Alarmklok over zwerfkinderen PZC Blpf-bassist dicht op Middelburgse bushokjes Vervloekte vlonder wordt tuinterras Verdwijnen sociale recherche is nog niet aan de orde Stichting waarborgt verloskundige zorg Zeeuws-Vlaanderen Groeiend aantal pubers op Bevelanden dreigt tussen wal en schip te raken Reynaertcollege in Hulst gaat chippen Statenlid bedankt voor lijst PvdA Hulst Boete voor bezit ploertendoder Twijfel over steun aan Euregiotuinen Rechter zet dievegge aan het werk Veel te hard b 14 zaterdag 31 augustus 2002 door Mieke van der Jagt GOES - Een groeiend aantal kinderen in de leeftijd van veer tien tot achttien jaar heeft geen eigen onderdak, zwerft van adres naar adres, verwaarloost zichzelf en komt niet zelden aan wat centen door bij te klussen in de prostitutie. Dat is momenteel de situatie op de Bevelanden. De overheid ziet het niet en hulp verlening sluit op geen enkele manier aan. PvdA-raadslid Judy van Dok- kum in Goes luidt de noodklok. Haar auto zit net helemaal vol met de spulletjes van een zeven tienjarige die samen met twee andere - nog jongere - meiden uit een kamer zijn gezet. „Ze hadden er een troep van ge maakt, jazeker, maar ze betaal den wel een forse huur voor een paar vierkante meter. Ze moe ten ook maar zien dat ze de 300 euro borg terugkrijgen, die ze een paar weken geleden betaal den om in die kamer te kunnen. Dit zijn geen handige kinderen. Ze hebben niet geleerd hoe je een degelijk huishouden in el kaar steekt. Het enige wat ze weten is dat ze van de hulpverle ning op de Bevelanden weinig tot niets te verwachten hebben. De crisisopvang zit op Walche ren, jeugdhulpverlening en maatschappelijk werk komen pas in actie als er een hulpvraag is. Maar deze kinderen weten echt geen hulpvraag te formule ren. De contacten die ze met hulpverleners hebben gehad, waren gebaseerd op hulpvragen van een ander en daarin waren zij het probleem." Vrijwillig Van Dokkum, die vrijwillig jon geren begeleidt en er ook wei eens eentje in huis neemt, heeft er nu nog eens drie meiden bij die nergens heen kunnen. „Ze zijn te jong om zich in te schrij ven bij de woningbouwvereni ging, ze hebben te weinig geld om een fatsoenlijke kamer te huren en ze vallen makkelijk in handen van malafide verhuur ders. Ik heb al geprobeerd om een paar flatjes te huren, zodat ze daar met begeleiding van vrijwilligers een beetje tot rust en uit de problemen kunnen ko men. Maar dat kan niet, want ik ben geen stichting. Bovendien moet alles aan zoveel regels vol doen, dat het bergen geld en moeite kost om een paar van die gasten wat structuur en vastig heid te geven." Want dat is, volgens Van Dok kum, wat ze nodig hebben. „Geen diepgaande gesprekken over de toekomst, geen thera pieën en geen ingewikkeld ge draai om ze op een of ander op leiding te dumpen. Gewoon een bed, een bad, een beetje behoor lijk eten en een zinvolle dagbe steding. Met een thuis, een baantje en wat steun bij het in orde brengen van hun financiële puinhopen, zijn deze kinderen al een eind geholpen. De rest komt later wel." Elk jaar komen er in september, als de scholen weer begonnen zijn, meer zwerfjongeren bovendrijven. „Ook op de Bevelanden, al zijn de instanties die er wat aan zou den kunnen doen daar kennelijk niet van op de hoogte. De speci ale aanpak die op deze kinderen gericht is. werkt redelijk in de grote steden, maar hier bestaat die niet. Er is in Goes niemand die op de kinderen afstapt en zegt: moet jij niet naar school In Middelburg heb je bijvoorbeeld een hele goede leerplichtambte naar die dat wel doet. Je ziet daar meteen dat de jongeren sneller ergens voor hulp aan kloppen." Van Dokkum zou om te begin nen graag willen dat het besef doordringt dat de zwerfjonge ren er zijn. „Dat mensen, in plaats van be dreigende groepjes jeugd, zien dat er jonge kinderen lopen die niet zijn uitgerust om zelfstan dighun plan te trekken. Die eet problemen hebben, te koud zijn aangekleed en die voor een paar