Toeristenpas komt net door raad Vergane glorie bij oesterputten PZC Alleen tent met een bierpomp is niet genoeg Twee jury's kiezen boek Slingenberg tot beste van 2001 Schouwse fracties CDALSD en Alert! stemmen tegen Schade door voorrangsfout Trailer en speedboot weg Auto en motor botsen Audio en camera weg uit auto Steun herbenoeming Asselbergs Pony veroorzaakt aanrijding Toast op winst slechte zet Wedstrijd Kite-surfen znf 2002 Motortreffen herrijst uit as zaterdag 31 augustus 2002 SINT PHILIPSLAND - Twee auto's zijn gisteren zwaar be schadigd bij een aanrijding op de kruising Philipsdam/oprit N5 9 richting Oude Tonge. Omstreeks 18.15 uur reed een twin tigjarige automobilist uit Sommelsdijk over de Philipsdam vanuit de richting van de Grevelingendam. Op de kruising sloeg hij linksaf. Hij zag daarbij de auto van een 52-jarige Schouwse over het hoofd, die hem tegemoet kwam. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Slechts de kleinst mogelijke meerderheid binnen de gemeenteraad gaat akkoord met een haalbaarheidsonder zoek naar de invoering van een toeristenpas op Scliouwen- Duiveland. De fracties van CDA, Leefbaar Schouwen-Dui- veland (LSD) en Alert! voelen er niks voor. Zij vinden het prijs kaartje dat aan het onderzoek hangt veel te hoog en zetten vraagtekens bij de voordelen die deze specifieke pas zou kun nen bieden. De gemeente krijgt 152.100 euro in de vorm van een zogeheten ïnterreg 3 subsidie in de schoot geworpen voor dit haalbaar heidsonderzoek, maar moet er zelf ook nog 139.000 euro aan bijdragen. De Europese bijdra ge wordt verstrekt op basis van een samenwerkingsverband tussen Gent, Brugge, Oostburg en de provincies Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen. Voor Schouwen-Duiveland moet de pas zorgen voor een ef ficiëntere inning van de toeris tenbelasting, waaraan ook de dagjesmensen mee gaan beta len. Met de voordelen die de kaart biedt - kortmg in winkels of fietsverhuur of gratis muse- umbezoek krijgen de onderne mers een promotiemiddel in handen. ,,Die Europese subsidie is voor ons geen lokmiddel. Wij hebben er gewoon geen tijd en geld voor beschikbaar", vindt fractie voorzitter P. Berrevoets-Ringel- berg van LSD. Zij is van mening dat de ge meente zich voorlopig niks nieuws op de hals mag halen, mede gezien de huidige financi ële situatie en de grote achter standen in werk die nog inge haald moeten worden. Scepsis De fractie van Alert! blijkt een zelfde mening toegedaan. Woordvoerder C. Schoneman heeft bovendien zijn twijfels over de medewerking van het bedrijfsleven die mede bepa lend is voor het succes van de toeristenpas. „De ondernemers zitten hier juist wel op te wachten", bestrijdt A. Verseput (WD) die scepsis bij Alert! Vol gens hem biedt de pas niet alleen een uitstekende middel om meer toeristenbelasting te innen, maar ook mogelijkheden voor de ondernemers om zich te pro fileren in de vorm van kortingen of speciale aanbiedingen voor pashouders. CDA'er N. de Danschutter plaatst kanttekens bij dat en thousiasme van het bedrijfsle ven. „Dat kennen we van de situatie bi] de WV. De onderne mers vinden die voorziening wel belangrijk, maar zien de reke ning ervoor liever aan iemand anders gepresenteerd." Te duur Het CDA vindt het onderzoek ook veel te duur en vraagt zich af of niet beter leentjebuur kan worden gespeeld bij een ge meente die al over een vergelijk baar passysteem beschikt. PvdA-f ractievoorzitter W. Ren den reageert geïrriteerd op die suggestie. „We zouden geen 152.000 euro subsidie krijgen als er niet specifiek voor Schou wen-Duiveland een haalbaar heidsonderzoek gedaan zou moeten worden." Volgens Renden biedt de pas straks niet alleen voordelen aan de toeristen, maar ook aan de ei gen bewoners en de gemeente. Negatief Wethouder G. van de Velde-de Wilde betreurt de negatieve stellingname van de drie frac ties vooral omdat aan cle voor waarde dat het bedrijfsleven daadwerkelijk bijdraagt in de kosten, inmiddels wordt vol daan. Zij benadrukt nog eens het be lang van de toeristenpas voor