Rome en Londen ondermijnen EU Balkenende wil moraal terug Twee doden bij ongeluk Hengstdijk Israëlische president gelast onderzoek harde optreden leger 23° 16° £tos 3 halen, 2 betalen! Dood prinses Diana herdacht Biograaf zaait twijfel over Windsors Premier overweegt instellen commissie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Wet schrikt asielzoekers af PSD-kapiteins eisen toeslag Goede test Edith van Dijk Top Johannesburg nadert einde s®. NO 4 Veel zon Flinke perioden met zon en droog. Matige wind uit het noordoosten bij maximaal 23 graden. 245e jaargang no. 207 maandag 2 september 2002 los nummer 1,00 Advertentie En nog veel meer aanbiedingen met vééél te veel korting bij Etos! door Koos van Wees DEN HAAG - Premier Balkenende wil dat saam horigheid en verbonden heid de uitgangspunten worden van de politiek. Hij overweegt daartoe een commissie in te stellen, naar Noors voorbeeld. In Noorwegen heeft het ge leid tot een brede maat schappelijke discussie. Watersnood delen Tsjechië PRAAG - Ruim twee we ken na de overstromingen die onder meer Praag trof fen, kampen delen van Tsjechië opnieuw met wa teroverlast. Vooral het zuiden en wes ten van Bohemen zijn zwaar getroffen. In Temny Dul werden 24 vakantie gangers, allen Tsjechen, geëvacueerd toen de rivier de Upa dreigde te over stromen. Tussen Praag en Ceske Budejovice was gis teren urenlang geen trein verkeer. AFP/DPA Balkenende vindt dat 'de dis cussie over waarden en normen moet terugkeren in het centrum van de politieke en maatschap pelijke arena'. „De politiek moet een morele dimensie te rugkrijgen. Hoe gaan we met elkaar om? Het gaat om het rea liseren van een betrokken sa menleving, waarin respect, naastenliefde en verantwoorde lijkheid centraal staan", zei Balkenende dit weekeinde op een congres in Doorn. Volgens de minister-president is het de taak van de overheid grenzen te stellen en te bewa ken. „Dat betekent niet dat de overheid gaat voorschrijven hoe u zich dient te gedragen. Het be tekent wel dat de overheid mo rele grenzen moet stellen. Het negeren van die taak heeft geleid tot oplopende spannin gen in de samenleving, betoogde Balkenende. Die kwam tot ui ting in de verkiezingsuitslag van 15 mei. Nederlanders zou den zich steeds meer overgeven aan 'consumentengedrag'. „Mensen die zich louter gaan gedragen als consument van de samenleving. Ouders die menen dat de overheid of de school maar op hun kinderen moet pas sen. Jongeren die profiteren van het gedoogbeleid en steeds een stapje verder over de grens gaan. Medelanders uit andere culturen die zich niet of nauwe lijks voor onze cultuur en onze taal openstellen", zo noemde hij als voorbeeld. De premier bena drukte dat de discussie door alle lagen van de samenleving heen moet lopen. „De parlementaire enquête naar de bouwfraude laat weer eens scherp zien dat de discussie over waarden en nor men beslist niet alleen in de Schilderswijk en in de Bijlmer thuishoort, maar óók, en mis schien wel nog méér, in Aerden- hout en Blaricum. De oproep van de CDA-leider valt in vruchtbare aarde bij de andere regeringspartijen. Eer der pleitte LPF-minister Heins- broek voor herstel van normen en waarden. Signaal Vice-fractievoorzitter van de WD De Grave noemt het sig naal van Balkenende 'waarde vol'. „Het is niet verrassend voor een CDA-premier, maar het is goed om daar over te dis cussiëren. Voorop staat voor ons dat er hoe dan ook ruimte moet blijven voor mensen om hun le ven zelf in te vullen. Maar onder die voorwaarde ben ik wel be reid de discussie in mijn partij aan te gaan." D66 is sceptisch. „Normen en waarden komen uit de samenle ving, die leg je niet op als over heid. Wat dan de taak is van de commissie die minister-presi dent Balkenende voorstelt is ons niet helemaal duidelijk", al dus een woordvoerder van D66. GPD Een vrouw hangt een poster van Diana op bij Kensington Palace. foto Chris Helgren/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Honderden mensen hebben zater dag in Londen bloemen gelegd bij het vroegere huis van de Britse prinses Diana, die vijf jaar geleden in Parijs verongelukte. Een aantal fans hield al sinds de nacht een wa ke bij Kensington Palace, in het hart van de stad. Voor het paleis stroomden buitenlandse toeristen en Britse aanbidders samen. Ze hin gen bloemen, foto's en brieven aan de hekken. Ook op de plaats in Parijs waar op 31 augustus 1997 het auto-ongeluk gebeurde dat Diana en haar vriend Dodi al Fayed het leven kostte, leg den mensen bloemen. In Althoi"p, waar Diana is begraven, hebben fans