Geknoei in kerncentrales Japan Europa zet zich buitenspel PZC VN-top Johannesburg zit in beslissende fase Bhutto uitgesloten bij verkiezingen Pakistan Vermeende kaper ontkent plan aanslag ambassade Energiebedrijf Tokio liet keuringsrapporten herschrijven Albanezen laten vijf ontvoerde Macedoniërs vrij Jazzmusicus Lionel Hampton overleden Dode illegalen in vrachtwagen Galg voor verkrachters Pakistan Spaanse politie ontmantelt bom Veel privé-e-mails vanaf werkplek Pompen Boeings vertonen kuren NIEUW: de Ford Transit Business en Cool Edition TDCi 2002 13- maandag 2 september 2002 van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Zweedse politie ondervraagt al vier da gen de man die donderdag is aangehouden op de luchthaven van de Zweedse stad Vasteras omdat hij in een toilettas in zijn handbagage een pistool had verborgen. De man, de 29-jarige Zweed Karem Chatty, wordt of ficieel vastgehouden wegens verboden wapenbezit. De politie kan Chatty tot van middag vasthouden. Een rech- ter moet beslissen of hij daarna nog in hechtenis mag worden gehouden. Volgens de Zweedse militaire inlichtingendienst was Chatty van plan het vliegtuig van Rya- nair waarmee hij naar Londen zou vliegen, op een Amerikaan se ambassade in Europa te laten neerstorten. Maar directeur M. Linderoth van de Zweedse vei ligheidspolitie Sapo sprak met grote beslistheid deze lezing tegen. Zij ontkende ook dat de politie op zoek is naar vier ver meende handlangers van Chat ty, die een Zweedse moeder en een Tunesische vader heeft. Verklaring De advocaat van Chatty, N. Ug- gla, zei tegen Zweedse media dat zijn cliënt alle verdachtma kingen van de hand wijst. Ug- gla, die Chatty al een aantal ma len had bijgestaan als advocaat in strafzaken, zei dat zijn cliënt een verklaring heeft voor het pistool. Verder mag hij van de justitie niets zeggen over wat hij met zijn cliënt besproken heeft. Vast staat wel dat Chatty zich in 1998 heeft bekeerd tot de islam en dat hij in 1996 in de Verenig de Staten vlieglessen heeft ge had. Dit laatste roept herinne ringen op aan de aanslagen van bijna een jaar geleden op New York en Washington, die uitge voerd werden door kapers die in de VS vlieglessen hadden ge had. Bij zijn aanhouding vertelde Chatty dat hij samen met ruim twintig anderen op weg was naar een islamitische conferen tie in Birmingham. De organisa toren van de conferentie zeiden niet te weten of Chatty tot de deelnemers behoorde. ,,Wij ken nen hem niet", zei Abu Kaha- deejah van de organisatie. Na de aanslagen van 11 septem ber vorig jaar heeft de Zweedse veiligheidsdienst Chatty onder vraagd om vast te stellen of hij banden onderhield met de ter reurorganisatie Al Qaeda van Osama bin Laden. Na zijn aan houding heeft de Zweedse poli tie in Chatty's flat informatie over extremistische islamiti sche organisaties gevonden, zo deelde een woordvoerder mee. Maar er zijn geen aanwijzingen gevonden over banden van de Zweed met Al Qaeda of andere militante organisaties. ANP door Peter van Nuijsenburg TOKIO - In Japan is een schan daal losgebarsten over verval sing van keuringsrapporten over de veiligheid van kerncen trales. De leiding van het Energiebe drijf van Tokio gaf in het week einde toe dat de afgelopen twin tig jaar defecten aan vitale onderdelen van kerncentrales zijn verzwegen of gebagatelli seerd. De president-directeur en de bedrijfsleider hebben ver klaard te zullen aftreden. Het energiebedrijf heeft een intern onderzoek ingesteld. Het schandaal werd onthuld door Nisa, de instantie die toe zicht houdt op de veiligheid van kerncentrales. Nisa maakte be kend