euro's met een ouwe vent de toi letten ingaan. Als je dat weet, kun je misschien de helpende hand eens toesteken en het zou bevorderlijk zijn om het op de politieke agenda te krijgen. Zulke jonge gasten kun je toch niet loslaten als je weet hoe dichtbij de criminaliteit en de prostitutie zijn." HULST - Zoeken naar die beno digde muntjes voor een blikje cola en een zak snoep uit de au tomaat, het maken van een ko pietje, printje of het gebruik van de telefoon behoort op het Rey naertcollege in Hulst tot de ver leden tijd. De school en de gezamenlijke Oost-Zeeuws-Vlaamse Rabo- banken sloten gisteren een sponsorcontract af waardoor leerlingen en personeel door te installeren chipknip-oplaad- punten in de hal in het vervolg af kunnen rekenen met hun bank pas. De Rabobank stelt het elektro nisch betaalsysteem ter be schikking, is voor de komende vijf jaar huisbankier van het Reynaertcollege. De Rabobank mag in die perio de een beroep doen op het Rey naertcollege om ruimten ter beschikking te stellen voor bij voorbeeld scholing van de bankemployées. Er komen twee chipknip-op- laadpunten. HULST - De samenstelling van de concept-kieslijst van PvdA Hulst is een zware dobber geble ken. In eerste instantie koos de kiescommissie ervoor Statenlid M. Ie Roy uit Hulst een tweede plaats te gunnen, maar dit werd door afdelingsvoorzitter F. Smits onder druk van de huidi ge fractie teruggedraaid. Hij koos er alsnog voor in zee te gaan met de 'oude garde'; lijst trekker (huidig wethouder) R Weemaes, P. Plasschaert (huidig fractievoorzitter) op twee en D. van Damme op drie. Zij hebben zich volgens Smits de afgelopen vier jaar al bewezen. Le Roy zegt het 'bijzonder zuur' te vinden dat ze door haar frac tiegenoten op een zijspoor is ge zet. Zij opteerde voor een twee de plaats en meende die ook te verdienen vanwege haar kennis en bestuurlijke ervaring. Le Roy zat vier jaar in de gemeenteraad van Hontenisse en is nu al ruim vijf jaar Statenlid. „De fractie vindt blijkbaar dat ze het wel zonder mij kan. Een lagere plaats op de lijst betekent voor mij weinig uitdaging en ik heb geen zin het vijfde wiel aan de wagen te zijn." Le Roy sluit het hoofdstuk gemeentepolitiek af en gaat zich nu weer volledig inzetten voor de Staten. „Ik betreur het ten zeerste dat Le Roy geen genoegen wilde ne men met een andere plaats en dat we haar nu kwijt zijn", zegt Smits. De kiescommissie die de concept-kieslijst heeft vastge steld, bestond uit vijf personen. Diezelfde vijf personen die ook het afdelingsbestuur uitmaken. „Dat heeft, de algemene leden vergadering zo besloten", haast Smits zich te zeggen. Smits, die in eerste instantie voorstander was van Le Roy op twee, keerde als een blad als een boom, wat de 'stand' uiteindelijk met 3-2 in het nadeel van Le Roy besliste. Saillant detail is dat afdelings secretaris R. van Damme de echtgenoot is van de nummer drie op de lijst, Diana van Dam- me-Fassaert. De totale lijst is wel erg om de lijsttrekker heen- gebouwd. Zo staan de zus, com pagnon, werknemer en kennis van Weemaes op de lijst. Et- wordt al gesproken over de 'Lijst Weemaes'. Smits vindt het te belachelijk voor woorden. „Het is een kleine gemeenschap, dan komt dat voor. Dat is bij an dere lijsten ook zo." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Zeven ge dichten van tekstschrijver en bassist Peter Slager van de Zeeuwse popgroep Bief sieren het nieuwe busstation van de gemeente Middelburg. Het is voor het eerst dat gedichten van Slager in de openbare ruimte een vaste plek hebben gekregen, waar iedereen ze kan lezen. De teksten gaan over Middelburgse onderwerpen, maar ook over 'wachten' of 'reizen' in het alge meen. Slager is geen dichter, maar nam de opdracht met beide han den aan. Hij is daarmee Neder lands eerste bushokjesdichter. De bassist annex tekstschrijver van Blof schreef zes gedichten voor het openbare gedeelte van het busstation en één voor de wachtruimte van de chauffeurs. Het