Mummie uit de doeken gedaan Beschermd dier zet mens op menu PZC Gat in litho Escher wiskundig gevuld Het mysterie van Zwolle geeft een deel van zijn geheimen prijs Drang naar eeuwig leven Leeuwin wil donkere ma(n)nen Erectiepillen bevorderen geheugen Contactlens langer draagbaar postzegels maandag 2 september 2002 door RoyTouker ZWOLLE - Strikt genomen is het niet meer dan een verzame ling botten in linnen weefsels op een houten plank. Slordig inge- taped met ook nog eens een ex tra stel benen. Vredig ligt het in gezwachtelde ding in één van de zalen van het Stedelijk Museum te Zwolle. 'Nieuwe' technieken werpen een even nieuw licht op de mummie van Zwolle. Toch zal de mummie altijd met mys teries zijn omgeven. En dat laat ruimte tot fantaseren. Rollende rotsblokken die op eens zomaar uit het niets te voorschijn komen. Verborgen kuilen met speren, uiteraard met de punten omhoog. Duizen den sprinkhanen of gitzwarte kevers met allesverslindende kaken die üit de muren lijken te kruipen. Zijn dat de taferelen geweest toen ooit de Zwolse mummie met sarcofaag en al uit zijn graf werd gelicht? Waarschijnlijk niet, of beter: niet waarschijnlijk. Indiana Jo nes maakte dat mee en tal van andere Hollywood-avonturiers eveneens. Die 'helden' zagen zich ook geconfronteerd met de vloek van de farao. De Zwolse mummie wil van geen vloek we ten, al doet een grappenmaker anders geloven. Die heeft een briefje met de tekst 'Beware of the curse of the mummy' op de deur van de zaal van het Stede lijk Museum in Zwolle geplakt. Ooit - we hebben het over 1955 - was de Zwolse mummie 'we reldnieuws'. 'Opzienbarende mummie in Zwolle' en 'Mummie met vierbenen' kopten de In-an ten. Uit röntgenonderzoek bleek toen dat de Zwolse mum mie zomaar een extra stel benen in de zwachtels had. Het bleek het zoveelste mysterie rond de mummie. Allerlei theorieën werden opgeworpen. Slordige zwachtelaars zouden een fout hebben gemaakt en de mummie een extra stel benen hebben meegegeven. Alsof ze toen niet wisten dat een mens twee benen heeft. Oranje-prinses Alleen al over hoe cle mummie in Zwolle is beland, doen verschil lende verhalen de ronde. In één van die verhalen speelt een Oranje-prinses de hoofdrol. We hebben het over prinses Mari- ZWOLLE - Mummificeren gebeurde niet zomaar - het werd beschouwd als iets dat het dichtst tegen onsterfelijkheid aan zit. Mummificeren werd niet gedaan om het lichaam van een geliefde te bewaren voor het nageslacht. Het is de drang naar het eeuwige leven geweest die ervoor gezorgd heeft dat bij voorbeeld farao's in verband werden gewikkeld. Althans dat is de theorie van de Canadese wetenschapsjour naliste Heather Pringle. Volgens Pringle is het streven naar eeuwig leven niet iets van voorbije tijden. Ook nu nog wordt door velen de weg naar onsterfelijkheid gezocht. Volgens de journaliste wordt tegenwoordig gepoogd om met fitness en plastische chirurgie het menselijk lichaam zo lang mogelij k in een zo goed mogelijke conditie te bewaren. En de beauty-in dustrie - met al die crèmes, gels en andere smeerseltjes - leeft er eveneens goed van. Mocht dat allemaal niet lukkendan rest er een troost - al is die schraal. Ook tegenwoordig kun je je laten mummificeren. Het bedrijf Summum Mummification in het Amerikaanse Salt Lake City heeft zich gespecialiseerd i n balsemen en inzwach telen. Er is een overeenkomst met vele eeuwen geleden. Ook nu moet je er redelijk vermogend voor zijn - Summum Mum mification heeft er een prijskaartje van dik 60.000 euro aan gehangen. Inclusief zwachtels, dat wel. anne, een dochter van Willem I. Geheel volgens de Oranje-tra- clitie kon die koninklijke dame het uitstekend vinden met de simpele burgerij. Zo goed zelfs dat ze zwanger werd van haar - nota bene getrouwde - koetsier. Dat betekende natuurlijk grote schande. Daarom werd Marian ne op reis gestuurd. Zo kon het kind ergens in het buitenland geboren worden