Europese Unie krijgt zwaar sanctiewapen PZC Toenadering van Japan en Noord-Korea Nasa ziet popster Lance Bass wel zitten als ruimtetoerist Washington overwoog kamikazes Fataal busongeluk in Spanje Eunuch ontslagen als burgemeester Tieners krijgen levenslang Vliegtuigcrash eist zestien levens Onzachte landing tijdens demonstratie para's Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl Brits eilandje zoekt schaapherder met partner Madrid wil Batasuna ook buiten Spanje aanpakken «mshut laiHii "1 lïiisl! rrarr M» F I! i p'« 1*1111 IgYURTTA SULH Cil iÉin^fiïTi! Tokio is sauna WTO stemt in met maatregelen tegen exportsteun VS Vice-president Kenia ontslagen Smeltend poolijs biedt schepen nieuwe routes zaterdag 31 augustus 2002 LONDEN - De Amerikaanse regering heeft op 11 september vorig jaar overwogen eventueel met ongewapende gevechts vliegtuigen gekaapte passagierstoestellen neer te halen. On bewapende jets moesten trainingsvluchten onderbreken om nieuwe aanslagen te voorkomen. Dit blijkt uit de documentaire Clear The Skies, die de Britse omroep BBC morgen uitzendt. ,,Het was mogelijk dat piloten zou zijn gevraagd hun leven te offeren", aldus een kolonel in het programma. Uit onderzoek van de makers blijkt verder dat op het moment van de aanslagen slechts vier gevechtsvliegtuigen het noord oosten van de Verenigde Staten beschermden. ANP CACERES - Drie Portugezen zijn omgekomen door een bus ongeluk in het zuidwesten van Spanje. Zeker 42 inzittenden raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in de nacht van don derdag op vrijdag vlakbij Cóceres. De bus met oudere Portugezen was op de terugweg vanuit Lourdes, een bedevaartplaats in Frankrijk. De drie doden zijn twee vrouwen van 63 en 65 jaar en de 30-jarige buschauffeur De oorzaak van het ongeval is nog niet duidelijk. AFP NEW DELHI - Kamla Jaan Mauside eerste eunuch die ooit in India burgemeester is geworden, heeft zijn baan verloren na een juridisch conflict over zijn geslacht. De burgemeester claimde een vrouw te zijn. De rechtbank oordeelde dat Mausi een man is en dus onterecht een baan bezette die in dit geval voor een vrouw was bestemd. Bij de verkiezingscampagne in 1999 had Mausi opgegeven een vrouw te zijn, wat in tegenspraak was met zijn officiële papieren. Zijn verslagen tegenstander in de verkiezingen te kende protest aan. India telt naar schatting 1,5 miljoen eunuchen, ofwel gecas treerde mannen. DPA/ANP PEKING - Een rechtbank in China heeft twee jongens die in juni een illegaal internetcafé in Peking in brand staken, tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Dat heeft het persbureau Xinhua gisteren gemeld. De brand, de ergste in Peking in vijftig jaar, kostte 25 mensen het leven. De twee jongens, van wie er een veertien jaar is, ontliepen door hun leeftijd de doodstraf. Een meisje dat ook bij de brandstichting betrokken waskreeg twaalf j aar gevangenis straf. Een twaalfjarige jongen moet naar een heropvoedings gesticht in de Chinese hoofdstad. Peking besloot na de brand ongeveer 14.000 internetcafés te sluiten omdat ze de veiligheidsregels overtraden. De cafés zijn populair omdat bijna niemand een pc heeft. RTR/ANP MOSKOU - Een vliegtuigongeluk aan de oostkust van Rus land heeft aan zestien mensen het leven gekost. Bergingsploe- gen vonden gisteren het wrak van een klein vliegtuig dat don derdag in de buurt van zijn bestemming Ajan aan de Zee van Ochotsk verdween. Aan boord waren veertien passagiers en twee bemanningsle den. Niemand heeft het ongeluk overleefd. Volgens de Russi sche televisiezender ORT had de piloot vier keer geprobeerd om in dichte mist te landen. AP Volgens Kerr bestaat de kans dat over