zowel het bedrijfsleven als voor voorzieningen als musea en der gelijke. „Het gaat hier immers veel verder dan een simpel pas je", zegt de wethouder die het verder laat aankomen op de krappe meerderheid van elf te gen tien stemmen waarmee het krediet van 139.000 euro be schikbaar wordt gesteld. SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam bij Scharendijke is gisteren tussen 15.45 en 17.20 uur een trailer met speedboot gestolen. De eigenaar had zijn auto met trailer en speedboot op de Brouwersdam geparkeerd. Toen hij later terugkwam waren de trailer en boor verdwenen. Het betreffen een grijze boot trailer met kenteken SU-IC131 en een witte Speedboot merk Seadoo, type Challenger 1400. De gezamenlijke waarde be draagt enkele tienduizenden euro's VLISSINGEN - Een achttienjarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland heeft bij het keren op de Edi- sonweg" in Vlissingen een aanrijding veroorzaakt. De vrouw had niet in de gaten dat er een motor aankwam, bestuurd door een 44-jarige inwoner van de gemeente Middelburg. SCHARENDIJKE - Bij een autokraak zijn gisteren tussen 14.30 en 14.50 uur in Scharendijke een autoradio, fotoappa ratuur en kleding buitgemaakt. Dat gebeurde toen de eige naar de auto even geparkeerd had aan de Boutlaan. ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs wordt door de ge meenteraad van Schouwen-Duiveland voorgedragen voor een nieuwe termijn van zes jaar. Zijn huidige ambtstermijn loopt per 1 januari 2003 af. De voordracht tot herbenoeming is op voorstel van de com missie van fractievoorzitters unaniem door de raadsleden be krachtigd. De aanbeveling zal nu via de Commissaris van de Koningin van Zeeland ingediend worden bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Asselbergs zelf zegt het zeer op prijs te stellen dat de gemeenteraad eensgezind zijn herbenoeming steunt. De burgemeester wil echter met een uitgebreide reactie wach ten totdat er een Koninklijk Besluit ligt dat de nieuwe ambts termijn zeker zal stellen. BIGGEKERKE - Een overstekende pony heeft gisterochtend op de Rondweg Biggekerke een ongeval veroorzaakt. Het dier was weggelopen van zijn begeleider en op eigen houtje op weg naar huis gegaan. Vanaf de Koolesweg stak het rond half elf de Rondweg over. Een 69-jarige automobilist uit de gemeente Rucphen, die vanuit de richting Koudekerke naderde, kon de pony met meer ontwijken. Geen van inzittenden raakte gewond. De verwondingen van de pony vielen ook mee. Het liep alleen een ontvelde neus op. De auto werd beschadigd aan de linker kant. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal gaat een visie ontwik kelen voor de oesterputten in Yerseke. Tot het zover is, zijn werkzaamheden of bouwwer ken in het gebied uit den boze. De oesterputten werden begin dit jaar plots weer actueel toen de raad sprak over de uitbrei ding van een visverwerkend be drijf aan de Havendijk, waar ook de oesterputten liggen. Me de om die reden was niet ieder een enthousiast over de uitbrei ding. De gemeente gaat nu een visie ontwikkelen waarin dui delijk wordt gemaakt wat ze van plan is met de oesterputten. Zo'n visie is volgens de meeste raadsleden meer dan welkom. Het gebied is volgens hen gigan tisch aan het verslonzen. „Dit kun je toeristen toch niet laten zien?", zegt A. van Stee (SGP). „Ik schaam me er gewoon voor. M. van der Meij den (WD) doet er nog een schepje bovenop. „De tranen springen je in de ogen als je in de buurt van de oesterput ten komt." CD A-fractievoorzit ter P. Koeman spreekt over een monument dat behouden moet blijven. Ook over het dijkje voor de oes terputten maakt de politiek zich zorgen. „Er moet snel wat aan gedaan worden, want het kalft steeds verder af'", zegt A. Jume- let (ChristenUnie). Koeman deelt zijn zorgen. „Laten we voorkomen dat er nog een deels verdronken dorp bijkomt." Vol gens de CDA'er moet de ge meente spoed maken met de vi sie over het gebied. „We moeten snel vaststellen wat we willen." Bouwsels Toch zal de visie nog een tijd op zich laten wachten en