ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH Ronselaars jihad gepakt Enquête bouwfraude levert nu al geld op P LPF heeft sollicitatie Poorter nooit gezien ■éis 15° i m Sn XNDIJKE 0113-222977 Muskens is boos over pausfilm in Vlissingen Justitie verdenkt Algerijnen van banden met Al Qaeda VN-akkoord groene stroom oogst kritiek Veerboot vat vlam op Noordzee Jong acrobatisch talent Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (0t) AutoTrack.nl Bolkestein wint slag om autotax Scheepswerf in zwaar weer Voortuitblik op Delta Profronde 19 t/m 21 Ronald de Boer niet bij Oranje Studenten eten het liefst lasagne JT i Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- J r ro O 04 Nazomer Vrij zonnig en warm. Met aflandige wind, op zee vrij krachtig, maxima rond 24 graden. 245e jaargang no. 208 dinsdag 3 september 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl HILVERSUM - Bissehop Muskens van Breda is boos over de film Amen die de Franse regisseur Constantin Costa-Gravas over de oorlogspaus Pius XII heeft gemaakt. De film wordt op 11 sep tember vertoond tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen. Na af loop gaat Muskens met Costa-Gravas in gesprek. De film, gemaakt op basis van het toneelstuk Der Stellvertreter (De plaats vervanger) van Rolf Hochhuth uit 1963, ver telt het deels ware en deels fictieve relaas van de SS- er Kurt Gerstein en de Ita liaanse priester Ricardo Fontana. Zij ondernamen vruchteloze pogingen om het Vaticaan ertoe te be wegen tegen de jodenver volging te protesteren. Muskens zegt in Studio KRO Magazine dat er sinds het stuk van Hoch huth, die de paus verweet te hebben gezwegen over de jodenvervolging, be langrijke publicaties zijn verschenen. Daarin wordt volgens Muskens aange toond 'dat paus Pius XII zich wel degelijk tot het uiterste voor de joden heeft ingespannen'. Het beeld dat de film oproept, alsof joden in Rome zijn weggevoerd zonder pro test van de kerk, is volgens Muskens 'gewoon feitelijk onjuist'. Hij noemt de film 'onwaarachtig en schan dalig'. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In het he le land zijn vrijdag twaalf mensen opgepakt, die er van worden verdacht ban den te hebben met het Al- Qaedanetwerk. De giste ren bekendgemaakte ar restaties zijn verricht in Eindhoven (5 personen), Rotterdam (2), Den Helder (2), Den Bosch (2) en Roo sendaal (1). Kort na hun aanhouding zijn vier mensen vrijgelaten, omdat zij niets met het onderzoek te maken bleken te hebben. De overgebleven acht zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Rotterdam, waarna zeven mannen in verzekering zijn gesteld. Allen zouden afkomstig zijn uit Algerije. Het is niet bekend of de verdachten banden hebben met verdachte extremistische mos lims die eerder al in Rotterdam, Bergen op Zoom en Eindhoven zijn opgepakt. De verdachten zouden materië le, financiële en logistieke steun bieden aan Al Qaeda. ,,Het ver moeden bestaat dat de groep strijders werft voor de interna tionale jihad, de gewapende strijd tegen vijanden van de is lam", verduidelijkt het Open baar Ministerie. ,,De strijders worden voorbereid om uitge zonden te worden en als marte laar te sterven." De Rotterdamse rechtbank be sloot gisteren dat drie vermeen de terroristen, waarvan er twee vorig jaar kort na 11 september al werden opgepakt, vast moe ten blijven zitten in afwachting van hun berechting over maxi maal drie maanden. Een andere arrestant zit pas drie maanden vast. Ook dit drietal maakt vol gens justitie deel uit van het ter reurnetwerk Al Qaeda. Weinig bewijs De advocaten van de drie ver dachten vroegen gisteren om vrijlating van hun cliënten, om dat er na een jaar detentie nog steeds niet veel bewijs tegen het duo bestaat. Zeker niet waar het gaat om het voorbex-eiden van een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Parijs of de Ame rikaanse legerbasis in het Belgi sche Klein Brogel, zoals justitie hen verwijt. Volgens justitie behoren de drie verdachten tot 'de Nederlandse cel' van Al Qaeda. „In ruimere zin horen zij tot de Europese cel, waartoe ook de arrestanten be horen die de afgelopen maan den zijn opgepakt in onder meer Duitsland, België, Engeland en Franki'ijk", aldus officier van justitie Th. d'Anjou. Die Euro pese cel zou plannen hebben ge had om een aanslag te plegen op een Amerikaans doel in West- Europa. GPD JOHANNESBURG - Op de VN- top voor duurzame ontwikke ling hebben onderhandelaars gisteren een akkoord bereikt over het gebruik van 'schone' energie. Milieuorganisaties uit ten echter direct kritiek op de overeenkomst. Op andere ge bieden blijven nog enkele strui kelblokken liggen. De Zuid-Afrikaanse president Mbeki opende gisteren de laat ste fase van de VN-top over duurzame ontwikkeling, die morgen moet leiden