PZC Nieuwbouw op plaats De Speye Raadslid slaat alarm over zwerfjongeren BAM NBM wil geen verkiezingsstunt zijn Gedichten Bl0f-bassist op bushokje Drankrijders moeten zich verantwoorden Kessen ontkent meten met twee maten bij Reynaertfeesten Axel wil raadsbesluit reinigingsdienst 14 Sas wil nieuw sociaal-cultureel centrum Twee jury's kiezen boek Slingenberg als beste Inbreker opgepakt Kampioenschap hengelen in Axel zaterdag 31 augustus 2002 door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Het dagelijks gemeentebestuur van Sas van Gent wil een geheel nieuw soci aal-cultureel centrum bouwen op de plaats van het bestaande centrum De Speye aan de Wil- helminalaan in Sas van Gent. De investering is geraamd op 6,5 miljoen euro. Uit onderzoek dat de gemeente Sas van Gent heeft laten doen naar de mogelijkheden om De Speye te verbouwen, of op de plaats van het centrum volledi ge nieuwbouw te realiseren is vast komen te staan, dat die laatste optie de beste is. Volgens wethouder E. Spuesens is het verschil tussen nieuwbouw en verbouw financieel gezien niet zo erg groot. „Daarnaast zou het met een verbouwing nog steeds niet mogelijk zijn alle in stellingen de juiste ruimte te bieden." School De gemeente Sas van Gent is al een tijdje bezig om de bouw van een nieuwe multifunctionele accommodatie te bestuderen. Eerst was het de bedoeling zo'n gebouw in combinatie met een 'brede school' neer te zetten aan de Canadalaan. Het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad kwamen daar echter op terug, nadat de toe komstplannen voor het centrum van Sas (Vitaal Sas van Gent) gereed waren. „Toen is besloten een knip te leggen in de voorzieningen", legde Spuesens de bezoekers van de informatieavond over Vitaal Sas afgelopen donder dagavond uit. De gemeente zet nu in op de bouw van een nieuw sociaal-cultureel centrum aan de Wilhelminalaan, waar cultu rele activiteiten plaats kunnen vinden. Verder moeten de bi bliotheek en het bevolkingslo- door Miriam van den Broek VEERE - Het kinderboek 'Een e-mail van Lumie' van Veeren- aar Ben Slingenberg is door de vakjury van Het Hoogste Woord uitgeroepen tot het beste chris telijke kinderboek van 2001. Ook de kinderjury oordeelde dat het boek van Slingenberg het beste kinderboek is van vo rig jaar. „Ik vind de kinderprijs heel be langrijk", zegt de Veerenaar. „Ik schrijf voor kinderen dus zij moeten het mooi vinden. Maar daarnaast vind ik ook de combi natie met het oordeel van de vakjury leuk. Zij letten op ande re dingen dan kinderen, zoals stijl en - als ik dat woord maar even gebruik - literaire inhoud. Deze prijs is dan toch een stukje erkenning." 'Een e-mail van Lumie' is Slin- genbergs eerste boek en gaat over een meisje wier klasge nootje ziek is en niet meer beter kan worden. Slingenberg be schrijft de emoties die een meis je van twaalf doormaakt als ie mand in haar omgeving ernstig ziek is en dood gaat. Het boek is niet specifiek chris telijk. „Natuurlijk ontkom je in zo'n verhaal niet aan geloof en hoop. Maar ik heb geprobeerd niks aan de kinderen op te drin gen. Het ergste wat iemand kan doen is een mooi verhaal over gieten met een christelijk saus je. Ik heb het wat geloof betreft, zo neutraal mogelijk gehouden. Ik heb mijn boek bewust daarop laten screenen. De term 'chris telijke kinderboek', vind ik daarom zelf nogal zwaar." Op 21 september krijgt de win naar de prijs van 850 euro en een bronzen beeld uitgereikt tijdens de start van de Christelijke Kin derboekenmaand in Zwolle. Na zijn tweede kinderboek 'Soms wens je alles anders', komt binnenkort Slingenbergs derde boek uit. „Ik heb zojuist het eerste exemplaar ontvan gen", zegt hij. Het boek heet 'Dan gaan we samen'. „Het gaat over Lotte. Zij gaat een span nende tijd tegemoet, want zij krijgt er een broertje bij", ver telt Slingenberg. „Een pleeg- broertje van een jaar of tien, net zo oud als Lotte zelf. De nieuwe broer komt uit een crisissitua tie." Hij verwacht dat het boek over een week of twee te koop is. ket van