Zeeuws is volgens Onze Taal dialect Ploegen is een principiële zaak PZC Blij met twee hyenakeutels PSD-kapiteins eisen toeslag Genootschap tegen erkenning streektaal Belgische bond veroordeelt hoger tarief grensvervoer ■\xW~- •s/'h Verzoeken planschade ingewilligd Deeltijdopleiding Pabo begint Vrouw gewond na schrikreactie Stelleplas groet 50.000ste bezoeker Driemaster botst op gasboei lezers schrijven Fascisme Palet Hondenpoep swb maandag 2 september 2002 door Ronald Verstraten DEN HAAG - Het Genootschap Onze Taal mengt zich in de dis cussie over het al dan niet er kennen van het Zeeuws als offi ciële streektaal. In het laatste nummer van het tijdschrift On ze Taal poneert redactiemede werker F. Jansen onomwonden de stelling dat het Zeeuws niet moet worden erkend. Het genootschap, dat zeventig jaar bestaat en ruim veertigdui zend leden heeft, stelt zich ten doel een verantwoord gebruik van de Nederlandse taal te be vorderen. In het september nummer van Onze Taal wordt de vloer aangeveegd met de argu menten van voorstanders van erkenning van het Zeeuws. De centrale vraag, volgens Jan sen, is of het Zeeuws gezien moet worden als een regionale taal, of als een dialect. In het eerste geval zou erkenning in het kader van het Europese handvest uit 1992 op zijn plaats zijn. Dat zou dan moeten leiden tot beschermende maatregelen op het gebied van onderwijs en bestuur. Gelet op de kenmerken van het Zeeuws, meent Jansen dat het slechts een verzameling van dialecten is, die weliswaar sym pathie verdient, maar geen er kenning. Dat die dialecten ou der zijn dan de Nederlandse standaardtaal, is volgens hem niet relevant: ,,Dat geldt voor alle dialecten die voor 1600 ge sproken werden, zoals het Gro nings, het Zaans en het Utrechts." Dat het Zeeuws nauwelijks of geen relatie zou hebben met het Nederlands, zoals door voor standers van erkenning wel wordt gezegd, klopt volgens Jansen ook niet. Hij concludeert dat erkenning van het Zeeuws een puur politiek karakter zou hebben en dat dit zou leiden tot 'kostbare en waarschijnlijk GENT - De Belgische Bond van Trein-, Tram- en Busgebruikers (BTTB) is boos over de forse ta riefverhogingen voor het grens overschrijdend vervoer tussen Vlaanderen en zuidelijk Neder land. De BTTB betreurt de recente ta riefverhogingen ten zeerste. „Wij hebben een erg onaange naam gevoel, want dit is alles behalve in het belang van de gebruikers van het openbaar vervoer. Dit is naar ons gevoel puur een gevolg van de privati sering in Nederland. De passa giers zijn hiervan duidelijk de dupe", vertelt bestuurslid Mare Broeckaert van de BTTB. Tot voor kort mochten passa giers van de grensoverschrij dende lijnen kiezen uit een Ne derlands of een veel goedkoper Vlaams buskaartje. In Vlaande ren gaan de tarieven stapsge wijs omlaag, om op deze manier zoveel mogelijk mensen tot ge bruik van het openbaar vervoer te bewegen. Daardoor ontstond een dermate groot prijsverschil dat veel passagiers van grens overschrijdende verbindingen voor het Vlaamse kaartje kozen. Als gevolg daarvan kwam de Nederlandse bijdrage voor deze lijnen onder druk te staan. In een samenwerkingsverband werd daarom afgesproken dat met ingang van 1 september op Nederlands grondgebied alleen maar gereisd kan worden met Nederlandse strippenkaarten en op Belgisch gebied alleen met een Vlaams vervoersbewijs. Een passagier die bijvoorbeeld van Breskens naar Brugge reist (of andersom) moet dus twee kaart- jes voor één rit kopen. Daarmee wordt deze busverbinding een stuk duurder. Ook wordt de 'Bredabus' (lijn 19, de verbinding tussen Hulst, Antwerpen en Breda) sinds gis teren geëxploiteerd door Con- nexxion, dat Nederlandse tarie ven hanteert. De Lijn verleent geen medewerking meer aan de busverbinding, waardoor