Veel klachten over brommers PZC PZC Open Monumentendag sluit aan op de VOC Stichting stuurt hulpgoederen naar Zambia Sloop Berghuijs-kazerne begonnen Dance-party volgens de regels op De Piet bij Wolphaartsdijk Gesprek moet wrevel tussen gemeenten en provincie wegnemen 11 Ruim driehonderd boulevardbewoners protesteren bij burgemeester Volksdansen in Souburg Wandelen met gids door De Manteling Nieuwe burgemeester voor Kapelle Wilg bij tankstation moet terug Kernafval weer naar Frankrijk Veilig papier ophalen in Heikant agenda Vervolg op sportactiviteiten Middengebied H Kindermiddag m museum dinsdag 3 september 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De laatste dagen van de Generaal-Majoor Berghuijskazerne aan de Zuidsingel in Middelburg zijn geteld. Deze week begint de sloop van het gebouw. De eer ste weken is van het werk nog weinig te zien. Eerst wordt het asbest uit de kazerne gehaald. Op de plaats van de kazerne komt het nieuwe theater. De omwonenden proberen de sloop van de kazerne nog tegen te houden. De belangenvereni ging Van A tot Z, waarin om wonenden en bedrijven uit de buurt zijn verenigd, heeft bij de bestuursrechter een verzoek ingediend om de sloopvergun ning te schorsen. De zaak dient volgens een medewerker van de rechtbank binnen tien da gen. Asbest Als de rechter de omwonenden gelijk geeft, bestaat de kans dat de werkzaamheden moeten worden gestaakt. De komende weken wordt het asbest uit het gebouw gehaald, daarna worden de losse onder delen uit het pand verwijderd. De daadwerkelijke sloop wordt uitgevoerd met een ma chine die stukken uit het ge bouw 'hapt'. Volgens een woordvoerder van de gemeente is voor deze me thode gekozen om de overlast voor de omwonenden zoveel mogelijk te beperken. Begin volgend jaar moet het hele ge bouw gesloopt zijn. Daarna kan een begin worden gemaakt met de bouw van het nieuwe theater. Dat moet over drie jaar klaar zijn. De Berghuijskazer ne is na de oorlog gebouwd en werd in 1949 in gebruik geno men. In het gebouw kregen mi litairen een administratieve opleiding. Zes jaar geleden vertrok de school naar Bussum. De gemeente nam de kazerne over en vestigde er een asiel zoekerscentrum in. De asiel zoekers vertrokken vorig jaar naar het nieuwe centrum aan de Stromenweg. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Meer dan drie honderd brieven en handteke ningen van boulevardbewoners die klagen over geluidsoverlast van brommers, scooters en mo toren, kreeg de Vlissingse bur gemeester A. Van Dok-van Weele gisteren aangeboden. „Sommigen zijn door de herrie verhuisd, anderen mopperen dat de politie niet ingrijpt. Dit is een respons van meer dan de helft van de bewoners. Dat kun nen toch niet allemaal zeurpie ten zijn", zegt initiatiefnemer L. van Heulen. Een dikke week geleden begon de Vlissinger aan zijn brieven- actie. Hij vroeg zich af of hij de enige was die last had van de ho ge, vaak snerpende geluiden van de motoren, scooters en brommers. De hoge respons heeft hem verrast. „Sommigen schrijven dat ze de boulevards niet alleen voor deze wegge bruikers moeten afsluiten, maar stellen ook voor auto's te weren in de zomer. Van Dok reageerde dat Vlissin- gen deze zomer weinig inciden ten heeft gehad op.de boulevard. „Het is uit de hand gelopen met deze vorm van geluidsoverlast, maar als ik de Vlissingse proble men vergelijk met die van ande re badplaatsen in Nederland, dan hebben we een heerlijke boulevard." Aan de boulevard van Scheve- ningen bijvoorbeeld, heeft de politie haar handen vol. Jonge ren houden zich er 'massaal op waardoor passanten zich er on veilig voelen en met enige regel maat komen er vechtpartijen voor'. „In het algemeen is daar een groot gevoel van onveilig heid." Patrouilles Deze Vlissingse klachten, zegt ze, zijn echter te serieus om het bij deze reactie te laten. Ze zal de brieven lezen en ze bespreken met de politie. Het steekt haar dat in een aantal brieven