PZC Geluid spoor goed te bestrijden pand Twee jury's kiezen boek van Slingenberg als beste van 2001 11 Vergane glorie bij Yersekse oesterputten uniek Kosten van maatregelen na komst WCT volgens onderzoek aanvaardbaar D66 Vlissingen bepleit beperkte opening van bruggen voor recreatie iïS lerken Reimerswaal bekijkt knelpunten fietsroutes "Doordraaien" zeeuwse almanak Kater BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 31 augustus 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Er zijn ver schillende goede maatregelen mogelijk om de geluidshinder van het treinverkeer in Goes, Kapelle en Krabbendijke in te dammen. Het leggen van beton nen dwarsleggers, snelheidsbe perking van treinen en het aan brengen van schermen zijn direct uitvoerbaar, tegen aan vaardbare kosten. De maatregelen kunnen afzon derlijk, maar ook in combinatie worden getroffen. Nog niet op grote schaal toegepaste oplos singen (maar flink duurder) zijn een zogeheten ballastloosspoor en spoorstaafdempers. Die zor gen wel voor de grootste ge luidsbeperking. Ze zijn in een stadium van voorbereiding bij Rail Infra Beheer (RIB), verant woordelijk voor de spoorlijnen. De maatregelen worden opge somd in de zogenaamde Quick Scan Geluidmaatregelen Zeeuwse Lijneen rapport op gesteld in opdracht van haven schap Zeeland Seaports door bureau Arcadis in Arnhem. Het is begeleid door de Werkgroep Achterlandproblematiek WCT. Aanleiding is de groei van het goederenvervoer per spoor door de komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het rapport verkent vooral de Motorrijders aangereden DRIEWEGEN- Een 60-jarige motorrijder uit Roosendaal en zijn twee jaar jongere passagie- re uit dezelfde plaats, zijn don derdagavond in Driewegen ge wondgeraakt toen ze met hun motor werden aangereden door een 25-jarige automobilist uit Borsele. Het paar is per ambu lance naar het Oosterschelde- ziekenhuis gebracht. De auto mobilist, die verzuimd had voorrang te verlenen, mankeer de niets. Kennisgeving over stremming sluizen wordt verbeterd VLISSINGEN - Rijkswater staat Zeeland gaat de beroeps vaart beter inlichten over stremmingen van sluizen. De dienstkring Schelde-Rijn voert met ingang van de eerste week van september een proef uit, waarbij gebruik gemaakt wordt van informatieborden aan de binnenzijden van de sluisdeuren. Op die borden van 12 bij 1 meter komt te staan in welke periode, vanwege onder houd aan de sluizen, stremmin gen te verwachten zijn. De bor den zullen steeds vier weken voor de stremming worden aan gebracht. Niet eerder De manier van informatiever strekking aan schippers, die te vergelijken is met de wijze waarop automobilisten worden geattendeerd op wegwerk zaamheden, is in Nederland nog niet eerder toegepast. De proef wordt gehouden bij de Kreekraksluizen op de vaarrou te Rotterdam-Antwerpen en de Krammersluizen en de sluizen van Hansweert op de vaarroute Rotterdam-Vlissingen/Terneu- zen. In de week die begint op 30 sep tember, wordt één kolk van de Krammersluizen en één kolk bij de sluizen van Hansweert voor een aantal dagen gestremd. Daarover wordt met behulp van de borden vanaf begin septem ber informatie verstrekt. Tot nu toe werden schipper over geplande stremmingen op de hoogte gehouden met scheep- vaartberichten via de krant, vakbladen en radio. Niettemin worden nogal wat schippers door de stremmingen verrast Advertentie festivalhart Abdij Middelburg RAYMOND VAN HET GR0ENEW0UD zijn Straffe Mannen za 7 sept 22u15 10,= Zilt 2002 zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0ii8) 659 659 www.nazomerfestival.nl mogelijkheden om geluidshin der te verminderen en in minde re mate het tegengaan van meer trillmgshinder. Concreet is aan gegeven waar in de woonkernen langs het spoor in elk geval actie nodig is. In Goes gaat het om voorzieningen over een totale lengte van bijna 2,4 kilometer (met name Patijnweg-Willem Zelleweg, Oostmolenweg), in Kapelle om 1,25 kilometer aan noord- en zuidzijde van de spoorweg, in Krabbendijke om 1,7 kilometer langs de zuidzijde van het spoor en in Stations- buurt (Rilland) om 50 meter aan beide zijden