I a 1 Koeman haalt uit naar Ajax Arjan Human scoort en laat scoren 13 Zweistra verrast met derde plaats Bekerduel gestaakt wegens passiviteit 14 15 15 19 Scepsis en euforie over Ronaldo Ergernis ondanks zege in Groningen NAC moet drie spelers verkopen Crisis m PZC Roy Keane toont z'n zwarte zijde Erik de Koeijer redt Terneuzen Kioetinge laat kansen onbenut maandag 2 september 2002 Hockeyers Oranje stelen de show Volleybalsters blameren zich Frank Clausing kan leven met verlies Edith van Dijk heeft ultieme wens BARCELONA - „Geen enkele ploeg is onoverwinnelijk", zei Vicente del Bosque gistermor gen met een uitgestreken ge zicht over de aanwinst van Ronaldo. Terwijl de Real-sup- porters de Brazilaanse spits met gejuich onthaalden op het vlieg veld, toonde de coach van de Koninklijke zich maar een heel klein beetje blij. „Je wint niet door alleen maar goede spelers in de ploeg te halen." Daarmee nam Del Bosque een voorschot op de door sommigen voorspelde ellende in de kleed kamers van Real Madrid. De vraag die iedereen zich stelt is: wat moet Real met nog een ster speler naast Zidane, Raul, Figo, Guti en Morientes. De afgelopen dagen werd dui delijk dat het aankoopbeleid van Real-voorzitter Florentino Pérez de spelers de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Tijdens het diner na de Supercup tegen Feyenoord maakte aanvoerder Hierro bezwaar tegen de wissel truc met Morientes. Behalve de 35 miljoen euro die Real Madrid voor Ronaldo betaalt, zou Inter ook Morientes erbij krijgen. Die zou dan weer voor 12 miljoen euro worden doorverkocht aan Barcelona. „We zijn geen koop waar", zei een andere speler, waarmee hij de gevoelens van het hele team vertolkte. Ook bij Barcelona is het koop gedrag van Pérez verkeerd ge vallen. Op het allerlaatste mo ment trok Barca-voorzitter Joan Gaspart zich terug uit de driehoeksonderhandelingen omdat hij het gevoel kreeg dat hij door de voorzitter van de Ko ninklijke werd misbruikt. Zo wel Gaspart als Van Gaal had Morientes graag willen aan trekken. Maar de voorzitter wil de voorkomen dat hij er latei- van wordt beschuldigd de transfer van Ronaldo naar Real Madrid mogelijk te hebben ge maakt. GPD door Peter van Duyl GRONINGEN - Ajax won giste ren ook zijn derde wedstrijd van het seizoen, maar lachende ge zichten waren er na afloop van de 1-3 bij FC Groningen nauwe lijks. Trainer Ronald Koeman haalde zelfs ongemeen hard uit naar een deel van zijn spelers groep, dat hij gebrek aan inzet en homogeniteit verweet. Koeman zei het niet met zoveel woorden, maar hij zat zich gis teren ondanks de simpele zege op het afgrijselijk zwakke Gro ningen kapot te ergeren aan het lamlendige optreden van zijn elftal. De oefenmeester vond dat Ajax in het Oosterpark een veel grotere uitslag neer had moeten zetten. „Uit elke wed strijd moet je het maximale ha len. Dat is niet gebeurd en dat is teleurstellend." Het directe slachtoffer van Koe mans ergernis was Mido. De Egyptenaar was in de laatste maanden van de vorige compe titie nog een van de lichtende voorbeelden van de ploeg. Mido is de competitie echter slecht begonnen en kreeg gisteren na een halfuur de rekening gepre senteerd. Hij werd vervangen door Ibrahimovic. Tragisch Koeman draaide er niet omheen dat hij met de wissel van de cen trumspits een voorbeeld had willen stellen. „Alles wat er vo rig seizoen is gebeurd, telt niet meer", herhaalde de ex-inter- national nog maar weer eens. „Slecht spelen mag, maar van een speler mag je vei'wachten dat hij er alles aan doet. Dat had ik vandaag niet en die constate ring is tragisch. Ik had al vanaf de vijftiende minuut het idee hem te wisselen. Als trainer pro beer je. dingen aan te geven. Je hoopt dan dat een speler luis tert. Als dat niet gebeurt, heb je een probleem." Het onbehaaglijke gevoel van Koeman is niet van vandaag of gisteren. En het betreft zeker niet Mido alleen. Hij merkt sinds de zomervakantie over de gehele linie een andere sfeer bij Ajax dan ervoor. „Misschien ben ik een zeikerd, misschien ben ik te kritisch, maar ik vind