Zeeland verschilt van dorp tot dorp Veel variatie bij Haagse etsclub Commissie Terneuzen aarzelend akkoord met robuust RIO Zwevende voeten, krachtige handen en kleurrijk eiland 12 HT LICHT Sociale atlas Geen uitspraak dwangsom tankreinigingsbedrijf Axel kunst cultuur Omvangrijke expositie van veertien kunstenaars in Galerie T K-otic treedt op bij kinderfilm zaterdag 31 augustus 2002 door Emile Calon De Sociale Atlas Zeeland 2002 be vat een kleine schat aan gegevens over Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en de verschillende dorpen en steden. Het werk, deze week gepresenteerd, laat zien dat Zeeland helemaal niet zo'n eenheid is als sommigen denken. Als alleen al naar de gezinssamenstel ling wordt gekeken, zijn er zeer grote verschillen te zien. Zo telt het gemid delde gezin in Aagtekerke 3,9 perso nen, terwijl enkele tientallen kilome ters verderop, in Renesse een gemiddelde van 'maar' 2,6 wordt ge teld. Meliskerke, Krabbendijke, Sta- venisse, Waarde en Arnemuiden zijn ook dorpen met vergelijkbaar grote gezinnen als in Aagtekerke. Terwijl Oud-Sabbinge, Cadzand, Ellemeet, Haamstede, Retranchement en Eede plaatsjes zijn die Renesse naar de kroon steken als het gaat om kleine gezinnen. Ook valt op dat in het centrum van Middelburg en Vlissingen en in Ka- pellebrug en Hoofdplaat nog geen 15 procent van de inwoners jonger is dan vijftien jaar. Terwijl Wolphaartsdijk, Kruiningen, Tholen, Oud-Vossemeer, Ritthem, de Vlissingse wijk Lamme- renburg, Nieuwerkerk en Kerkwerve dorpen en wijken zijn waar zo'n kwart van de inwoners j onger is dan vij ftien Zo'n 16 procent van de inwoners van Zeeland is ouder dan 65 jaar. Met 'slechts' 6 procent senioren is Lamme- renburg de minst grijze wijk in Zee land. Middelburg-zuidoost en Arne muiden zijn ook gebieden waar maar weinig ouderen wonen In Schoondij- ke, de binnenstad en het middenge bied van Vlissingen, Brouwershaven, Colijnsplaat, Sluis, Oostburg en Domburg wonen juist weer veel oude ren. In al die plaatsen en wijken trekt meer dan 20 procent 'van Drees'. In Haamstede is zelfs één op de vier in woners ouder dan 65 jaar. De Vlissingse wijk Lammerenburg blijkt de minst "grijze wijk van Zeeland, terwijl op een steenworp afstand, in het middengebied, juist relatief veel 65-plussers wonen. foto Lex de Meester Meliskerke, Eindewege, Aagtekerke en Waarde zijn dorpjes waar het gezin bijna letterlijk de hoeksteen van de samenleving vormt. Daar leven zeer weinig alleenstanden en ongehuwd samenwonen komt daar ook nauwe lijks voor. 10 procent van de inwoners of minder woont daar niet in gezins verband. De binnenstad en het mid dengebied van Vlissingen, het centrum en de wijkzuidwest van Mid delburg, Domburg en Retranchement zijn die wijken en dorpen waar juist veel samen wordt gewoond en waar ook veel alleenstaanden leven. In de binnenstad van Vlissingen leeft 45 procent van de inwoners niet in ge zinsverband. Haamstede, Renesse, Veere, Dom burg, Oostkapelle en Noordwellezijn de plaatsen in Zeeland met een opval lend hoge waarde van de woningen. De gemiddelde Waardering Onroe rend Zaken-waarde bedraagt daar meer dan 100.000 euro. Dedorpenmet de gemiddeld goedkoopste woningen liggen, met uitzondering van Stave- nisse, allemaal in Zeeuws-Vlaande ren. Sas van Gent voert met een ge middelde van 44.000 euro die lijst aan. Daarna komen Sluiskil, Westdorpe, Schoondijke, Graauw, Zaamslag, Axel, G roede, Biervliet, Hoek en Hoofdplaat. Inkomen De Atlas laat ook zien dat er giganti sche