een jaar of tien een nieuwe scheepvaartroute ont staat die de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan met elkaar verbindt. De route begint ten zuiden van IJsland, en gaat langs de westkust van Groen land in noordelijke richting. Via het noorden van Canada en Alaska zouden schepen uitein delijk de Stille Oceaan kunnen bereiken. De noordelijke route zou een aantrekkelijk alternatief kun nen vormen voor die door het Panamakanaal, dat bijna ne gentig jaar geleden werd ge opend. De alternatieve route is 7000 kilometer korter en is bo vendien een stuk goedkoper. Schippers hoeven dan geen tol te betalen om door het kanaal te varen. Een ander probleem met het Panamaalkanaal is dat schepen er vaak moeten wach ten. Bovendien is deze water weg te klein voor de grootste containerschepen, die nu ge dwongen zijn een lange omweg te maken via de zuidelijke route langs Kaap Hoorn in Zuid- Amerika. Nadelen Maar aan de noordelijke zee route kleven ook nadelen. Door het smelten van het ijs en het toenemende scheepvaartver keer veranderden de eetpatro nen van vissen, zeehonden en ijsberenHetzelfde geldt voor de Inuit in het Noordpoolgebied die voor hun levensonderhoud afhankelijk zijn van de dieren die er leven. ANP ANKARA - De Turkse sergeant Levent Karabulut smakt tussen het publiek op de grond, nadat tijdens de afdaling zijn valscherm in het ongerede raakte na een aanvaring met een andere parachutist. Het ongeluk gebeurde tijdens een show in de Turkse hoofdstad Ankara ter gelegenheid van Overwinningsdag. Karabulut hield lichte verwondingen over aan zijn onzachte landing op het beton, zijn collega landde veilig op het gras. foto Burhan Ozbilici/AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Vorig jaar was de Nasa nog fel tegen het idee van een commerciële ruim tereiziger. Dat kon echt niet, meende de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie. Desondanks werd de Ameri kaanse miljardair Dennis Tito na betaling van 20 miljoen dol lar door de Russische collega's de ruimte ingeschoten voor een bezoek aan het internationale ruimtestation ISS. Maar nu heeft Nasa het licht gezien. Een popster spreekt jongeren aan en dus is deze week in Houston de loper uitgelegd voor zanger Lance Bass van 'N Sync. Het 23-jarige tieneridool wordt de jongste ruimtereiziger ooit, als hij op 28 oktober als derde niet professionele gast in een Russische Sojoez stapt voor een tiendaagse missie naar het ruimtestation. „Verbazingwek kend", noemde Bass zijn ver blijf in Houston, waar hij met een Russische en Belgische as tronaut werd voorbereid op zijn verblijf in het ISS. Eerder on derging hij trainingen in Star City, bij Moskou. De popster heeft verder een spoedcursus Russisch gevolgd, waardoor hij het nu 'een beetje' spreekt. Tv-serie De reis van de zanger is een deal van het Russische ruimteagent schap met een productiemaat schappij in Los Angeles die er een serie tv-programma's over wil maken. Bass zei ja omdat hij jongeren wil inspireren exacte vakken - zijn favoriete lessen op de middelbare school - te volgen en om interesse in ruimtereizen te kweken, zo zei hij op een pers conferentie in Houston. Daar viel hij vooral op door het re cordaantal keren dat hij het woord 'verbazingwekkend' ge bruikte: 41 keer. Nasa hield de deur vorig jaar ge sloten voor Tito, die ook niet welkom was in het Amerikaan se deel van ISS omdat hij in de Advertentie y De autosite voor heel Nederland weg zou zweven en ze liever geen amateur in het ruimtesta tion wilden. Nu noemde Charles Precourt, chef van de Nasa-as- tronauten, het 'passend voor de Nasa' om een beroemdheid als Lance Bass te trainen en zo de jongere generatie in