vaste reizigers niet meer kunnen pro fiteren van het goedkopere lijn- tarief voor abonnementen. „Wij veronderstellen dat deze ten dens zich wel eens zou kunnen doorzetten naar andere grens overschrijdende verbindin gen", aldus Broeckaert. De BTTB betwijfelt daarom of de lijn tussen Sas van Gent en Wondelgem nog een lang leven beschoren is. weinig doeltreffende bemoeie nis van de overheid met het taal gebruik van haar burgers Om de meningen onder de lezers van het tijdschrift te peilen, hanteert Onze Taal een eerder door voorstanders van erken ning beproefd middel: de brief kaart. Wie wil reageren kan dit doen door simpelweg 'Zeeuws niet erkennen' of 'Zeeuws er kennen' op te sturen naar de re dactie van het blad, in Den Haag. Maar het kan ook door een stem uit te brengen op de website van het genootschap; www.onzetaal.nl. De stemming sluit op 23 september. door A.J. Snel MIDDELBURG - De kapi teins van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) willen per persoon ongeveer zeventigduizend gulden van de organisatie waar zij wer ken. Zij liepen, als gevolg van een naar hun inzicht onjuiste honorering, in de afgelopen zes jaar maandelijks een be drag van circa duidend gul den mis. Dat geld horen ze met terug werkende kracht alsnog te krijgen. De advocaat van de kapiteins, B. Vader in Oost- Souburg, stelt dat in een brief aan de fractievoorzitters van alle partijen in de Provinciale Staten. Het conflict tussen de kapi teins en de PSD loopt al jaren. Het spitst zich toe op een toe lage voor onregelmatige dien sten. Volgens de raadsman van de kapiteins heeft het dagelijks bestuur van de provincie ten onrechte wijzigingen niet doorgevoerd die voor rijks ambtenaren wel hebben plaatsgevonden. Vader stelt dat Gedeputeerde Staten van Provinciale Staten de opdracht hebben gekregen de rijksregels toe te passen voor de PSD-kapiteins. Het provinciebestuur heeft wel de zwaarte van de functie van de PSD-kapiteins erkend en hen in 1996 in een hogere salaris schaal geplaatst. Toelage Die inschaling geeft echter recht op de toelage voor onre gelmatige diensten. De kapi teins voelen zich door de gang van zaken geschonden in hun rechtsgevoel. Als de kapiteins in het gelijk gesteld worden, zal dat ook gevolgen hebben voor andere personeelsleden van de PSD. De wetenschappers aan boord van de ZZ10 van de familie Schot waren weer in hun nopjes met de oogst aan fossielen van de Kor en Bot-toc door Ali Pankow ZIERIKZEE - De traditionele Kor en Bottocht met de raosselkotter ZZ10 van de familie Schot, die zaterdag voor de 52e keer werd gehouden, leverde weel een mooie oogst op aan fossiele overblijf selen uit het pleistoceen, een periode van circa twee miljoen jaar geleden. Hoogte punt voor wetenschapper J. de Vos van het Natuur- historisch Museum in Lei den waren een volledig gaaf midden voetsbeentje van een zuidelijke mam moet, een handwortelbeentje van een mastodont én twee hyenakeutels. „We hebben nog nooit botten van een hy ena in dit gebied gevonden, maar deze keutels duiden erop dat deze dieren eer tijds wel degelijk hier geleefd hebben", zegt De Vos. Schipper J. Schot en zijn me dewerkers deden zaterdag 38 trekken met de kor boven de Oosterscheldeput- ten met een diepte van veertig a vijftig meter. De Kor en Bottocht is vooral een feestje voor de wetenschappers. De overige gas ten aan boord amuseren zich met name om de gretigheid waarmee deze zich bui gen over elke berg die de kor op het dek uitstort. Naast De Vos, die zich concentreert op fossiele resten van zoogdieren uit het pleistoceen, kwamen ook wetenschap pers met andere belangstelling aan hun trekken. Zo glunderden zaterdag ook de biologen J. Beekman en A. Oosterman boven hun aanwinsten. „We hebben echt een heel