verschillen zijn als het gaat om het gemiddeld inkomen. In Aagteker ke bedraagt het gemiddeld besteed baar inkomen per jaar per bewoner 7306 euro. In Stavenisse, Sint Philips- land, Meliskerke, Oosterland en Sint Kruis ligt dat ook onder de 8500 euro. De grootverdieners zijn te vinden in Noordgouwe en Schuddebeurs. Daar is het gemiddeld besteedbaar inko men per inwoner 12.570 euro per jaar. In Renesse, Domburg, het centrum van Middelburg, Overslag, Haamste de, Retranchement, Zoutelande en Wilhelminadorp kunnen inwoners per persoon gemiddeld ook meer dan 11.000 euro per jaar spenderen. Niet verwonderlijk zijn Noordgouwe en Schuddebeurs ook de plaatsen waar maar liefst 35 procent van de in woners een topinkomen heeft. In Clinge, Ossenisse, Nieuw-Namen en Geersdijk komt meer dan de helft van de inwoners thuis met een laag inko men. Ook tal van andere Zeeuws- Vlaamse plaatsen worden genoemd in het lijst met 'opvallend veel lage inko mens'. De Atlas geeft ook inzicht hoevelen leven van een uitkering. Zo wordt duidelijk dat in Lamswaarde, Grijps- kerke, Dreischor, Noordgouwe en Aagtekerke het begrip uitkering be trekkelijk onbekend is. Nog geen 10 procent leeft daar van de een of andere uitkering. Clinge, op maar zo'n tien kilometer afstand van Lamswaarde, geeft een heel ander beeld. Daar is 32 procent afhankelijk van een uitke ring. In het middengebied en de bin nenstad van Vlissingen, Middelburg zuidwest, Sas van Gent en Nieuw-Na- men heeft ook tussen de 20 en 30 pro cent van de inwoners een uitkering. De Atlas verschijnt om de twee jaar en biedt overheid en inwoners een mid del om te zien hoe het gesteld is met al lerlei Zeeuwse dorpen en wijken. Na verloop van jaren zijn ook allerlei ver schuivingen te zien en kan een over heid snel daarop inspringen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Werkgroep Gehandicaptenbe leid Terneuzen heeft geen be zwaren tegen de instelling van één provinciaal regionaal indi catieorgaan (RIO) in Zeeland. De werkgroep eist wel dat die ene 'robuuste RIO', zoals de op- schaling van indicatieorganen door het Rijk is gedoopt, ook keuringen en indicatiestellin gen in Zeeuws-Vlaanderen blijft uitvoeren. Gehandicapten, ouderen en zie ken zouden ook in de toekomst niet naar 'de overkant' moeten hoeven voor gesprekken of on derzoeken, betoogde een woordvoerster van de stichting deze week tijden de vergadering van de commissie sociale zaken en welzijn. De commissieleden vonden dat een vanzelfspreken de eis. Ze waren al blij verrast dat de gehandicapténwerk- groep akkoord gaat met de schaalvergroting van het regio naal indicatieorgaan. De meeste commissieleden hadden aan vankelijk grote bedenkingen tegen de instelling van één pro vinciaal orgaan De voorge schiedenis, het regionale indi catieorgaan had al grote moeite om op Zeeuws-Vlaams niveau een organisatie op poten te zet- ten, gaf de Terneuzense be stuurders weinig vertrouwen, in een opschaling. Wethouder E Kerckhaert be vestigde dat Terneuzen in theo rie een eigen indicatieorgaan kan aansturen. Maar behalve dat andere Zeeuwse gemeenten in de kou zouden worden gezet, wordt dan geen rekening gehou den met de komende moderni sering van de ziektekostenwet- 1 geving. Kerckhaert: „We zijn op weg naar een volledig vraagge stuurde zorg. De indicatiestel ling wordt nog belangrijkeren ook de integratie met de Wet Voorziening Gehandicapten staat voor de deur. Dat zijn za ken die toch pleiten voor op- schaling van het RIO." Na die uitleg besloten de commissiele den het Zeeuwse robuuste indi catieorgaan maar het voordeel I van de twijfel te geven. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De Raad van Sta te in Den Haag heeft zich niet inhoudelijk uitgelaten over de dwangsom van 500.000 euro die Van Ruiten Transport BV aan de gemeente Axel moet betalen voor elke keer dat vrachtwa gens met gevaarlijke stoffen worden geparkeerd op het be drijfsterrein aan de Vaartstraat. Van Ruiten Onroerend Goed heeft het dwangsombesluit, in een spoedprocedure bij het Haagse rechtscollege aange vochten, maar is als eigenares van het bedrijfsterrein geen di rect belanghebbende, aldus de Raad van State. Van Ruiten Onroerend Goed verhuurt het bewuste parkeer terrein en enkele bedrijfsgebou wen aan Van Ruiten Transport, dat daar een tankreinigingsbe drijf heeft opgezet. Van Ruiten Transport is in handen van een Duitse onderneming. De Raad van State acht het niet uitgeslo ten dat de dwangsom grote ge volgen kan hebben voor de be drijfsvoering van Van Ruiten Transport en dat dat uiteinde- li j k ook zij n weerslag heeft op de verhouding met verhuurder Van Ruiten Onroerend Goed. Dat bedrijf kan echter niet worden beschouwd als direct belanheb- bende, aldus het Haagse rechts college. Het ligt voor de hand dat de Raad van State zich binnenkort weer over deze kwestie zal moe ten buigen maar dan op verzoek van Van Ruiten Transport. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zelden heeft een Zeeuwse galerie een expo sitie van de omvang en kwaliteit als die over de Haagse Etsclub, welke vanaf morgen zondag te zien is in Galerie T in Middel burg. In meerdere ruimten hangt een overweldigende hoe veelheid etsen van meesters als Dirk van Gelder (1907-1990), Hermanus Berserik (1921-2002 Han van Hagen en Charles Donker. Bij de tentoonstelling hoort een luxe en informatieve catalogus, met mooie illustra ties. De overzichtstentoonstelling van de Haagse Etsclub is dit jaar op vijf locaties in Nederland te zien. Na musea in Voorburg en Eelde, de Kunstzaal Van Heij- ningen in Den Haag en Galerie Petit in Amsterdam, sluit de Ga lerie T de rij. Ter gelegenheid van de expositie heeft kunsthis torica en beeldend kunstenares Ina Versteeg haar afstudeer scriptie over de Haagse Etsclub omgewerkt tot een mooi en toe gankelijk boek. Daarin staat zij stil bij de etskunst en de daarin gebruikte technieken, ze vertelt over de voorlopers De Haagsche Etsclub (1848-1860) en De Ne- derlandsche Etsclub (1885- 1896), biedt uitvoerige informa tie over de voorgeschiedenis en oprichting van de huidige Haagse Etsclub, in 1984, en de VLISSINGEN - De popu laire popgroep K-otic geeft woensdagmiddag 11 september een concert tij dens het festival Film by the Sea in Vlissingen. De uit het televisieprogram ma Starmakers ontstane formatie treedt op ter ge legenheid van de verto ning van de kinderfilm Donderbroek, een scheet in de ruimte. De kaartver koop vindt plaats een dag voor het concert aan de kassa van CineCity en gaat in combinatie met entree voor de film. zes etsmappen die sindsdien zijn uitgegeven. Door middel van interviews schetst zij ver volgens profielen van zestien le den van de etsclub. Over wijlen Dirk van Gelder en Willem Min- derman komen de dochters Ag nes van den Noort en Conny Minderman aan het woord. In Galerie T is van veertien van deze kunstenaars werk te zien, alleen van de in het boek wel be handelde Fred Couprie en Ma rion Bloem is geen werk aanwe zig. In het grootste deel van de expositieruimte aan de