nieuwe busstation is van glas gemaakt. In de glazen pa nelen zijn levensgrote, wach tende mensenfiguren gegra veerd. De woorden van de gedichten vormen de contouren van deze figuren. Om een ge dicht te lezen moeten busreizi gers dus met de ogen de contou ren van de figuren volgen. En kele teksten hebben betrekking op typische Middelburgse on derwerpen, zoals de Lange Jan en het Kanaal door Walcheren. Middelburg, dat zichzelf mam- Lange Jan Lange Jan kijkt op ons neer Ziel alles al van mijlenver Aankomen, voorbijgaan, en her En der wat sluipverlceer Dat naar de kortste wegen zoekt Slalommend door stad en land Op weg naar huis of naar hel strand En binnensmonds zichzelf vervloekt. Niemand die ontsnapt Aan de spits van deze toren En niemand die zo wachten kan. Een ijkpunt in het landschap Als alles is verloren Dan keer je terug naar de Lange Jan. Peter Slager door René Hoonhorst TERNEUZEN - Toen ze op het Stadhuisplein lagen, vervloek ten de meeste Terneuzenaren de hardhouten planken die als fraaie vlonder bij de Oostkolk lagen. Maar nu ze bij tweede handszaak De Stoof voor 1,50 euro per stuk van de hand gaan, wil iedereen er tuinmeubelen of een vijverterras van maken. De hardhouten planken zijn voorzien van een 'anti-slippro- fiel', werft het prijskaartje in De Stoof. Maar het plankier op het Stadhuisplein stond er nu juist om bekend spekglad te zijn. Een beetje regen of een paar spetters van de fontein waren genoeg om onderuit te gaan. Geen enkele technische kunstgreep mocht baten, het bleef glibberen op het plankier bij de Oostkolk. Na drie jaar kwakkelen besloot de gemeenteraad deze zomer ten einde raad zijn verlies van een paar ton te nemen en de hou ten vlonders te vervangen door grote lichtgele tegels van Azia tisch graniet. Voor nop Theo Hamelink - eigenaar van De Stoof, handel in 'tweede hands grootmoederstijd' - mocht de duizenden hardhou ten planken voor nop meene men en verkoopt ze nu voor an derhalve euro. „Leuke handel, maar het is niet zo dat de zilver vloot binnenloopt, hoor. We zijn een week lang met vier mensen tegelijk bezig geweest om de vijfduizend planken los te ha len, we moesten dertigduizend schroeven uitdraaien." De aanprijzing anti-slipprofiel is geen loze belofte, stelt Hame link. „De planken zijn voorzien van diepe groeven en als je ze schoonmaakt, zandstralen lijkt me het beste, glijd je er echt niet zo snel over uit. Bovendien wor den ze niet alleen gebruikt om er een terrasje in de tuin of een vlonder rond de vijver van te maken. De planken zijn ook nogal gewild om er tuinmeube len van te maken. Je kunt er na tuurlijk prachtige tafels en stoelen van timmeren." Meer dan de helft van de vijfdui zend planken is de afgelopen weken al verkocht bij De Stoof. Hoewel het een hoop werk was om de vlonder-onderdelen los te schroeven, zou Hamelink het niet erg vinden als ook het Azia tisch graniet niet blijkt te vol doen op het Stadhuisplein. Lachend: „Ik zou het niet erg vinden als de lijm niet houdt. Er is vast wel een markt voor moo ie grote Aziatische granieten te gels." Voor anderhalve euro mag je een plank meenemen. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Wethouder J. van Schaik van Axel heeft voor zijn beurt gepraat. Het is nog veel te vroeg om te veron derstellen dat de sociale recher chedienst in Zeeuws-Vlaande- ren gedoemd is te verdwijnen. Pas in de loop van volgend voor jaar buigen de Zeeuwse ge meenten zich, daartoe aangezet door een nieuwe stimulerings regeling van het ministerie van Sociale Zaken, over de mogelij ke vorming van één recherche dienst voor heel Zeeland. Volgens wethouder E. Kerck- haert (sociale zaken) van Ter- neuzen is het nog maar de vraag of de gemeenten behoefte heb ben aan een nieuwe opzet. „Zeeuws-Vlaanderen telt drie sociale rechercheurs, die door de jaren heen goed werk hebben afgeleverd. Ze werken nauw sa men met de sociale dienst van de gemeenten in de regio. De lijnen zijn kort en dat betekent