Respect verlamt volleybalsters PZC Zelfs op Francorchamps is Formule 1 slaapverwekkend Brons voor De Kort en Sinke in triatlon Almere 20 Na nietszeggende zege op Egypte volgt afstraffing door Cuba Kadij k/Leenstra verliest finale Jeroen Blijlevens naar Vuelta Brunen ritwinnaar in Ladies Tour Leipheimer dinsdag naar huis Levenslange schorsing wielrenster Robbie Keane naar de Spurs Everts evenaart record, De Reuver op podium Zijspantitel voor Willemsen/Sabbe maandag 2 september 2002 door Frank Buschmann SCHWERIN - Ingrid Visser gaat na het WK volleybal bij haar club Las Palmas samenspelen met Magaly Carvajal. Ze ver heugt zich er nu al op. De stijl van de Cubaanse spreekt de captain van hel Nederlands team aan. De gracieuze houding die Carvajal in de lucht aan neemt, de kunst om eenmaal los van de grond te bepalen waar ze de bal zal droppen. Volgens Vis ser is het een genot om naar te kijken. Gisteren kreeg ze alvast een" voorproefje van de opvolgers van de als international gestop te Carvajal. Met elegant spel zette Cuba de Nederlandse vol leybalsters op de derde dag van de mondiale titelstrijd in Duits land de voet dwars: 3-0 (25-19. 25-19, 25-20). Het gebeurde in een weekeinde vol uitersten, in een weekeinde waarin Oranje een van de meest simpele zeges ooit boekte. Het arme Egypte, een ploeg die niets heeft te zoe ken op dit toernooi, kwam za terdag niet verder dan 25-12, 25-13 en 25-13. Alles was dit weekeinde gericht op Cuba, titelhouder en de laat ste drie Olympische Spelen goed voor goud. Al gauw werd duidelijk dat Nederland kans loos was. Cuba stond synoniem voor sierlijkheid en een buiten sporig atletisch vermogen. Daar konden cle speelsters van An- giolino Frigoni domweg niet te genop. Angst Volgens de Italiaan vormde de klasse van Cuba niet de enige oorzaak voor de eerste neder laag tijdens dit WK, die overi gens nog geen verstrekkende gevolgen heeft wat betreft het bereiken van de tweede ronde. De bondscoach had gezien hoe een soort angst zich meester had gemaakt van zijn equipe. „We hebben niet verloren van het team Cuba maar van het land Cuba. We toonden te veel res pect voor de naam Cuba. Som migen stonden in het veld met een houding van: 'Ik hoop niet BASEL - Rebekka Ka dijk en Marrit Leenstra zijn er niet in geslaagd de Europese titel beachvolleybal te veroveren. De Nederlandse kampioenen gin gen in de finale onderuit tegen het Italiaanse koppel Gattelli/ Perrotta: 0-2 (19-2118-21). Het duo keek ondanks de nipte nederlaag terug op een geslaagd toernooi. „Vorig jaar waren we vierde, een plaats die we al va ker hebben bezet op internatio nale toernooien. Met het zilver kunnen we zeer tevreden zijn", aldus Leenstra. Het Italiaanse koppel was eerder dit jaar al twee keer te sterk voor de als eerste geplaatste Nederlandsen. ,,In Turkije werden we bij een EK-kwalificatiewedstrijd nog weggespeeld. In Marseille, tij dens de World Tour, werd het 2- 1 .Bij de mannen reikten Max Backer en Gijs Ronnes tot de vierde ronde. Daarin was het Noorse duo Hoidalen/Kjempe- rucl in twee sets te sterk: 17-21 15-21De titel ging uiteindelijk naar het Duitse duo Markus Dieckmann en Jonas Recker- mann. ANP dat ik de bal krijg'. Aan cle li chaamstaal ziet een tegenstan der of je perfect staat te spelen." Vrèemcl eigenlijk, dat plotselin ge ontzag van Nederland. Op de eerste plaats omdat het begin juni de Midden-Amerikaansen nog met 3-0 te kij k wist te zetten op het internationale toernooi van Montreux. Op de tweede plek is Cuba Cuba niet meer. Van de ploeg die twee jaar terug in Sydney de laatste olympische titel veroverde zijn in Schwerin welgeteld twee krachten over: Yumilka Ruiz en Regla Torres. De laatste, verkozen tot speel ster van de voi'ige eeuw, kwam gisteren nota bene amper in ac tie. Maar coach Felipe Calderon en z'n assistent Eugenio George hebben het voordeel zo een blik nieuwe speelsters te kunnen opentrekken. Hoewel de verjon- ging rigoureus is, is het spel on veranderd gebleven, Dat wil zeggen: gebaseerd op snelheid, hoogte en kracht. Het is fascine rend te zien hoe de Cubaansen