Verbouwing pakhuizen in zicht 9 Fracties steunen waterbeheerplan Dijk langs kanaal beter bereikbaar Raadslid lanceert idee voor vrijwilligers in gemeenteplantsoen Rechter moet beslissen in conflict loswal Kindermiddag in museum LnJ HOEK zeeuwse almanak Botsauto's Zendingsavond in Zierikzee Organiste geblesseerd Rechtbank heft schorsing monumentenvergunning op waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in houdt woensdag 11 september een kindermiddag. Het thema is (W)onderwaterwe- reld, dat aansluit op de tentoon stelling Jurassic Polderland. Deze tentoonstelling gaat over Nederlandse amfibieën en rep tielen. De kindermiddag duurt van twee tot vier uur en is be doeld voor kinderen van zes tot en met tien jaar. Het programma bestaat uit een binnen- en een buitendeel. Binnen wordt een reptielenvideo bekeken en er is een speurspel langs de tentoon stelling. Buiten wordt er ge zocht en gevist naar waterleven. De kinderen ontvangen een (w )onderwaterpaspoort om hun vondsten in te noteren en te te kenen. Vooraf aanmelden is volgens het museum noodzakelijk. Advertentie Wij richten kanturen in ftê* Nóordzandstraai 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 2i augustus is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 4 september per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 De chauffeur uit Schoondij- ke dacht aanvankelijk dat hij droomde toen hij op de boot Breskens/Vlissingen een au to langzaam achteruit zag rijden. Dat hij klaarwakker was, be sefte hij toen enkele tellen la ter het duidelijke geluid van metaal op metaal weerklonk. Vervolgens zag hij de bewus te auto langzaam naar voren rijden waarna wederom dat scheurend/krakende geluid te horen was. Hij sprong uit zijn auto want hij besefte dat iemand vergeten was de handrem aan te trekken. En kele anderen stapten ook uit en samen slaagden ze erin de auto in bedwang te houden tot de vergeetachtige chauf feur arriveerde. Die man kwam nietsvermoedend en lachend aangelopen. Zijn humeur veranderde spoor slags toen hij de schade op nam. Zijn woede reageerde hij tot verbazing van de om standers af op zijn vrouw: „Altijd heb jij commentaar op mijn rijden. Altijd doe dit, doe dat. Waarom heb je niet gezegd dat ik deze maal de handrem moest aantrek ken." De vrouw zweeg, deed haar deur open en pakte de verzekeringspapieren. Vul die nu maar eerst in, noteer de gegevens van de andere auto's en straks praten we verder." dinsdag 3 september 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - CDA-fractielid B. Flach-de Geus zou graag zien dat mensen die het leuk vin den om vrijwillig te werken in de gemeentelijke plantsoenen, daarvoor de kans krijgen. Ze lanceerde dat voorstel gister avond in de commissie open bare werken en milieu, naar aanleiding van het voorstel over groenbeheer zonder che mische bestrijdingsmidde len. Flach is ervan overtuigd dat vooral gepensioneerde mensen het leuk vinden, wellicht te gen een kleine vergoeding, een bijdrage te leveren aan dat gemeentelijk groenbeheer. „Misschien ben ik te idealis tisch en het gaat me te ver om hier met een plannetje te ko men, maar misschien kan er binnen de gemeente eens over nagedacht worden", aldus Flach. Wethouder G. van de Velde-de Wilde ging overigens niet in op deze suggestie. Het groenbeheer stond centraal in twee voorstellen tijdens deze commissievergadering. Die be troffen het plan van aanpak voor het convenant Duurzaam Beheer en een Kwaliteitsplan openbaar groen. In het conve nant Duurzaam Beheer staat onder meer dat de gemeente zich verplicht de komende vijf jaar geleidelijk toe te groeien naar de situatie waarin voor het groenbeheer geen chemische middelen meer worden ge bruikt. Proeven met alternatie ven om onkruid te bestrijden, zoals borstelen, wegbranden of behandeling met zout zijn thans nog volop in gang. Klachten In de praktijk blijkt de omscha keling naar een nieuw groenbe heer nogal wat klachten op te le veren vanuit de bevolking. W. Jumelet (WD) vindt dat er nu echt eens gezocht moet worden naar een methode die de proble men bij groenbeheer goed op lost. Volgens P. Berrevoets-Ringel- berg van Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) worden zaken in de praktijk niet altijd goed op elkaar afgestemd. Als voorbeel den noemde zij het laten spelen van voetbaljunioren op een veld waarop de dag daarvoor nog te gen onkruid is gespoten of - in een ander geval - waar extra zand op is gestort. Volgens de wethouder behoren dit soort incidenten echter tot de hoge uitzonderingen. De fracties lijken wat betreft de toekomst in elk geval vertrou wen te hebben in het Kwali teitsplan groenbeheer. Zij ga ven, met uitzondering van LSD, alle een positief advies voor het opstellen van dit plan door het bureau Oranjewoud. Berre- voets-Ringelberg wilde het voorstel graag nog even terug koppelen naar haar fractie voor nader overleg. Goedkoper J. van der Made van Alert! maakte een voorbehoud voor het onderdeel groenbeheerplan binnen het Kwaliteitsplan. Zijn fractie dringt erop aan dat voor het groenbeheerplan geen ex tern bureau wordt ingescha keld. Alert! is van mening dat binnen de gemeentelijke organisatie voldoende deskun digheid aanwezig is om dit on derdeel uit te voeren. Dat is goedkoper. Overleg Het is de bedoeling nog deze maand met de opzet van het Kwaliteitsplan groen te starten. De totale kosten bedragen 120.000 euro. Op de begroting voor 2002 was een bedrag van ruim 72.000 euro gereserveerd, zodat er nog een aanvullend be drag van circa 48.000 euro nodig is. De groenbeheerplannen voor elke kern zullen de komende twee jaar in nauw overleg met de dorpsraden en de bewoners worden opgesteld. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wethouder G. van de Velde-de Wilde is beslist niet van plan nog in overleg te treden met de bezwaarmakers tegen de loswal in de Vluchtha- ven van Bruinisse. Zij vindt dat de rechter maar moet beslissen in dit langslepende conflict. De wethouder zei dat gister avond in de commissie openba re werken en milieu op een vraag van P. Berrevoets-Ringel- berg van Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD). Berrevoets gebruikte de rondvraag om nog eens te benadrukken dat haar fractie het toch bij het goede eind heeft dat het ongebruikt liggen van die loswal de ge meente geld kost. Toen zij wet houder Van de Velde de bedra gen van exploitatieverlies en proceskosten onder de neus wilde wrijven, greep commis sievoorzitter J. van den Berg in. Hij gaf Berrevoets te kennen dat de rondvraag alleen bedoeld is voor een korte vraag en zo mogelijk een kort antwoord daarop van de betreffende wethouder. „Dan wil ik van me vrouw Van de Velde weten of het nieuwe college bereid is opnieuw overleg te voeren met de omwonenden van de los wal. „Nee", luidde daarop het kor te antwoord van de wethou der. Volgens Van de Velde heeft ver der overleg geen enkele zin. „De bezwaarmakers willen nou een maal voorkomen dat de loswal ooit in gebruik wordt genomen. Ze hebben nu weer bezwaar in gediend tegen de nieuwe mi lieuvergunning. Dat is hun goed recht, maar dan moet de rechter in deze zaak ook maar beslis sen", aldus Van de Velde. Zij gaf Berrevoets nog wel te kennen dat het niet in gebruik zijn van de loswal inderdaad geld kost, maar dat de loswal nou eenmaal onderdeel vormt van de totale exploitatie van de Vluchthaven. „En daarin kunnen we nog steeds quitte spelen", aldus de wethouder. ZIERIKZEE - De Pinksterge meente in de Meelstraat in Zie rikzee houdt woensdag 18 sep tember een zendingsavond ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Wereld Wijde Zen dingsorganisatie Peter en Hepsi Prakasam uit In dia, Marilou Navarro van de Fi lippijnen en Winston Lynch uit Kenia vertellen over het zen dingswerk in de diverse lan den. De bouwvergunning voor verbouwing van de pakhuizen aan de Meelstraat mag afgegeven worden. