PZC Apart inzamelen vuil Borsele faalt Wijk Goese Polder viert feestje met kleur maar zonder etiketten 7 Terneuzen krijgt automatenhal Gemeente Kapelle betaalt tekort van bibliotheek Nieuwe spuit voor korps Noord-Beveland Batig saldo Kapelse jaarrekening voor herstel torenspits Landelijke norm wordt alleen bij GFT-afval gehaald Aanhouding voor belediging Ongeval op A58 Motorrijder zwaargewond Beach Boom geslaagd Kapelse Dag trekt 20.000 man Ontploffing in verzorgingshuis in Kapelle zeeuwse almanak In de rij BEVELANDEN/THOLEN maandag 2 september 2002 doorEsme Soesman BORSELE - Wat de inzameling van glas, textiel en oud papier betreft loopt de gemeente Bor sele achter op - landelijke - doelstellingen. Positiever is de inzameling van GFT, groente-, fruit- en tuinafval. De gemeente loopt op dit gebied keurig voor op. Zo blijkt uit het Milieuverslag 2001 van de gemeente Borsele, waarin ook suggesties zijn op genomen om de inzameling te verbeteren. Want neem de inza meling van textiel, die kan veel en veel beter. Er komt - geregi streerd - zo'n 268 ton textiel binnen de gemeente vrij. Daar van wordt 47,7 ton (is 17,7 pro cent) gescheiden ingezameld. Landelijk wordt een getal van 50 procent nagestreefd. Om dat doel te bereiken binnen de ge meente Borsele zou er in totaal 134 ton textiel moeten worden ingeleverd. Dat is bijna vier kilo meer dan de 21 kilo per inwoner die nu ingezameld wordt. Hetzelfde magere resultaat geldt ook voor glas. Per jaar GOES - Een 23-jarige inwoner van de gemeente Borsele is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden wegens beledigen van een politieambtenaar in functie. Hij bemoeide zich op de Grote Kade in Goes met de bekeuring die de politie uitschreef aan twee in de haven plassende mannen. De inwoner van Borse le gedroeg zich recalcitrant, be ledigde politieagenten en wei gerde zich - zoals hem was gevraagd - uit de voeten te ma ken. Bovendien maakte hij zijn persoonsgegevens niet bekend. Toen hij mee werd genomen naar het bureau, richtte hij ver nielingen aan en beledigde de agenten. komt in Borsele 542 ton aan glas vrij. Daarvan wordt 62,9 pro cent (341 ton) gescheiden inge zameld. In Nederland wordt een waarde van 90 procent nage streefd. Wil de gemeente Borse le dit getal halen, dan moeten de inwoners met z'n allen nog eens 146,9 ton extra gescheiden inle veren. Dat komt neer op ruim 6 kilo glas per inwoner, bovenop de 15,5 kilo glas die deze zelfde inwoner nu al keurig naar de glasbak brengt. Oud papier De inwoner van Borsele brengt bovendien maar 66 procent van het vrijkomende oud papier (in totaal 2372 ton) gescheiden weg. De bedoeling is dit percen tage naar de 75 procent op te krikken. In de praktijk betekent dat dat er per persoon nog eens 9,6 kilo oud papier extra verza meld moet worden naast de 71 kilo die al gescheiden werd weg gebracht. Alleen wat GFT-afval betreft kunnen de landelijke cijfers niet aan de Borsele tippen. De inwo ners van de gemeente stoppen 176 kilo per persoon in de groe ne kliko. De landelijke doelstel ling is op 154 kilo per inwoner van landelijk gebied bepaald. Toch denkt de gemeente Borsele zelfs op dit laatste punt nog ver betering te kunnen bewerkstel ligen. Dat levert financieel voordeel op omdat het tarief voor composteren lager ligt dan het verbrandingstarief voor restafval. Met het verstrekken van grotere GFT-containers en het geven van betere voorlich ting (onder meer over thuiscom- posteren) kan, is de gedachte, misschien nog wel een puntje winst worden geboekt. Wat de overige in te zamelen producten betreft denkt de ge meente ook aan het intensiveren van voorlichting naar de burger om de inzameling te verbeteren. Andere suggesties zijn het plaatsen van meer glas- en tex tielbakken, beter legen van glasbakken en wellicht de in voering van een huis-aan-huis- container voor papier. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het uitgaans centrum van Terneuzen wordt uitgebreid met een automaten hal. Nog voor het eind van het jaar willen burgemeester en wethouders ruimte scheppen voor de vestiging van zo'n hal. Ambtenaren bereiden de aanpassing van de ver ordening speelautomaten én een bestemmingsplanwijziging Het Terneuzens college van bur gemeester en wethouders wil ruimte creëren voor een auto matenhal in de Nieuwstraat. Een gemeentelijk woordvoer der: ,,Dat lijkt ons de meest aan gewezen locatie. We voelen er niets voor een dergelijke gokhal elders in het stadscentrum toe te laten; de Nieuwstraat lijkt ons de geschiktste plek. De zaak zit RILLAND Een 69-jarige be stuurder uit Hendrik Ido Am bacht is gisteravond voor on derzoek naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. Hij veroor zaakte op de A58 ter hoogte van Rilland een eenzijdig ongeval. De man kwam met zijn linker voorwiel in de middenberm te recht, verloor de macht over het stuur, botste tegen de vangrail en draaide vervolgens in de rondte twee rijbanen over rich ting rechtervluchtstrook. Daar kwam zijn auto tot stilstand. Tijdens zijn manoeuvre werden geen andere auto's geraakt. Het ongeval op cle zuidbaan gebeur de rond negenen. 's-HEERENHOEK - Een 56-ja- rige motorrijder uit de gemeen te Goes is zaterdag rond half vijf zwaargewond geraakt bij een ongeval in 's-IIeerenhoek. Op de kruising Heinkenszand- seweg met de Beeldhoeveweg verzuimde een 68-jarige auto mobilist uit Arnemuiden voor rang te geven aan de motorrij der. Die liep daardoor onder meer een gebroken been, gebro ken arm en gescheurd bekken op. De traumahelikopter kwam ter plaatse, maar het slachtoffer is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin- gen. De automobilist bleef on gedeerd. nu in de ambtelijke molen. Zo dra de voorbereiding rond is, moet de gemeenteraad zich uit spreken over onder meer de be stemmingsplanwijziging." Burgemeester R. Barbé: ,,We streven ernaar de besluitvor ming nog dit jaar af te ronden." De gemeenteraad ging vorig na- jaar al akkoord met versoepe ling van de tot dan toe strenge regelgeving. Volgens Barbé hoeft de opening van een auto matenhal niet automatisch te leiden tot toename van gokver slaving omdat strenge voor waarden worden verbonden aan exploitatie en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) nauw bij de zaak betrokken wordt. Direct na het bekend worden van de versoepeling van de re gels, meldde zich een handvol kandidaat-exploitanten bij de gemeente. Die hebben het oog laten vallen op onder meer de leegstaande zeilmakerij van Van der Sneppen in de Nieuw straat en het voormalige pand van Sfeermakers in de Arse naalstraat. Die laatste locatie valt af aange zien de gemeente Terneuzen al leen de Nieuwstraat beschouwt als geschikte vestigingsplaats van een automatenhal. Het ligt voor de hand dat de gokautoma ten worden geplaatst in de oude zeilmakerij. Belangrijkste kan didaat voor de exploitatie is de Middelburgse firma Loon tjes. Krijgt die een vergunning dan kan dat echter leiden tot felle protesten (en beroepspro cedures) van de eigenaren van de firma Sunset Automaten uit Terneuzen, het echtpaar Ver biest. Sunset klopte in het verle den tevergeefs aan bij de gemeente met het verzoek toe stemming te verlenen voor een automatenhal in hetzelfde pand. Dat werd toen echter af gewezen. De firma heeft al aan gekondigd zich tot het uiterste te zullen verzetten tegen de in richting en uitbating van een automatenhal in de voormalige zeilmakerij