Uitstel besluit afvalinzameling PZC 350.000 kinderen blijven de hele zomer thuis HZ begint opleidingen informatica w Burgemeester vraagt dorp om hulp bij onderzoek dreigbrief Ars Musica verzorgt concerten voor jeugd IR LATEN JE NIET LOS. De WesterscheWe vlwalv00rv0gas STARTPROBL 12 Gemeente Tholen zet vraagtekens bij offerte Zeeuwse Reinigingsdienst Handtekeningen tegen lawaai van brommers www.pzc.nl/telefoongids Jantje Beton stuurt ze graag op vakantie. Helpt u? Beton Geef gehoor aan de roep van de grutto www.pzc.nl/recepten MOEDER (WORDEN)? Giro 860 Hersenstichting Nederland dinsdag 3 september 2002 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen stelt een be sluit over deelname aan de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) uit. De politiek weet zich geen raad met de offerte die met de afvalorganisatie overeen is gekomen. Ook onzekerheid over deelname door andere Zeeuwse gemeenten speelt in het uitstel een rol. Voor 42 euro per woonhuis kan Tholen instappen. De leden van de commissie gemeentelijke ontwikkeling lieten gister avond in hun vergadering stuk voor stuk blijken zich niet pret tig te voelen bij het feit dat ver gelijkingsmateriaal in offertes ontbreekt. Vooral het gegeven dat Goes een nieuwe deal aan geboden heeft gekregen om deze gemeente over de streep te trek ken, wekt de suggestie dat Tho len wel eens te gemakkelijk ak koord zou kunnen gaan. De wethouders K. Heijboer en L. van Doorn wezen de commis sieleden erop dat de raad eerder besloten heeft eerst deelname aan de ZRD 'uit te onderhande len'. Pas als dat niet zou lukken, zouden alternatieven worden door Ab van derSluis ARNEMUIDEN - Burgemees ter K. Schouwenaar en de poli tie hebben de bewoners van Arnemuiden gisteravond opge roepen mee te helpen bij het on derzoek naar de bedreiging van een Marokkaanse vrouw. „Het is in ons aller belang", aldus Schouwenaar tijdens een verga dering van de Wijktafel, „dat er waarheidsvinding plaats vindt." De vrouw kreeg vorige week een dreigbrief, waarin haar een ulti matum werd gesteld. Zij en haar drie kleine kinderen kregen een maand de tijd om uit Arnemui den te vertrekken. Zou het gezin niet ingaan op de eis, dan zou de vrouw verkracht en haar kinde ren levend verbrand worden. De brief was ondertekend door 'de jongens uit Arnemuiden'. Schouwenaar noemde het zeer betreurenswaardig dat het vis sersdorp door de dreigbrief lan delijk negatieve publiciteit heeft gekregen. Hij zei dat dreigbrieven, gericht aan al lochtonen, overal in Nederland voorkomen. „Maar het is nu eenmaal gebeurd. We kunnen het niet terugdraaien." De politie heeft de zaak in on derzoek. Zolang niet duidelijk is wie achter de dreigbrief zit, is het volgens de Middelburgse burgemeester moeilijk vragen te beantwoorden. „Er zijn heel weinig ingangen en aankno pingspunten. We moeten er niet zonder meer vanuit gaan dat het onderzoek van de politie klaar heid brengt en antwoord geeft op al onze vragen.De gemeente Middelburg ziet zich intussen voor de vraag gesteld of er mo gelijkheden zijn incidenten te voorkomen. Het college zal zich ook buigen wat het kan doen voor het be dreigde gezin. Schouwenaar vroeg zich bijvoorbeeld af of B enW voor vervangende huisves ting kunnen zorgen, als het ge zin daarom vraagt. Voorzitter J. Walhout van de Wijktafel noemde het 'intriest' dat mensen in Arnemuiden een dreigbrief in een brievenbus stoppen. „Het is absoluut on toelaatbaar dat men zo met el kaar omgaat in ons dorp." onderzocht. Die insteek had echter een duidelijke oorzaak, blikte A. Piet (ChristenUnie) op de voorgeschiedenis terug. Des tijds was de raad erop gebrand de positie van het eigen reini- gingsdienstpersoneel zeker te stellen. Daarnaast ging Tholen er toen nog vanuit dat heel Zee land de ZRD zou omarmen. Dat laatste is momenteel onze ker. En wat het Thoolse perso neel betreft blijkt nu dat slechts één personeelslid overgaat naar de nieuwe organisatie. Het ove rige personeel blijft in dienst van de gemeente Tholen en wordt op andere afdelingen on dergebracht. Het feit dat de ZRD geen Thoolse werknemers hoeft over te nemen, heeft de prijs die gemeente per huis moet betalen, aldus Van Doorn, zwaar gedrukt. Bovendien, waarschuwde hij, heeft het op vragen van offertes bij andere reinigingsdiensten als conse quentie dat de offerte van de ZRD vervalt. Piet legde daarop de suggestie op tafel een bel- rondje langs andere gemeenten te doen om naar de prijzen waar zij mee werken te