Brandweer zet luiken open Vier gewonden bij frontale botsing Dringen op de zanderige catwalk Neeltje Oosse-Boot Brandweer volgens SP niet zorgvuldig bij asbestbrand Boerenboeldag goed voor 14.000 euro Spuiten tot het licht gaat knipperen in Brouwershaven Een eeuw leven VOOF Ontploffing in verzorginghuis Asbakken weg zeeuwse almanak In de rij waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWE IM-DUIVELAND maandag 2 september 2002 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze heeft er nooit bij stilgestaan hoe het zou zijn om honderd jaar te worden. Gisteren bereikte ze die mijlpaal van een eeuw lang le ven. „Ik blij dat ik er nog ben. Het is goed te doen hier hoor. Ik word goed verzorgd en ik ga er af en toe ook nog wel tussenuit", zegt Neeltje Oosse-Boot in ver zorgingstehuis Duinoord in Burgh-Haamstede. Ze werd honderd jaar geleden in Westenschouwen geboren. Van haar tijdgenoten is vrijwel nie mand meer in leven. „Nee, ik kom hier geen mensen meer te gen waar ik vroeger mee op school heb gezeten. Dat is nou eenmaal zo als je zo oud word", zegt ze er zelf over. Ze is zeventig jaar getrouwd ge weest met Anton Oosse. Het echtpaar bleef kinderloos. Sa men hebben ze altijd keihard gewerkt op een boerenbedrijf in Serooskerke. „Ik deed vooral de koeien melken en de boter ma ken natuurlijk en tijd voor hob by's bleef er dan niet over. En ik heb ook best wel veel meege maakt. Ik ben vier keer geope reerd en ik heb een heleboel ke ren in het ziekenhuis geleden", vertelt de jarige als ze terugblikt op haar leven. De watersnoodramp van 1953 drukte ook zijn stempel. Zij en haar man stonden op het punt van verhuizen naar een woning bij de Schelphoek toen de ramp zich voltrok. In plaats van ver huizen werd het evacueren, naar Wemeldinge. „Daarna hebben we in een noodhuisje bij m'n broer in Westenschouwen gezeten. Dat huisje heette 'Op 't droage'. En toen zijn we weer naar Serooskerke gegaan. Dat huisje heette 'Arrarat' je weet wel, van de berg waar Noach aankwam." De eeuwelinge heeft nog een jaar samen met haar man in Duinoord gewoond. Sinds zijn overlijden in 1995 woont ze daar alleen. Ze heeft een schare nichten en neven die haar trouw bezoekt. Af en toe maakt ze een uitje. „Pas geleden nog naar Neeltje Jans.Datisnietzo moei lijk hoor. Je gaat in een rolstoel zitten en ze duwen je wel." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De SP in Mid delburg wil weten of de stadsge westelijke brandweer, die vori ge week maandagnacht in actie kwam bij het blussen van een brand in de Stoppelaartuin, on zorgvuldigheid is te verwijten. De brandweer, aldus de socia listen, had redelijkerwijs kun nen weten dat zich asbest in de uitgebrande woning bevond, omdat de huizen in de jaren der tig gebouwd zijn en in die tijd volop met asbest werd gewerkt. De SP heeft schriftelijke vragen gesteld over de kwestie. Het SP-raadslid W. P. Steketee, die in de achtergelegen Ram straat woont, was ooggetuige van de brand. „De dienstdoende brandweerlieden waren zonder bescherming tegen asbest en eventuele andere, gevaarlijke stoffen aan het blussen", schrijft hij aan het college van burgemeester en wethouders. Om drie uur 's nacht ging hij naar bed. „Voordien zag ik de brandweerlieden lachend, pra tend en koffiedrinkend op onge veer meter van het brandende pand onbeschermd op een bank zitten. Intussen vlogen rook, roet, vonken en vermoedelijk asbestdeeltjes hen rond de oren." KAPELLE - De vijfendertig be woners van een verzorgingste huis in de Biezelingsestraat te Kapelle zijn zondag rond 2.15 uur opgeschrikt door een ont ploffing in de doucheruimte op de begane grond. Door de klap van de explosie lag de deur van deze ruimte enkele meters verderop. Brandweer en politie waren ter plaatse. Om dat in eerste instantie niet dui delijk was wat er was gebeurd en er een chemische geur werd waargenomen, werd de vleugel waar de explosie had plaatsge vonden, ontruimd door perso neelsleden. De bewoners wer den door het personeel gerust gesteld en opgevangen in de kel der van het gebouw. Na onder zoek bleek dat vermoedelijk een lege spuitbus luchtverfrisser was ontploft. Een dag later, aldus Steketee, kwamen om half negen 's och tends de eerste ramptoeristen kijken. Het ging voornamelijk om schoolkinderen, die samen met hun ouders op weg waren naai scholen in de omgeving. „Som mige kinderen