daarom is een voorbereidingsbesluit ge nomen. Daarmee wordt voorko men dat in de tussentijd onge wenste bouwsels verrijzen bij de oesterputten. Volgens wethou der M. van Overloop is dat noodzakelijk, omdat onder de huidige bestemmingsplannen voor het gebied bijna alles, mo gelijk is. Volgens Van Overloop zal bij het maken van de visie rekening worden gehouden met histori sche, toeristische en economi sche waarden. Op dat laatste hamert SGP'er Van Stee met na druk. Enkele grote oesterkwe kers zijn al vertrokken naar on der meer de Korringaweg, maar volgens hem zijn er nog altijd veel jonge ondernemers die graag bij de oesterputten zitten. „Houd daar rekening mee. "Vol gens Jumelet gaan bedrijvig heid en toerisme prima samen. „De bedrijven moeten zeker blijven, want leegstand is ver val. Bovendien vindt de toerist het leuker om de oesterputten te bekijken als er daadwerkelijk bedrijvigheid is." Omdat de oesterputten onder de noemer bedrijventerrein vallen, hoopt de gemeente bij het mi nisterie van economische zaken subsidie te krijgen voor de revi talisering van bedrijventerrei nen. Ook zal worden bekeken of er in Brussel wat te halen valt. foto Willem Mieras De gemeente Reimerswaal gaat een visie ontwikkelen voor de oesterputten in Yerseke. door Miriam van den Broek VEERE - Het kinderboek 'Een e-mail van Lumie' van Veeren- aar Ben Slingenberg is door de vakjury van Het Hoogste Woord uitgeroepen tot het beste chris telijke kinderboek van 2001. Ook de kinderjury oordeelde dat het boek van Slingenberg het beste kinderboek is van vo rig jaar. „Ik vind de kinderprijs heel be langrijk", zegt de Veerenaar. „Ik schrijf voor kinderen dus zij moeten het mooi vinden. Maar daarnaast vind ik ook de combi natie met het oordeel van de vakjury leuk. Zij letten op ande re dingen dan kinderen, zoals stijl en - als ik dat woord maar even gebruik - literaire inhoud. Deze prijs is dan toch een stukje erkenning." 'Een e-mail van Lumie' is Slin- genbergs eerste boek en gaat over een meisje wier klasge nootje ziek is en niet meer beter kan worden. Slingenberg be schrijft de emoties die een meis je van twaalf doormaakt als ie mand in haar omgeving ernstig ziek is en dood gaat. De droevige passages zijn afgewisseld met vrolijkere gedeelten. Het boek is niet specifiek chris telijk. „Natuurlijk ontkom je in zo'n verhaal niet aan geloof en hoop. Maar ik heb geprobeerd niks aan de kinderen op te drin gen. Het ergste wat iemand kan TERNEUZEN - „Ik heb cham pagne gedronken, omdat ik schaakkampioen was geworden in Oostende", voerde een vijf tigjarige inwoner van Schoon- dijke gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter aan als verzachtende omstan digheid voor dronken rijden. De man kwam er met een boete van 405 euro vanaf. Op 3 febru ari was hij onder invloed van de champagne in zijn auto gestapt. De politie zag dat hij met groot licht bleef rijden terwijl er te genliggers naderden. Uit een bloedonderzoek bleek dat hij 1,19 milligram in zijn bloed had. „Drank is niet goed voor een schaker. Dat breekt de hersen cellen af", merkte de politie rechter op. doen is een mooi verhaal over gieten met een christelijk saus je. Ik heb het wat geloof betreft, zo neutraal mogelijk gehouden. Ik heb mijn boek bewust daarop laten screenen. De term 'chris telijke kinderboek', vind ik daarom zelf nogal zwaar." Op zaterdag 21 september krijgt de winnaar de prijs van 850 euro en een bronzen beeld uitgereikt tijdens de start van de Christe lijke Kinderboekenmaand in Zwolle. Na zijn tweede kinderboek 'Soms wens je alles anders', komt over enkele weken Slin- genbergs derde boek uit. „Ik heb zojuist het eerste exemplaar per post ontvangen", zegt hij. Het nieuwe boek heet 'Dan gaan we samen'. „Het gaat over Lotte. Zij gaat een spannende tijd te gemoet, want zij krijgt er een broertje bij", vertelt Slingen berg. „Een pleegbroertje van een jaar of tien, net zo oud als Lotte zelf. De nieuwe broer komt uit een crisissituatie. Dat veroorzaakt toch problemen in het nieuwe gezin." Slingenberg