bijzondere mossel gevonden, de Mitylus galloprovincialis. Die is hoger en boller dan een gewone mossel"zegt Oos terman. Beekman vult aan dat het echt niet om de deze zomer al veel besproken eendenmossel gaat. De biologen wisten inmiddels wel dat deze mossel uit zuide lijker streken in de Oosterschelde kon voorkomen, maar het bewijs hadden ze daar nog niet voor. Verder nemen ze twee bijzondere wormen in een jampotje mee om uit te zoeken van welke soort die pre cies zijn. Muizenbuis J. van Veen van het Teylersmuseum in Haarlem is deze dag weer druk in de weer geweest met zijn muizenbuis. Zo verras send als vorig jaar, toen hij tien muizen- kiezen vond, was de tocht dit keer niet. Hij is echter heel blij met de achterpoot van de Trogontherium, een soort bever. door Esme Soesman WILHELMINADORP - Gerard de Jager (78) uit Werkendam tuurt kritisch naar het lijnen spel dat een jonge deelnemer met een antieke ploeg fabriceert in de Zeeuwse klei. „Aan het recht rijden mankeert weinig, maar ja de grondlegging, hè", becommentarieert hij het ploegwerk dat hij ziet. Toch is het niet zomaar een hob byist die zich zaterdagmorgen meldt op een perceel van de Ko ninklijke Maatschap de Wilhel- minapolder, iets ten noorden van Wilhelminadorp. Zoals al lange tijd gebruikelijk worden in de Wilhelminapolder de Zeeuwse Ploegkampioenschap- pen gehouden, waarmee deel nemers zich kunnen kwalifice ren voor de Nationale Ploeg- kampioenschappen in 2003. Dit jaar deden zo'n twintig ploegers met modern materiaal en zo'n vijftien met antieke combina ties mee. Akkerbouwer De Ja ger, wiens ouders van Zuid-Be veland kwamen, is niet bepaald de eerste de beste. Samen met buurman A. Kooyck (ook oud landbouwer, maar geen ploeg- fanaat) is De Jager ook een beet je naar Zeeland afgereisd om herinneringen op te halen. In 1960 stond hij hier zelf zijn ui terste best te doen. „Dat was iets meer de richting op van Katten- De strijd tussen de ploegers in Wilhelminadorp werd gestreden met modern materieel en met antieke tractoren zeeuws. foto Willem Mieras dijke", vertelt hij. De Jager ein digde toen bij de eerste vijf, maar werd gediskwalificeerd vanwege zijn te hoge leeftijd (hij was toen 35 jaar). De teleurstel ling lijkt door de jaren niet aan kracht te hebben ingeboet, maar zijn plezier om goed ploegwerk is dat evenmin. De Jager: „Vorig jaar heb ik nog 80 hectare geploegd op het bedrijf van mijn zoon." De manier van ploegen is voor hem een principiële zaak. „Je moet zuinig op de grond zijn. Zo weinig mogelijk bewerken. Maar als je grond bewerkt, doe het dan wel zo goed mogelijk." Kooyk: „Want je houdt grond niet voor de gek. Met ploegen leg je de basis voor volgend jaar," KAPELLE - Twee van de vier bewoners van de Ambachtshe- renwegeling die een verzoek om vergoeding van planschade hebben ingediend, kunnen rekenen op een vergoeding. Zij krijgen tesamen 13.500 euro uitgekeerd. Het viertal wil plan schadevergoeding in verband met de bouw van een vrijstaan de woning met garage in hun buurt. De Stichting Advies Onroerende Zaken heeft drie van de vier verzoeken bekeken en adviseert de gemeente Kapelle in twee gevallen aan het verzoek tegemoet te komen. Plet gaat om be dragen van 6000 en 7500 euro, als tegemoetkoming voor pri vacy- en uitzichtverlies en aangetaste ligging. De derde on derzochte aanvraag is afgewezen, omdat er geen sprake van schade zou zijn. De eigenaar van het nieuwe pand draait op voor het grootste deel van de kosten. Volgens afspraak ver goedt hij de gemeente planschade tot een bedrag van ruim 11.000 euro. TERNEUZEN - Hogeschool Zeeland start vanavond de deel tijdopleiding Pabo in Terneuzen. Deze cursus is een aanvul ling op de sterk gegroeide voltijdopleiding. De deeltijdopleiding van de Pabo