van het spoor. Overigens wordt het stijgen van de milieubelasting langs de spoorlijn niet alleen veroor zaakt door het containervervoer dat de WCT met zich meebrengt. Ook zonder de terminal is spra ke van een toename van het aan tal goederentreinen op de Zeeuwse lijn. De geluidsbelas ting neemt sowieso toe met twee tot vijf decibel en de WCT voegt daar drie tot vier decibel aan toe. De extra belasting voor een woning is uiteraard afhankelijk van de ligging ten opzichte van het spoor. Er is maatwerk nodig, dat nader uitgezocht moet wor den. Sommige geluidsmaatre gelen kunnen ook meteen de trillingshinder verminderen. De werkgroep vindt vooral het toepassen van lage geluids schermen in combinatie met an dere voorzieningen een aan trekkelijke optie. Het kan ook voordeliger uitpakken. Een vier meter hoog scherm kost 1700 euro per strekkende meter, een één meter hoog scherm 900 euro Betonnen dwarsliggers komen op 225 euro per strekkende me ter. Daarnaast zijn maatregelen mogelijk, die het RIB in het ka der van onderhoud toch moet uitvoeren, zoals het slijpen van de spoorstaven. De dagelijkse besturen van Goes, Kapelle en Reimerswaal hebben al laten weten grote moeite te hebben met de aanbe velingen van de werkgroep. Ze zien volgens het rapport vooral heil in maatregelen die naast geluidsoverlast ook trillings hinder verminderen, zoals het ballastloosspoor en snelheids vermindering. De gemeenten vinden aanpak van geluid en trilling bovendien onvoldoen de; ze willen ook actie voor de sluitingstijden van de spoor overgangen en de veiligheid. De gemeente Reimerswaal gaat een visie ontwikkelen voor de oesterputten in Yerseke. door'Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal gaat een visie ont wikkelen voor de oesterputten in Yerseke. Tot het zover is, zijn werkzaamheden of bouwwer ken in het gebied uit den boze. De oesterputten werden begin dit jaar plots weer actueel toen de raad sprak over de uitbrei ding van een visverwerkend bedrijf aan de Havendijk, waar ook de oesterputten lig gen. Mede om die reden was niet iedereen enthousiast over de uitbreiding. De gemeente gaat nu een visie ontwikkelen waarin duidelijk wordt gemaakt wat ze van plan is met de oesterputten. Zo'n visie is volgens de meeste raadsleden meer dan welkom. Het gebied is volgens hen gi gantisch aan het verslonzen. „Dit kun je toeristen toch niet laten zien?", zegt A. van Stee (SGP). „Ik schaam me er ge woon voor." M. van der Meijden (WD) doet er nog een schepje bovenop. „De tranen springen je in de ogen als je in de buurt van de oesterputten komt." CD A-fractievoorzitter P. Koe man spreekt over een monu ment dat behouden moet blij ven. Ook over het dijkje voor de oes terputten maakt de politiek zich zorgen. „Er moet snel wat aan gedaan worden, want het kalft steeds verder af"', zegt A. Jumelet (ChristenUnie). Koe man deelt zijn zorgen. „Laten we voorkomen dat er nog een deels verdronken dorp bij komt." Volgens de CDA'er moet de gemeente spoed ma ken met de visie over het ge bied. „We moeten snel vast stellen wat we willen." Bouwsels Toch zal de visie nog een tijd op zich laten wachten en daarom is een voorbereidingsbesluit genomen. Daarmee wordt voorkomen dat in de tussentijd ongewenste bouwsels verrij zen bij de oesterputten. Vol gens wethouder M. van Over loop is dat noodzakelijk, omdat onder de huidige be stemmingsplannen voor het gebied bijna alles mogelijk is. Volgens Van Overloop zal bij het maken van de visie reke ning worden gehouden met historische, toeristische en economische waarden. Op dat laatste hamert SGP'er Van Stee met nadruk. Enkele grote oesterkwekers zijn al vertrokken naar onder meer de Korringaweg, maar volgens hem zijn er nog altijd veel jon ge ondernemers die graag bij de oesterputten zitten. „Houd foto Willem Mieras daar rekening mee." Volgens Jumelet gaan bedrijvigheid en toerisme prima samen. „De be drijven moeten zeker blijven, want leegstand is verval. Bo vendien vindt de toerist het leuker om de oesterputten te bekijken als er daadwerkelijk bedrijvigheid is." Subsidie Omdat de oesterputten onder de noemer