tot een slot verklaring waarin de plannen op het gebied van milieu en duurzame ontwikkeling voor de komende tien jaar uiteen wor den gezet. Zo'n honderd staats hoofden spraken gisteren de top toe. Hun ministers en onder handelaars probeerden onder tussen achter gesloten deuren tot overeenstemming te komen over een keur van onderwerpen. Gisteravond bereikten zij een akkoord over het bevorderen van het gebruik van groene energie. In het deelakkoord wordt gesproken over een 'sub stantiële stijging' van het ge bruik van onder meer zonne- en windenergie, ten opzichte van bronnen zoals olie en steenkool. Maar er worden geen doelen of cijfers genoemd. Milieuorganisatie Greenpeace liet direct weten dat deze uit komst 'nog erger is dan wij had den verwacht. „De Verenigde Staten, Saoedi-Arabië en Japan hebben gekregen wat zij wilden hebben." De Europese Unie wilde dat in 2010 vijftien procent van alle energie wordt gewonnen door middel van schone bronnen. Met name de Duitse bondskan selier Schroder maakte zich daar gisteren sterk voor.Maar het zijn vooral de VS en Japan die zich niet willen vastleggen op een schema voor het gebruik van schone energie. Hun stand punt lijkt nu de overhand te hebben gekregen. De VS en verscheidene islamiti sche landen liggen ook dwars over het onderwerp van de ge zondheidszorg voor vrouwen en de geboortebeperking. Was hington is bang dat de deur wordt opengezet naar abortus. Over deze paragraaf werd geen akkoord bereikt. Wel was er overeenstemming over halvering van het aantal mensen zonder sanitaire voor zieningen. RTR/DPA/ANP ZEEBRUGGE - Een reddingshelikopter van de RAF vliegt over de veerboot Norsea van P&O North Sea Fer ries op de Noordzee bij de Britse kust. Op de Norsea woedde gisterochtend brand in de machinekamer. De 611 opvarenden bleven aan boord. Niemand raakte gewond. Op het moment van de brand bevond de boot zich twaalf kilometer uit de kust van Great Yarmouth. De 487 passagiers werden tijdens de brand naar een verzamelpunt gestuurd, waar ze zwemvesten aantrok ken. Een evacuatie is niet aan de orde geweest, aldus een woordvoerder van P&O.Onder de voornamelijk Britse passagiers was één Nederlander. Het schip, dat gister middag tegen zessen op eigen kracht de haven van Zee- brugge binnenliep, wordt in ieder geval één rondreis uit de vaart genomen. Waarschijnlijk vertrekt het morgen weer uit Zeebrugge. foto Andrew Parsons/AP NANNING - De zeven maanden oude Liang Yaokun houdt het vol om bijna 34 seconden aan een rekstok te hangen. De re cordpoging vond gisteren plaats in Nanning, in de zuidelijke Chinese provincie Guangxi. Het jongetje - 66,5 centimeter lang en 7,7 kilo zwaar - kan meer voor baby's ongewone, acrobatische trucs. Zo staat het kind desgevraagd ook geruime tijd op één been. De ouders van Liang hopen met hun acrobatische baby het Guinness Book of Records te halen. foto Liu Guangming/AP door Peet Vogels en Alex Bogers DEN HAAG - De publiciteit rond de bouwfraude heeft al ge leid tot lagere prijzen voor bouwprojecten. Grote bouwbe drijven schrijven momenteel met verlies in op projecten, zo heeft een aantal aannemers on der ede verklaard voor de parle mentaire enquêtecommissie. „Er is paniek in de markt. Er wordt nu 10 procent onder de kostprijs ingeschreven", ver- klaarde gisteren J. Folkerts, re giodirecteur van Ballast Nedam Infra. Bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat merkt men wel iets van lagere prijzen, maar weet niet of dit is toe te schrijven aan de enquête. „De markt is slap, dus het is mogelijk dat bouwers lager inschrijven om aan de gang' te blijven", aldus een woordvoei'der van het mi- Advertentie VDe autosite voor heel Nederland nisterie. Alle ondervraagde aannemers zeiden dat sinds no vember vorig jaar, toen de scha duwboekhouding van Koop Tjuchem bekend werd, de ge heime vooroverleggen gestopt zijn. Uit angst voor invallen door de NMa en justitie hebben veel aannemers de schaduw boekhouding vernietigd. „Die had geen waarde meer, want de onderlinge veiTekeningen hiel den vanaf dat moment op", ver klaarde Folkerts. Dat werd be vestigd door B. ter Hoeve van HBG. Uit de verhoren werd duidelijk dat de top van de bedrijven op de hoogte was van de illegale werkverdeling en de prijsaf spraken Volgens J. de Bie, con troller bij Ballast Nedam, was ook huisaccountant KPMG op de hoogte van de illegale afspra ken. Hij heeft het bediijf verteld dat hij als taak had om onder- linge tegoeden van bouwers te gen elkaar weg te strepen en zo nodig via valse facturen te ver rekenen. Ontkennen Uit de verhoren bleek opnieuw dat aannemers op grote schaal prijsafspraken maakten. Maar zij ontkenden dat die tot hogere prijzen leidden. „Het was puur bedoeld om de continuïteit van het bedrijf te waarbox-gen", ver