Amerika aan te spreken. Alhoewel Nasa nu het commerciële gebruik van het ruimtestation ISS toestaat, zijn de Amerikanen niet van plan zelf toeristen te gaan mee nemen op hun reizen. De ongeveer 20 miljoen dollar die nodig zijn voor de ruimtetrip zijn nog niet helemaal geregeld, maar de tv-producenten ver trouwen er op dat er voldoende sponsors zijn. De twee vorige ruimtetoeristen betaalden hun reis zelf. Het Russische ruimteagent schap Rosiaviakosmos begon met ruimtetoerisme, omdat het krap bij kas zit. GPD Ruimtetoerist Lance Bass wordt door een technicus voorzien van een microfoontje voor zijn persconferentie in Houston. foto Richard Carson/RTR LONDEN - Gezocht: getalenteerde herder voor zeshonderd schapen op een Brits eiland. Moet echtgenote hebben. Het eiland Lundy bij de zuidwestkust van En geland is op zoek naar een schaapherder die ook toezicht wil houden op de wilde Sikaher- ten, geiten en pony's op het eiland. Maar het ge- isoleerde leven is volgens het eilandbestuur niet geschikt voor een man of vrouw zonder partner. „We zoeken een stel, hoewel het pro bleem is dat we hier geen scholen hebben", al dus bestuurslid Paul Roberts. Lundy, net vijf kilometer bij nog geen kilome ter groot, heeft een grote zeevogelpopulatie die veel toeristen trekt. Vaste menselijke bewoners kent het eiland echter nauwelijks: twintig om precies te zijn. Er zijn drie vuurtorens, een burcht, een boerderij en geen auto's. Verder is er een winkel, een openbare telefoon en een pub. De elektriciteit wordt iedere avond uitge schakeld, wat het leven vooral in de winter maanden soms zwaar kan maken, waarschuw de Roberts. De huidige schaapherder vertrekt volgende maand na vijf jaar trouwe dienst. AP door Peter van Nuijsenburg TOKIO - De Japanse premier Junichiro Koizumi zal op 17 september een officieel bezoek brengen aan de Noord-Kore- aanse leider Kim Jong II. Het be zoek, het eerste van een Japanse regeringsleider sinds het be staan van het stalinistische regime in Pyongyang, is een doorbraak in de van oudsher ge spannen verhoudingen tussen de twee landen. Koizumi verklaarde gisteren dat hij zijn bezoek heeft afge stemd met de Zuid-Koreaanse president Kim Dae Jung en de Amerikaanse president George Bush, de andere regeringslei ders die belang hebben bij het doorbreken van het isolement van het tot nu toe alle contacten met de buitenwereld schuwen de Noord-Koreaanse bewind. Klim Dae Jung heeft zijn presi dentschap voornamelijk gewijd aan het ontdooien van de rela ties met Pyongyang. Beide sta ten vochten vijftig jaar geleden een bloedige oorlog uit en zijn formeel nog in staat van oorlog. De VS beschouwen Noord-Ko rea als een schurkenstaat. Contacten Het bezoek van Koizumi past in het diplomatieke offensief dat Kim Jong II onlangs op diverse fronten is begonnen. Hij bracht vorige week een bezoek aan Moskou, waarmee de relaties zeer koel waren en hervatte na een lange impasse de onderhan delingen met Zuid-Korea over economische samenwerking. Contacten op cultureel en sport gebied met het zuiden werden geïntensiveerd en de hereniging van familieleden, die door de oorlog van elkaar gescheiden werden, staat weer op het pro gramma. En begin deze week mocht een Japanse delegatie in Noord- Korea een van de neteligste kwesties aansnijden die de be trekkingen tussen Tokio en Py ongyang zeer vertroebeld heb ben. Noord-Koreaanse agenten hebben twintig tot dertig jaar geleden elf Japanners ontvoerd en Pyongyang heeft steeds ge weigerd hen vrij te laten. Dit thema zal ook de top tussen Koi zumi en Kim Jong II beheersen Normalisering van de betrek kingen is zonder de vrijlating van deze elf niet mogelijk. Met de nieuwe openheid