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als veel betrok kenen inspraak krijgen, de ambtenaren er veel van kunnen leren en er duidelijke afspraken komen tussen gemeente en wa terschap over verantwoorde lijkheden en verplichtingen, gaan alle raadsfracties akkoord met het opstellen van een water beheerplan voor de gemeente Schouwen-Duiveland. Hier hangt voor de gemeente een prijskaartje aan van ruim 62.000 euro. Het plan moet leiden tot een eenduidige aanpak van het wa ter binnen de kernen. Het is de bedoeling dat uiteindelijk voor elk dorp en stad op het eiland een actieprogramma wordt ge maakt. De commissie openbare werken en milieu gaf gisteravond een unaniem positief advies voor het laten opstellen van dit plan door adviesbureau Tauw. CDA- woord voerster B. Flach-de Geus ziet overigens liever dat adviesbureau DHV het onder zoek uitvoert, maar haar partij genote wethouder L. Geluk- Poortvliet wil vasthouden aan het ambtelijk advies en opteert toch voor het bureau Tauw. Flachs voorkeur voor DHV heeft te maken met de goede sa menwerking die dit bureau reeds heeft opgebouwd met het Waterschap Zeeuwse Eilanden bij eerdere proefprojecten op het gebied van waterbeheer. Milieubeheer Het Waterbeheerplan borduurt voort op het Gemeentelijk Inte graal Milieubeheersplan. „Op een dag moet je er mee begin nen, want verantwoord milieu beheer vergt dat gewoon van ons", gaf wethouder Geluk als antwoord op de vraag van P. Berrevoets-Ringelberg van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) of met dit besluit ook ge wacht kon worden tot de vast stelling van de begroting voor volgend jaar. W. Jumelet (WD) drong aan op duidelijke afspraken in het Waterbeheerplan over verant woordelijkheden en bevoegd heden voor gemeente en water schap in geval van calamiteiten. De wethouder verzekerde hem dat er een integraal plan zal ko men op basis van een goede co productie tussen beide instan ties. Opsluiten Dorpsraden, bewonersvereni gingen en hengelsportvereni gingen zullen door middel van een op te richten klankbord groep worden betrokken bij de totstandkoming van het plan. Ook zullen twee zogeheten 'ge- biedsateliers' worden gehou den. Volgens wethouder Geluk wil dat zeggen 'zoveel mogelijk mensen bij elkaar zetten, op sluiten en al brainstormend tot een bepaalde visie laten komen' MIDDELBURG - De Middel burgse organiste Margreeth de Jong, die vanavond zou spelen in de Nieuwe Kerk in Middel burg, is geblesseerd uitgevallen. Haar optreden zou de aftrap vormen van de serie orgelcon certen Nazomer Lucht, die in de Abdij gegeven worden in het ka der van het Zeeland Nazomer Festival. De organisatie heeft een ver vanger gevonden in organist Ig- nace Michiels uit Brugge. Het concert van Michiels begint om kwart over acht. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De dijk langs het havenka naal in Zierikzee moet straks beter bereik baar zijn voor onderhoudswerk. Bij het aanbrengen van een nieuwe deklaag op een deel van de zeewering wordt door Water schap Zeeuwse Eilanden daarom tegelij kertijd een onderhoudsweg aangelegd. De dijk buiten de keersluis bij Zierikzee is een zogeheten 'primaire zeewering', waar van de staat nauwlettend door het water schap in de gaten gehouden wordt. Twee jaar geleden is een deel van deze dijk aan de kant van de woonwijk Poortambacht van een nieuwe deklaag voorzien. Nu is de over zijde direct achter de keersluis - aan de kant van het bedrijventerrein - aan de beurt. De bestaande bekleding van de dijk is volgens P. Westerbeke, districtshoofd waterkerin gen bij het waterschap, wat 'te licht bevon den'. Over een lengte van 283 meter is in middels de oude laag stenen verwijderd, zo dat de dijk voorzien kan worden van zijn nieuwe, betere afdeklaag. Deze bestaat uit een dunne f ilterlaag van kunststof doek met daar overheen kleine steentjes. Hier boven op worden kleine betonpaaltjes als afwer king gezet. Deze zijn voorzien van een zoge heten ecokop waar algen en wieren zich makkelijk aan hechten, hetgeen de dijk ook versterkt. Door de