Edith van Dijk mikt op Spelen PZC Van den Hoogenband? Nooit van gehoord! verKspagong Buggy strandt in halve marathon Hoofdrol Zeeuwen in Ganzetrek en Kanaalrace Puntendeling in Delft voor Ockenburgh 22 Zwemster uit Wognum oppermachtig in Vlissingse Kanaalrace Lance Bloot Geschorst Stalker Green pakt wereldtitel maandag 2 september 2002 door Jan-Jaap Corré VLISSINGEN - De organisatie sprak gisteren, aan het begin van de jaarlijkse Kanaalrace in Vlissingen, van een sterk deel nemersveld bij de vrouwen. Tot een spannende wedstrijd leidde dat echter niet. Edith van Dijk was zoals verwacht oppermach tig en finishte op de drie kilome ter ruim onder haar persoonlijk record. Het betekende wéér een over-winning voor de zwemster uit het Noord-Hollandse Wog num, die van nog maar één eve nement droomt: de Olympische Spelen. Ze heeft een prijzenkast om U tegen te zeggen en die zal de ko mende jaren alleen maar groter worden. De Europese titel ont brak geruime tijd op haar pal mares, maar in juli van dit jaar wist de 29-jarige Van Dijk ook deze titel op haar naam te zet ten. Zowel op de tien als de 25 kilometer bleek zij in de Templi- ner See bij Potsdam (Duitsland) de sterkste. Sindsdien is er nog meer be langstelling voor haar. „Ik kreeg altijd al veel aandacht van me dia en concurrenten, maar na mijn Europese titels is alles wel sterk toegenomen. Ik word nu vaak al bij trainingen bekeken door tegenstanders. Ze letten op mijn manier van starten, mijn techniek en tactiek. Vroeger ge beurde dat veel minder." Stimuleren Raar is die aandacht voor de verrichtingen van Van Dijk na tuurlijk niet. Ze leeft voor haar sport en is sinds 1997 professio nal. Ze traint zes dagen in de week, vier tot zes uur per dag. De liefde voor de sport is meest al groot genoeg om dit op te kun nen brengen. Is dit een keer niet het geval dan heeft ze twee coa ches achter zich staan die haar weten te stimuleren. Vader en zoon Jaap en Hans van Goor nemen deze taak op zich en spelen daarmee een belang rijke rol in de carrière van Van Dijk. „Hans en Jaap weten wat ik doormaak, omdat ze zelf ook al hun hele leven in deze sport Edith van Dijk luistert geconcentreerd naar de laatste instructies voor de start van de 3000 meter vrije slag van de Kanaalrace. actief zijn en wedstrijden heb ben gezwommen. Ik neem ze mee naar alle wedstrijden en heb daar veel aan. Daarnaast heb ik ook nog externe advi seurs, zoals een voedingsdes kundige en een conditietrainer. Met deze hulp wil Edith van Dijk nog één grote wens in ver vulling laten gaan: deelname aan de Olympische Spelen in Athene. „Het IOC heeft besloten dan het op enwaterzwemmen niet Olympisch zal worden in 2004. Ik vind dat jammer, om dat het een tak van sport is waar veel meer bij komt kijken dan bij het zwemmen in een zwem bad. De tactiek bij het openwa- terzwemmen moet tot in de puntjes verzorgd zijn. Dat be gint al bij het bepalen van de plaats waar je van start gaat. In het zwembad moet je gewoon domweg zo hard mogelijk zwemmen en is tactiek van veel minder groot belang." Limiet Door de beslissing van het IOC is Van Dijk genoodzaakt om zich op het zwemmen in het zwembad te gaan richten. Ze denkt daarbij nog niet aan een medaille. „Het zal me al veel moeite kosten om op de 800 me ter onder de limiet te zwemmen, want die ligt vrij hoog. Slecht drie Nederlandse vrouwen heb ben ooit onder die limiet ge zwommen. Ik zal vooral op mijn keerpunten moeten oefenen. Die zijn nog ontzettend zwak, terwijl