dat we als elftal beetje bij beetje minder met elkaar omgaan. Het begint niet met kwaliteit, de ba sis van een elftal wordt gevormd door andere dingen. En die ont wikkeling verbaast mijWie zijn wij om in een leunstoel achter over te gaan zitten. We hebben de dubbel gewonnen en willen graag meer. Iedereen praat over de Champions League. Maar als we zo spelen als vandaag, heb ben we helemaal niets in de Champions League te zoeken." Een directe oorzaak voor de ver anderde instelling van zijn se lectie had Koeman niet. Hij weet het deels aan teleurstelling bij bepaalde spelers. Ook con stateerde hij dat er binnen de groep te weinig spelers zijn, die afwijkend gedrag aan de kaak stellen en corrigeren. Hoewel hij naast Mido geen namen noem de, moet Koeman ernstig teleur gesteld zijn in de routiniers Aron Winter en Richard Witsch- ge. Het kan geen toeval zijn, dat beiden gisteren ontbraken in de achttienkoppige selectie die aan het karwei in Groningen be gon. Koemans hoop is inmiddels gericht op Jari Litmanen. Koemans uitbarsting volgde op een onvoorstelbaar zwakke uit gave van Groningen-Ajax. De Amsterdammers deden negen tig minuten lang plichtmatig hun werk, maar de zwakke thuisploeg legde Aj ax geen stro breed in de weg. De enige ploeg in de eredivisie die nog zonder punten is, ontbrak het gisteren aan alles wat een voetbalelftal behoort te hebben: creativiteit, kwaliteit, maar bovenal ook in zet en beleving. Blunder Desondanks leidde het steriele geschuif van Ajax aanvankelijk nergens toe. De landskampioen werd echter in het zadel gehol pen door een grove blunder van Jordi Hoogstrate. De jeugdin- ternational tikte de bal na krap een kwartier volkomen onnodig bij Victor Sikora in de voeten. Die bedacht zich geen moment en bracht Rafael van der Vaart in stelling: 0-1. Na nieuw balverlies van Hoog strate stond andermaal Sikora aan de basis van de 0-2. Zijn voorzet werd eenvoudig inge tikt door Van der Vaart. De zwakke Andy van der Meyde kopte kort na de pauze de derde assist van Sikora langs Roy Beukenkamp. Van het doelpunt waarmee Hugo na een flater van André Bergdolmo voor 1-3 zorgde raakte niemand in het Oosterpark meer in vervoering. FC Groningen - Ajax 1-3 (0-2). 13. Van der Vaart 0-1, 40. Van der Vaart 0-2, 50. Van der Meyde 0-3, 76. Hugo 1-3. Scheidsrechter: Haverkort. Ge le kaart: Elshot (FC Groningen), Trabelsi (Ajax). Aantal toeschou- ivers: 12.400. GPD door Koen de Vries ROTTERDAM - Thamar Zwei stra rukt met zevenmijlslaarzen op in de richting van de interna tionale dressuurtop. De amazo ne uit Schore reed zaterdag tij dens het CHIO van Rotterdam op Hexagon's Kyrain naar de zege in de Intervet Throphy voor Young Riders. Gisteren verraste ze nog meer met de derde plaats in de Internationale Grand Prix Special. Zweistra kreeg een wild-card voor het prestigieuze evene ment in Rotterdam na haar ster ke optreden op het EK voor Young Riders in Rome. Ze ein digde er met de nationale ploeg als tweede en in het individuele klassement als vierde. De wild card die de organisatie in petto had was echter bedoeld voor de lichte tour, terwijl Zweistra al aan Grand Prix' deelneemt. Na enig heen en weer gepraat mocht ze zich in het veld van de echte wereldtoppers mengen. Woensdag eindigde Zweistra met de ruin Kyrain in haar eer ste internationale optreden in de Grand Prix als vijfde met een score van 67.67 procent. Dank zij die klassering mocht ze giste ren starten in de Grand Prix Speciaal. Ze werd daarin derde, achter Ankie van Grunsven met Gestion Krack en de Duitse Sa rah Gax*ayhi met Scarlatti, maar voor bijvoorbeeld Marlies van Baaien met Idocus. Zweistra en Kyrain trokken vooral de aandacht met de piaf fe, één van de moeilijkste onder delen in de dressuur. Volgens kenners lieten ze in Rotterdam de beste piaffe zien van alle BREDA - NAC vreest drie of vier spelers te moeten verkopen om de financiële problemen bij de club te verlichten. De club wil in totaal 4,5 miljoen euro aan transfergeld binnenslepen. „Ik sluit niet uit dat we na de winterstop met een flink