogezoom in Renesse. Volgens sommige bewoners daar is er nogal wat mis met die waterafvoer. Een van hen is G. Straaijer. Hij woont naast cam ping De Berkenhof. In natte pe rioden van het jaar staat het door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - De stichting Zeeland helpt Zambia heeft gis teren een container vol goede ren verscheept naar het Chi- pembi Farm College in Zambia. De actie is erop gericht de land bouwschool in Chipembi zich zelf te laten bedruipen en een economische factpr te laten worden in het straatarme plaatsje. De stichting Zeeland helpt Zambia werkt op drie sporen. Vrijwilligers van de stichting gaan regelmatig naar Zambia om te helpen met de opbouw van een landbouwschool, die niet door de regering wordt gesubsi dieerd. De school is inmiddels ook een bedrijfje, dat met eie ren, kippen, varkens en tomaten zelf inkomens voor de school en voor de families er omheen ge nereert. In Zeeland verzamelt de stich ting goederen voor een doelma tig functioneren van de school. Zo zaten er in de container die overgrote deel van zijn tuin vrij wel blank en reikt het water bij na tot aan de voordeur van zijn woning'. Straaijer vreest dat die situatie alleen maar erger wordt als straks de camping wordt ge saneerd en plaats moet maken voor een natuurherwinningsge- bied. Dat gebeurt in het kader van de herinrichting van Schouwen-West. Bij het saneren van De Berken hof per 1 januari 2004 zal het gebied worden ontdaan van ka bels, leidingen, uitheemse bo men en struiken, bebouwing en verharding. Het gebied van cir ca 2,5 hectare moet een open landschap worden op de over gang van de Vroongronden naar het Zoomgebied. Het gebied zal bestaan uit vochtige graslanden met beweiding en eventueel een poel, aansluitend op de be staande Vroongronden. Klachten In de eerste uitvoeringsmodule voor het project Schouwen- West wordt wel aangetekend dat bij de herinrichting van De Berkenhof geen negatieve ge volgen voor de aangrenzende gronden, bebouwing en recrea tieterreinen mogen ontstaan. Naar aanleiding van de zorgen over toenemend wateroverlast bij omwonenden heeft de DLG bij de werkgroep wateroverlast geïnformeerd hoe de leden met dit soort persoonlijke klachten denken om te gaan. Secretaris Emonts verwijst in zijn ant woord naar de afspraak die bin nen de werkgroep is gemaakt dat tussentijds geen persoonlij ke klachten uit de zes probleem gebieden worden behandeld. De aanpak van de wateroverlast in de Kop van Schouwen vergt overigens in veel gevallen speci fiek maatwerk. Soms liggen slo ten op particuliere terreinen achter hoge hekwerken of op grote afstand van de openbare weg. Om ook in die situaties maatregelen te kunnen treffen, is medewerking van de betref fende eigenaren onontbeerlijk. Daarover moeten talrijke indi viduele gesprekken worden ge voerd. De werkgroep overlast houdt in oktober een informatiebijeen komst voor de bewoners in het gebied Nieuw-Haamstede over de noodzakelijke werkzaamhe den die in het voorjaar van 2003 moeten worden uitgevoerd. Uit gangspunt is dat de aanwezige sloten zoveel mogelijk in ere worden hersteld. Ze liggen meestal op de juiste plaats, maar functioneren vaak onvol doende door achterstallig on derhoud. maandag verscheept werd, een pick-uptruck en een complete garageuitrusting. Maar ook wasbakken, wc-potten, land bouwwerktuigen en een broed machine. Sommige dingen zijn gekocht, andere gekregen en op geknapt. Het verzenden van de spullen kost veel geld, maar ook voor begeleiding van de hulp is de stichting veel kwijt. Zo kwam een leraar uit Chipembi op kos ten van de stichting naar Neder land om zich in het pluimveevak te bekwamen. Ook is een gepen sioneerd waterbouwkundig in genieur naar Zambia geweest om drie weken te adviseren over irrigatiesystemen. Behalve via het openstellen van een banknummer, haalde de stichting geld binnen met een benefietconcert en sponsorac ties. Hoewel de ondersteuning werkt zoals de stichting ge hoopt had - leerlingen van de school werken inmiddels op boerderijen, bouwen een fami liebedrijf op of geven les - blij ven geld en goederen nodig. De tuin van G. Straaijer aan de Hogezoom staat in natte perioden grotendeels