Twijfel over steun Euregiotuinen PZC PZC Axel wil meer recreatie in nieuw bos Vervloekte vlonder wordt tuinterras PvdA Hulst heeft zware dobber aan opmaken kieslijst Ring rond Sas geen uitgemaakte zaak 13 Oostburgse commissie verdeeld over borgstelling voor lening van 750.000 euro nf 2002 Reynaertcollege gaat chippen Rechter zet dievegge aan het werk Litouwer gepakt met valse dollars Toast op winst kost schaker boete Kijkkast Hulst weggegooid geld Veel te hard Internationale jaarmarkt in Koewacht Jl zaterdag 31 augustus 2002 door Raymond de Frel OOSTBURG - Dat de gemeente de Stichting Euregiotuinen niet aan haar lot moet overlaten, daarover lijken de Oostburgse raadsleden het wel eens. Maar of de gemeente zich garant moet stellen voor een banklening van 750.000 euro aan de stichting om het project ook daadwerke lijk tot een goed einde te bren gen, daarover twijfelden de fracties gisteren tijdens de com missievergadering financiën. De stichting Euregiotuinen slaagde er door slechte weers omstandigheden niet in om alle beplanting op tijd in de grond te krijgen. Gevolg: het mislopen van een Europese 5B-subsidie van 286.710 euro, inclusief de hieraan gekoppelde provinciale co-financiering van 72.000 eu ro. CDA-commissielid L. Dekker meldde dat zijn fractie op het voorstel nog geen ja of nee kan zeggen. ,,We hebben bewust ge kozen voor de Euregiotuinen, dus als we met het project stop pen laat dat diepe sporen achter. Oostburg is de centrumstad van Zeeuws-Vlaanderen en daarom moeten we de Euregiotuinen niet uit onze vingers laten glip pen. De misgelopen 5B-subsidie is volgens ons echter te wijten aan mismanagement van het stichtingsbestuur. Het CDA trekt de slagvaardigheid van het bestuur erg in twijfel. Over- Advertentie festivalhart Abdij Middelburg EL TATTOO DELTIGRE opzwepend, dertig koppig mambo-orkest vr 30 aug 21u30 12,50 macht is voor ons geen excuus." Ook PvdA-lid W, Kruidenier vond dat de perikelen niet al leen aan het slechte weer zijn te wijten, maar hij deelde wethou der L. Wille mee dat zijn fractie het voorstel van het college (weliswaar met enige schroom) wil ondersteunen. Ook WD'er R. den Dekker acht het stich- tingbestuur verantwoordelijk voor het mislopen van de subsi die, maar 'we zitten nu eenmaal op een rijdende trein en willen het project laten slagen', aldus Den Dekker. „Maar we vrezen dat dit niet het laatste pro bleempunt zal zijn." D66 deelde die mening, de commissieleden van D&T lieten om uiteenlopen de redenen verstek gaan. Overmacht Wethouder Wille onthield zich van commentaar op het bestuur. „Daar kunnen we als college on voldoende over oordelen. Ik vind het wel heel vreemd dat de 5B-subsidie niet zoiets kent als overmacht. Er is immers niet zo veranderlijk als het weer." Voor CDA'er Dekker was het ontbreken van een businessplan een groot struikelblok voor het verstrekken van een lening. „Een businessplan, dat heeft toch iedere startende onderne ming? Ook zien wij graag een werkgroep die als waakhond gaat functioneren", vond Dek ker. Wille deelde vervolgens mee dat de bank die waakhondfunc tie al vervult. Van de 750.000 eu ro dient de stichting eerst een renteloze geldlening van 226.890 euro terug te betalen aan de gemeente Oostburg. De overige gelden komen pas be schikbaar als de provincie mee werkt door de aan de 5B-subsi- die gekoppelde bijdrage en de door de Euregiotuinen aan te vragen Interreg Iüa-subsidie. Krijgt de stichting geen subsi die, dan verstrekt de gemeente Oostburg dus geen lening. Wille betitelde die constructie als een 'dubbele blokkade'. Om de stichting in de eerste periode enigszins lucht te geven, gaat de aflossing van de lening pas per 30 maart 2005 in. Wille accentu eerde vertrouwen te hebben in de afronding van het project. „We steken onze nek immers niet in een strop, waarvan we al op voorhand weten dat die zal hangen." De gemeenteraad be slist donderdag 19 september over de euregio-kwestie. HULST - Zoeken naar die benodigde muntjes voor een blikje cola en een zak snoep uit de automaat, het maken van een ko pietje, printje of het gebruik van de telefoon behoort op het Reynaertcollege in Hulst tot de verleden tijd. De school en de gezamenlijke Oost-Zeeuws-Vlaamse Rabobanken sloten gis teren een sponsorcontract af waardoor leerlingen en perso neel door een te installeren chipknip-oplaadpunten in de hal in het vervolg af kunnen rekenen met hun bankpas. De Rabobank stelt het elektronisch betaalsysteem ter be schikking, is voor de komende vijf jaar huisbankier van het Reynaertcollege en mag in die periode een beroep doen op het Reynaertcollege om ruimten ter beschikking te stellen voor bijvoorbeeld scholing van de bankemployés. Er komen twee chipknip-oplaadpunten, een in de hal van de locatie Zoute- straat en een aan de locatie Zoutestraat. