Gro Gratis overnachting toerist blijft onbelast De onderste steen mag onder blijven pand tG uniek Verlichting Nobelpoort moet anders Ondernemers willen daden zien van VVV op "Doordraaien" RAYMOND VAN HET GR0ENEW0UD Proef met informatie over sluizen merken Markt in Goes zeeuwse almanak Kater Groot Stelle voortaan Lyceum Beroepsonderwijs Campinghouder boekt winst in geschil met gemeente J door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Toeris ten die niet betalen voor een overnachting op Schouwen- Duiveland, hoeven geen toeris tenbelasting af te dragen. Dat heeft de Belastingkamer van het Gerechtshof in Den Haag be paald. Door deze uitspraak trekt ondernemer J. Stigter van Camping Den Osse na een lange strijd tegen de gemeente Schou- wen-Duiveland aan het langste eind. Op het gemeentehuis is met ver bazing gereageerd op het oor deel van de belastingkamer. Wethouder J. van Felius noemt de uitspraak 'weinig logisch'. De gemeente zal de uitspraak aanvechten bij de Hoge Raad. Op camping Den Osse bij Brou wershaven mogen kinderen tot zes jaar gratis overnachten. On dernemer J. Stigter meent op grond van de gemeentelijke ver ordening toeristenbelasting dat hij voor deze jonge gasten geen belasting hoeft af te dragen. Hierin staat wanneer bezoekers 'tegen vergoeding' op het eiland verblijven, deze directe (toeris- ten)belasting geheven moet worden. De gemeente vindt echter dat ook deze gratis over- Advertentie Onze persen draaien door, ook als anderen vakantie houden.... Ook voor u interessant? De VeyWestdagh Pres. Rooseveltlaan 737 Vtissingen Telefoon 440555 nachtingen gewoon belast wor den en slaan de recreatie-onder nemers hiervoor aan. In de praktijk betekent dit dat ook voor de jonge toeristen de hef fing van 64 eurocent in rekening wordt gebracht. Stigter kibbelt al ruim twee jaar met het gemeentebestuur over deze kwestie door de belasting aanslagen van 1999 en 2000 aan te vechten. Nadat zijn bezwaar schriften eerder nog door de ge meente zijn afgewezen, is hij nu in beroep bij de belastingkamer wél in het gelijk gesteld. Naar het oordeel van het hof is in het geval van kinderen onder de zes jaar op deze camping geen spra ke van het houden van verblijf met overnachten tegen vergoe ding in welke vorm dan ook. De belanghebbende voert dus te recht aan dat er hier dus geen sprake is van een belastbaar feit, oordeelt de belastingka mer. Onderscheid Wethouder Van Felius (belas tingen) is verbaasd over deze 'opmerkelijke' uitspraak. In zijn optiek is het doel van de aangehaalde passage in de ver ordening onderscheid te maken tussen 'logeren bij de familie' tegenover 'logeren op een cam ping'. De gemeente is het daar om niet eens met de uitspraak en zal hiertegen in cassatie gaan bij de Hoge Raad. „In hogere in stantie moet het dan maar uit gemaakt worden. Want wij zijn wél van plan hiermee (deze hef fing van toeristenbelasting, red.) door te gaan", aldus de wethouder. De ondernemer heeft al ingecal culeerd dat de gemeente beroep zou aantekenen, maar is voor alsnog zeer tevreden met de lig gende uitspraak. „Dit probleem geldt voor meer kampeerbedrij- venVoor de sector is dit belang- ■HHHHHHHBI door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Een grote groep ondernemers wil eerst de daden van de Stichting VW-Info Schouwen-Duive- land zien alvorens zij besluiten of ze zich bij de organisatie aan sluiten. Dat hoort W. Ginjaar, voorzitter van de Federatie On dernemers Schouwen-Duive- land (FOS), in zijn omgeving. Een eendrachtige en krachtige uitstraling zou de stichting in zijn optiek meer goed doen. Stichtingsvoorzitter R. Geluk vindt dat de VW van heel Schouwen-Duiveland is en blijft dan ook hameren op parti cipatie van alle ondernemers. Niet alleen de 'traditionele' be drijven in de toeristische sector, maar ook andere ondernemers als de slager en de boekhande laar spinnen garen bij een krachtige en gezonde toeristen organisatie. Bij de toekenning van de extra subsidie aan de VW is de ge meenteraad deze week klip en klaar in zijn oordeel en voor waarden. Het is de laatste keer geweest. Politiek Schouwen-Duiveland maakt daarnaast van de gele genheid gebruik de onderne mers op hun