door de lucht zweven. „Zij zijn toch wat beweeglijker. Dan draaien ze op het laatste mo ment net even een iets andere kant op. Als tegenstander ben je dan vaak verrast. Het heeft, denk ik, met lichaamsbouw te maken", vergeleek Francien Huurman. Of de passer-loper jaloers is op zo'n atletische stijl? „Jaloers is niet het juiste woord. Wel is het heel mooi." Foutenlast De nederlaag tegen Cuba moest in het bijzonder gezocht worden i n het eigen falenWie in het mo derne volleybal (met het rally- point-systeem) wil winnen, zal om te beginnen de foutenlast zo veel mogelijk moeten zien te be perken. Uitgerekend dat lukte gisteren geenszins. Alleen al in de openingsset kreeg Cuba twaalf directe punten in de schoot geworpen. Afzwaaiers in de passing, opslagen die meters uit gingen en ballen die vol in het net werden geslagen: Neder land stond in die fase te schutte ren. Het zou de klap van het eerste setverlies niet meer te boven ko men. Na afloop zocht Visser naar een verklaring. „Het ene moment speelde de een goed, het volgende moment een ander. Nooit waren we als team goed. Vandaag konden we ons eigen niveau niet halen." Huurman probeerde het met: „Verdedi gend en blokkerend pakten we te weinig ballen. En als je weinig balcontact hebt wordt het heel moeilijk om in het spel te ko men." Zelfs het duel met Egypte werd erbij gehaald. „Dat was 'a stu pid match'. Het heeft ons uit het ritme gehaald", aldus Frigoni, die er wel aan toevoegde dat het geen excuus mocht zijn voor de wanprestatie tegen Cuba. Visser steunde hem daarin. „Je hebt het programma niet voor het uitkiezen. Natuurlijk misten we tegen Cuba in de eerste set scherpte, maar daarna had dat toch over moeten zijn." GPD Ongeveer driehonderd zwemmers wachten op de start van de triatlon in Almere. van onze sportredactie ALMERE - Van de vier Zeeuwen die meededen aan de 22e editie van de hele triatlon in Almere pakten er twee een bronzen medaille. Wilfried de Kort (Axel) finishte in het Open NK op de derde plaats bij de mannen H45 in een eindtijd van 10 uur, 21 minuten en 48 seconden. Sjaak Sinke uil Koudekerke pakte voor de tweede keer in zijn carri ère brons, nu bij de mannen H60. Vorige week liet Wilfried de Kort nog weten dat een hele triatlon voor hem niet zwaar genoeg kon zijn. In Almere werd hij op zijn wenken bediend. In plaats van de voorspelde windkracht twee wees de windmeter minstens kracht zes aan, wat de 400 triatleten op het zwemonderdeel (3,8 kilometer) al meteen flinke problemen bezorgde. Nadat de triatleten zich in Almere Ha ven door de havenmond hadden geperst kregen ze te maken met golven tot een halve meter hoog. Dat kwam de zwem- tijden niet ten goede. Toch had De Kort genoten van het ruige water dat hij na één uur en twaalf minuten kon ruilen voorde fiets. De eerste acht kilometer langs de Gooi- meerdijk Oost verliepen soepel. Door de harde wind toonde de fietscomputer al snel waarden van boven de 40 kilo meterper uur. Even na De Stichtsebrug moest er echter gekeerd worden en kre gen de triatleten die in totaal 180 kilo meter moesten fietsen, de wind op kop en daalde de snelheid aanmerkelijk. Van de in totaal drie ronden van 6 0 kilo meter was vooral het laatste stuk van de derde het zwaarst omdat de wind nog flink aanwakkerde en er zeker nog tien kilometer tegen de wind moest worden gereden. Na vijfeneenhalf uur fietsen kon de fiets van De Kort weggezet worden en kon hij beginnen aan de afsluitende 42 kilometer lopen. Die afstand legde hij af ineen tijd van drie uur en 40 minuten. In het triatlonstadion, met een bezet ting van ruim vijfduizend toeschou wers, kreeg De Kort tot zijn verrassing te horen dat hij brons had veroverd in de categorie H45. In 1998 legde Sjaak Sin ke ook als eens beslag op het brons maar toen miste hij de huldiging omdat de or ganisatie hem niet tijdig had geïnfor meerd. In zijn elfde triatlon van Almere finishte hij voor de negende keer. Hij werd derde in het NK derde bij de man nen H60. Makkelijk ging het door de zware weer omstandigheden zeker niet. Na één uur en 25 minuten knokken