start met achttien studen ten, die worden opgeleid tot leraar basisonderwijs. De vol tijdopleiding werd in het gebouw van het ROC Westerschelde vorig jaar al uitgebreid met een tweede jaar, nadat de start met het propedeusejaar een succes bleek te zijn. Opleidings manager M. Anthonise verricht om 18.00 uur de opening. Daarna zullen de voltijdstudenten hun deeltijdcollega's op creatieve wijze verwelkomen. WESTDORPE - Een 57-jarige vrouw uit het Belgische Beve- ren is zaterdagavond gewond geraakt bij een verkeersonge val. De vrouw wilde rond kwart over zeven op de Tractaatweg een auto inhalen, maar werd op dat moment zelf ingehaald. De vrouw schrok hiervan en verloor de macht over het stuur. Haar auto sloeg over de kop en kwam in een sloot aan de lin kerkant van de weg tot stilstand. De vrouw is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu- HEINKENSZAND - De medewerkers van openlucht zwem bad Stelleplas in Heinkenszand hebben zaterdag de vijftig duizendste bezoeker van dit seizoen aan het zwembad be groet. De familie Koopman uit Goes was de gelukkig. Dochter Anne volgt zwemles in Heinkenszand, haar ouders zwemmen mee voor de gezelligheid. Het drietal werd door receptioniste Ria Verburg verrast met een taart en een seizoenabonnement voor volgend jaar. HANSWEERT - Ter hoogte van Hansweert is gisterochtend rond negen uur een Zweeds driemaster-opleidingsschip tegen een gasboei gevaren. De Gunilla was van Vlissingen op weg naar Antwerpen. Bij de botsing liep de driemaster veel schade op aan het roer en de schroef. Drie sleepboten van Polderman Bergingsbedrijf hebben het schip afgeleverd bij de scheepswerf in Hansweert waar de schade zal worden gerepareerd. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. fotoPieterHonhoff Die heeft hij er op de zeeftafel toch maar mooi uitgevist. Ook F. Wesselingh van de afdeling Fos sielen en Schelpen in het Leidse Natura- lis is dol enthousiast. Hij neemt een zak vol fossiele schelpen mee voor nader on derzoek en toont de twee mooiste exem plaren. „Dat is in de eerste plaats de Noordkrompeen soort boomstam onder de schelpen. Kijk maar er zitten ook jaar ringen op zegt WesselinghVerder toont hij een oude versie van de Grote Strand- gaper. „De schelp is tegenwoordig weer volop hier te vinden, maar deze hier is twee miljoen jaar oud en tussentijds is die schelp uit Europa weggeweest en daarna hier weer teruggebracht door de Vikingen." De schelpenkenner maakte de tocht met Kor en Bot voor het eerst mee. Hij is er diep van onder de indruk. De leeftijdsgrens die De Jager kwelde staat ook voorzitter Cees de Rijke van de regelings commissie Zeeuwse ploegwed- strijden nog bij. Hij was een paar jaar terug één van de man nen die zich hard heeft gemaakt voor afschaffing van de maxi mumleeftijd. Destijds werd de strijd georganiseerd door een jongerenorganisatie, wat de leeftijdslimiet verklaart. Nu zet een heuse ploegorganisatie het festijn op poten, Dat gebeurt echter voor steeds minder deel nemers. De deelnemersgroep neemt volgens De Rijke elk jaar in omvang af. Schaalvergroting in de landbouw is terug te vin den op de wedstrijdgronden. „Maar er is nu nog een groepje goede ploegers, dus ik verwacht zeker goed werk." Freek Boudeling uit Anna Jaco- bapolder is met 165 punten al gemeen kampioen geworden. Hij streed in de categorie 2 schaar. In de categorie drie en meer schaar werd Gert Jan de Jager uit Sint Philipsland eer ste. De tweede en derde plaats waren respectievelijk voor Mar co van Weele uit Zierikzee en Si mon Baas uit Arnemuiden. In de categorie antieke tracto ren werd K. de Loof uit Arne muiden eerste. De tweede plaats werd behaald door A. vanStrien uit Wolphaartsdijk, gevolgd door W. van Dijke uit Wol phaartsdijk. Met ontzetting