dat het energiebedrijf in 29 gevallen de keuringsrappor ten van het Amerikaanse Gene ral Electric International (GEI), dat de centrales inspecteerde, heeft vervalst. De specialisten van de GEI moesten de rappor ten herschrijven op last van het energiebedrijf. Een specialist trok aan de bel en speelde de Ni sa de oorspronkelijke rapporten toe, die veel kritischer waren over de veiligheid van de cen trales dan de latere officiële rapporten. Hoe ernstig de defecten in de centrales waren is niet bekend, maar experts sluiten niet uit dat Japan alleen bij toeval aan een of meerdere rampenis ontsnapt. De leiding van het energiebe drijf heeft naar het zich laat aanzien om twee redenen de rapporten vervalst. In de eerste plaats zou stilleggen van de cen trales voor de noodzakelijke re paraties te duur zijn. De pro ductie van elektriciteit door kerncentrales is nauwelijks goedkoper dan door kolencen trales en stopzetting van de pro ductie zou dat geringe prijs voordeel teniet doenOok zou de discussie over de noodzaak van kerncentrales, die ongeveer in eenderde van de Japanse ener gievoorziening voorzien, weer worden opgerakeld. Het tweede motief was dat men paniek bij het publiek wilde voorkomen. Berichten over defecten zou de bevolking mogelijk nog meer mobiliseren tegen de bouw van nieuwe kerncentrales. Ongelukken Het schandaal rond het Tokiose energiebedrijf is niet het eerste dat de Japanse exploitanten van kerncentrales een slechte naam heeft bezorgd. De afgelopen ja ren hebben ze regelmatig gepro beerd ongelukken in kerncen trales te verdoezelen. Drie jaar geleden vond in Tokaimura het ernstigste ongeval plaats. Hon derden werknemers, leden van reddingsploegen en inwoners van de stad werden blootgesteld aan radioactieve straling. Twee van hen zijn uiteindelijk aan de gevolgen overleden. De bijna- ramp in Tokaimura heeft het verzet tegen kernenergie zo ver sterkt, dat de bouw van nieuwe centrales voor onbepaalde tijd is uitgesteld. GPD SKOPJE - Vijf Macedoniërs die vrijdag door gewapende Alba nezen werden ontvoerd, zijn op vrije voeten. Zij zijn ongedeerd. Door de ontvoering liepen de spanningen sterk op in de voor malige Joegoslavische repu bliek, waar volgende maand parlementsverkiezingen zijn. De Albanezen dwongen in het westen tussen Gostivar en Teto vo een bus tot stoppen en namen vijf passagiers mee. Volgens de- politie waren de ontvoerders ge lieerd aan Ali Ahmeti, voorma lig topman van het Nationale Bevrijdingsleger. Zij eisten de vrijlating van Albanezen die vastzitten, omdat zij betrokken zouden zijn bij de dood van twee politiemensen vorige week maandag. AFP/ANP NEW YORK - De bekende jazz muzikant Lionel Hampton is zaterdag op 94-jarige leeftijd in New York overleden. De ver maarde vibrafonist overleed in een ziekenhuis in Manhattan. Hampton stond bekend als een van de grootsten in de jazzwe- reld en werkte samen met be roemdheden zoals Benny Good man en Charlie Parker. Hampton ontving in 1995 tij dens het North Sea Jazz Festival in Den Haag de jaarlijkse Bird Award voor zijn creativiteit en enthousiasme, aldus de jury destijds. Hampton was eigenlijk drum mer, maar hij legde zich later toe op de vibrafoon. Hij gaf het instrument een volwaardige plaats in de jazzmuziek. Hampton trad voor het eerst met zijn band in 1953 in Neder land op. Tijdens een optreden in Amsterdam een jaar later, raak te het publiek zo buiten zinnen dat het al dansend door de vloer zakte. In 1997 brandde zijn apparte ment in Lincoln uit, waardoor veel van zijn muziekarrange- menten verloren gingen. ANP Duizenden betogers trekken door de