verwacht dat het boek over een week of twee in de winkel ligt. SCHARENDIJKE - Fun Surf shop Jonker uit Renesse houdt vandaag vanaf 11.00 uur aan het strand bij de Brouwersdam ter hoogte van Perry's Beach- club in Scharendijke een kite- surfwedstrijd. Initiatiefnemer Marco Jonker verwacht een mooie wedstrijd die vooral ook voor het publiek een boeiend schouwspel kan opleveren. Advertentie festivalhart Abdij Middelburg EL TATTOO DELTIGRE opzwepend, dertig koppig mambo-orkest vr 30 aug/21u30/€ 12,50 zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (om) 659 659 www.nazomerfestival.nl REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Enthousiasme Omdat het krekengebied kenmerkend is voor Ouwerkerk viel de keus op het thema Krekenfeest voor het dorpsfestijn op zaterdag 7 september. foto Pieter Honhoff Hij kreeg enthousiaste reacties toen hij tijdens een dorpsraadbijeenkomst de meningen eens peilde. Maar met alleen bijval kom je er niet. „Ik weet zeker dat de leden binnen de verenigingen altijd wel bereid zijn zich voor het dorp in te zetten, maar je hebt er mensen voor no dig die ideeën hebben, die impulsen ge ven, de boel in gang zetten en coördine ren." Het idee van de Midzomernachtfeesten ontsproot destijds aan het brein van Hans Cool en Ann Hesp, twee enthousi aste vrouwen binnen de Ouwerkerkse Culturele Vereniging. Zij wisten met hun geestdrift het verenigingsleven te enta meren Bij de start van de zomer moest er een geweldig leuk feest op de Ring te ko men voor zowel eigen bewoners als recre anten. Alleen een feesttent met een bier- pomp zou niet genoeg zijn. Er moest een gevarieerd programma tot stand worden gebracht. De krachten werden gebun deld en dus verzorgde de altijd beschik bare muziekvereniging Nieuw Leven een muzikale rondgang en een concert, ga ven leden van de volksdansgroep een de monstratie, speelde de toneelvereniging enkele korte stukjes in Commedia del- l'Arte-stijl, waren er clownsoptredens, een oorverdovend concert van plaatselij ke popmuzikanten en verleenden leden van de sportvereniging hand- en span diensten achter de bar en de barbecue en werkten nog vele anderen zich uit de naad. Het Ouwerkerkse Midzomer nachtfeest verwierf een zekere traditie, maar verloor na verloop van tijd toch zijn specifieke karakter. Wat uiteindelijk res teerde was een festijn met drank, hapjes en muziek. Gezellig voor velen, maar geen evenement meer waar het dorp zich specifiek mee kon onderscheiden. En daar wilde Stoffel Hillebrand nu juist naar terug: een festijn waar heel Ouwer kerk met een zekere trots aan meewerkt en waar bewoners uit eigen dorp en wij de omgeving, maar uiteraard ook de toeris ten die hier begin september nog vertoe ven, zich prima kunnen amuseren. En - ook belangrijk - een mogelijkheid om te benadrukken dat Ouwerkerk een dorp is dat zich op fiere wijze kan presenteren. „Kijk om te beginnen maar eens naar de landbouw. We hebben hier echt wel wat meer dan aardappelen en uien hoor", zegt Hillebrand en met trots noemt hij gespecialiseerde teelten van boerenkool, gladiolen, bloembollen en pootgoed. Geschiedenis Hij dacht in eerste instantie dan ook aan een groot oogstfeest, maar in overleg met de landbouw is de keuze uiteindelijk ge vallen op het thema 'Kreken'. Het kre kengebied is immers kenmerkend voor Ouwerkerk, zowel in historisch als in maatschappelijk opzicht. Boswachter Dirk Fluyt geeft in het luxe programma boekje uitleg over het ontstaan, de ge schiedenis, de natuuraspecten en het be heer van dit gebied. Publiciteit Er werd een kleine werkgroep gevormd met mensen uit de dorpsraad en verte genwoordigers vanuit het verenigingsle ven. Voormalig VW-directeur én dorps bewoner Balth Roessingh is op persoon lijke titel verzocht toe te treden om de pu bliciteit te verzorgen. Er is een goed ge oliede machine op gang gekomen met voor elk werkgroeplid de taak in samen spraak met de betrokken verenigingen specifieke onderdelen uit te werken. Hil lebrand is ronduit blij met alles wat in gang is gezet en met de soepel