de nieuwe gemeente Terneuzen onderdak vinden in het nieuwe gebouw. Daar zou ook een trouwzaal in moeten komen. Het plan voor een brede school (basisonderwijs, peuterspeel zaal en kinderopvang onder één dak) aan de Canadalaan blijft volgens Spuesens 'op termijn' in beeld. Onderzoek naar de huis vesting van de Frederik Hen- drikschool heeft al plaatsge vonden. Daaruit is de opdracht voor een vervolgonderzoek voort gevloeid. Een bureau gaat nu de haalbaarheid bekijken van gecombineerde huisvesting voor de Frederik Hendrikschool en de Esdoornveste, met andere jeugdvoorzieningen daarbij. De gemeenteraad moet in haar vergadering van 12 september een besluit nemen over de bouw van een nieuw cultureel cen trum. De Speye foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - BAM NBM Vastgoed, de projectontwikkelaar van de BAM-plannen, hoopt dat de toekomst van de Hulster bin nenstad niet de speelbal wordt van de verkiezingsstrijd. BAM maakt zich al lange tijd sterk voor een ingrijpende herinrich ting van het noordwestelijk deel van de binnenstad. Ontwikke lingsmanager G. Veldkamp van BAM NBM hoopt dat alle be trokkenen nog even de rust kun nen bewaren. „Er is al veel over het plan ge roepen. Helaas, want dat was dus niet altijd in de juiste con text", zegt Veldkamp. „Iedereen meent wat over ons project te moeten zeggen. Het is dan ook verschrikkelijk jammer dat daardoor verkeerde beeldvor ming ontstaat, voornamelijk bij de bewoners", zegt Veldkamp. „Ik weet dat een dergelijk groot project gevoelig ligt, voorname lijk in een kleine gemeenschap als Hulst. Ik vind het alleen niet kies dat een plan, wat zo'n grote rol van betekenis heeft in een stad, vaak zo negatief wordt be sproken. Het is een echte kans voor Hulst." Vooral deelplan vijf, een onder grondse parkeergarage onder het 's-Gravenhofplein, ligt poli tiek gezien onder vuur. De ge meenteraad wil er niet aan en ook de ondernemers, verenigd in Hulst Reynaertstad, zien het niet zitten. Veldkamp: „Er is hard gewerkt aan een plan wij ziging. Minder winkels en de mogelijkheid voor Albert Heijn om vooruitlopend op een moge lijke realisatie van deelplan vijf de supermarkt uit te breidenE n dan nog eens zodanig dat de su permarktklant op maaiveld kan parkeren. Maar het gaat er nu om de winkelstructuur te her stellen en een echte impuls te ge ven. Dan moet natuurlijk het paard wel voor de wagen wor den gespannen. Deelplan vijf speelt daarin een cruciale rol. Nu de laatste tijd zoveel buiten de stadswallen wordt geïnves teerd, menen wij dat het besef meer en meer doordringt bij alle betrokkenen in het centrum dat nu dit gebied echt aan de beurt is." Veldkamp zegt dat BAM veel geld in de plannen voor de bin nenstad heeft geïnvesteerd. De gemeenteraad heeft bij wethou der W. Kayser al meermalen aangedrongen te worden bijge praat over de precieze hoogte van dit bedrag. BAM NBM ver zorgt woensdag 18 september een presentatie aan de raadsle den in Hulst waarbij de project ontwikkelaar uit Bunnik inzage geeft in de consequenties van de mogelijke plannen. Veldkamp hoopt dat er op een meer con structieve wijze over van ge dachten kan worden gewisseld dan de recentelijk gedane, soms cynische uitlatingen. „BAM gaat ervan uit dat de politiek en de centrumondernemers zich zelf en hun toekomstige econo mische positie belangrijk genoeg vinden om de juiste be slissingen te nemen. De onder nemers in de binnenstad en de op Hulst gerichte consument verdienen een sterkere en meer attractieve binnenstad." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Zeven gedichten van tekstschrijver en bassist Peter Slager van de Zeeuwse popgroep Bief sieren het nieuwe busstation van de gemeente Middelburg. Het is voor het eerst dat gedichten van Slager in de openbare ruimte een vaste plek hebben gekregen, waar iedereen ze kan lezen. De teksten gaan over Middelburgse onderwerpen, maar ook over 'wachten' of 'reizen' in het algemeen. Slager is geen dichter, maar nam de op dracht met beide handen aan. Hij is daarmee Nederlands eerste bushokjes- dichter. De bassist annex tekstschrijver van Blof schreef zes gedichten voor het openbare gedeelte van het busstation en één voor de wachtruimte van de chauffeurs. Het nieuwe busstation is van glas ge maakt. In de glazen panelen zijn le- Lange Jan Lange Jan kijkt op ons neer Ziel alles al van mijlenver Aankomen, voorbijgaan, en her En der wat sluipverkeer Dat naar de kortste wegen zoekt Slalommend door stad en land Op weg naar huis of naar het strand En binnensmonds zichzelf vervloekt. vensgrote, wachtende mensenfiguren gegraveerd. De woorden van de gedichten vormen de contouren van de ze figuren. Om een gedicht te lezen moeten busreizigers dus met de ogen de contouren van de figuren volgen. Enke le teksten hebben betrekking op typi- Niemand die ontsnapt Aan de spits van deze toren En niemand die zo wachten kan. Een ijkpunt in hel landschap Als alles is verloren Dan keer je terug naar de Lange Jan Peter Slager sche Middelburgse onderwerpen, zoals de Lange Jan en het Kanaal door Wal cheren. Middelburg, dat zichzelf manifesteert als cultuurhoofdstad van Zeeland, is blij met het originele en dichterlijke busstation. Tijdens de productie en het transport zijn enkele foutjes gemaakt. Er was onder meer een schilfer afgebro ken van één van de panelen en een letter stond verkeerd. Die panelen moeten nu opnieuw worden gemaakt. Hierdoor kan het zijn dat bij een bezoek aan het busstation een aantal gedichten ont breekt. foto Ruben Oreel door Mieke van der Jagt GOES - Een groeiend aantal kinderen in de leeftijd van veer tien tot achttien jaar heeft geen eigen onderdak, zwerft van adres naar adres, verwaarloost zichzelf en komt niet zelden aan wat centen door bij te klussen in de prostitutie. Dat is momenteel de situatie op de Bevelanden. De overheid ziet het niet en hulp verlening sluit op geen enkele manier aan. PvdA-raadslid Judy van Dok- kum in Goes luidt de noodklok. Haar auto zit net helemaal vol met de spulletjes van een zeven tienjarige die samen met twee andere - nog jongere - meiden uit een kamer zijn gezet. „Ze hadden er een troep van ge maakt, jazeker, maar ze betaal den wel een forse huur voor een paar vierkante meter. Ze moe ten ook maar zien dat ze de 300 euro borg terugkrijgen, die ze een paar weken geleden betaal den om in die kamer te kunnen. Dit zijn geen handige kinderen. Ze hebben niet geleerd hoe je een degelijk huishouden in el kaar steekt. Het enige wat ze weten is dat ze van de hulpverle ning op de Bevelanden weinig te verwachten hebben. De crisis opvang zit op Walcheren, jeugd hulpverlening en maatschappe lijk werk komen pas in actie als er een hulpvraag is. Maar deze kinderen weten echt geen hulp vraag te formuleren. De contac ten die ze met hulpverleners hebben gehad, waren gebaseerd op hulpvragen van een ander en daarin waren zij het probleem." Van Dokkum, die vrijwillig jon geren begeleidt en er ook wei eens eentje in huis neemt, heeft er nu nog eens drie meiden bij die nergens heen kunnen. „Ze zijn te jong om zich in te schrij ven bij de woningbouwvereni ging, ze hebben te weinig geld om een fatsoenlijke kamer te huren en ze vallen makkelijk in handen van malafide verhuur ders. Ik heb al geprobeerd om een paar flatjes te huren, zodat ze daar met begeleiding van vrijwilligers een beetje tot rust en uit de problemen kunnen ko men. Maar dat kan niet, want ik ben geen stichting. Bovendien moet alles aan zoveel regels vol doen, dat het bergen geld en moeite kost om een paar van die gasten wat structuur en vastig heid te geven." Want dat is, volgens Van Dok kum, wat ze nodig hebben. „Geen diepgaande gesprekken over de toekomst, geen thera pieën en geen ingewikkeld ge draai om ze op een of ander op leiding te dumpen. Gewoon een bed, een bad, een beetje behoor lijk eten en een zinvolle dagbe steding. Met een thuis, een baantje en wat steun bij het in orde brengen van hun financiële puinhopen, zijn deze kinderen al een eind geholpen. De rest komt later wel." Elk jaar komen