en zou men er in De Nederlanden geen weet van hebben. De prinses werd op haar reis in 1849/1850 begeleid door dominee G. van Senden. Tijdens de reis werd ook Egypte aangedaan. Op een bazaar in het toenmalige Alexandrië zou Van Senden niet alleen tijger vellen en bloementafels hebben gekocht, maar ook een mummie. Volgens overlevering dé Zwolse mummie. Het ding is lange tijd familiebezit geweest. Ergens in de negentiende eeuw werd de mummie afgestaan aan 'de plaatselijke verzameling van Oudheden', zeg maar één van de voorlopers van het huidige Ste delijk Museum in Zwolle. Een ander verh aal wil dat Z woL- le de mummie te danken heeft aan Anthony baron Van Dedem. Die had in zijn jonge jaren rei zen naar Egypte gemaakt en daar de mummie op de kop ge tikt. Een nazaat van de baron zou de mummie aan het Zwolse museum hebben afgestaan. Man Mysteries zullen de Zwolse mummie immer vergezellen. Wie was die man - want dat het om een man gaat, is zo goed als zeker. Wat deed hij? Was het een farao, een Nubische prins, een hoogwaardigheidsbekleder, een mannetje met connecties of dan toch op zijn minst een ach terneefje van een farao? Hoe is hij aan zijn einde gekomen? Die vragen zullen - naar alle waarschijnlijkheid - altijd on beantwoord blijven. Vandaag de dag gangbare on derzoekstechnieken lichten wel tipjes van de sluier op. Uit rönt genonderzoek en een ct-scan bleek begin dit jaar - overigens opnieuw, want ook in 1955 bij een eerder onderzoek kwam dit als feit naar boven - dat het vrij wel zeker om een man gaat. De zogenaamde C14-onder- zoeksmethode, een datering aan de hand van radio-actieve kool stof delen in het lichaam, toonde even recent aan dat de Zwolse mummie, met een kleine slag om de arm, zo rond de 2500 jaal oud is én daarom authentiek. Dna-onderzoek moet andere feiten boven water halen. Der gelijk onderzoek maakt onom stotelijk duidelijk wat het ge slacht is, maar ook om wat voor ras het gaat. Of er ook dna-on derzoek verricht kan worden, •moet overigens nog worden af gewacht. Bij het mummificeren werden in arsenicum gedrenkte weefsels gebruikt en dat is nou de makke: arsenicum breekt DNA af. Als het dna wel kan worden onderzocht, duurt het een halfjaar voor de resultaten bekend zijn. Dat is voor het Ste delijk Museum Zwolle een mooie gelegenheid om in het voorjaar van 2003 een nieuwe expositie aan de mummie te wij - den. Grafrovers Ondertussen kunnen we blijven fantaseren en mijmeren over de nog steeds naamloze mummie die al 150 jaar in Zwols bezit is. Het wezen dat dik ingezwach teld van hot naar her is versleept in de jaren moet ooit iets bete kend hebben, Een arme sloeber kan het in ieder geval nooit ge weest zijn. Arme sloebers ont brak het destijds simpelweg aan geld om gemummificeei-d te worden, althans vrijwillig. Dat was alleen weggelegd voor ver mogenden. Volgens een theoi-ie moet de Zwolse mummie ooit het doelwit zijn geweest van niets en niemand ontziende grafrovers. Dat verklaart waar om er in de wikkels geen kost- baai-heden als juwelen en amu letten zijn aangetroffen. Volgens die theorie zou de be schadigde mummie na de graf- roof gerestaureerd zijn geweest. Bij deze operatie zou - in die tijd om wat voor reden dan ook niet ongebruikelijk - het extra stel benen ingezwachteld zijn. Mocht de mummie in de oud heid inderdaad gerestaureerd zijn geweest, dan zegt dat veel. In die tijden werden veel mum mieplaatsen geplunderd en zou het ondoenlijk zijn geweest om beschadigde mummies te res- taureren. Dat gebeui-de alleen als de ingezwachtelde van ko ninklijke of hoge afkomst was. Laten we het er daai-om maar op houden - tot bijvoorbeeld dna- onderzoek anders aantoont - dat het om een Nubische prins of het achterneefje van een plaat selijke farao gaat. Al was het maar om het mysterie van de Zwolse mummie over eind te houden. LEIDEN - Twee jaar teken- en programmeerwerk heeft het ge kost, maar nu is het