door een andere on dernemer. Saillant detail: F. Verbiest is ook de drijvende kracht achter de protesten tegen de verplaatsing van koffieshop Checkpoint op de kop van de Nieuwstraat. De beroepsprocedure tegen die ver huizing leidden tot een langdu rige vertraging in de uitvoering van de plannen. Half september dient de de kwestie andermaal voor de Raad van State. Met de nieuwe spuit wordt de brand snel geblust. foto Willem Mieras do'or Esme Soesman KÖRTGENE - Burgemeester C. van Liere mo.cht zaterdag een auto in de fik steken voor de brandweerkazerne in Kortgene. Met de jongste aanwinst van het Noord- Beyelandse korps, een personenbus uitge rust met motorspuitaanhanger, werd het vuur binnen de kortste keren geblust. En daarmee was het voertuig, dat in de praktijk al een tijdje in gebruik is, offici eel overgedragen aan de blusgroep Kort gene/ Colijnsplaat. Aan de keuze voor de ze omgebouwde Mercedes Sprinter is het één én ander voorafgegaan, zo viel in de toespraken van Van Liere en brandweer commandant E. Hol te beluisteren. Toen de oude tankautospuit van het korps Kortgene z'n beste tijd had gehad, werd deze niet door een nieuw exemplaar ver vangen. De brandweer werd namelijk gereorgani seerd, met een onderzoeksrapport van ingenieursbureau Safe als basis. Om over dag voldoende mankracht te kunnen leve ren, was samenwerking tussen de Kort- geense en Colijnsplaatse blusgroepen gewenst. Door op de ene locatie een tank autospuit gestald te hebben en op de an dere locatie een personenbus met extra materieel werd die samenvoeging ook enigszins financieel behapbaar.Zo'n bus kost zo'n 60.000 euro"maakt Hol een gro ve schatting. Voor een tankautospuit leg je al snel het viervoudige neer. Maar niets zo frusterend om als brand weerman bij een brand aan te komen en niet te kunnen blussen, weet Hol. Vandaar dat de bus is uitgerust met allerhande ma terieel om de eerste nood te ledigen. Be ginnende branden, autobranden en der gelijke kunnen evengoed met de motor- spuitaanhager worden geblust. De bus is verder uitgerust met snij- en knipgereed- schap. Eenmaal op locatie is de blusgroep uiteindelijk compleet. De afgedankte tankautospuit van de Kortgeense bluslieden heeft eventjes te koop gestaan, maar is inmiddels ver kocht. De wagen wordt nu gebruikt door een firma uit Wemeldinge, die tanks rei nigt waar agrarische producten in hebben gezeten. Op het wijkfeest Goese Polder waren onder meer Marokkaanse dansen te zien. foto Willem Mieras door Esme Soesman GOES - \Vpg met het etiket 'multicultureel feest'. De Goese Polder is een wijk vol variatie en dat zie je logischerwijs als er een feestje wordt gegeven. Voor de derde keer werd dit weekeinde het Wijkfeest Goese Polder ge vierd. Met een wel zeer gevari eerd programma. Vraag de schoolkinderen uit de buurt mee te werken aan het fes tijn en je hebt, zegt Peter Remijn van de organiserende werk groep, automatisch een multi cultureel programma. Werd het buurtfeest eerder ook als zoda nig aangeduid, dit jaar werd ge kozen voor de naam wijkfeest. Niet zonder reden. De wijk is zo gevarieerd als ie is. „Dat is ge woon zo, dus daar hoeft geen etiket op. We zijn er trots op." Het maakt de gang naar de noordkant van Goes ook voor niet-buurtbewoners aantrek kelijk. Waar anders kun je reke nen op zoveel variatie in cle programmering, die met uitzon dering van de grote bands louter door enthousiastelingen uit de Goese Polder zelf wordt neerge zet. Onder leiding van leerlinge Houda Aarabe van openbare basisschool De Tweemaster de monstreert een clubje meiden Marokkaanse dansen. De Mi- saine-girls, gestoken in een heel andere kledij, geven een disco- act en een Surinaamse dansact SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam is zaterdag Beach Boom 2002 gehouden. In totaal duizend dance-liefhebbers meldden zich bij Beach Club Perry's voor wat een spetterend feest werd. Na een voorzichtig debuut vorig jaar hebben de organisato ren - Perry's Beach Club en café Surf Inn - dit jaar alle regis ters opgetrokken. Grote namen uit het dancecircuit als Ro nald Molendijk, DJ Serge en Michel de Heij waren naar de Brouwersdam gehaald. Om een uur of elf werd het dance- feest afgesloten. door Esme Soesman KAPELLE - Door het uitbela len van openstaand vakantie verlof, kampt de Stichting Openbare Bibliotheek Kapelle (SOBK) met een nadelig saldo. De gemeente Kapelle is bereid het tekort aan te zuiveren, hoe wel de bestuurders niet blij zijn dat ze niet tij dig over de financi ële beslommeringen zijn geïn formeerd. De afspraak is namelijk dat er bij forse overschrijdingen tijdig een signaal moet worden afge geven aan de subsidieverstrek- kende gemeente. Dat dat niet is gebeurd, wordt door het ge meentebestuur betreurd. Ze heeft echter reden om het nade lig saldo van ruim 25.000 euro KAPELLE - Een record aantal kramen, een hoog aantal bezoe kers en perfect braderieweer. Medeorganisator E. Ganseman schat dat er ruim 20.000 bezoe kers op deze 22e editie zijn afge komen. Het kon zaterdag niet beter voor de organistoren van de Kapelse Dag, die begon met een volks- dansoptreden van Scaldis uit Hans weert. Er waren maar liefst 135 kramen (vijftien meer dan vorig jaar) in het centrum opgesteld. Zij werden bemand door verkopers van zowel com merciële producten als van rommeltjes, door beoefenaars van oude ambachten, verte genwoordigers van tal van verenigingen en door hobbyis ten. Succesvol bleek de inzet van rondzwervende straatartiesten, een noviteit in Kapelle. Bij het podium in de kerktuin kon ge noten worden van een gevari eerd aanbod aan muziek. toch weg te werken. Sinds no vember vorig jaar is een nieuwe subsidieregeling van kracht; de zogenaamde budgetsubsidie die gekoppeld is aan jaarlijkse pro centuele verhogingen. Deze i'e- geling vormde het antwoord op de steeds maar stijgende - onbe heersbaar lijkende - biblio- theekkosten. Maar, stelt het da gelijks gemeentebestuur, deze regeling werkt alleen als de bi bliotheek niet steeds met finan ciële consequenties van vóór 2002 wordt geconfronteerd. Onduidelijk Niet het hele tekort is terug te voeren op vakantieverlofuitbe taling. Een deel komt voort uit zaken als jubileumkosten en eindejaarsuitkeringen. Zo'n 14.000 euro is wel te wijten aan vakantieverlof. Personeel van de bibliotheek heeft geen va kantiedagen kunnen opnemen vanwege sterk gestegen ziekte verzuim. Vakantiedagen opne men had simpelweg betekend dat de bibliotheek niet voor pu bliek geopend had kunnen wor den. Dat probleem is al in 2000 gesignaleerd, maar de financië le gevolgen ervan waren nog niet duidelijk. Om te voorkomen dat het va kantieverlof nog verder opsta pelde, heeft de SOBK vorig jaar en dit jaar het aantal ope ningsuren iets verminderd. Om dat het probleem niet volledig op deze manier valt weg te wer ken, heeft het bestuur er uitein delijk voor gekozen openstaand vakantieverlof uit te betalen. Vergadering De gemeente Kapelle subsi dieert de bibliotheek met een bedrag van bijna 255.000 euro. Daar komt deze keer dus nog een bedrag van zo'n 26.000 euro bij. De gemeenteraad van Ka pelle buigt zich over het onder werp tijdens haar vergadering van dinsdag 10 september. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Kapelle en begint om 19.30 uur. ten beste. Er is salsadans, breakdance en Oost-Europese dans te bewonderen. Zoals er ook gevarieerde muziek (van klassiek tot covers tot Suri naams) te beluisteren valt. Organisatie Verbreding zie je ook terug in de organisatie. Steeds meer orga nisaties die in de wijk actief zijn maken deel uit van de werk groep die aan de basis staat van het evenement. Dat betekent steeds meer draagvlak, stelt Re- mijn, En steeds meer accommo daties waar feest gevierd kan worden. Zo begon het festijn dit jaar al op de vrijdagavond met optredens in de Erasmusflat en hoefde zaterdagnacht pas laat de stekker uit het stopcontact te worden getrokken. Want na tien uur 's avonds kon er in wijkge- bouw De Spinne nog tot twee uur worden doorgefeest. door Esme Soesman KAPELLE - De gemeente Ka pelle wil de restauratie van de toren van de Nederlands Her vormde Kerk in Kapelle betalen met het batig saldo van de jaar rekening 2001. De herstelwerk zaamheden zijn wat duurder uitgepakt dan geraamd. In totaal blijkt zo'n 460.000 eu ro over. Geld waaraan officieel nog geen nieuwe bestemming is gegeven, al zijn er wel wat idee- en. Zo moeten gemeenten diep in de buidel tasten om het op heffen van de in de problemen geraakte Bestuursacademie, het instituut dat ambtenaren opleidt, te bekostigen. Voor Ka pelle gaat het om een bedrag van ruim 20.000 euro. Voor beplanting langs de 's- Gravenpolderse Oudedijk wordt bijna 11.000 euro uitge trokken. Ook het aandenken dat bij het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima aan Kapelse schoolkinderen is gegeven, wordt uit deze meeval ler bekostigd (circa 1100 euro). Laten we verder, stelt het Ka pelse college voor, geld (125.800 euro) investeren in de toren spits. Herstelmethode De gemeenteraad heeft voor dit doel eerder al bijna 2 miljoen euro uitgetrokken. Bij de aan besteding van het project bleek echter al dat er waarschijnlijk meer geld nodig zou zijn. De bij zondere herstelmethode van de spits, het injecteren met mortel, pakt ook duurder uit dan ver wacht. Wat overblijft aan posi tief saldo (nog zo'n 300.000 euro wordt toegevoegd aan de alge mene reserve vrij besteedbaar. In dat potje kan ook het geld worden gestort dat de gemeente terugkrijgt mochten de extra kosten van de restauratie subsi diabel blijken. KAPELLE - De vijfendertig be woners van een verzorgingste huis in de Biezelingsestraat te Kapelle zijn zondag rond 2.15 uur opgeschrikt door een ont ploffing in de doucheruimte op de begane grond. Door de klap van de explosie lag de deur van deze ruimte enkele meters verderop. Brandweer en politie waren ter plaatse. Om dat in eerste instantie niet dui delijk was wat er was gebeurd en er een chemische geur werd waargenomen, werd de vleugel waar de explosie had plaatsge vonden, ontruimd door perso neelsleden. De bewoners werden door het personeel gerustgesteld en opgevangen in de kelder van het gebouw. Na onderzoek bleek dat vermoedelijk een lege spuitbus luchtverfrisser was ontploft. De komst van Bruce Spring steen naar Nederland zorgde zaterdagochtend voor een drukte van jewelste in het Terneuzense postkantoor. De voorverkoop zou 's ochtends om klokslag tien uur begin nen en daarom brachten en kele hartstochtelijke fans de nacht zelfs voor het Terneu zense gebouw door. Een half uur voor de verkoop zou beginnen werd nummer tje 81 al aan de balie afge haald. Om kwart voor tien was de rij al tot zo'n honderd aangegroeid. Een vrouw van in de zeventig kwam binnen en sloot netjes in de hal ach teraan. Haar draagtas stevig in de hand bleef ze wachten tot ze aan de beurt was. Maar in de vijftien minuten die volgden kwam ze slechts een kleine stap dichter bij de ba lie. Ze besloot de man naast haar maar eens aan te schieten. „Staan al die mensen op postzegels te wachten?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23