wil Kim Jong 11 steun verwei-ven voor zijn land dat regelmatig geteisterd wordt door hongers noden en in de greep is van een ernstige economische crisis. In dit kader passen ook berichten dat Kim Jong II begonnen zou zijn het starre economische sys teem te liberaliseren. Zijn uit eindelijke doel zou verzoening met de Verenigde Staten zijn. Het bezoek van Koizumi moet daartoe de weg vrijmaken. GPD MADRID - De Spaanse justitie wil dat de activiteiten van de Baskische onafhankelijkheids partij Batasuna ook in Frank rijk, België, Nicaragua en Australië worden verboden. Justitie is hard bezig dat te rea liseren. De activiteiten van Batasuna, die wordt beschouwd als de po litieke tak van de terreurgroep ETA, zijn onlangs al in Spanje verboden. De partij verplaatste haar hoofdkantoor daarop naar Frankrijk. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken zou een ver bod op de activiteiten van Bata suna en het illegaal verklaren van de partij in Frankrijk niet al te moeilijk zijn, meldde de Spaanse krant El Pafs. Madrid beschouwt Batasuna als deel van een terreurgroep en Frank rijk zou het daarmee eens zijn. De kranten El Pafs en El Mundo berichtten voorts dat de Spaan se justitie wil dat kantoren van Batasuna in Brussel en de Nica raguaanse hoofdstad Managua worden gesloten. Verder gaat justitie een verzoek indienen bij de Australische regering om de website van Batasuna te verbie den. De internetpagina van de organisatie is in Australië gere gistreerd. ANP iwïrêr «art l«arm •■■«f*' "UB- •'SRSfnrntarain §5S= IBs door Peter van Nuijsenburg TOKIO - Tokio zucht onder de vermoedelijk heetste zomer uit zijn geschiedenis. De temperatuur liep de afgelopen weken op tot tegen de veertig graden en daarmee schaart de Japanse hoofdstad zich bij koplopers als Bangkok en Jakarta. Maar terwijl deze broeikassen in de tropen liggen, heeft - of liever had - Tokio een klimaat dat vergeleken kan worden met dat van Barcelona. De afgelopen honderd jaar is de temperatuur met drie graden gestegen, vier keer zo veel als in de rest van de wereld. Mete- reologen vrezen dat als deze trend zich voortzet, Tokio op den duur onleefbaar zal worden voor zij n zeventien miljoen inwo ners. Tokio is wat de deskundigen een 'hitte-eiland' noemen. De natuurlij ke warmte wordt vastgehouden en versterkt door de duizenden vierkante kilometers beton en staal die Tokio ook door de hoge luchtvochtigheid tot de grootste sauna ter wereld dreigen te maken. Tokio is bovendien een asfaltjungle. Er zijn te weinig parken en plantsoenen die voor verkoeling kunnen zorgen. Wie over dag de straat op moet, wordt geadviseerd genoeg te drinken en een handdoek mee te nemen, 's Avonds koelt het nauwelijks af. Slapen is alleen mogelijk met airconditioning. Gealarmeerd door deze ontwikkeling heeft het gemeentebe stuur besloten tot een serie maatregelen. Op nieuwe gebou wen moeten groenstroken worden aangelegd, die ten minste 20 procent van het dak beslaan. Er zullen ontluchtingsgaten in het wegdek worden geboord. Onder de stad moet een koel systeem worden aangelegd. Bij de wegenaanleg zal een nieuw soort wegdek woi-den gebruikt dat de hitte minder lang vast houdt. Experts betwijfelen of deze maatregelen effect zullen hebben. Het zal hooguit één graad uitmaken. Alleen de aanleg van meer en grote parken biedt soelaas. En dat stuit op economi sche bezwaren. Want de grondprijzen in Tokio behoren tot de hoogste ter wereld. GPD van onze redactie buitenland GENEVE - De wereldhandels organisatie WTO geeft de Euro pese Unie toestemming voor handelssancties tegen de Ver enigde Staten tot een bedrag van vier miljard dollar per jaar, zo heeft de WTO gisteren be kendgemaakt. Het is verreweg het hoogste sanctiebedrag sinds de oprichting van de WTO in 1995. Het al vijf jaar slepende conflict betreft de belastingvoordelen die de VS geven aan exporteren de bedrijven als Boeing en Mi crosoft in het kader van het Foreign Sales Corporation-pro- gramma (FSC). De EU ziet die als ongeoorloofde exportsubsi dies en kreeg daarin begin dit jaar gelijk van de WTO. De or ganisatie moest nog wel de om vang van de toegestane sancties bepalen. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, heeft gisteren meteen laten weten NAIROBI - President Daniel arap Moi van Kenia heeft vice- president George Saitoti giste ren ontslagen. Dat heeft de staatsradio in het Oost-Afri kaanse land gemeld. Een offici ële reden is niet gegeven. Saitoti is onder Moi dertien jaar vice-president geweest. Hij is het er niet mee eens dat Moi de 41-jarige Uhuru Kenyatta als toekomstig president van Kenia wil. Deze weinig politiek erva ren zakenman is de zoon van Jo- mo Kenyatta, de eerste presi dent van het land. Volgens critici wil Moi na zijn aftreden via Kenyatta toch de touwtjes in handen houden. De presidentsverkiezingen zijn in februari. R.TR/DPA WASHINGTON - Het smelten van het ijs in het Noordpoolge bied biedt op termijn wellicht perspectieven voor de scheep vaart. Naast het Panamakanaal zou in het noorden van Noord- Amerika een nieuwe route bloot kunnen komen te liggen, aldus Richard Kerr in een artikel in het wetenschappelijke blad Sci ence. voorlopig niet naar het sanctie wapen te grijpen. Als de VS nog voor de congresverkiezingen in november de fiscale exportsub sidies opheffen, dan is de zaak voor de EU over en uit. „De maatregelen zijn een flinke prikkel voor de VS om een einde te maken aan deze enorme ille gale exportsubsidie", aldus EU- Commissaris Lamy (Handel). Ontstemd Vier miljard dollar is het bedrag dat de EU had verlangd en komt overeen met de jaarlijkse kosten van het FSC-programma. De VS erkennen de WTO-regels te hebben geschonden, maar schatten de jaarlijkse schade voor de EU op ongeveer 1 mil jard dollar. De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Ro bert Zoellick was ontstemd. „Ik ben teleurgesteld dat onze lage re cijfers niet zijn geaccep teerd." Zoellick zei dat de Ame rikaanse regering samen met het Congres de wet gaat aanpas sen naar de normen die in de we reldhandel gelden. In overleg met de lidstaten en de industrie gaat Lamy een lijst opstellen met Amerikaanse pro ducten die kunnen worden ge troffen. Of de EU de sancties ook werke lijk gaat opleggen, laat Lamy afhangen van de vorderingen die de VS maken. „We krijgen bemoedigende signalen. Sanc ties zijn echt het laatste redmid del", zegt ambtenaar Nikos Zai- mis van de Commissie in een toelichting. De EU-onderhandelaars moe ten omzichtig opereren. Op de achtergrond speelt een ander handelsconflict: de staalheffin- gen die de VS hebben ingevoerd. Officieel wordt ontkend dat de ze twee zaken iets met elkaar te maken hebben. Toch is er een di lemma: als de EU de toegestane sancties meteen zou opleggen, zou de broze verhouding met de VS verslechteren. En als de EU het sanctiewapen in de la laat liggen, maakt dat een slappe in druk en dat tast de onderhande lingspositie aan. Het FSC bestaat al achttien jaar, maar de De EU besloot pas in 1997 tot stappen. De Ameri kanen kwamen een paar keer met aanpassingen van de rege ling, maar de WTO oordeelde telkens dat die onvoldoende waren. Het precieze sanctiebedrag is 4,043 miljard dollar en mag worden geheven door import- heffingen op Amerikaanse pro ducten, tot een maximum van 100 procent per product. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5