het keren bij het open- waterzwemmen juist een van mijn sterkste punten is. Maar het verschil tussen rond een boei zwemmen en tegen de muur ke ren is ontzettend groot. Als ik dat laatste goed onder de knie krijg, verwacht ik 8 a 9 seconden harder te kunnen zwemmen op de 800 meter." Als het IOC be sluit om het openwaterzwem- men in 2008 wel weer op de Olympische kalender te zetten, ziet Van Dijk dat niet als een grote kans op Olympisch goud. „Ik vernacht dat het pas in 2012 Olympisch zal worden, maar mocht het 2008 zijn dan komt dat ook te laat voor mij. Tegen die tijd ben ik ai gestopt." Eind deze maand staat Van Dijk het WK in Egypte te wachten. Ze weet welke rol er voor haar weggelegd is. „Ik ben daar de favoriet. Europa is het sterkste van onze sportredactie SPA-FRANCORCHAMPS - Bij de Formule 1 zijn naast de baan altijd sterren te spotten. De argeloze toe schouwer liep op het circuit van Spa zomaar Pieter van den Hoogenband en Jocliem Uytdehaage tegen het lijf. Renault France had de tweevoudig olympisch kampioenen uitgenodigd. De zwemmer en de schaatser zagen veel, maar werden ook gezien. „Allez, Pieter, we hebben van u genoten", rie pen de Belgen in de paddock. Sterren dus, of toch niet? Het plan om Van den Hoogenband en Uytdehaage op de startgrid te krijgen, viel lelijk in duigen. Chef Arnaud di Pasquale van Renault weigerde de Nederlanders een pas te verstrekken. „Alleen we reldsterren mogen daar komen", aldus Di Pasquale. Van den Hoogen band, met Ian Thorpe de beste zwem mer ter wereld? Nooit van gehoord. In de pitstraat werd het Nederlandse duo meer op waarde geschat. Uytde haage pakte meteen een doek om de neus van de Renault schoon te maken. Hij vond vooral de organisatie in drukwekkend. „Het verbaast me dat er 250 man bij een team werken voor twee mensen. Wij hebben per tien schaatsers vier begeleiders, en dat vinden we al veel." De Utrechtse schaatsheld stond er van te kijken dat de rij ders zich twee uur voor de race in een open wagen lieten rondrijden. „Dan ben ik me allang aan het voorbe reiden." Uytdehaage ziet zichzelf niet net als Rintje Ritsma en Gerard van Velde in een racewagen stappen. Een Bijgaand een interessant mailt je! Het ziet er betrouivbaar uit, mail de Lieuwe Rienstra, de voorzitter van het organisatiecomité van de Delta Profronde gisteren enthousiast naar de PZC, In het gastenboek op de site van de Delta Profronde had Rienstra het volgende bericht, gepost door een zekere Lance, aangetroffen: Lots of succes and may be till next year. Een mailtje van Lance Armstrong! Hij kent de Delta Profronde en wil volgend jaar misschien wel meedoen, moet een tot in zijn tenen gestreelde Rienstra gedacht hebben. Elf minuten later volgde een tweede, ontnuchterend bericht van de voor zitter: Ik hoor net van onze webmaster dat het bericht van Lance verzonden is door iemand uit Goes. Het was ook te mooi om waar te zijn. Loos alarm dus van Lieuwe Rienstra. Tenzij Lance Armstrond zich momen teel in Goes bevindt, natuurlijk. De vrouwenploeg van Duitsland wil hoge ogen gooien op het WK volleybal. Het gastland, dat de poule wedstrijden in Mtinster afwerkt, hoopt zelfs op een plek bij de laatste vier. Maar de speelsters willen meer. Him doel is ook om op een opwinden de manier reclame te maken voor hun sport. En dus besloten ze uit de kleren te gaan voor het blad Stern. Het lever de acht pagina's vol erotisch getinte foto's op. Het is hoe dan ook goed voor de team geest, aldus de