sloppenwijk Alexandra bij Johannesburg op weg naar de wijk Sandton, waar de wereldtop over duurzame ontwikkeling wordt gehou den. foto RTR van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De onder handelingen op de VN-top over duurzame ontwikkeling zijn gisteren in de beslissende fase aanbeland. De Europese Unie heeft een aantal belangrijke punten binnengehaald, maar gisteravond lagen er nog een paar op tafel. Daaronder zijn die op het ge bied van water en energie, de ac centen die Nederland heeft ge kozen voor de conferentie van de Verenigde Naties in Johan nesburg. Er zijn onder meer afspraken gemaakt voor het behoud van biodiversiteit, over het terug dringen van de schadelijke ef fecten van chemicaliën en over de nationale strategiën die lan den moeten ontwikkelen voor duurzame ontwikkeling. Alle maal punten waar de EU hoog op heeft ingezet, aldus bronnen dichtbij de Nederlandse delega tie. Speciaal VN-adviseur voor de conferentie Pronk haalde zater dag nog hard uit naar de unie omdat die haar hand zou heb ben overspeeld door donder dagavond uit de besprekingen weg te lopen. Hij noemde dat 'heel dom' en schadelijk voor de belangen van de unie. Struikelblok De verwachting is dat er zeker ook vandaag nog over een aan tal cruciale punten moet wor den onderhandeld, voordat de staatshoofden en regeringslei ders ernaar gaan kijken. Het grootste struikelblok lijkt de gelijkwaardigheid tussen handel en duurzame ontwikke ling. De EU wil dat die relatie zo blijft, andere blokken zien lie ver dat handelsbelangen priori teit krijgen boven duurzaam heid. Ook belangrijke punten op het gebied van water en energie wa ren gisteravond nog niet gere geld, tot spijt van Nederland. Dat er op onderdelen overeen stemming is, wil nog niet zeggen dat dit ook zo worden vastge legd in de slotverklaring van de top. De partijen moeten het over alle zaken eens worden voordat ze met een eindverklaring ko men. ANP ROME - Een Italiaanse chauffeur heeft in zijn verhuiswagen vijf dode illegalen gevonden. Dat heeft de politie zaterdag be kendgemaakt. Onbekend is hoe de vijf zijn omgekomen. Volgens Italiaanse media zijn de doden vermoedelijk Koerden van ongeveer dertig jaar. In de wagen zaten nog vier andere vluchtelingen. Zij zijn er slecht aan toe en zijn naar een zie kenhuis gebracht. De verhuiswagen kwam uit de Bulgaarse hoofdstad Sofia en was per veerboot vanuit Griekenland naar de havenstad Bari gereisd. Bij een tankstation langs de snelweg bij Avellino hoorde de chauffeur geklop in de vrachtruimte van zijn wa gen en ontdekte hij de verstekelingen. RTR/AFP DERA GHAZI KHAN - Vier mannen die een vrouw ver krachtten om haar familie te straffen zijn gisteren in Pakistan ter dood veroordeeld. Ook twee mannen die opdracht gaven tot de verkrachting hebben de doodstraf door ophanging op gelegd gekregen. Acht verdachten zijn vrijgesproken. De raad van stamoudsten van de Mastoi-stam in het dorp Meerwala gaf vier mannen in juni opdracht een 30-jarige Gu- jar-vrouw te verkrachten omdat haar 11-jarige broertje sek suele omgang zou hebben gehad met een Mastoi-vrouw. Volgens de officier van justitie hadden de Mastois in Meer wala, die in hoger aanzien staan dan de Gujars, de aantijging tegen de jongen verzonnen toen deze dreigde naar buiten te brengen dat hij was verkracht doorMastoi-mannen. AP BILBAO - De politie in Spaans Baskenland heeft gisteroch tend vroeg in Bilbao een zware bom onschadelijk gemaakt. Het explosief was verborgen in een bestelauto, die zaterdag door leden van de terroristische afscheidingsbeweging ETA was gestolen. Volgens de politie was