gewij zigd elftal spelen", zegt trainer Henk ten Cate. Volgens voorzitter Tem Neder- lof is er al een lijst met spelers aangeboden aan voetbalmake laars. „Daar staan de mensen op die beschikbaar zijn als er be langstelling voor is. Wie dat zijn? Niet onze reservespelers." GPD deelnemers. Het is de bedoeling dat Zweistra na dit succes aan meerdere grote internatio nale evenementen gaat deelne men. „We gaan de kalender er maar eens bijpakken en dan plannen maken", aldus haar trainer Leunus van Lieren gis teravond. Ajacied Rafael van der Vaart (rechts) laat Paul Matthijs van FC Groningen achter zich. foto Vincent Jarinink/GPD door Frits Bakker HOEK - De geboren leider, die Hoek na het afscheid van Pa trick Naudts zo heeft gemist, is opgestaan. Hij is een tikje arro gant, kan op volle snelheid een tegenstander passeren, is sterk aan de bal en boezemt angst in door zijn stevige postuur. Arjan Human is de naam. Op routine en klasse dirigeerde de aanval ler zijn nieuwe club zaterdag naar een 2-1-overwinning in de thuiswedstrijd tegen FC Lisse. Het was gluiperig, zoals de trai ner van de tegenpartij zei, maar wel uiterst doelmatig. Zo flitsend als in de voorberei ding en de Amstel Cup speelde Hoek in de opening van de com petitie zeker niet. „We begon nen krampachtig en nerveus, daarna hebben we ons her steld", vond Arjan Human, die vooral na de rust een dominante rol vertolkte in het elftal. „Daarvoor had ik nog geen bal goed geraakt." De spits zorgde in de laatste minuut voor de pauze zelf voor de gelijkmaker en stelde Rieno van Oost tien minuten voor het einde met een briljante pass in staat om de 2-1 te scoren. Ruud Bröring van FC Lisse, die bekend staat als een ongecom pliceerde trainer, vond het een score die geen recht deed aan het spelbeeld. „Het is nog altijd het zelfde Hoek dat ik van vroeger ken, een typisch counterclubje met een paar dwazen achterin", bleek hij een slechte verliezer. Hij zette Human neer als „een aardig spitsie", maar had verder niets bijzonders gezien. Nog veel minder geloofwaardig was zijn oordeel dat de scheidsrech ter de kwalificatie thuisfluiter verdiende. Het was te goedkoop van hem om een geweigerde strafschop (die verder niemand had gezien) en veel te harde overtredingen - Arjan Human (links) probeert zich Berry Janssen van FC Lisse van het lijf te houden. foto Peter Nicolai van Hoek aan te voeren als ex cuus, want op de winst van de thuisclub viel niets af te dingen. Angelo Nijskens bekende later: „Het liep niet zoals we wilden, daarom zijn we na de rust over geschakeld op een ander soort voetbal." Dat bleek ook wel. Hoek kwam na de bloedeloze start veel agressiever uit de kleedkamer en speelde na de rust aan een hoger tempo en met veel meer pressie op de tegen stander. De aanpassingen in het elftal, die Nijskens na de vlakke eerste helft moest doorvoeren, waren zeker op zijn plaats. Johan Mü- cher ging in de positie die hij zelf niet verkiest (rechtsachter) één keer in de fout bij de 0-1 van Linger en mocht later opschui ven naar het centrum. Bart Pop- pe zorgde na de rust bij zijn in valbeurt voor snelheid op rechts en Wesley de Smet hield, ook op de rechterkant, de verdediging in balans. Omgezet Daardoor speelde Hoek in die tweede helft met vier in plaats van met cMe verdedigers in de laatste lijn. Björn Langeveld werd van corrigerende midden velder omgezet naar een offen- sievere rol en voorin moest Ar jan Human, omdat Barry van der Hooft geblesseerd uitviel, achter de altijd beweeglijke Rieno van Oost gaan spelen. De wedstrijd kreeg er op slag een andere wending door. Waar FC Lisse driekwart van de eer ste helft een overwicht had, speelde Hoek daarna bijna on afgebroken op de helft van de tegenstander. Het doelpimt net voor rust (vrije trap van de rech terkant van Barry van der Hooft, van dichtbij ingeschoten door Human) zette de deur wijd open. „Het vertrouwen was in eens terug", zei Human later. En Ik dacht dat we vorige week tegen RKC het dieptepunt al hadden bereikt, maar het kan dus nog erger. Het was verschrikkelijk