Streep door heffing op gratis bed PZC Of het beter wordt, is maar de vraag Goes in greep van stratenmakers PZC Schouwenaar krijgt uitleg over vismijn Toeristenbelasting mag niet 13 Schade door voorrangsfout Auto en motor botsen Audio en camera weg uit auto Bewaakte fietsenstalling dicht Inbrekers aangehouden Schaker doet slechte zet Inzameling voor Mensen in Nood Motortreffen herrijst uit as Speedboot en trailer weg nf 2002 zaterdag 31 augustus 2002 door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Toeris ten die niet betalen voor een overnachting op Schouwcn- Duiveland, hoeven geen toeris tenbelasting af te dragen. Dat heeft de Belastingkamer van het Gerechtshof in Den Haag be paald. Door deze uitspraak trekt ondernemer J. Stigter van Camping Den Osse na een lange strijd tegen de gemeente Schou- wen-Duiveland aan het langste eind. Op het gemeentehuis is met ver bazing gereageerd op het oor deel van de belastingkamer. Wethouder J. van Felius noemt de uitspraak 'weinig logisch'. De gemeente zal de uitspraak aanvechten bij de Hoge Raad. Op camping Den Osse bij Brou wershaven mogen kinderen tot zes jaar gratis overnachten. On dernemer J. Stigter meent op grond van de gemeentelijke ver ordening toeristenbelasting dat hij voor deze jonge gasten geen belasting hoeft af te dragen. Hierin staat wanneer bezoekers 'tegen vergoeding' op het eiland verblijven, deze directe (toeris- ten)belasting geheven moet worden. De gemeente vindt echter dat ook deze gratis over nachtingen gewoon belast wor den en slaan de recreatie-onder nemers hiervoor aan. In de praktijk betekent dit dat ook voor de jonge toeristen de hef fing van 64 eurocent in rekening wordt gebracht. Stigter kibbelt al ruim twee jaar met het gemeentebestuur over deze kwestie door de belasting aanslagen van 1999 en 2000 aan te vechten. Nadat zijn bezwaar schriften eerder nog door de ge meente zijn afgewezen, is hij nu in beroep bij de belastingkamer wél in het gelijk gesteld. Naar het oordeel van het hof is in het geval van kinderen onder de zes jaar op deze camping geen spra ke van het houden van verblijf met overnachten tegen vergoe ding in welke vorm dan ook. De belanghebbende voert dus te recht aan dat er hier dus geen sprake is van een belastbaar feit, oordeelt de belastingka mer. Wethouder Van Felius (belas tingen) is verbaasd over deze 'opmerkelijke' uitspraak. In zijn optiek is het doel van de aangehaalde passage in de ver ordening onderscheid te maken tussen 'logeren bij de familie' tegenover 'logeren op een cam- ping'. De gemeente is het daarom niet eens met de uitspraak en zal hiertegen in cassatie gaan bij de Hoge Raad. „In hogere instantie moet het dan maar uitgemaakt worden. Want wij zijn wél van plan hiermee (deze heffing van toeristenbelasting, red.) door te gaan", aldus de wethouder. Ingecalculeerd De ondernemer heeft al ingecal culeerd dat de gemeente beroep zou aantekenen, maar is voor alsnog zeer tevreden met de lig gende uitspraak. „Dit probleem geldt voor meer kampeerbedrij- ven. Voor de sector is dit belang rijk." Ook A. Hanse, voorzitter van de Recron, heeft de strijd gevolgd. „Ik kan de gevolgen niet overzien, maar we kunnen hier zeker waarde aan hechten. De voorzitter voegt hier aan toe dat de recreatiesector in alge mene zin 'niet gelukkig' is met de manier waarop de toeristen belasting nu wordt geïnd. De Recron is hierover in overleg met de gemeente. Ook de Van de Spiegelstraat, waar een plateau wordt gelegd, is onbegaanbaar. