SP hekelt werkwijze brandweer Publiek komt vooral voor Tante Lien 51 H i 7 Vier gewonden bij frontale botsing Terneuzen krijgt automatenhal Dansen en flaneren op Beach Boom 2002 Een beetje los van de aarde Ontploffing in verzorginghuis Brabantse breekt arm bij aanrijding Vrouw van tas beroofd zeeuwse almanak In de rij Middelburg was volgens fractie gewezen op asbest in afgebrande woning Motorrijder zwaargewond J WALCHEREN door Ali Pankow OOSTERLAND - Bij een fron tale botsing op de parallelweg van rijksweg N59 ter hoogte van Oosterland zijn zaterdagmid dag rond drie uur vier mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde doordat een vrachtwagen met aanhan ger op de N59 niet op tijd kon stoppen voor het stilstaande verkeer voor zich en daarom uitweek naar rechts. Hij schoot door de berm de parallelweg op. De vrachtwagencombinatie werd bestuurd door een 32-jari- ge man uit Schouwen-Duive- land. Bij deze uitwijkmanoeuvre raakte de aanhanger een perso nenauto die op dat moment op de parallelweg reed en bestuurd werd door een 27-jarige man uit Hasselt (B). De personenauto belandde daardoor op de linker weghelft en kwam vervolgens frontaal in botsing met de auto van een 72-jarige man uit Schouwen-Duiveland. KAPELLE - De vijfendertig be woners van een verzorgingste huis in de Biezelingsestraat te Kapelle zijn zondag rond 2.15 uur opgeschrikt door een ont ploffing in de doucheruimte op de begane grond. Door de klap van de explosie lag de deur van deze ruimte enkele meters verderop. Brandweer en politie waren snel ter plaatse. Omdat in eerste instantie niet duidelijk was wat er was ge beurd en er een chemische geur werd waargenomen, werd de vleugel waar de explosie had plaatsgevonden, ontruimd door personeelsleden. De bewoners werden door het personeel ge rustgesteld en opgevangen in de kelder van het gebouw. Na on derzoek bleek dat vermoedelijk een lege spuitbus luchtverfris ser was ontploft. De 27-jarige bestuurder en een inzittende werden met verwon dingen overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland, maar konden na onderzoek het zie kenhuis verlaten. De 72-jarige man en zijn vrouw werden over gebracht naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. De man liep een gebroken neus èn een armwond op en zijn vrouw had onder meer gebroken ribben. De beide personenauto's wer den geheel vernield. De vracht wagen had schade aan de aanhanger. De N59 is zaterdag middag tussen Oosterland en Nieuwer kerk na het ongeval twee uur afgesloten geweest. HOEDEKENSKERKE - In Hoedekenskerke werd gister ochtend rond twee uur een 18- jarige vrouw uit de gemeente Bergen op Zoom aangereden door een scooter. De vrouw liep over de Waard- weg toen zij werd aangereden door een 25-jarige bromfietser uit de gemeente Borsele. De vrouw werd met een armbreuk overgebracht naar het zieken huis. Uit een blaastest bleek dat de bromfietser te veel alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. MIDDELBURG - Van een 45- jarige vrouw uit Middelburg is zaterdagmiddag een tas uit haar fietstas gestolen. De vrouw had de tas net gekocht en in haar fietstas gestopt. Toen ze haar fiets op de Beenhou werssingel zette en eventjes een winkel inging, bleek bij terug komst dat de pas gekochte tas was gestolen. De vrouw is voor enkele tientallen euro's gedu peerd. door Famke van Loon SCHARENDIJKE - De witte schuimkopjes op de brekende golven rollen het strand op. In een ritmische cadans knipogen de vuurtorens van Haamstede en Ouddorp steevast naar el kaar in de donkere nacht. De Brouwersdam