hadden him duim of vingers in hun mond en dan weer niet, maar dan zaten ze met hun vingers aan de ven sterbanken die vermoedelijk besmeurd waren met asbest. Dit alles gebeurde op ongeveer vier meter afstand van het afgebran de pand. Dit kon gebeuren, om dat het Bagijnhof niet was afge zet. De enige afzetting was een lint van de politie in de nabij heid van het afgebrande pand om te voorkomen dat personen niet in de ontruimde nabijgele gen panden konden komen, om dat de voordeuren openston den." Steketee wil antwoord op de vraag of het college het met hem eens is dat bij aanvang en vlak na de brand onzorgvoldig is gehandeld wat betreft het op af stand houden van toeschou wers, bescherming van brand weerlieden en bescherming van ramptoeristen. Hij wil ook weten of burgemees ter en wethouders niet gewaar schuwd waren door opmerkin gen van de SP in een commissie vergadering over de aanwezig heid van asbest in de bewuste woningen en een brief van wo ningeigenaar Woongoed. Daarin stond vermeld dat het bewoners afgeraden werd om aan de plafonds te slijpen of te schuren, omdat dan asbest deeltjes vrij zouden kunnen ko men. In de ijskast De SP vraagt het college of het nu niet beter is om de sloop van de Berghuijskazerne, waar een nieuwe schouwburg gebouwd gaat worden, uit te stellen. Ook in het oude kazernecomplex is asbest aanwezig. Gelet op de onrust in de wijk is het beter de sloop eventjes in de ijskast te zetten. De socialisten vragen B en W of het college kan aangeven wan neer eventueel ademhalings moeilijkheden, kortademigheid en aandoeningen aan de longen optreden. De SP wil weten of er in dat soort gevallen tot schade vergoeding kan worden overge- door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Een con trolelijst van vijftien velletjes voor de brandveiligheid in de woningen, folders over de brandgevaren bij barbecue en flessengas, informatie over gas en elektriciteit, over het belang van vluchtwegen en over veilig kamperen en receëren. Het was allemaal beschikbaar tijdens de open dag van de brandweerpost Brouwershaven. Het programma bood nog veel meer. Hoogtepunt voor de kin deren waren vooral de ritjes in de brandweerauto. Brandwacht Ernst O verbosch van het Brouwse korps weet zeker dat deze tochtjes bij de jeugd tot de verbeelding spreken. Of het een investering is in de toekomst is moeilijk te meten volgens hem. Wel ziet hij hier een traditie van vader op zoon ontstaan. „Van sommige families hebben we al een derde of tweede generatie in het korps." Overbosch verzorgt met hart en ziel de pr voor deze dag. Het is zijn allerlaatste 'werk' dag bij de brandweer. Hij is 55 jaar en moet dus met de FLO, oftewel Functioneel Leef tij ds Ontslag. Dat stemt hem wel een beetje melancholiek. „Ach, het is nou eenmaal zo geregeld. Dat weet je van te voren. Maar na 22 jaar bij dit korps gaat het toch wel een beetje aan m'n hart." Een blikvanger op het voorter rein bij de brandweergarage is RENESSE - Een 25-jarige Duitser werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Hoge- zoom in Renesse aangehouden omdat hij een aantal asbakken en een glas van een terras had gestolen. Surveillerende agen ten zagen de man lopen en hiel den hem aan. Hij kreeg een boe te van 115 euro. De gestolen spullen zijn naar de eigenaar te ruggebracht. de zogeheten crashtender. Het is een specifiek blusvoertuig van het leger, afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht. „Dit voertuig wordt ingezet bij brand met een vliegtuig", ver telt chauffeur Kenny Landman van de crashtender. Hij laat we ten dat de wagen 4000 liter blus water kan vervoeren en be schikt over een groot dakkanon waarmee vanaf flinke hoogte een brandend vliegtuig kan worden geblust. Kenmerkend zijn ook de grote motor van 445 pk en het hoge accelleratiever- mogen.,Hij kan in dertig secon de van nul tot tachtig kilometer per uur optrekken. Dat moet wel om zo snel mogelijk achter aan een landingsbaan te kunnen komen." Landman begon op jonge leef tijd al bij de jeugdbrandweer in Burgh-Haamstede en ging daarna naar het korps van de volwassenen. Zijn plezier in het brandweerwezen is zo groot dat hij besloot er zijn beroep van te maken. Alarmlichten Achter de garage is een behen digheidscircuit voor de jeugd ingericht. Een jochie dat vrijwel volledig schuilgaat onder een brandweerhelm spuit vol over gave op een