verlopen fondswerving. De organisatie van het Krekenfeest vergt circa 9000 euro. Dat geld moet ergens vandaan komen. De dorpsraad stelde een fors deel van de subsidiepot voor leefbaarheid beschik baar. De Stichting Renesse draagt iets bij en leuke bedragen komen er uit de op brengst van een verloting én uit sponso ring. Het luxe programmaboekje kon bij voorbeeld alleen tot stand komen dank zij het vriendenprijsje dat de drukker, die toevallig op het dorp woont, ervoor in rekening brengt en dankzij de adverten ties uit het regionale bedrijfsleven. Het programma is veelbelovend en zon der de spontane inbreng van velen on denkbaar. De kreken staan centraal tij dens de natuurwandeling om 16.00 uur met een gids van Staatsbosbeheer, maar dit gebied wordt ongetwijfeld ook in beeld gebracht bij de tentoonstelling Ou werkerk vroeger en nu in het dorpshuis. De agrarische sector krijgt alsnog speci fieke aandacht met de markt op de Ring met streekproducten, ambachten en hobby -artikelen. Zowel in het dorpshuis als in de kerk is kunst te bekijken van beeldend kunste naars uit de regio, een valkenier geeft de monstraties en vanaf het sportveld kun nen er rondvluchten met een helikopter worden gemaakt. De feesttent op de Ring biedt meer dan een bierpomp. Daar zingt het 120-koppige smartlappenkoor Bag ger uit Sliedrecht over smart en ellende, maar gerelativeerd door de vrolijke noot. Daar treden ook twee shantykoren, een popkoor en een muziekband op. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat het Krekenfeest een eenmalige gebeurte nis blijft. Zolang de bron van het geza menlijk enthousiasme stroomt en de aan sturing is gewaarborgd, ligt er een basis voor een nieuwe traditie in Ouwerkerk. GOES - Na tien jaar wordt een Bevelands evenement in ere hersteld. Voor het eerst sinds 1993 verzamelen motorliefheb bers zich zondag 8 september weer op de Grote Markt in Goes voor het Oliepompe Motor Tref fen. Het Motortreffen werd tot 1993 vijf keer georganiseerd en trok altijd veel motoren en bezoe kers. Een groep enthousiaste mensen heeft het evenement nieuw leven ingeblazen. Op zondag 8 september zijn de motoren, van alle soorten, mer ken en types, op de Grote Markt in Goes te zien. Bezoekers heb ben uitgebreid de tijd om ze te bekijken, want de aansluitende toertocht gaat pas om 12.30 uur van start. De route leidt naar de Zak van Zuid-Beveland. Na een tussenstop bij Tapperij 's Lands Welvaren in Kwadendamme ar riveren de motoren rond 15.00 uur weer op de Markt. Een uur later wordt het evenement afge sloten met een openlucht optre den van de band Surrender. Deelname aan de toertocht is gratis. Belangstellenden kun nen zich op de dag zelf inschrij ven. Leefbaarheid vergt krachtenbundeling in kleine kernen door Ali Pankow OUWERKERK - „Leefbaarheid is in fei te het gewoon een beetje gezellig hebben met elkaar." Die uitspraak komt van voorzitter Johan Goemans van de dorps raad in Zonnemaire tijdens één van de hoorzittingen over duurzame sociale ontwikkeling. Kernachtiger is het begrip nauwelijks samen te vatten, maar er komt wel wat voor kijken om het 'een beetje gezellig met elkaar te hebben'. Dorpsraadslid Stoffel Hillebrand uit Ouwerkerk is er ook van op de hoogte. Hij weet als trouw bewoner van dit dorp waarin een kleine kern groot kan zijn: bundeling van krachten. Het Kreken feest zaterdag 7 september in Ouwerkerk dient daar een overtuigend bewijs van te leveren. ,Het moet toch mogelijk zijn dat Ouwer kerk zich ook weer eens profileert." Die gedachte speelde de laatste tijd steeds door Hillebrands hoofd bij enthousiaste verhalen over evenementen als de Burghse Dag, De Brouwse Dag of de Vlasdag in Dreischor. Met wat heimwee dacht hij terug aan de vroegere 'Kreken nimf verkiezingen' eind jaren zestig en de latere Midzomernachtfeesten op de Ring van het dorp. „Zoiets moet breed gedragen worden anders wordt het niks. Daar heb je de medewerking van vrijwel alle verenigingen bij nodig", weet Hille brand uit ervaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65