is in duister ge huld, maar trilt op zijn grond vesten. Beach Boom 2002 den dert de koele zomernacht in. In de aanloop naar de sunset- party op de Brouwersdam lij ken de omstandigheden allesbehal ve gunstig voor een knallend strandfeest. Zaterdagmorgen zet een dik pak wolken de zon buitenspel en een stevige wind, die gaande de dag aantrekt, blaast uit het westen het strand op. De paarse vlaggen wappe ren dan ook stevig in de wind, maar de liefhebbers van dance of gewoon een gezellig feest op het strand laten zich hierdoor niet op andere gedachten bren gen: duizend gasten melden zich vanaf vier uur 's middags bij Beach Club Perry's voor een spetterend feest. Zandhopen Op het strand zijn wel de nodige voorzorgsmaatregelen getrof fen. Boven de draaitafels voor de dj's zijn dakjes en tegen de omheining aan zijn grote zand hopen opgeworpen. Want de hekken zijn weliswaar stevig verankerd, zo verzekert strand paviljoenhouder P. den Broeder, maar mocht de wind onver hoopt toch vat krijgen op de om heining dan zal in ieder geval het zand - en niet de dansende menigte - het gevaarte opvan gen. De opgeworpen duintjes worden door het dansende pu bliek gebruikt als extra danspo- dium. Want op de lange cat walk, die van lounge naar dj-podium loopt, is het dringen. Na een voorzichtig debuut vorig jaar hebben de organisatoren - Perry's Beach Club en café Surf Inn - dit jaar alle registers opge trokken. Grote namen uit het dancecircuit als Ronald Molen dijk, DJ Serge en Michel de Heij zijn naar de Brouwersdam ge haald. Beach Boom 2002 knalt na zonsondergang de nacht in en de zanderige danstempel krijgt alsnog het mooiste pla fond: een open sterrenhemel. Swingend op de beats, die in af wisselend tempo onverminderd doordenderen, geniet het pu bliek. Van de muziek, de gemoe delijke sfeer en de uitdossing van sommige gasten: waar de één zijn bovenlijf met bocly paint heeft paarsgemaakt, fladdert een ander als een cupido over het strand. Ook de goudkleurige laarzen, zilve ren tulband en extravagante, glimmende kimono's ontbreken niet. De ervaring leert dat een goed feest altijd te vroeg eindigt. Wanneer de speakers om elf uur zwijgen vult een fluitconcert de leemte. Een kleine toegift krijgt het publiek als beloning, maar dan is het echt einde oefening. Met schoenen vol zand, maar te vreden, vertrekken de late strandgasten. Het ruisen van de zee neemt weer bezit van de Brouwersdam. De komst van Bruce Spring steen naar Nederland zorgde zaterdagochtend voor een drukte van jewelste in het Terneuzensepostkantoor. De voorverkoop zou 's ochtends om klokslag tien uur begin nen en daarom brachten en kele hartstochtelijke fans de nacht zelfs voor het Terneu zense gebouiv door. Een halfuur voor de verkoop zou beginnen werd nummer tje 81 al aan de balie afge haald. Om kwart voor tien was de rij al tot zo'n honderd- aangegroeid. Een vrouw van in de zeventig kwam binnen en sloot netjes in de hal ach teraan. Haar draagtas stevig in de hand bleef ze wachten tot ze aan de beurt was. Maar in de vijftien minuten die volgden kwam ze slechts een kleine stap dichter bij de balie. Ze besloot de man naast haar maar eens aan te schieten. „Staan al die mensen op postzegels te wachten?" Op het Nollestrand in Vlissingen werd gisteren het veertiende Zeeuws Vliegerfestival gehouden. foto Lex de Meester door Ab van derSluis VLISSINGEN - De weersomstandighe den waren gisteren niet al te best, maar toch vermaakten ongeveer veertig Zeeuwse Vlieger Vrienden zich uitste kend op het Vlissingse Nollestrand. Voor de veertiende maal