informeren. „Dat is geen offerte, maar dan krijg je toch wat meer gevoel met wat er wordt betaald." Zijn voorstel één tot twee maan den pas op de plaats maken, rond te bellen voor meer infor matie en eens af te wachten wat andere gemeenten doen kon op bijval van alle fracties rekenen. Je moet natuurlijk oppassen, realiseerde Piet, dat je niet met z'n allen op elkaar gaat zitten wachten. „Maar Tholen is nu ook weer niet 'leading' in Zee land", aldus Piet. door Henk Postma VLISSINGEN - Op de Hoge school Zeeland in Vlissingen zijn gisteren twee nieuwe oplei dingen, beide in de 'digitale sfeer', te water gelaten. Direc teur J. Bakker van internetpro- vider Zeelandnet verrichte de officiële opening: hij wiep een fles champagne tegen een fees telijk versierd beeldscherm. He lemaal vlekkeloos verliep dit spektakelstuk niet. Bakker moest twee keer gooien alvorens de fles uiteen spatte. De twee nieuwe opleidingen richten zich op hogere en op be drijfskundige informatica: ken nis van computerprogramma's. Het zijn de eerste opleidingen die de hogeschool op dat vlak te bieden heeft. De hogeschool haalde er in dit eerste jaar me teen al zo'n 75 nieuwe studenten mee binnen. De twee vierjarige opleidingen richten zich in de eerste plaats op Zeeuwse studenten. Daar naast loopt een Engelstalig programma voor Aziatische studenten, voornamelijk af komstig uit China. De opleidin gen zijn opgezet volgens de nieuwste inzichten. Er wordt nauw samengewerkt met het bedrijfsleven. Zo bestaat het docententeam voor een belang rijk deel uit deskundigen die in het bedrijfsleven werkzaam zijn. Docenten verzorgen ook cursussen en adviezen voor Zeeuwse bedrijven. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Ars Musica besteedt aandacht aan de jeugd in de concertserie voor het nieuwe seizoen. Zo opent de serie zaterdag 28 september met een concert in de Lutherse kerk in Zierikzee dat in het teken staat van de jeugd uit de talent klassen van diverse conservato ria in Nederland. De concertge vers variëren in leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. Ars Musica hoopt hiermee vele jongeren in Zeeland te bereiken die actief bezig zijn met klassie ke muziek en ze te inspireren door optredens van leeftijdsge noten. De stichting voert ook overleg met scholen voor voort gezet onderwijs in de regio met als doel klassieke muziek dich ter bij de leerlingen te brengen. Zo wordt overwogen in de na bije toekomst jeugdige muzi kanten concerten te laten geven op de scholen, in het kader van de lessen Culturele en Kunst zinnige Vorming (CKV). De Ars Musica concertserie be vat verder op zaterdag 21 de cember een traditioneel kerst concert bij kaarslicht in de Lutherse Kerk. Een ensemble bestaande uit een violist, organist, gitarist en twee sopranen speelt werken van on der meer Bach, Vivaldi en César Franck. Op verzoek van velen heeft de stichting dit seizoen weer een optreden van het Bartholdy Trio geprogrammeerd. Dit concert gaat plaatsvinden op zaterdag 22 februari, eveneens in de Lu therse Kerk. Dit trio wordt ge vormd door Hans van Kerckho- ven (viool), Joep Willems (cello) en Mariëlle Frijns (piano). De serie wordt op zaterdag 26 april besloten met een flamencocon cert door Ruud Stoop in de Vier schaar van het Zierikzeese stad huis. Hij speelt werken van onder meer Sabicas, Paco Pena en Montoya. Als officiële openingsdaad gooit directeur J. Bakker van Zeelandnet een fles champagne tegen een beeldscherm. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Meer dan drie honderd brieven en handteke ningen van boulevardbewoners die klagen over geluidsoverlast van brommers, scooters en mo toren, kreeg de Vlissingse bur gemeester A. Van Dok-van Weele gisteren aangeboden. „Sommigen zijn door de herrie verhuisd, anderen mopperen dat de politie niet ingrijpt. Dit is een respons van meer dan de helft van de bewoners. Dat kun nen toch niet allemaal zeurpie ten zijn", zegt initiatiefnemer L. van Heulen. Een dikke week geleden begon de Vlissinger aan zijn brie ven actie. Hij vroeg zich af of hij de enige was die last had van de hoge, vaak snerpende geluiden van de motoren, scooters en brommers. De hoge respons heeft hem ver rast. „Sommigen schrijven dat ze de boulevards niet alleen voor deze weggebruikers moe- i ten afsluiten, maar stellen ook voor auto's te weren in de zo mer." Van Dok reageerde dat Vlissin- i gen deze zomer weinig inciden- ten heeft gehad op de boulevard. „Het is uit de hand gelopen met f deze