Verbouwing pakhuizen in zicht PZC Pabo Terneuzen opent deeltijdopleiding 350.000 kinderen blijven de hele zomer thuis Ars Musica verzorgt concerten voor jeugd Beton STARTPROBLI LATEN JE NIET LOS. 12 Rechtbank heft schorsing monumentenvergunning op Gezocht: Weve juf/meester Eilandelij ke muziekdag nn centrum Renesse www.pzc.nl/telefoongids Jantje Beton stuurt ze graag op vakantie. Helpt u? MOEDER (WORDEN)? Giro 860 iT*n 10 Wl KI I l(')t Di KS; www.pzc.nl/recepten 0e Westersci VITAALVOORVOGaS Geef gehoor aan de roep van de grutto dinsdag 3 september 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE -Woningbouwver eniging Zeeuwland kan verder met de voorbereidingen voor de verbouwing van de vijf pakhui zen in de Meelstraat in Zierik- zee. De rechtbank in Middel burg heeft de schorsing van de monumentenvergunning opge heven. De gerechtelijke uitspraak brengt weer vaart in het project omdat de gemeente Schouwen- Duiveland nu de bouwvergun ning kan afgeven. Zeeuwland- directeur P. van Doorne is zeer tevreden. „Een heel belangrijke hobbel is genomen." Zeeuwland wil in november beginnen met de verbouwing. De woningbouwvereniging wil in de vijf pakhuizen aan de Meelstraat binnen afzienbare tijd tien appartementen bou wen. Ze moeten onderdak bie den aan mensen met een ver standelijke handicap. Deze cliënten van Stichting 't Gors wonen nu nog in Schouwen- oord. Maar omwonenden zien de verbouwingsplannen van Zeeuwland niet zitten. In hun optiek gaat met de verbouwing historisch erfgoed verloren. Daarnaast komen de apparte menten te dicht bij hun eigen woningen te staan. De strij d tussen de twee partij en sleept al drie jaar voort. Zo zijn tegen de monumentenvergun ning, die door de gemeente is af gegeven, bezwaren ingediend. Deze bedenkingen zorgen er au tomatisch voor dat, zolang er geen besluit over de bezwaar schriften is genomen, de ver gunning is opgeschort. De gemeente kan zodoende de be nodigde bouwvergunning niet afgeven. Omdat Zeeuwland haast heeft met de verbouwing, heeft de woningbouwvereni ging afgelopen vrijdag aan de rechter in Middelburg gevraagd die schorsing op te heffen. Meer dan beu De rechtbank heeft Zeeuwland in het gelijk gesteld. Tot tevre denheid van directeur Van Doorne, die het opgelopen tijd verlies meer dan beu is. Want door de uitspraak komt de ver bouwing in zicht. „Een verdere vertraging op het punt van de monumentenvergunning is niet mogelijk." De bouwvergunning voor de ap partementen kan nu toch wor den afgegeven. Mochten de be woners ook tegen deze vergun ning bezwaar aantekenen, dan zal Zeeuwland opnieuw via een versnelde (juridische) procedu re proberen de vaart in het pro ject te houden. Van D oorne hoopt dit j aar nog te beginnen met de werkzaamhe den. Spoed is geboden omdat de kosten van het project - rente en bouwkosten - stijgen naarmate de tijd verstrijkt. Daarnaast wil 't Gors duidelijkheid. In Schou- wenoord is met het oog op de mogelijke verhuizing naar de Meelstraat amper nog geïnves teerd. Medio november is met Zeeuwland een datum afge sproken waarop de stichting ze kerheid wil hebben. Hoewel met de uitspraak een overheidsprocedure aan de kant is geschoven, is wethouder A. van der Wouden (volkshuisves ting) niet ontevreden. In zijn op tiek getuigt de zet van Zeeuw land 'van enige lef' en wordt hiermee een 'krachtig signaal' afgegeven: dat bezwaren en procedures een project niet al tijd kunnen vertragen. Van der Wouden zegt dat hij 'aange naam verrast' is geweest dat Zeeuwland, in het maatschap pelijk belang, de rechtsgang heeft gemaakt. Bang voor pre cedentwerking is de wethouder niet. „Het blijft toch iedere keer aan een rechter te beoordelen of een schorsing te rechtvaardigen door Peter Opgei TERNEUZEN - Met enig feeste lijk vertoon is gisteravond in Terneuzen de deeltijdopleiding van de Pabo van start gegaan. De opleiding van de Hogeschool Zeeland begint met achttien studenten. De deeltijdopleiding in het ge bouw van het ROC Westerschel- de is een aanvulling op de vol tij dopleiding, waarvan in Ter- neuzen de eerste twee studieja ren te volgen zijn. Opleidingsmanager Maarten Anthonise is zeer tevreden over het succes van de Pabo in Ter- neuzen. Aanvankelijk startte de hogeschool met het propedeuse- jaar voor de voltijdopleiding, maar vorig cursusjaar al kwam daar het tweede studiejaar bij. Nu volgt het eerste jaar van de deeltijdopleiding. Met achttien nieuwe studenten noemt