zover. Het open midden op de prent van M.C. Eschers litho 'Prententen toonstelling', waarop een jonge man in een galerij naar een prent kijkt, waarop die galerij zelf weer staat afgebeeld, is op gevuld. Dat gebeurde dankzij de Leidse getaltheoreticus en Spinozaprijs-winnaar Hendrik Lenstra. Volgens Lenstra stuitte Escher, die geen hogere wiskun dige opleiding had dan de mid delbare school, in deze prent op een unieke wiskundige struc tuur. Toen Lenstra die eenmaal doorhad, was de weg vrij om het mysterieuze 'gat' op te vullen. Het gat in de prent uit 19 5 6 heeft al heel veel mensen geïntri geerd, onder wie Douglas Hof stadter die er in zijn beroemde boek Gödel, Escher, Bach aan dacht aan besteedde. Nadat Lenstra, hoogleraar wiskunde aan de Universiteit Leiden en de University of California in Ber keley (USA), in 2000 evenzeer door het mysterie was gegrepen, wist hij in enkele dagen het wis kundige probleem erachter op te lossen. Met behulp van getal theoreticus Bart de Smit, wis kundige- en informaticastu dent Joost Batenburg en grafici is vervolgens in de afgelopen twee jaar het gat 'gereconstru eerd'. Het resultaat is een inge nieus Droste-effect, waarin Es chers prent tot in het oneindige om zichzelf rondtolt. Op de in ternetsite http://escherdroste. math.leidenuniv.nl/ is de 'Pren tententoonstelling' nu in al zijn 'compleetheid' te zien, inclusief variaties en animaties. De wiskundige structuur achter Eschers prent blijkt die van een 'elliptische kromme' te zijn. De ze krommen spelen een essenti- ele rol bij het vinden van priem- factoren van grote getallen, cryptografie en het bewijs van de Laatste Stelling van Fermat, waarover generaties wiskundi gen zich het hoofd hebben ge broken en die enkelen zelfs tot zelfmoord heeft gebracht. Volgens Hans de Rijk, een vriend van Escher, was de kun stenaar inderdaad destijds van plan om het centrum op te vul len, maar begreep hij vermoede lijk niet in welke richting hij de galerij alsmaar om zichzelf heen zou moeten laten draaien. ,Hij zou verbaasd zijn geweest om te ei-varen dat zijn prent nog veel interessanter was dan zijn be doeling was", aldus De Rijk in de New York Times, waarin de Leidse vondst als eerste werd onthuld. ,,Hij was er altijd in ge ïnteresseerd als iemand zijn prenten gebruikte voor verdere studies en toepassingen. Als die te wiskundig werden, begreep hij ze niet meer, maar hij was al tijd trots als wiskundigen iets met zijn werk deden.GPD WASHINGTON/NAIROBI - Donker en ruig. Dat is de ideale man voor leeuwinnen. Een studie van leeuwen-kolonies in Tanzania en Kenia wijst uit dat hoe langer en donkerder de manen van een leeuw, hoe aantrekkelijker hij wordt voor de vrouwtjes. 'Donkere' leeuwen hebben meer partners, en hun nakomelingen hebben een grotere kans om te overleven. Uit het onderzoek, uitgevoerd door medewerkers van de uni - versiteit van Minnesota, blijkt dat in het bloed van 'donkere' leeuwen meer testosteron zit. Daarom hebben de 'zwarte'die ren ook overwicht op hun blonde sexegenoten, die de meeste vechtpartijen verliezen. Er blijkt geen verband te zijn tussen de lengte van de manen en de hoeveelheid testosteron. De sexy leeuwen moeten echter wel een prijs betalen voor hun goede positie. Hoe donkerder de manen, hoe slechter de die ren tegen de hitte kunnen. Hun eetlust in de zomer wordt een stuk slechter. DPA/RTR MAASTRICHT - Erectiepillen blijken het geheugen te bevor deren. Tot die ontdekking zijn wetenschappers van de Uni versiteit Maastricht (UM) gekomen. De onderzoekers denken dat in de toekomst geheugenpillen op de markt kunnen ko men. Het nieuwe medicijnmet nagebootste bepaalde stoffen uit de erectiepillen, zou bijvoorbeeld geheugenklachten van pati ënten met de ziekte van Alzheimer kunnen verlichten. Gene zen kunnen de stoffen niet. De stoffen sildenafil in Viagra en vardenafil in de nieuwe erectiepil Nuviva voeren de productie van de