mini-huisje. Als hij voldoende bluswater goed in het dakraam weet te spuiten, gaan uiteindelijk de alarmlich ten knipperen. Even verder op het terrein slaat de vlam in een pan met olie. Be doeling is het publiek te demon streren hoe een enorme fik kan ontstaan als daar maar een heel klein beetje water bij zou wor den gegooid. In dit geval kan de brandblusser uitkomst bren gen. Alleen de brandweerman die de demonstratie zou verzor gen, blijkt in geen velden of we gen te bekennen op het moment dat de melding 'Brand op het achterterrein' wordt gegeven. Tegen de tijd dat hij met zijn brandblusser arriveert, is het vuurtje in de pan al weer vanzelf uitgegaan. Doorliet uitwijken van een vrachtwagen met aanhanger ontstond op de parallelweg van de N59 een frontale botsing tussen twee personen auto's. Vier mensen raakten hierbij gewond. foto PieterHonhoff door Ali Pankow OOSTERLAND - Bij een frontale botsing op de parallelweg van rijksweg N59 ter hoogte van Oosterland zijn zaterdagmid dag rond drie uur vier mensen gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde doordat een vracht wagen met aanhanger op de N59 niet op tijd kon stoppen voor het stilstaande verkeer voor zich en daarom uitweek naar rechts. Hij schoot door de berm de parallelweg op. De vrachtwagencombinatie werd bestuurd door een 32-jarige man uit Schouwen-Dui- veland. Bij deze uitwijkmanoeuvre raakte de aan hanger een personenauto die op dat mo ment op de parallelweg reed en bestuurd werd door een 27-jarige man uit Hasselt (B). De personenauto belandde daardoor op de linkerweghelft en kwam vervolgens fron taal in botsing met de auto van een 72-jarige man uit Schouwen-Duiveland. De 27-jarige bestuurder en een inzittende werden met verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland, maar konden na onderzoek het ziekenhuis verla ten. De 72-jarige man en zijn vrouw werden overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. De man liep een gebroken neus en een armwond op en zijn vrouw had onder meer gebroken ribben. De beide personenauto's werden geheel ver nield. De vrachtwagen had schade aan de aanhanger. De N59 is zaterdagmiddag tussen Ooster land en Nieuwerkerk na het ongeval twee uur afgesloten geweest. Ondanks het matige strandweer is het zaterdagavond dringen op de catwalk van Beach Boom 2002. foto PieterHonhoff door Famke van Loon SCHARENDIJKE - De witte schuimkopjes op de brekende golven rollen het strand op. In een ritmische cadans knipogen de vuurtorens van Haamstede en Ouddorp steevast naar el kaar in de donkere nacht. De Brouwersdam is in duister ge huld, maar trilt op zijn grond vesten. Beach Boom 2002 den dert de koele zomernacht in. In de aanloop naar de sunset- party op de Brouwersdam lij ken de omstandigheden allesbehal ve gunstig voor een knallend strandfeest. Zaterdagmorgen zet een dik pak wolken de zon buitenspel en een stevige wind, die gaande de dag aantrekt, blaast uit het westen het strand op. De paarse vlaggen wappe ren dan ook stevig in de wind, maar de liefhebbers van dance of gewoon een gezellig feest op het strand laten zich hierdoor niet op andere gedachten bren gen: duizend gasten melden zich vanaf vier uur 's middags bij Beach Club Perry's voor een spetterend feest. Op het strand zijn wel de nodige voorzorgsmaatregelen getrof fen. Boven de draaitafels voor de dj's zijn dakjes en tegen de omheining aan zijn grote zand hopen opgeworpen. Want de hekken zijn weliswaar stevig verankerd, zo verzekert strand paviljoenhouder P. den Broeder, maar mocht de wind onver hoopt toch vat krijgen op de om heining dan zal in ieder geval het zand - en niet de dansende menigte - het gevaarte opvan gen. De opgeworpen duintjes worden door het dansende pu bliek dankbaar gebruikt als ex tra danspodium. Want op de lange catwalk, die van lounge naar dj-podium loopt, is het dringen. Voluit Na een voorzichtig debuut vorig jaar hebben de organisatoren - Perry's Beach Club en café Surf Inn - dit jaar alle registers opge trokken. Grote namen uit het dancecircuit als Ronald Molen dijk, DJ Serge en Michel de Heij zijn naar de Brouwersdam ge haald. Beach Boom 2002 knalt na zonsondergang de nacht in en de zanderige danstempel krijgt alsnog het mooiste pla fond: een open sterrenhemel. Swingend op de beats, die in af wisselend tempo onverminderd doordenderen, geniet het pu bliek. Van de