blank. foto familie Straaijer KAPELLE - Kapelle heeft per 1 oktober een nieuwe burge meester. Het is de 55-jarige S. Kramer die de gemeenteraad van Kapelle in meerderheid voordroeg om G. de Groot, die vo rige week vertrok, op te volgen. Siebe Kramer, in Goes gebo ren maar in Brabant getogen, is tot 1997 wethouder in de gemeente Zevenbergen geweest. Bij de gemeentelijke herin deling waarbij Zevenbergen in Moerdijk opging, werd zijn partij, de WD, door lokale lijsten buitenspel gezet. Kramer verdiende de kost als luchtmachtofficier en later als docent bedrijfskunde aan de Koninklijke Militaire Academie in Bre da. Al bij de benoeming van De Groot, verklaarde Kramer Inj zijn voordracht, had hij Kapelle gezien als een mooie gemeen te om op termijn naar te solliciteren. Dat kwam er dus van toen De Groot aankondigde met vervroegd pensioen te gaan. Koningin Beatrix heeft vrijdag haar handtekening onder de benoeming van Kramer gezet. BORSSELE - Voor de negende keer sinds de hervatting in ja nuari 2001 gaan deze week gebruikte splijtstofelementen van de kerncentrale Borssele op transport. De container met zeven elementen gaat vandaag over de weg naar het rangeer terrein op het Covra-terrein. Daar verrichten EPZ en de in spectiedienst van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer (VROM) metingen. Daarna vertrekt het transport in de loop van woensdag per spoor naai de opwerkingsfabriek van Cogéma in het Franse La Hague. Daar worden de nog bruikbare stoffen uit de splijtstofele menten gehaald, zodat 95 procent van het materiaal voor her gebruik beschikbaar komt. RENESSE - De politie heeft twee automobilisten aangehou den voor rijden onder invloed van alcohol. Op de Ramp weg te Renesse is zaterdagavond het rijbewijs ingevorderd van een 19-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duive- land. De man kreeg een bekeuring voor het stilstaand voeren van blauwe zwaailichten. Uit een blaastest bleek dat de man 3,5 maal te veel alcohol had gedronken. Hij kreeg hierop een rijverbod van 12 uur. Een half uur later werd hij rijdend ach ter het stuur aangetroffen. Naast invordering van zijn rijbe wijs ontving hij een dagvaarding. Zondag is een 53-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede tweemaal aangehouden voor rijden onder invloed van alco hol. Dit gebeurde op de Kuijerdamseweg te Scharendijke. Een rijverbod van 3 uur was het gevolg. Hij werd eveneens enige tij d later achter het stuur aangetroffen op de Stoof wek ken in Renesse, wat hem andermaal een proces-verbaal ople verde. OOSTBURG - De verplichting om een wilg bij het tankstation aan de Bredestraat in Oostburg te herplanten, blijft ook na een uitspraak van de Raad van State van kracht. Burgemees ter en wethouders hadden de verplichting opgelegd aan ex ploitant De Pooter Olie BV, nadat deze de boom zo fors had gesnoeid dat hij als verloren moest worden beschouwd. Ei genlijk had De Pooter de boom willen vellen om er een naam bord voor zijn tankstation te kunnen plaatsen, maar daarvoor werd geen kapvergunning gegeven. Toen De Pooter vervol gens eigenhandig overging tot het snoeien, volgde de aan schrijving om een boom te herplanten. Dat moest een forse boom zijn met een waarde van bijna 3500 euro, zo besliste de gemeente. door Ali Pankow ZIERXKZEE - De Stichting Ars Musica besteedt aandacht aan de jeugd in de concertserie voor het nieuwe seizoen. Zo opent de serie zaterdag 28 september met een concert in de Lutherse kerk in Zierikzee dat in het teken staat van de jeugd uit de talent klassen van diverse conservato ria in Nederland. De concertge vers variëren in leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. Ars Musica hoopt hiermee vele jongeren in Zeeland te bereiken die actief bezig zijn met klassie ke muziek en ze te inspireren door optredens van leeftijdsge noten. De stichting voert ook overleg met scholen voor voort gezet onderwijs in de regio met als doel klassieke muziek dich ter bij de leerlingen te brengen. Zo wordt overwogen in de na bije toekomst jeugdige muzi kanten concerten te laten geven op de scholen, in het kader van de lessen Culturele en Kunst zinnige Vorming (CKV). De Ars Musica