geheugenstimu- lerende stof cGMP in de hersenen op. Vardenafil werkt vol gens de onderzoekers zelfs nog beter dan sildenafil. De wetenschappers hebben samen met de Duitse farmaceut Bayer inmiddels nieuwe stoffen aangemaakt, die in chemisch opzicht familie zijn van vardenafil en sildenafil. De nieuwe stoffen stimuleren het geheugen zonder dat een erectie plaatsvindt. „De eerste kleine testjes vinden al op mensen plaats", zegt onderzoeker A. Blokland van UM.Hij verwacht dat de toekomstige geheugenpillen minder nare bij werkipgen zullen hebben dan de huidige medicamenten voor patiënten met Alzheimer. ANP LONDEN - Nauwelijks gepruts meer met het in- en uitdoen en schoonmaken van contactlenzen is in zicht, zeggen Ameri kaanse wetenschappers. Zij zeggen dat miljoenen mensen in de nabije toekomst lenzen langdurig - tot twee jaar - kunnen dragen zonder die te hoeven schoonmaken. Die mogelijkheid is er nu zij erin geslaagd zijn de lenzen zo te maken dat bacte riën geen kans krijgen en dat zij de ogen beschermen tegen in fecties. Dat hebben zij gedaan door de lenzen te voorzien van een laagje selenium, legde wetenschapper dr. Ted Reid van de technische universiteit van Texas. Selenium, een minex-aal dat in veel soorten voedsel voorkomt speelt een rol in de regulering van het immuunsysteem van de mens. Volgens Reid kan het ook gebruikt worden om contact lenzen langdurig draagbaar te maken. Het ultradunne seleniumlaagje op de lenzen heeft volgens Reid geen negatief effect op de zuurstofdoorlatendheid van de lenzen. Het laagje blijft zeker twee jaar zitten, zei hij De Britse oogspecialist en contactlensexpert Nathan Efron plaatste kritische kanttekeningen bij het enthousiasme van zijn Amerikaanse collega. „Zelfs als het perfect werkt, zijn er nog heel wat redenen waarom mensen contactlenzen niet lan ger dan dertig dagen zouden moeten dragen. Lenzen moeten geregeld worden gereinigd, omdat er altijd vuil op komt." ANP HHOHH Nieuwe technieken werpen een nieuw licht op de mummie van Zwolle. foto Bert Korendijk door Martijn Hover ALBERTA - De mens heeft de natuur eeuwenlang meer be streden dan beschermd. Met als gevolg dat wilde dieren mensen maar het liefst uit de weg gin gen. De afgelopen tientallen ja ren is onze houding ten opzichte van de natuur echter ingrijpend veranderd. Met uitsterven be dreigde soorten worden be schermd en in plaats van de wildernis te mijden, zoeken toe risten haar tegenwoordig juist op. Dat leidt soms tot onge wenste confrontaties tussen mens en dier. De poema lag verscholen onder een bessenstruik, onzichtbaar voor Frances Frost die in de Ca nadese provincie .Alberta aan het langlaufen was, Het was ja nuari, midden in de winter, een tijd dat het ook voor een gezon de poema niet altijd meevalt om aan eten te komen. De 30-jarige langlaufster bleek een gemakkelijke prooi, De poema volgde zijn nietsvermoe dende slachtoffer een tijdje en sloeg toen toe. Waarschijnlijk merkte Frost pas dat ze op het menu stond toen ze door de hon gerige bergleeuw werd bespron gen. Ze overleefde de aanval niet. Frost was één van de meer dan honderd mensen die de afgelo pen eeuw in Noord-Amerika door poema's zijn aangevallen. Ze was in die hele periode het al lereerste dodelijke slachtoffer in Albert aAanvallen door poema's, ook wel bergleeuwen of cougars genaamd, lijken op grond van die statistiek een zeldzaam verschijnsel. Maatregelen Opmerkelijk genoeg blijkt uit dezelfde cijfers echter dat de helft van de aanvallen plaats vond in de afgelopen tien jaar. Dat betekent volgens deskundi gen niet dat poema's agressiever zijn geworden ten opzichte van mensen. De cijfers zijn een weerspiegeling van het succes van beschermende maatrege len. Ze geven ook weer dat de leefgebieden van mens en poema elkaar in de afgelopen jaren steeds meer zijn gaan overlappen. Daardoor komen de twee soor ten steeds vaker met elkaar in contact. Dat blijkt ook