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Maar goed dat veruit de meeste pizzakoeriers, thuis breng-Chinezen en bezorgsho- arma's in Goes nog op brommer tjes rijden. Wie zijn bestelling per smartje of tjinketjentootje bezorgd krijgt, heeft geheid koud eten. Want heel Goes ligt overhoop. Afgezien van het nor male oponthoud: de Ringburg op de hele uren, het laden en los sen in de Wijngaardstraat en voetgangers die besluiten dat de straten in de binnenstad plots wandelpromenades zijn gewor den, maakt het begrip 'duur zaam veilig' nu in de praktijk zijn intrede. Ineens blijken de beroepsgroe pen der stratenmakers, grond werkers en trekkerchauffeurs veel groter dan je ooit voor mo gelijk had gehouden. Wie al ja ren een tuinpad wilde laten leg gen, maar geen bouwvakker kon vinden, moet nu zijn slag slaan. Door de veelheid van pro jecten en aannemingsbedrijfjes die in en om de stad bezig zijn, is een vergelijking zo gemaakt. Hoewel overal grote, reflecte rende borden met '30-km-zone' op rood-wit-gestreepte palen zijn gezet, moet die snelheid nog wel worden afgedwongenWant automobilisten blijken selectief te lezen, als het om borden gaat. Iedereen weet dat de straten in de binnenstad niet bedoeld zijn om doorheen te scheuren, komt haast niemand uit zichzelf op het idee gas terug te nemen. Blijkbaar hebben automobilis ten opgepiktdat het bijna on mogelijk is om op korte stukjes een maximumsnelheid van 50 of 30 kilometer te handhaven met flitspalen of laserguns. De weg gebruiker vraagt dus om de bot te bijl en die is gevonden in het reliëfverschil. Kruisingspla teaus, versmallingen en ver keersdrempels bedreigen het blik als het te snel gaat. Dat blik gaat de doorsnee-automobilist kennelijk meer aan het hart dan het vlees en de botten van de me demens, diens ti-ommelvliezen of de bouwkundige constructie van zijn woning. De keuze wordt eenvoudig: kalm aan of je kunt linea recta naar de garage. Dat schijnt te helpen. Afstemming Alle begrip, dus, voor de ge meente Goes, die de inwoners in bescherming neemt met de her inrichting van wegen. Maar moet dat nou allemaal tegelijk? Op de Van de Spiegelstraat wordt een plateau gelegd, de Louise de Coligny- en de Char lotte de Bourbonlaan zijn afge sloten wegens drempels in wor ding en ook in Goes-Zuid, in de Beukenstraat en de Linden- straat, zeg maar de bomen- buurt, klinkt het kloppen van stratenmakers. Op de 's-Gra- venpolderseweg wordt het fietspad verlegd en ook aan de Blaauwbeenstraat wordt weer druk gesleuteld. Aan de Van Hertumweg is het leed boven dien nog lang niet geleden, want het duurzaam veilige streven is daar wat ingewikkelder dan de aanleg van een drempeltje en een plateautje. De stratenma kers zijn er net begonnen met een rotonde die de nieuwe wijk Ouverture moet ontsluiten. Wie denkt dat alles in Goes tege lijk gebeurt, staat de plank ech ter goed mis. Er is al een hoop klaar en er komt nog veel meer. En, ja hoor, de aanwijzingen zijn er al. Hier en daar staan al dranghekken klaar met een bord 'verboden in te rijden van beide kanten'. Ook liggen er her en der al stenen en tegels klaar en verschijnen er zandbedjes, waar altijd klinkers lagen. Rijtijden We rijden dus nog wel een poosje om met z'n allen en we hangen nog een heel stuitje achter de zandkarren en bakken met bouwmaterialen. Da's mooi. Zo raken we er wel aan gewend dat het lang duurt om ergens te ko men. Dan vallen de rijtijden straks met 30 kilometer nog al les mee. SINT PHILIPSLAND - Twee auto's zijn gisteren zwaar be schadigd bij een aanrijding op de kruising Philipsdam/oprit N59 richting Oude Tonge. Omstreeks 18.15uurreed een twin tigjarige automobilist uit Sommelsdijk over de Philipsdam vanuit de richting van de Grevelingendam. Op de kruising sloeg hij linksaf. Hij zag daarbij de auto van een 52-jarige Schouwse over het hoofd, die hem tegemoet kwam. VLISSINGEN - Een achttienjarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland heeft bij het keren op de Edi son weg in Vlissingen een aanrijding veroorzaakt. De vrouw had niet in de gaten dat er een motor aankwam. Deze werd be stuurd door een 44-jarige inwoner van de gemeente Middel burg. SCHARENDIJKE - Bij een autokraak zijn gisteren tussen 14.30 en 14.50 uur in Scharendijke een