er in september, als de scholen weer begonnen zijn, meer zwerfjongeren bo vendrijven. „Ook op de Beve landen, al zijn de instanties die er wat aan zouden kunnen doen daar kennelijk niet van op de hoogte. De speciale aanpak die op deze kinderen gericht is, door Aector Doorns TERNEUZEN - Drie drankrij ders ondervonden gisteren op de zitting van de Terneuzense poli tierechter de naweeën van de Terneuzense havenfeesten. Twee verdachten uit Terneuzen kregen identieke straffen opge legd: 800 euro boete en zes maanden rijontzegging, waar van vier maanden voorwaar delijk. In beide zaken hield politierechter G. van Unnik re kening met het blanco strafblad van de verdachten en het feit dat beiden het rijbewijs moeilijk konden missen voor hun werk. Een 24-jarige Temeuzenaar werd 28 juni bij een alcoholcon trole door de politie aangehou den met 745 microgram, drieën half keer zoveel als toegestaan. Zijn 22-jarige stadsgenoot reed 30 juni een agente die hem een stopteken gaf, bijna van de sok ken. „Ik had het te laat in de ga ten", was zijn verweer. De man bleek bij de blaastest 660 micro gram alcohol in zijn bloed te hebben, precies drie keer de toe gestane hoeveelheid. „Ik ben stom geweest. Ik kon geen taxi krijgen. Toen besloot ik naar huis te lopen, maar onderweg kwamikmijnauto tegenIk wil - de die meenemen om voor mijn woning te parkeren. Dat had ik achteraf beter niet kunnen doen." Officier van justitie G. Oosterveld had tegen de Ter- neuzenaren elk zes maanden rij ontzegging en 750 euro boete geëist. Duvel Een 49-jarige man uit Aartse- laar (B) was voor zijn beroep op de Terneuzense havenfeesten. De saxofonist maakte deel uit van de band die tijdens de festi viteiten optrad. Na het laatste optreden dronk hij nog twee glazen Duvel en een glas wijn voordat hij naar huis reed. Zijn rijgedrag viel op toen de man een verkeersfout maakte in Westdorpe, waarop de politie hem aanhield. Uit de blaastest volgde een score van 660 micro gram. De verdachte zei het rijbewijs moeilijk te kunnen missen, omdat hij als beroeps muzikant in Nederland veel op tredens heeft. Hij schrok van de eis van deofficier: 750 euro boe te en zes maanden rijontzes ging. „Dat is rampzalig voor mij,wantik heb vaak veel werk in Nederland", reageerde hij De rijontzegging geldt met voor België. De politierechter hield er reke ning mee dat de Belg voor de eerste keer in aanraking kwam met justitie. Hij veroordeelde de man tot zes maanden rijverbod waarvan de helft voorwaarde' lijk, en 750 euro boete. BRESKENS - Een achttienjari ge Belg is gistermorgen aange houden in verband met een in braak de voorgaande nacht in een clubgebouw aan de Oude Rijksweg in Breskens. De toegang werd geforceerd en er werden etens- en drinkwa ren, geluidsapparatuur, com municatieapparatuur en huis houdelijk bestek weggenomen. Binnen werden diverse vernie lingen gepleegd en op het dak werd een ontluchtingskoker vernield. De waarde van de gestolen goe deren en het schadebedrag zijn onbekend. AXEL - Hengelsporlvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) uit Axel houdt vandaag het Zeeuws-Vlaams kampioen schap zoetwaterhengelen. Aan deze hengelwedstrijd doen 144 vissers van acht Zeeuws- Vlaamse hengelaarsverenigin gen mee. De wedstrijd wordt ge houden aan de Kleine Kreek en de Grote Kreek in Axel en aan de Molenkreek bij Westdorpe en duurt van 13.00 tot 16.30 uur. Na afloop van de wedstrijd vindt de prijsuitreiking plaats in het cultureel centrum de Hal le in Axel. De inschrijving om mee te doen aan dit kampioenschap is alge- sloten. door Jean-Lou de Gucht HULST - Burgemeester A. Kes sen van Hulst ontkent dat de ge meente met twee maten heeft gemeten bij de Reynaertfeesten. Hij kreeg dit verwijt van A.Heg- ger (Progressief Hulst) en C. de Meurichy van modezaak Reiss van den Berghe. Elk jaar tijdens de Reynaertfeesten houdt de damesmodezaak voor het win kelpand een openluchtmode show. Vorig weekeinde mocht dat niet omdat de straat niet versperd mocht worden Hegger: „Degene die