concertserie be- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vat verder op zaterdag 21 de cember een traditioneel kerst concert bij kaarslicht in de Lutherse Kerk. Een ensemble bestaande uit een violist, orga nist, gitarist en twee sopranen speelt werken van onder meer Bach, Vivaldi en César Franck. Op verzoek van velen heeft de stichting dit seizoen weer een optreden van het Bartholdy Trio geprogrammeerd. Dit concert gaat plaatsvinden op zaterdag 22 februari, eveneens in de Lu therse Kerk. Dit trio wordt ge vormd door Hans van Kerckho- ven (viool), Joep Willems (cello) en Mariëlle Frijns (piano). De serie wordt op zaterdag 26 april besloten met een flamencocon cert door Ruud Stoop in de Vier schaarvan het Zierikzeese stad huis. Hij speelt werken van onder meer Sabicas, Paco Pena en Montoya. RENESSE - De deuren van de Jacobuskerk in Renesse en de Corneliuskerk in Noordwelle staan zaterdag 14 september open voor de Nationale Orgel- De Orgeldag wordt voor de eer ste keer gehouden en valt samen met de Open Monumentendag". Voor de bezoekers is er gelegen heid om zelf het orgel te bespe len. De beide kerken zijn van 10.30 uur tot 16.00 uur geopend. Be zoekers die het optreden van het Vocaal Ensemble uit Sint Lau rens willen bijwonen, zijn wel kom om 12.00 urn in de Jacobs- kerk te Renesse. De Nationale Orgeldag is een initiatief van de Vereniging Nederlands Plat form voor Orgelkunst- en cul tuur. ZONNEMAIRE - Christelijke basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire houdt vrijdag 13 september een kinderkennis. Vanaf 15.30 uur zijn er voor de jongere bezoekers activiteiten als biljartknikkeren, sjoelen en schminken. Er zijn kramen met diverse ver snaperingen en er zal een 'le vend standbeeld' te bewonde- ren zijn. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een Middel burgs gezin heeft vermoedelijk een handgranaat in de tuin. De dertienjarige zoon van de fami lie heeft het explosief zondag middag gevonden op het voor malige sportpark de Nadorst en het mee naar huis genomen. De granaat ligt er nog steeds. De politie heeft hem afgedekt met een bloempot. De ouders van de jongen kregen zondag de schrik van hun leven. „Hij kwam er vrolijk mee naar huis", zegt zijn moeder. Bang dat de granaat alsnog explo deert, is ze niet. „Als dat ding er sinds de Tweede Wereldoorlog zo heeft gelegen, denk ik niet dat hij nu ineens afgaat." De j ongen zelf had geen idee wat hij precies had meegenomen. De politie heeft de vondst zon dag geïnspecteerd en vastge steld dat het hoogstwaarschijn lijk om een granaat gaat. De agenten hebben er een bloempot overheen gezet en zijn vertrok ken. Het gezin heeft, tot hun verbazing, vervolgens niets meer gehoord. „De explosieven opruimingsdienst is ingelicht en die komt de granaat één dezer dagen ophalen", zegt een woordvoerster van de politie. Volgens haar is dat de normale gang van zaken bij een klein ex plosief dat niet op scherp staat. De klok is voor restauratie uit de kerktoren gehaald. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon ZONNEMAIRE - De bewo ners van Zonnemaire zijn de komende acht weken aange wezen op hun eigen uurwerk. De klok in de kerktoren wordt gerestaureerd en deels ver nieuwd. Aftandse onderdelen van het uurwerk worden ver vangen en de wijzers en cijfers krijgen een laagje bladgoud. De grote kraan naast de kerk toren in Zonnemaire zorgt voor het nodige spektakel. Bouwbedrijf Quant BV uit Zierikzee heeft de hoogwerker nodig om de wijzers van het uurwerk te verwijderen. Grote delen zullen volgens J. Haaij van de gemeente Schouwen- Duiveland vernieuwd worden omdat dat goedkoper en beter is dan opknappen van de ver weerde onderdelen. Met de demontage van de klok is gisteren een grote onder- houdsklus aan de toren begon nen. Bij een recente inspectie bleek dat houtwerk in de toren aangetast is door houtworm en boktor. Het Zierikzeese bedrijf dat door de gemeente regelma tig voor dergelijke klussen wordt ingeschakeld, zal de aangetaste balklagen behan delen en herstellen. Tegelij kertijd zullen in de toren klei ne bordessen en vaste ladders worden aangebracht om toe komstige inspectie snel en vol gens de ARBO-eisen