PvdA ergert zich aan jeugdbeleid 7 Gezamenlijke jaarmarkt in Koewacht slaat aan Bruidsparen op herhaling Koninklijke onderscheiding voor voormalige spil jaarmarktcomité Alternatieve plaats gezocht in Zaamslag voor seniorenwoningen Axel zet haast achter plan voor centrum Fractie eist dat Oostburgse wethouder serieus op wensen ingaat Rioolzuiveringsinstallatie Hulst wordt uitgebreid mamam Graffiti-art uitgesteld Vijftig oldtimers aan start in Belfortrit zeeuwse almanak In de rij ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 2 september 2002 door Raymond de Frel OOSTBURG - De Oostburgse PvdA-fractie ergert en verbaast zich over de afhandeling van de Nota Integraal Jeugdbeleid in de nieuwe gemeente Sluis. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders veronderstelt fractievoorzitter J. Wielakker dat de verantwoor delijk portefeuillehouder R. Leentf aar niet bereid is om seri eus op de wensen van de PvdA in te gaan. De partij ergert zich aan het feit dat een aantal zaken niet in het raadsvoorstel voorkomt, terwijl die volgens de PvdA-fractie wel degelijk door het merendeel van de raad wordt onderschreven. Voordat de PvdA instemt met de nota, moeten deze punten mini maal in het uiteindelijke raads voorstel worden opgenomem Zo niet, dan dient de fractie ;een amendement in.De portefeuil lehouder wordt verzocht dejno- ta opnieuw te bekijken. Hij heeft nog ruimte tot de geméen- teraadsvergadering van 19 sep tember. Verandert er niets, dan moet de raad maar stemmen over dit voorstel", licht Wielak ker de brief toe. Zo is de aanstelling van een j on- gerenopbouwwerker volgens de fractie een absolute noodzaak. Daarnaast horen ook de vergoe ding voor de leden van de j onge- renraad en bijdrage aan de dis cobus in het voorstel thuis. Wat betreft het laatstgenoemde punt gaat de PvdA ervan uit dat het dit jaar gestarte experiment wordt verlengd. Ook wenst de partij in het raadsvoorstel een tijdspad aan te treffen met be trekking tot de uitvoering van de werkzaamheden. „Vooral het ontbreken van een financiële paragraaf is voor ons aanleiding om op deze wijze ons ongenoe gen te uiten'", aldus Wielakker. In de brief berekent de fractie voor dat met de concrete wensen in 2003 een bedrag van 75.000 euro is gemoeid. De volgende ja ren beraamt de PvdA de kosten op 85.000 euro: 50.000 euro voor de opbouwwerker, 10.000 euro voor de jongerenraad en 25.000 euro voor de discobus. Eind juli stemde een meerder heid van de gemeenteraad in Oostburg niet in met de nota. Het bijna geheel ontbreken van beleidsvoornemens voor de groep nul- tot zesjarigen en zes tot twaalfjarigen, het geheel ontbreken van een tijdspad en het missen van aanduiding hoe een serieus jeugdbeleid financi eel vorm moet krijgen, waren voor de raad aanleiding om een motie in te dienen om zo het voorstel in zijn geheel terug te nemen. Wethouder Leentfaar deed vervolgens de toezegging een herziene nota in de commis sie welzijn van augustus onder de aandacht te brengen en op de agenda van september te zetten. De tweede versie kwam vorige week in de commissie welzijn aan de orde in de commissie welzijn. „Maar de antwoorden op onze vragen waren erg vaag. Er is dus niet veel duidelijker geworden", aldus Wielakker. Een bordes met meters zijde, wolken tule en louter lachende gezichten. door Raymond de Frel HULST - Twee uur lang stonden ze al voor het Hulster stadhuis te wachten. Vier gezellig klet sende vrouwen zagen er de lol wel van in, maar ook een 'portie mopperen' was hen niet vreemd. Toen de 22 bruidsparen zaterdagmiddag einde lijk op het bordes verschenen, repten ze niet meer over de lange wachttijd. Met name de brui den werden stuk voor stuk grondig onder de loep genomen. Het stadhuis stond van oktober 2001 tot juni van dit jaar in de steigers vanwege een grondige verbouwing van het dak. Burgemees ter A. Kessen vond dat nogal sneu en bood de bruiden en bruidegommen daarom de gelegen heid om een bruidsfoto zonder steigers te maken. 