uit het gegeven dat het aantal waarne mingen van poema's sterk is ge stegen. In 1991 meldden in de Amerikaanse staat Californië mensen 59 keer dat ze een poema hadden gezien. Drie jaar later was dat cijfer al opgelopen tot meer dan 300. Één poema was zelfs doorgedrongen tot on der het biljart in de kelder van een woonhuis. Poema's zijn opportunisten die als ze honger hebben jagen op alles wat voorbi j komt - of het nu een herteen stekelvarken of een mens is. Eigenlijk, concluderen experts, mag het een wonder he ten dat mensen niet vaker wor den aangevallen, als je in aan merking neemt hoe dicht bergleeuwen en mensen op el kaar leven in sommige streken van Noord-Amerika. Poema's zijn niet de enige land- roofdieren die af en toe een men selijke slachtoffer maken. Ook beren, tijgers en leeuwen willen nog wel eens een mens verschal ken. Bij beren gaat het meestal om exemplaren die hun aange boren angst voor de mens zijn kwijtgeraakt in wildparken die veel bezoekers trekken. De be ren doen zich tegoed aan mense lijk afval en leren zo mensen met voedsel te associëren. De praktijk valt echter nogal mee, zelfs met ijsberen, die alge meen als het gevaarlijkst gel den. Zo zijn in het Canadese stadje Churchill, de 'ijsberen- hoofdstad van de wereld', sinds de stichting in 17 71 slechts twee inwoners door ijsberen gedood. In heel Canada vielen de afgelo pen dertig jaar slechts zeven mensen aan ijsberen ten prooi, in Alaska zelfs maar één. En in Rusland hebben ijsberen in de hele loop van de geschreven ge schiedenis slechts 19 dodelijke slachtoffers gemaakt. In alle ge vallen ging het voor zover be kend om ondervoede of ernstig geprovoceerde exemplaren. Uitzondering Leeuwen en tijgers veranderen slechts bij hoge uitzondering in 'menseneters', meestal noodge dwongen. Oude tijgers met een slecht gebit vallen soms mensen aan omdat deze nu eenmaal een gemakkelijke prooi zijn. In de Koreaanse en Vietnamese oor logen kregen tijgers soms de smaak van mensenvlees te pak ken doordat ze zich tegoed hadden gedaan aan onbegraven lijken op de slagvelden. Ameri kaanse patrouilles in Vietnam werden herhaaldelijk aange vallen door hongerige tijgers. Ook haaien hebben een slechte reputatie. Op het eerste gezicht niet zonder reden, blijkt uit de Leeuwen veranderen slechts bij hoge uitzondering in 'menseneters', meestal noodgedwongen. archieven van het International Shark Attack File (ISAF), dat haaienaanvallen over de afgelo pen honderd jaar in kaart heeft gebracht. De laatste tien jaar, zo blijkt uit ISAF-cijfers, zijn er meer gevallen gemeld van haai en die mensen aanvielen dan in enig ander decennium van de afgelopen eeuw - een opmerke lijke statistiek, aangezien de haaienaantallen in de oceanen in dezelfde periode juist dras tisch zijn gedaald. Andermaal ligt de oorzaak ech ter meer in menselijk gedrag dan in kwade wil van de dieren, concluderen onderzoekers. De toename in het aantal haaien aanvallen valt vooral te verkla ren uit het feit dat steeds meer mensen zich in de buurt van haaien begeven. Badplaatsen worden steeds drukker bezocht, ook in afgelegen gebieden waar vroeger niet veel toeristen kwa men. Haaien verwarren de in het water rondspartelende mensen blijkbaar wel eens met zeehon den, hun natuurlijke prooi. Kijkdagen Ook worden in sommige streken tegenwoordig 'haaienkijkda- gen' voor toeristen georgani seerd, waarbij haaien worden gelokt door bloed en vleesafval in zee te kieperen. Experts waarschuwen dat dat ertoe kan bijdragen dat haaien mensen met voedsel gaan associëren. In de praktijk, veronderstellen de meeste deskundigen, geldt voor haaien echter nog steeds hetzelfde als voor landroofdie- ren: ze mijden de mens liever dan dat ze hem opzoeken. Zeker voor wie zich als toerist in de wildernis begeeft, geldt dat veel meer roofdieren hem of haar te zien zullen krijgen dan anders om. De beesten blijven over het algemeen uit het zicht