werd het Zeeuws Vlie gerfestival gehouden. Door allerlei regels en verboden, kunnen vliegeraars nog maar zelden overdag hun hobby uitoefenen. De Zeeuwse gemeen ten willen niet dat badgasten tijdens het zomerseizoen gehinderd worden door vliegers. Voorzitter Jan le Due van de Zeeuwse Vlieger Vrienden noemt die ge- dachtengang niet onlogisch. ,,We kunnen wel 's avonds vliegeren als de zon weg is, maar dan is ook vaak de wind weg. Als het strand vol ligt met mensen, kan ik me voorstellen dat een vliegeraar onrust en onvrede geeft. Vliegeren is ook niet onge vaarlijk. Wat we wel graag zouden willen is dat gemeenten ons stukken strand, are a's, toewijzen waar het wel is toegestaan om te vliegeren. Die plekken moeten wel bereikbaar zijn voor auto's, want sommi ge van onze leden hebben een aanhanger nodig voor hun spullen." Op het Nollestrand konden de vliegeraars afgelopen weekeinde, gadegeslagen door enkele tientallen toeschouwers, hun hob by vrijelijk uitoefenen. Zo waren onder meer diverse vliegertreinen te zien, Delta vliegers en gewone huis-, tuin- en keu kenvliegers. De Deltavliegers zijn volgens Le Due zo geperfectioneerd dat ze maar een zuchtje wind nodig hebben om de lucht in te gaan. Gisteren viel het niet mee om de vliegers hoog te houden. „De wind was te gering en uit de verkeerde hoek. We zaten op een zuiderstrand en de wind kwam uit het noorden", aldus Le Due. „Dan zit je achter de duinen en dan kun je niet vliegeren." De ongeveer driehonderd leden van de Zeeuwse Vlieger Vrienden vertegenwoor digen een dwarsdoorsnede van de bevol king, maar allemaal met één passie. „De mensheid is altijd gefascineerd geweest door vliegen. Een vliegeraar die een vlie ger maakt, komt in zijn fantasie misschien wel een beetje los van de aarde. Het is na tuurlijk hartstikke leuk om allerlei objec ten te kunnen laten vliegen. Anderen vin den het weer fantastisch om de snelheid van de windkracht om te zetten in energie door over het strand te rij den met een bug gy of tekitesurfen. Ook dat fascineert." maandag 2 september 2002 door Ab van derSluis MIDDELBURG - De SP in Mid delburg wil weten of de stadsge westelijke brandweer, die vori ge week maandagnacht in actie kwam bij het blussen van een brand in de Stoppelaartuin, on zorgvuldigheid is te verwijten. De brandweer, aldus de socia listen, had redelijkerwijs kun nen weten dat zich asbest in de uitgebrande woning bevond, omdat de huizen in de jaren der tig gebouwd zijn en in die tijd volop met asbest werd gewerkt. De SP heeft schriftelijke vragen gesteld over de kwestie. Het SP-raadslid W. P. Steketee, die in de achtergelegen Ram straat woont, was ooggetuige van de brand.,De dienstdoende brandweerlieden waren zonder bescherming tegen asbest en eventuele andere, gevaarlijke stoffen aan het blussen", schrijft hij aan het college van burgemeester en wethouders. Om drie uur 's nacht ging hij naar bed. „Voordien zag ik de brandweerlieden lachend, pra tend en koffiedrinkend op onge veer meter van het brandende pand onbeschermd op een bank 's-HEERENHOEK - Een 56-ja- rige motorrijder uit de gemeen te Goes is zaterdag rond half vijf zwaargewond geraakt bij een ongeval in 's-Heerenhoek. Op de kruising Heinkenszand- seweg met de Beeldhoeveweg verzuimde een 68-jarige auto mobilist uit Arnemuiden voor rang te geven aan de motorrij der. Die liep daardoor onder meer een gebroken been, gebro ken arm en gescheurd bekken op. De traumahelikopter kwam ter plaatse, maar het slachtoffer is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin gen. De automobilist