An- thonisse de aanmelding voor het eerste leerjaar succesvol. Ook voor het eerste jaar voltijd heb ben zich achttien studenten aangemeld. Met de opleiding voor leraar in het basisonderwij s in Terneuzen heeft de Hogeschool Zeeland in de roos geschoten. Voorheen bleek de Westerschelde voor veel studenten een te groot ob stakel. Slechts een beperkt aaantal studenten uit deze regio koos voor de opleiding in Vlis- singen, vooral vanuit West- Zeeuws-Vlaanderen. Studen ten uit Midden- en Oost- Zeeuws-Vlaanderen kozen voor de opleidingen in bijvoorbeeld 'ik- De boodschap is duidelijk: vraag naar afgestudeerde Pabo-studenten is er genoeg. Breda of Dordrecht of lieten de Pabo links liggen. In 2000 startte de Pabo in Ter- neuzen met 25 eerstejaars stu denten, een jaar later waren er al ruim veertig eerste- en twee dejaars. Deze studenten maken hun opleiding nu af in Vlissin- gen. Anthonise voorspelt een goede toekomst voor de Pabo opleiding in Terneuzen. Hij ver wacht niet dat de komst van de Westerscheldetunnel daar ver andering in zal brengen. „De studenten komen vooral uit Midden- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De reistijd naar Vlissingen blijft daarmee be hoorlijk. Voor studenten die Pa bo kiezen, is en blijft de oplei ding in Terneuzen ronmduit een unieke kans." De resultaten van de Zeeuws- Vlaamse studenten zijn dik in orde, zo blijkt uit de cijfers; 50 procent van de eerstejaars haal de de propedeuse al voor het einde van het studiejaar en vrij wel alle tweedejaars zijn door gestroomd naar de zogeheten foto Peter Nicolai specialisatiefase in Vlissingen. Anthonise zegt dat de kans op een baan in het (basis)onderwij s hoog is. „Het aantal vacatures wordt steeds nijpender. Dat merken we ook aan aanvragen. We krijgen soms een telefoontje van een basisschooldirecteur met de vraag: 'Heb je alsjeblieft nog wat..." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Ars Musica besteedt aandacht aan de jeugd in de concertserie voor het nieuwe seizoen. Zo opent de serie zaterdag 28 september met een concert in de Lutherse kerk in Zierikzee dat in het teken staat van de jeugd uit de talent klassen van diverse conservato ria in Nederland. De concertge vers variëren in leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. Ars Musica hoopt hiermee vele jongeren in Zeeland te bereiken die actief bezig zijn met klassie ke muziek en ze te inspireren door optredens van leeftijdsge noten. De stichting voert ook overleg met scholen voor voort gezet onderwijs in de regio met als doel klassieke muziek dich ter bij de leerlingen te brengen. Zo wordt overwogen in de na bije toekomst jeugdige muzi kanten concerten te laten geven op de scholen, in het kader van de lessen Culturele en Kunst zinnige Vorming (CKV). De Ars Musica concertserie be vat verder op zaterdag 21 de cember een traditioneel kerst concert bij kaarslicht in de Lutherse Kerk. Een ensemble bestaande uit een violist, organist, gitarist entwee sopranen speelt werken van on der meer Bach, Vivaldi en César Franck. Op verzoek van velen heeft de stichting dit seizoen weer een optreden van het Bartholdy Trio geprogrammeerd. Dit concert gaat plaatsvinden op zaterdag 22 februari, eveneens in de Lu therse Kerk. Dit trio wordt ge vormd door Hans van Kerckho- ven (viool), Joep Willems (cello) en MariëHe Frijns (piano). De serie wordt op zaterdag 26 april besloten met een flamencocon cert door Ruud Stoop in de Vier schaar van het Zierikzeese stad huis. Hij speelt werken van onder meer Sabicas, Paco Pena en Montoya. RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo in Renesse treedt dit jaar samen met zus terverenigingen Witte van Haemstede en Crescendo op als gastheer voor de jaarlijkse Ei- landelijke Muziekdag, die za terdag 14 september in het centrum van Renesse wordt ge houden. In twee muziektenten rond de kerk zullen de muziekgezel schappen weer diverse muziek stukken ten gehore brengen. Ook zullen de marchingband Schouwen-Duiveland uit Zie rikzee en de drumband van Apollo uit Brouwershaven een muzikale rondgang door het dorp maken. Om 11.50 uur spreekt wethouder A. van dei- Wouden van cultuur het ope ningswoord uit, waarna de ver dere presentatie in handen ligt van Anton de Bruyn. Na het startsein volgt een divers programma met onder andere optredens van de Ministars, Con Amore Noordgouwe, Apollonia en brassband Apollo uit Brou wershaven. Laatstgenoemde