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde gisteren een 42-jarige vrouw uit Axel voor twee winkeldief stallen tot veertig uur werkstraf. De verdachte nam 19 okto ber vorig jaar in Terneuzen twee T-shirts weg bij twee ver schillende kledingzaken. Volgens raadsman R. van Voorst Vader heeft zijn cliënte grote schulden. Een boete zou haar fi nanciële problemen alleen maar groter maken, concludeerde de politierechter. TERNEUZEN - Een 24-jarige man uit Litouwen is gisteren in Terneuzen veroordeeld tot twee weken cel. De Terneuzense politierechter achtte bewezen dat hij op 25 juni in Axel gepro beerd heeft een aantal valse dollarbiljetten in te wisselen bij een filiaal van de ABN-Amro. De Litouwer, die daarop werd aangehouden, bleek in het bezit van een vals paspoort. Dit feit werd meegenomen in de strafmaat. TERNEUZEN - „Ik heb champagne gedronken, omdat ik schaakkampioen was geworden in Oostende", voerde een vijftigjarige inwoner van Schoondijke gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter aan als verzachtende om standigheid voor dronken rijden. De man kwam er met een boete van 405 euro vanaf. Op 3 februari van dit jaar was hij onder invloed van de champagne in zijn auto gestapt. Het bloedonderzoek wees 1,19 milligram uit. „Drank is niet goed voor een schaker. Dat breekt de hersencellen af", merkte de politierechter op. HULST - De kijkkast aan de Overdamstraat in Hulst is weg gegooid geld. Dat is de mening van A. Hegger (Progressief Hulst). In de raadsvergadering vroeg ze nog maar eens wan neer de kast nu eens gerepareerd wordt. Op de kijkkast rust al een jaar geen zegen. Als er geen technische problemen waren, werd de kast gemolesteerd door vandalen of beklad met racis tische leuzen. Als de kijkkast wel werkt krijgen de toeschou wers met een druk op een knop foto's, videobeelden en geluidsfragmenten voorgeschoteld over Hulst. In bijna vijf minuten wordt een beeld gegeven van de geschiedenis van de vesting en vertellen vijf bekende Hulstenaars iets over hun stad. Wethouder P. Weemaes bestreed de opvatting van Hegger dat het weggegooid geld was. KOEWACHT - Een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Axel werd afgelopen donderdag in Koewacht bekeurd voor te hard rijden. Zij reed op de Haze larenstraat met een snelheid van 101 kilometer per uur. De maximumsnelheid bedraagt daar zestig. Het grondwerk voor het nieuwe bos is inmiddels begonnen. door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel wil dat er in het nieuwe bos bij Axel meer recreatieve voorzieningen komen dan in het door de Dienst Landelijk Gebied gepresenteerde inrichtingsplan. Op het Axelse stadhuis kijken ambtenaren of allerlei ideetjes haalbaar zijn. De gemeenteraad kan er in oktober een raadsvoorstel over tegemoet zien. Het bos bij de Langeweg wordt in geplant om het verlies aan groen te com penseren als gevolg van de aanleg van het golfterrein op Smitschorre. Vrijwel aan sluitend aan het bestaande Axelse Bos komt er nu een bosgebied van 34 hectare bij. Het is de bedoeling dat het groen nog dit jaar wordt aangeplant. Bij de inrich ting van het gebied worden ook de water plassen betrokken waarin de afgelopen tijd zand is gewonnen voor de wegen bouw. Het inrichtingsplan dat nu door de Dienst Landelijk Gebied is opgesteld omvat naast de waterpartijen ook de foto Camile Schelstraete aanleg van een zandstrand, enkele wan delroutes, banken en picknicktafels. De gemeente Axel vindt dat echter nogal magertjes en ziet in het nieuwe bos graag meer recreatieve mogelijkheden. De DLG wil daar best aan meewerken, maal ais Axel allerlei voorzieningen wil moet de gemeente die ook zelf betalen. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De door veel Sassenaren gewraakte ring- structuur rond Sas om zoveel mogelijk verkeer uit het cen trum van het stadje te weren is van de baan als straks uit onder zoek door een verkeersadvies- bureau blijkt dat het niet de bes te manier is voor de afwikkeling van het verkeer. Wethouder R. Noët zei dat afge lopen donderdagavond tijdens de drukbezochte informatie avond over het stadsvernieu wingsplan Vitaal Sas van Gent. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Carolus Roeland had daarvoor namens de verontruste bewo ners van de Poelstraat, Canad alaan en Bolwerk al een dringend beroep op het gemeen tebestuur gedaan er niet voor te kiezen het verkeer door hun straten te leiden. „Langs straten waar notabene nu al bijna dage lijks ongevallen gebeuren", zei Roeland vol onbegrip. Hij pleit te voor de aanleg van een échte rondweg om Sas en zette die wens kracht bij door burge meester P. van den Baar een lijst met handtekeningen te over handigen. De wethouder en burgemeester verzekerden de aanwezigen herhaaldelijk dat alle sugges ties over de afwikkeling van het verkeer meegenomen worden in het onderzoek dat nog moet plaatsvinden. Zo ook het idee van een Sasse- naar, die op een velletje papier ter plekke een schetsje had ge maakt om de Westkade autoluw te maken. „Ik heb niet gekeken naar het geld dat het moet kos ten, maar dat doet de gemeente raad ook niet", spotte hij Noët nam verder de bezorgd heid van bewoners van het Bol werk en omgeving over de voor genomen sloop en nieuwbouw van woningen weg, door erop te wijzen dat die uiteraard niet zo maar uit hun huis kunnen wor den gezet. Deze geplande stads vernieuwing is bovendien geen zaak van de korte termijn, be loofde de wethouder. Dal Weer een andere bezoeker van de informatiebijeenkomst deed het bestuur de tip aan de hand om het Rijk en de provincie om geld te vragen voor de uitvoe ring van de plannen. „In de sociale atlas scoort Sas van Gent het slechtst van heel Zeeland als het gaat om werk loosheid, laag opleidingsniveau en goedkope woningen. Doe een beroep op de provincie en het Rijk om ons uit dat sociale dal te trekken." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Toen ze op het Stadhuisplein lagen, vervloekten de meeste Terneuzenaren de hardhouten planken die als fraaie vlonder bij de Oostkolk lagen. Maar nu ze bij tweede handszaak De Stoof voor 1,50 euro per stuk van de hand gaan, wil iedereen er tuinmeube len of een vijverterras van maken. De hardhouten planken zijn voorzien van een 'anti-slipprofiel', werft het prijskaartje in De Stoof. Maar het plankier op het Stadhuisplein stond er nu juist om bekend spekglad te zijn. Een beetje regen of een paar spetters van de fontein waren genoeg om onderuit te gaan. Geen enkele technische kunstgreep mocht ba ten, het bleef glibberen op het plankier bij de Oostkolk. Na drie jaar kwakkelen besloot de gemeente raad deze zomer ten einde raad zijn verlies van een paar ton te nemen en de houten vlonders te vervangen door grote lichtgele tegels van Azi atisch graniet. Theo Hamelink - eigenaar van De Stoof, han del in 'tweedehands grootmoederstijd' - mocht de duizenden hardhouten planken voor nop meenemen en verkoopt ze nu voor ander halve euro. „Leuke handel, maar het is niet zo dat de zilvervloot binnenloopt, hoor. We zijn een week lang met vier mensen tegelijk bezig geweest om de vijfduizend planken los te ha len, we moesten dertigduizend schroeven uit draaien." Anti-slip De aanprijzing anti-slipprofiel is geen loze belofte, stelt Hamelink. „De planken zijn voorzien van diepe groeven en als je ze schoon maakt, zandstralen lijkt me het beste, glijd je er echt niet zo snel over uit. Bovendien worden ze niet alleen gebruikt om er een terrasje in de tuin of een vlonder rond de vijver van te ma ken. De planken zijn ook nogal gewild om er tuinmeubelen van te maken. Je kunt er na tuurlijk prachtige tafels en stoelen van tim meren." Meer dan de helft van de vijfduizend planken is de afgelopen weken al verkocht bij De Stoof. Hoewel het een hoop werk was om de vlonder onderdelen los te schroevenzou Hamelink het niet erg vinden als ook het Aziatisch graniet niet blijkt te voldoen op het Stadhuisplein. Lachend: „Ik zou het niet erg vinden als de lijm niet houdt. Er is vast wel een markt voor mooie grote Aziatische granieten tegels." Voor anderhalve euro mag je een plank meene men. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - De samenstelling van de concept-kieslijst van PvdA Hulst is een zware dobber geble ken. In eerste instantie koos de kiescommissie ervoor Statenlid M. Ie Roy uit Hulst een tweede plaats te gunnen, maar dit werd door afdelingsvoorzitter F. Smits onder druk van de huidi ge fractie teruggedraaid. Hij koos er alsnog voor in zee te gaan met de 'oude garde'; lijst trekker (huidig wethouder) P. Weemaes, P. Plasschaert (huidig fractievoorzitter) op twee en D. van Damme op drie. Zij hebben zich volgens Smits de afgelopen vier jaar al bewezen. Le Roy zegt het 'bijzonder zuur' te vinden dat ze door haar frac tiegenoten op een zijspoor is ge zet, Zij opteerde voor een twee de plaats en meende die ook te verdienen vanwege haar kennis en bestuurlijke ervaring. Le Roy zat vier jaar in de gemeenteraad van Hontenisse en is nu al ruim vijf jaar Statenlid. „De fractie vindt blijkbaar dat ze het wel zonder mij kan. Dat mogen ze dan ook doen. Een la gere plaats op de lijst betekent voor mij weinig uitdaging en ik heb geen zin het vijfde wiel aan de wagen te zijn." Le Roy zegt door twee lokale partijen benaderd te zijn die haar allebei wel op de tweede plaats wilden zetten. „Daar vin den ze kennis en ervaring blijk baar wél belangrijk." Le Roy sluit het hoofdstuk gemeente politiek af en gaat zich nu weer volledig inzetten voor de Sta ten. „Ik betreur het ten zeerste dat Le Roy geen genoegen wilde ne men met een andere plaats en dat we haar nu kwijt zijn", zegt Smits. „Ik vind dat de huidige top drie opnieuw een kans ver dient. Zij hebben zich de afgelo pen vier jaar goed ingezet en hebben kwaliteit getoond." Smits ontkent dat er, met deze lijst in ogenschouw, weinig vernieuwing is te bespeuren in de partij. „Absoluut niet. Onze nummer vier (R. de Kort, Vogel waarde) en vijf (R. van Dom burg, Absdale) zijn nieuwe ge zichten. Wij rekenen op vijf zetels in de nieuwe raad, dus is er voldoende nieuw bloed De kiescommissie die de con cept-kieslijst heeft vastgesteld, bestond uit vijf personen. Die zelfde vijf personen die ook het afdelingsbestuur uitmaken. „Dat heeft de algemene leden vergadering zo besloten", haast Smits zich te zeggen. Smits, die in eerste instantie voorstander was van Le Roy op twee, keerde als een blad als een boom, wat de 'stand' uiteindelijk met 3-2 in het nadeel van Le Roy besliste. Saillant detail is dat afdelings secretaris R. van Damme, dus lid van de kiescommissie, de echtgenoot is van de nummer drie op de lijst, Diana van Dam- me-Fassaert, Deze gang van za ken vormde volgens Smits geen beletsel. Lijsttrekker De totale lijst is wel erg om de lijsttrekker heengebouwd. Zo staan de zus, compagnon, werk nemer en kennis van Weemaes op de lijst. Binnen het eigen be stuur wordt al gesproken over de 'Lijst Weemaes'. Smits vindt het te belachelij k voor woorden ,Het is een kleine gemeenschap dan komt dat voor. Dat is bij an dere lijsten ook zo. Zelfs bij de voetbalvereniging." Maandag wordt de definitieve kieslijst en het partijprogramma vastge steld. KOEWACHT - Ze organiseer den 108 jaar lang op dezelfde woensdag in april ieder hun ei gen jaarmarkt. Maar dit jaar hebben de jaarmarktcomités van Nederlands en Belgisch Koewacht de handen ineenge slagen. Vandaag wordt de eerste internationale jaarmarkt ge houden in Koewacht. Als locatie is gekozen voor het plein pal aan de Nederlands- Belgische grens. Centraal staan de keuringen van paarden en pony's. Verder worden er oude ambachten gedemonstreerd en de jeugd kan huisdieren ten toonstellen en laten keuren. De inschrijvingen voor de keurin gen van paarden en pony's be ginnen om 9.00 uur in café Benelux. Huisdieren kunnen worden aangemeld vanaf 9.00 uur in de tent op het plein van de jaarmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 73