bedrijventerrein vallen, hoopt de gemeente bij het ministerie van economi sche zaken subsidie te krijgen voor de revitalisering van be drijventerreinen. Ook zal wor den bekeken of er in Brussel wat te halen valt. Advertentie iri een aan de AdVprtentie Wij zijn open! TRUSSARDIJEANS SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN LATRAMODA CHAC0K Penthouse Langeviele 18 Middelburg Tel. 0118-641511 door Miriam van den Broek VEERE - Het kinderboek Een e-mail van Lumie van Veerenaar Ben Slingenberg is door de vakjury van Het Hoogste Woord uit geroepen tot het beste christelijke kinder boek van 2001. Ook de kinderjury oordeelde dat het boek van Slingenberg het beste kin derboek is van vorig jaar. „Ik vind de kinderprijs heel belangrijk", zegt de Veerenaar. „Ik schrijf voor kinderen dus zij moeten het mooi vinden. Maar daar naast vind ik ook de combinatie met het oor deel van de vakjury leuk. Zij letten op ande re dingen dan kinderen, zoals stijl en - als ik dat woord maar even gebruik - literaire in houd. Deze prijs is dan toch een stukje er kenning." 'Een e-mail van Lumie' is Slingenbergs eer ste boek en gaat over een meisje wier klasge nootje ziek is en niet meer beter kan worden. Slingenberg beschrijft de emoties die een meisje van twaalf doormaakt als iemand in haar omgeving ernstig ziek is en dood gaat. De droevige passages zijn afgewisseld met vrolijkere gedeelten. Het boek is niet specifiek christelijk. „Na tuurlijk ontkom je in zo'n verhaal niet aan geloof en hoopMaar ik heb geprobeerd niks aan de kinderen op te dringen. Het ergste wat iemand kan doen is een mooi verhaal overgieten met een christelijk sausje. Ik heb het wat geloof betreft, zo neutraal mogelijk gehouden. Ik heb mijn boek bewust daarop laten screenen. De term 'christelijke kin derboek', vind ik daarom zelf nogal zwaar." Op za terdag 21 september krijgt de winnaar de prijs van 850 euro en een bronzen beeld uitgereikt tijdens de start van de Christelij ke Kinderboekenmaand in Zwolle. Na zijn tweede kinderboek 'Soms wens je alles anders', komt over enkele weken Slin genbergs derde boek uit. „Ik heb zojuist het eerste exemplaar per post ontvangen", zegt hij. Het nieuwe boek heet 'Dan gaan we samen'. „Het gaat over Lotte. Zij gaat een spannende tijd tegemoet, want zij krijgt er een broertje bij", vertelt door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van D66 vindt dat de openingstijden van de bruggen voor de recreatievaart vanaf volgend jaar veranderd moeten worden om files in de stad te voorkomen. Als oplossing voert D66 aan dat de bruggen minder vaak opengaan voor de recrea tievaart. Daarbij is het mogelijk vaste openingstijden aan te wij zen. De recreatievaart en de weggebruikers weten dan pre cies wanneer ze stremmingen kunnen verwachten. Het Kanaal door Walcheren moet altijd toegankelijk blijven voor de beroepsvaart, vindt raadslid N. Peters van D66. Maar voor de recreatievaart ligt die situatie anders, meent hij. „Honderden automobilisten die naar hun werk moeten of er van terugkomen, staan keer op keer met ronkende motoren te wach ten voor vijf of zes vakantiegan gers. Dat is heel frustrerend", zegt hij.In Amsterdam mogen boten met een staande mast pas na elf uur 's avonds en tot vier uur 's ochtends langs de brug gen. Wij willen hier ook dat de recreatievaart overdag niet langs de bruggen mag." Een andere mogelijke oplossing volgens de fractie is dat geen re- creatievaart wordt toegestaan tussen de Sloebrug in Vlissingen Pony veroorzaakt aanrijding BIGGEKERKE - Een overste kende pony heeft gisterochtend rond half elf op de Rondweg Biggekerke een ongeval veroor zaakt. Het dier was weggelopen van zijn begeleider en op eigen houtje op weg naar huis gegaan. Een 69-jarige automobilist uit de gemeente Rucphen, die van uit de richting Koudekerke na derde, kon de pony niet meer ontwijken. Geen van de inzit tenden raakte gewond. De pony liep alleen een ontvelde neus op. en de Stationsbrug in Middel burg. Met dit voorstel blijven de jachthavens van Vlissingen vanuit de Westerschelde bereik baar en de jachthavens van Middelburg vanuit het