wordt OOST-SOUBURG - De Folklo ristische Dansgroep Mediobur- gum uit Middelburg en de mid denstandsvereniging Nemidso uit Oost-Souburg houden zater dag het derde Volksdans Festi val. De folklore-avond vindt plaats in een grote tent op de Karolin- genburcht in Oost-Souburg. De Gala-avond begint om 19.30 uur. Er zijn optredens van folk- loregroepen uit Frankrijk (C-hambly Folk), Zwitserland (Trachtengruppe Kerns) en Ne derland ('t Overschotje uit Lo- chem) en (Oude Dansen uit Texel). Medioburgum open het feest om 2 0 uur en sluit het festi val om 22.15 uur af. opgemerkt dat de politie het laat afweten op de boulevard. De politie, vinden brie venschrijvers, zou er vaker moeten patrouilleren. „De poli tie heeft afgelopen zomer vaker bekeurd. Het is een beetje in de mode om af te geven op de poli tie." De politie zit bovendien meteen probleem. Op de boulevards hangen de ronde gebodsborden met rode rand, waarop 30 staat. De politie zal, als geconstateerd wordt dat er harder wordt gere den, een bekeuring uitschrijven. Maar als die bekeuring niet be taald wordt, krijgt de overtre der nooit een aanmaning. Het punt is dat deze snelheidsover treding niet vervolgbaar is. Het is een juridisch probleem. De boulevard is een doorgaande weg en mist, zo licht de burge meester toe, de uitstraling van een echte 3O-kilometerweg (met drempels en bloembakken die de snelheid moeten remmen). Justitie zal de incasso van de boete daarom niet afdwingenal gaat het wel degelijk om een overtreding. Deze kwestie is drie jaar gele den aan de orde geweest bij de Raad van State. Boulevardbe woners vroegen om van de bou levard een woonstraat te ma ken, met snelheidsremmende aanpassingen. De gemeente wilde dat niet, omdat cle boule vard bij calamiteiten ook ge bruikt moet worden door hulp diensten. De gemeente won, „Maar we hebben toen toch de borden opgehangen en cle maxi mumsnelheid aangepast." door Mieke van der Jagt WOLPHAARTSDIJK - De ge meente Goes heeft een vergun ning verleend voor een dance- party op De Piet tussen Arne- muiden en Wolphaartsdijk op zaterdag 14 september. De party wordt gehouden op de zelfde plaats als waar vorig jaar een spontaan feest werd gehou den, waaraan een internatio naal publiek van zogenaamde 'ravers' deelnam. Die gebeurtenis leidde toen tot veel verontrusting en koorts achtig overleg. De Goese burge meester D. van der Zaag wist de zaak toen tot een goed einde te brengen door de bezoekers de tijd te geven te vertrekken. Af gezien van de plaats van hande ling is de dance-party 'Dance Intelligence' niet te vergelijken met die van vorig jaar. De party duurt van 11.00 tot 22.00 uur en er treden verschil lende DJ's op, onder wie DJ Montana, DJ Dazzle, Cor Fijne man, Fred Numf en D J Le Blanc. Het podium moet op de bossen gericht zijn, zodat het geluid niet over het Veerse Meer en ver derop over Noord-Beveland schalt. Het debacle van Dance Valley indachtig, waar bezoe kers na een heftige regenbui on derkoeld in het ziekenhuis moesten worden opgenomen omdat er geen vervoer was voor vele duizenden bezoekers, staat de gemeente slechts driedui zend bezoekers op het terrein toe. Er moeten veiligheidsdien sten worden ingezet om het par keren te regelen en de organisa tie laat ook bussen vanuit Vlissingen en Middelburg rij den. In de voorwaarden voor de vergunning staat van alles over de bereikbaarheid voor politie, brandweer en hulpdiensten, die op ieder moment overal op het terrein moeten kunnen komen. Er moeten voldoende toiletgroepen aanwezig zijn en ten minste vier EHBO-pos- ten. Ook moet de organisatie er zorgvuldig op toezien dat geen drank wordt verkocht aan kin deren, dat er geen glas en wa pens op het veld komen en dat er geen drugs worden verhandeld of gebruikt. Een verschil met de spontane party van vorig jaar is ook dat entree moet worden betaald, 45 euro. Voor de verkoop van voed sel, dranken, kleding en andere artikelen worden stands ver huurd. De 'ravers', voor een groot deel aangesloten bij de anti-globa- listen-beweging, hebben als uitgangspunt dat muziek moet worden gedeeld en dat voedsel en drank tegen kostprijs moeten worden verkocht. Zij maken via het internet 'afspraken' en kon digen hun komst niet van tevo ren aan. Het dance-publiek vraagt veel meer techno-voor- zieningen in licht en geluid. De eigenaar van het terrein, het waterschap Zeeuwse Eilanden, heeft toestemming gegeven voor het gebruik van de Piet. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@p7.c.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zondag 15 september de activiteit Wandelen met Staatsbosbeheer. Onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer wordt een wandeling gemaakt door het natuur- en cultuurhisto risch gebied De Manteling. De wandeling begint om twee uur 's middags bij het museum en eindigt rond half vier. De Manteling be schermt het achterland van noordwest Walcheren tegen de zeewind. In het over gangsgebied tussen zoet en zilt ligt oud-land, bos, duin en strand. Elk stukje heeft zijn eigen specifieke flora en fauna. Een tiental histori sche landgoederen bevinden zich in De Manteling. De gids kent de geheimen van de na tuur en de cultuur. Aanmel den is noodzakelijk. De vuurtoren van Westkapelle is te beklimmen. foto Lex de Meester door Britta Janssen VLISSINGEN - De zestiende editie van Open Monumenten dag wordt dit jaar gehouden op zaterdag 14 en zondag 15 sep tember. Verspreid over Walche ren zijn tussen 10.00 en 17.00 uur verschillende monumenten te bezichtigen. Deze keer staat het tweedaagse culturele evene ment in het teken van de 'Koop mansgeest'. Het thema sluit aan op het vierhonderd jarig bestaan van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Vlissingen en Middelburg doen voor de veertiende keer mee aan de Open Monumentendag. De gemeente Veere is sinds 1999 van de partij. Monumenten als kerken, stadhuizen, molens, pakhuizen en koopmanshuizen zijn gratis te bezichtigen. De deelnemende monumenten zijn herkenbaar aan de gele Open- Monumentendagvlag. Bezoe kers kunnen met een oldtimer bus gratis tussen Middelburg en Vlissingen reizen. In de gemeente Vlissingen zijn onder meer het nieuwe Zeeuws Maritiem MuZEEum, het Beursgebouw, het Gemeentear chief Vlissingen, het Hofje Zeemanserve (Cornelia Quack- hofje), Fort Rammekens in Rit- them, de Karolingische Ring- walburg in Oost-Souburg en cle watertoren in Oost-Souburg te bezichtigen. In diverse kerken vinden muziekuitvoeringen plaats en er wordt een kanon af geschoten. Bezoekers kunnen een historische rondwandeling maken. In Middelburg zijn verschillen de panden met een VOC-verle- den opengesteld. Eén daarvan is het pakhuis De Kemel aan de Kinderdijk. Een VOC-gids verzorgt rondlei dingen door de Middelburgse binnenstad. Belangstellenden kunnen ook een kijkje nemen in onder meer het Abdijcomplex, het Stadhuisde Kloveniersdoe len, het patriciërshuis Bai'on Chassee en het Van de Perrehuis waarin het Zeeuws Archief is ondergebracht. Fietsroutes In de gemeente Veere worden twee veertig kilometer lange fietsroutes langs de monumen ten uitgezet. De een gaat door het noordelijk deel van de ge meente, de ander door het zui delijk deel. Deelnemende mo numenten zijn onder andere Molen Weltevreden in Dom burg, Kasteel Westhove in Oost- kapelle en de Grote Kerk in Vee- re. Sportievelingen kunnen torens beklimmen, zoals de vuux*tox-en van Westkapelle, de kerktoren van Oostkapelle en de kerktoren van de Veerse Gro te kerk. Meer informatie is verkrijgbaar bij de VW's in Vlissingen, Mid delburg en Domburg. door Mieke van der Jagt NEEUWDORP - De stichting Zeeland helpt Zambia heeft gisteren een contai ner vol goederen verscheept naar het Chipembi Farm College in Zambia. De actie is erop gericht de landbouwschool in Chipembi zichzelf te laten bedruipen en een economische factor te laten wor den in het straatarme plaatsje. De stichting