makers van de reporta ge. Overigens werd middenspeelster Kathy Radzuweit eerder al in het ma gazine MAX genomineerd voor de verkiezing Meest sexy sporter van Duitsland. testrit in Assen liet hij in mei schieten, omdat hij zag hoe een andere coureur op het circuit verongelukte. Van den Hoogenband keek vooral op van het snerpende geluid van de Fl- bolides. „Ik heb het via de mobiele even aan het thuisfront laten horen. Die coureurs zijn trouwens atleten, zeg. De kracht van die wagens is onge lofelijk! Verder kijk ik hier vooral hoe die gasten omgaan met de druk, de commercie, de pers. Daar kan ik van leren." ANP De Internationale Kano Federatie (ICF) heeft de Tsjechische trainer Josef Doktor tot eind 2004 geschorst. Doktor, trainer en vader van oud- olympisch kampioen Martin Doktor, had in een vraaggesprek met Tsjechi sche kranten de Duitser Andreas Ditt- mer en de Rus Maxim Opalev beschul digd van bloeddoping. De ICF riep Doktor in Sevilla op het matje. In een gesprek bleek Doktor sr. de beschuldigingen niet te kunnen waarmaken. De Tsjechische ploeglei ding distantieerde zich van de uitla tingen van de trainer. Martin Doktor werd in Atlanta (1996) tweevoudig olympisch kampioen kanovaren in het zogeheten Canadese boottype. Dittmer en Opalev overvleugelden hem daarna. door Koen de Vries WESTENSCHOUWEN - Bijna twee honderd deelnemers kende de halve marathon van Westenschouwen za terdag, onder wie één duo. Loek van der Lans uit Brielle vond het wel een aardig idee om met zijn zoon Thomas, twee jaar en twee maanden oud, mee te doen. Helaas haalden ze niet de fi nish. Zo'n vier kilometer voor de fi nish brak het frame van de buggy en moest het duo opgeven. Hardlopen met de buggy is voor Loek van der Lans niets bijzonders. Wan neer hij met zijn vriendin Martine Lust gaat trainen, gaat de buggy met Thomas daarin gegarandeerd mee. „We trainen de laatste tijd zo'n drie keer per week, en dat wordt straks wanneer we weer marathons gaan lo pen vijf keer. We duwen om de beurt. Thomas vindt het heerlijk. Zaterdag viel hij tijdens het tweede rondje lek ker inslaap." Loek van der Lans liep al eerder wed strijden met de buggy en weet dat hij extra aandacht trekt. „Vooral van moeders krijgen we extra aanmoedi gingen. En ik leg tijdens de wedstrijd natuurlijk makkelijk contact. Ik raak vooral met mannen van wie de vrouw zwanger is makkelijk aan de praat. Ze willen van me weten hoe dat bevalt, hardlopen met een buggy. Vaak reage ren ze enthousiast. Wie weet, kan ik binnenkort een kinderwagenrace or ganiseren!" Een dezer dagen zal Van der Lans met het kapotte karretje naar de winkelier stappen. „Ik hoop dat het nog binnen de garantie valt. Die buggy hebben we net zo lang als Thomas. Zo oud is hij dus nog niet." foto Pieter Honhoff TVT"og geen twee maanden na zijn vo~ -LN rige arrestatie, tijdens Wimble don, is de Duitse stalker van Serena Williams zaterdag in New York op nieuw opgepakt. De 34-jarige Al- brecht Stromeyer uit Frankfurt ach tervolgt zijn Amerikaanse tennisidool al een j aar. Een bij het speelterrein van de US Open postende politieman merkte Stromeyer zaterdag op. Hij zag hoe de Duitser door een afrastering stond te gluren naar de trainende Williams. De Amerikaanse wordt vooral in Eu ropa lastiggevallen door haar geobse deerde fan. Hij benadei'de haar behal ve op Wimbledon ook al tijdens toer nooien in Duitsland, Italië en Frank rijk. Williams heeft mede door toedoen van Stromeyer eerder dit jaar 24 uur