tegen de golven stapte hij in zijn categorie nog als eerste uit het water. Ook na het fietsen lag hij nog steeds op de gouden positie die ech ter al na vijf kilometer lopen te niet werd gedaan door Richard Westerbeek (Bleskensgraaf) die al voor de 21e maal deelnam in Almere en een totaal van vijftig triatlons in zijn boekje heeft staan, Voor Sinke leek het meer een martel gang op zijn zwakste onderddeel want na negen kilometer verdween ook het zilver als sneeuw voor de zon. Hij ein digde uiteindel i j k na 13 uur en 3 2 minu ten. Erwin Janssen uit Souburg had het foto Koen Suyk/ANP door zijn matige voorbereiding even eens behoorlijk zwaar. Pas vorigmaand besloot hij in te schrijven omdat een kuitblessure hem langdurig uit de trai ning hield. Na 1 uur en 2 8 minuten stap te hij op zijn stalen ros om een tijd te boeken van 6 uur en 30 minuten over 180 kilometer fietsen. Hij liep na 12 urn en 35 minuten over de finish in Almere Haven. Rob Konings uit Ovezande vond vooral het zwemonderdeel leuk. Het fietsen viel de ex-amateurwielrenner zwaar tegen. In de voorbereiding head hij ze ker 8000 kilometer onder wieltjes door laten gaan maar na zestig kilometer zat hij er helemaal door. Na een martelgang' van bijna vijf uur bereikte hij de finish in een totaaltij d van 12 uur en 4 minu ten. Bert Flier en Cora Vlot wonnen de nationale titels op de lange afstand. Flier eindigde als vierde bij het door Belgen gedomineerde Open NK. Vlot was achter de Oekraïense Kozulina de tweede vrouw. Gerrit Schellens won de triatlon. De Belg finishte na 8 uur, 28 minuten en vier seconden. door André Hoogeboom SPA-FRANCORCHAMPS - Als zelfs op Spa-Francorchamps de Formule 1-race eindigt als een nachtkaars dan is het toppunt van saaiheid wel bereikt. Giste ren leidde Michael Schumacher bij de Grand Prix van België op nieuw van start tot finish en voegde daarmee nog een record aan zijn toch al imposante reeks toe: de meeste zeges in een sei zoen, tien. Daarmee passeerde de Duitser ook nog eens Nigel Mansell, die in 1992 al eens negen keer won. Waarmee alles is gezegd. Het seizoen 2002 is met voorsprong het saaiste seizoen in de auto sport ooit. Nigel. Mansell was in Spa-Fran corchamps getuige van het ver lies van zijn record. Hij schudde, voorafgaand aan de GrandPrix, even de hand van de latere win naar. Over het record dat moge lijk in België zou vallen, geen woord: „Hij was er alleen om me geluk te wensen", zei Schuma cher, die inmiddels ook al niet. meer in extase kan raken van weer een zege, maar steeds inge togener gaat genieten. Er is nog een record te vergeven dit seizoen. Michael Schuma cher staat op 100 procent. De Duitse wereldkampioen is nog niet uitgevallen dit racejaar, hetgeen ook al de suprematie van zijn renstal bevestigt, Fer rari's zijn snel en ze gaan ook niet meer stuk. „Maar we moe ten met teveel gaan verwach ten" zei Schumacher later. „La ten we het nu maar nemen zoals het komt. Hij had genoten van de race. Waarschijnlijk als enige. „Ik heb mezelf prima vermaakt vandaag." Een heerlijke zon dagmiddag op Spa. Maar niet voor de vele miljoenen televisie kijkers en vele duizenden langs het circuit. De Formule 1 wordt door Ferra ri opgegeten. Maar dat baart niemand zorgen. Ook Bernie Ecclestone niet. De oude Britse baas telt nog elke dag zijn zege ningen, want van enige terug gang in belangstelling, wereld- wijd, is volgens de laatste cijfers nog niets te merken. Formule 1 wordt nog altijd massaal beke ken, ook al gebeurt er tijdens een race niets. Spa Francorchamps is het cir cuit waar geschiedenis is ge schreven. In het seizoen 1998 was de baan in de Belgische Ar dennen het toneel van de spec taculairste race ooit, met een gi- ga-crash bij de start, waarbij dertien auto's waren betrokken. Met het gevecht tussen Schu macher en Coulthard, met de eerste overwinning van Jordan met Damon Hill achter het stuur. Ricardo Zonta en Jacques Villeneuve zorgden een jaar la ter voor spektakel in de be roemdste bocht van het circuit, Eau Rouge. Beide auto's waren volledig vernield. Vorig jaar nog ontsnapte