Zeeland helpt Zambia werkt op drie sporen, Vrijwilligers van de stichting gaan regelmatig naar Zambia om te helpen met de opbouw van een landbouwschool, die niet door de rege ring wordt gesubsidieei'd. De school is inmiddels ook een bedrijfje, dat met eie- ren, kippen, varkens en tomaten zelf in komens voor de school en voor de fami lies er omheen genereert. In Zeeland verzamelt de stichting goede ren voor een doelmatig functioneren van de school. Zo zaten er in de container die maandag verscheept werd, een pick-up- truck en een complete garageuitrusting. Maar ook wasbakken, wc-potten, land bouwwerktuigen en een broedmachine. Sommige dingen zijn gekocht, andere gekregen en opgeknapt. Het verzenden van de spullen kost veel geld, maar ook voor begeleiding van de hulp is de stichting veel kwijt. Zo kwam een leraar uit Chipembi op kosten van de stichting naar Nederland om zich in het pluimveevak te bekwamen. Ook moest een waterpomp op zonne-energie wor den aangeschaft om het tomatenproject te verdubbelen. Behalve via het open stellen van een banknummer, haalde de stichting geld binnen met een benefiet concert en verschillende sponsoracties. De basisscholen in Nieuwdorp hebben inmiddels regelmatig contact met de landbouwschool in Chipembi. Hoewel de ondersteuning werkt zoals de stichting gehoopt had - leerlingen van de school werken inmiddels op boerderijen, bouwen een familiebedrijf op of geven zelf les - blijven geld en goederen hard nodig. De stichting gaat dus door tot er een nieuwe container vol is. KAPELLE - Kapelle heeft per 1 oktober een nieuwe burge meester. Het is de 5'5-jarige S. Kramer die de gemeenteraad van Kapelle in meerderheid voordroeg om G. de Groot, die vo- rige week vertrok, op te volgen. Siebe Kramer, in Goes gebo ren maar in Brabant getogen, is tot 1997 wethouder in de gemeente Zevenbergen geweest. Bij de gemeentelijke herin deling waarbij Zevenbergen in Moerdijk opging, werd zijn pal-tij, de VVD, door lokale lijsten buitenspel gezet. Kramer verdiende de kost .als luchtmachtofficier en later als docent bedrijfskunde aan de Koninklijke Militaire Academie in Bre da. Al bij de benoeming van De Groot, verklaarde Kramer bij zijn voordracht, had hij Kapelle gezien als een mooie gemeen te om op termijn naar te solliciteren. Dat kwam er dus van toen De Groot aankondigde met vervroegd pensioen te gaan. Koningin Beatrix heeft vx'ijdag haar handtekening onder de benoeming van Kramer gezet. OOSTBURG - De veiplichting om een wilg bij het tanksta tion aan de Bredestraat in Oostburg te herplanten, blijft ook na een uitspraak van de Raad van State van kracht. Burge meester en wethouders hadden de verplichting opgelegd aan exploitant De Pooter Olie BV, nadat deze de boom zo fors had gesnoeid dat hij als verloren moest worden beschouwd. Ei genlijk had De Pooter de boom willen vellen om er een naam bord voor zijn tankstation te kunnen plaatsen, maar daarvoor werd geen kapvergunning gegeven. Toen De Pooter vervol gens eigenhandig overging tot het snoeien, volgde de aan schrijving om een boom te herplanten. Dat moest een forse boom zijn met een waai-de van bijna 3500 euro, zo besliste de gemeente. De Pooter ging eerst in beroep bij de rechtbank in Middelbui'g, maar die weigerde inhoudelijk op de zaak in te gaan omdat het bezwaarschrift te laat was ingediend. De Pooter gebruikte als argument dat hij de eerste aanschrijving van de gemeente nooit ontvangen had en dat hij dus ook niet tijdig kon reageren. De rechtbank vond dat verhaal niet ge loofwaardig. De Pooter ging in hoger beroep bij de Raad van State, die nu ook heeft beslist dat De Pooter te laat bezwaar heeft gemaakt en dat de herplantplicht dus van kracht blijft. BORSSELE - Voor de negende keer sinds de hei-vatting in ja nuari 2001 gaan deze week gebruikte splijtstofelementen van de kerncentrale Borssele op transport. De container met zeven elementen gaat vandaag over de weg naar het