Vis markt is de overzichtstentoon stelling ingericht met werk uit de zes etsmappen, in de andere ruimten van de galerie hangt het vrije werk van de kunstenaars. Niet door elkaar, want elke et ser heeft zijn eigen wand of hoek gekregen. Dat geeft het publiek de gelegenheid zich steeds opnieuw in het werk van één kunstenaar te verdiepen. En in vogelvlucht is meteen te zien hoezeer ieder lid van de Haagse Etsclub een eigen signatuur heeft, in stijl zowel als in onder werpkeuze. Veerse Gat Voor Zeeland is wellicht het werk van Dirk van Gelder het interessantst. Hij vestigde zich eind jaren dertig in Veere om daar een kwart eeuw te blijven wonen. De sluiting van het Veer se Gat was voor de kunstenaar, die zich liet inspireren door de natuur, een belangrijke reden om de provincie te verlaten. Of, zoals Hans Warren het in 1976 verwoordde: „Krabben, oesters, mossels, zeeanemonen, een we reld die men heel stil moet bekij ken Daar ook waar het water na de vloed helder en rustig is, tus sen basaltblokken aan zeedij ken, in rotspoeltjes, stille ha ventjes met getij, kortom daar waar het leven goed is, waar even een lucht van teer zweeft. En in elk geval daar waar het open is, waar je weg kunt. Bouw een afsluitdam en het gaat alle maal dood. Dan moet je zelf weg..." Van Gelder was nauw betrok ken bij de oprichting van de Haagse Etsclub en hij was leer meester van de leden Simon Koene, Han van Hagen, Jan van Spronsen, Adolfo Ramón en Fred Couprie. Met zijn houtgra vures verwierf hij wereldfaam, maar ook zijn etsen liegen er niet om. Volgens Versteeg waren de oprichting en de activiteiten van de Haagse Etsclub voor hem van groot belang. „De oprich ting van de Haagse Etsclub en de uitgave van de mappen sa men met jongere grafici waren voor hem een bevestiging van de waardering die de jongere gene ratie voor zijn werk had. Tevens beleefde hij er plezier aan dat ook bij die generatie het vak manschap zo hoog aangeschre ven stond." De oude kunstenaar kon gerust zijn. De figuratieve kunst, de bijzondere aandacht voor de natuur, de ambachtelijke maar virtuoze manier van werken; de Haagse Etsclub houdt het alle maal in ere. Zonder de oudere generatie slaafs na te volgen, want alleen al de variatie van de tentoonstelling in Middelburg bewijst dat, binnen de grenzen van het genre, tal van nieuwe wegen worden ingeslagen. Expositie: de Haagse Etsclub, van 1 t/m 28 september in Gale rie T in Middelburg, open don t/m za van 11-16 uur, en morgen - dan is een aantal van de kun stenaars aanwezig - van 13-17 uur. Hel werk Onkruid van Dirk van Gelder. Tekeningen van voeten door Annette van Wijck. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-IIAAMSTEDE - Aan de witte wand hangt eenzaam een bruin getint dansschoentje. Assepoester lijkt weggerend, maar de prins blijkt niet langs geko men om zich over het verlo ren muiltje te ontfermen. Het is een bijzondere blikvanger bij de nieuwe expositie Ex tremiteiten in De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede. Beeldend kunstenares An nette van Wijck uit Hoofd dorp toont onder deze titel tekeningen en objecten. De tentoonstelling is opge bouwd uit drie delen: 'Voeten zonder grond', 'Wie past hem' en 'Notities in kleur'. Het thema van de voeten le vert zowel abstracte als figu ratieve tekeningen van voe ten op. Van Wijck werkt met een combinatie van verschil lende materialen zoals pa pier, papier-maché, grafiet, botenlak en soms zelfs met bladmetaal. Twee voeten-te keningen die bijna anato misch