slecht tegen RBC. We hadden na vorige week gedacht de zaak in Roo sendaal recht te trekken, maar er viel niks recht te trekken. Het was in alle linies matig, het klopte gewoon niet. Eén punt uit drie wedstrij den... Pfff, dit is de slechtste start sinds jaren. Sinds ik bij Heerenveen speel, is het nog nooit zo matig geweest. Dat betekent dus een kleine cri sis, zeker voor een club als Heeren veen, die toch be paalde pre tenties heeft. Ook voor onze supporters is dit wen nen. Ze be- ginnennute Dj 2 roepen dat we eindelijk eens moeten gaan voetballen. Terecht hoor. Die mensen betalen 20 euro voor een kaartje en zien dan een elftal dat niet vooruit te branden is. Wat de oorzaken zijn, is moeilijk aan te geven. De chemie is er niet. We stralen niets uit. We maken ook nog al wat persoonlijke fouten. Ik deelde tegen RBC ook in de malaise. De eerste en tweede goal waren mij aan te reke nen, daar hoefje geen kenner voor te zijn. Dat wordt natuurlijk geen leuke maandag. We zullen er in de kranten van langs krij gen. Logisch. Ook de mensen op straat zullen ons er wel op aanspreken. Als je in het amateurvoetbal speelt, valt niemand over die fouten, maar het wordt anders als een miljoen mensen naar je kijkt. En dan wordt het ook nog eens twee, drie keer op tv herhaald. Tja, dat weet je. Ik heb ernietzo'n moeite mee. Ook als je verliest, moetje die mensen netjes te woord staan. Er zal deze week in elk geval veel gepraat worden. We zul len er met z'n allen uit moe ten zien te komen. We winnen met z'n allen, maar we verlie zen ook met z'n allen. Van daag maakte ik twee fouten, maar vorige week was het ie mand anders. Bang voor mijn plaats ben ik niet. Tegen RBC was het erg slecht, maar de weken daarvoor heb ik goed gespeeld. Het zal toch niet zo zijn datje er dan na één slechte wedstrijd uit G ligt? Ik draai de O* film van zo'n J wedstrijd al- y Hf tijd nog een paar keer te rug. Niet dat je de uitslag nog kunt ver anderen, maar je wilt toch altijd weten waar het nu precies fout ging. Als ik vroeger zo slecht had gevoetbald, sliep ik niet. Te genwoordig heb ik dat niet meer. Na al die jaren ga je het toch iets meer relativeren. We moeten zorgen dat we niet in paniek raken. Gelukkig is Heerenveen daar de club niet naar. Het wordt zaak dat we in alle rust de koppen eens bij eikaarsteken en de puntjes op de i gaan zetten. Veel spe lers roepen na zo'n slechte wedstrijd dan dat ze de ande re dag weer willen voetballen om iets recht te zetten. Dat vind ik wat al te gemakkelijk. Ik heb er in elk geval geen be hoefte aan. Laten we eerst maar eens tot rust komen, lekker trainen en dan tegen NAC, over twee weken, de boel rechttrekken. Gérard de Nooijer k Nijskens: „We liepen in het be gin te veel uit positie en we wer den ook verrast door het vele switchen voorin bij Lisse. Daar hebben we ons na de rust veel beter op ingesteld." Het duurde eigerxlijk nog veel te lang voordat Hoek uit dat over wicht kon scoren. Björn Lange veld kreeg in de negentiende mi nuut de beste van een drietal opgelegde kansen. Arjan Hu- man speelde zich op de rand van het strafschopgebied met de rug naar een tegenstander vrijHet schot was ongecontroleei'd, maar de bal zwaaide af tot bij Langeveld, die van korte af stand naast de goal schoot. Buitenspel De winnende goal kon niet uit blijven. Mare Minnaert scoorde eerst uit een lange pass van Lan geveld. De treffer werd afge keurd wegens buitenspel van Minnaert. Bij een schaarse te genaanval (en een vrije kans van invaller Leonard) reageerde Jürgen Belpaire attent. Twee minuten nadat Leon van den Ouden als derde spits in het veld was gestuurd, viel eindelijk het doelpunt dat Hoek zo ver diende. Arjan Human speelde een korte steekpass precies in de voeten van de sprintende Rieno van Oost. De topschutter draai de weg van een tegenstander en scoorde feilloos met de linker voet: 2-1. Hoek-FC Lisse 2-1 (1-1). 