rangeer terrein op het Covra-terrein. Daar verrichten EPZ en de in spectiedienst van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer (VROM) metingen. Daarna vertrekt het transport in de loop van woensdag per spoor naai de opwerkingsfabriek van Cogéma in het Franse La Hague. Daar worden de nog bruikbare stoffen uit de splijtstofele menten gehaald, zodat 95 procent van het materiaal voor her gebruik beschikbaar komt. HEIKANT - De muziekvereniging Heikant heeft een nieuwe papierwagen in gebruik genomen. De aanhanger is voorzien van een zwaailicht en er is een zijbescherming aangebracht. Om de veiligheid van de papiex-ophalers nog te verhogen vraagt de muziekvereniging aan de bewoners van de Juliana- straat om het papier aan de oneven zijde van cle weg te zetten en in de Vylainlaan aan de even zijde. Daarmee wordt voorko men dat de ophalers telkens de straat moeten oversteken, met alle gevaren van dien. door Ingrid Huibers GOES - Een gesprek tussen de gemeentebesturen van Goes, Kapelle en Reimerswaal en de provincie over de Westerschelde Container Terminal (WCT) moet de kou uit de lucht nemen. Het gesprek volgt op een week waarin de provincie en met na me de gemeente Goes elkaar vex-wijten maakten over een on derzoek naar de effecten van de komst van een grootschalige container-terminal. Gedeputeerde D. Bruinooge ging voi'ige week in de aanval door te stellen dat de gemeente Goes bewust geti-euzeld zou hebben met het onderzoek dat moet vaststellen of het verkeer in de stad vastloopt bij een toe name van het goederenvervoer per spoor. Waar-op wethouder M. 't Hart van de gemeente Goes in de verdediging schoot: het onderzoek is onder meer nog niet af, omdat er de afgelopen maanden wegens werkzaamhe den geen verkeerstellingen langs de Van Hex-tumweg - één van de overgangen over het spoor - konden plaatsvinden. Het is volgens Van der Zaag be langrijk dat de gemeenten en de provincie opnieuw met elkaar in gesprek gaan. „Er ontstond de laatste tijd een sfeer waar-in we elkaar over en weer verwijten gingen maken. Daar schiet uit eindelijk niemand iets mee op", meent Van der Zaag, die hoopt dat het gesprek de lucht zal kla- GS hebben haast, want het is de bedoeling dat Pi-ovinciale Sta ten vrijdag 4 oktober een beslis sing nemen over de aanleg van de container-terminal. Afgelo pen week deed gedeputeerde A. Poppelaars nog een dringend beroep op de drie gemeentebe- stxrren om de provincie voor 4 oktober duidelijk te maken wel ke milieu-eisen zij stellen bij de komst van de WCT. Goes, Ka pelle en Reimerswaal trekken al geruime tijd gezamenlijk op om overlast door toenemend goede renvervoer over het spoor, de weg en het water als gevolg van de WCT zoveel mogelijk te voor komen. Het gesprek met de provincie vindt dinsdag 10 september plaats. VLISSINGEN - De sport- en re creatie-activiteiten die tijdens de zomervakantie in het Vlis singse Middengebied werden georganiseerd, krijgen een ver- volg. Tot en met woensdag 23 oktober worden één keer in de week sport- en spelactiviteiten geor ganiseerd voor jongeren van verschillende leeftijden. Elke maandagmiddag kunnen jon geren tussen 15.30 en 17.30 uur terecht op het schoolplein van de Ravensteinschool aan de Ho- geweg. In de Schilders- en Bloe- menbuurt worden op het plein aan de Bloemenlaan activitei ten gehouden tussen 14 en 17 uur. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG- Buurthuisde Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmïddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt woensdag 11 september een kindermiddag. Het thema is (W)onderwaterwex-eld, dat aan sluit op de tentoonstelling Jurassic Polderland. Deze tentoonstelling gaat over Nederlandse amfibieën en rep tielen. De kindermiddag duurt van twee tot vier uur en is be doeld voor kinderen van zes tot en met tien jaar. Vooraf aanmel- .den is volgens het museum noodzakelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11