autoradio, fotoappa ratuur en kleding buitgemaakt. Dat gebeurde toen de eige naar de auto even geparkeerd had aan de Boutlaan. DISHOEK - De bewaakte fietsenstalling aan de Strandweg bij Dishoek gaat na het weekeinde dicht. Dat heeft het water schap Zeeuwse Eilanden gisteren bekendgemaakt. De stalling ging dit jaar op 1 juni voor het eerst open. Gedu rende de openstelling heeft het waterschap gebruikers en niet-gebruikers ondervraagd naar hun ervaring met de be waakte, maar ook met de onbewaakte fietsenstalling. Op zo merse dagen werd het afgelopen seizoen veelvuldig gebruik gemaakt van de bewaakte stalling. Zeeuwse Eilanden gaat dit najaar inventariseren of er nog behoefte is aan een derge lijke voorziening of dat er misschien nog andere plaatsen in aanmerking komen voor een stalling. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee mannen aangehouden op verdenking van ene poging tot inbraak in een winkelpand aan de Ooststraat in Zoutelande. De twee, een 24-jarige inwoner van Breda en een 30-jarige man uit Sprang-Capelle, hadden rond één uur 's nachts geprobeerd in te breken in een winkel. Ze werden daarbij gestoord en sloegen op de vlucht. Dankzij een getuige en een politiehond konden de twee in de Zuidstraat worden opgepakt. De politie onderzoekt nog of de mannen ook bij andere inbra ken betrokken zijn geweest. TERNEUZEN - „Ik heb champagne gedronken, omdat ik schaakkampioen was geworden in Oostende", voerde een vijftigjarige inwoner van Schoondijke gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter aan als verzachtende om standigheid voor dronken rijden. De man kwam er met een boete van 405 euro vanaf. Op 3 februari was hij onder invloed van de champagne in zijn auto gestapt. De politie zag dat hij met groot licht bleef rijden terwijl er tegenliggers naderden. Uit een bloedonderzoek bleek dat hij 1,19 milligram in zijn bloed had. VLISSINGEN - De stichting Mensen in Nood houdt van 2 tot en met 4 oktober een kledingin- zamelingsactie op Walcheren en Beveland. Gevraagd worden draagbare kleding, schoeisel, huishoudtextiel en dekens. Vrijwilligers zorgen ervoor dat de kleding bij Nederlandse sor- teerbedrijven terechtkomt en dat de opbrengst wordt ge bruikt voor projecten in ramp gebieden. De kleding komt na sortering op markten in Oost- Europa en Afrika. De inzamelpunten zijn op 2 en 3 oktober in Middelburg, Kerk centrum De Hoeksteen en RR Kerk aan de Lombardstraat van 19.00 tot 20.30 uur. In Vlissin gen op 2 oktober in de Onze Lie ve Vrouwenkerk van 19.00 tot 21.00 uur en op 3 oktober 9.30 tot 11.30 uur. Op 3 oktober wordt in Open Hof in Vlissingen een inzameling gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 2 oktober zijn er ac ties in West-Souburg in de Mar- tinuskerk van 19.00 tot 20.00 uur en Goes in de Maria Magda- lenakerk van 18.00 tot 20.00 uur. Op 4 oktober wordt op de zelfde plek in Goes van 9.00 tot 11.30 uur kleding ingezameld. Oud-Vossemeerse verenigingen huiverig voor plan dorpscentrum REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - Er klinkt wes- tern-muziek. In de zaal van dorpshuis De Vossenkuil, in Oud-Vossemeer, oe fenen de leden van de Foxpitt Dancers de linedance-stappen. Zoals iedere maandagavond. Ze hopen dat in de lengte van jaren te kunnen blijven doen. Sinds de leden van de club heb ben gehoord van de plannen voor het dorpshuis, zijn ze daar echter niet zo ze ker meer van. De Foxpitt Dancers zijn niet de enigen die in hun rats zitten. Ook andere verenigingen in het dorp maken zich zorgen. Het plan van de gemeente Tholen en de Stichting Beter Wonen - overigens nog maar een ruwe schets - moet het cen trum van het dorp maken tot een bol werk van activiteiten. Een woonzorg centrum moet worden gecombineerd met gemeenschappelijke ruimten. Met daarbij een dorpshuis nieuwe stijl, waar ook bijvoorbeeld huisarts en apo theek zich kunnen