muziek, de gemoe delijke sfeer en de uitdossing van sommige gasten: waar de één zijn bovenlijf met body paint heeft paarsgemaakt, flad dert een ander als een cupido over het strand. Ook de goud kleurige laarzen, zilveren tul band en extravagante, glim mende kimono's ontbreken niet, zoals dat op een dancefeest hoort. De ervaring leert dat een goed feest altijd te vroeg eindigt. Wanneer de speakers om elf uur zwijgen vult een fluitconcert de leemte. Een kleine toegift krijgt het publiek als beloning, maar dan is het echt einde oefening. Met schoenen vol zand, maar te vreden, vertrekken de late strandgasten. Het ruisen van de zee neemt weer bezit van de Brouwersdam. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Een va der concludeert, sjouwend met een schemerlamp, tevreden dat hij nu voor slechts twintig euro de hele studentenkamer van zijn zoon kan inrichten. De man heeft zijn slag geslagen op de Boerenboeldag in Brouwersha ven. Het jaarlijkse evenement, georganiseerd door christelijke basisschool De Schouw, in de hallen van gebroeders Van Ast trok dit keer meer bezoekers dan ooit. Aan het einde van de dag gaf de teller dan ook 14.000 euro als totaalopbrengst op aan. „Dat is aardig wat meer dan vo rig jaar. Toen kwamen we uit op 26.000 gulden", zegt secretaris S. Versteegt-Knepper van de Organisatie Boerenboeldag. Het resultaat van dit groot op gezette evenement is voor de helft bestemd voor zaken die de school zelf betreffen. Zo betaalt De Schouw onder meer voor twee adoptiekinderen. Verder zijn er altijd wel wensen op het gebied van schoolmiddelen waar de school zelf het geld voor moet zien te vinden. Het andere deel van de opbrengst wordt verdeeld over goede doelen. Dit jaar is gekozen voor Thuredriht en Crayestein oftewel de vakan tiewoningen bij het CJV-kamp in Renesse voor kankerpatiënt jes en hun familie. Een andere schenking gaat naar Jetty Schouten die werkzaam is voor de CAMA-zending en naar het werk van Martin en Mirjam Kristelijn in India. Overigens blijkt die Boeren boeldag veel meer dan een actie voor goede doelen. Het is ook nog eens een festijn waar de school breeduit mee naar buiten treedt en dat een belangrijk bin dend element is voor velen die bij De Schouw betrokken zijn of waren. „Mijn kinderen zijn al van school. Ik werk al sinds 1983 mee aan de Boerenboel dag", zegt Joop Scharff. Hij staat zaterdag in de kraam met platen en cd's. Hij vertelt dat er uiteraard heel wat organisatie aan zo'n grote verkoopmanifes tatie vooraf gaat. „We zijn op maandag al begonnen met alle spullen hier naartoe te brengen en in de loop van de week moet alles worden opgebouwd. Eenheid Scholieren, leerkrachten, ou ders en oud-leerlingen werken allemaal vrijwillig mee. Ze vor men een eenheid, vooral door hun boerenkostuums. De bij zondere aankleding van de Boe renboeldag in deze grote jach- tenberging tilt het evenement op een hoger niveau. Daaraan draagt ook het sfeervolle terras bij dat is ingericht, naast de tal rijke kramen met allerhande ar tikelen. De verkoop van drank jes, hapjes, soep, oliebollen en gerookte paling draagt voor een groot deel bij aan de verrassend hoge opbrengst. Ook de veiling van antiek en curiosa 's middags onder leiding van veilingmees ter Jan de Ruiter betekent een welkome injectie. De Schouw houdt in het najaar een reünie voor alle medewer kers. Daar zullen tevens de ver tegenwoordigers van de goede doelen hun cheques in ont vangst mogen nemen. De komst van Bruce Spring steen naar Nederland zorgde zaterdagochtend voor een drukte van jewelste in het Terneuzense postkantoor. De voorverkoop zou 's ochtends om klokslag tien uur begin nen en daarom brachten en kele hartstochtelijke fans de nacht zelfs voor het Terneu zense gebouw door. Een halfuur voor de verkoop zou beginnen werd nummer tje 81 al aan de balie afge haald. Om kwart voor tien was de rij al tot zo'n honderd aangegroeid. Een vrouw van in de zeventig kwam binnen en sloot netjes in de hal ach teraan. Haar draagtas stevig in de hand bleef ze wachten tot ze aan de beurt was. Maar in de vijftien minuten die volgden- kwam ze slechts een kleine stap dichter bij de balie. Ze besloot de man naast haar maar eens aan te schieten. „Staan al die mensen op postzegels te wachten?" Neeltje Oosse-Boot vierde haar honderdste verjaardag. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27