13. Jerrel Linger 0-1,44. Ar jan Human 1-1,80. Rieno van Oost 2-1. Scheidsrechter: Van de Werf (Drunen). Gele kaart: Franlcy Standaert, Mare Minnaert (Hoek), Kevin Winter, Ralph Pol man (FC Lisse). Aantal toeschou wers: 850. Hoek: Jürgen Belpaire; Johan Mii- cher, Gunther de Meyer, Franky Stajidaert; Djamel Buyse (79. Leon van den Ouden), Björn Langeveld; Mare Minnaert, Arjan Human, Wes ley de Smet (71. Thomas Ragut); Barry van der Hooft (46. Bart Poppe Rieno van Oost. door Rudy Boogert GOES - Brouwershaven speelde de bal achterin rustig rond, terwijl Robur van de ei gen helft rustig toekeek. Scheidsrechter Van Klinken had geen waardering voor het 'niet-aanvalsverdi-ag' van beide clubs, betitelde het als spelbederf en staakte het bekerduel zaterdag een kwartier voor tijd. De aanleiding voor het pas sieve rondschuiven van de bal was de onvrede van beide clubs over het optreden van de Goese scheidsrechter. Even daarvoor waren de ge moederen hoog opgelopen na een keiharde charge van Ro- bur-speler Dennis Weyers op Remy Lievense. Het slacht offer van Brouwershaven i'eageerde met een slaande beweging naar de dader, waarna de vlam in de pan sloeg op het veld Begeleiders en spelers van beide ploegen raakten ver wikkeld in een opstootje waarin flink getrokken en geduwd werd. Scheidsrech ter Pieter van Klinken legde de wedstrijd daarop stil, terwijl de spelers van Brou wershaven het veld verlie ten. Na een afkoelingsperio de van tien minuten besloten beide ploegen het resterende kwartier van de wedstrijd uit te spelen. Brouwershaven trainer Arie Janse: „We wil den elkaar geen boete aan naaien." Weyers (Robur) en aanvoer der Lievense (Brouwersha ven) maakten de herstart niet mee, want beide spelers kre gen de rode kaart van scheidsrechter Van Klinken voor hun aandeel in de inlei dende schermutselingen. Voor de laatste minuten hadden de ploegen echter stilzwijgexxd een 'niet-aan- valsverdrag' gesloten. Brou wershaven speelde de bal achterin rustig rond, waarbij Robur - dat met 4-0 leidde - de tegenstander geen stro breed in de weg legde. 'Fic tief storen' noemde Robur- trainer Marcel de Nijs het. Spelbederf Na een aantal minuten had scheidsrechter Van Klinken genoeg van het passieve spel en staakte de partij defini tief. Zijn motivering op het wedstrijdformulier luidde dat de ploegen zich schuldig maakten aan spelbederf. „Achteraf was dat niet zo'n sterke beslissing", vex-klaar- de Van Klinken na afloop. „Ik had de wedstrijd niet meer moeten hervatten, maar ik gaf de spelex-s het voordeel van de twijfel." In de spelregels van KNVB wordt de beslissing van Van Klinken de wedstrijd te sta ken wegens passiviteit niet genoemd. Het dichtst in cle buurt komt de zinsnede: 'De scheidsrechter onderbreekt, staakt of beëindigt de wed strijd naar zijn oordeel voor ieder soort overtreding van de regels' (regel 5). De vraag is echter of passiviteit een overtreding van de regels is. Ook de handleiding voor scheidsrechters geeft geen helderheid. Beide trainers waren verbol gen over de leiding van Van Klinken, die zijn eerste wed strijd weer floot nadat hij zijn scheidsrechtersloop- baan vorig seizoen enige tijd had onderbroken. Janse (Brouwershaven): „De scheidsrechter floot voor dingen die niet bestonden. Hij was duidelijk niet aan dit niveau toe." De Nijs (Robur): „Hij had de wedstrijd vanaf het begin niet onder contro le." Handsbal Brouwei'shaven vond dat het de wedstrijd door de arbitra le invloed had verloren. Jan se: „Aan het eerste doelpunt van Robur ging een handsbal vooraf, die door iedereen werd gezien behalve door de scheidsrechter. Bij het twee de doelpunt liepen vier man van Robur buitenspel, maar hij liet doorspelen zodat een vijfde speler kon scoren. Bo vendien zag hij een straf schop voor ons over het hoofd." Na 75 minuten leidde Robur de bekerwedstrijd met 4-0 door treffers van Richard van Liere, Rik Hopmans, Andy Latusia en Marco Elshout. Toen werd het duel stilge legd, omdat de honger naar de bal bij de spelers gestild was. Scheidsrechter Van Klinken heeft inmiddels rapport op gemaakt, zodat de tuchtcom- missie over de uitkomst van het duel zal beslissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13