vorm van geluidsoverlast, maar als ik de Vlissingse proble- t men vergelijk met die van ande- re badplaatsen in Nederland, j hebben we een heerlijke boule- i vard." De Vlissingse klachten, zegt ze, zijn echter te serieus om het bij i deze reactie te laten. Ze zal de brieven lezen en ze bespreken met de politie. Het steekt haar dat in een aantal brieven wordt opgemerkt dat de politie het laat afweten op de boulevard. De politie, vinden brie venschrijvers, zou. er vaker moeten patrouilleren. „De poli- tie heeft afgelopen zomer vaker bekeurd. Het is een beetje in de J mode om af te geven op de poli tie." Jantje Beton vindt het heel belangrijk dat kinderen in hun vrije tijd spelen. Wanneer kinde ren spelen, hebben ze niet alleen op het moment zelf veel plezier maar doen ze ook nog eens aller lei indrukken en ervaringen op die goed zijn voor hun ontwikke ling. Op die manier wil Jantje Beton ze voorbereiden op een ac tieve deelname aan onze samen leving. Wanneer kinderen samen spelen, leren ze samenleven! Jaarlijks steunt Jantje Beton hon derden projecten. Eén van deze proecten willen wij nu het zomer vakantie is, graag extra aandacht geven. Kindervakanties? Zo'n 350.000 kinderen kunnen er alleen maar van dromen Wellicht kijken uw (kleinkinde ren altijd erg uit naar de zomer vakantie. Logisch, want niet al leen zijn ze vrij van school, ze gaan ook nog op vakantie! Maar wist u dat er jaarlijks zo'n 350.000 kinderen de hele zomer thuis zit ten? Omdat er bijvoorbeeld thuis geen geld is om op vakantie te gaan. Speciaal voor hen betaalt Jantje Beton kindervakanties. Een kindervakantie kan heel belangrijk zijn Zo kon Jimmy, die na de scheiding van zijn ouders in een Blijf-van- mijn-Lijfhuis verbleef, toch nog op vakantie. Hij vertelt: "Het vakantiekamp was een plek voor mij om te ontsnappen aan de rot situatie waarin ik zat. Op zo'n kamp kon ik dan gewoon weer lekker een balletje trappen of met andere kinderen spelen. Din gen die ik in het dagelijks leven niet kon doen. Ik keek er het hele jaar naar uit en nog steeds be waar ik mooie herinneringen aan deze vakanties." Inmiddels is Jim my een aantal keren zelf als vrij williger mee geweest. Hij weet als geen ander hoe belangrijk deze vakanties voor kinderen zijn. Help mee! Help Jantje Beton om zoveel mo gelijk kinderen op vakantie te kunnen laten gaan. Dit kunt u doen met een éénmalige bijdrage of door donateur te worden van Jantje Beton. Bel voor meer infor matie (030) 244 70 00 of via e- mail: info@jeugdfonds.nl. Of do neer direct een bedrag op giro 1247 ten name van Jantje Beton, onder vermelding van kinderva kanties. Namens alle kinderen: hartelijk bedankt! Postbus 85233, 3508 AE Utrecht (030) 244 70 00 www.jeugdfonds.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoenina bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders, Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere j behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat coc het franceren va- ,YHtenschappeii|< onderzoek e- KBF: het geven van voori chtlng. Geef daar Hersenstichting Nederland Giro 860 Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! O Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) U Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. I I I I I IIIIII O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Handtekening: GIRO Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven 596890 wereldkansen bieden. Hel zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is vast en toekomst geeft. Nood- begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen M 4-0v zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! VVT KI 11 1)1 kSj WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152,1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@vvereldouders.nl www.wereldouders.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 'ogelbescherming.nl Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar. Vogelbescherming Nederland, K Antwoordnummer 1974, 370ÓWB Zeist Kijkopwww.vogeibescherming.nl Vogelbescherming 3 of bel 030-6937744 nhoïhukd o i Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge boren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk, Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht weginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) lillilD FACTO KANKERBESTRN||DING Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen ofte genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28