de toenmalige Prost rijder Luciano Burti aan de dood na een van de ernstigste crashes van dat seizoen. Spa-Francorchamps, dat staat gelijk aan heroïek en tragiek; aan autosport op het randje. Daar was gisteren geen sprake van, alsof het hele veld zich macht van de Ferrari's. Dat Hongarije, twee weken geleden, een voorspelbare optocht was, verbaasde niemand. Maar dat de Grand Prix van België, altijd het strijdtoneel van felle ge vechten, en een race die eigen lijk volledig op zichzelf staat, ook niets meer te bieden heeft, is zorgwekkend. Toch was het niet zo verwonder lijk dat Michael Schumacher gisteren opnieuw domineerde. Al vijf keer eerder heeft de rege rend wereldkampioen gewon nen in de Belgische Ardennen. Hij gaat er prat op clat het cir cuit geen geheimen meer voor hem kent. Eens te meer wordt de verschra ling van de autosport aan de ene kant gestalte gegeven door het continuerende machtsvertoon van Schumacher en Ferrari, aan de andere kant van het spec trum nemen de problemen we kelijks toe. In België kwam Ar rows opnieuw niet aan de start, waardoor er slechts twintig au to's deelnamen aan de race. Voor de toekomst van de renstal moet MEERLE-HOOGSTRATEN - Jeroen Blijlevens neemt dec-1 aan de Ronde van Spanje die zaterdag in Valencia begint. De Nederlandse spi'inter kreeg gisteren van de ploegleiding te horen dat hij deel uitmaakt van de afvaardiging van Domo- Farm Frites in de Vuelta. Manager Patrick Lefevere maakt de volledige selectie vandaag bekend. Blijlevens is bezig aan een comeback nadat hij door een hard nekkig virus lange tijd was uitgeschakeld. In de Ronde van Nederland kon hij zich niet mengen in de massasprints, afge lopen week bespeurde hij in de Ronde van Poitou-Charentes verbetering. „Helaas waren er geen massaspurts. Ik kon goed meekomen.In de Vuelta zal Blijlevens zich in de kijker moe ten rijden. De Brabander heeft nog geen ploeg voor volgend seizoen. ANP DRONTEN - Yvonne Brunen heeft zaterdag de tweede etappe van de Holland Ladies Tour gewonnen. De wielrenster van Powerplate ontsnapte in de slotfase uit een eerste groep van elf vrouwen. Brunen hield op de streep enkele seconden voor sprong over. Achter haar sprintte de Litouwse Diane Ziliute naar de twee de plaats voor de Italiaanse Katia Longhin. Debby Mansveld finishte als achttiende in een tweede groep, maar behield wel de leiderstrui. ANP ALMELO - Levi Leipheimer mag morgen het ziekenhuis van Almelo verlaten. De Amerikaanse renner van Rabobank ver blijft al tien dagen in het hospitaal nadat hij tijdens de Eneco Tour te kampen kreeg met ernstige darmklachten. Leipheimer onderging een operatie waarbij een knoop uit de darm werd gehaald. „Levi ligt nog aan een infuus, maai neemt inmiddels ook weer vast voedsel tot zich", meldde ploegleider Theo de Rooij gisteren. Leipheimer keert morgen terug naar zijn tweede huis in Spanje, een paar dagen later vertrekt hij naar de Verenigde Staten. ANP COLORADO SPRINGS - De Amerikaanse baanwielrenster Tammy Thomas is wegens dopinggebruik gestraft met een le venslange schorsing. Het Amerikaanse hof van sportarbitra- ge legde vrijdag de zware sanctie op aan de 32-jarige Thomas, winnares van het zilver op de sprint bij de wereldkampioen schappen in 2001. De huidige nummer twee in de stand van de wereldbeker op het onderdeel sprint is betrapt op het gebruik van de voor wielrenners verboden stof norboleton, een anabole steroïde. Thomas testte positief bij een onaangekondigde controle in maart. De wielrenster was in 2000 al een jaar geschorst ge weest nadat ze positief was bevonden op testosteron tijdens de olympische trials. RTR LONDEN - Robbie Keane verruilt Leeds United voor Totten- ham Hotspur. Beide clubs bereikten zaterdag kort voor he: sluiten van de transfermarkt overeenstemming over de koms: van de Ierse international naar de Spurs. De Londense club had ongeveer 11 miljoen euro over voor de aanvaller die tijdens het afgelopen WK driemaal scoorde. Bij Leeds kon Keane niet rekenen op een basisplaats. SID heeft neergelegd bij de over-, worden gevreesd GPD Michael