Veerse Meer. De fractie wil dat het college van burgemeester en wethou ders naar de provincie en Rijks waterstaat stapt om te bespre ken wat de mogelijkheden zijn. Wethouder P. van der Maden van verkeer heeft toegezegd het punt voor te leggen aan de ande re overheden. Hij merkte wel op dat Rijkswaterstaat op het standpunt staat dat vaartuigen net zo belangrijk zijn als voer tuigen. Groot Stelle heet voortaan Lyceum Beroepsonderwijs GOES - In Goes werd gisteren de nieuwe naam voor Groot Stelle bekend gemaakt door wethouder S. van 't Westeinde. De vmbo-school aan de Berg weg 14 gaat voortaan door het leven als het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs. De school, die onderdeel uit maakt van de Pontes-scholen- groep, maakt de laatste tijd een forse groei door. Het aantal scholieren stijgt zo snel dat voor bepaalde groepen sprake is van een leerlingenstop. Bovendien wordt het schoolgebouw gere noveerd. Dat gebeurt op zo'n manier dat de binnenruimte ef ficiënter wordt gebruikt. Op die manier kan de nevenvestiging aan de Bergweg 6 worden afge stoten. Pontes hoopt begin vol gend jaar met de renovatie te kunnen beginnen. Bij al deze nieuwe ontwikkelin gen hoorde ook een nieuwe naam. Dat werd het Goese Ly ceum voor Beroepsonderwijs. Daarmee wordt nadrukkelijk een link gelegd naar het reeds bestaande Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat, dat ook tot de Pontes-groep behoort. bbbmbbbbbbbbbbbi door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat haar fiets- verbindingen inventariseren. Daaruit moet blijken of er knel punten zijn, en of er wellicht nieuwe verbindingen aangelegd moeten worden. Het onderzoek vloeit voort uit het milieubeleidsplan van de gemeente. Daarin wordt gesteld dat de fietsverbindingen vóór 1 januari 2003 geïnventariseerd zijn. De knelpunten dienen te wor den opgelost, zodat fietsverkeer wordt gestimuleerd. Daarmee zou het milieu meer gediend zij n dat het belemmeren van het au toverkeer. De inventarisatie van de gemeente betreft de verbin dingen in de kernen en de schoolroutes. Advertentie Onze persen draaien door, ook als anderen vakantie houden.... Ook voor u interessant? De Veyv\estdagh Pres. Rooseveltlaan 737 Vlissingen Telefoon 440555 Het kinderboek Een e-mail van Lumie van Veerenaar Ben Slingenberg is uitgeroepen tot het beste christelijke kinderboek van 2001. foto Ruben Oreel Slingenberg. „Een pleegbroertje van een jaar of tien, net zo oud als Lotte zelf. De nieuwe broer komt uit een crisissituatie. Dat veroorzaakt toch problemen in het nieuwe gezin." Slingenberg verwacht dat het boek over een week of twee in de winkel ligt. Tot de werkzaamheden die in die Vlissingse woning wor den uitgevoerd ter verhoging van het woongenot, behoor de deze week het storten van een betonnen vloer. Een en ander verliep gladjes maar de vloer dreigde grote onef fenheden op te lopen door het optreden van Mickey, een sullige, hardhorende, vijftien jaar oude kater die in de herfst van zijn bestaan als een willoos, verdord blad lijkt te worden verplaatst. Onwetend van de bouwacti- viteiten begaf Mickey zich aanstonds na het afstrijken van de vloer op het zachte materiaal en plaatste een reeks pootafdrukken. De heer des huizes was er niet verrukt van. Tierend ging hij aan slag om de schade te her stellen. Waarbij hij met een erg hard dreigement kwam. „Als je dat nog eens flikt, stort ik je compleet in het beton,riep hij naar de kater. Die, doof en onaangedaan, een eindje verderop in een trog cement de sanitaire han deling zat te verrichten waarvoor een heel andere bak beschikbaar is. Maak nu voordelig kennis met onze uitgebreide sauna en betaal deze maand slechts een kinderprijsje! Van 13,50 voor slechts €6,50. Bovendien profiteert u deze Babelweg2, Domburg maand van maar liefst 10% korting Telefoon: 0118-588261/276 op de 10- of 20-badenkaart >nf°@hofihm>,urg.„l Internet: urww.roumpot.nl en 5% korting op een jaarkaart! Vanaf 2003 ook cursussen voetreflexologie en mandala tekenen. Vraag nu alvast naar de mogelijkheden. September

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57