en daar mee buiten schot. Zij zijn wel wijzer. Doorgaans wel, maar soms raken roofdieren in wild parken hun aangeboren angst voor de mens kwijt. De internationale postzegel- beurs Amphilex 2002 in de RAI-Amsterdam (hal 9,10 en 11 is afgelopen vrijdag door prin ses Margriet geopend. Dat bete kende tevens de verschijning van twee niuwe postzegelvelle tjes. Het afsluitende velletje van de geruchtmakende reeks provinciezegels en het derde en laatste velletje gewijd aan 150 jaar postzegels in Neder land. Het dertiende en laatste velletje provinciezegels bevat één zegel uit alle voorgaande velletjes, dus één uit het velletje van Gro ningen, één uit dat van Fries land, en zo verder. In totaal twaalf zegels. De oplage van dit dertiende velletje is niet zo on wijs klein als die van de twaalf, die varieerden van 100.000 tot 120.000 stuks. Bovendien zal het op alle postkantoren in het land verkrijgbaar zijn en niet, zoals bij de twaalf het geval was, alleen in de provincie waaraan het velletje was ge wijd. Het derde velletje waarmee 150 jaar Nederlandse postzegels wordt gevierd staat tevens in het teken van het 400-jarig be staan van de VOC, de Verenigde Oostindische Compagnie. Over twee zegels van 0,39 varen drie VOC-schepen. Net als in de vo rige twee velletjes zitten bezij den de zegels tabs. Op de rech- tertab een deel van één van de drie schepen, dat verder de rechterzegel opvaart. Willem III De achtergrond van het gehele velletje (inclusief de linkertab) wordt gevormd door de eerste drie zegels die Nederland in 1852 uitgaf, de blauwe van 5 ct, de karmijnrode van 10 ct en de oranje van 15 ct met op alle drie de beeldenaar van koning Willem III. Van dit derde velle tje zijn 850.000 stuks aange maakt. De drie velletjes hebben steeds een historisch thema. Dit derde dus de VOC. Het eerste dat op 10 oktober 2000 verscheen be steedde aandacht aan de Beem- ster, die sinds 1999 op de Werel- derfgoedlijst van de Unesco 1 staat. Op de twee 80 c-zegels in i dit velletje een trekschuit en een postkoets. Oplage 1,2 miljoen stuks. Het tweede velletje werd vorig j jaar 12 oktober gepresenteerd. Op de onderrand daarvan wordt verwezen naar het 150-jarig be staan van het Koninklijk Insti- 1 tuut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde te LeidenHet KITLV richt haar activiteiten op de geschiedenis, antropologie en j talen van met name Indone- sië en het Caraïbisch gebied. Deze activiteiten vinden we te- rug op de twee 0,39/85c-zegels. 1 De linkerzégel is gewijd aan de West en toont het Waaigat en stadswal in Willemstad; de rechterzegel aan de Oost met daarop de suikerfabriek Pang- ka, Java. Ook van dit velletje i bedraagt de oplage 1,2 mil joen. Amphilex Amphilex 2002 is de derde in- ternationale postzegelbeurs met deze naam. De eerste werd j in 1967 gehouden en de tweede in 1977. Daartussendoor liepen nog de Filacento in 1984 en de Filacept in 1988. Ook tijdens deze Amphilex zul- j len weer heel wat verzamelaars hun bijzondere collecties tonen. Uniek is echter dat een deel van de enorme privé-verzameling van de Britse koningin te zien zal zijn. De verzameling van ko ningin Elizabeth II geldt als een I van de opmerkelijkste en duur- ste ter wereld. Door ingewijden wordt de gehele verzameling i geschat op 100 miljoen pond. Het was de tweede zoon van ko ningin Victoria, prins Alfred, I die bijna 140 jaar geleden de ba- I sis legde voor deze ïegendari- sche collectie. Bij wijze van poef staat in het j Amphilex-nummer van het maandblad Filatelie een nieuwe i rubriek: Maximafilie. Een initi- atief, dat valt toe te juichen, want de maximafilie is een bij zonder interessante tak van de filatelie. Maximafilisten stre ven naar een maximale eenheid tussen postzegel, prentbrief kaart (waarop de zegel aan de voorzijde moet worden geplakt) en de afstempeling. Hero Wit STïtqiU. 141 005183.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6