52 koppels werden aangeschreven, 22 zagen een bescheiden herhaling van hun trouwdag wel zit ten. „Een trouwjurk verdwijnt normaal gespro ken na de trouwdag in de kast, maar dit is na tuurlijk uniek: jullie mogen de jurk twee keer aandoen", sprak Kessen de bruiden toe. Nadat de bruidstaart was aangesneden, de bruidsparen persoonlijk door de ambtenaren van de burgerlijke stand waren toegesproken en elk paar afzonderlijk een bordesfoto hadden la ten schieten, kwam voor vele toeschouwers het moment süpreme: een heel bordes met meters zijde, wolken tule en louter lachende gezichten. Voor Patrick en Ineke de Bruin was echter het af- zonderlijke bordesplaatje het hoogtepunt. „Wij wonen in Rotterdam, maar wilden vanwege dit mooie bordes graag in Hulst trouwen. Toen we hier kwamen, hebben we vanwege de verbou wing helemaal geen foto's op het bordes geno- foto Camile Schelstraete men. Dus deze tweede kans hebben we met beide handen aangepakt", vertelde Ineke de Bruin. Voor Philip en Mireille Bui jsrogge was de tweede fotosessie geen must. „Maar hoe meer foto's, hoe beter!", grapte het op 21 juni getrouwde duo. Een enkele bruid had nogal moeite om de bruids- jurk voor een tweede keer aan te trekken.,Ik ben ruim vier maanden zwanger en heb daarom mijn jurk laten vermaken. Of dat veel kostte? Mwah, gaat wel, maar dat hebben we er graag voor over! aldus de op 12 december in het huwelijksboot je gestapte Nicole Muywijk-Magnus. door Edy de Witte KOEWACHT - De eerste in ternationale jaarmarkt in Koewacht was zaterdag zon der meer een schot in de roos. Na 108 jaar zelfstandig te hebben gefunctioneerd, sloe gen de jaarmaktcomités van de Nederlandse en Belgische Koewacht de handen ineen. „Met een aanvoer van ruim 170 dieren en een flinke pu blieke belangstelling hebben we een voortreffelijke start gemaakt", zegt woordvoerder Pol van de Vijver van het in ternationale comité. „Een veemarkt en nog wel gelijktij dig op zowel Belgisch als Ne derlands grondgebied gaf bei de organisatie geen voldoe ning meer. Op den duur gingen de paarden over en weer om zodoende op één morgen twee keer gekeurd te kunnen wor den. Het publiek staat dan min of meer ook voor joker. Zo zie je de edele viervoeter in de keuringsring en even later verdwijnt het dier snel over de grens, De toeschouwers en vooral kinderen willen ook eens langs de paarden lopen- Verder zijn we van de tradi tionele eerste woensdag in april nu overgestapt naar een zaterdag. Je richt je dan niet meer puur op de agrarische sector. De jaarmarkt staat'nu open voor een breder pu bliek." De paarden en pony's stonden opgesteld op het plein vlakjbij de Nederlands-Belgische grens. De 35 kleine huisdieren werden door vier keurmeester onder de loep genomen in een tent op het plein. De jeugd kon pony rijden. Een mandën- vlechter en gareelmaker brachten deze oude ambaph- ten onder de aandacht van de bezoekers. De plaatselijke KPJ zorgde voor een hapje en drankje. Burgemeester J. Mulder yan Axel onderstreepte bij de ope ning nog eens het grensover schrijdende karakter van' de veemarkt. De keuringen wa ren via een geluidsinstallatie voor het publiek goed te vol gen. Zowel van de bezoekers ais de deelnemers aan de jaar markt kreeg de organisatie lof toegezwaaid. „Op een paar kleine organisatorische pünt- jes na, staat de zaak al goed op de rails", zei van de Vijver na afloop. „We moeten vooral iets doen aan de inschrijving. Op een gegeven moment ston den de mensen in een lange rij te wachten voor de inschrijf tafel." Eerste prijs winnaars van de keuringen: Categorie trek paarden: Ruinen en hengsten, jaarlingen: M.Apers; merries jaarlingen: W. de Vleeschou- wer; Merries twee jaar: M. Im- schoot; Ruinen en hengsten, drie jaar en ouder: M. Aper; Merries, drie jaar en ouder: B. de Bock. Warmbloedpaarden: Ruien en hengsten jaarlingen: A.Duyse; Merries, jaarlingen: A. Duyse; Merries, twee jaar: R de Vleeschouwer; Ruinen en hengsten, drie jaar en ouder: A. Duyse; Merries, drie jaar en ouder: P. de Vleeschouwer. Pony's: Ruinen en hengsten kleiner dan 0.85 m. L. Nele; Ruinen en hengsten vanaf 0.85 meter tot 1 meter: G. Janssens; Merries kleiner dan 0.85 meter: G. Janssens; Mer ries vanaf 0.85 tot 1.00 meter: G. Janssens; Ruien en heng sten vanaf 1.00 tot 1.25 meter: Th. Misseghers; Merries vanaf 1.00 tot 1.25 meter: L.Nele; Ruinen en hengsten vanaf 1.25 tot 1.40 meter: W. Stuur. Kleinvee: Konijnen: Vermeu len; Cavia's Van de Vijver; Hoenders: Gelderland; Dui ven: Roelans. door Raymond de Frel HULST - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is vori ge week begonnen met de uit breiding van de rioolwater zuiveringsinstallatie in Hulst. De werkzaamheden behelzen een uitbreiding van de biologische verwerkings capaciteit en hydraulische capaciteit. Het werk omvat onder meer de bouw van een nieuwe be luchtingstank met een in houd van circa 3300 m:'. De huidige biologische verwer kingscapaciteit wordt van 25.000 naar 33.000 vervui lingseenheden opgekrikt. De reden voor de uitbreiding van de biologische capaciteit is dat de huidige capaciteit niet meer volstaat. Boven dien gelden per 1 januari 2003 strengere lozingsnor men. De vergroting van de hydraulische capaciteit (van 1350 m3/h naar 1680 m3/h) zorgt ervoor dat de gemeente Hulst minder aanpassingen aan het rioleringsstelsel hoeft te verrichten. Met deze integrale aanpak besparen het waterschap en de ge meente Hulst samen onge veer 1,2 miljoen euro ten op zichte van de oorspronkelij ke ramingen. Eerder dit jaar renoveerde het waterschap de rioolgemalen in Hulst en Clinge. De kosten van de uit breidingswerkzaamheden bedragen circa drie miljoen euro. Het werk zal naar ver wachting eind december worden afgerond. door René Hoonhorst ZAAMSLAG - Burgemeester en wethouders van Terneuzen bekijken samen met buurtbe woners, de directie van verzor gingshuis De Molenhof en ste debouwkundigen nog eens de meest geschikte locaties voor een nieuw verzorgingshuis en een aantal seniorenwoningen in Zaamslag. Een aantal bewoners van de Diaconiestraat, de Weststraat en de Molenstraat is bevreesd dat het nieuwe verzorgingshuis hun weidse uitzicht zal beder ven. Een afgevaardigde sprak in tijdens de vergadering van de commissie VROM en vroeg om een heroverweging van de loca tie. Ten westen van het huidige verzorgingshuis is nog voldoen de plaats voor een nieuw, klei ner gebouw, stelde de spreek ster. Stedebouwkundigen van de gemeente Terneuzen bepaal den eerder dat de voorgestelde bouwlocaties voor de nieuwe Molenhof en de nieuwe senio renwoningen het best passen in het dorp. De aan te leggen dorpsweide zou, door zich tus sen de senioren woningen en het verzorgingshuis heen te slinge ren, mooi tot in Zaamslag rei ken. Desondanks zijn wethouder K van der Hoofd en directeur C. Reinhoudt van de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging, bouwer van de senioren woningen, bereid om de huisvestingsplannen nog eens tegen het licht te houden. Met de belangen van omwonen den zal zoveel mogelijk reke ning worden gehouden. De uiteindelijke locatiekeuze zal in een gesprek met omwonenden in elk geval wor den toegelicht, beloofde Van dei- Hoof d. door Euqène Verstraeten E. Matthijs foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel KOEWACHT - E. Matthijs (61) uit Koe wacht is afgelopen zaterdag vooraf gaand aan de opening van de jaarmarkt in die plaats, door burgemeester J.F. Mul der benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Mulder speldde de ver bouwereerde Matthijs de bijbehorende versierselen op. De Koewachtenaar kreeg het lintje net voor de opening van de jaarmarkt omdat hij daar zelf jarenlang in de organisatie heeft gezeten. Eind vorig jaar nam hij na veertig jaar af scheid als bestuurslid van het jaarmarkt