eveneens haar sterf dag herdacht. Officiële herdenkingen waren niet gepland. De taferelen in Londen van zaterdag stonden in schril contrast met die van vijf jaar geleden. Toen verzamelden zich tienduizenden mensen bij Kensington Palace. RTR/ANP door Hetty van Rooij HELSINGOR - Groot-Brittan- nië en Italië dreigen het Interna tionale Strafhof (ICC) te onder mijnen door een belofte aan de VS dat ze geen Amerikanen zul len uitleveren. Daarmee schof feren ze het Deense EU-voorzit terschap, dat zoekt naar een compromis. In het Deense Hel- singor kwamen de vijftien mi nisters van Buitenlandse Zaken niet verder dan de afspraak om tot eind deze maand geen af spraken met de VS te maken. Washington boycot het strafhof en probeert zoveel mogelijk lan den de belofte te ontfutselen dat ze nooit Amerikanen zullen uit leveren. Volgens EU-juristen zijn zulke akkoorden in strijd met het internationale recht. De vijftien EU-landen laten bin nenkort hun eigen j uristen op de kwestie los. Minister De Hoop Scheffer zei zaterdag dat het oordeel van de Brusselse juris ten niet 'het finale woord' is. Hij sloot echter uit dat Nederland ooit een akkoord met de VS zal sluiten om geen Amerikanen uit te leveren. „Wij zijn gastland van het strafhof en dat betekent dat wij een eigen verantwoorde lijkheid hebben. Als Nederland zo'n overeenkomst met Ameri ka zou sluiten, dan is het met het hof afgelopen." In Denemarken hebben de EU- ministers afgesproken om de rijen tot hun volgende bijeen komst op 30 september gesloten te houden. Ook de Italiaanse premier en minister van Buiten landse Zaken Berlusconi ging akkoord, hoewel hij de avond daarvoor publiekelijk verklaar de dat hij niets met afspraken binnen de EU te maken had. Ook een mogelijke aanval op Irak verdeelt de EU. De minis ters werden het er alleen over eens dat de VN de druk op Sad dam moet opvoeren om wapen inspecteurs toe te laten. Maar over de vraag wat er moet ge beuren als dat niets oplevert, lo pen de meningen uiteen. Risico's Duitsland en Frankrijk wijzen een Amerikaanse oorlog tegen Irak af en hebben de Ameri kaanse president Bush gewaar schuwd voor de risico's van een aanval zonder de steun van de bondgenoten. Groot-Brittan- nië, de grootste bondgenoot van Amerika, lijkt beducht voor een mogelijk Amerikaans solo-op treden. Volgens de Britse minis ter Straw moet een militaire ac tie wel een 'stok achter de deur' blijven, om te garanderen dat de wapeninspecteurs naar beho ren hun werk kunnen doen. In Londen zei premier Blair zater dag dat voor een aanval 'de grootst mogelijke internationa le steun' moet bestaan. Door de bal in het kamp van Saddam te leggen, hopen de EU-landen een alternatief te bieden voor de harde aanpak die president Bush voorstaat. Ook binnen de Amerikaanse rege ring bestaat geen overeenstem ming over een mogelijke eenzij dige Amerikaanse actie. De Hoop Scheffer weigerde in te gaan op vragen over wat er moét gebeuren als Bagdad geen VN- wapeninspecteurs toelaat. „On ze boodschap aan Saddam is helder. Wij moeten niet bewij zen dat hij massavernietigings wapens heeft, hij moet bewijzen dat hij ze niet heeft." GPD pagina 5: Europa buitenspel LONDEN - De Britse koningin Victoria was mogelijk een bui tenechtelijk kind. Dat schrijft historicus A.N. Wilson in zijn boek 'The Victorians' dat deze week uitkomt. De Britse krant The Sunday Times heeft dat gis teren gemeld. Biograaf Wilson schrijft dat de moeder van Victoria, prinses Victoire van Leiningen, een langdurige relatie had met haar secretaris Sir John Conroy. Hij, en niet prins Edward, zou Victo ria's vader zijn. Buckingham Palace wilde vol gens de krant niet ingaan op de bewering. Wilson zou die deels baseren op medische gegevens. Het staat vast dat de ziekte por- fyrie ooit in de koninklijke fa milie zat. Nergens blijkt echter uit dat Victoria ook die erfelijke afwij king in de stofwisseling had of die heeft doorgegeven aan haar kinderen. Victoria was koningin van Groot-Brittannië en Ierland van 1837 tot 1901. Als Wilsons bewering juist is, dan valt te be twisten of de afstammelingen van Victoria, onder wie de hui dige koningin Elizabeth, recht hebben op de troon. Als Victoria een buitenechtelijk kind was, dan zou prins Ernst van Han nover, de om zijn misdragingen bekendstaande echtgenoot van prinses Caroline van Monaco, koning moeten worden. RTR door Raymond de Frel (Advertentie) naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:....nen zes maanden) telefoon:..d: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maand met nummer: L automatische incasso 19,25). handtekening: S&R Per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- D fer [™et vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice 8 lr7ï32Ï4lrÓÖÖÖÖ2" lT?,SrSummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr ia (postzegel niet nodig) ÉwnBMME van onze redactie buitenland HEBRON - President Katzav van Israël heeft gisteren een on derzoek gelast dat moet uitwij zen of het leger schietgraag is. De aanleiding is het hoge aantal Palestijnen dat door Israëlische miltairen is gedood. In het weekeinde kwamen elf Palestijnen om het leven. Zater dag werden drie militante Pa lestijnen en twee kinderen gedood toen Israëlische ge vechtshelikopters raketten af vuurden op hun auto bij Jenin. Later op de dag doodde het leger een Palestijnse schutter die twee kolonisten had verwond in een joodse nederzetting bij Na bloes. Bij twee incidenten op de West oever werden gisterochtend vijf Palestijnen doodgeschoten. Vier doden vielen bij Hebron door een beschieting van hun auto door Israëlische militairen. Volgens het leger wilden de vier een aanslag plegen op een jood se nederzetting. De Palestijnen hadden tangen en een zaag, be- doeldom omheiningen te ver nielen. Een vijfde Palestijn kwam om het leven tijdens een schotenwisseling met Israëli sche militairen bij Jenirj. Een parlementslid van de Ar beidsparty van minister van Defensie Ben Eliezer zei giste ren dat de minister moet onder zoeken of het grote aantal Palestijnse burgers dat is omge komen door acties van het Israë lische leger inderdaad te wijten is aan ongelukken en vergissin gen of aan een veranderde hou ding, die het makkelijker maakt de trekker over te hal' RTR/AFP HENGSTDIJK - Bij een verkeersongeval op de kruising Zuidweg-Polderweg nabij Hengstdijk zijn zaterdagavond rond half zeven twee mensen om het leven gekomen. De kapiteins van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) hebben naar eigen zeggen de afgelopen jaren per persoon 70.000 gulden te weinig betaald gekregen. En dat geld willen ze alsnog uitbetaald krijgen. Edith van Dijk heeft in de voorbereiding op de WK lange-afstandzwemmen in Egypte haar snelheid getest. De tweevoudig Eu ropees kampioene won in Vlissingen de Kanaalrace. Ze won de wedstrijd over drie kilometer in een uit stekende tijd van 34 mi nuten en 19,5 seconden. Dat was een aanzienlijke verbetering van het parkoersre- cord. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19, 20,21 en 22 Beide dodelijke slachtoffers, een 33-jarige vrouw uit gemeente Mechelen en een 33-ja- rige man uit de gemeente Sint Gillis Waas, zaten als passagier in een Belgische perso nenauto. De inzittenden overleden ter plaatse. De 31-jarige chauffeur van de auto, afkomstig uit de gemeente Sint Niklaas, is met zware verwondingen per traumaheli kopter naar het ziekenhuis in Gent ge bracht. De personenauto reed over de Polderweg vanuit de richting Hengstdijk en verleende op de kruising Zuidweg-Polderweg ver moedelijk geen voorrang aan een bedrijfs auto, die vanuit de richting Vogelwaarde over de Zuidweg reed. De personenauto be landde na de botsing in een sloot, de bestel bus strandde in een bietenveld. Beide voer tuigen raakten zwaar beschadigd. De 32-ja- rige bestuurder van de bedrijfsauto, een in woner van de gemeente Hontenisse, is met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. In de personenau to zat ook een hond. Het dier overleefde de aanrijding niet. De exacte toedracht van het ongeluk is nog De chauffeur werd per traumahelikopter naar het ziekenhuis in Gent gebracht. foto Camile Schelstraete niet bekend, maar de politie en brandweer licht brengen. De politie is op zoek naar ge- vermoeden dat de laagstaande zon de Belgi- tuigen van dit ongeval. Deze getuigen kun- sche automobilist heeft verblind. Nader on- nen zich melden op het politiebureau in derzoek moet de ware oorzaak nog aan het Hulst. Sinds de invoering van de nieuwe Vreemdelingenwet is het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt, sterk gedaald. Bovendien keren steeds meer asielzoekers vrijwillig terug naar hun land van herkomst, omdat ze een toe komst in Nederland niet meer zien zitten. De onderhandelingen op de VN-top over duurzame ontwikkeling zijn giste ren in de beslissende fase aanbeland. Wel liggen nog een aantal belangrijke punten op tafel, zoals die op het gebied van water en energie. Twistpunt is vooral de relatie tussen handel en duurzame ont wikkeling. De EU wil dat die re latie zo blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1