de bomauto geladen met 30 kilo explo sieven, die kennelijk hadden moeten ontploffen toen een pa trouille van de Baskische politie voorbijkwam. De politie kon de bom onschadelijk maken dankzij de tip van de eigenaar van de gestolen bestelauto. AFP WIESBADEN - Europeanen blijken massaal privé e-mails vanaf de werkplek te versturen. Gemiddeld 87,6 procent van alle werknemers geeft toe persoonlijke correspondentie op een computer van de baas af te handelen. Dit blijkt uit een onderzoek van de vacature-website Mons- ter.com. In totaal reageerden 9600 mensen uit twaalf landen. Een groot deel handelt dagelijks tijdens werktijd zijn particu liere elektronische post af. DPA WASHINGTON - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA heeft luchtvaartmaatschappijen in de VS opgedragen binnen vier dagen in totaal 1400 Boeings te inspecteren. Mogelijk is er iets mis met de brandstofpompen, die daardoor een explo sie kunnen veroorzaken. De FAA liet weten dat er geen ongelukken zijn gebeurd door ondeugdelijke brandstofpompen, maar bij inspecties zijn verkeerd aangesloten en beschadigde kabels aangetroffen in pompen die er tijdens een vlucht plotseling mee ophielden. De defecte kabels kunnen vonken of kortsluiting veroorzaken. Wereldwijd gaat het om.3300 toestellen. ANP van onze redactie buitenland KARACHI - De Pakistaanse oud-premier Benazir Bhutto kan zich nergens kandidaat stellen voor de parlementsver kiezingen van 10 oktober in haar land. De kiescommissie in haar Zuid-Pakistaanse geboor tedorp Larkana maakte giste ren bekend dat zij Bhutto's kan didatuur afwijst, omdat ze niet bij de rechtbank was versche nen om zich te verantwoorden voor een aanklacht wegens cor ruptie. Eerder had de kiescommissie in Ratto Dero in het zuiden van het land al bepaald dat Bhutto geen kandidaat kon zijn. Bhutto, die premier was van 1988 tot 1990 en van 1993 tot 1996, werd in april 1999 met haar echtgenoot tot vijf jaar cel en een boete van ruim negen miljoen euro veroordeeld we gens het aannemen van steek penningen. Het hooggerechts hof besloot in april 2001 deze veroordeling voorlopig onge daan te maken. Bhutto krijgt een nieuw proces. Wel werd ze dit jaar twee keer schuldig bevonden aan vlucht gedrag, omdat ze niet kwam op dagen bij de rechtbank. Wegens die veroordelingen is Bhutto 'niet gekwalificeerd om mee te doen aan de verkiezingen', oor deelden de kiescommissie in Ratto Dero en Larkana. Een van Bhutto's advocaten zei de beslissing te zullen aanvech ten. Bhutto zelf, die in Groot- Brittannië woont, heeft al laten weten door te gaan met de strijd voor een plaats op de kandida tenlijst. Een andere oud-premier, Nawaz Sharif, heeft zich uit so lidariteit met Bhutto als kandi daat teruggetrokken. Hij was de opvolger van Bhutto. Het militaire bewind heeft ge zegd dat Sharif, net als Bhutto, wordt opgepakt als hij terug keert naar Pakistan. RTR/ANP Advertentie tot €1.200,- introduktie voordeel BESTELAUTO VAN HET JAAR Het had op geen passender plek kunnen gebeuren. Op driehonderd meter van kasteel Elsinore waar Ham let ten onder gaat aan zijn eigen twijfels, bereikte za terdag het buitenlands be leid van de Europese Unie een dieptepunt. Oorzaak zijn dezelfde menselijke te kortkomingen die in het to neelstuk van Shakespeare leiden tot de val van de Deense prins: wantrouwen, twijfel, achterdocht en ei genbelang. door Hetty van Rooij HELSINGOR - De Europese ministers van Buitenlandse Za ken zijn er in het afgelopen weekeinde in het Deense Hel- singor niet in geslaagd om de ge lederen gesloten te houden. Dat lijkt op het eerste gezicht niet erg: het ging om een infor mele bijeenkomst en er werden geen besluiten voorzien. Maar het belang van de op tafel lig gende onderwerpen maakt de diepgewortelde verdeeldheid wel degelijk tot een serieus pro bleem. Als de vijftien lidstaten er niet in slagen om elkaar te vinden, dan bestaat er immers domweg geen gemeenschappelijk bui tenlands beleid en staat de EU in de internationale gemeen schap buitenspel. En als de landen van de Europe se Unie het niet eens worden over een gemeenschappelijke koers rond het Internationaal Straf hof of een mogelijke oorlog tegen Irak, waarom zouden de Amerikanen zich dan iets van de EU aan hoeven te trekken? Eerst het strafhof, het parade paardje van de Europese Unie en een doorn in het oog van de Verenigde Staten. De Britten kiezen de kant van de Amerika nen. De Italiaanse premier-an nex-minister van Buitenlandse Zaken Berlusconi vraagt zich hardop af waarom hij zich ei genlijk iets van zijn Europese partners aan moet trekken. Het probleem gaat een maand in de ijskast en de kandidaat-landen krijgen het vriendelijke verzoek om even op een besluit te wach ten. Maar die verdeeldheid brengt Bulgarije, Slovenië of Letland in een onmogelijke positie. Zij krijgen uit Washington te horen dat de militaire hulp, of hun toe komstig Navo-lidmaatschap, in analyse gevaar komt als ze niet doen wat de Amerikanen willen. Ze krij gen uit Brussel te horen dat ze zich moeten schikken naar de koers van de Europese Unie. Na de bijeenkomst in Denemarken is het nog maar de vraag of die koers er komt. En als dat niet lukt, dan slaat de EU een dubbe le flater: ze geeft haar enige wa pen tegen de Amerikaanse boy cot van het strafhof uit handen en slaagt er tegelijkertijd in de kandidaat-landen van zich te vervreemden. Dan de mogelijke aanval op Irak. De Duitsers en de Fransen wijzen een Amerikaanse aanval af, de Britten proberen de VS te vriend te houden en tegelijker tijd het Europese kamp niet van zich te vervreemden. Het 'alter natief' dat de EU Amerika te bieden heeft, is broodmager: een oproep aan Saddam omVN- wapeninspecteurs toe te laten. De vraag 'wat te doen als dat niet lukt' wordt niet beant woord. Dat kan ook niet, omdat de overeenstemming niet verder reikt dan die ene stap. Daar ein digt het gemeenschappelijke Europese buitenlands beleid, hoezeer buitenlandgezant Sola- na ook zijn best doet. Toch was er in het weekeinde ook een klein lichtpuntje. Alle vijftien ministers schaarden zich eensgezind achter een Deens vredesplan voor het Mid den-Oosten dat voorziet in de voorlopige oprichting van een Palestijnse staat. Alleen, het is het zoveelste EU-plan dat de wereld wordt ingestuurd. Het is een plan waar niemand proble men mee kan hebben. En het zal, net als alle eerdere plannen, de loop van het conflict tussen Is raël en de Palestij nen niet ver anderen. GPD Ford Transit Business Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCi motor O stuurbekrachtiging O bestuurdersairbag O zeer comfortabele verwarmbare bestuurdersstoel met lendesteun b 6.6 m3 laadruimte en lage laadvloer Business Edition TDCi normaal 17.045,- Buslness Edition voordeel 700,- TDCI introductie voordeel 500.- nu voor 15.845,- n Ford Transit v Ford Transit Cool Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCi motor O airconditionig O 16 Inch licht metalen velgen 2 airbags Q centrale dubbele portiervergrendeling met afstandbediening O metaallak radlo/cd-speler Cool Edition TDCi nu voor voordeel 500,- 21.195,- 995,- n eltevenngskosten. Qam. brandslofve O. COa gr/km: van 216-28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5