per dag bewaking gekregen. De gearres teerde Duitser riskeert nu een con tactverbod. Als de rechter hem dat op legt, moet hij rekening houden met een forse straf in geval van overtre ding: 1000 dollarboeteeneen jaar cel. foto Lex de Meester continent in deze sport en als Europees kampioene ben je dan automatisch favoriet. De Au stralische vrouwen zijn ook wel sterk, maar in principe moet ik ze kunnen verslaan. Zeker ook omdat de Amerikaanse wou wen zich hebben teruggetrok ken, omdat het WK in Egyptë gehouden wordt." Mocht Van Dijk zich niet voor de Olympische Spelen weten te plaatsen dan betekent dat niet het einde van de wereld. „Dan word ik gewoon wereldkampi oen open water in 2004 in Cana da", zegt ze met een glimlach. door Nora van Bambost VLISSINGEN/GOES - De Zeeuwse deelnemers aan de Ganzetrek (zaterdag) en de Ka naalrace (zondag) hebben een vooraanstaande rol gespeeld. Ze zwommen om punten te ver garen voor het landelijke lange- baanklassement én de Zeeland trofee. Bij de junioren 2 en 3 op de 10 0 Om en 15 0 Om vrij e slag zorg den de tweeling Niek en Carmen de Ridder van ZCK en Marinka Bil van Stormvogel voor de no dige spanning. Niek de Ridder was bij de jongens oppermach tig. Met grote voorsprong tikte hij in Wilhelminadorp en Vlis singen als eerste aan en stelde daarmee zijn landelijke en Zeeuwse koppositie veilig. Zus Carmen streed met Marinka Bil en Viki Boviatsis uit Haar lem om de hoogste eer bij de meisjes junioren 2 en 3. Boviat sis tikte tweemaal net voor Ma rinka Bil aan. Carmen de Ridder moest in de laatste meters afha ken en werd op beide dagen derde. Bil eindigde met beide overwinningen op De Ridder als eerste in het klassement om de Zeelandbeker. Op de 500m schoolslag bij de meisjes junioren 1 legde in Goes Anouk Meesen van ZCK beslag op de zege en bij de junioren 2 en 3 werd haar clubgenote Anne Mortier derde. In Vlissingen werd de 50Om schoolslag junio ren 2 en 3 beheerst door Carmen de Ridder. Nummer één Bij de 2000m schoolslag voor vrouwen bewezen in Goes de ZCK'ers Linda Vink, Stephanie Rombout en Èline Nijskens dat ze als ploeg terecht de nummer één van Nederland zijn. Linda Vink eindigde als eerste in het Zeelandklassement en werd verdienstelijk tweede achter top schoolslagzwemster Astrid Koert. De 100Om vrije slag jongens en meisjes junioren 1 kende Zeeuwse winnaars. Yair Klazen van de Stormvogel won beide dagen overtuigend bij de jon gens en bij de meisjes wist Shanyra van Bambost van de Schelde na een nek-aan-nekra- ce op de eerste 500 meter ZCK- -zwemster Mariska Hamelink op achterstand te zwemmen. Van Bambost tikte in Goes en Vlissingen ruim twaalf secon den voor Hamelink aan en pakte het goud in de strijd om de Zeeuwse langebaanbeker. Ook de 10-jarige Danique van Peen en van de Stormvogel zorg de, bij de 500m vrije slag minio- ren, tweemaal voor een Zeeuw se overwinning. Zij wist de concurrentie op meer dan tien seconden achterstand te zwem men en stelde de eindzege in het Zeeuwse klassement veilig. De uit Breskens afkomstige Vin cent Keijmel maakte het erg spannend op de 50Om vrije slag minioren door in Vlissingen achter concuiTent Dominique Rombout van ZCK te eindigen. Door de goede tijden in Sluis en Breskens wist Keijmel toch nog beslag te leggen op de Zeeuwse beker. Achtervolging De 2000m vrije slag vrouwen was in Goes een makkie voor de nationaal kampioene Etta van der Weij den uit D ordrechtAch ter de kopgroep zwom een aan tal Zeeuwse zwemmers die el