dat er ook preventief goede resultaten worden geboekt. Dat leidt auto matisch tot minder processen- verbaal en minder diepgravend onderzoek, simpelweg omdat vermeend misbruik kan worden voorkomen of in de kiem wordt gesmoord. Praat je over een pro vinciale opzet, dan zou dat wei eens kunnen leiden tot minder resultaat en dat zou jammer zijn." Kerckhaert meent overi gens dat die visie per regio kan verschillen. „Op Schouwen- Duiveland bijvoorbeeld is maar één rechercheur actief. Wordt die man ziek, dan houdt het op. Ik kan me voorstellen dat daar meer behoefte bestaat aan een samenwerkingsverband. Daling De Terneuzense wethouder geeft toe dat het ook verande rend beleid heeft geleid tot een daling van het aantal onderzoe ken en processen-verbaal. Dat heeft alles te maken met het ver hogen van de aangifte- en on derzoeksgrens. In het verleden kon de recherchedienst een onderzoek starten als het ver moeden bestond dat er voor mi nimaal 500 gulden was gefrau deerd. Die grens is opgetrokken naar 6000 euro. Wethouder Kerckhaert werd donderdagavond in de raads commissie Financiën en Sociale Zaken geconfronteerd met enigszins verontruste commis sieleden die zich, naar aanlei ding van recente uitspraken van de Axelse wethouder Van Schaik over een mogelijke over heveling van de recherchetaken naar de politie, afvroegen of het met cle dienst gedaan was Kerckhaert stelde hen gerust „Al is het wel zaak de voor- en nadelen van een eventuele pro vinciale opzet heel goed tegen elkaar af te wegen." Siod Hij wees de commissie wel op een andere ontwikkeling: de op richting van een landelijke So ciale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (Siod). Het is een initiatief van het ministerie van Justitie. De Siod, een volle zus van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod), moet in 2003 aan de slag gaan. Deze dienst richt zich op de zwaarde re fraudezaken. De regionale sociale rechercheurs zouden dan een deel van hun opspo ringsbevoegdheid moeten inle veren. Het Landelijk Contact van Sociaal Rechercheurs is niet blij met het plan. Kerckhaert: Volgens mij raakt het werk van de Siod onze sociale recher cheurs niet of nauwelijks." TERNEUZEN - De politierech ter heeft gisteren een 24-jarige Terneuzenaar wegens het bezit van een ploertendoder en een gram cocaïne veroordeeld tot 500 euro boete. Een agent zag op 14 juli van dit jaar via een videocamera in de Terneuzense binnenstad dat de verdachte met het wapen zwaaide. foto Ruben Oreel festeert als cultuurhoofdstad van Zeeland, is blij met het ori ginele en dichterlijke bussta tion. Tijdens de productie en het transport zijn enkele foutjes ge maakt. Er was onder meer een schilfer afgebroken van één van de panelen en een letter stond verkeerd. Die panelen moeten nu opnieuw worden gemaakt. Hierdoor kan het zijn dat bij een bezoek aan het busstation een aantal gedichten ontbreekt. Morgen (zondag) neemt ver voerder Connexxion het bussta tion in gebruik. OOSTBURG - Dat de gemeente de Stichting Euregiotuinen niet aan haar lot moet overlaten, daarover lijken de Oostburgse raadsleden het wel eens. Maar of de gemeente zich garant moet stellen voor een banklening van 750.000 euro aan de stichting om het project ook daadwerke lijk tot een goed einde te bren gen, daarover twijfelden de fracties gisteren tijdens de com missievergadering financiën. De stichting Euregiotuinen slaagde er door slechte weers omstandigheden niet in om alle beplanting op tijd in de grond te krijgen. Gevolg: het mislopen van een Europese 5B-subsidie van 286.710 euro, inclusief de hieraan gekoppelde provinciale co-financiering' van 72.000 eu ro. CDA-commissielid L. Dekker meldde dat zijn fractie op het voorstel nog geen ja of nee kan zeggen. „We hebben bewust ge kozen voor de Euregiotuinen, dus als we met het project stop pen laat dat diepe sporen achter. Oostburg is de centrumstad van Zeeuws-Vlaanderen en daarom moeten we de Euregiotuinen niet uit onze vingers laten glip pen. De misgelopen 5B-subsidie is volgens ons echter te wijten aan mismanagement van het stichtingsbestuur. Het CDA trekt de slagvaardigheid van het bestuur erg in twijfel. Over macht is voor ons geen excuus." De gemeenteraad beslist 19 sep tember over de euregio-kwestie. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Met een voor Nederlandse begrippen uniek samenwerkingsverband tussen huisartsen, vrouwenartsen, ver loskundigen, het ziekenhuis en de zorgverzekeraar OZ is de continuïteit van de verloskun dige zorg in Zeeuws-Vlaande ren gewaarborgd. Voor de organisatie van de verloskundige zorg wordt een nieuwe stichting opgericht die bestaat uit huisartsen, vrou wenartsen, verloskundigen en de ziekenhuisdirectie. Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen is er in geslaagd zes verloskundigen aan te trekken, die met ingang van september aan de slag gaan. Daarmee komt het totaal aantal verloskundigen op zeven. Die garanderen een 24-uursbe- schikbaarheid. Ze gaan spreek uur houden in Hulst, Terneuzen en Oostburg. Een van de redenen voor de op richting van het samenwer kingsverband is, dat steeds meer huisartsen willen stoppen met het doen van bevallingen. Volgens Jean-Pierre de Meyer, voorzitter van de huisartsen- vereniging in Zeeuws-Vlaan deren geldt dat binnen de ko mende twee jaar voor negen huisartsen. Daarnaast is het door de komst van de huisart senposten voor de dienstdoende dokters niet meer mogelijk om in het weekend thuisbevallin gen te doen. Overigens zijn er in de streek volgens projectleider van het samenwerkingsverband René de Bakker niet zo gek veel vrouwen meer die thuis beval len. Minder dan 20 procent van alle bevallingen vindt thuis plaats. Kwaliteit Dat heeft ook gevolgen voor de kwaliteit van de verloskundige zorg. Door het geringe aantal bevallingen gaat de ervaring en dus de kwaliteit van de verlos kundige zorgverlening bij die huisartsen achteruit. Nieuwe huisartsen hebben nauwelijks verloskundige ervaring. Het grootste deel van de huis artsen blijft overigens nog wel bevallingen doen. Alleen kun nen ze 's avonds, 's nachts en in het weekeinde terugvallen op de diensten van de verloskundi gen. Die doen echter geen thuis bevallingen. Bevallen bij de verloskundige betekent beval len in het ziekenhuis in Terneu zen. De kwaliteit van de hulpverle ning loopt verder nog gevaar door de hoge werkdruk waar de vrouwenartsen mee te maken hebben. De verloskundigen on dersteunen de vrouwenartsen op de verloskamers en tijdens spreekuren. Volgend jaar Door de samenwerking is het gelukt twee moeilijk te vervul len vacatures voor gynaecoloog weg te werken. Dc verwachting is dat begin volgend jaar twee nieuwe gynaecologen de medi sche staf van het ziekenhuis ko men versterken. „Een van de redenen dat het moeilijk was die vacatures in te vullen was, dat er geen tweede- lijnsverloskundige was om ons te assisteren", licht gynaecoloog Jan Kant toe. OZ Zorgverzekeringen heeft toegezegd, dat er voor de beval ling in het ziekenhuis bij de ver loskundigen geen eigen bijdra ge nodig is. TERNEUZEN - De Terneuzen se politierechter veroordeelde gisteren een 42-jarige vrouw uit Axel voor twee winkeldiefstal len tot veertig uur werkstraf. De verdachte nam 19 oktober vorig jaar in Terneuzen twee T-shirts weg bij twee verschillende kle dingzaken. Volgens raadsman R. van Voorst Vader ging zijn cli ent gebukt onder een forse schuldenlast, waardoor ze tot de diefstallen was overgegaan „Dit maakt haar financiële pro blemen alleen maar groter', concludeerde de politierechter Om die reden werd er afgezien van het opleggen van een boete. KOEWACHT - Een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Axel werd afgelopen donderdag in Koewacht bekeurd voor te hard rijden. Zij reed op de Haze larenstraat met een snelheid van 101 kilometer per uur. De maximumsnelheid bedraagt daar zestig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60