klaarde B. ter Hoeve van HBG. Verder bleek gisterexx dat be stuursvoorzitters van de zes beursgenoteerde bouwbedrij- De Exxropese Commissie gaat akkoord met het voorstel van eurocommissaris Bolkestein (Interne Markt) om de belasting op de aankoop van nieuwe auto's af te schaffen. Eerder deze zomer stuitte het plan op verzet van de Britten. Met een aantal cosmetische wijzigingenis het protest ge smoord. Medewerkers van Van der Giessen-De Noord verlaten de werf nadat zij op de hoogte zijn gebracht van de reorgani satie. Gedwongen ontslagen zijn onvermijdelijk. De scheepsbouwer schrapt een derde van de 770 vaste banen in Krimpen aan den IJssel. De werf heeft sinds het wegvallen van de Europese subsidies in 2000 gèen op dracht meer binnen gehaald. Op de Grote Markt in Goes wordt zatei'dag om 12.30 uur het startsein gegeven voor de Delta Profronde. Ongeveer tweehonderd wielrenners ne men het op de Zeeuwse wegen tegen elkaar op. Een vooruit blik op de wielerronde met in terviews met Cees Priem, Nico Eeckhout en Ton van Engelen. Grote afwezige in de selectie van Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Wit-Rusland is Ronald de Boer. Bondscoach Dick Advocaat riep twintig voetballers op, maar daar zat de middenvelder van Glasgow Rangers niet bij. Ook Wilfred Bouma en André Ooijer zijn er niet bij, beiden zijn geblesseerd. Jaap Stam en Patrick Paauwe werden wel weer uitgenodigd. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 radio en televisie: 7; zeeland: 9, 11, 13 en 14 buitengebied: 16, 17 en 18; deltaprofronde: 19, 20 en 21 sport: 23 en 24. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De open sollicita tie van de Middelburgse Jeanet- te Poorter (49) naar de functie van staatssecretaris van eman cipatie- en gezinszaken is bij de LPF in Den Haag aan de aan dacht ontsnapt. LPF-fractievoor^itter Wijn schenk liet gisteren weten niet op de hoogte te zijn van een sol licitatiebrief van Poorter. De LPF heeft inmiddels een kandi daat-staatssecretaris gevon den. Poox*ter, directeur van het cen trum voor vrouwenhulpverle ning Artemis, kondigde vorige week aan dat zij beschikbaar was als staatssecretaris. Zij deed dit in het openbaar, wat in de politiek ongebruikelijk is. Alle media ontvingen haar solli citatiebrief, waarvan nog een afschrift is te vinden op de web site van Artemis. LPF-fractievoorzitter Wijn schenk moest gisteren beken nen dat hij de brief nooit heeft gezien. „Ik ga 'm nog eens op zoeken", zei hij. Voor Poorter is dat te laat. Zij reageerde ont goocheld. „Ik heb gesolliciteerd omdat er geen kandidaten wax'en, maar nu blijkt er toch een stapel brieven te zijn binnengeko men." De LPF draagt deze week een nieuwe staatssecretaris voor Emancipatie en Gezinsbeleid voorbij bij premier Balkenende. Volgens het RTL-Nieuws van gisteravond gaat het om de heer Khee Lian Phoa. Hij is sinds bijna tien jaar direc teur van de Stichting Verant woord Alcoholgebruik. Aan vankelijk was Phoa ook kandi daat na het aftreden van Philo- mena Bijlhout, maar hij werd toen gepasseerd door mevrouw De Vilder, die zich uiteindelijk ook terugtrok. ven in december vorig jaar heb ben gepolst of ze een generaal pax'don konden krijgen voor de bouwfraxxde. In x-uil daarvoor wilden de be drijven een boete betalen en ga ven ze de verzekering dat alle illegale praktijken tot het verle den zouden behoren. Maar de NMa wees het verzoek af. GPD pagina 4: waakhond beet niet AMSTERDAM - Lasagna is veruit het favoriete gerecht on der studenten. Rijst of pasta met 'prut' doen het ook heel goed, maar witlof, vis en tuinbonen moet je een student niet voor zetten: dat lusten ze niet. De Vrije Universiteit in Amster dam deed een lijvig onderzoek naar de eetgewoonten van de 'eigen' bevolking, maar aange nomen mag worden dat het bij de andere studenten niet veel anders zal zijn. De studenten hebben een hoge dunk van de eigen kookkixnsten: 65 procent denkt redelijk met de potten en pannen overweg te kunnen. Toch worden die vaar digheden bedroevend weinig in praktijk gebracht. Van de stu denten kookt 40 procent (bijna) nooit zelf en xruim de helft niet vaker dan eens in de week. GPD Advertentie naam:.:ij:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straa^. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:p noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|, twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maancj met nummer: j~^ j j j automatische incasso 19,25). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f i f v automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan, (g 198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ll71^ÓY/fllnnnnhÖ" Antwoordnummer 123 I CSzïl4 UUUUUzl 4380 VB Vlissingen sü wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1