de voorpagina gelezen van 29 augustus. Bouw fraude, vervuiling van het water en dan dichtbij de bedreiging van een medeburgeres met haar kinderen in Arnemuiden. Ik hoop dat veel mensen in Zee land deze mevrouw daadwerke lijk ondersteunen en niet alleen met woorden, zodat zij en haar kinderen een goed toekomst mogen hebben in onze prachtige provincie. Ik had een associatie met ratten die uit hun holen ko men omdat er voedsel in over vloed is. Ook tijdens het nazi dom deden gewone mensen, dorre ambtenaren 'gewoon' hun plicht en voerden uit wat hen werd opgedragen. In zo'n kli maat kan zo'n exces als nu in Arnemuiden ontstaan. Denk aan ons nieuwe kabinet en wat er met droge ogen wordt be weerd en hoe blij Nawijn is met al zijn fan-mail. Hiermee wil ik benadrukken dat ik J. van Mou- rick van de politie Zeeland er kentelijk ben dat hij tot uiting brengt dat dit zeer ernstig isPo litieke partijen hebben de taak om zich te laten horen. Volgend jaar zijn er verkiezingen voor provinciale staten. Wat hebben zij in hun programma met be trekking tot de multiculturele samenleving, misschien belang rijker dan WCT? Gelijkwaar digheid kunnen we bereiken als wij met fatsoen en respect naar elkaar willen luisteren. Daarbij past geen intimidatie, discrimi natie en fascisme. Atie van Dijk Waddenzeestraat 14 Oost-Souburg In de PZC van 29-8 was te lezen dat er een prijs is uitgereikt aan de bedenker van de originele naam 'Het Palet' voor de aan duiding van een 'multifunctio nele accommodatie'. Of er nu echt zoveel moeite voor gedaan moest worden om deze naam te verzinnen trek ik in twijfel. In Vlissingen werkt een wijkcen trum al geruime tijd onder deze naam. Dit wijkcentrum is te vinden aan de Willem Roelofsz- straat in de Schildersbuurt. Toen dit centrum een feit werd in verband met de afbraak van het 'Woltershuis', werd deze i naam gekozen uit de inzendin gen. De bedenker gaf als argu mentatie te zijn uitgegaan dat hij woont in een omgeving waar veel Nederlandse schilders mid dels een naambord worden geëerd en waar de bevolking be staat uit zeer veel nationalitei ten. Dit wijkcentrum was en is vrij vaak in het nieuws. Kwam de bedenker zo op het idee? On der schrijvers zou men in deze spreken van mogelijke plagiaat. Overigens wordt (werd) op 30 augustus 2002 in Oost-Souburg een buurtcentrum herdoopt van 'De Schuur' in 'De Regenboog'. De achterliggende gedachte is de kleurrijke bevolking in 'de Witte Wijk'. N. J. van Duyn Esdoornstraat 32 Oost-Souburg Het hondenrenveldje in Goes moet verdwijnen 'met alle ge volgen voor niet-hondenbezit- ters'. Daar heb ik me toen be hoorlijk over verbaasd. Wat voor gevolgen? Bedoelen de kla gers over de andere bestemming van het veldje dat ze van plan zijn hun hondenpoep overal zo maar te laten slingeren? Lekker hoor. Op iedere hoek met een grasveldje komt de stank je te gemoet. Op de hondenrenveld- jes kun je zelf niet lopen, zonder in de flats van de voorganger te stappen. Hondenbezitters kun nen eenvoudig de boterham zakjes van gezinsleden opspa ren. Met het zakje over de hand de drol van de hond oprapen en weggooien in een afvalbak. Ik woon in Vlissingen en ik hoef nergens langer dan tien minuten te lopen naar een afvalbak. Het geurige voorstel van dorpsplat form Oost-Souburg om statie geld voor de volle poepzak te geven, vind ik de omgekeerde wereld. Zonde van alle investe ringen en dure apparatuur. Een hondenbezitter moet gewoon verplicht worden om zijn hon dendrol op te rapen, óók op de hondenrenveldjes, óók op de stranden, óók in het park en het bos. Niet opruimen is een be keuring waard. Ik ben voor de aanpak: 'met de kak in de zak naar de bak!' Anneke Bakx Aletta Jacobslaan 16 Vli.««<•-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25