bleef on gedeerd. zitten. Intussen vlogen rook, roet, vonken en vermoedelijk asbestdeeltjes hen rond de oren." Een dag later, aldus Steketee, kwamen om half negen 's och tends de eerste ramptoeristen kijken. Het ging voornamelijk om schoolkinderen, die samen met hun ouders op weg waren naar scholen in de omgeving. „Sommige kinderen hadden him duim of vingers in him mond en dan weer niet, maar dan zaten ze met hun vingers aan de vensterbanken die ver moedelijk besmeurd waren met asbest. Dit alles gebeurde op on geveer vier meter afstand van het afgebrande pand. Dit kon gebeuren, omdat het Bagijnhof niet was afgezet. De enige afzet ting was een lint van de politie in de nabijheid van het afge brande pand om te voorkomen dat personen niet in de ontruim de nabijgelegen panden konden komen, omdat de voordeuren openstonden." Steketee wil antwoord op de vraag of het college het met hem eens is dat bij aanvang en vlak na de brand onzorgvoldig is gehandeld wat betreft het op af stand houden van toeschou wers, bescherming van brand weerlieden en bescherming van ramptoeristen. Hij wil ook we ten of burgemeester en wethou ders niet gewaarschuwd waren door opmerkingen van de SP in een commissievergadering over de aanwezigheid van asbest in de bewuste woningen en een brief van woningeigenaar Woongoed. Daarin stond ver meld dat het bewoners afgera den werd om aan de plafonds te slijpen ofte schuren, omdat dan asbestdeeltjes vrij zouden kun nen komen. In de ijskast De SP vraagt het college of het nu niet beter is om de sloop van de Berghuijskazerne, waar een nieuwe schouwburg gebouwd gaat worden, uit te stellen. Ook in het oude kazernecomplex is asbest aanwezig. Gelet op de onrust in de wijk is het beter de sloop eventjes in de ijskast te zetten. De socialisten vragen B en W of het college kan aangeven wan neer eventueel ademhalings moeilijkheden, kortademigheid en aandoeningen aan de longen optreden. De SP wil weten of er in dat soort gevallen tot schade vergoeding kan worden overge gaan. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het uitgaans centrum van Terneuzen wordt uitgebreid met een automaten hal. Nog voor het eind van het jaar willen burgemeester en wethouders ruimte scheppen voor de vestiging van zo'n hal. Ambtenaren bereiden de aanpassing van de ver ordening speelautomaten én een bestemmingsplanwijziging voor. Het Terneuzens college van bur gemeester en wethouders wil ruimte creëren voor een auto matenhal in de Nieuwstraat. Een gemeentelijk woordvoer der: „Dat lijkt ons de meest aan gewezen locatie. We voelen er niets voor een dergelijke gokhal elders in het stadscentrum toe te laten; de Nieuwstraat lijkt ons de geschiktste plek. De zaak zit nu in de ambtelijke molen. Zo dra de voorbereiding rond is, moet de gemeenteraad zich uit spreken over onder meer de be stemmingsplanwijziging." Burgemeester R. Barbé: „We streven ernaar de besluitvor ming nog dit jaar af te ronden." De gemeenteraad ging vorig na jaar al akkoord met versoepe ling van de tot dan toe strenge regelgeving. Volgens Barbé hoeft de opening van een auto matenhal niet automatisch te leiden tot een toename van de gokverslaving omdat strenge voorwaarden worden verbon den aan de exploitatie en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) nauw bij de zaak betrokken wordt. Zeilmakerij Direct na het bekend worden van de versoepeling van de re gels, meldde zich een handvol kandidaat-exploitanten bij de gemeente. Die hebben het oog laten vallen op onder meer de leegstaande zeilmakerij van Van der Sneppen