verantwoordelijk heid in deze kwestie te wijzen. Ook zij, en niet alleen de ge meente, moeten deze nieuwe stichting dragen. Geluk is het wat dat betreft met de raadsle den eens. ,Wat wel eens vergeten wordt, is dat de VW voor elk bedrijf be langrijk is. We hebben er alle maal mee te maken." Gerommel Dat de ondernemers nu een veeg uit de pan krijgen, vindt FOS- voorzitter Ginjaar niet hele maal terecht. Enerzijds zegt hij het te betreu ren dat de nieuwe stichting wat betreft het aantal participanten (500) wat achterblijft bij de ver wachtingen (750 in 2002), maar anderzijds moet daarbij ook naar de reden gekeken worden ,Die waarom-vraag vind ik veel interessanter." Onder de onder nemers klinkt volgens hem nog veelal de twijfel door over de toeristenorganisatie. Het ge rommel en gekrakeel van vorig jaar wreekt zich nu. „Niet alleen in de gemeenteraad, maar ook onder de ondernemers van Schouwen-Duiveland hoor ik: 'laat eerst maar eens wat zien'." Volgens Geluk is het de bedoe ling dat de VW zich de komen de maanden meer zal laten zien. Zo is het de bedoeling om begin november een grote bijeen komst voor de participanten de organiseren. Het recente steun tje in de rug van de gemeente stelt de stichting tevens in staat wat extra 'stafkracht' aan te stellen, die zich actief met de da gelijkse gang van zaken bij de organisatie kan gaan bezig hou den. Die extra subsidie mag wat de voorzitter betreft tevens gel den als een signaal. „De ge meente heeft dit nu gedaan. Weliswaar aarzelend, maar toch. Hopelijk stimuleert dat het bedrijfsleven in den brede een stukje bij te dragen." De vraag is of de ondernemers deze suggestie zullen oppakken. Het ontwerp staat wél op de agenda van de komende verga dering van het FOS-bestuur. Of dat zal leiden tot een oproep aan de FOS-leden zich aan te sluiten bij de VW, durft de voorzitter niet te voorspellen. Ginjaar: „Het zal nog een hefti ge discussie worden." Advertentie festivalhart Abdij Middelburg zijn Straffe Mannen za 7 sept 22u15 10,= zflf 2002 zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 VLISSINGEN - Rijkswater staat Zeeland gaat de beroeps vaart beter inlichten over stremmingen van sluizen. De dienstkring Schelde-Rijn voert met ingang van de eerste week van september een proef uit, waarbij gebruik gemaakt wordt van informatieborden aan de binnenzijden van de sluisdeuren. Op die borden van 12 bij 1 meter komt te staan in welke periode, vanwege onder houd aan de sluizen, stremmin gen te verwachten zijn De bor den zullen steeds vier weken voor de stremming worden aan gebracht. De manier van informatiever strekking aan schippers, die te vergelijken is met de wijze waarop automobilisten worden geattendeerd op wegwerk zaamheden, is in Nederland nog niet eerder toegepast. De proef wordt gehouden bij de Kreekraksluizen op de vaarrou te Rotterdam-Antwerpen en de Krammersluizen en de sluizen Advertentie Wij zijn open! TRUSSARDIJEANS SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN LATRAM0DA CHAC0K Penthouse Langeviele 18 Middelburg Tel. 0118-641511 van Hansweert op de vaarroute Rotterdam-Vlissingen/Terneu- zen. In de week, die begint op 30 september, wordt één kolk van de Krammersluizen en één kolk bij de sluizen van Hansweert voor een aantal dagen gestremd Daarover wordt met behulp van de borden vanaf begin septem ber informatie verstrekt. Tot nu toe werden schippers op de hoogte gehouden met scheepvaartberichten via de krant, vakbladen en radio. Advertentie in een -<■»» aan de 4461 AH Goes Tel.:Oil3 227607 Tot de werkzaamheden die in die Vlissingse woning wor den uitgevoerd ter verhoging van het woongenot, behoor de deze week het storten van een betonnen vloer. Een en ander verliep gladjes maar de vloer dreigde grote onef fenheden op te lopen door het optreden van Mickey, een sullige, hardhorende, vijftien jaar oude kater die in de herfst van zijn bestaan als een willoos, verdord blad lijkt te worden verplaatst. Onwetend van de bouwacti viteiten begaf Mickey zich aanstonds na het afstrijken van de vloer op het zachte materiaal en plaatste een reeks pootafdrukken. De heer des huizes was er niet verrukt van. Tierend ging hij aan slag om de schade te her