aandoen boeien vooral door de strakke kleurencom binatie van zwart en geel. Kracht Toegankelijker is de serie te keningen van voeten die in het luchtledige zweven en in een gevouwen harmonica- vorm staan opgesteld. Wek ken de voeten zonder grond een associatie met onmacht, de tekeningen en objecten van handen verwijzen juist naar kracht en bescherming. Toch weet Van Wijck ook hiel de kwetsbaarheid van de huid mooi tot uiting te bren gen. De presentatie van vijf handen van papier-maché levert een boeiend beeld op. Daarnaast prijken tekenin gen van gebruikte werk handschoenen in sterke agressieve lijnen en vegen. Het derde onderdeel van de expositie betreft een collec tie tekeningen op witte prak tikabels in carrévorm. De praktikabels staan in een laagje zand. Daardoor ont staat de sfeer van een eigen eilandje voor deze 'Notities in kleur'. Die naam blijkt de lading goed te dekken. Wat als eerste opvalt, zijn de boei ende kleurencombinaties van steeds wisselend twee of drie prominente tinten. De tekeningen bieden ieder een eigen patroon van tekens en symbolen die ook doen den ken aan muzieknoten. Het werk Annette van Van Wijck vergt geconcentreerde beschouwing om de extremi teiten in het lijnen- en vor menspel te kunnen ontdek ken. De expositie in De Bewaer- schole is tot en met zaterdag 14 september geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Onder het motto 'Uit eigen werk' verzorgen de schrij vers Wim Hofman en Joke van Leeuwen vanmiddag een litera tuurprogramma voor kinderen. ,,FIet wordt geen duet", kondigt Van Leeuwen aan. „We wisselen elkaar wel af. We hebben dit va ker samen gedaan." Van Leeuwen is schrijfster van bekende jeugdboeken als Iep! en Bezoekjaren. Ze schrijft niet alleen, maar illustreert ook. In de loop der jaren heeft zij een in- drukwekkende collectie van zo wel gouden en zilveren penselen als griffels ontvangen, alsmede vlaggen en wimpels, een Gou den Uil, twee keer de Woutertje Pieterse Prijs en de Theo Thijs- senprijs. Wat ze precies gaat doen, weet de schrij f ster nog niet. Het zal in ieder geval meer zijn dan alleen voorlezen. ,,Ik doe altijd ver schillende dingen. Wim Hofman trouwens ook. Dus het publiek kan wat verrassingen verwach ten. Het hangt een beetje af van wie er in de zaal zitten. De ene keer gaat het meer in de richting van een conference, de andere keer wordt het muzi kaal. Ik maak gebruik van de podiumervaring die ik in de loop der jaren in theaters heb opgedaan." Van Leeuwen wil haar publiek enthousiasmeren. „Ik wil er een vrolijke en plezierige middag van maken. Afwisseling en hu mor zijn daarvoor essentieel. Ze gaat ervan uit dat vanmid dag niet alleen kinderen aanwe zig zijn. „Meestal komen er vol wassenen mee. Dat komt de sfeer ten goede. Ouders laten op zo'n middag hun volwassen ge drag een beetje varen en kinde ren hebben niet het idee dat ze in een apart hokje thuishoren." „Ik vind het contact met mijn publiek belangrijk. Dat kan heel verschillend uitpakken Ik kom van alles en nog wat tegen Vaak zijn kinderen enthousiast, maar soms hebben ze een hekel aan lezen. Dan wordt het voor mij wat moeilijker, maar ook spannender. Overigens denk ik dat het vanmiddag zal meeval len, want naar zo'n festival komt iedereen natuurlijk uit vrije wil." „Lezers blijken het leuk te vin den de schrijver van hun favo riete boek te ontmoeten. Kun nen ze zien dat daar ook maar een gewoon mens achter zit. Zeeuws Museum, Middelburg, 15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 58