comité. In het j aar van de MKZ-crisis was het Matthijs die zich sterk maakte voor het behoud van de jaarmarkt in Koe wacht. Hij was de spil in het jaarmarkt comité, die steeds met de juiste argumen ten omkleed dingen voor elkaar wist te boksen. De akkerbouwer uit Koewacht vervulde binnen de plaatselijke gemeenschap nog tal van andere functies. Zo was hij vanaf de oprichting in 1980 tot 1996 bestuurs lid van de Stichting De Vlaschaard, die het dorpshuis exploiteert. Matthijs is bovendien een fanatiek wie lerfan, hetgeen zich uitte in een vijftien jaar lange bestuursfunctie in het Koe- wachtse wielercomité. Volgens burgemeester Mulder was hij 'het trekpaard' binnen deze vereniging. „Hij zorgde dat de dranghekken werden geplaatst, hielp mee bij het opbouwen en het afbreken van de startplaats en wat dies meer zij." AXEL - De gemeente Axel wil nog voordat het haar zelfstan digheid kwijt is de plannen voor de Axelse binnenstad goeddeels op de rails hebben. Volgens burgemeester J. F. Mul der heeft de gemeente het ste denbouwkundig bureau RBOI aangespoord haast te maken met het opstellen van een be stemmingsplan voor de Axelse binnenstad. Parallel daaraan wordt gepro beerd komende maand een be leid te ontwikkelen voor de toe komst van het centrum. Een speciale commissie met verte genwoordigers van de onderne mers, bewoners en politiek gaat daarover brainstormen. „We willen een zo breed mogelijk sa mengestelde begeleidingscom missie", aldus Mulder, vorige week de vergadering van de commissie vergadering Volks huisvesting Ruimtelijke Orde- TERNEUZEN - De verfraaiing van de skatebaan in het Terneu- zense sportpark Oude Vaart is zaterdag vanwege slechte weersomstandigheden uitge steld. Graffiti-kunstenaars van de vzw Grafitti Jeugddienst uit Gent zouden de quarterpipe, pi ramide, crub- en grinebak en funbox beschilderen. Het re genachtige weer maakte hen het werk echter onmogelijk. ning en Milieu (VROM). „Dan kunnen we ook zoveel mogelijk een inschatting maken van wat er leeft en wat de knelpunten in het centrum zijn." Het concept-bestemmingsplan kan volgens Mulder in novem ber gereed zijn en in de gemeen teraad worden behandeld. „Dan kunnen we nog net tijdens onze zelfstandigheid ons beleid en onze wensen ten aanzien van het centrum van Axel in kaart brengen." SLUIS - De eerste ABN Amro Oldtimer Belfortrit in Sluis kreeg zondag een vijftigtal deel nemers aan de start. Het over grote deel van de deelnemers kwam uit Vlaanderen. Het pronkstuk van de dag was ongetwijfeld de Jaguar SS 100 met het bouwjaar 1937 van G. Lapin uit Blankenberge. Vol gens de kenners door zijn goede staat van onderhoud een auto met een grote waarde. Voor de start konden de speeltjes 's mor gens op de Groote Markt be wonderd worden. Opvallend veel auto's van het merk MG, maar ook enkele Fords. Het oudste voertuig was een T Ford uit 1925, in het bezit van M. van de Plassche uit Sluis. Ook de Ford A Tudor Sedan met het bouwjaar 1930 had over be langstelling niet te klagen. De A serie werd de opvolger van de le gendarische T Ford. De komst van Bruce Spring steen naar Nederland zorgde zaterdagochtend voor een drukte van jewelste in het Terneuzense postkantoor. De voorverkoop zou 's ochtends om klokslag tien uur begin nen en daarom brachten en kele hartstochtelijke fans de nacht zelfs voor het Terneu zense gebouw door. Een half uur voor de verkoop zou be ginnen werd nummertje 81 al aan de balie afgehaald. Om kwart voor tien was de rij al tot zo'n honderd aange groeid. Een vrouw van in de zeventig kwam binnen en sloot netjes in de hal achteraan. Haar draagtas stevig in de hand bleef ze wachten tot ze aan de beurt was. Maar in de vijftien minuten die volgden kwam ze slechts een kleine stap dichter bij de balie. Ze be sloot de man naast haar maar eens aan te schieten. „Staan al die mensen op postzegels te wachten?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35