altijd alles netjes vraagt wordt beperkin gen opgelegd, terwijl er van al les gebeurde op andere plekken in de binnenstad." Hegger wijst er op dat er niets gedaan is aan de handelaren die afgelopen zondag zonder vergunning hun waren bijna midden op straat legden. „Als er bij een terras een stoel een meter op de straat stond zei de politie er iets van. Natuurlijk moeten de straten niet volledig geblokkeerd wor den, maar een paar stoeltjes als uitbreiding van een terras en een plankier op de stoep, waar al jarenlang een modeshow wordt gehouden weegt echt niet op tegen obstakels als draaimo lens en andere kramen." Kessen zegt zich bij zijn beslis sing om geen obstakels toe te staan heeft laten leiden door po litie en brandweer. „Bij grote evenementen mag de veiligheid niet in het geding zijn. Op uit drukkelijk verzoek van poütie en brandweer heb ik besloten om de terrassen niet uit te brei den. Dit kan tot levensgevaar lijke situaties leiden, omdat doorgaande wegen geblokkeerd zijn." Kessen ontkent dat het mode huis veel te laat is verteld dat de modeshow was afgelast. „De heer de Meurichy heeft al op 9 augustus een brief gekregen." werkt redelijk in de grote ste den, maar hier bestaat die niet. Er is in Goes niemand die op de kinderen afstapt en zegt: moet jij niet naar school. In Middel burg heb je bijvoorbeeld een he le goede leerplichtambtenaar die dat wel doet. Je ziet daar me teen dat de jongeren sneller er gens voor hulp aankloppen." Van Dokkum zou om te begin nen graag willen dat het besef doordringt dat de zwerfjonge ren er zijn. „Dat mensen, in plaats van bedreigende groepjes jeugd, zien dat er jonge kinde ren lopen die niet zijn uitgerust om zelfstandig hun plan te trek ken. Die eetproblemen hebben, te koud zijn aangekleed en die voor een paar euro's met een ou we vent de toiletten ingaan. Als je dat weet, kun je misschien de helpende hand eens toesteken en het zou bevorderlijk zijn om het op de politieke agenda te krijgen. Zulke jonge gasten kun je toch niet loslaten als je weet hoe dichtbij de criminaliteit en de prostitutie zijn." door Eugène Verstraeten AXEL - De fracties in de Axelse gemeenteraad willen dat het stuurgroepbesluit over de toe komst van de Terneuzense reini gingsdienst wordt gegoten in een apart raadsvoorstel. Dat bleek in de vergadering van de commissie Openbare Wer ken, Sport en Recreatie. De commissieleden wezen er op dat de raden van de drie fusiege meenten steeds betrokken zijn geweest bij de discussies en zou den het dan ook netjes vinden dat er een raadsvoorstel komt. Dan kunnen alle partijen hun zegje er nog eens over doen. Wethouder A. van Waes zei zich daar wel in te kunnen vinden en zegde toe de zaak in het college te bespreken. Veiwolgens moe ten dan ook de colleges van Sas van Gent en Terneuzen er mee instemmen, want een raads voorstel zal dan ook naar de ra den van die twee gemeenten moeten. „Of het formeel moet weet ik niet", aldus Van Waes, „maar het is inderdaad wel zo netjes om het besluit van de stuurgroep door de huidige ra den te laten bekrachtigen." De stuurgroep, die aan het roer staat van de gemeentelijk fusie tussen Axel, Sas van Gent en Terneuzen, besloot deze week dat de nieuwe gemeente Ter neuzen tenminste de komende vijf jaar een eigen reinigings dienst houdt. De nieuwe ge meente gaat niet in zee met de Zeeuwse Reinigings Dienst. Volgens burgemeester R. Barbé van Terneuzen was het prijsver schil tussen de ZRD en de eigen dienst niet van dien aard om de eigen dienst op te heffen. „Ik wil wel even het misver- stand rechtzetten dat een eigen reinigingsdienst misschien goedkoper zou zijn", aldus Van Waes. „Zoals wij het in Axel zien i s de ZRD nu al vier euro per aansluiting goedkoper. Het punt was echter dat de ZRD nog geen duidelijkheid heeft kun nen geven over de risico's voor ons." Hoewel er nog geen volledige duidelijkheid was heeft de stuurgroep volgens Van Waes onder tijdsdruk toch een beslis sing moeten nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 74