te kunnen uitvoeren. Naast het réparatiewerk zal de toren worden voorzien van een nieuw afwateringssysteem. De huidige goten lopen nu vaak over omdat vogels er nes telen en zodoende de afvoeren verstopt raken. De goten en de overloopbakken zullen groter gemaakt worden, zodat ook bij flinke regenval het water vol gens de gebruikelijke kanalen wordt afgevoerd. Het werk aan de kerktoren van Zonnemaire zal naar ver wachting acht weken in beslag door Edith Ramakers VLISSINGEN - Meer dan drie honderd brieven en handteke ningen van boulevardbewoners die klagen over geluidsoverlast van brommers, scooters en mo toren, kreeg de Vlissingse bur gemeester A. Van Dok-van Weele gisteren aangeboden. „Sommigen zijn door de herrie verhuisd, anderen mopperen dat de politie niet ingrijpt. Dit is een respons van meer dan de helft van de bewoners. Dat kun nen toch niet allemaal zeurpie ten zijn", zegt initiatiefnemer L. van Heulen. Een dikke week geleden begon de Vlissinger aan zijn brieven actie. Hij vroeg zich af of hij de enige was die last had van de ho ge, vaak snerpende geluiden van de motoren, scooters en brommers. De hoge respons heeft hem verrast. „Sommigen schrijven dat ze de boulevards niet alleen voor deze wegge bruikers moeten afsluiten, maar stellen ook voor auto's te weren in de zomer." Van Dok reageerde dat Vlissin- gen deze zomer weinig inciden ten heeft gehad op de boulevard. „Het is uit de hand gelopen met deze vorm van geluidsoverlast, maar als ik de Vlissingse proble men vergelijk met die van ande re badplaatsen in Nederland, dan hebben we een heerlijke boulevard." Aan de boulevard van Scheve- ningen bijvoorbeeld, heeft de politie haar handen vol. Jonge ren houden zich er 'massaal op waardoor passanten zich er on veilig voelen en met enige regel maat komen er vechtpartijen voor'. „In het algemeen is daar een groot gevoel van onveilig heid." Deze Vlissingse klachten, zegt ze, zijn echter te serieus om het bij deze reactie te laten. Ze zal de brieven lezen en ze bespreken met de politie. Het steekt haar dat in een aantal brieven wordt opgemerkt dat de politie het laat afweten op de boulevard. De politie, vinden brie venschrijvers, zou er vaker moeten patrouilleren. „De poli tie heeft afgelopen zomer vaker bekeurd. Het is een beetje in de mode om af te geven op de poli tie." De politie zit bovendien met een probleem. Op de boulevards hangen de ronde gebodsborden met rode rand, waarop 30 staat. De politie zal, als geconstateerd wordt dat er harder wordt gere den een bekeuring uitschrij ven Maar als die bekeuring niet be taald wordt, krijgt de overtre der nooit een aanmaning. Het punt is dat deze snelheidsover treding niet vervolgbaar is. Het is een juridisch probleem. De boulevard is een doorgaande weg en mist, zo licht de burge meester toe, de uitstraling van een echte 30-kilometerweg (met drempels en bloembakken die de snelheid moeten remmen). Justitie zal de incasso van de boete daarom niet afdwingen, al gaat het wel degelijk om een overtreding. Hulpdiensten Deze kwestie is drie jaar gele den aan de orde geweest bij de Raad van State. Boulevardbe woners vroegen om van de bou levard een woonstraat te ma ken, met snelheidsremmende aanpassingen. De gemeente wilde dat niet, omdat de boule vard bij calamiteiten ook ge bruikt moet worden door hulp diensten. De gemeente won. „Maar we hebben toen toch de borden opgehangen en de maxi mumsnelheid aangepast." BROUWERSHAVEN - De jeugdafdeling van de Algemene Sportvereniging Brouwersha ven (ASV) houdt vrijdag 13 sep tember tussen 18.00 en 20.00 uur een lege-flessenactie. De kinderen halen zelf met en kele begeleiders de flessen bij de bewoners van Brouwershaven op. Het is de bedoeling dat de mensen hun lege flessen zoveel mogelijk bij de voordeur gereed zetten. Wie niet aan dat verzoek kan voldoen en de flessen graag op een ander tijdstip opgehaald wil hebben, kan dat melden bij Jaap Overweel (tel. 0111- 601071). De flessenactie wordt voor de tweede keer gehouden. De op brengst is bestemd voor extra activiteiten voor de jeugdige sporters. De opbrengst was vo rig jaar ruim zeshonderd gul den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31