stellen. Waarbij hij met een erg hard dreigement kwam. „Als je dat nog eens flikt, stort ik je compleet in het beton," riep hij naar de kater. Die, doof en onaangedaan, een eindje verderop in een trog cement de sanitaire han deling zat te verrichten waarvoor een heel andere bak beschikbaar is. September AAaak nu voordelig kennis met onze uitgebreide sauna en betaal deze maand slechts een kinderprijsje! Van 13,50 voor slechts 6,50» Bovendien profiteert u deze maand van maar liefst 10% korting op de 10- of 20-badenkaart en 5% korting op een jaarkaart! Vanaf 2003 ook cursussen voetreflexologie en mandala tekenen. Vraag nu alvast naar de mogelijkheden. Babelweg 2, Domburg Telefoon: 0118-588261/276 E-maib info@hofdomburg.nl Internet: www. roompot, nl .DE. PAREL, GOES - In Goes werd gisteren de nieuwe naam voor Groot Stelle bekend gemaakt door wethouder S. van 't Westeinde. De vmbo-school aan de Bergweg 14 gaat voortaan door het leven als het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs. De school, die onderdeel uitmaakt van de Pontes-scholen- groep, maakt de laatste tijd een forse groei door. Het aantal scholieren stijgt zo snel dat voor bepaalde groepen sprake is van een leerlingenstop. Bovendien wordt het schoolgebouw gerenoveerd. Dat gebeurt op zo'n manier dat de binnenruimte efficiënter wordt gebruikt. Op die manier kan de nevenvesti ging aan de Bergweg 6 worden afgestoten. Pontes hoopt begin volgend jaar met de renovatie te kunnen beginnen. Bij al deze nieuwe ontwikkelingen hoorde ook een nieuwe naam. Dat werd het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs. Daarmee wordt nadrukkelijk een link gelegd naar het reeds bestaande Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat, dat ook tot de Pontes-groep behoort. waarin opgenomen |KgM| de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 1844 - 1998 1 1 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 31 augustus 2002 Fracties nemen genoegen met globaal overzicht Ecoscoop door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties in de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad nemen genoegen met een globaal cijferoverzicht van investeringen en subsidies voor Ecoscoop in Renesse. Zelfs Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD), die via een initiatief voorstel in de raad aanvankelijk aandrong op een uitgebreid on derzoek naar de gevolgen van eventuele sluiting van het Eco scoop gaat akkoord met een lijstje op hoofdlijnen. Wethouder G. van de Vel de-de Wilde zal dat in oktober in de commissie Openbare Werken en Milieu op tafel leggen. Het afha ken van de Werkgroep School- biologie bij de plannen voor om vorming van Ecoscoop tot een Milieu Educatief Centrum (MEC) was voor LSD het mo ment definitieve sluiting te overwegen. „Maar dan willen we wel eerst weten wat daarvan de financiële gevolgen zijn", zei fractie woord voerster B. Steur. Steun Aanvankelijk kreeg LSD don derdag in de raadsvergadering veel steun vanuit de andere fracties bij het voorstel tot een diepgaand onderzoek betref fende het Ecoscoop. Het CDA wilde ook helderheid in alle fi nanciële ontwikkelingen even als een prognose van de exploi tatie tot 2005, zij het niet met in het achterhoofd sluiting van het Ecoscoop te overwegen. Alert!, CU, SGP en GroenLinks vonden dat alleen op basis van duidelij ke gegevens een verantwoorde rijk." Ook A. Hanse, voorzitter van de Recron, heeft de strijd gevolgd. „Ik kan de gevolgen niet overzien, maar we kunnen hier zeker waarde aan hechten. De voorzitter voegt hier aan toe dat de recreatiesector in alge mene zin 'niet gelukkig' is met de manier waarop de toeristen belasting nu wordt geïnd. De Recron is hierover in overleg met de gemeente. Hanse: „We kijken of dat we betere afspra ken met elkaar kunnen maken. Misschien met behulp van een soort afkoopsom." De activiteiten in het Ecoscoop komen deze zomer tot stand in samenwerking met de Stichting Recreatie Activiteiten Schouwen-Duive land- foto Marijke Folkertsma keuze over de toekomst van het Ecoscoop kan worden gemaakt. De WD meende bij voorbaat dat sluiting financieel zeer on gunstig zou uitpakken voor de gemeente en wilde dat dan ook