huisvesten, evenals tandarts, consultatiebureau, fysiothe rapeut, peuterspeelzaal, jeugdhonk en bibliotheek. Daarbij is wel de insteek dat de ruimte zo wordt ingedeeld dat al le verenigingen er terecht kunnen. En daar wringt hem de schoen. Aan een tafeltje in de foyer leggen be heerster José Bahnerth van het dorps huis en de penningmeesteres van de Foxpitt Dancers uit dat het de bedoe ling is dat de gemeente ook de plaatse lijke muziekvereniging in het nieuwe plan in het dorpshuis wil onderbren gen. „Die repeteren bijna iedere avond", zegt de woordvoerster van de line- dancers„Maar wij zijn niet van plan te wijken voor de muziek. Wij zitten hier al drieënhalf jaar." De twee vrouwen haasten zich te bena drukken dat niemand iets tegende mu ziek' op zich heeft, dat het dorp de Oud- Vossemeerse Muziekvereniging (OVM) niet kan missen, De zaal waar je weke lijks je hobby beoefent opofferen, dat gaat echter voor veel verenigingen in het dorp te ver. In het plan zijn wel een paar kleinere zaaltjes ingetekend, maar daar hebben de Foxpitters niet genoeg ruimte. Bahnerth verwacht dat dat bij meer verenigingen het geval is. De Vos senkuil is een heel druk bezet dorps huis, geeft ze aan. De huidige zaal is voor veel activiteiten nu al te klein, en in het nieuwe plan wordt die niet groter. Te klein Als het aan OVM ligt hoeft overigens geen enkele club in de Vossenkuil het veld te ruimen. De muziek wfl helemaal niet in het dorpshuis, benadrukt woordvoerder Ad Verhees. De vereni ging oefent nu in een eigen gebouw aan de Veerstraat in het dorp, Daar is de Leden van de Foxpitt Dancers oefenen in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer. vereniging, met ruim honderd leden, intussen uitgegroeid. Het gebouw vergt bovendien groot onderhoud en de mi lieuwetgeving vereist betere geluids isolatie. Reden voor OVM om naar al ternatieven te zoeken. De vereniging heeft al verschillende keren ideeën voorgelegd aan de gemeente, maar steeds zonder resultaat. Enkele maan den geleden kwam het plan voor het dorpscentrum, zoals Verhees het om schrijft, 'uit de lucht vallen'. „Terwijl wij altijd hebben aangegeven dat het dorpshuis voor ons geen alter natief is, dat is te klein. Nu gebruiken we het dorpshuis alleen voor uitvoerin gen, maar dan hebben we ook al te wei nig ruimte. Dan moeten onze eigen le den al noodgedwongen de zaal uit, om de gasten plaats te bieden. We zitten verder met materiaal dat we moeten kunnen opbergen. Nu kunnen we bij uitvoeringen nog naar boven in het dorpshuis om ons te verkleden, maar dat is in het nieuwe plan ook al niet meer mogelijk. Onze majorettes zijn al uitgeweken naar de gymzaal, omdat die hoogte en ruimte nodig hebben om te oefenen. Verder hebben we nog de drumband, het leerlingenorkest, het hoofdorkest. Wij hebben door de week gewoon elke avond repetities." Reacties OVM heeft de gemeente intussen een andere locatie voorgesteld, min of meer aan de rand van het dorp. „We hebben nog geen reactie gehad", vertelt Ver hees. Volgens hoofd P. Van den Kieboom van de sector Algemeen Bestuur en Welzijn van de gemeente Tholen is het wel de in steek nagenoeg alle verenigingen, in clusief OVM, in het dorpshuis nieuwe stijl te huisvesten. Hij begrijpt best dat verenigingen bang zijn tijd of ruimte te kort te komen, maar verzekert: „Het mag niet zo zijn dat zaken terugge draaid wordendat er minder mogelij k- heden komen." foto Dirk-Jan Gjeltema De gemeente heeft de verenigingen na een eerste informatieavond gevraagd schriftelijk de gebruiksbehoefte aan te geven. Het is de bedoeling komend na jaar opnieuw een bijeenkomst te hou den. Beheerster Bahnerth heeft ook moeite met de foyer die kleiner wordt, ziet zich in de geplande keukentje geen buffet voor honderd man klaarmaken. Ze vraagt zich af waar ze groepjes die willen vergaderen moet onderbrengen. En dan is er nog het bordes dat gaat ver dwijnen. Waar Prins Carnaval de sleu tel altijd overhandigd krijgt, waar op Koninginnedag de aubade wordt afge nomen. De beheerster van De Vossen kuil en de penningmeester van de line- dancers beseffen dat het moeilijk is het iedereen naar de zin te maken. Bahnerth: „Maar iedereen ontevreden, terwijl zo'n plan een hoop geld kost, dat zou jammer zijn. Straks heeft Oud-Vossemeer het paradepaardje van het eiland, maar dan hebben we er niets aan omdat het niet functioneel is." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg heeft gisterochtend een werkbezoek gebracht aan de vismijn in Vlissingen. Hij werd ontvangen op de Arm 22 van schipper Blaas Marijs. De Mid delburgse burgemeester, wijk wethouder van Arnemuiden, kreeg een rondleiding aan boord van het vissersschip en liet zich de werkwijze van de vismijn uitleggen. „Het was de moeite waard", al dus Schouwenaar na afloop. „Het was heel interessant." Het was voor de burgemeester de eerste keer dat hij een vismijn bezocht. „Je kon merken dat de bemanning heel trots was op het schip en hun spullen. Varen en vissen is iets waarbij je steeds op de klok kijkt. Ik heb bewonde ring voor de lange werktijden en GOES - Na tien jaar wordt een Bevelands evenement in ere hersteld. Voor het eerst sinds 1993 verzamelen motorliefheb bers zich zondag 8 september weer op de Grote Markt in Goes voor het Oliepompe Motor Tref fen. Het motortreffen werd tot 1993 vijf keer georganiseerd en trok altijd veel motoren en bezoe kers. Na de vijfde editie kwam de klad er in, maar een groep en thousiaste mensen heeft het evenement nieuw leven inge blazen. Op zondag 8 september zijn de vele deelnemende motoren, van alle soorten merken en types, op de Grote Markt in Goes te zien. Bezoekers hebben uitgebreid de tijd om ze te bekijken, want de aansluitende toertocht gaat pas om 12.30 uur van start. De route leidt naar de Zak van Zuid-Be veland, waar de motoren diver se dorpen zullen passeren. Na een tussenstop bij Tapperij 's Lands Welvaren in Kwaden- damme arriveren de motoren omstreeks 15.00 uur weer op de Markt. Een uur later wordt het evenement afgesloten met een openlucht optreden van de band Surrender. Deelname aan de toertocht is gratis. Belangstellenden kun nen zich op de dag zelf inschrij- de harde manier van werken van vissers." Voor de burge meester het publieke ambt koos, was hij onder meer marine-offi cier. „Ik heb", zei hij, „ervaring met varen en schepen, zij het op een ander schip dan een vissers schip." De marine was vroeger onder meer verantwoordelijk voor de visserij-inspectie. Die taak behoort nu toe aan de Alge mene Inspectie Dienst (AID). Orion-vliegtuigen van de mari ne verlenen hand- en spandien sten. „Ik heb wel gemerkt", lachte hij, „dat de marine niet de grootste vriend is van de vis sers." Schouwenaar is inmiddels ze ven maanden burgemeester in Middelburg. Kritiek dat hij rij kelijk laat de voor Arnemuiden zo belangrijke vismijn bezocht, verwierp hij. „Ik doe mijn best om overal langs te gaan. Ik ben met de be langrijkste zaken begonnen, brandweer en politie. Daarna volgden bedrijven, verenigin gen, kerken en sportclubs. Ik vind mijn bezoek aan de vismijn nog vrij vlug. Je kunt in één jaar niet alles zien. En er moet af en toe ook nog gewerkt worden." SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam bij Scharendijke is gisteren tussen 15.45 en 17.20 uur een trailer met speedboot gestolen. De eigenaar had zijn auto met trailer en speedboot op de Brou wersdam geparkeerd. Toen hij later terugkwam waren de trai ler en boor verdwenen. Het be treffen een grijze boottrailer met kenteken SU-IC131 en een witte Speedboot merk Seadoo, type Challenger 1400. Advertentie festivalhart Abdij Middelburg EL TATTOO DELTIGRE opzwepend, dertig koppig mambo-orkest vr 30 aug 21u30 12,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59