in de Nieuw straat en het voormalige pand van Sfeermakers in de Arse naalstraat. Die laatste locatie valt af aange zien de gemeente Terneuzen al leen de Nieuwstraat beschouwt als geschikte vestigingsplaats van een automatenhal. Het ligt voor de hand dat de gokautoma ten worden geplaatst in de oude zeilmakerij. Belangrijkste kan didaat voor de exploitatie is de Middelburgse firma Loon tjes. Krijgt die een vergunning dan kan dat echter leiden tot felle protesten (en beroepsprocedu res) van de eigenaren van de fir ma Sunset Automaten uit Ter neuzen, het echtpaar Verbiest. Sunset klopte in het verleden te vergeefs aan bij de gemeente met het verzoek toestemming te verlenen voor een automaten hal in hetzelfde pand. Dat werd toen echter afgewe zen. De firma heeft al aange kondigd zich tot het uiterste te zullen verzetten tegen de in richting en uitbating van een automatenhal in de voormalige zeilmakerij door een andere on dernemer. Koffieshop Saillant detail: F. Verbiest is ook de drijvende kracht achter de protesten tegen de verplaatsing van koffieshop Checkpoint op de kop van de Nieuwstraat. De beroepsprocedure tegen die ver huizing leidden tot een langdu rige vertraging in de uitvoering van de plannen. Half september dient de de kwestie andermaal voor de Raad van State. door Ab van derSluis KOUDEKERKE - „Hallo luit jes." Tante Lien, het eigenzin nen alter ego van entertainer/ zangeres/actrice Wieteke van Dort, heeft aan twee woorden genoeg om sfeer te maken. Ze heeft nog geen noot gezongen, maar het publiek bij Der Boede in Koudekerke is al tevreden. Tante Lien staat garant voor ge zellige, melancholische, maar ook ingetogen liedjes. Tante Lien was zaterdagmiddag te gast op het muziekfestival van landgoed Der Boede. Bewo ners en bezoekers konden te recht bij een reeks activiteiten, variërend van ringrijden tot een demonstratie van model scheepsbouwers. Maar iedereen kwam toch een beetje voor Tan te Lien. Het Indische dametje, gekleed in een adembenemend paars ge waad, weet hoe ze de aandacht van het publiek moet vasthou den. Waar de grote, rieten stoel op een geïmproviseerd podium voor dient, is niemand duide lijk. Ze zal er geen seconde op zitten. Drie kwartier Tante Lien op het muziekfestival van Der Boede was een reis naar Indonesië vol wee moed. foto Lex de Meester „Ik kom even naar beneden, hoor, lui", zegt ze met de haar bekende zangerige stem. Ze zing een onderwijl een Indisch slaapliedje. „Het is niet de be doeling dat 't werkt, hoor", maant ze de veelal oudere luis teraars. „Adoe, zeg. De tekst stelt geen bal voor." Bekende meezingers als Hallo Bandoeng en Klappermelk met suiker wisselen elkaar in rap tempo af. Tussendoor tapt ze - met een schalkse blik - schuine moppen. „Zo komt er een man bij de dok ter; Dokter, zegt hij, ik heb een blauw kind gekregen. Eerst kreeg ik een rood kind, daarna een geel en groen kind en nu een rood kind. Moet u mijn vrouw niet eens onderzoeken? -Nee, nee, zegt de dokter. Kleedt u zich maar uit, dan kan ik uw klok- en hamerspel eens inspec teren. Oh, ik zie 't al. U hebt TB. TB? Maar ik hoest helemaal niet! -Typisch een geval van to verballen." Beeldig Tante Lien laat haar de kans niet ontgaan om twee dames in Zeeuwse klederdracht op het podium te roepen. „Wat bent u beeldig in klederdracht. U ziet er zo mooi uit", complimenteert ze de vrouwen. Met de twee da mes zingt ze In een blauw gerui te kiel. Het luidt de finale in van drie kwartier Tante Lien, een reis naar Indonesië vol wee moed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7