wel op een rijtje zien. Alleen de PvdA kon bij monde van H. Winfield weinig waarde ring opbrengen voor het initia tiefvoorstel van LSD. „Het lijkt erop dat u toch al een mening hebt over sluiten en dat u met dit onderzoek alleen maar bewij zen bij elkaar wilt rapen. En wat doet u als blijkt dat sluiting fi nancieel heel nadelig zou uit pakken?", wilde hij van Steur weten. Zij ontkende dat haar fractie al een standpunt heeft ingenomen, maar toen de woordvoerders van CU en GroenLinks haar ongezouten wezen op een passage in de tekst van het initiatiefvoorstel. „OK, dan neem ik dat terug, maar we willen wel een onderzoek"luid de de reactie van de LSD- woordvoerster. Op dat moment sloeg de stem ming om binnen de raad. „Dat is wel een erg magere reactie en een snelle wisseling van stand punt. Dit soort zaken moeten toch iets genuanceerder", luid de het verwijt van N. de Dan- schutter(CDA). Twintig uur Wethouder G. van de Velde-de Wilde wist de gehele raad ver volgens te overtuigen van het feit dat een diepgaand onder zoek naar alle ontwikkelingen rondom het Ecoscoop een amb tenaar circa twintig uur werk zou kosten. Een doorkijk naar de komende vijf jaar zegt de wethouder op korte termijn al leen te kunnen geven op basis van oude raadsbesluiten, omdat sinds het afhaken van de Werk groep Schoolbiologie de plan nen tot omvorming tot een MEC in een impasse zijn geraakt. In middels is er wel een spontane samenwerking tot stand geko men met de Stichting Recreatie Activiteiten Schouwen-Duive land (SRASD), maar een verder toekomstbeleid wordt pas in het najaar geformuleerd. Uiteindelijk ging de voltallige raad akkoord met het voorstel van de wethouder in de commis sievergadering van het oktober een globaal overzicht te ver strekken. Met een hoogwerker wordt de toestand van h door Famke van Loon ZIERIKZEE - De monumentenverlichting op de Nobelpoort in Zierikzee krijgt een an dere plek op het dak en wordt beter beves tigd. De constructie die de Zierikzeese stadspoort nu bij nacht in de schijnwerpers zet, zorgt voor lekkages op het platte dak, waardoor regenwater tussen de loden dak bedekking en het houtwerk kan komen. In 1995 heeft de Nobelpoort aan de noord zijde van de Zierikzeese binnenstad een grootscheepse renovatie ondergaan. De ge meente Schouwen-Duiveland pleegt nu in fasen onderhoud aan het monument om de poort in goede conditie te houden. Nadat vorig jaar de benedenverdieping van een nieuwe lik verf voorzien is, zijn nu de hogere etages aan de beurt. Hoewel de imposante t leistenen dak bekeken. kraan die gistermorgen langs de poort is neergezet, anders doet vermoeden, gaat het volgens J. Haaij van de gemeente slechts om 'regulier onderhoud'. Bij deze onderhoudsklus wordt een aantal zaken in één keer aangepakt. De raamkozij nen in de torens moeten opnieuw geschil derd worden. Bij de inspectie vooraf is ech ter vastgesteld dat de raamlijsten op een aantal plaatsen houtrot vertonen. En als de kraan dan toch ter plaatse is, wordt ook ge lijk het dak geïnspecteerd: scheefgezakte leistenen worden rechtgezet en gebroken exemplaren worden vervangen. Ook het dak waar de monumentenverlich ting op staat, wordt nauwkeurig onder de loep genomen. De schijnwerpers hebben op verschillende plaatsen voor lekkages ge zorgd, zodat water dus tussen het lood en hout terecht komt. Laat de gemeente dat te foto PieterHonhoff lang doorsudderen, dan kan ook in de dak spanten houtrot ontstaan. Op dit moment is daar volgens Haaij nog geen sprake van. „We zijn er bijtijds bij." Er worden nog meer ingrepen gedaan met betrekking tot de regenafvoer. Nu sijpelt het water bij ferme regenval nog langs de mu ren. Dat spatwater kan de muren aantasten. Zodoende wordt nu aan een afvoer van het hemelwater binnen de poort gewerkt. In de torenspitsen worden plateaus en vaste lad ders aangebracht, zodat inspectie van de houten dakspanten in de toekomst eenvou dig en snel uitgevoerd kan worden. Dat de gemeente het reilen en zeilen in de Nobelpoort nauwlettend in de gaten wil houden, spreekt volgens Haaij voor zich: „Het is een historische poort. Daar zijn we als gemeente héél zuinig op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63