werkzaamheden zal ook de vorm van de dijk iets veranderen. Nu nog loopt de wand vanuit het water in één hel ling door naar de kruin. Het waterschap wil echter 3,5 meter boven NAP een onder houdsweg aanleggen, zodat de zeewering in het vervolg beter toegankelijk is voor de au to's. Ook aan de voet van de dijk wordt de kering verstevigd. In het verleden is het voorgekomen, dat uit het roer gelopen sche pen de oude afdeklaag beschadigden. Met grove breuksteen aan de voet moet ook de kans op dergelijke schade aanzienlijk ver minderd worden. Over drie weken - in ieder geval voor de start van het stormseizoen op 1 oktober - moet de klus geklaard zijn. Wanneer andere delen van de dijk langs het havenkanaal aangepakt worden kan Westerbeke niet aangeven. „Dat is een kwestie van priori teitstelling. We hebben nu het idee dat een zwakke schakel verbeterd is. De dijk achter de keersluis krijgt een nieuwe deklaag. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon ZIERIKZEE -Woningbouwver eniging Zeeuwland kan verder met de voorbereidingen voor de verbouwing van de vijf pakhui zen in de Meelstraat in Zierik zee. De rechtbank in Middel burg heeft de schorsing van de monumentenvergunning opge heven. De gerechtelijke uitspraak brengt weer vaart in het project omdat de gemeente Schouwen- Duiveland nu de bouwvergun ning kan afgeven. Zeeuwland- directeur P. van Doome is zeer tevreden. „Een heel belangrijke hobbel is genomen." Zeeuwland wil in november beginnen met de verbouwing. De woningbouwvereniging wil in de vijf pakhuizen aan de Meelstraat binnen afzienbare tijd tien appartementen bou wen. Ze moeten onderdak bie den aan mensen met een ver standelijke handicap. Deze cliënten van Stichting 't Gors wonen nu nog in Schouwen- oord. Maar omwonenden zien de verbouwingsplannen van Zeeuwland niet zitten. In hun optiek gaat met de verbouwing- historisch erfgoed verloren. Daarnaast komen de apparte menten te dicht bij hun eigen woningen te staan. De strijd tussen de twee partijen sleept al drie jaar voort. Zo zijn tegen de monumentenvergun ning, die door de gemeente is af gegeven, bezwaren ingediend. Deze bedenkingen zorgen er au tomatisch voor dat, zolang er geen besluit over de bezwaar schriften is genomen, de ver gunning is opgeschort. De gemeente kan zodoende de be nodigde bouwvergunning niet afgeven. Omdat Zeeuwland haast heeft met de verbouwing, heeft de woningbouwvereni ging afgelopen vrijdag aan de rechter in Middelburg gevraagd die schorsing op te heffen. De rechtbank heeft Zeeuwland in het gelijk gesteld. Tot tevre denheid van directeur Van Doorne, die het opgelopen tijd verlies meer dan beu is. Want door de uitspraak komt de ver bouwing in zicht. „Een verdere vertraging op het punt van de monumentenvergunning is niet mogelijk." De bouwvergunning voor de appartementen kan nu toch worden afgegeven. Moch ten de bewoners ook tegen deze vergunning bezwaar aanteke nen, dan zal Zeeuwland op nieuw via een versnelde (juridi sche) procedure proberen de vaart in het project te houden. Van Doorne hoopt dit jaar nog te beginnen met de werkzaamhe den. Spoed is geboden omdat de kosten van het project - rente en bouwkosten - stijgen naarmate de tijd verstrijkt. Daarnaast wil 't Gors duidelijkheid. Medio no vember is met Zeeuwland een datum afgesproken waarop de stichting zekerheid wil hebben. Hoewel met de uitspraak een overheidsprocedure aan de kant is geschoven, is wethouder A. van der Wouden (volkshuisves ting) niet ontevreden. In zijn op tiek getuigt de zet van Zeeuw land 'van enige lef' en wordt hiermee een 'krachtig signaal' afgegeven: dat bezwaren en procedures een project niet al tijd kunnen vertragen. Van der Wouden zegt dat hij 'aange naam verrast' is geweest dat Zeeuwland de rechtsgang heeft gemaakt. Bang voor precedent werking is de wethouder niet. „Het blijft toch iedere keer aan een rechter te beoordelen of een schorsing te rechtvaardigen is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29