kaar geen duimbreed toegaven. Ze zetten in Wilhelminadorp de achtexrvolging in op de kop groep, waarna Petra Vink, Dai sy en Carmen de Ridder (allen van ZCK), en Selena van Hö'ek en Maartje van Keulen van Stormvogel gelijktijdig over de finish kwamen. In Vlissingen nam op de 300Óm vrije slag vrouwen Europees kampioene Edith van Dijk al in de eerste meters een forse voor sprong en gaf die niet meer uit handen. Deze keer was er wel krachtsverschil bij de Zeeuwse vrouwen. Maaxtje van Keulen won en pakte hiermee de Zeeuwse titel. Charles Potin van Luctor et Emergo deed in Goes en Vlissin gen op respectievelijk de 2000m en 3000m vrije slag mannen goede zaken. In een sterk en groot veld won hij met ruim ver schil van zijn enig overgebleven concurrent voor de Zeelandbe ker, Roel Dellaert van de Bruin vis. In Goes eindigde hij als ne gende en in Vlissingen tikte Potin als veertiende aan. Del laert werd tweede in het Zeeuw se langebaanklassement, voor Michiel Soolsma van de Storm vogel. Bij de mannen schoolslag speel de René van Oudenaarde van Zeelandia een rol van betekenis. Door zijn sterke optreden in Goes was het voor schoolslag specialist Ruud Pieterse van ZCK van groot belang in Vlis singen goed te presteren. Pieter se behaalde een twaalfde plaats en was ruim 45 seconden lang zamer clan Van Oudenaarde. Met een klein verschil won Pie terse toch nog de Zeelandbeker bij de schoolslag. De winnaars van de Zeelandbekers. Achterste rij van links naar rechts: Charles Potin, Maartje van Keulen, Niek de Ridder en Linda Vink. Voorste rij: Yair Klazen, Vinceixt Keijmel, Danique van Pee- nen, Shanyra van Bambost, Marinka Bil. Ruud Pieterse ontbreekt. foto Lex de Meester door Joop van den Oudenhoven DELFT - Het driebandenteam van Brasserie Ockenburgh deel de in Delft de punten met IMD Services voor ICT, 4-4. Opval lend was het optreden van Ro land Forthomme. Met een serie van zestien en een moyenne van 1.667 werd een dikke winst be haald op Hans Jürgen Kühl. Al in de eerste wedstrijdhelft hielden de partijen elkaar in evenwicht. Frank Martens, die de nog altijd afwezige Ron Schumann verving, vexioor te leurstellend van Leo de Meyer, 42-50 na 57 beurten. John Tijssens toonde tegen Her man van Daalen weer eens zijn vechtlust. Na een al vroeg opge lopen achter-stand van tien pun ten kwam hij sterk terug in de wedstrijd en bereikte als eerste de finish, 50-47 na 41 beurten. Na de pauze trad Martin Spoox-- mans aan tegen de in de eredivi sie teruggekeerde Danny Brem-. Vorige week had de Rotterdam mer al aangetoond in goeden doen te zijn en ook nu wist hij aan de goede kant van de score te blijven, 42-50 na 43 beurten. Spoormans die een moeilijke partij speelde bleef teleurge steld achter-. Het was aan kopman Roland Forthomme om alsnog een punt uit het vuur te slepen. Hij kweet zich perfect van zijn taak. In een schitterende demonstratie gaf hij Hans Jiix-gen Kühl geen schijn van kans. Mede dankzij een fraaie serie van zestien werd de finish al na dertig beurten be reikt (50-24). „Ik had toch wel op wat meer gerekend hier. Achteraf moeten we nog tevreden zijn met een ge lijkspel, maar ik kan niet zeggen dat ik dat ook ben", zei Tijssens teleurgesteld. KAPRUN - De Canadees Ro land Green heeft gisteren de we reldtitel mountainbike opge ëist. In de Oostenrijkse plaats Ka- prun bleef hij de Belg Filip Meirhaeghe voor. Het brons ging naar de Zwitser Thomas Frischknecht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22