Schumacher foto Thierry Roge/Reuters van onze sportredactie LOKET - Stefan Everts is er in het Tsjechische Loket in ge slaagd om zijn wereldtitel in de 500cc klasse te prolongeren. Daarmee is het totaal aantal wereldtitels van de 29-jarige Belg gekomen op zes stuks. Een evenaring van het record van zijn landgenoot Joel Robert. Ro bert behaalde ze allemaal in de 250cc, Everts verdeelde ze over 125cc (lx), 250cc (3x) en 500cc (2x). Mare de Reuver verraste in Lo ket met de derde plaats. Het heeft een tijdje geduurd maar in cle GP van Tsjechië liet de Ne derlandse 125cc-rijder zien dat hij het crossen absoluut niet is verleerd. Na een goede start kreeg De Reuver na een achttal ronden de tweede plaats in handen. Van wege teamorders moest De Reu ver in de laatste ronde plaats maken voor Steve Ramon die vanuit de achterhoede was op geklommen. Ramon, teamge noot van De Reuver in de ploeg van Kees van der Ven, heeft nog kans op de wereldtitel. „Jam mer, maar zo was de afspraak. Gelukkig sta ik toch nog op het podium, van drie naar vier zou erger zijn geweest. Ik heb een prima wedstrijd gereden. Op een gegeven moment liep ik wel iets in op leicler Maschio, maar ik had de indruk dat de Fransman een beetje op safe aan het rijden was", aldus De Reuver. Ondanks de teamorders bij KTM in de 125cc ziet het er toch naar uit dat dit jaar een Kawa- saki-coureur de wereldtitel wegkaapt voor een hele vloot KTM- rijders, onder wie dus De Reuver. Maschio, die voor het team van de Nederlander Jan de Groot rijdt, pakte in Loket de volle winst. De Belg Patrick Caps, die voor aanvang van deze GP slechts één punt achter Maschio stond, kende een zeer slechte start en bereikte met moeite de vijfde plaats. Hier door begint Maschio aan de laatste GP met een voorsprong van 10 punten op Caps en 11 op Ramon. Erik Eggens was in Loket niet zo'n beste starter. Na een onop vallende race finishte hij als elf de. Remy van Rees kwam direct na de start ten val en gaf enkele ronden later op. In de uiterste westhoek van Tsjechië stelde Everts in de 500cc alles in het werk om de ti tel met een wedstrijdzege veilig te stellen. Maar wat hij ook pro beerde, Smets was net iets te snel voor hem. Aan het einde van de race koos Everts eieren voor zijn geld. Hij liet Smets gaan en nam het zekere voor het onzekere met een tweede plaats. Dat leverde meer dan genoeg punten op om de wereldtitel vei lig te steÜen. Everts won dit sei zoen vier GP's, Smets won er vijf. D e 2 5 Occ leverde een vrij wel on bedreigde zege op voor cle Fransman Mickael Pichon. Pi- chon wist in de vorige GP reeds zijn wereldtitel veilig te stellen Met acht opeenvolgende GP- overwinningen heeft hij het re cord van Smets geëvenaarch Wint Pichon de laatste GP in Moskou, dan zorgt hij voor een unicum door negen GP's op rij te winnen. Joshua Coppins wist met een tweede plaats in de race ook de tweede plaats in de WK- stand te heroveren. Zijn naaste belager Pit Beirer ging vlak na de start onderuit. Bij die val was ook de enige Ne derlander, Marcel van Drunen, betrokken. Van Drunen gaf na enkele ronden op. ANP LOCHEM - Thuisrijder Daniël Willemsen heeft gisteren in Lo- chem samen met zijn Belgische passagier Dagwin Sabbe zijn Nederlandse titel geprolon geerd. Voor de start van de finale wa ren er nog een vijftal kandida ten voor de ONK-titel. Willem sen eindigde een keer eerste e.i een keer derde. Eric Schrijver begon als koplo per' aan de finale maar hij bleek uiteindelijk kansloos. De titel strijd spitste zich toe tussen clo combinaties Wilfred van Wer ven/Eli Piccart en de Daniël Willemsen/Dagwin Sabbe. Wil lemsen won de eerste manche eri legde daarmee cle basis voor de titel. In de tweede manche kreeg Willemsen problemen met de versnellingsbak maar hij wist nog wel als derde over de finish te komen. Dat was net genoeg om Van Werven, die de wedstrijd won, in de ONK-eindstand voor te blij ven. De derde plaats in Lochem, en in het Open Nederlands Kampioenschap, ging naar cle temperamentvolle Zweden Sderqvist/Sylwan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20