muziekvereniging speelt wer ken als Call to action van Vilem Tausky en Star Wars van John Williams. Ook harmonieorkest Kunst Eer uit Zierikzee is van de partij met onder andere Olympica van Giovanni Orso- mando en de Florentiner Mar- sch van J. Fucik. Bij regenachtig weer kunnen de muziekliefhebbers uitwijken naar het Dorpshuis Renesse. Om ongeveer 18.30 uur zullen de laatste noten klinken en zal het muziekfestijn afgesloten worden door Nut Uitspan ning uit Zonnemaire. In 2003 viert deze harmonievereniging haar 130-jarig bestaan. Ter ge legenheid daarvan ligt de orga nisatie van de volgende Eilan- delijke Muziekdag op zaterdag 28 juni 2003 in handen van Nut en Uitspanning. Jantje Beton vindt het heel belangrijk dat kinderen in hun vrije tijd spelen. Wanneer kinde ren spelen, hebben ze niet alleen op het moment zelf veel plezier maar doen ze ook nog eens aller lei indrukken en ervaringen op die goed zijn voor hun ontwikke ling. Op die manier wil Jantje Beton ze voorbereiden op een ac tieve deelname aan onze samen leving. Wanneer kinderen samen spelen, leren ze samenleven! Jaarlijks steunt Jantje Beton hon derden projecten. Eén van deze proecten willen wij nu het zomer vakantie is, graag extra aandacht geven. Kindervakanties? Zo'n 350.000 kinderen kunnen er alleen maar van dromen Wellicht kijken uw (kleinkinde ren altijd erg uit naar de zomer vakantie. Logisch, want niet al leen zijn ze vrij van school, ze gaan ook nog op vakantie! Maar wist u dat er jaarlijks zo'n 350.000 kinderen de hele zomer thuis zit ten? Omdat er bijvoorbeeld thuis geen geld is om op vakantie te gaan. Speciaal voor hen betaalt Jantje Beton kindervakanties. Een kindervakantie kan heel belangrijk zijn Zo kon Jimmy, die na de scheiding van zijn ouders in een Blijf-van- mijn-Lijfhuis verbleef, toch nog op vakantie. Hij vertelt: "Het vakantiekamp was een plek voor mij om te ontsnappen aan de rot situatie waarin ik zat. Op zo'n kamp kon ik dan gewoon weer lekker een balletje trappen of met andere kinderen spelen. Din gen die ik in het dagelijks leven niet kon doen. Ik keek er het hele jaar naar uit en nog steeds be waar ik mooie herinneringen aan deze vakanties." Inmiddels is Jim my een aantal keren zelf als vrij williger mee geweest. Hij weet als geen ander hoe belangrijk deze vakanties voor kinderen zijn. Help mee! Help Jantje Beton om zoveel mo gelijk kinderen op vakantie te kunnen laten gaan. Dit kunt u doen met een éénmalige bijdrage of door donateur te worden van Jantje Beton. Bel voor meer infor matie (030) 244 70 00 of via e- mail: info@jeugdfonds.nl. Of do neer direct een bedrag op giro 1247 ten name van Jantje Beton, onder vermelding van kinderva kanties. Namens alle kinderen: hartelijk bedankt! Postbus 85233, 3508 AE Utrecht (030) 244 70 00 www.jeugdfonds.nl Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge boren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht weginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) FACTO HoÈ KANKERBESTRIJDING Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen ofte genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10. 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel Ingrijpend. Voor kind én ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen ijjaajr dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en |CBF'; j$L3^ 'let 9even van voorlichting, Geef daarom gul. ERSEN ÏHTING EDERLAND Qjro 860 GIRO 596890 Alleen op de wereld. De straat als wereldkansen bieden. Hel zijn de thuis en volledig aan het noodlot over- weeshuizen van WereldOuders die borg gelaten. Kinderen in Midden-Amerika staan voor zorg en ontplooiingskansen, zonder familie, zwervend op zoek naar WereldOuders vormen een brug die warmte en geborgenheid. Jong leven deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is vast en toekomst geeft. Nood- begonnen. Door middel van zakelijke steun die ons als opvang, liefde en scholing jHL WereldOuders nooit los laat. kunnen we deze weeskinderen U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152,1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl - www.wereldouders.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1971, 370Ó WB Zeist Kijk op www.vogelbeschermlng.nl Vogelbescherming of bel 030-6937744 Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af Ie schrijven van mijn bank/girorekening IlIIIIIIIII O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12